Trwa 810. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 13 maja 2024 r.
22:49. Sullivan: Pracujemy nad tym, by Ukraina otrzymała kolejne systemy Patriot
Pracujemy nad tym, by Ukraina otrzymała kolejne systemy Patriot - powiedział w poniedziałek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Doradca prezydenta zadeklarował też, że USA będzie nadal wysyłać broń Izraelowi, ale nie na potrzeby jego ofensywy w Rafah.
Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego w Białym Domu, Sullivan powiedział, że kwestia dostarczenia dla Ukrainy dodatkowych Patriotów wobec nasilającego się ostrzału ze strony Rosji jest jednym z jego najwyższych priorytetów.
Jedną z rzeczy, którą robię każdego dnia, to rozmawiam przynajmniej z jednym sojusznikiem, jeśli nie więcej o bateriach Patriotów dla Ukrainy. Mieliśmy ostatnio dobre wieści od jednego z sojuszników, który podaruje jedną z nich, teraz pracujemy nad kolejnymi
— powiedział Sullivan, czyniąc aluzję do niedawnej zapowiedzi podarowania baterii Patriot przez Niemcy.
Dodał, że administracja stara się „poruszyć niebo i ziemię”, by dostarczyć pomoc Ukrainie. Jak stwierdził, Rosja obecnie z jeszcze większą determinacją, niż w ubiegłym roku nasila ostrzeliwanie obiektów cywilnych i infrastruktury i przekracza kolejne granice brutalności.
20:52. Rosja atakuje Ukrainę w rejonie Charkowa
Około 30 tysięcy rosyjskich żołnierzy atakuje nas od piątku w rejonie Charkowa, a 50 tysięcy znajduje się przy granicy - powiedział w poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksandr Łytwynenko w wywiadzie dla agencji AFP.
Na granicy znajduje się około 50 000 rosyjskich żołnierzy. Od piątku ponad 30 000 atakuje w regionie Charkowa
— powiedział Łytwynenko. Zapewnił jednak, że miasto nie jest zagrożone, bowiem jest przekonany, że ukraińskie siły będą w stanie obronić Charków.
„Spodziewaliśmy się rosyjskiej ofensywy w tym rejonie, ponieważ wywiad dostarczył informacje na czas, w związku z czym ukraińska armia była gotowa na rosyjski atak” - wyjaśnił szef RBNiO, który pod koniec marca br. zastąpił na tym stanowisku Ołeksija Daniłowa.
19:00. Ukraina przechwytuje obecnie o połowę mniej rakiet niż rok temu
W maju 2023 roku ukraińska obrona powietrzna strącała 80 proc. rosyjskich rakiet. Teraz ze względu na braki amunicji Ukraina jest w stanie przechwytywać o połowę mniej pocisków – podaje dziennik „New York Times”.
Według redakcji „NYT”, która przeanalizowała wszystkie doniesienia ukraińskich sił zbrojnych o atakach rakietowych Rosjan i liczbie strąconych pocisków, możliwości obrony powietrznej Ukrainy dramatycznie się skurczyły. Coraz więcej rosyjskich ataków, zarówno na infrastrukturę cywilną, jak i fabryki broni, trasy dostaw na front czy po prostu oddziały frontowe, okazuje się nie do odparcia.
Kijów z coraz większą desperacją prosi zachodnich sojuszników o systemy obrony powietrznej i amunicję, ale sytuację pogarsza dodatkowo to, że Rosjanie zmienili taktykę. Teraz uderzają większą nawałą ognia, korzystając naraz z pocisków balistycznych, manewrujących i hipersonicznych. Aby zmylić ukraińską obronę przeciwrakietową, zaczynają operację od ataku dronów, a potem następuje ostrzał rakietowy z różnych kierunków - wyjaśnia dziennik.
Przede wszystkim Rosja zwiększyła liczbę ataków przy użyciu pocisków szczególnie trudnych do przechwycenia, jak rakiety balistyczne Iskander-M i Kh-22.
