Trwa 731. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. To jednocześnie 2. rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 24 lutego 2024 r.
19:25. W całej Polsce marsze poparcia dla Ukrainy
W wielu miastach w Polsce – m.in. Warszawie, Toruniu, Gdańsku, Krakowie, Lublinie – odbywały się marsze i wiece organizowane przez środowiska ukraińskie oraz władze regionalne.
18:45. Biden mówi o rosyjskiej ofensywie
Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Rosjanom udaje się zajmować terytoria ukraińskie, a Kijów traci zdolność ich utrzymania. W tym kontekście Biden zaapelował do Kongresu o jak najszybsze uchwalenie pomocy dla Kijowa.
18:40. Zdalny szczyt przywódców G7
W Kijowie zorganizowano szczyt przywódców G7 w formie wideokonferencji. Koordynuje ją z katedry św. Zofii premier Włoch Giorgia Meloni, której kraj przewodniczy „siódemce”. W sobotnim spotkaniu online uczestniczy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Do Kijowa wraz z szefową włoskiego rządu przybyli rano przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a także premierzy Kanady i Belgii, Justin Trudeau i Alexander De Croo.
W zdalnym szczycie uczestniczą też prezydent USA Joe Biden, premierzy Japonii i Wielkiej Brytanii, Fumio Kishida i Rishi Sunak oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Prezydent Francji Emmanuel Macron, biorący udział w Międzynarodowych Targach Rolniczych w Paryżu, gdzie trwają protesty rolników, oddelegował na obrady szefa MSZ Staphane’a Sejourne.
Przed szczytem prezydent Zełenski podpisał porozumienia o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z premierami Włoch i Kanady.
W wywiadzie dla sobotniego dziennika “Il Giornale” premier Meloni, mówiąc o pierwszych w tym roku obradach G7, podkreśliła, że ich celem jest zapewnienie o poparciu dla Ukrainy i jej prawa do sprawiedliwego pokoju.
18:00. Sanchez: Pozostaniemy przy Ukrainie tak długo, jak to będzie konieczne
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez potwierdził solidarność z władzami i mieszkańcami tego kraju i zadeklarował kontynuację poparcia. Wezwał też sojuszników Ukrainy do stanowczej postawy wobec agresji ze strony Rosji.
Sanchez, którego kraj wspiera Ukrainę od początku wojny dostawami uzbrojenia i sprzętu medycznego, a także szkoli żołnierzy, zapewnił, że Madryt nie opuści Kijowa walczącego z rosyjską inwazją.
“Hiszpania pozostanie przy Ukrainie tak długo, jak to będzie konieczne” - napisał premier na platformie X, podkreślając, że rosyjski imperializm, poprzez wywołany konflikt, uderzył też w “stabilizację i pokój na świecie”.
17:45. Setki osób domagały się w Kijowie uwolnienia jeńców wojennych przetrzymywanych przez Rosję
Setki osób domagały się w Kijowie uwolnienia przetrzymywanych przez Rosję ukraińskich jeńców wojennych, w tym obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu. W drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę rodziny jeńców zgromadziły się na Placu Św. Zofii w centrum stolicy.
17:10. Rozpoczął się zdalny szczyt przywódców G7, z Kijowa koordynuje go premier Meloni
W drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę zorganizowano szczyt przywódców G7 w formie wideokonferencji. Koordynuje ją z katedry św. Zofii w Kijowie premier Włoch Giorgia Meloni, której kraj przewodniczy „siódemce”. W spotkaniu online uczestniczy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Do Kijowa wraz z szefową włoskiego rządu przybyli rano przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a także premierzy Kanady i Belgii, Justin Trudeau i Alexander De Croo.
17:00. Wielka Brytania przekaże 8,5 mln funtów pomocy humanitarnej
Brytyjski rząd zapowiedział, że przekaże Ukrainie 8,5 mln funtów (9,95 mln euro) Ukrainie przez Czerwony Krzyż i Ukraiński Fundusz Humanitarny. Od początku rosyjskiej inwazji Wielka Brytania przekazała Ukrainie 357 mln funtów (417 mln euro) w ramach pomocy humanitarnej.
