Trwa 818. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 21 maja 2024 r.
17:47. Rosyjska armia ogłosiła rozpoczęcie ćwiczeń z użyciem broni jądrowej w pobliżu granicy z Ukrainą
Armia rosyjska ogłosiła we wtorek, że rozpoczęła w pobliżu Ukrainy ćwiczenia wojskowe z użyciem taktycznej broni nuklearnej. Manewry te zostały na początku maja zarządzone przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Według ministerstwa obrony w Moskwie jest to odpowiedź na „zachodnie zagrożenia”.
Rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły w Południowym Okręgu Wojskowym pierwszy etap ćwiczeń wojskowych polegających na praktycznym szkoleniu w zakresie przygotowania i użycia niestrategicznej broni nuklearnej
— poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.
Resort sprecyzował, że w pierwszym etapie ćwiczeń wykorzystano rakiety Iskander i Kindżał.
Ćwiczenia mają na celu zapewnienie gotowości jednostek i sprzętu do bojowego użycia niestrategicznej broni nuklearnej w celu reagowania i bezwarunkowego zapewnienia integralności terytorialnej i suwerenności państwa rosyjskiego w odpowiedzi na prowokacyjne oświadczenia i groźby poszczególnych zachodnich przedstawicieli wobec Federacji Rosyjskiej
— podało ministerstwo.
Resort przytoczył przy tym niedawne wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który mówił o możliwości wysłania wojsk europejskich na Ukrainę, oraz brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Davida Camerona, który stwierdził, że Ukraina ma prawo użyć broni dostarczonej przez Londyn do ataków na cele w Rosji.
17:30. Zełenski rozmawiał z Baerbock o dostawie systemów obrony powietrznej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na spotkaniu w Kijowie z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock omówił m.in. dostawę systemów obrony powietrznej dla Ukrainy. - poinformowała służba prasowa kancelarii prezydenta.
Zełenski na spotkaniu szczegółowo poinformował niemiecką minister o sytuacji na froncie i priorytetowych potrzebach obronnych Ukrainy. Omówiono wspólną inicjatywę ministrów spraw zagranicznych i obrony Niemiec w celu poszukiwania dodatkowych systemów Patriotów i innych systemów obrony powietrznej dla Kijowa, a także możliwość, że dodatkowe systemy rakietowe z Niemiec mogą wkrótce chronić ukraińskie niebo.
Prezydent odnotował wsparcie ukraińskiej formuły pokojowej przez Niemcy i potwierdzenie osobistego udziału w inauguracyjnym szczycie pokojowym w dniach 15-16 czerwca w Szwajcarii przez kanclerza federalnego Olafa Scholza.
Podczas spotkania omówiono też postępy Ukrainy na drodze do członkostwa w UE oraz organizację międzynarodowej konferencji ws. odbudowy Ukrainy (URC 2024), która odbędzie się w czerwcu w Berlinie, a także skoordynowały działania mające na celu wypełnienie jej konkretnymi projektami.
Dziękujemy za pomoc w obronie naszej niepodległości, europejskiego stylu życia i naszych obywateli przed rosyjskim terrorem
— napisał Zełenski na Telegramie
16:40. Sztab Generalny informuje o uderzeniu w rosyjski okręt rakietowy
Ukraińskie wojsko uderzyło w niedzielę w rosyjski okręt rakietowy Tsiklon na okupowanym przez Moskwę Krymie, poinformował we wtorek ukraiński sztab generalny - podała agencja Reutera powołując się na ukraińskie wojsko.
16:15. MSZ Ukrainy: Nie ma argumentu przeciwko zestrzeliwaniu rosyjskich rakiet nad Ukrainą przez partnerów
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował na konferencji prasowej ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock, aby partnerzy rozważyli zestrzeliwanie rosyjskich pocisków lecących na Ukrainę ze swoich terytoriów lub żeby przekazali Kijowowi więcej sprzętu obrony przeciwlotniczej.
Nie ma żadnego argumentu prawnego, bezpieczeństwa ani moralnego, który stoi na przeszkodzie, aby nasi partnerzy zestrzeliwali rosyjskie rakiety nad terytorium Ukrainy z ich terytorium. Manipulują ci, którzy twierdzą, że takie działania oznaczałyby eskalację
– stwierdził Kułeba cytowany przez Ukrinform.
Dlatego po pierwsze: naprawdę prosimy naszych partnerów, aby rozważyli możliwości przechwycenia rosyjskich rakiet. Nie rosyjskich samolotów z rosyjskimi pilotami na pokładzie, ale kawałków żelaza niosących śmierć z Rosji na Ukrainę, z terytoriów naszych krajów partnerskich. Jest alternatywne rozwiązanie: jeśli nie chcecie tego robić, to po prostu zapewnijcie nam wszystkie niezbędne do tego środki, umieścimy je na terytorium Ukrainy i sami przechwycimy te rakiety
— powiedział.