17:40. Premier litwy wzywa do rozmów z Ukrainą i Mołdawią o ich członkostwie w UE
Premier Litwy Ingrida Szimonyte wezwała Unię Europejską do rozpoczęcia jeszcze w tym półroczu „rzeczywistych negocjacji” z Ukrainą i Mołdawią w sprawie członkostwa tych państw w UE. Powiedziała o tym w Wilnie po dzisiejszm spotkaniu z premierami Łotwy i Estonii, Eviką Siloną i Kają Kallas.
„Musimy dotrzymać obietnicy złożonej mieszkańcom Ukrainy i Mołdawii i wykorzystać ten historyczny moment, aby rozszerzyć europejską przestrzeń sukcesu, również dla naszego własnego bezpieczeństwa” – oznajmiła Szimonyte na wspólnej konferencji prasowej.
16:30. Rosjanie kontynuują ataki w obwodzie charkowskim
Wojska rosyjskie kontynuują działania ofensywne w obwodzie charkowskim, próbując wyprzeć siły ukraińskie, które wzmacniane są rezerwami, otrzymują niezbędną ilość amunicji i kontratakują – powiadomił po południu Sztab Generalny w Kijowie.
„W sektorze Charkowa wróg nie zaprzestaje działań ofensywnych, od godziny 14. w dniu 13 maja 2024 r. przeprowadził 11 ataków, obecnie trwają 2 starcia. Wróg nie zaprzestaje prób wyparcia jednostek Sił Obronnych z ich pozycji. Odniósł częściowy sukces w rejonie Łukianców. Natarcie wroga zostało zatrzymane” – poinformował na Telegramie.
Sztab zapewnił, że wojska Ukrainy na tym odcinku przeprowadzają kontrataki i zostały wzmocnione rezerwami; żołnierze dysponują również niezbędnymi zapasami amunicji.
„Od początku dnia straty wroga w sektorze charkowskim wyniosły 97 osób, a straty w broni i sprzęcie wojskowym - 8 jednostek” – podkreślono w komunikacie.
Sztab poinformował, że armia Ukrainy odpiera ataki wrogich sił w sektorze kupiańskim na wschód od Charkowa.
16:20. Unia przedłuży o rok wolny handel z Ukrainą, ale z ograniczeniami
Kraje członkowskie w Radzie Unii zatwierdziły ostatecznie przedłużenie o kolejny rok wolnego handlu produktami rolnymi z Ukrainą, a także Mołdawią. Po 6 czerwca będą jednak obowiązywać bardziej restrykcyjne środki mające chronić rynki w UE.
Zawieszenie ceł importowych i kontyngentów na ukraiński eksport produktów rolnych do UE będzie obowiązywać do 5 czerwca 2025 r.
Ukraina będzie mogła dalej eksportować do Unii żywność na zliberalizowanych zasadach, ale część towarów - jaja, drób, miód, cukier, owies, kukurydza i kasza - zostanie objęta ograniczeniami ilościowymi. Przy ich wyliczaniu brana będzie pod uwagę średnia z lat 2023, 2022 oraz z pierwszej połowy 2021 r.
W przypadku wystąpienia znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub kilku krajów UE z powodu importu z Ukrainy, na przykład pszenicy, Komisja Europejska może podjąć szybkie działania i „nałożyć wszelkie środki, które uzna za konieczne”. Taki zapis również jest nowością w stosunku do obecnego rozporządzenia, ponieważ do tej pory KE mogła wprowadzić środki ochronne, jeśli zaburzenia wystąpiły na całym jednolitym rynku.
Przyjęcie rozporządzenia przez Radę Unii w poniedziałek kończy proces legislacyjny. Parlament Europejski zaakceptował rozporządzenie 23 kwietnia na swoim ostatnim w tej kadencji posiedzeniu.