16:50. Zełenski: podpisaliśmy z Włochami umowę w sprawie bezpieczeństwa
Ukraina podpisała z Włochami dwustronną umowę w sprawie bezpieczeństwa – poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowach w Kijowie z premier Włoch Giorgią Meloni. To kolejny taki dokument podpisany przez Ukrainę z państwem należącym do G7.
„Nasze spotkania z szefową rządu Włoch Giorgią Meloni zawsze są pełne treści. Ważnym wynikiem dzisiejszego spotkania jest podpisanie dwustronnej umowy w sprawie bezpieczeństwa” – powiadomił Zełenski.
„Ten dokument zakłada silne podstawy dla trwałego partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa między Ukrainą i Włochami” – wyjaśnił.
16:40. 3 mld dolarów kanadyjskich w ramach współpracy ukraińsko-kanadyjskiej
Prezydent Ukrainy i Premier Kanady podpisali porozumienie o współpracy ekonomiczno-militarnej, w ramach którego w 2024 roku przeznaczone zostanie 3 mld dolarów kanadyjskich (2,05 mld euro). Justin Trudeau przybył spotkał się z Wołodymirem Zełenskim w Hostomelu w ramach uczczenia drugiej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kanada i Ukraina podpisały umowę o współpracy w kwestiach bezpieczeństwa. Dotyczy m. in. odbudowy kraju po wojnie
16:30. Kardynał Krajewski: Ponad 240 ciężarówek z pomocą wysłano z Rzymu na Ukrainę
Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski oświadczył, że z Rzymu wysłano na Ukrainę ponad 240 ciężarówek z pomocą humanitarną. W tekście opublikowanym przez portal Vatican News hierarcha zapewnił, że codziennie modli się o zakończenie wojny.
„Od dwóch lat noszę przypinkę z flagą Ukrainy, aby nie zapomnieć, że jest wojna, że każdego dnia tak wielu ludzi obu narodów ginie w konflikcie. Jest tyle sierot, wdów i rannych… Od dwóch lat czuję się Ukraińcem i cierpię razem z nimi. Od dwóch lat modlę się o pokój i każdego dnia, kiedy odprawiam Mszę Świętą, zatrzymuję się w ciszy po Modlitwie Pańskiej, kiedy wypowiadam słowa: „Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego i obdarz nasze czasy pokojem” - oznajmił kardynał Krajewski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Z Rzymu na Ukrainę wysłano ponad 240 ciężarówek z pomocą. Kardynał Krajewski: Byłem 7 razy na Ukrainie w imieniu papieża Franciszka
16:20. Pierwsza Dama RP od pierwszych dni wojny zaangażowana w pomoc Ukrainie
Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda od pierwszych dni wojny angażuje się w pomoc poszkodowanym Ukraińcom, którzy schronienie i pomocy znaleźli w Polsce, a także tym, którzy zdecydowali się zostać na Ukrainie.
Podczas wizyt zagranicznych, spotkań z Małżonkami światowych przywódców i rozmów z przedstawicielami organizacji humanitarnych Agata Kornhauser–Duda apelowała o wsparcie Polski w działaniach na rzecz Ukrainy. Międzynarodowa współpraca zaowocowała zapewnieniem pomocy medycznej najbardziej potrzebującym, błyskawiczną ewakuacją małych pacjentów onkologicznych oraz niepełnosprawnych dzieci z terenów objętych działaniami wojennymi.
Pomoc i wsparcie Ukrainy były możliwe, dzięki współpracy ze służbami i formacjami mundurowymi, ośrodkami medycznymi, instytucjami państwowymi, samorządami, organizacjami pozarządowymi, prywatnymi firmami i przedsiębiorcami.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwsza Dama od dwóch lat wspiera walczącą Ukrainę. Spotkania, pomoc, szkolenia, działania dyplomatyczne i szereg innych aktywności
16:10. Kułeba: Do końca marca UE planuje dostarczyć ponad 170 tys. pocisków artyleryjskich
Unia Europejska planuje dostarczyć Ukrainie do końca marca ponad 170 tysięcy pocisków artyleryjskich i działa na rzecz dalszego zwiększania dostaw – oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
„Unia Europejska podjęła historyczne decyzje o dostarczeniu broni Ukrainie, nałożeniu sankcji na Rosję, rozpoczęciu rozmów akcesyjnych Ukrainy z UE i wsparciu formuły pokojowej Wołodymyra Zełenskiego” – napisał na platformie X szef MSZ.