15:30. Ponad 3 tysiące skazanych złożyło wnioski o przyjęcie do wojska
Ponad trzy tysiące skazanych złożyło już wnioski o przedterminowe zwolnienie z odbywania kary, aby wziąć udział w obronie Ukrainy - poinformowała zastępczyni ministra sprawiedliwości Ołena Wysocka.
„To ponad trzy tysiące osób. Przewidywaliśmy to przed przyjęciem tej ustawy. Nie możemy powiedzieć, że wszystkie 20 000 osób, które uznaliśmy za potencjalne, rzeczywiście dołączą. W poprzednich ankietach około 4500 osób wyraziło chęć dołączenia” - powiedziała Wysocka.
Według Wysockiej Ministerstwo Sprawiedliwości zrozumiało, „że znajdą się chętni, ale prawo ograniczy tę czy inną kategorię, więc nie możemy powiedzieć, że wszyscy zostaną zwolnieni warunkowo i podpiszą umowę”.
14:50. Od początku marca Rosjanie zrzucili omyłkowo 53 bomby
Od początku marca rosyjskie samoloty omyłkowo zrzuciły nad terytorium Rosji i okupowaną częścią Ukrainy 53 bomby lotnicze; tylko w ciągu ostatniej doby trzy takie bomby „zgubiono” w obwodzie biełgorodzkim - podał we wtorek niezależny rosyjski kanał na Telegramie ASTRA.
Kilka dni wcześniej ASTRA informowała, że 16 maja w regionie biełogorodzkim zrzucono aż osiem bomb. Zarówno wówczas, jak i w poniedziałek udało się uniknąć ofiar wśród cywilów, ponieważ ładunki wybuchowe nie eksplodowały bądź nie spadły bezpośrednio na budynki mieszkalne lub obiekty użyteczności publicznej.
Kolejne przypadkowe zrzuty bomb z rosyjskich samolotów nad własnym terytorium pokazują, że rosyjskie siły powietrzne wciąż mają problem ze skutecznym uderzaniem w zamierzone cele - zauważyło 11 maja brytyjskie ministerstwo obrony.
Resort w Londynie podkreślił wówczas, że takie incydenty stały się częste w ostatnich miesiącach. Przypomniano, że 18 lutego bomba FAB-250 została zgubiona nad miejscowością Sołoti w obwodzie biełgorodzkim, co skutkowało ewakuacją 150 osób, natomiast tylko w marcu i kwietniu w regionie przypadkowo zrzucono 20 bomb.
14:15. Rumunia weźmie udział w Szczycie Pokojowym, który zostanie zorganizowany w Szwajcarii
O udziale Rumunii w szczycie poinformował prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Szczyt organizowany jest z inicjatywy Ukrainy, bez udziału Rosji.
14:00. Niemcy zwiększą pomoc?
Niemcy planują zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy o 3,8 miliarda euro - podaje Reuters.
13:27. Baerbock wzywa do wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy przed rosyjskimi atakami
Szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock, która we wtorek składa niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, wezwała do pilnego przekazania Ukrainie dodatkowych systemów obrony powietrznej dla ochrony przed rosyjskimi rakietami i dronami.
Musimy zebrać wszystkie siły, aby Ukraina mogła stać twardo, aby Ukraińcy mogli nadal decydować o swoim losie w przyszłości. I aby wojska Putina nie stanęły wkrótce u naszych granic
— powiedziała Baerbock, która przebywa na Ukrainie już po raz siódmy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę.
Ministerka zauważyła, że globalna inicjatywa zapoczątkowana przez nią i szefa resortu obrony RFN Borisa Pistoriusa zebrała już prawie miliard euro na wsparcie ukraińskich sił obrony powietrznej.
Intensywnie pracujemy nad tym, aby zebrać jeszcze więcej. Analizujemy wszelkie możliwości i sami przekazujemy dodatkowy system (obrony powietrznej) Patriot
— oświadczyła Baerbock.
Nasza pomoc opiera się na głębokim przekonaniu, że Ukraina wygra tę wojnę. Putin spekuluje, że w pewnym momencie zabraknie nam sił, ale my jesteśmy odporni. Niemcy, wraz z wieloma innymi krajami na całym świecie, stoją mocno jak skała po stronie Ukrainy. Ludzie na Ukrainie zawsze mogą na to liczyć
— zaznaczyła.