15:30. Rosjanie wzięli do niewoli cywilów w obwodzie charkowskim
Podczas ofensywy w obwodzie charkowskim Ukrainy rosyjskie wojsko wzięło do niewoli cywilów z miejscowości Wowczańsk i nadal przetrzymuje część z nich; prokuratura rozpoczęła śledztwo w tej sprawie - poinformowała dziś prokuratura obwodowa.
„Zgodnie z ustaleniami ze śledztwa w miejscowości Wowczańsk podczas ofensywy wojsk rosyjskich okupanci siłą przetrzymywali i nadal przetrzymują ludzi w piwnicach. Mieszkańcy zostali umieszczeni w zamknięciu (w sobotę) 11 maja 2024 roku”
— czytamy w komunikacie zamieszczonym na Telegramie. (https://tinyurl.com/33s7vh5u)
Prokuratura zaznaczyła, że niektórym z przetrzymywanych osób udało się uciec dwa dni później i dotrzeć do wolontariuszy. Teraz są bezpieczni.
„Ofiary twierdziły, że gdy znajdowały się w piwnicy, słyszały rosyjskich żołnierzy mówiących o konieczności strzelania do cywilów. Ludzie byli również zmuszani do udzielania pomocy medycznej okupantom” - podkreślono w wiadomości.
Takie działania przedstawicieli państwa-agresora stanowią bezpośrednie naruszenie Konwencji o ochronie osób cywilnych podczas wojny, podpisanej w Genewie 12 sierpnia 1949 roku, której stronami są między innymi Ukraina i Rosja.
15:15. Podolak: Zmiany we władzach Rosji to przejście do wojskowego komunizmu
Zmiany we władzach Rosji, w tym nominacja nowego ministra obrony, oznaczają przejście tego kraju do wojskowego komunizmu i nie sprawiają, by negocjacje z Moskwą stały się możliwe – ocenił doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.
Zdaniem Podolaka restrukturyzacja pionu administracyjnego Rosji pokazuje przede wszystkim „ostateczne przejście kraju do wojskowego komunizmu”. Wyjaśnił, że oznacza to całkowitą militaryzację gospodarki i przebudowę systemów zaopatrzenia armii w celu zapewnienia środków na „niekończącą się wojnę”.
Doradca uznał, że zmiany personalne mogą też być dowodem na redystrybucję wpływów funkcjonalnych między tradycyjnymi „klanami” w kręgach władzy. Nastąpiło „gwałtowne zmniejszenie liczby wpływowych członków nieformalnego +Biura Politycznego 2.0+ wokół Putina” – napisał.
Podolak ocenił, że kolejnym celem zmian jest ograniczenie korupcji w armii, na co ma wskazywać usunięcie z ministerstwa obrony jego dotychczasowego szefa Siergieja Szojgu, a także odsyłanie na peryferie „pałacowych ambicji” grupy skupionej wokół dotychczasowego sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, Nikołaja Patruszewa.
„Wniosek: Rosja w końcu się izoluje i będzie próbowała zwiększyć skalę wojny, rozszerzyć jej formaty, jednocześnie rekonfigurując gospodarkę, aby funkcjonowała w formatach ostrych/deficytowych, które w jakiś sposób są w stanie zapewnić gwałtowny wzrost komponentu wojskowego. W każdym razie nie ma możliwości, aby Rosja powróciła do odpowiedniego udziału w globalnych procesach, a zatem wszelkie formaty negocjacji są niemożliwe…” – napisał Podolak na Telegramie.
13:20. SBU zatrzymała rosyjską grupę wywiadowczo-bojową, która planowała serię ataków terrorystycznych w Kijowie
Według ukraińskich służb agenci rozkładali ładunki wybuchowe w opakowaniach z herbatą w jednym ze stołecznych centrum handlowym. Do kolejnego ataku terrorystycznego miało dojść w pobliżu jednej z kawiarni w Kijowie. Materiały wybuchowe miały być podłożone w zaparkowanym w pobliżu samochodzie.
