Trwa 848. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 20 czerwca 2024 r.
23:33. Biały Dom: Przekażemy Ukrainie pociski obrony powietrznej z zamówień innych krajów
Setki pocisków do systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS, które miały trafić do innych krajów, trafią do Ukrainy - poinformował rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Zastrzegł, że opóźnienia w dostawach nie będą dotyczyć Tajwanu i Izraela, ale mogą objąć państwa wschodniej flanki NATO.
Kirby potwierdził podczas briefingu online informacje „Financial Timesa”, że dostawy rakiet dla Ukrainy zostaną objęte priorytetem, przez co część innych państw będzie musiała dłużej poczekać na realizacje swoich zamówień. „Repriorytyzacja” ma trwać do końca przyszłego roku fiskalnego w USA, tj. przez najbliższe 16 miesięcy.
Przedstawiciel Białego Domu odmówił wymienienia krajów dotkniętych zmianami, ale zaznaczył, że nie wpłyną one na Tajwan i Izrael. Dopytywany, czy na swoje rakiety dłużej poczekać będą musiały państwa wschodniej flanki NATO, takie jak Polska, Kirby powiedział tylko, że „pozwoli poszczególnym krajom mówić za siebie”. Dodał jednak, że państwa te przyjęły decyzję USA ze zrozumieniem, a wiele z nich „w pełni ją poparło”.
Podejmujemy wszelkie starania, by zminimalizować jakikolwiek negatywny wpływ dla dotkniętych krajów. I jeśli którykolwiek z naszych partnerów byłby w sytuacji podobnej do Ukrainy, również sięgnęlibyśmy po nadzwyczajne środki, by wesprzeć ich obronność
— tłumaczył Kirby, dodając że obrona powietrzna jest obecnie najważniejszym priorytetem dla Ukrainy ze względu na nasilenie ostrzału rakietowego ze strony Rosji.
Urzędnik nie wykluczył jednocześnie, że podobna „repriorytyzacja” może dotknąć także samych systemów Patriot wraz z wyrzutniami, radarami i systemami kierowania ogniem. Kirby dodał, że równolegle USA stale prowadzą rozmowy na temat przekazania baterii Patriot Ukrainie przez inne kraje. W czwartek dostarczenie swojego systemu ogłosiła Rumunia.
Wśród państw, które złożyły zamówienia na pociski do Patriotów jest Polska, która zamówiła również pociski AIM-120 AMRAAM, stosowane zarówno jako rakiety powietrze-powietrze wystrzeliwane z myśliwców, jak i amunicja do naziemnego systemu NASAMS.
Kirby skomentował też niedawną wizytę Władimira Putina w Korei Północnej i zawarte przez niego porozumienie dotyczące bezpieczeństwa. Jak ocenił, choć zacieśniające się relacje obu państw są niepokojące i powinny martwić całą społeczność międzynarodową, to samo porozumienie nie jest żadnym zaskoczeniem i świadczy o desperacji Rosji, która musi zwracać się do reżimu w Pjongjangu o rakiety.
Oni nie mają zbyt wielu przyjaciół na świecie i próbują pociągać za sznurki tych przyjaciół, których mają
— skomentował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
18:00. Zełenski dziękuje Rumunom
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Rumunii i prezydentowi tego kraju, Klausowi Iohannisowi, za podjęcie decyzji o dostarczeniu Ukrainie dodatkowego systemu obrony powietrznej Patriot. „Ta kluczowa pomoc wzmocni naszą tarczę powietrzną i pomoże nam lepiej chronić naszych obywateli i infrastrukturę krytyczną przed rosyjskim terrorem powietrznym” - zaznaczył. Według niego, przekazanie Ukrainie systemu obrony powietrznej „wzmacnia bezpieczeństwo w całym regionie i Europie”.
17:30. Prawie 60 starć na froncie
Od północy na wojnie Rosji z Ukrainą doszło do 58 starć bojowych - podał Sztab Generalny Ukrainy. Największą aktywność wojsk rosyjskich obserwuje się w obwodzie donieckim na kierunkach pokrowskim i kramatorskim - czytamy. Rosjanie kontynuują też ostrzał artyleryjski obszarów przygranicznych północnej Ukrainy w obwodach sumskim i czernihowskim.
