Trwa 733. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 26 lutego 2024 r.
19:00. W ciągu ostatniej doby na linii frontu doszło do 79 starć
W ciągu ostatniej doby na linii frontu we wschodniej i południowej Ukrainie doszło do 79 starć bojowych — poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
18:40. Syrski przygotowuje dwa plany, w zależności od pomocy USA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że sposób, w jaki ukraińska armia zachowa się na polu bitwy, będzie zależał od pomocy wojskowej USA.
- Jeśli Kijów otrzyma pomoc od USA, będzie mógł zacząć odpychać Rosję. Jeśli nie, będzie musiał skupić się tylko na obronie - powiedział.
17:45. Bułgaria wydala małżonków rosyjskich szpiegów, którzy chcieli udawać Bułgarów
Bułgarska agencja kontrwywiadowcza DANS poinformowała o wydaleniu Rosjan, którzy chcieli pod fałszywymi nazwiskami prowadzić w kraju działalność szpiegowską.
17:40. Niemcy nie wyślą Taurusów
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w Berlinie „wyraźnie zapowiedział”, że Niemcy nie wyślą Ukrainie rakiet manewrujących Taurus – poinformowała dpa. Kanclerz uzasadnił to ryzykiem zaangażowania Niemiec jako strony w trwającą wojnę.
CZYTAJ WIĘCEJ: I po Taurusach. Scholz pokazał figę Ukrainie. „Nie możemy być powiązani z celami, które ten system może dosięgnąć”
17:10. Zełenski alarmuje: UE dostarczyła tylko 30 proc. obiecanych pocisków
Unia Europejska dostarczyła dotąd Ukrainie tylko 30 proc. z obiecanego miliona pocisków artyleryjskich – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnym briefingu z premierem Bułgarii Nikołajem Denkowem w Kijowie.
Pod koniec marca 2023 roku szefowie państw UE podjęli decyzję o dostarczeniu Ukrainie miliona sztuk amunicji artyleryjskiej w ciągu dwunastu miesięcy. Jak niedawno przyznał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, w wyznaczonym terminie uda się zebrać jedynie połowę założonej ilości.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zawstydzające dane! Ukraina otrzymała dotąd tylko 30 proc. z obiecanej przez UE amunicji. „Żałosny stan przemysłu obronnego”
17:00. Parlament Węgier wyraził zgodę na przyjęcie Szwecji do NATO
Węgry były ostatnim państwem, które wydały zgodę w tej sprawie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Parlament Węgier zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO. Premier Kristersson: Historycznym dzień. jesteśmy gotowi
16:45. Rosjanie ostrzeliwują Chersoń
Chersoń znajduje się pod ostrzałem wroga, w centrum miasta słychać było kilka eksplozji — poinformowały władze miasta.
16:10. Premier wyklucza udział słowackich żołnierzy w wojnie na Ukrainie
Premier Słowacji Robert Fico wykluczył udział słowackich żołnierzy w konflikcie na Ukrainie. Po posiedzeniu rządu słowaccy politycy sugerowali, że poniedziałkowy szczyt w Paryżu może dotyczyć możliwości wysyłania żołnierzy w ramach bilateralnych umów z Kijowem.
Fico powiedział, że Słowacja nie zaoferuje Ukrainie na zasadzie bilateralnej współpracy udziału słowackich żołnierzy w operacjach na terytorium Ukrainy.
16:05. Ukraina dogoniła Rosję pod względem produkcji dronów kamikadze
Już ponad 90 proc. dronów stosowanych na polu walki przez siły ukraińskie jest krajowej produkcji – oznajmili ministrowie ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszin i cyfrowej transformacji Mychajło Fedorow.
„W tym roku nasze możliwości produkcji takich dronów już w niczym nie ustępują Rosji” – powiedział Kamyszin w telewizji, odnosząc się do dronów kamikadze przypominających irańskie bezzałogowce Shahed-131 i Shahed-36.
