Trwa 780. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 13 kwietnia 2024 r.
19:00. W tym tygodniu ukraińscy saperzy usunęli 4196 niewybuchów
W zeszłym tygodniu zespoły rozminowujące Ministerstwa Obrony Ukrainy usunęły i zneutralizowały 4196 sztuk niewybuchów na terytoriach wyzwolonych.
Ministerstwo poinformowało, że w oczyszczaniu wyzwolonych terytoriów z wybuchowych pozostałości wojennych zaangażowanych było 369 grup rozminowujących.
W ciągu ostatniego tygodnia zbadali oni i uprzątnęli 4570 hektarów terenu, 4518 hektarów gruntów rolnych, 15,48 km autostrad, 40,46 km linii kolejowych i 3,1 km linii energetycznych.
18:00. Zełenski pogratulował pracownikom przemysłu obronnego w dniu ich święta
„Dzisiaj jest jeden z tych dni, kiedy głównym uczuciem powinna być wdzięczność. Dziś jest profesjonalny dzień wszystkich, którzy organizują, projektują i budują ukraińską siłę – Dzień Pracowników Ukrainy w Kompleksie Obronnym i Przemysłowym” – powiedział Zełenski.
17:30. Brink wzywa Kongres USA do głosowania w sprawie pomocy dla Ukrainy
Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink wezwała Kongres do głosowania w sprawie pomocy dla Ukrainy.
Brink zauważyła, że Ukraina „z dnia na dzień traci swoich obywateli, swoje terytorium i energię elektryczną”.
„Proszę Kongres, aby teraz głosował w sprawie pomocy dla Ukrainy. Dla interesów USA niezwykle istotne jest powstrzymanie Rosji przed zajęciem siłą 40-milionowego kraju. Przeżyliśmy tę historię już wcześniej w Europie i znamy koszty zaniechania działań” – powiedziała ambasador.
16:30. Zełeński dziękuje Niemcom: Pomagają nam w krytycznym momencie
„Jestem wdzięczny kanclerzowi (Olafowi Scholzowi) za decyzję o dostawie dla Ukrainy jeszcze jednego dodatkowego systemu Patriot i rakiet do już posiadanych przez nas systemów obrony powietrznej. (…) To prawdziwe okazanie wsparcia Ukrainie w krytycznym dla nas czasie. Wzywam wszystkich przywódców państw partnerów, aby poszli za tym przykładem” - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.
15:20. Niemcy wyślą Patrioty
Niemcy wyślą kolejny system Patriot na Ukrainę - podała telewizja N-TV powołując się na niemieckie Ministerstwo Obrony. „W związku z dalszym wzmożeniem rosyjskich nalotów na Ukrainę postanowiliśmy jeszcze bardziej wzmocnić ukraińską obronę powietrzną” – podał resort. Przekazanie Patriotów ma rozpocząć się natychmiast.
15:10. Atak w obwodzie kupiańskim
Rosjanie zrzucili dziś po południu materiały wybuchowe z drona FPV w obwodzie kupiańskim - podało Biuro Prokuratora Generalnego. Jedna osoba została ranna, to kierowca zespołu ratownictwa medycznego.
14:00. Scholz: Rozmowy z Putinem nie mają obecnie sensu
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie wierzy, że rozmowy z Władimirem Putinem w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie byłyby obecnie skuteczne. „Takie rozmowy mają sens tylko wtedy, jeśli ma się poczucie, że można coś osiągnąć”. Rosyjskie działania wojenne obecnie temu przeczą - powiedział gazecie „taz”.
„W przeszłości odbyłem kilka rozmów z Putinem, które czasami były postrzegane krytycznie. I nie wykluczam dalszych rozmów w przyszłości” - stwierdził Scholz.
Kanclerz powiedział, że ostatni raz rozmawiał telefonicznie z Putinem w grudniu 2022 roku. Zapytany, kiedy rozmowa znów będzie miała sens, odpowiedział, że „gdy Rosja zda sobie sprawę, że nie będzie dyktowanego pokoju, a Putin zda sobie sprawę, że musi przerwać swoją kampanię i wycofać wojska”.
„Zawsze mówiłem, że Rosja nie może wygrać tej wojny. I szybko stało się jasne, że to nie będzie krótka wojna. Będziemy musieli dostarczać Ukrainie broń i amunicję przez długi czas” - powiedział Olaf Scholz w wywiadzie dla weekendowego wydania „taz”
13:15. Siły ukraińskie uderzyły w Ługańsk dwiema rakietami Storm Shadow
Kilka domów zostało uszkodzonych - twierdzi rosyjska państwowa agencja TASS, powołując się na władze okupacyjne.