„Pociski artyleryjskie są obecnie absolutnym priorytetem. Do końca marca UE planuje dostarczyć Ukrainie prawie 170 000 pocisków i pracuje nad dalszym zwiększeniem dostaw” – podkreślił i poinformował, że przeprowadził rozmowę telefoniczną z szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem. „Podczas naszej dzisiejszej rozmowy telefonicznej @JosepBorrellF potwierdził pełną solidarność UE z Ukrainą. Podziękowałem mu za jego osobiste przywództwo i wsparcie w ciągu ostatnich dwóch lat” – napisał ukraiński minister.
16:00. Scholz i Zełenski wymienili uprzejmości na Twitterze
„Ukraina wytrwa, bo jest silna i odważna, a także dlatego, że ma przyjaciół w Europie i na całym świecie” – napisał po ukraińsku Olaf Scholz. „Dziękuję, Olafie! Jesteśmy dumni z naszego strategicznego partnerstwa z Niemcami” – odpowiedział mu po nieniecku Wołodymyr Zełenski.
15:30. Papież Franciszek: Krzyk tak wielu naszych uciskanych braci i sióstr wznosi się do nieba
Jeśli nasz Wielki Post ma być konkretny, pierwszym krokiem jest pragnienie otwarcia oczu na rzeczywistość. Krzyk tak wielu naszych uciskanych braci i sióstr wznosi się do nieba. Zadajmy sobie pytanie: czy słyszymy ten krzyk? Czy nam to przeszkadza? Czy nas to porusza?
— napisał Franciszek na Twitterze w dniu drugiej rocznicy inwazji, jednak nie użył w nim żadnych kluczowych słów.
15:10. Rodzina Królewska wspiera Ukrainę
Pomimo ogromnych trudności i bólu, Ukraińcy nadal wykazują się bohaterstwem, z którym świat tak bardzo ich kojarzy
— czytamy w komunikacie Rodziny Królewskiej.
15:00. Prezydent Kosowa: Jesteśmy z Ukrainą
Jesteśmy z Ukrainą, bo wiemy, jak to jest płacić najwyższą możliwą cenę za wolność - napisała na platformie X prezydent Kosowa Vjosa Osmani, komentując drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę.
„Znamy ból powodowany stratą niewinnych dzieci, wojenną przemocą seksualną, masowymi grobami z ciałami najbliższych” - podkreśliła kosowska prezydent, przywołując toczoną w latach 90. XX wieku wojnę przeciwko władzom federalnym Jugosławii. Walki w 1999 roku zakończyła interwencja NATO, a w 2008 roku Prisztina ogłosiła jednostronnie niepodległość od Serbii, której Belgrad nie uznaje do dziś. „Wolność jednak zwyciężyła i zwycięży tym razem!” - zaznaczyła Osmani, kończąc wpis ukraińskim okrzykiem „Chwała Ukrainie!”.
Kijów nie uznaje niepodległości Kosowa. W sierpniu 2023 roku Ołeksandr Mereżko, przewodniczący komitetu spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu, przyznał, że w kraju toczą się dyskusje dotyczące ewentualnego uznania niepodległości ogłoszonej przez Prisztinę.
14:50. Hostomel, Bucza, Irpień. Pierwsze symbole rosyjskiej inwazji
Symbolem rosyjskich zbrodni wojennych w pierwszych miesiącach pełnowymiarowej inwazji stały się Hostomel, Bucza i Irpień. Do miast weszli najpierw Rosjanie, a potem kadyrowcy. Mer Buczy Anatolij Fedoruk wspomina, że najgorszym był ich fałsz - “krzyczeli pod domami: cywile, zawiązujcie białe wstążki i możecie wyjść na ulicę!”, po czym po prostu rozstrzeliwali wszystkich, którzy wyszli. Pod koniec okupacji w mieście z 40 tys. mieszkańców zostało 2-3 tys.