Według niego Ukraina z powodzeniem produkuje nie tylko drony analogiczne do Shahedów, ale też inne rodzaje dronów szturmowych. „Wszystko to, co wybucha w Rosji, jest nasze” - podkreślił.
15:40. Rosja chce wywołać konflikt między Ukraińcami i etnicznymi Węgrami
Trwa kolejna rosyjska operacja informacyjna, której celem jest wywołanie konfliktu między Ukraińcami i etnicznymi Węgrami - poinformowało ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD), działające przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Oświadczyło w komunikacie, że ukraińscy etniczni Węgrzy zaczęli otrzymywać telefoniczne wiadomości tekstowe w języku węgierskim o treści: „wynocha z Ukrainy”.
Jak dodano, wiadomości rzekomo przysyłane są przez „ukraińskich nacjonalistów”, jednak numery ich nadawców wskazują na operatorów z Kazachstanu, Bośni i Hercegowiny oraz Kirgistanu.
Według CPD jest to kolejna rosyjska operacja informacyjno-psychologiczna, która ma wywołać wrażenie, że „ukraińscy nacjonaliści” grożą Węgrom. Jej celem jest wywołanie konfliktu między Ukraińcami i etnicznymi Węgrami - podkreśliło Centrum.
15:30. Spiegel”: amunicja dla Ukrainy pilnie poszukiwana także poza Europą
Amerykański Kongres zablokował pomoc wojskową dla Ukrainy, a Europa prowadzi wyścig z czasem o zdobycie amunicji artyleryjskiej – opisuje tygodnik „Spiegel” i podkreśla, że poszukiwania prowadzone są na całym świecie, w tym w Indiach i w Afryce.
„Próbujemy pozyskać amunicję z całego świata. Ukraina jej pilnie potrzebuje (…), to jedyna szansa na powstrzymanie Rosjan” – potwierdził generał Bundeswehry Christian Freuding, który od początku wojny koordynuje dostawy broni dla Kijowa z ramienia ministerstwa obrony.
Zablokowanie przez Kongres pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 60 mld USD znacząco pogorszyło kryzys dotyczący amunicji. „Rządy Europy stoją przed egzystencjalnym pytaniem, czy są stanie samodzielnie pozyskać niezbędne uzbrojenie” – ocenił „Spiegel”. Podkreślił, że dotychczasowy bilans europejskiego wsparcia „nie jest imponujący”.
14:00. Siły Zbrojne zaktualizowały zalecenia dla dziennikarzy dotyczące pracy w stanie wojennym
Siły Zbrojne Ukrainy przygotowały zaktualizowane „Zalecenia dla dziennikarzy dotyczące organizacji pracy w obiektach wojskowych i na terenach walk w stanie wojennym” - powiadomił w poniedziałek na Facebooku ukraiński Sztab Generalny.
W zaleceniach zawarto informacje na takie tematy jak „procedura uzyskania akredytacji wstępnej Sił Zbrojnych Ukrainy i sposób prawidłowego składania dokumentów; zasady pracy w obiektach Sił Obronnych Ukrainy; co jest zabronione do ujawnienia; zasady robienia zdjęć i nagrywania filmów w czasie wojny, wskazówki dotyczące bezpieczeństwa osobistego; przykłady typowych wniosków dotyczących działalności zawodowej”.
13:00. Litwa planuje ograniczyć import zboża z Rosji
Litewskie Ministerstwo Rolnictwa podkreśla, że nie planuje całkowitego zakazu importu rosyjskiego zboża - podaje litewska telewizja państwowa.
11:40. Gen. Polko: Ukraina potrzebuje 2-4 lat na wypchnięcie Rosji ze swojego terytorium
W dalszym ciągu sytuacja Ukrainy i NATO naprawdę jest dobra; Ukraina ma szansę wyprzeć rosyjskiego agresora z własnego terytorium, ale to nie czas liczony w miesiącach, tylko - patrząc realnie - to dwa, trzy, a może i cztery lata - powiedział b. dowódca GROM gen. Roman Polko.