Rosyjskim agentom grozi dożywocie.
12:30. Rosjanie stracili śmigłowiec Ka-52 o wartości 16 mln dolarów
Siły rosyjskie straciły rozpoznawczo-uderzeniowy śmigłowiec Ka-52 Aligator o wartości 16 milionów dolarów - poinformowała w poniedziałek na Telegramie ukraińska 47. Samodzielna Brygada Zmechanizowana, której żołnierze zestrzelili rosyjską maszynę.
„Żołnierze 47. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej uziemili rosyjski śmigłowiec Ka-52 Aligator. Koszt jednego takiego śmigłowca to 16 milionów dolarów” - czytamy w komunikacie.
Maszynę zestrzelili żołnierze dywizjonu rakietowo-artyleryjskiego Brygady; nie podano kiedy i gdzie miało to miejsce.
Błąd: Nie możesz wstawiać obrazków z zewnętrznych serwerów.
11:50. Armia zmieniła dowódcę obrony obwodu charkowskiego
Ukraińska armia poinformowała o zmianie dowódcy wojsk zgrupowania „Charków”, które broni obwodu charkowskiego przed trwającymi od kilku dni intensywnymi atakami sił rosyjskich w przygranicznej, północnej części tego regionu - podał portal RBK-Ukraina.
Dotychczasowego dowódcę, generała Jurija Hałuszkina, zastąpił generał Mychajło Drapatyj, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował RBK-Ukraina.
„Na tle rosyjskiej ofensywy na północy obwodu charkowskiego doszło do zmiany dowódcy charkowskiej jednostki wojskowej. Mychajło Drapatyj został mianowany na miejsce Jurija Hałuszkina – podał portal.
11:30. Drony SBU uderzyły w rafinerię i podstację elektryczną w Rosji
Drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) uderzyły w bazę paliwową w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim i podstację elektryczną w obwodzie lipieckim – podała agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na poinformowane źródła.
„Tej nocy drony SBU aktywnie działały w obwodach lipieckim i biełogrodzkim. W rezultacie płonęły magazyny ropy Oskołnieftiesnabżenija w pobliżu miejcowości Stary Oskoł i podstacji Jeleckaja o mocy 500 kV”
— powiedział rozmówca agencji. Informator zwrócił uwagę, że w rosyjskich sieciach społecznościowych pisano o seriach głośnych eksplozji w pobliżu składu ropy naftowej w regionie biełgorodzkim, a gubernator obwodu lipieckiego potwierdził fakt pożaru podstacji Jeleckaja.
Rozmówca agencji Interfax-Ukraina wyjaśnił, że podstacja Jeleckaja zasila rosyjskie koleje, przepompownię ropy Stanowa i zapewnia tranzyt pomiędzy systemami energetycznymi Lipieck, Orzeł i Briańsk.
„Rosyjski przemysł, który pracujące na rzecz wojny z Ukrainą, pozostanie uzasadnionym celem SBU. Działania mające na celu osłabienie potencjału militarnego wroga będą kontynuowane”
– zapowiedziało źródło agencji.
Rosyjskie ministerstwo obrony przyznało w poniedziałek rano, że Ukraińcy zaatakowali obiekty na terytorium Rosji. W komunikacie napisało o „kijowskim reżimie”, który podjął „próby dokonania ataków terrorystycznych z użyciem dronów typu samolotowego i rakiet lotniczych Storm Shadow.
Rosjanie oświadczyli, że zniszczyli 12 rakiet Olcha i 12 dronów w obwodzie biełgorodzkim, osiem dronów w obwodzie kurskim, cztery manewrujące pociski rakietowe Storm Shadow i siedem dronów nad okupowanym Krymem. Według Moskwy nad obwodem lipieckim przechwycone miały zostać cztery drony.