14:20. Premier Belgii: Rosja ponosiła jedną strategiczną porażkę za drugą
Po nieudanej próbie zajęcia Kijowa dwa lata temu, Rosja ponosiła jedną strategiczną porażkę za drugą - mówił w Ukrainie premier Belgii, Alexander De Croo. We wpisie na Twitterze podkreślił: - Jedynym sposobem na zwycięstwo jest zwiększenie naszego wsparcia militarnego
14:10. Ekspert: wojna na Ukrainie nie zakończy się w 2024 roku
W ocenie eksperta ds. wojskowości Carlo Masali wojna na Ukrainie, rozpoczęta przez Rosję dwa lata temu, nie zakończy się w 2024 roku. Nie widzę końca tej wojny w 2024 roku; nie ma niczego, co mogłoby dać nam nadzieję - oznajmił politolog w rozmowie z gazetą „Augsburger Allgemeine”.
„Ukraina nie znajdzie pokoju, ponieważ Rosja nadal wierzy, że może wygrać tę wojnę” - przewiduje profesor Uniwersytetu Bundeswehry w Monachium.
„Władimir Putin ma dobre karty, nie da się tego inaczej powiedzieć” - stwierdził Masala. „Jego strategia zakłada, że Zachód w końcu się zmęczy, że demokratyczne społeczeństwa nie wytrzymają takich konfliktów przez długi czas. Wygląda na to, że ma rację. Tymczasem ukraińskim żołnierzom brakuje nawet amunicji na froncie, dlatego nie są w stanie odepchnąć rosyjskich wojsk” - uważa analityk.
„Nie widzę końca tej wojny w 2024 roku. Nie ma niczego, co dawałoby nam nadzieję. Widzimy jednak - choć i w tym przypadku jestem ostrożny - że wojna jest w coraz większym stopniu przenoszona do Rosji” - podkreślił ekspert. „W rezultacie wśród tamtejszej ludności rośnie delikatne ziarno oporu” - dodał.
„Sam fakt, że w Moskwie zawodzą systemy ogrzewania, a ludzie muszą marznąć, ponieważ pieniądze są kierowane na wojnę, oznacza, że przynajmniej niektórzy Rosjanie zaczynają wątpić w sens tej walki. To coś, czego nie widzieliśmy przez ostatnie dwa lata” - zauważył Masala.
14:00. Podolak: Seryjnemu mordercy nie można ufać. Rosja musi przegrać
Rosja może i musi przegrać. W przeciwnym razie nie będzie pokoju, zasad i prawa, nie będzie przyszłości. Nigdy nie można ufać seryjnemu i masowemu mordercy, który lubi zabijać i niszczyć. Rosja to kraj, który może istnieć jedynie poprzez niszczenie życia innych ludzi
— napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
14:00. Zełenski z zagranicznymi partnerami uczcili pamięć poległych żołnierzy
13:45. Holenderska minister obrony: Niestrudzona walka Ukrainy ma znaczenie dla Europy
„Holandia podpisze długoterminową umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą. Będziemy kontynuować nasze wsparcie, teraz i w przyszłości. Niestrudzona walka Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w Europie. Musimy nadal zajmować zjednoczone stanowisko wobec agresji Putina” - napisała na Twitterze holenderska ministra obrony, Kajsa Ollongren.
13:40. Wicepremier wezwał Polskę do reakcji po wysypaniu ukraińskich produktów rolnych na granicy
Wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow wezwał polskie organy ochrony prawa do natychmiastowej reakcji na wysypanie po raz kolejny ukraińskich produktów rolnych na stacji kolejowej na przejściu granicznym w Dorohusku.
„Systematyczne niszczenie ukraińskich produktów rolnych przypomina zaplanowaną dywersję. Nasz kraj broni się i trwa także dzięki rolnikom. Dlatego ci, którzy popełnili te przestępstwa, na pewno nie są zainteresowani pokojem na Ukrainie i zwycięstwem cywilizowanego świata” – oświadczył Kubrakow, cytowany na stronie internetowej ukraińskiego resortu infrastruktury.