17:10. W obwodzie donieckim zginęli cywile
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że w czwartek o godz. 12:20 wojska rosyjskie ostrzelały wieś w rejonie kramatorskim, w wyniku czego trzy osoby zginęły, a cztery, w tym nastolatek, zostały ranne.
17:00. Bezprecedensowa decyzja Rumunii
Decyzja Rumunii o przekazaniu Ukrainie systemu obrony powietrznej Patriot jest bezprecedensowa – powiedzieli eksperci. Bukareszt dotychczas nie nagłaśniał swojego wsparcia wojskowego dla Kijowa, a oddając ten system pokazuje „swoją ważną rolę jako sojusznika w NATO i dostawcę bezpieczeństwa”.
„To wydarzenie bez precedensu w świetle dotychczasowej polityki Bukaresztu nienagłaśniania swojego wsparcia wojskowego dla Kijowa” – powiedział PAP analityk OSW Kamil Całus. Jak podkreślił, władze Rumunii nie ogłaszały publicznie, co i w jakiej ilości przekazywały Ukrainie, chociaż wiadomo było, że takie wsparcie jest udzielane. Pewną zmianą w tej polityce stała się decyzja o szkoleniu ukraińskich pilotów na samolotach F-16 w bazie na terytorium Rumunii we współpracy z sojusznikami z NATO.
Teraz Ukraina ma dostać od Rumunii jeden z dwóch operacyjnych już systemów Patriot, co też w sensie wizerunkowym ma pokazać, że Bukareszt jest tym sojusznikiem, który „mówi mniej niż inni, ale kiedy trzeba, działa”
– dodał Całus.
16:50. 218 tysięcy odbiorców było bez prądu
Rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną, które miały miejsce w nocy ze środy na czwartek, spowodowały odcięcie na pewien czas prądu dla ponad 218 tysięcy odbiorców na całej Ukrainie - poinformowało ministerstwo energetyki Ukrainy.
Rano ukraińskie władze podały, że w wyniku nocnych ataków wojsk rosyjskich uszkodzone zostały obiekty infrastruktury energetycznej w czterech obwodach Ukrainy. W atakach tych zastosowano rakiety i drony.
Państwowa spółka Ukrenerho napisała o „masowych atakach” na cywilną infrastrukturę energetyczną z użyciem dronów. „Uszkodzone zostały urządzenia w obwodach winnickim, dniepropietrowskim, donieckim i kijowskim” - podała w komunikacie w mediach społecznościowych.
Jak pisze Reuters, władze w Kijowie twierdzą, że rosyjskie ataki od marca pozbawiły Ukrainę połowy mocy produkcyjnych energii i wymuszają ciągłe przerwy w dostawie prądu. Moskwa natomiast uważa, że obiekty energetyczne są uzasadnionym celem wojskowym i że niektóre ataki były odwetem za ukraińskie ataki na terytorium Rosji.
16:30. Korea Płd. nie wyklucza już dostaw broni na Ukrainę
Korea Płd. rozważy zasadność zakazu dostaw śmiercionośnej broni na Ukrainę – powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Chang Ho-jin. Dodał, że Seul potępia podpisaną w środę umowę Rosji i Korei Płn. o wzajemnej „natychmiastowej” pomocy militarnej.
„Rząd wyraża poważne zaniepokojenie i potępia podpisanie kompleksowej umowy o partnerstwie strategicznym między Koreą Północną a Rosją, która ma na celu wzmocnienie współpracy wojskowej i gospodarczej” – powiedział Chang podczas briefingu prasowego w biurze prezydenckim.
„Planujemy ponownie rozważyć kwestię wsparcia zbrojeniowego dla Ukrainy” – dodał, sugerując zmianę dotychczasowej polityki zakładającej, że Korea Północna nie dostarcza Ukrainie śmiercionośnego uzbrojenia.
Wyjaśnił, że Seul zachowa strategiczną dwuznaczność w odniesieniu do rodzajów broni, które mogłyby zostać dostarczone Kijowowi.
„Istnieje wiele opcji wsparcia bronią, niezależnie od tego, czy jest ona śmiercionośna, czy nie” – powiedział Chang. „Istnieje wiele rodzajów broni precyzyjnej, która nie jest zwykłą bronią śmiercionośną” – wyjaśnił.