11:10. Rosja zwiększyła użycie lekkich pojazdów terenowych
Od początku roku Rosja najprawdopodobniej w większym stopniu wykorzystuje lekkie pojazdy, takie jak samochody terenowe czy motocykle wojskowe, do transportu żołnierzy na linię frontu i przeprowadzania ataków na ukraińskie pozycje, szczególnie w nocy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że w listopadzie 2023 roku Władimir Putin osobiście oglądał nowo zakupione w Chinach samochody terenowe Desertcross 1000-3 produkowane przez Odes Industries. Według doniesień Rosja kupiła ponad 2100 takich pojazdów.
Jak dodano, jest prawdopodobne, że rosyjskie siły zwiększyły użycie lżejszych, szybszych pojazdów w celu prowadzenia zwiadu na ukraińskich pozycjach defensywnych, aby później przeprowadzać ataki przy użyciu artylerii, dronów FPV czy dronów jednokierunkowych (OWA) i w ten sposób stale degradować ukraińskie siły.
„Jednak lekkie pojazdy, w których opancerzenie i siła ognia zostały poświęcone na rzecz większej mobilności, są znacznie bardziej podatne na szereg systemów uzbrojenia niż ich opancerzone odpowiedniki. Ukraińskie drony FPV już pokazały zdolność skutecznego uderzania w takie lekkie pojazdy” - napisano.
11:00. ISW: postępy wojsk rosyjskich w obwodzie charkowskim to efekt zaniechań Zachodu
Rosyjska ofensywa w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, jest w dużej mierze konsekwencją polityki Zachodu, który nie pozwala Ukraińcom na wykorzystywanie zachodniego uzbrojenia do atakowania celów wojskowych w Rosji - uważa amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Otoczenie położonego bardzo blisko granicy Wowczańska jest obecnie głównym celem wojsk rosyjskich na charkowskim odcinku frontu. O miasto toczą się ciężkie walki, a ewentualne zdobycie Wowczańska otworzy przed wojskami rosyjskimi „nowe możliwości operacyjne” - dodaje waszyngtoński think tank w najnowszej analizie.
Wojska rosyjskie czerpią teraz korzyści z długotrwałych ograniczeń nałożonych na Ukrainę w wykorzystywaniu przekazywanego przez Zachód uzbrojenia - podkreśla ISW. Zachodni urzędnicy zabronili Ukrainie atakowania celów na terytorium Rosji, czyli również terenów, które stanowią zaplecze obecnej ofensywy na północy obwodu charkowskiego.
Dopiero na początku maja minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron ogłosił, że brytyjskie uzbrojenie może być wykorzystywane do ataków na cele w Rosji. Ta decyzja zapadła jednak za późno i sama w sobie jest niewystarczająca, by Ukraińcy byli w stanie ograniczyć zdolność Rosji do koncentracji wojsk wzdłuż granicy - komentuje think tank.
10:30. SBU zatrzymała agenta FSB przygotowującego ataki rakietowe
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) powiadomiła dziś o zatrzymaniu w Równem agenta rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, który przygotowywał ataki rakietowe sił rosyjskich na obwód rówieński, na zachodzie kraju.
„SBU zapobiegła serii ataków rakietowych i dronów agresora na infrastrukturę wojskową i krytyczną obwodu rówieńskiego” - czytamy w komunikacie opublikowanym na Telegramie.
„Prowadząc własny samochód, jeździł po mieście i jednocześnie nagrywał możliwe lokalizacje Sił Obronnych za pomocą telefonu komórkowego. W ten sposób figurant miał nadzieję na rozpoznanie lokalizacji potencjalnych celów, w tym szpitali wojskowych” - napisano w oświadczeniu.
Funkcjonariusze SBU uzyskali z wyprzedzeniem informacje o agencie i zatrzymali go, gdy prowadził dodatkowe działania rozpoznawcze. W jego samochodzie znaleziono gadżet, którego używał do potajemnego filmowania obiektów wojskowych.
