Trwa 797. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.
18:02. Zełenski: Jestem wdzięczny norweskiemu rządowi
Jestem wdzięczny norweskiemu rządowipod przewodnictwem premiera @JonasGahrStore za decyzję o zwiększeniu w tym roku wsparcia dla Ukrainy o 600 milionów dolarów. Doceniam fakt, że większość tych środków zostanie wykorzystana na wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy, co jest naszym najwyższym priorytetem w zakresie ochrony życia
— napisał prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych.
17:11. Media: ukraińskie wojska zaatakowały rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie pociskami ATACMS
Ukraińskie siły ostrzelały lotnisko wojskowe w Dżankoju na okupowanym przez Rosję Krymie, a także m.in. dwa stanowiska obrony powietrznej wroga na tym półwyspie; uderzenie przeprowadzono w nocy z poniedziałku na wtorek prawdopodobnie za pomocą pocisków rakietowych ATACMS - powiadomiły rosyjskie media niezależne.
Oprócz lotniska w Dżankoju, które stało się już celem ukraińskiego ataku 17 kwietnia, ostrzelano również rosyjską jednostkę wojskową w miejscowości Donske w rejonie (powiecie) symferopolskim oraz obiekty 31. dywizji sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w rejonach czornomorskim i sackim na zachodzie półwyspu. W Dżankoju rannych zostało pięciu żołnierzy, a w rejonie czornomorskim - czterech. Obrażeń doznał również personel jednostki w Donskem - przekazały rosyjski niezależny kanał na Telegramie ASTRA i opozycyjny portal Mediazona.
Uderzenia prawdopodobnie dokonano przy pomocy pocisków rakietowych ATACMS. Okupacyjne władze Krymu utrzymują, że odparły ukraiński atak - poinformowała ASTRA.
16:05. Premier Szmyhal odrzucił pomysł zawieszenia prawa rosyjskich jeńców wojennych do wykonywania rozmów telefonicznych
Według Szmyhala ważne są zwłaszcza rozmowy telefoniczne, aby Rosjanie nie bali się poddać. Ponadto umożliwi to uwolnienie większej liczby ukraińskich obrońców przetrzymywanych w niewoli rosyjskiej. W petycji zasugerowano, że rosyjscy jeńcy wojenni nie powinni mieć możliwości korzystania z telefonu, dopóki Rosja nie zapewni regularnie takiej możliwości ukraińskim jeńcom wojennym.
15:45. Łotewski pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
Łotewski rząd zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy – poinformowała premier tego kraju Evika Siliņa. W pakiecie znajdą się m.in. systemy przeciwlotnicze.
14:30. Dzień ukraińskiej straży granicznej
Ukraińska straż graniczna nie tylko chroni granicę państwową, ale także broni naszego kraju i ludzi na pierwszej linii frontu oraz niszczy okupantów. Najważniejszym życzeniem dla Państwa jest brak okupantów na naszej ziemi. Naszym wspólnym celem jest zwycięstwo Ukrainy!
— opublikowano na profilu ukraińskiego resortu obrony.
30 kwietnia obchodzony jest dzień ukraińskiej straży granicznej.
13:21. Rosyjska policja uznała, że niebiesko-żółte włosy to dyskredytacja armii
Policja w Moskwie uznała, że pofarbowanie włosów na niebiesko, żółto i zielono to dyskredytacja armii. Taki zarzut znalazł się w protokole spisanym na mężczyznę, który przyszedł na komisariat złożyć skargę o pobicie i kradzież – poinformował we wtorek rosyjski portal niezależny OWD-Info.
12:10. Brytyjski resort obrony: uderzenia Ukrainy w lotnictwo Rosji kluczowe dla obrony
Zdolność Ukrainy do uderzania w rosyjskie lotnictwo taktyczne, której przykładem był sobotni atak na lotnisko wojskowe w Kraju Krasnodarskim, jest kluczowa dla obrony linii frontu - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano informację podaną w sobotę przez agencję Interfax Ukraina o tym, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) użyła dronów do ataku na lotnisko wojskowe w Kuszczewsku oraz dwie rafinerie, w Ilsku i Sławiańsku, w rosyjskim Kraju Krasnodarskim. Dodano, że według rosyjskiego ministerstwa obrony zestrzelono 66 dronów, co ilustruje skalę ataku.
