Trwa 761. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Minionego dnia na śpiący Kijów spadły rakiety. Co najmniej 13 osób zostało rannych, w tym dziecko.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 25 marca 2024 r.
22:55. Do 11 wzrosła liczba kanadyjskich ochotników, którzy zginęli na Ukrainie
Do jedenastu wzrosła liczba kanadyjskich ochotników, którzy zginęli lub zmarli na Ukrainie podczas wojny z Rosją – podało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady.
Jeden z nich, pochodzący z Quebeku, dowodził oddziałem zagranicznych ochotników na Ukrainie „Norman Brigade” i zginął w walce. Drugi był byłym żołnierzem kanadyjskiej armii i na Ukrainie uczył zasad pierwszej pomocy, zmarł z powodu choroby – podał publiczny nadawca CBC.
O ich śmierci poinformował rosyjski rząd, który w mediach społecznościowych zamieścił zdjęcia i inne szczegóły umożliwiające ich identyfikację.
Informacje o pierwszym Kanadyjczyku, który zginął na Ukrainie podano w lipcu 2022 r. Razem z dwoma Amerykanami i Szwedem znalazł się pod ostrzałem. Obcokrajowcy uczestniczyli w operacji prowadzonej przez obronę terytorialną w obwodzie donieckim. Wcześniej, w marcu 2022 r. kanadyjski dziennik „The National Post” informował, że do Kanadyjsko-Ukraińskiej Brygady dołączyło ok. 550 ochotników z Kanady.
18:56. Rosja straciła 7 proc. mocy produkcyjnej rafinerii z powodu ukraińskich ataków
Rosja straciła co najmniej 7 proc. mocy produkcyjnej swych rafinerii z powodu ataków ukraińskich dronów od początku bieżącego roku – poinformowała agencja Reutera, powołując się na swoje szacunki.
Według szacunków agencji siedem rafinerii z powodu ataków dronów straciło zdolność rafinowania 4,6 mln ton ropy, co stanowi 7 proc. całej produkcji.
Jako jedna z ostatnich straciła połowę swych mocy produkcyjnych rafineria w Nowokujbyszewsku w obwodzie samarskim, zaatakowana w nocy z piątku na sobotę – podał Reuters, powołując się na swoje źródła.
18:15. Zakończono akcję ratowniczą w Kijowie
Zakończyła się akcja ratownicza w Kijowie po ataku rakietowym. W wyniki ostrzału 10 osób zostało rannych, w tym 16-letnia dziewczyna, a dwie osoby trafiły do szpitala. Państwowe Służby Ratunkowe udzieliły pomocy psychologicznej 25 osobom dotkniętym atakiem.
18:12. Ukraina od początku pełnoskalowej inwazji zestrzeliła ponad 2000 rosyjskich rakiet manewrujących i balistycznych
Od początku pełnoskalowej inwazji zestrzelono ponad 2000 rosyjskich rakiet manewrujących i balistycznych. To efekt tytanicznej pracy ukraińskich obrońców przeciwlotniczych. Nowoczesne systemy obrony powietrznej dostarczone przez naszych partnerów uratowały tysiące istnień ludzkich
— opisuje ukraińskie ministerstwo obrony w mediach społecznościowych.
Jednakże Ukraina nadal potrzebuje więcej systemów obrony powietrznej, aby chronić nasz naród przed rosyjskim terrorem. Ponieważ infrastruktura cywilna pozostaje głównym celem rosyjskich ataków
— czytamy.
16:47. Liczba rannych w wyniku ataku na Kijów wzrosła do 10
Jedna osoba nadal może znajdować się pod gruzami.
16:45. Trafiono nie dwa, a trzy rosyjskie okręty
Podczas udanego niedzielnego ukraińskiego ataku rakietowego prawdopodobnie trafione zostały nie tylko dwa duże okręty desantowe Jamał i Azow, ale także okręt rozpoznawczy Iwan Churs. W ukraińskiej telewizji informacyjnej powiedział to w poniedziałek rzecznik Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy Dmytro Pletenczuk
— relacjonuje Biełsat.
16:08. w ataku na Kijów użyto po raz drugi rakiet hipersonicznych Cyrkon
Siły rosyjskie w poniedziałek rano po raz drugi użyły hipersonicznych rakiet Cyrkon w ataku na Kijów, na skutek którego obrażenia odniosło 10 osób – poinformował ukraiński portal Defence Express.