Według ustaleń śledztwa, podejrzany pochodzi z okupowanego przez Rosję Krymu. Przez dłuższy czas mieszkał w Równem, gdzie zajmował się międzynarodowym przewozem towarów.
Przed wybuchem wojny na pełną skalę mężczyzna regularnie odwiedzał Krym, gdzie przebywali jego krewni. Podczas jednej z takich podróży został zwerbowany przez pracownika okupacyjnego wydziału FSB na Krymie i w Sewastopolu. Po 24 lutego 2022 roku FSB zdalnie aktywowała swojego agenta do prowadzenia działań wywiadowczych i dywersyjnych na rzecz Rosji - podała SBU.
Oprócz naprowadzania rosyjskich pocisków rakietowych na cele położone na terytorium obwodu rówieńskiego, do zadań agenta należało też monitorowanie ruchu konwojów Sił Zbrojnych Ukrainy na autostradach w zachodniej części kraju.
Mężczyzna jest podejrzany zdradę państwa w warunkach stanu wojennego i grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.
10:05. ISW: Rosja przygotowuje się do długiej wojny
Nominacja Andrieja Biełousowa na nowego ministra obrony Rosji świadczy o tym, że Władimir Putin chce zmobilizować rosyjski przemysł zbrojeniowy na potrzeby przedłużającej się wojny, a być może również przyszłej konfrontacji z NATO - ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Biełousow zastąpi na stanowisku ministra obrony Siergieja Szojgu, który z kolei zostanie sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji. Dotychczas sprawujący ten urząd Nikołaj Patruszew otrzyma w najbliższym czasie inne stanowisko - ogłosił w niedzielę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow bez podania szczegółów. Nowy minister obrony zostanie również zastępcą Putina w Komisji Wojskowo-Przemysłowej.
Następca Szojgu nie ma doświadczenia wojskowego, cieszy się jednak opinią skutecznego technokraty i człowieka bliskiego Putinowi - zaznacza ISW w najnowszym raporcie. Biełousow jest ekonomistą. W latach 2020-2024 zajmował stanowisko pierwszego wicepremiera w rządzie Michaiła Miszustina. Wcześniej był m.in. doradcą prezydenta Rosji ds. gospodarczych.
Powołanie nowego ministra to znaczący krok w wysiłkach Putina na rzecz stworzenia warunków ekonomicznych dla przedłużającej się wojny - podkreśla think tank. Zadaniem Biełousowa ma być - według sugestii Pieskowa - lepsza integracja rosyjskiego przemysł zbrojeniowego z szerszą polityką gospodarczą państwa. Dalsza mobilizacja przemysłu oznacza więc, że Kreml przygotowuje się do długiej wojny na Ukrainie - ocenia ISW. W ostatnim czasie nowo mianowany minister zajmował się rozwijaniem rosyjskiego programu produkcji dronów - w styczniu zapowiedział, że Rosja będzie produkowała 32 tys. bezzałogowców rocznie do 2030 r.
10:00. Wywiad wojskowy zidentyfikował rosyjskich lotników odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne
Ukraiński wywiad wojskowy HUR zidentyfikował rosyjskich pilotów i dowódców bazy wojskowej Engels, którzy odpowiedzialni są za ostrzeliwanie infrastruktury cywilnej Ukrainy rakietami manewrującymi z bombowców strategicznych Tu-95MS, Tu-160 i Tu-22MZ.
„Oficerowie operacyjni i analitycy HUR (…) zidentyfikowali personel i dowództwo jednostek 22. Dywizji Ciężkiego Lotnictwa Bombowego (…) (jednostka wojskowa 06987, lotnisko bazy Engels, obwód saratowski) zaangażowane w ataki rakietowe na infrastrukturę cywilną Ukrainy” – poinformowano w poniedziałek na Telegramie.
