Trwa 724. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 17 lutego 2024 r.
18:48. Prezydent Czech: Mamy źródła pozyskania amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy
Republika Czeska znalazła zagraniczne źródła na pozyskanie amunicji artyleryjskiej, która może zostać dostarczona na Ukrainę - poinformował w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwie prezydent Petr Pavel. Minister obrony Jana Czernochova odmówiła podania, jakie to kraje.
Według czeskich mediów Pavel powiedział, że Czechy wiedzą, skąd można pozyskać 0,5 mln sztuk amunicji kalibru 155 mm i 300 tys. sztuk amunicji kalibru 122 mm.
Pociski artyleryjskie kalibru 155 mm są uważane za znormalizowaną amunicję w krajach Paktu Północnoatlantyckiego. Z kolei pociski o kalibrze 122 mm są używane - na przykład - w postsowieckich haubicach.
Czeski prezydent oświadczył w Monachium, że Ukrainę trzeba wspierać bronia i amunicją ze wszystkich dostępnych źródeł. Warunkiem pozyskania pocisków, o tórych mówił Pavel, ma być uzgodnienie finansowania z USA, Niemiec, Norwegii lub innych państw.
17:56. Spotkanie Zełenski-Stubb
Spotkałem się z prezydentem elektem Finlandii Alexandrem Stubbem
— poinformował prezydent Ukrainy.
Jak przekazał, rozmowy dotyczyły wsparcia dla Kijowa na drodze do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej.
17:24. Siły ukraińskie zestrzeliły trzy rosyjskie myśliwce
Siły powietrzne Ukrainy poinformowały w sobotę o zestrzeleniu trzech rosyjskich myśliwców na wschodnim odcinku frontu. Dwie strącone maszyny, to myśliwce bombardujące Su-34, trzecia - wielozadaniowy Su-35.
O zniszczeniu samolotów zakomunikował dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk na Telegramie.
Nic nas nie powstrzyma! Dziękuję, wojownicy!
— napisał.
Rosyjskie źródła początkowo nie potwierdziły strat. Jednak rosyjscy obserwatorzy wojskowi informowali wcześniej o rozmieszczeniu ukraińskich systemów obrony powietrznej w pobliżu Awdijiwki, w rejonie, w którym Rosjanie mieli utracić samoloty - zauważyła agencja dpa.
13:40. Szef brytyjskiego MSZ apeluje o większą pomoc dla Ukrainy
Sojusznicy Ukrainy muszą zrobić więcej, by przewaga gospodarcza, którą mają nad Rosją, zaczęła robić różnicę - powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron przy okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Cameron ponownie zaapelował do amerykańskich kongresmanów o zatwierdzenie pakietu pomocy dla Ukrainy w wysokości 61 miliardów dolarów, który został przyjęty przez Senat, ale jest przedmiotem politycznych sporów w Izbie Reprezentantów.
To, co jest dla mnie jasne, to fakt, że Wielka Brytania jest absolutnie w czołówce, jeśli chodzi o udzielanie wsparcia. Jako pierwsza dostarczyła tak wiele różnych systemów uzbrojenia i oczywiście jako pierwsza udzieliła Ukrainie nowych gwarancji bezpieczeństwa. Teraz inni podążają tym śladem. Ale przede wszystkim spójrzmy na to, co mają sojusznicy Ukrainy. Jeśli zsumować nasze gospodarki, przewyższamy Rosję w stosunku 25 do jednego. Mamy możliwość udzielenia dyplomatycznego, wojskowego, ekonomicznego i moralnego wsparcia. Musimy tylko sprawić, by ta różnica się liczyła
— powiedział Cameron w rozmowie ze stacją Sky News.
13:25. Estoński dyplomata: Awdijiwka nie oznacza znaczącego postępu Rosji
Opuszczenie Awdijiwki przez żołnierzy Ukrainy nie oznacza znaczącego postępu w operacjach wojennych Rosji - ocenił w sobotę estoński dyplomata i były szef wywiadu zagranicznego tego kraju Rainer Saks.