13:30. Wywiad brytyjski: Rosja odbudowała siły
Rosja nie spodziewała się, że w ciągu dwóch lat wojny w Ukrainie straci tak więcej ludzi i sprzętu, ale zdołała odbudować swoje siły. Dziś są liczniejsze, niż były dwa lata temu - informuje wywiad brytyjskiego Ministerstwa Obrony.
12:20. Prezydent Zełenski: Ta wojna zakończy się naszym zwycięstwem
Wojna rozpętana przez Rosję zakończy się zwycięstwem Ukrainy – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Ukraina już przeżyła 730 dni bólu, ale jednocześnie 730 dni nadziei na najwyższą sprawiedliwość, która polega na tym, że wszyscy mamy różne historie początku tej wojny, ale jej finał powinien być tylko jeden: zwycięstwo. I będzie” – powiedział w materiale nagranym na lotnisku w Hostomlu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Zełenski: Uda się nam! Ta wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy. Można spalić samolot, ale nie sposób unicestwić nadziei
12:00. Po dwóch latach wojny potwierdzono ponad 10 tys. ukraińskich ofiar cywilnych. Może być ich jednak ok. 50 tys.
Koszt ludzki wojny w Ukrainie, łącznie z poległymi żołnierzami, wynosi setki tysięcy, jednak dokładna liczba jest nieznana, ponieważ walczące strony ukrywają swoje straty wojenne, a Rosja ukrywa informację o śmierci cywilów na okupowanych przez nią terytoriach obwodów: zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego, ługańskiego oraz Krymu - podaje w francuska agencja AFP.
W lipcu 2023 roku władze ukraińskie podały, że zarejestrowały 10 368 ofiar cywilnych, których ciała zostały odnalezione. Dokładnych strat nie można jednak ustalić ze względu na rosyjską okupację. Ukraińcy szacują, że w samym Mariupolu, który był intensywnie bombardowany, mogło zginąć 25 tys. cywilów. Wielu z nich pochowanych jest w masowym grobie. Do tego dochodzi też liczba ofiar pod Bachmutem.
„Najbardziej prawdopodobne wydaje nam się, że liczba ta jest pięciokrotnie wyższa. Około 50 000 ofiar” - powiedział Oleg Gawrych, wysoki rangą doradca szefa sztabu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Dodatkowo według rosyjskiego portalu newsowego 7x7, po stronie rosyjskiej, w strefie przygranicznej zginęło co najmniej 145 cywilów.
11:30. Premierzy Włoch, Kanady, Belgii i szefowa KE w Kijowie
Premier Włoch Giorgia Meloni, szef kanadyjskiego rządu Justin Trudeau, belgijski premier Alexander De Croo oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w drugą rocznicę pełnoskalowego rosyjskiego ataku na Ukrainę przybyli dziś do Kijowa pociągiem z Polski. Przywódcy wraz z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim udali się następnie do portu lotniczego Kijów-Hostomel. „Tu, w Hostomlu, odbyła się bitwa o naszą stolicę, bitwa o Kijów, bitwa, którą przegrał Putin, pierwsza fundamentalna porażka w tym Blitzkriegu, który zaplanował sobie wróg” - powiedział ukraiński prezydent.
10:55. Donald Tusk: Dwa lata hańby
„Dwa lata ukraińskiego bohaterstwa. Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa. Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni” — napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
10:30. SBU i wywiad zaatakowały kombinat metalurgiczny w Rosji
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wraz z ukraińskim wywiadem wojskowym (HUR) przeprowadziły atak na kombinat metalurgiczny w Lipiecku na zachodzie Rosji – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło rządowe.
„To jeden z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji, produkujący na potrzeby przemysłu obronnego Rosji i realizujący dużo państwowych zamówień. Surowiec z tego przedsiębiorstwa jest wykorzystywany do produkcji rosyjskich rakiet, artylerii, dronów itd.” – przekazało wspomniane źródło.