Ukraińskiej obronie przeciwlotniczej udało się zestrzelić nad Kijowem dwie rakiety Cyrkon, a typ pocisku potwierdziła analiza odłamków, które spadły na terenie miasta.
Rosjanie prawdopodobnie po raz pierwszy użyli rakiety Cyrkon w czasie swojej agresji na Ukrainę w ataku na Kijów 7 lutego br., ale ze względu na niewielką ilość odłamków typ rakiety udało się zidentyfikować dopiero po pięciu dniach.
Tym razem zgromadzone odłamki pozwoliły dokładnie określić rodzaj silnika, system naprowadzania oraz materiały użyte do produkcji, co pozwoli ocenić rzeczywiste możliwości pocisku i poziom technologii, jakim dysponuje obecnie Rosja w produkcji rakiet.
Rosja zaatakowała w poniedziałek Kijów dwoma pociskami balistycznymi, wystrzelonymi z terytorium okupowanego Krymu. Odłamki spadły w kilku dzielnicach miasta.
Rakieta Cyrkon to przeciwokrętowy pocisk manewrujący, który może również uderzać w cele naziemne, przyjęty na uzbrojenie armii rosyjskiej w styczniu ubiegłego roku. Według strony rosyjskiej rakieta ta ma zasięg od 600 do 1500 km i może osiągać prędkość do 8-9 machów.
15:11. Ukraiński minister: atak na infrastrukturę gazową nie wpłynął na klientów zagranicznych
Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną nie wpłynęły na zagranicznych kontrahentów, przechowujących gaz w zbiornikach podziemnych w Ukrainie – oświadczył minister energetyki tego kraju Herman Hałuszczenko.
Nie ma paniki wśród zagranicznych firm w związku z tymi atakami. Atak nie miał dramatycznych konsekwencji dla systemu przesyłu gazu
— powiedział po spotkaniu ze szwedzką wicepremier i minister energetyki Ebbą Busch.
14:58. Media: celem rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów były obiekty SBU
Celem porannego ataku rakietowego na Kijów, przeprowadzonego przez rosyjskie wojska, byli wysokiej rangi funkcjonariusze oraz obiekty Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) - poinformował w poniedziałek serwis Kyiv Post, powołując się na własne źródła w SBU.
25 marca, w dniu ostrzału, przypada Dzień SBU, czyli święto ukraińskiej służby - zauważył Kyiv Post.
W poniedziałek przed południem Rosjanie zaatakowali Kijów rakietami balistycznymi. Dwa pociski wystrzelone z okupowanego Krymu zostały strącone przez siły obrony powietrznej. Odłamki rakiet raniły co najmniej siedem osób i zniszczyły zabudowania.
13:20. Zełenski po ataku rakietowym na Kijów: powstrzymajcie rosyjski terror
Rosyjscy terroryści uderzyli w stolicę pociskami balistycznymi. Niestety, doszło do uszkodzeń budynków w zwykłych obszarach miejskich. Do tej pory odnotowano pięć osób rannych. Trwa usuwanie gruzów
— napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy.
Prezydent podziękował ratownikom, policji i służbom komunalnym za pracę nad usuwaniem następstw ataków i zwrócił się do partnerów zagranicznych o dostawy uzbrojenia do obrony przed agresją Rosji.
Nieustannie powtarzamy, że Ukraina potrzebuje więcej systemów obrony powietrznej. Jest to bezpieczeństwo naszych miast i ratowanie ludzkiego życia. Wszyscy na świecie, którzy szanują i chronią życie, muszą powstrzymać ten terror
— podkreślił Zełenski.
12:34. Brytyjski resort obrony: Rosja planuje w tym roku stworzyć dwie nowe armie
Rosja prawdopodobnie zdoła obsadzić personelem dwie nowe armie, które zamierza stworzyć w tym roku, ale będą one zmagać się z podobnymi problemami z niewystarczającym przeszkoleniem i wyposażeniem, jak istniejące - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 20 marca minister obrony Siergiej Szojgu ogłosił, iż w 2024 roku Rosja stworzy dwie nowe armie. Mają się one składać z 14 dywizji i 16 brygad. Dodano, że dokładny typ, lokalizacja i skład tych armii nie zostały sprecyzowane, ale najprawdopodobniej będzie to połączenie jednostek zmechanizowanych, pancernych, artyleryjskich i logistycznych oraz istnieje realna możliwość, że te nowe formacje są powiązane z poprzednio ogłoszonymi nowymi jednostkami i planowanym podniesieniem brygad do dywizji.