Nazwiska 29 lotników, ich zdjęcia i dane osobowe zostały opublikowane na stronie internetowej ukraińskiego wywiadu. HUR pokazał tam także zdjęcia i dane dwóch członków załogi bombowca strategicznego Tu-22M3, zestrzelonego przez Ukraińców 19 kwietnia.
Wywiad wyjaśnił, że 22. Dywizja Ciężkiego Lotnictwa Bombowego składa się z 121. i 52. pułku lotniczego. Pierwszy z nich stacjonuje na lotnisku Engels w obwodzie saratowskim przy granicy z Kazachstanem, zaś drugi w Szajkowce w obwodzie kałuskim, który graniczy z obwodem moskiewskim.
W komunikacie wyjaśniono, że lotnicy tych jednostek są odpowiedzialni za planowanie i dokonanie ostrzałów celów na Ukrainie rakietami lotniczymi Ch-22/32 oraz Ch-101/555/55.
„To właśnie ci lotnicy są odpowiedzialni za liczne ofiary i zniszczenia na Ukrainie w wyniku zbrodniczego terroru rakietowego, który prowadzony jest z terytorium Federacji Rosyjskiej” – podkreślił HUR.
09:50. Z obwodu charkowskiego ewakuowano ponad 5,7 tys. osób
Ponad 5,7 tys. ludzi ewakuowano z północnej części obwodu charkowskiego, która od piątku jest intensywnie atakowana przez wojska rosyjskie – poinformował w poniedziałek rano Ołeh Syniehubow, szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy.
„Ponad 30 miejscowości obwodu charkowskiego było atakowanych z użyciem artylerii i moździerzy: Łypci, Wesełe, Neskuczne, Starycia, Zariczne, Zełenyj Jar, Hontariwka, Tomachiwka, Jurczenkowe, Wowczansk i inne. Ostrzały lotnicze przeprowadzono w Łypciach, Neskucznem, Staryci i innych” – napisał na Telegramie.
W wyniku działań wojennych w ciągu ostatniej doby rannych zostało dziewięć osób. Najwięcej w Wowczańsku, gdzie ucierpiało siedmioro cywilów. Jedna osoba została ranna po ostrzale miejscowości Dworiczna, a jeszcze jedna w następstwie detonacji pocisku w Iziumie – wymienił urzędnik.
Na kierunku kupiańskim wojska ukraińskie odparły dziewięć ataków, zaś na charkowskim – 12. „Ogółem ewakuowano 5762 osób” – powiadomił Syniehubow.
07:00. Co najmniej 15 ofiar śmiertelnych w Biełgorodzie po ataku rakietowym
W rosyjskim Biełgorodzie w pobliżu granicy z Ukrainą co najmniej 15 osób zginęło a 20 zostało rannych w wyniku częściowego zawalenia się 10-piętrowego budynku mieszkalnego po ukraińskim ataku rakietowym - informuje Reuters, powołując się na rosyjskie źródła oficjalne.
Według komunikatu rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, na który powołuje się Reuters, armia ukraińska dokonała w niedzielę zmasowanego ataku rakietowego na Biełgorod położony 40 km od granicy z Ukrainą z użyciem balistycznych rakiet Toczka oraz pocisków Adler i RM Vampire. Strona ukraińska nie potwierdza wersji rozpowszechnianej przez Rosjan.
Pod gruzami częściowo zburzonego 10-piętrowego budynku mieszkalnego zginęło co najmniej 15 osób, zaś 20 zostało rannych. Według ministerstwa obrony Rosji budynek został uszkodzony przez odłamki zestrzelonej przez obronę powietrzną ukraińskiej rakiety Toczka-U.
02:54. Sztab Generalny Ukrainy przyznaje: Taktyczne powodzenie rosyjskiego agresora na kierunku charkowskim
Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Siniegubow poinformował, że siły rosyjskie „intensyfikują ostrzał Wowczańska”. Z terenów objętych walkami ewakuowano prawie 6 tys. mieszkańców.