13:10. Amabasdor USA w Kijowie
Amabasdor USA w Kijowie Bridget Brink: „Niezależność energetyczna ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Ukrainy, a energia jądrowa zapewnia ponad połowę jej zapotrzebowania na energię. W zeszłym tygodniu w elektrowni jądrowej Chmielnicki odbył się pierwszy etap budowy 9 nowoczesnych, bezpiecznych reaktorów jądrowych, które zastąpią sprzęt z czasów sowieckich. Podziękowania dla Germana Gałuszczenki, Energoatomu i amerykańskiego Westinghouse Nuclear za projekt, który pomoże zapewnić Ukrainie niepodległą przyszłość”.
13:00. Rosyjskie metale wykluczone z zachodnich giełd surowców
W poniedziałek wchodzi zakaz handlu miedzią, aluminium i niklem z Rosji na giełdach towarowych w Londynie i Chicago. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone już wcześniej zablokowały import rosyjskich metali. Unia Europejska wciąż zwleka z nałożeniem podobnych restrykcji.
12:40. Powódź w rosyjskim Orenburgu
12:15. Polscy dyplomaci odwiedzili Bykownię
W podkijowskiej Bykowni oddano cześć ofiarom z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Miejsce masowych pochówków Polaków odwiedzili w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej polscy dyplomaci z Kijowa. Polski ambasador Jarosław Guzy mówił w Polskim Radiu, że Bykownia to miejsce symboliczne, a jego znaczenie wzrosło po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wpisuje się ono w historyczną serię wydarzeń, których w relacjach z Rosją doświadczali Polacy i Ukraińcy, a Ukraińcy w ostatnim czasie doświadczają szczególnie.
W Bykowni spoczywa niemal 3,5 tysiąca Polaków zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej, ale też ponad 100 tysięcy ofiar stalinowskich czystek.
12:00. Rosjanie zestrzelili drugi dron nad obwodem Biełgorodu
Armia rosyjska podała w mediach społecznościowych, że w sobotę „około godziny 10.30 nad terytorium obwodu białogrodzkiego” zestrzeliła drugi ukraiński dron, bardzo blisko granicy.
Także gubernator obwodu białogrodzkiego Wiaczesław Gładkow odnotował kilka ataków dronów w ciągu dwudziestu czterech godzin, w tym trzy nad miastem Biełgorod. Podał, że jeden z nich został zestrzelony przez system obrony powietrznej, gdy zbliżał się do miasta, drugi spowodował pożar, który szybko ugaszono, natomiast trzeci uderzył w budynek administracyjny, raniąc trzy osoby.
11:20. Eksplozje w okupowanym Ługańsku
10:50. Brytyjski generał: Ukraina może w tym roku przegrać wojnę
Ukraina może w tym roku przegrać wojnę z Rosją - ostrzega w rozmowie z BBC były szef brytyjskiego Dowództwa Sił Połączonych gen. Richard Barrons. Portal nie wyklucza, że strategiczny cel Moskwy może w tym roku dotyczyć zdławienia ducha walki i zniechęcenia Zachodu do pomocy Kijowowi.
Generał ocenia, że istnieje „poważne ryzyko” ukraińskiej porażki w 2024 r., „ponieważ Ukraina może zacząć odczuwać, że nie może wygrać”. „A gdy do tego dojdzie, dlaczego ludzie mieliby chcieć dalej walczyć i umierać, broniąc czegoś, czego nie da się obronić?” - zastanawia się rozmówca BBC.
Trzy możliwe kierunki głównych rosyjskich działań: Charków, Donbas, Zaporoże.
Jack Watling, ekspert brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI), zauważa, że Rosja może wybrać, gdzie zaangażować swoje siły, linia frontu jest bardzo długa, a Ukraińcy powinni być w stanie bronić jej na całej rozciągłości. Ekspert prognozuje, że dojdzie do strat terytorialnych po stronie ukraińskiej. „Pytanie - jak dużo i których ośrodków będzie to dotyczyć” - dodaje.
Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, leżące blisko granicy z Rosją, to dla Rosjan atrakcyjny cel - czytamy. Miasto ostrzeliwane jest każdego dnia, a Ukraińcy nie posiadają wystarczającej obrony powietrznej, by niszczyć wszystkie nadlatujące obiekty. Zajęcie Charkowa byłoby ogromnym ciosem dla morale i gospodarki Ukrainy - uważają eksperci.
Pisząc o sytuacji w Donbasie, portal zwraca uwagę na straty w ludziach po stronie ukraińskiej i rosyjskiej oraz rosyjską przewagę w sprzęcie i ludziach.