Gen. Polko, pytany w poniedziałek o przebieg wojny - do której doszło w następstwie pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. - odpowiedział, że w jego ocenie „w dalszym ciągu sytuacja Ukrainy i NATO naprawdę jest dobra”.
11:30. Rosja nadal będzie wykorzystywać energię jako broń
Przez cały czas trwania inwazji na Ukrainę Rosja stara się wykorzystywać energię jako instrument prowadzenia wojny i najprawdopodobniej będzie to robić nadal - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że rosyjskie kinetyczne ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną spowodowały rozległe przerwy w dostawach elektryczności w całym kraju, podczas gdy Władimir Putin wykorzystywał politykę energetyczną do podważania międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego. Jak dodano, redukując przepływy gazu do Europy, poprzez ograniczenie eksportu gazociągami oraz zmiany warunków płatności, Putin dążył do podważenia jedności w Europie w kwestii sprzeciwu wobec nielegalnej wojny.
„Użycie przez Rosję energii w wojnie prawdopodobnie pozostanie instrumentem nacisku, co dowodzi powiązań między rosyjską polityką bezpieczeństwa a polityką energetyczną. Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja będzie nadal używała energii jako broni w dążeniu do globalnych zysków gospodarczych i wpływów politycznych, co pokazuje związek między energią, bezpieczeństwem, celami politycznymi i militarnymi” - oceniono.
W aktualizacji zamieszczono też oś czasu pokazującą historię używania przez Rosję energii jako broni od czasu zajęcia Krymu w lutym 2014 roku do chwili obecnej.
11:20. Ukraińskie wojska wycofały się ze wsi Łastoczkyne pod Awdijiwką
Ukraińskie siły wyszły ze wsi Łastoczkyne na zachód od Awdijiwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował rzecznik zgrupowania wojskowego Tauryda Dmytro Łychowij.
Rzecznik powiadomił, że ukraińscy obrońcy opuścili wieś, by zorganizować obronę na linii miejscowości Orliwka, Toneńke i Berdyczi i nie dopuścić do przemieszczenia się rosyjskich wojsk w kierunku zachodnim.
17 lutego wojsko ukraińskie wycofało się z Awdijwki, która od miesięcy było miejscem jednych z najbardziej intensywnych walk na froncie i nieustannych szturmów Rosjan. Awdijiwka, postrzegana jako brama do pobliskiego Doniecka, największego miasta przejętego przez wspieranych przez Rosję separatystów jeszcze w 2014 roku i od tego czasu okupowanego, została niemal całkowicie zniszczona.
10:30. Antonio Guterres o prawie weta w RB ONZ. „Śmiertelnie podważa autorytet”
Zdaniem szefa ONZ Antonio Guterresa Rada Bezpieczeństwa ONZ mogła zostać „śmiertelnie” osłabiona brakiem jedności jej członków w sprawie konfliktów na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.
Brak jedności Rady w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę oraz w sprawie izraelskich operacji wojskowych w Gazie po straszliwych atakach terrorystycznych Hamasu 7 października poważnie – być może śmiertelnie – podważył jej autorytet — stwierdził Guterres.
Prawo weta stało się ostatnio przedmiotem szczególnej dyskusji – a wielu komentatorów twierdzi, że pozwala ono na powstanie linii podziału między państwami członkowskimi.
10:15. W Kijowie trwają ćwiczenia z zakresu obrony stolicy
Ćwiczenia prowadzone są w rejonie darnyckim Kijowa. Ćwiczenia potrwają trzy dni i uczestniczyć będą w nich regularne jednostki ukraińskiej armii. Zakazane jest fotografowanie i nagrywanie uczestników ćwiczeń i sprzętu wojskowego oraz publikowanie takich materiałów.