Siły rosyjskie, atakujące północno-wschodni region Ukrainy, dotarły na obrzeża przygranicznego miasta Wowczańska, oddalonego o 45 km od drugiego co do wielkości ukraińskiego miasta Charkowa - poinformowały w niedzielę ukraińskie źródła wojskowe. Rosyjska armia twierdzi, że przejęła kontrolę co najmniej nad dziewięcioma wioskami w granicznym obwodzie charkowskim. Strona ukraińska podkreśla, że odpiera ataki i walczy o utrzymanie kontroli nad atakowanymi osadami, zadając agresorowi znaczne straty. Uruchomiono niezbędne rezerwy w celu ustabilizowania sytuacji. Jak pokreślono, jednym z priorytetów działań obronnych jest oszczędzanie życia ukraińskich żołnierzy.
Ukraiński Sztab Generalny przyznał, że można mówić o taktycznym powodzeniu rosyjskiego agresora na kierunku charkowskim, który dokonał wyłomu w liniach obronnych, ale sytuacja jest dynamiczna.
Wróg, nie licząc się ze stratami, zaangażował znaczne siły w ataku na miasto(Wowczańsk). W ciągu doby straty agresora przekroczyły 100 zabitych
— głosi komunikat Sztabu Generalnego ukraińskiej armii opublikowany w nocy z niedzieli na poniedziałek.
00:08. Zełenski o sytuacji na froncie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu przedstawił sytuację na froncie.
Szczególna uwaga na region charkowski. Trwają walki obronne, zacięte walki - na dużej części naszego obszaru przygranicznego. Są wioski, które faktycznie zamieniły się z szarej strefy w strefę walki (…). Artyleria, drony - wszyscy, którzy są zaangażowani i skutecznie zaangażowani - jestem Wam wdzięczny. Nasze zadanie jest oczywiste – musimy wyrządzić okupantowi jak najwięcej strat
— zrelacjonował.
Stałą uwagę zwracamy również na inne obszary działań bojowych, w tym na sektor doniecki, gdzie sytuacja jest nie mniej intensywna. W rzeczywistości ideą ataków w obwodzie charkowskim jest rozprzestrzenienie naszych sił i podważanie moralnych i motywacyjnych możliwości obrony Ukraińców. Kierunek Pokrowska jest najtrudniejszy, mimo wszystko. Tylko tego dnia, na kierunku pokrowskim, odbyło się już trzydzieści walk. Kierunki Łymana i Wremiwki też są trudne. Kramatorsk. Kupiańsk
— przedstawił ukraiński prezydent.
00:01. Ambasador Rosji znaleziony martwy w swojej rezydencji. Kreml zabrania autopsji
Ambasador Rosji w Mozambiku Aleksandr Surikow został znaleziony martwy w swojej rezydencji w Maputo - poinformowała policja, cytowana w niedzielę przez miejscową prasę. Dyplomata pełnił misję w tym kraju od 2017 r.
68-letni Surikow zmarł w sobotę w nocy “w niewyjaśnionych dotychczas okolicznościach” - ustalił mozambicki dziennik “O Pais”.
Komenda główna policji w Maputo poinformowała, że o śmierci ambasadora dowiedziała się późno, bo “już po przewiezieniu ciała do głównego szpitala miejskiego” w stolicy. Kiedy funkcjonariusze dowiedzieli się o rzekomo “nagłej śmierci” dyplomaty, udali się do placówki medycznej, ale “ciało zostało już złożone w szpitalnej kostnicy” - dodał.
Policjanci, którzy zjawili się w szpitalu, otrzymali od rosyjskiego konsula Jurija Doroszenkowa informację, aby nie podejmować żadnych czynności związanych z wykonaniem autopsji.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/691568-relacja-810-dzien-wojny-zmiana-dowodcy-w-obw-charkowskim