„Taktyka rosyjskiej armii, jej dowództwo i wyposażenie może być gorsze od (armii) Ukrainy, ale ma ona taką przewagę liczebną, zwłaszcza jeśli chodzi o artylerię, że nawet jeśli nic innego w tym roku nie zrobi, to jej opcją podstawową będzie dalsze wypychanie ukraińskich sił na zachód i zajmowanie wioski po wiosce” - zaznacza BBC.
Rosjan może „kusić” też Zaporoże, w którym przed inwazją żyło ponad 700 tys. ludzi. Leżące na południu kraju miasto znajduje się blisko linii frontu. Jest to główne miasto obwodu zaporoskiego, którego aneksję ogłosiła Rosja.
BBC zwraca uwagę, że w natarciu na tym kierunku mogą rosyjskiej armii przeszkodzić fortyfikacje obronne, zbudowane w oczekiwaniu na ukraińską kontrofensywę rok temu. Tzw. linia Surowikina składa się m.in. z największego na świecie pola minowego - zaznacza portal. Rosjanie mogą oczywiście zacząć je rozbrajać, jednak te działania zostaną dostrzeżone.
BBC nie wyklucza, że strategiczny cel Rosji w tym roku może nie dotyczyć terytorium, lecz zdławienia ukraińskiego ducha walki i przekonania Zachodu, że wojna na Ukrainie to przegrana sprawa.
Watling uważa, że celem Rosji jest wywołanie poczucia beznadziei, a rosyjska ofensywa nie zakończy wojny, bez względu na jej przebieg. Barrons prognozuje zdobycze terytorialne po stronie rosyjskiej armii, jednak według niego Moskwa nie ma wystarczających sił, by dojść do linii Dniepru.
09:45. Rosjanie ostrzelali centrum Kupiańska
Rosjanie ostrzelali centrum Kupiańska w obwodzie charkowskim - przekazały wojskowe władze obwodu.
Uszkodzony został budynek o powierzchni 200 m2. Dwie osoby zostały ranne - mężczyźni, których przewieziono do szpitala.
09:20. Obwód zaporoski
Ukraińskie drony uderzają w rosyjskich żołnierzy.
08:21. ISW: Rosja nie chce dopuścić do rozwoju przemysłu zbrojeniowego Ukrainy
Celem rosyjskich ostrzałów obiektów energetycznych Ukrainy jest zniszczenie jej zdolności produkcji uzbrojenia - pisze w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W czwartek Władimir Putin przyznał, że rosyjskie ostrzały ukraińskich obiektów energetycznych mają częściowo na celu zniszczenie ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego - podkreśla ISW.
Niestety w ostatnim czasie obserwowaliśmy serię ataków na nasze obiekty energetyczne i byliśmy zmuszeni do odpowiedzi
— miał powiedzieć Putin na spotkaniu z Alaksandrem Łukaszenką.
Stwierdził, że Rosja przeprowadziła te ataki w ramach „demilitaryzacji” Ukrainy, ponieważ ostrzały miały bezpośredni wpływ na przemysł zbrojeniowy tego kraju.
ISW zaznacza, że rosyjskie ostrzały ograniczają ukraińskie zdolności produkcji energii i zaostrzają deficyt pocisków potrzebnych do obrony powietrznej.
Według ekspertów Putin ma nadzieję, że uda mu się zapobiec rozwojowi ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego. Dyktator nie chce dopuścić, by Ukraińcy osiągnęli w długiej perspektywie poziom zbliżony do samowystarczalności pod względem produkcji uzbrojenia. Dzięki silnemu przemysłowi zbrojeniowemu Kijów znalazłby się w lepszej pozycji w obliczu przyszłej rosyjskiej agresji, a Ukraina byłaby mniej uzależniona od zachodniej pomocy.
Na tle znacznych opóźnień we wsparciu z Zachodu, które w ocenie ISW częściowo są skutkiem pomyślnych rosyjskich operacji informacyjnych i zachodniego niezdecydowania, Moskwa ma okazję do kontynuowania ofensywy i kampanii zmasowanych ostrzałów.
00:03. Zełenski odwiedził rannych żołnierzy
W Czerniowcach odwiedziłem naszych żołnierzy, którzy dochodzą do siebie po odniesieniu obrażeń
— poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
To zaszczyt spotkać naszych obrońców, porozmawiać z nimi i wręczyć im nagrody. Dziękuję im za ich służbę i za ochronę naszego kraju
— podkreślił.
Jestem też dumny z naszych medyków. Jestem im wdzięczny za uratowanie naszych żołnierzy, którzy bronią naszego kraju. Doceniam ich wysiłek
— dodał.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/688452-relacja-780-dzien-wojny-niemcy-obiecuja-wyslac-patrioty