Według ukraińskich służb specjalnych w kombinacie wybuchł duży pożar, po czym przystąpiono do ewakuacji pracowników. Ukraińskie drony trafiły w instalacje służące do schładzania nieoczyszczonego gazu koksowniczego, co może na długi czas wstrzymać cały proces produkcyjny.
Agencja UNIAN podała, że mieszkańcy Lipiecka poinformowali w nocy z piątku na sobotę o odgłosach wybuchów. Według nich było widać dym w okolicy Nowolipieckiego Kombinatu Metalurgicznego.
Gubernator obwodu lipieckiego Igor Artamonow powiadomił w nocy, że pożar wybuchł tylko w jednym warsztacie, szybko go ugaszono i nikt nie ucierpiał. Właścicielem kombinatu jest Władimir Lisin, rosyjski oligarcha związany z Władimirem Putinem. Według szacunków magazynu „Forbes” Lisin to jeden z trzech najbogatszych ludzi w Rosji.
10:25. „Salon Dziennikarski” o 2 latach wojny
10:15. Prezydent Duda: Wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę
My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie – powiedział prezydent Andrzej Duda w 2. rocznicę pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Nie stać nas na bezczynność, dlatego wzmacniamy naszą armię – zadeklarował. We wpisie zamieszczonym na platformie X prezydent podkreślił, że Polska wspierała, wspiera i będzie wspierać Ukrainę w jej walce o wolność.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda: Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę w jej walce o wolność! Nie stać nas dzisiaj na bezczynność
10:02. Prezydent Litwy: nienawiść Rosji zagraża każdemu z nas
Nienawiść Rosji zagraża każdemu z nas – oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nauseda. W ocenie litewskiej premier Ingridy Szimonyte heroiczna obrona Ukraińców przypomina światu, jak krucha może być wolność.
„Nienawiść podsycana przez Rosję zagraża naszemu porządkowi światowemu. Zagraża każdemu z nas. Dlatego musimy nadal wspierać Ukrainę” - powiedział Nauseda w przemówieniu do narodu litewskiego w drugą rocznicę wojny.
„Każda sztuka uzbrojenia, każdy ładunek pomocy humanitarnej, każde euro, które przekazujemy ratuje życie i przybliża zwycięstwo Ukrainy. Nasze wspólne zwycięstwo. Zwycięstwo naszej wolności” – podkreślił Nauseda w nagraniu wideo. Dodał, że „ważna jest również potrzeba budowania odporności ludzi, zdolności do walki ze złem, które można pokonać tylko z wielką determinacją i jeszcze większym wysiłkiem”. Litwy
09:30. Ukraińcy zestrzelili rosyjski A-50
Szczątki 10 ciał znaleziono w miejscu, gdzie spadł zestrzelony przez ukraińskie siły powietrzne rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50.
CZYTAJ WIĘCEJ: Sukces Ukraińców! Siły powietrzne zestrzeliły rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50. „Znaleziono szczątki 10 członków załogi”
09:00. Szefowa KE w drodze do Kijowa
Przyjeżdżam do Kijowa, aby uczcić niezwykły opór dzielnego narodu ukraińskiego - powiedziała w pociągu do stolicy Ukrainy szefowa KE Ursula von der Leyen. Polityk ogłosiła to podczas rozmowy z grupą dziennikarzy, w tym m.in. korespondentami agencji Belga.
„Moja wizyta w Kijowie przypada w drugą rocznicę rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Przyjeżdżam, aby uczcić niezwykły opór dzielnego narodu ukraińskiego. Niedawno wydaliśmy ważne oświadczenia dotyczące wsparcia finansowego dla Ukrainy, ale bardzo ważne jest również wyrażenie naszego wsparcia moralnego. Ta podróż będzie także, oczywiście, okazją do omówienia wszystkich aspektów naszej europejskiej pomocy dla Ukrainy” - oznajmiła szefowa KE.
W nocy z piątku na sobotę do Kijowa przyjechali też pociągiem z Polski premier Włoch Giorgia Meloni, szef rządu Kanady Justin Trudeau i premier Belgii Alexander De Croo, którzy wezmą udział we wspólnej wizycie z von der Leyen.