15:30. Rosyjskie ataki na obwód doniecki zabiły czterech cywilów
Rosyjskie wojska zaatakowały północ obwodu donieckiego, zabijając cztery osoby i raniąc cztery inne — przekazał gubernator regionu Wadym Filaszkin.
15:00. Są zdjęcia Platonovki
Zdjęcia satelitarne potwierdzają pożar w magazynie ropy naftowej w miejscowości Platonovka w obwodzie tambowskim w Rosji
14:45. Relacje Finlandii z Rosją zamrożone
Pozostaną zamrożone tak długo, jak długo trwać będzie wojna na Ukrainie. Takie informacje szefowa MSZ Finlandii, Elina Valtonen, zawarła w swoim raporcie na temat polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Finlandii. Valtonen stwierdziła jednocześnie, że Rosja obecnie „nie stanowi zagrożenia wojskowego dla Finlandii”, ale zarekomendowała „przygotowanie się do użycia siły lub groźby użycia siły wobec Finlandii”.
14:30. 287 żołnierzy ukraińskiej piechoty morskiej wróciło z rosyjskiej niewoli
Informacje takie przekazała żona jednego z jeńców wojennych, szefowa organizacji pozarządowej „Rodziny Oficerów i Żołnierzy 36. Brygady Piechoty Morskiej” Julia Pietryk.
14:00. Rutte chwali Węgrów za pomoc dla ukraińskich uchodźców
W liście do Viktora Orbána przyszły sekretarz generalny NATO nie tylko nie wspomina on o jego polityce wobec Ukrainy, ale chwali za rolę Węgier w niesieniu pomocy ukraińskim uchodźcom i rehabilitacji rannych żołnierzy.
13:40. Amerykanie wstrzymują realizację zamówień na Patrioty
Administracja prezydenta USA Joe Bidena planuje wstrzymać wszystkie otwarte zamówienia na systemy obrony powietrznej Patriot i pociski przechwytujące oraz przekierować ich dostawy na Ukrainę do czasu zaspokojenia jej potrzeb obronnych - podał brytyjski dziennik „Financial Times”. Wśród krajów czekających na zamówione Patrioty jest Polska.
Powołując się na trzy osoby z wiedzą na temat tej decyzji, gazeta podała, że zostanie ona ogłoszona już w czwartek. Przypomina, że Biden przy okazji szczytu grupy G7 w zeszłym tygodniu powiedział, że zapewnił zobowiązania do dostarczenia Ukrainie dodatkowych systemów obrony powietrznej, obejmujące systemy Patriot. O ich przekazanie apelowały władze w Kijowie w związku z tym, że Rosja nasiliła ataki rakietowe i dronowe m.in. na ukraińskie elektrownie.
Biden powiedział, że pięć krajów zgodziło się wysłać systemy Patriot i inne systemy obrony powietrznej na Ukrainę, a inne kraje czekające na dostawy amerykańskich systemów będą musiały poczekać, ponieważ „wszystko, co mamy, trafi na Ukrainę, dopóki jej potrzeby nie zostaną zaspokojone”.
13:00. Nowe porozumienie ws. transportu drogowego
Komisja Europejska i Ukraina podpisały nowe porozumienie ws. transportu drogowego, ułatwiające Ukrainie tranzyt przez kraje UE. Zawiera ono klauzulę ochronną umożliwiającą zawieszenie obowiązywania umowy tam, gdzie dojdzie do zakłóceń na rynku transportowym.
Umowę podpisali w Brukseli komisarz ds. transportu Adina Valean i wiceminister infrastruktury Ukrainy Serhij Derkacz.
Porozumienie zawarte w czerwcu 2022 roku ułatwia Ukrainie tranzyt przez państwa UE i dostęp do rynków światowych.
Zaktualizowana umowa będzie obowiązywać do 30 czerwca 2025 roku. Zostanie automatycznie przedłużona o kolejne pół roku pod warunkiem, że nikt nie zgłosi sprzeciwu i nie przedstawi dowodów na to, że „występują poważne zakłócenia na rynku transportu drogowego”.
12:50. Zełenski podsumowuje rozmowy na szczycie w Szwajcarii
12:30. PKB Ukrainy wzrosło w maju, rok do roku, o 3,7 proc.
Informacje takie przekazuje biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki Ukrainy.