W aktualizacji przekazano, że na lotnisku w Kuszczewsku stacjonuje wiele rosyjskich myśliwców, w Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) i Su-35S (Flanker M), które są używane codziennie w misjach uderzeniowych na ukraińskie pozycje na linii frontu, w tym do intensywnego zrzucania bomb szybujących. Pochodzące z otwartych źródeł nagrania wideo pokazują kilka zniszczonych zestawów bomb szybujących w składzie na terenie lotniska.
Wyjaśniono, że rosyjskie myśliwce z bazy w Kuszczewsku i z innych baz dokonują zwykle 100 do 150 wylotów dziennie, z czego znaczący procent ma na celu zrzucenie amunicji wzdłuż linii frontu, jako że Rosja próbuje doprowadzić do przełamania siłą ognia.
Zdolność Ukrainy do zakłócania rosyjskiego lotnictwa taktycznego, w szczególności do użycia bomb szybujących, jest kluczowa dla szerszej obrony linii frontu. To skuteczne uderzenie prawdopodobnie zmusi Rosję do dalszego rozpraszania swoich myśliwców, jak również do realokacji systemów obrony powietrznej w celu wypełnienia luk
— oceniono.
11:30. Rosyjskie uderzenia w Odessę. Jest nagranie
Jak relacjonuje Biełsat, Prokurator Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie do ataku na miasto użyli Iskandera z amunicją kasetową. Zginęło 5 osób, a ponad 30 zostało rannych.
11:29. Do Ukrainy dotarł z Niemiec kolejny pakiet pomocy wojskowej, m.in. Mardery
Niemcy dostarczyły Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej - podał rząd w Berlinie. W pakiecie znalazło się m.in. 10 bojowych wozów piechoty Marder, zestaw przeciwlotniczy Skynex, ok. 30 tys. sztuk amunicji do samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard oraz amunicja do systemu obrony powietrznej Iris-T.
Ponadto dostarczono m.in. 7,5 tys. sztuk pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm, amunicję do czołgu Leopard 2 i 3 tys. sztuk ręcznej broni przeciwpancernej.
Obiecany w połowie kwietnia trzeci zestaw przeciwlotniczy Patriot nie znalazł się na zaktualizowanej liście niemieckiej pomocy wojskowej - pisze we wtorek portal tagesschau.
10:55. Media: przemysł zbrojeniowy Rosji otrzymał z Litwy towary o wartości 130 mln euro
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, litewskie firmy wyeksportowały do Rosji, stosując schematy obchodzenia sankcji, towary wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym o wartości co najmniej 130 mln euro – wynika z opublikowanych we wtorek rezultatów śledztwa litewskiego nadawcy publicznego LRT.
Zachodnie towary podwójnego zastosowania były transportowane do Rosji jako eksport m.in. do Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Armenii.
Litewskie firmy zaangażowane w programy eksportowe nie poczuwają się do odpowiedzialności, twierdząc, że nie wiedziały, iż towary i technologie podwójnego zastosowania ostatecznie trafią do Rosji
— czytamy na portalu lrt.lt. Podmioty zaangażowane w reeksport to spółki zajmujące się handlem elektroniką i częściami samochodowymi, a także firmy logistyczne.
Do Rosji przez Litwę trafiały łożyska, generatory sygnałów, przyrządy monitorujące i pomiarowe, obrabiarki, procesory, układy scalone, kondensatory, anteny, aparatura radionawigacyjna, urządzenia lub komponenty elektryczne, urządzenia półprzewodnikowe i inne towary.
Ustalono, że za pośrednictwem Litwy do Rosji trafiły m.in. amerykańskie mikroprocesory Texas Instruments i Analog. Urządzenia te znajdowane są w rosyjskich rakietach i systemach komunikacji satelitarnej.
10:30. Wskutek rosyjskich ataków na Charków zginęły dwie osoby, sześć jest rannych
Dwie osoby zginęły, a sześć odniosło obrażenia w wyniku ataków sił rosyjskich na dwie dzielnice Charkowa, na wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek rano szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Wcześniej przekazał, że zaatakowane zostały dzielnice Chołodnohirska i Kijowska.
Uderzono w infrastrukturę cywilną. Ataki odnotowano w pobliżu parku. Trwa ustalanie liczby ofiar
— dodał. Armia rosyjska zaatakowała Charków kierowaną bombą lotniczą KAB-500 - wynika ze wstępnych ustaleń.
Szef władz obwodowych zaapelował do mieszkańców miasta, by ze względu na ryzyko dalszych nalotów pozostali w schronach do czasu odwołania alarmu.