08:30. Władze: jedna osoba zginęła w ataku na dom w Odessie
Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w ataku rosyjskich dronów na budynek mieszkalny w Odessie na południu Ukrainy - poinformowała w nocy z piątku na sobotę administracja obwodu odeskiego.
Wcześniej władze informowały o dwóch osobach ciężko rannych. Trwa akcja poszukiwawcza, gdyż pod gruzami budynku mogą być ludzie.
Rosyjskie wojska drugą noc z rzędu atakują obwód odeski, w tym Odessę, dronami bojowymi.
08:10. Sikorski: Ukraina nie walczy sama
Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, że nasi sąsiedzi nie walczą samotnie. „Za Ukrainą stoją państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska” – powiedział w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu.
W sobotę mijają dwa lata od rosyjskiej napaści na pełną skalę na Ukrainę. Do rocznicy odniósł się szef MSZ Radosław Sikorski, który umieścił na Facebooku wpis i nagranie.
07:30. Ekspert o wojnie: To trudny moment dla Ukrainy
Wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już dwa lata i w tym czasie przechodziliśmy przez różne etapy: od rozpaczy przez nadzieję po euforię – mówi PAP analityk ds. wojskowości Mariusz Cielma. „Teraz jest trudny moment dla Ukrainy” – dodaje ekspert.
00:02. Premier Sunak w rocznicę agresji Rosji: tyrania nigdy nie zatriumfuje
Druga rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę to moment, by pokazać, że tyrania nigdy nie zatriumfuje i ponownie potwierdzić, że Wielka Brytania będzie pomagać Ukrainie tak długo, jak to konieczne - napisał w wydanym w piątek wieczorem oświadczeniu premier Rishi Sunak.
Gdy dwa lata temu Putin rozpoczął swoją nielegalną inwazję, wolny świat był zjednoczony w swojej odpowiedzi. Razem stanęliśmy za Ukrainą. I w tę ponurą rocznicę musimy odnowić naszą determinację
— podkreślił brytyjski premier.
Byłem w Kijowie zaledwie kilka tygodni temu i spotkałem rannych ukraińskich żołnierzy. Każda wstrząsająca historia przypominała o odwadze Ukrainy w obliczu przeważającego cierpienia. Było to przypomnienie ceny, jaką płacą nie tylko za obronę swojego kraju przed całkowicie nieuzasadnioną inwazją, ale także za obronę samych zasad wolności, suwerenności i praworządności, na których wszyscy polegamy
— napisał Sunak.
Przypomniał, że w styczniu ogłosił największy pojedynczy brytyjski pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który zwiększył brytyjskie wsparcie do 12 miliardów funtów i podpisał dziesięcioletnią umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa, która jest pierwszą tego rodzaju umową zawartą przez Ukrainę.
To jest moment, aby pokazać, że tyrania nigdy nie zatriumfuje i ponownie powiedzieć, że będziemy stać po stronie Ukrainy dziś i jutro. Jesteśmy gotowi robić wszystko, co trzeba, tak długo, jak będzie trzeba, dopóki nie zwyciężą
— zapewnił Sunak.
00:01. Władze: dwie osoby ciężko ranne w rosyjskim ataku na dom w Odessie
Dwie osoby zostały ciężko ranne w piątek wieczorem w rosyjskim ataku dronowym na budynek mieszkalny w Odessie na południu Ukrainy - poinformował szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper. Trwa akcja ratunkowa, pod gruzami mogą być ludzie.
Gubernator podkreślił, że rosyjskie wojska drugą noc z rzędu atakują obwód odeski dronami bojowymi.
W ataku uszkodzony został budynek mieszkalny, w domu wybuchł pożar. Wiadomo, że dwie osoby zostały ciężko ranne i trafiły do szpitala.
Trwa akcja poszukiwawcza, gdyż pod gruzami mogą być ludzie. Straż walczy z pożarem.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/682906-relacja-731-dzien-wojny-na-ukrainie-2-rocznica-napasci