10:10. Obrona powietrzna zestrzeliła 9 z 14 rosyjskich dronów i 3 rakiety Ch-59
Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały w poniedziałek rano, że w ciągu ostatniej nocy zestrzeliły dziewięć z 14 dronów typu Shahed, które wojska rosyjskie odpaliły na Ukrainę. Oprócz tego zniszczono trzy kierowane rakiety lotnicze Ch-59.
„W wyniku działań bojowych obrona powietrzna zniszczyła trzy pociski kierowane Ch-59 i dziewięć Shahedów w granicach obwodów charkowskiego i dniepropietrowskiego” - czytamy w komunikacie Sił Powietrznych na Telegramie.
Według ukraińskiego wojska również „w nocy na 26 lutego 2024 r. okupanci zaatakowali rakietą balistyczną Iskander-M (z anektowanego Krymu), dwoma pociskami obrony powietrznej S-300 (z obwodu biełgorodzkiego w Rosji), trzema pociskami kierowanymi Ch-59, pociskiem antyradarowym Ch-31P (z okupowanej części obwodu zaporoskiego) i 14 dronami szturmowymi Shahed (z obwodu kurskiego w Rosji)”.
10:00. Putin rozmawiał telefonicznie z Erdoganem
O rozmowie informuje Bloomberg. Putin miał złożyć Erdoganowi życzenia z okazji 70. urodzin.
09:40. Szef ukraińskiego MSZ apeluje do UE o wprowadzenie zakazu eksportu amunicji
W związku z dotkliwym niedoborem amunicji w armii ukraińskiej minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał Europę do zakazania swoim krajom członkowskim amunicji do krajów innych niż Ukraina.
„Należy zawiesić wszystkie kontrakty na eksport amunicji wyprodukowanej w Europie do krajów trzecich i całą taką amunicję dostarczyć na Ukrainę” - powiedział Kułeba.
Kułeba podkreślał, że w rozmowach z partnerami porusza temat braku amunicji: - Na każdym spotkaniu z naszymi partnerami narzekam na brak amunicji. Oni wszyscy o tym wiedzą i przyznają się do swoich błędów.
09:20. Rosja pracuje nad pożyczkami z Chin
Minister finansów Rosji poinformował, że prowadzi rozmowy ze swoimi chińskimi odpowiednikami na temat możliwości zaciągnięcia pożyczek w Pekinie. Agencja informacyjna RIA cytuje wypowiedź Antona Siłuanowa, który stwierdził, że negocjacje trwają „od długiego czasu”.
Moskwa i Pekin pozostają blisko pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę dwa lata temu, a Władimir Putin i Xi Jinping określają się jako „niezawodni przyjaciele”.
Dane pokazały, że w 2023 r. wartość handlu między Chinami a Rosją osiągnęła rekordową wartość 240 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 26,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim
09:00. Premier Bułgarii Nikołaj Denkow z wizytą w Kijowie
Denkow stoi na czele bułgarskiej delegacji, w skład której wchodzą ministrowie sprawiedliwości, środowiska i energii, wiceministrowie obrony i spraw zagranicznych, a także szef ministerstwa obrony.
08:50. Rosja wystrzeliła rakiety S-300 w kierunku Charkowa z terytorium Biełgorodu
Poinformował o tym na Telegramie szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, Ołeh Siniehubow.
Na razie nie ma informacji o ofiarach.
08:20. Rosja przeznacza miliardy dolarów na odszkodowania dla zmobilizowanych funkcjonariuszy organów ścigania
„Określone kategorie zmobilizowanych obywateli i żołnierzy kontraktowych otrzymają miesięczne odszkodowanie w wysokości 100 proc. emerytury wysługowej. Podpisano zarządzenie o przeznaczeniu na ten cel 4 miliardów rubli” - czytamy w komunikacie rządu Rosji.
Chodzi o żołnierzy, którzy przed mobilizacją lub zawarciem kontraktu z armią byli emerytowanymi funkcjonariuszami różnych organów ścigania.