12:00. Ukraina ma otrzymać myśliwce F-16 już tego lata
Minister obrony Holandii, Kajsa Ollongren, przekazała, że pierwsze samoloty F-16 powinny trafić na Ukrainę latem. Ukraina od miesięcy czeka na myśliwce i liczy, że zmienią one sytuację na froncie.
11:50. Rosjanie skutecznie zniszczyli elektrownię w Zaporożu?
Największa w Europie i trzecia na świecie elektrownia atomowa może już nigdy nie wrócić do pracy.
11:15. Media: Za atakami dronów na dwie bazy naftowe stoi SBU
Za nocnymi atakami dronów na dwie bazy naftowe w Rosji stoi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU); paliwo w nich przechowywane było wykorzystywane na potrzeby wojsk rosyjskich – podały ukraińskie media, powołując się na poinformowane źródła.
Ataku z zastosowaniem uderzeniowych dronów dokonały oddziały specjalne SBU. Bezzałogowce trafiły w bazę paliwową spółki Tambownieftieprodukt oraz bazę Enemskaja, należącą do koncernu Łukoil - przekazała agencja Interfax-Ukraina.
„Ataki SBU na firmy pracujące dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego zmniejszają zasoby, z pomocą których wróg może prowadzić wojnę, i zmuszają państwo agresora do wydatków na odbudowę infrastruktury. Jest to dodatkowe obciążenie dla rosyjskiego budżetu i tak już obarczonego sankcjami i innymi wyzwaniami gospodarczymi. Służba (Bezpieczeństwa Ukrainy) będzie nadal działać w tym kierunku” – powiedział rozmówca agencji.
Interfax-Ukraina zauważyła, że dotychczas drony SBU przeprowadziły już niemal 30 ataków na obiekty naftowe na terytorium Rosji w różnych regionach tego kraju.
Wcześniej agencja AFP podała za lokalnymi władzami rosyjskimi, że w kilku regionach Rosji ukraińskie drony zaatakowały m.in. bazy paliwowe. Drony uderzyły m.in. w Sławiańsk nad Kubaniem w Kraju Krasnodarskim, gdzie zginęła jedna osoba – przekazał gubernator tego regionu Wieniamin Kondratiew.
11:00. Ukrenergo: Głównym celem nocnego ataku Rosji na Ukrainę były obiekty infrastruktury energetycznej
W ataku rannych miało zostać siedmiu pracowników sektora energetycznego w dwóch zaatakowanych placówkach — wynika z komunikatu Ukrenergo. Jeden z rannych jest w poważnym stanie. Uszkodzone zostały obiekty w obwodach: winnickim, donieckim i dniepropietrowskim.
10:40. Kraje UE uzgodniły 14. pakiet sankcji na Rosję
Po trwających ponad miesiąc negocjacjach kraje UE uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji na Rosję. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z energii - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
„Ten bezkompromisowy pakiet w jeszcze większym stopniu utrudni Rosji dostęp do kluczowych technologii” - napisała von der Leyen w serwisie X, wyrażając zadowolenie z zawartego porozumienia. „Pozbawi Rosję dalszych przychodów z energii. Rozwiąże problem floty cieni Putina i sieci równoległej bankowości za granicą” - podkreśliła.
KE zaprezentowała 14. pakiet sankcyjny na początku maja. Zaproponowała wówczas, by UE zabroniła wypływania z europejskich portów statkom, które transportują rosyjskie towary przynoszące Kremlowi duże zyski. Oznacza to m.in. zakaz reeksportu rosyjskiego gazu skroplonego przez porty w UE. Nie zakłada jednak limitowania eksportu rosyjskiego LNG do samej Europy.
09:15. Ataki dronów w kilku obwodach, jedna kobieta zginęła
Obiekty w kilku obwodach w Rosji, w szczególności bazy paliwowe, zostały w nocy ze środy na czwartek zaatakowane dronami ukraińskimi; jedna osoba zginęła – poinformowała agencja AFP, powołując się na lokalne rosyjskie władze. Drony uderzyły m.in. w Sławiańsk nad Kubaniem w Kraju Krasnodarskim. Mieszkanka tego miasta poniosła śmierć – przekazał gubernator tego regionu Wieniamin Kondratiew.
Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że zniszczono lub przechwycono 15 bezzałogowców w Adygei na Kaukazie Północnym, a także w Kraju Krasnodarskim oraz w obwodach briańskim, rostowskim, biełgorodzkim i orłowskim.
W miejscowości Eniem w Adygei na skutek ataku drona doszło do pożaru w bazie paliwowej, który został już ugaszony – powiadomił na Telegramie gubernator Murat Kumpiłow.
W mieście Tambow w ważnej rafinerii ropy naftowej zapalił się zbiornik z paliwem, „prawdopodobnie” w wyniku ataku drona – oznajmił szef władz obwodu tambowskiego Maksim Jegorow.
8:50. W rosyjskich atakach w ciągu ostatniej doby zginęło co najmniej czterech cywilów
Co najmniej czterech cywilów zginęło w ciągu ostatniej doby w wyniku ataków wojsk rosyjskich na cele w Ukrainie – poinformowali przedstawiciele administracji wojskowych w obwodach donieckim, charkowskim i chersońskim.
Rosja zabija cywilów: 19 czerwca Rosjanie zabili dwóch mieszkańców obwodu donieckiego, w Torecku i Rozkisznem. 4 kolejne osoby w regionie zostały ranne
— poinformował szef obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy, Wadym Fiłaszkin.
W obwodzie chersońskim na południu kraju Rosjanie zaatakowali 27 miejscowości.
Przez rosyjską agresję zginęła jedna, a ranne zostały trzy osoby
— napisał szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin.
W obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy okupanci zaatakowali m.in. wieś Wilchiwka, gdzie na skutek ostrzałów uszkodzonych zostało 10 budynków prywatnych.
Ranny został mężczyzna. Zginęła kobieta
— przekazał Ołeh Syniehubow, który stoi na czele władz tego obwodu. W różnych miejscowościach regionu ranne zostały jeszcze dodatkowe cztery osoby.
07:45. W nocnych atakach Rosja uszkodziła obiekty energetyczne w czterech obwodach
W wyniku nocnych ataków wojsk rosyjskich uszkodzone zostały obiekty infrastruktury energetycznej w czterech obwodach Ukrainy; w atakach zastosowano rakiety i drony – poinformowały ukraińskie władze.
Państwowa spółka Ukrenerho napisała o „masowych atakach” na cywilną infrastrukturę energetyczną z użyciem dronów.
Uszkodzone zostały urządzenia w obwodach winnickim, dniepropietrowskim, donieckim i kijowskim. Następstwa są ustalane
— podała w komunikacie w mediach społecznościowych.
Rosjanie zastosowali dziewięć rakiet różnego typu oraz 27 dronów – przekazały Siły Powietrzne Ukrainy. Rakiety były odpalane m.in. z samolotów lotnictwa strategicznego, operujących w rejonie morza Kaspijskiego, a bezzałogowce wystartowały z okolic rosyjskiego Primorsko-Achtyrska.
W wyniku walk powietrznych zniszczono 32 cele powietrzne: cztery rakiety manewrujące Ch-101 i Ch-555, jedną manewrującą rakietę lotniczą Ch-59 i 27 dronów uderzeniowych Shahed
— napisał dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk.
W związku z atakami w Kijowie syreny alarmowe włączyły się tuż przed godz. 2 (godz. 1 czasu polskiego); alarm trwał 2,5 godz. W kierunku stolicy Ukrainy leciały drony, które zostały strącone na przedmieściach – poinformował szef kijowskiej miejskiej administracji wojskowej Serhij Popko.
Dotychczas w stolicy nie odnotowano ani uszkodzonych budynków, ani poszkodowanych
— powiadomił.
00:24. Zełenski zwraca uwagę na priorytet Putina
Uważamy cały świat za równy i to nas odróżnia ideologicznie od Rosji pod względem stosunków międzynarodowych. Szanujemy każdy naród i liczymy na każdy głos, jeśli chodzi o współpracę między narodami. Tak zorganizowana jest Karta ONZ - aby wszystkie państwa miały znaczenie
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Putin natomiast chce, by znaczenie miał tylko on lub ktoś wybrany przez niego. To typowy kolonialny pogląd Rosji na świat, a my, wraz ze wszystkimi naszymi partnerami, musimy go złamać
— zaznaczył.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/696070-relacja-848-dzien-wojny-prawie-60-starc-na-froncie