Biorąc pod uwagę skuteczne wysiłki rekrutacyjne Rosji, jest prawdopodobne, że jednostki te będą wystarczająco obsadzone personelem. Ale zważywszy na ograniczone przeszkolenia, szerokie stosowanie używanego sprzętu i problemy infrastrukturalne, jest prawdopodobne, że te jednostki będą zmagać się z podobnymi problemami z wyposażeniem
— oceniono.
12:28. Szef MSZ Litwy: konieczny jasny sygnał, że rakiety w przestrzeni NATO zostaną zestrzelone
Rosji należy wysłać jasny komunikat, że pociski rakietowe lub drony wlatujące w przestrzeń powietrzną krajów NATO będą zestrzeliwane – oświadczył minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.
12:23. SBU: zatrzymaliśmy agenta rosyjskiej FSB, który próbował wstąpić do ukraińskiej policji
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w poniedziałek o zatrzymaniu obywatela tego państwa, który na zlecenie rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) próbował wstąpić do ukraińskiej policji. Mężczyzna jest podejrzany o zdradę państwa, grozi mu kara dożywotniego więzienia.
11:39. Ranni po ataku na Kijów
Władze poinformowały, że obrona powietrzna odpierała rosyjski atak. Ucierpiały co najmniej cztery osoby.
Około godziny 10.30 przeciwnik dokonał uderzenia na Kijów dwoma rakietami balistycznymi (wystrzelonymi) z tymczasowo okupowanego Krymu. Cele zostały zniszczone. Typ (wystrzelonych rakiet) jest ustalany
— przekazał na Telegramie dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk.
Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że odłamki zestrzelonych pocisków raniły cztery osoby w dzielnicy Peczersk w centrum miasta.
Czworo poszkodowanych w Peczerskim Rejonie (dzielnicy). Dwóm kobietom medycy udzielili pomocy na miejscu. Dwie osoby, w tym 16-letnią dziewczynę, hospitalizowano
— napisał.
10:01. Wybuchy w centrum Kijowa
Co najmniej trzy głośne eksplozje słychać było w poniedziałek przed południem w stolicy Ukrainy, Kijowie. Alarm bombowy ogłoszono kilka sekund później. Władze poinformowały, że zadziałała obrona powietrzna.
Wybuchy nastąpiły przed godziną 11 czasu lokalnego (przed godz. 10 w Polsce). Dopiero potem w Kijowie zawyły alarmy. Na ulicach widać było ludzi, którzy uciekali do schronów.
Według władz Rosjanie zaatakowali ukraińską stolicę pociskami balistycznymi.
09:02. 200 tys. mieszkańców Charkowa nadal bez prądu po rosyjskich atakach
Około 200 tys. mieszkańców Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, nadal pozostaje bez prądu po zmasowanym ataku rakietowym Rosji na infrastrukturę energetyczną tego kraju pod koniec ubiegłego tygodnia – poinformował szef władz wojskowych regionu Ołeh Syniehubow.
Energetycy kontynuują pracę 24/7 nad likwidacją następstw ostrzałów. Obecnie odłączonych jest (od dostaw prądu) do 200 tys. abonentów
— powiadomił na Telegramie.
Prąd dla mieszkańców miasta i regionu dostarczany jest według harmonogramu godzinowego – wyjaśnił w komunikacie. Syniehubow przekazał także, że z dwóch gmin atakowanego przez Rosję regionu ewakuowano 157 dzieci.
08:40. ISW: Zdobycie Czasiw Jaru przez Rosjan jest mało prawdopodobne
Rosyjskie wojska posuwają się w kierunku miasteczka Czasiw Jar w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, ale zdobycie tej miejscowości przez agresora nie wydaje się prawdopodobne w ciągu kilku najbliższych miesięcy - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W sobotę resort obrony w Moskwie utrzymywał, że najeźdźcy przejęli kontrolę nad wsią Iwaniwske, położoną między Czasiw Jarem i opanowanym przez Rosjan Bachmutem, a dzień później rosyjscy tzw. blogerzy wojskowi, czyli internetowi komentatorzy popierający agresję na Ukrainę, przekonywali, że siły inwazyjne dotarły już na obrzeża Czasiw Jaru. Według najbardziej prawdopodobnych szacunków rosyjskie pozycje wojskowe znajdują się jednak około 1,5 km na wschód od granic miasteczka - czytamy w opracowaniu waszyngtońskiego think tanku.