08:00. W ciągu doby w wyniku rosyjskiego ostrzału rannych zostało pięciu mieszkańców obwodu donieckiego
Informacje takie przekazuje Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu.
07:44. Rosyjskie media milczą o wojnie
Rosyjskie władze i media państwowe w znacznym stopniu stroniły od komentowania drugiej rocznicy napaści Rosji na Ukrainę - zauważa w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Temat drugiej rocznicy inwazji był przemilczany przez przedstawicieli władz i media, by nie zwracać uwagi na to, że Rosji mimo dużych strat nie udało się osiągnąć ogłoszonych wcześniej celów strategicznych wojny, ani nawet zająć całego obwodu ługańskiego i donieckiego na wschodzie Ukrainy - oceniają analitycy.
Z przeprowadzonego niedawno sondażu wynika, że nastroje Rosjan dotyczące wojny przeciwko Ukrainie w ostatnich miesiącach nie uległy znacznej zmianie i większość Rosjan jest w dużym stopniu obojętna wobec wojny - zaznacza ISW. Jednocześnie - jak pokazało badanie - większość Rosjan nie popiera drugiej fali mobilizacji.
07:11. Podolak: Mogliśmy rozgromić rosyjską armię
Ukraina miała możliwość rozgromić rosyjską armię, ten moment straciliśmy, bo Europie wydawało się, że z Rosją możliwy jest kompromis. Teraz tych złudzeń już nie ma - podkreśla w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.
Po tym, jak Ukraina wytrzymała pierwsze miesiące napaści, rzeczywiście widzieliśmy, że jesteśmy maksymalnie efektywni. Federacja Rosyjska nie była gotowa prowadzić z nami wojny, jej jedynym planem było wtedy przeprowadzenie wojny błyskawicznej, z której nic nie wyszło
— podkreślił w wywiadzie Podolak.
Zwrócił uwagę, że „Rosja nie miała rozwiniętej linii obrony, morale armii były niskie”.
Ukraina miała wtedy możliwość rozgromić rosyjską armię. Niestety, dostawy broni rzeczywiście były bardzo powolne. Wiele rodzajów broni nie było w ogóle nawet branych pod uwagę przez naszych zachodnich partnerów, którzy obawiali się, że ich dostarczenie nam sprowokuje Rosję do eskalacji. Ten moment straciliśmy
— zaznaczył doradca prezydenta Zełenskiego.
00:01. Rzecznik Praw Obywatelskich: 24 lutego Rosjanie zastrzelili siedmiu jeńców
Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy Dmytro Łubinec poinformował w niedzielę, że dzień wcześniej, 24 lutego, w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim rosyjscy wojskowi zastrzelili co najmniej siedmiu poddających się żołnierzy ukraińskich.
Łubiniec napisał na Telegramie, że:
24 lutego 2024 r. na terenie rejonu bachmuckiego prawdopodobnie wydarzyła się kolejna zbrodnia wojenna. Na nagraniu, które udało nam się zdobyć, widać, jak ukraińscy żołnierze poddają się: z podniesionymi rękami do góry, pokazali, że są nieuzbrojeni i nie stanowią zagrożenia. Rosjanie mieli ich wziąć do niewoli, a zamiast tego bezlitośnie ich rozstrzelali. Dokładna liczba Ukraińców rozstrzelanych przez Rosjan nie jest znana, prawdopodobnie było ich co najmniej siedmiu.
Rzecznik dodał, że ma informacje z jakiego oddziału armii rosyjskiej pochodzą wojskowi, którzy bezlitośnie zamordowali żołnierzy ukraińskich. Zapowiedział też przekazanie dokumentacji zbrodni wojennej do ONZ i Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.
W sobotę przypadała druga rocznica początku inwazji Rosji na Ukrainę.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/683105-relacja-733dzien-wojny-na-ukrainie-scholz-nie-da-taurusow