Pokażemy to wyraźnie w czerwcu, kiedy zaprosimy cały świat do Berlina na konferencję poświęconą odbudowie Ukrainy. Wraz z partnerami z całego świata i silnym sojuszem gospodarki, społeczeństwa obywatelskiego i gmin dokonujemy długoterminowej inwestycji w zabezpieczenie przyszłości Ukrainy
— podkreśliła Baerbock.
12:56. Ponad 14 tys. osób przesiedlono w obwodzie charkowskim z powodu ataków Rosji
Ponad 14 tys. osób zostało przesiedlonych z powodu trwających od 10 maja rosyjskich ataków w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
W ciągu zaledwie kilku dni wysiedlono ponad 14 tys. osób, a prawie 189 tys. nadal mieszka w odległości 25 km od granicy z Federacją Rosyjską i jest narażonych na poważne ryzyko w związku z trwającymi walkami
— powiedział na konferencji prasowej dr Jarno Habicht, przedstawiciel WHO w Ukrainie.
Jak wyjaśnił dane, które posiada WHO opierają się na rozmowach z władzami lokalnymi. Habicht oznajmił, że cześć wysiedlonych osób udała się do Charkowa, drugiego co do wielkości miasta w Ukrainie.
Szturm armii rosyjskiej w obwodzie charkowskim trwa od 10 maja. Po wzmożonych atakach powietrznych Rosjanie osiągnęli największe zdobycze terytorialne od końca 2022 r. Kijów twierdzi, że rosyjski atak został zatrzymany, czemu zaprzecza Moskwa.
12:30. Brytyjskie MON: Rosyjskie ataki na wschodzie Ukrainy nadal intensywne
Chociaż Rosja otworzyła nową oś ataku w obwodzie charkowskim w północno-wschodniej Ukrainie, ataki na wschodzie tego kraju pozostają intensywne - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że siły rosyjskie nadal koncentrują działania operacyjne na osi na północny-zachód od Awdijiwki, atakując szerokim frontem po obu stronach drogi E50, a w ciągu ostatnich 72 godzin prawdopodobnie miały serię taktycznych zdobyczy, choć zapewne wysokim kosztem.
Wyjaśniono, że droga E50 pozostaje główną linią komunikacji między pozostającym w rękach rosyjskich Donieckiem a utrzymywanym przez Ukraińców miastem Pokrowsk, które znajduje się ok. 30 km od obecnej linii frontu i prawdopodobnie jest celem operacyjnym Rosji. Oceniono, że celem rosyjskich ataków prawdopodobnie jest stworzenie klina i rozdzielenie ukraińskich sił w obwodzie donieckim.
Przekazano również, że ukraińskie siły poinformowały o ciężkich walkach z wojskami rosyjskimi w dniach 18 i 19 maja na północ od Bachmutu i o atakach na ukraińskie pozycje we wsiach Biłohoriwka, Werchniokamjanske i Rozdoliwka, ale rosyjskie zdobycze na tym obszarze są ograniczone.
11:21. Ukraińskie drony atakują cele na terytorium Rosji
Formacje ukraińskiej armii, operujące w pobliżu granicy z Rosją, wykorzystują drony z podczepionymi pociskami moździerzowymi do atakowania celów na terytorium wroga - podała we wtorek amerykańska stacja CNN w reportażu z obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy.
Jedną z takich formacji jest jednostka operatorów dronów Code 9.2, wchodząca w skład 92. brygady szturmowej i odpowiedzialna za zrzucanie pocisków na ważne szlaki komunikacyjne po drugiej stronie granicy. Operacje z wykorzystaniem dronów typu Vampire są przeprowadzone zazwyczaj po zmierzchu. Najbardziej skuteczne zespoły potrafią „wysłać” do Rosji 24 takie bezzałogowce w ciągu jednej nocy - czytamy w artykule opublikowanym na portalu CNN.
W marcu ukraiński serwis wojskowy Defense Express wyjaśniał, że drony Vampire to maszyny służące do przeprowadzania ataków o charakterze lokalnym. Tego rodzaju bezzałogowiec jest w stanie przemieścić się na odległość około 10 km, unieść ładunek o wadze kilkunastu kilogramów, pozostawać w powietrzu przez nieco ponad 20 minut i rozwinąć prędkość do 40 km na godzinę.
Ukraińscy operatorzy tych dronów pracują w sytuacji ciągłego zagrożenia, ponieważ są nieustannie „śledzeni” przez rosyjskie Orłany - bezzałogowce obserwacyjne, który mogą być wyposażone w kamery termowizyjne, umożliwiające dostrzeżenie celu w ciemności. Jedynym sposobem, aby uchronić się przed Orłanami, jest ukrycie się i ciche nasłuchiwanie, aż dron przeleci - relacjonowała amerykańska stacja.