ISW zauważył, że ukraińskie jednostki inżynieryjne zbudowały w okolicach Czasiw Jaru fortyfikacje w kształcie pierścienia, co znacznie utrudni Rosjanom okrążenie lub zdobycie tej miejscowości - szczególnie w sytuacji, w której najeźdźcy prawdopodobnie zrezygnowali z przerzucenia większych sił spod Awdijiwki na odcinek frontu w pobliżu Bachmutu.
08:19. Siły rosyjskie zaatakowały infrastrukturę energetyczną na południu Ukrainy
Infrastruktura energetyczna była celem ataków wojsk Rosji, które skoncentrowały się ostatniej nocy na obwodach odeskim i mikołajowskim na południu Ukrainy. W wyniku ataków ucierpieli cywile; rannych zostało 11 osób – powiadomiły w poniedziałek Siły Obrony w tym regionie.
Wróg zaatakował kilkoma falami dronów typu Shahed 131/136 z basenu Morza Czarnego. Po cztery drony zostały zestrzelone w obwodach odeskim i mikołajowskim
— ogłoszono w komunikacie.
Przed atakiem dronów Rosjanie odpalili lotniczą rakietę przeciwlokacyjną Ch-31P z Morza Czarnego, która miała zakłócić obronę powietrzną w regionie Odessy. „Pocisk stracił zdolność bojową w powietrzu” – przekazały Siły Obrony na południu Ukrainy.
01:19. Rosjanie atakują Odessę z powietrza
W wyniku ataku rosyjskich dronów na Odessę na południu Ukrainy zniszczone zostały w nocy z niedzieli na poniedziałek obiekty infrastruktury energetycznej. Część miasta jest pozbawiona elektryczności - poinformowała Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne władze.
Władze Odessy poinformowały, że Rosjanie zaatakowali miasto za pomocą dronów szturmowych wystrzelonych z rejonu Morza Czarnego.
Uszkodzona została infrastruktura energetyczna. Są także problemy z dostawami wody. W Odessie ogłoszono alarm przeciwlotniczy w obawie przed kolejnymi atakami dronów i rakiet.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza ostrzegła mieszkańców obwodu mikołajowskiego o dużym prawdopodobieństwie rosyjskiego ataku powietrznego z Morza Czarnego. Władze ogłosiły alarm.
00:01. Szef Naftohazu: rosyjski atak nie wpłynie na dostawy gazu dla odbiorców
Prezes ukraińskiego koncernu paliwowego Naftohaz Ołeksij Czernyszow poinformował w niedzielę, że rosyjski ostrzał uszkodził naziemną infrastrukturę jednego z podziemnych magazynów firmy na zachodzie kraju, ale wrogi atak nie wpłynie na dostawy gazu dla odbiorców.
Atak nie wpłynie na dostawy gazu ziemnego do ukraińskich odbiorców. Wszystkie zamówienia klientów na usługi magazynowania i rezerwacji przepustowości są nadal w pełni realizowane. Sytuacja jest pod kontrolą naszych specjalistów i wszystkich służb
— oświadczył Czernyszow.
Obecnie trwają prace nad lokalizacją i eliminacją skutków rosyjskich ataków z niedzielnego ranka.
Nie ma krytycznych konsekwencji dla funkcjonowania podziemnych magazynów gazu ziemnego, ponieważ gaz znajduje się na znacznej głębokości. Uszkodzona część infrastruktury powierzchniowej będzie musiała zostać odbudowana, ale mamy wystarczające moce rezerwowe
— ocenił prezes Naftohazu.
Wcześniej Czernyszow poinformował o uszkodzonym obiekcie koncernu paliwowego bez oceny skutków ataku.
Rano wróg ponownie zaatakował infrastrukturę energetyczną. Uszkodzone zostały obiekty Grupy Naftohaz na zachodzie kraju. Wstępnie nie było ofiar. Pracujemy nad lokalizacją i eliminacją skutków awarii
— napisał na Facebooku.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/686273-relacja-761-dzien-wojny-na-ukrainie-eksplozje-w-kijowie