09:06. Straty bojowe rosyjskiej armii
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi rosyjskiej armii na Ukrainie.
07:25. Około 30 mężczyzn zginęło podczas prób uniknięcia poboru do wojska
Około 30 Ukraińców zginęło podczas prób nielegalnego przekroczenia granicy kraju w celu uniknięcia poboru do wojska po wybuchu pełnowymiarowej wojny Rosji przeciw Ukrainie w lutym 2022 roku – powiedział agencji Ukrinform rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.
Niektórzy stracili życie usiłując pokonać górską rzekę lub przejść przez góry
— oświadczył rzecznik w poniedziałek wieczorem.
Zgodnie z przepisami stanu wojennego na Ukrainie, mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat nie wolno – z nielicznymi wyjątkami – opuszczać kraju, gdyż mogą zostać zmobilizowani.
Straż graniczna podała, że 24 mężczyzn zginęło próbując pokonać rzekę Cisę na granicy Ukrainy z Rumunią.
Demczenko poinformował, że od początku wojny straż graniczna wykryła około 450 grup przestępczych usiłujących przerzucać ludzi przez granicę.
Próby nielegalnego przekroczenia granicy zdarzają się codziennie, większość z nich poza przejściami na granicy z Mołdawią i Rumunią. Osoby z podrabianymi dokumentami zdarzają się najczęściej na granicy z Polską
— powiedział.
Demczenko mówił wcześniej, że codziennie zatrzymywanych jest około 10 mężczyzn próbujących nielegalnie opuścić Ukrainę.
W zeszłym tygodniu Ukraina zwiesiła do 18 maja usługi konsularne dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, krytykując Ukraińców przebywających za granicą, którzy według władz oczekują pomocy od państwa, a nie pomagają mu w walce o przetrwanie.
W listopadzie BBC podała w raporcie opartym o dane dotyczące nielegalnych przekroczeń granicy z Polską, Mołdawią, Rumunią, Węgrami i Słowacją, że blisko 20 tys. mężczyzn zbiegło z Ukrainy od początku wojny, by uniknąć poboru.
02:55. Księżna Zofia jako pierwsza z rodziny królewskiej odwiedziła Ukrainę
Brytyjska księżna Zofia - żona najmłodszego brata króla Karola III, księcia Edwarda - złożyła w poniedziałek niezapowiadaną wizytę na Ukrainie - przekazał po jej zakończeniu Pałac Buckingham. Jest ona pierwszą osobą z rodziny królewskiej, która odwiedziła ten kraj od początku wojny.
Jak przekazał Pałac Buckingham, wizyta miał na celu „okazanie solidarności z kobietami, mężczyznami i dziećmi dotkniętymi wojną”. Była to kontynuacja działań księżnej Zofii na rzecz osób będących ofiarami przemocy seksualnej związanej z konfliktami zbrojnymi.
59-letnia księżna spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i pierwszą damą Oleną Zełenską. Odwiedziła także katedrę w Kijowie oraz miejscowość Bucza, gdzie w masowych grobach pochowane zostały ofiary rosyjskiej agresji. W brytyjskiej ambasadzie w Kijowie rozmawiała z ofiarami przemocy seksualnej ze strony rosyjskich wojsk.
00:15. Zełenski otrzymał raporty po rosyjskich atakach
Właśnie otrzymałem raporty o sytuacji w Odessie po rosyjskim uderzeniu rakietowym i w Charkowie po rosyjskim uderzeniu bomb lotniczych. Niestety w Odessie są ofiary śmiertelne. Moje kondolencje dla rodzin i przyjaciół. Wiele osób zostało rannych – wszystkim udziela się pomocy medycznej. Lokalne służby i ratownicy Państwowego Pogotowia Ratunkowego Ukrainy zareagowali natychmiast
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Ważne jest, aby wszystkie służby, wszyscy nasi ludzie, od których pracy zależy życie Ukraińców, działali jak najbardziej efektywnie i szybko. Szybka pomoc i ochrona życia, która jest potrzebna teraz, pomagają nam wszystkim na Ukrainie przetrwać
— dodał.
Dziękuję wszystkim, którym naprawdę zależy na naszych ludziach i całym naszym kraju, dziękuję wszystkim, którzy pomagają Ukrainie! Dziękuję wszystkim, którzy walczą z rosyjskim złem
— zaznaczył Zełenski.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/690205-relacja-797-dzien-wojny-ukraina-uzyla-juz-rakiet-atacms