Obrona Awdijiki była problematyczna, istniało zagrożenie okrążenia stacjonujących tam wojsk Ukrainy. Stąd decyzja o wycofaniu z miasta
— wyjaśnił były szef estońskiego wywiadu, cytowany przez telewizję ERR.
Jednocześnie, w perspektywie długoterminowych działań wojennych na Ukrainie, dla Rosji nie oznacza to znaczących zysków, czy postępu - zaznaczył Saks.
To jednak ważny symbol w przededniu rocznicy inwazji
— dodał.
12:41. Gen. Tarnawski: Podczas odwrotu z Awdijiwki „pewna liczba” żołnierzy trafiła do niewoli
Wycofanie sił ukraińskich z Awdijiwki odbywało się zgodnie z planem; na końcowym etapie „pewna liczba” żołnierzy wobec przewagi sił przeciwnika trafiła do niewoli – powiadomił w sobotę gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania Tauryda.
Wyjście sił ukraińskich z Awdijiwki odbywało się zgodnie z planem, sporządzonym z uwzględnieniem różnych scenariuszy i możliwych zmian sytuacji operacyjnej. Mimo to na końcowym etapie operacji pewna liczba ukraińskich wojskowych trafiła do niewoli
— napisał gen. Tarnawski w komunikatorze Telegram w sobotę.
Podsumowując działania na kierunku awdijiwskim w ciągu minionej doby Tarnawski powiadomił o odparciu 43 ataków przeciwnika w rejonie Awdijiwki i pobliskich miejscowości. Wojska wycofywane były pod osłoną ognia artylerii.
Straty Rosjan w ciągu doby w strefie działań zgrupowania Tauryda to 609 osób i 21 jednostek sprzętu. Zneutralizowano lub zniszczono 230 dronów.
11:06. Zełenski: Nie pytajcie Ukrainy, kiedy skończy się wojna, zapytajcie siebie
Nie pytajcie Ukrainy, kiedy skończy się wojna – zapytajcie siebie, dlaczego Putin jest w stanie ją kontynuować – oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Zełenski apelował do społeczności międzynarodowej o dalsze wspieranie Ukrainy, argumentując, że rosyjski dyktator się nie zatrzyma.
Zróbcie nie coś, ale wszystko, żeby go pokonać. Dyktatorzy nie wyjeżdżają na wakacje, nienawiść nie ma przerw
— mówił.
Utrzymywanie Ukrainy w sztucznym deficycie broni pozwala Putinowi adaptować się do obecnej intensywności wojny
— alarmował prezydent.
Rosja ma, jego zdaniem, „tylko jedną przewagę”.
To jest nieliczenie się z ludzkim życiem. I potwierdzają to regularnie tzw. „mięsne szturmy” na ukraińskie pozycje
— dodał Zełenski, odnosząc się do frontowych ataków, w których masowo giną rosyjscy żołnierze.
09:19. AP: pomoc USA dla Ukrainy zależy teraz od republikańskiego spikera Izby Reprezentantów
Losy ustawy o pomocy dla Kijowa zależą teraz od spikera Izby Reprezentantów USA, Republikanina Mike’a Johnsona, który stał się zakładnikiem kongresmenów będących zwolennikami Donalda Trumpa; nie zmienia tego nawet śmierć Aleksieja Nawalnego - pisze w sobotę Associated Press.
Biały Dom usiłuje przekonać kontrolowaną przez Partię Republikańską Izbę Reprezentantów do przyjęcia pakietu pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu, ale konserwatywny przewodniczący Izby przekazał w środę, że nie zamierza w najbliższej przyszłości pozwolić na głosowanie nad tą propozycją. Nawet śmierć najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego nie skłoniła Johnsona do podjęcia decyzji o wsparciu dla Kijowa.
To właśnie decyzja spikera Izby może przesądzić o pomocy dla Kijowa; tymczasem, gdy pod koniec ubiegłego roku prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z przywódcami kongresmenów obu partii, podkreślił, że bez amerykańskiej broni Ukraina nie pokona rosyjskich najeźdźców - przypomina AP.
