Premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali w sobotę w Kijowie umowę o współpracy w kwestiach bezpieczeństwa. To kolejny tego rodzaju dokument podpisany przez Ukrainę z państwem należącym do G7.
Podczas wizyty w Kijowie, w drugą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, Trudeau podpisał z Zełenskim umowę „w sprawie współpracy w kwestiach bezpieczeństwa, której celem jest stworzenie strategicznego partnerstwa” - podano w komunikacie biura prasowego kanadyjskiego premiera.
Umowa dotyczy m.in. „pomocy w odbudowie Ukrainy jako stabilnego i demokratycznego państwa i wsparcia wysiłków Ukrainy w kwestiach uzawodowienia i modernizacji jej sił zbrojnych, by mogła bronić się sama obecnie i odpierać jakąkolwiek przyszłą napaść Rosji”.
Na mocy umowy będzie przekazywane wsparcie dla Ukrainy w przypadkach, gdyby Rosja dokonywała ataków agresji oraz „wsparcie i przygotowanie Ukrainy podczas jej działań na rzecz integracji ze wspólnotą euroatlantycką”.
Zgodnie z dokumentem Kanada przekaże Ukrainie pomoc finansową i wojskową o wartości 3,02 mld CAD w 2024 r.
Kiedy Putin nakazał, by czołgi przejechały ukraińską granicę, myślał, że Kijów upadnie, prezydent Zełenski ukryje się, a wolny świat będzie się przyglądał. Dwa lata później Ukraińcy trwają w obronie demokracji, wolności i tożsamości, a wsparcie Kanady jest stałe.(…) Sława Ukrajini!
— powiedział cytowany w komunikacie Trudeau.
Premier Kanady ogłosił również przekazanie Ukrainie pomocy o wartości 75 mln CAD na rozminowywanie, wsparcie cybernetyczne i wywiadowcze, a także 15 mln CAD na pomoc w tworzeniu muzeum dokumentującego Wielki Głód (Hołodomor) na Ukrainie w latach 1932–1933, podczas którego w wyniku działań Moskwy zmarły miliony Ukraińców.
Inne środki zapowiedziane w sobotę przez Trudeau to 39 mln CAD na pomoc psychologiczną, wsparcie dla odbudowy sieci produkcji i dystrybucji żywności, 22 mln CAD na pomoc humanitarną świadczoną przez ONZ i Czerwony Krzyż i 18 mln CAD na m.in. projekty związane z ograniczaniem ryzyka nuklearnego, radioaktywnego i związanego z bronią chemiczną, a także projekty walki z dezinformacją.
Porozumienie zawarte przez Kanadę z Ukrainą na 10 lat jest podobne do umów zawartych już przez Ukrainę z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią i Włochami. Umowy o bezpieczeństwie są inicjatywą państw G7 po tym, gdy podczas szczytu NATO w Wilnie w lipcu 2023 r. nie zaoferowano Ukrainie konkretnych perspektyw akcesyjnych.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/682960-3-mld-cad-w-ramach-wspolpracy-ukrainsko-kanadyjskiej