CNN poinformowała, że jednostka Code 9.2 przeprowadza operacje w odległości zaledwie ponad 6 km od granicy z Rosją. Żołnierze z tej formacji żartują, że w pewnym sensie te działania są trudniejsze od udziału w krwawych walkach pod Bachmutem w Donbasie, ponieważ bliskość terytorium wroga i aktywność jego grup zwiadowczych sprawiają, że „można obudzić się z rosyjskim żołnierzem stojącym nad głową” - podkreślono w reportażu.
11:08. British-Ukrainian Aid: Niespełniające norm emisji samochody dotarły na Ukrainę
Na Ukrainę trafiła już ponad połowa z ok. 100 samochodów przekazanych przez mieszkańców Londynu w związku z tym, że nie spełniają norm emisji spalin pozwalających na jazdę po mieście bez dodatkowych opłat - poinformowała organizacja charytatywna British-Ukrainian Aid.
Organizacja, która załatwia formalności związane z transportem samochodów na Ukrainę w ramach prowadzonej akcji, przekazała w poniedziałek, że w miniony weekend do tego kraju dotarł konwój kolejnych 20 samochodów, a do końca tego tygodnia spodziewanych jest 13 kolejnych.
Pozostajemy niezmiernie wdzięczni za wsparcie udzielone nam przez burmistrza Londynu i (mera) Kijowa, a także przez naszych licznych partnerów, sympatyków i darczyńców. Pojazdy, które trafiłyby na złom, na Ukrainie ratują życie i wiemy, że każdy z nich jest cenny i wartościowy. Wspaniale jest widzieć ludzi pokazujących ducha Dunkierki, o którym mówił Churchill podczas II wojny światowej, udostępniających transport osobom zagrożonym przez bezwzględnego wroga
— oświadczyła Natalia Rawliuk z British-Ukrainian Aid.
Z prośbą o przekazywanie takich samochodów, zwłaszcza mających napęd na cztery koła SUV-ów i pick-upów, zwrócił się we wrześniu zeszłego roku mer Kijowa Witalij Kliczko, mówiąc, że na Ukrainie byłyby one przydatne do ratowania życia podczas wojny z Rosją. Inicjatywę tę początkowo zablokował burmistrz Londynu Sadiq Khan, ale gdy w połowie grudnia sprawę nagłośniły media, zmienił decyzję i wyraził zgodę.
08:18. Dowódca sił powietrznych: ostatniej nocy zniszczyliśmy 28 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 28 z 29 dronów Shahed-131/136, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę ostatniej nocy - poinformował we wtorek rano dowódca ukraińskich sił powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk.
Wróg zaatakował 29 bojowymi dronami Shahed-131/136 z trzech kierunków: Primorsko-Achtarsk, Kursk - Rosja, Przylądek Czauda - (okupowany) Krym
— napisał Ołeszczuk na Telegramie.
W wyniku walk zestrzelono 28 Shahedów nad obwodami odeskim, mikołajowskim, dniepropietrowskim, charkowskim, czerkaskim, chersońskim i kirowohradzkim
— przekazał generał.
Ołeszczuk zaznaczył, że atak został odparty przez przeciwlotnicze jednostki rakietowe Sił Powietrznych i mobilne grupy strzeleckie Sił Obrony Ukrainy, a także wykorzystano sprzęt do walki radioelektronicznej.
00:01. Zełenski: Potrzebujemy obrony powietrznej
Rosyjscy zabójcy aktywnie używają bomb powietrznych – w rejonie Czasiw Jaru, w sektorze Pokrowska, w rejonie Łypci w obwodzie charkowskim oraz w innych terenach bojowych. To sprowadza nas ponownie do potrzeby obrony powietrznej – dodatkowych systemów obronnych, które mogłyby znacząco złagodzić trudności naszych wojowników oraz zagrożenie dla naszych miast i społeczności. Dotyczy to również przygotowań do przejścia naszych sił powietrznych na nowe samoloty bojowe
— przekazał w nagraniu prezydent Ukrainy.
Niestety wolnemu światu wciąż brakuje skuteczności w tych dwóch zadaniach. Ale nadal mamy perspektywę i obiecującą pracę z kilkoma partnerami – i robimy wszystko, aby jak najszybciej nadszedł dzień, w którym będziemy mogli dodać siłę „Patriotów” do naszych wschodnich regionów, naszych miast – takich jak Charków, Sumy i inne. Jestem wdzięczny wszystkim partnerom, którzy rozumieją naszą konieczność i jej znaczenie - prawdziwą strategiczną siłę obrony powietrznej w tej wojnie
— dodał Wołodymyr Zełenski.
red/wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/692491-relacja-818-dzien-wojny-cwiczenia-rosji-z-bronia-jadrowa