09:14. ISW: Wyjście wojsk ukraińskich z Awdijiwki w miarę kontrolowane
Wycofywanie wojsk ukraińskich z Awdijiwki przebiega w sposób „relatywnie kontrolowany”; Rosjanie dążą do jego przerwania lub utrudnienia – pisze w sobotę amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W nocy z piątku na sobotę gen. Ołeksandr Syrski, naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych, poinformował o rozkazie wycofania wojsk z Awdijiwki, by uniknąć okrążenia.
ISW podaje, że rosyjskie źródła twierdzą, iż ukraińskie wojska wychodzą z Awdijiwki masowo, i że odbywa się to w sposób chaotyczny oraz przy dużych stratach. ISW nie znalazł jednak wizualnego potwierdzenia informacji o masowym, czy chaotycznym wycofywaniu się Ukraińców.
Ciągłe nieznaczne przesunięcia sił rosyjskich w Awdijiwce i wokół niej pozwalają przypuszczać, że wojska ukraińskie na razie przeprowadzają relatywnie kontrolowany manewr wycofania się
— ocenia ISW.
Według rosyjskich „blogerów wojennych” Rosjanie są bliscy odcięcia lub już odcięli jedną z dróg gruntowych pomiędzy Awdijiwką i Łastoczkyne na zachodzie.
ISW ocenia, że możliwe jest, iż siły ukraińskie będą zmuszone do przeprowadzenia kontrataków, by w zorganizowany sposób wycofać się z miejscowości.
Położona na wschodzie Ukrainy, w obwodzie donieckim Awdijiwka była w ostatnich miesiącach miejscem najbardziej zaciętych walk. Za cenę wysokich strat Rosjanie odnosili postępy w walkach i zbliżali się do okrążenia miasta. Awdijiwka jest postrzegane jako brama do pobliskiego Doniecka, największego miasta przejętego przez wspieranych przez Rosję separatystów jeszcze w 2014 roku i od tego czasu okupowanego, a następnie nielegalnie zaanektowanego przez Moskwę. Po miesiącach intensywnych walk Awdijiwka została niemal całkowicie zniszczona.
00:01.Prokurator: Rosja wystrzeliła na Ukrainę 24 rakiety wyprodukowane w Korei Północnej
Siły rosyjskie wystrzeliły podczas ataków na Ukrainę co najmniej 24 pociski balistyczne wyprodukowane w Korei Północnej, zapewne Kn-23/24 – powiadomił w piątek prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.
W sumie od 30 grudnia 2023 roku do 7 lutego 2024 roku przeciwnik przeprowadził przy pomocy tego rodzaju pocisków co najmniej 12 ataków na siedem regionów Ukrainy
— oznajmił Kostin.
Według niego północnokoreańskie rakiety atakowały m.in. Zaporoże, Kijów, Charków na północnym wschodzie Ukrainy oraz miasta i wsie obwodu kirowohradzkiego w centralnej części kraju.
W tych ostrzałach zginęło 14 cywilów, a ponad 70 doznało obrażeń
— poinformował.
Najbardziej zmasowany atak tym rodzajem pocisków przeprowadzono 7 lutego. Rakiety północnokoreańskie zaatakowały wówczas Kijów (jeden pocisk), Pawłohrad w obwodzie dniepropietrowskim i Charków (po dwa pociski). Rakiety te nie trafiły jednak w żadne cele.
Najwięcej ofiar cywilnych pociągnął za sobą atak na Charków z 2 stycznia, gdy zginęły trzy osoby, a 64 zostało rannych.
Te rakiety mają różne numery oznakowania. Są na nich symbole, które mogą świadczyć o koreańskim pochodzeniu. Różniły się także (od rosyjskich) charakterem i zasięgiem zniszczeń (wielkością lejów, sposobem działania) oraz specyfiką trajektorii lotu. Te rakiety mają też większą średnicę, niż analogiczne modele produkcji rosyjskiej czy sowieckiej
— wyjaśnił Kostin.
Maksymalny zasięg tych rakiet to – w jego ocenie – 650 km.
Według wstępnych danych ostrzały przeprowadzono z obwodu woroneskiego z Rosji
— dodał.
Red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/682104-relacja-724-dzien-wojny-ukraincy-opuszczaja-awdijiwke