Trwa 603. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 19 października 2023 r.
18:59. Doradca prezydenta: eskalacja na Bliskim Wschodzie nie spowoduje zmniejszenia poparcia dla nas
Eskalacja sytuacji na Bliskim Wschodzie nie powinna spowodować zmniejszenia poparcia dla Ukrainy; mniejsza uwaga mediów może zlikwidować zbytnie upolitycznienie wojny - ocenił w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Wielu przyjaciół Ukrainy dziś szczerze niepokoi to, że eskalacja wydarzeń na Bliskim Wschodzie może odciągnąć uwagę sojuszników i zmniejszyć wsparcie dla Ukrainy. Ja podchodzę do tego bardziej optymistycznie
— napisał Podolak na platformie X (d. Twitter).
Jak dodał, „zmiana medialnej uwagi zlikwiduje zbytnie upolitycznienie wojny (kiedy wsparcie staje się kwestią wewnętrznych procesów politycznych) i pozwoli nam odblokować drogę ku odpowiednim decyzjom”.
To czas, by pokazać niezachwiane wsparcie dla Ukrainy na wszystkich poziomach. To czas na myśliwce. To czas na pociski dalekiego zasięgu
— podsumował.
17:03. Rosyjska Cerkiew tworzy własne formacje wojskowe
Rosyjska Cerkiew Prawosławna tworzy własne formacje wojskowe, które rekrutują i szkolą najemników walczących w wojnie przeciwko Ukrainie - poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
SBU udokumentowała, że jedna z prywatnych firm wojskowych, nosząca nazwę Krzyż Świętego Andrzeja, działa w soborze znajdującym się w bazie Marynarki Wojennej w porcie w Kronsztadzie, wchodzącym w skład aglomeracji Petersburga. Jej przedstawiciele rekrutują przychodzących do cerkwi parafian do rosyjskich oddziałów walczących na froncie.
Pierwszeństwo w naborze mają mężczyźni, którzy służyli już w wojsku i mają doświadczenie bojowe. Zwerbowani najemnicy przechodzą wojskowe szkolenie pod okiem instruktorów z rosyjskich służb specjalnych, które odbywa się na terenie świątyni oraz na poligonach w Rosji.
SBU ustaliła, że organizacje takie jak Krzyż Świętego Andrzeja są finansowane przez biznesmenów powiązanych z Władimirem Putinem oraz państwowe przedsiębiorstwa. Oficjalnie pieniądze przelewane są na konta Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w formie datków charytatywnych i darowizn na budowę świątyń.
SBU przypomniała, że od początku rosyjskiej agresji w lutym 2022 r. wszczęto 68 postępowań karnych przeciwko przedstawicielom Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UPC PM), w tym przeciwko 16 metropolitom. Co najmniej dwóch z nich skazano na karę więzienia. Wśród ujawnionych przestępstw jest 20 przypadków zdrady stanu, kolaboracji z wrogiem i pomocy mu. Ponadto funkcjonariusze organów ścigania prowadzą 18 postępowań w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści religijnej, a także sprzedaży broni palnej i rozpowszechniania pornografii dziecięcej.
Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę UCP PM przestała w swej nazwie wskazywać na Patriarchat Moskiewski, wykonała też wiele gestów dystansowania się od Moskwy. Niemniej wielu hierarchów i duchownych nadal czuje się związanych z rosyjską Cerkwią. Ta zaś otwarcie wspiera wojnę przeciwko Ukrainie. Od początku wojny tysiące parafii należących uprzednio do UCP PM przeszło pod jurysdykcję Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU). Jedną z głównych tego przyczyn jest to, że zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl, otwarcie popiera rosyjską inwazję.
17:01. Rosyjski atak na Wołczańsk
Rosjanie ostrzelali Wołczańsk w obwodzie charkowskim. Są ranni
Jak podała Administracja Wojskowa Obwodu Charkowskiego, 19 października siły rosyjskie przeprowadziły atak artyleryjski na Wołczańsk w obwodzie charkowskim, raniąc dwóch mężczyzn w wieku 74 i 69 lat
– czytamy.
17:00. Ołeh Sencow znów ranny na froncie
Ukraiński reżyser, pisarz i były więzień Kremla Ołeh Sencow poinformował w czwartek, że został ponownie ranny na froncie, gdzie walczy z siłami rosyjskimi.
Sencow napisał na Facebooku, że został raniony odłamkiem, a obrażenia nie są ciężkie. Nie podał więcej szczegółów. Nie wiadomo, na którym odcinku frontu walczy reżyser.
Wcześniej Sencow został dwukrotnie ranny w lipcu.
Sencow, reżyser pochodzący z zaanektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu, został skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser zaprzeczał oskarżeniom i twierdził, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny.
Proces Sencowa był krytykowany przez państwa zachodnie i międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Reżyser został zwolniony z rosyjskiej kolonii karnej w ramach wymiany jeńców we wrześniu 2019 roku.
Po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie Sencow wstąpił w szeregi Obrony Terytorialnej, a później wyjechał walczyć na wschodzie kraju.
16:20. Szef MSZ: będziemy regularnie otrzymywać pociski ATACMS od USA
Ukraina będzie regularnie otrzymywać pociski balistyczne ATACMS od USA - zapowiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform.
Szef ukraińskiej dyplomacji twierdząco odpowiedział na pytanie o to, czy informacja o przekazaniu rakiet ATACMS oznacza, że Kijów będzie je otrzymywać regularnie i większej liczbie - pisze Ukrinform.
Jak podkreślił, jest to bezpośredni skutek uzgodnień między prezydentami USA i Ukrainy, Joe Bidenem i Wołodymyrem Zełenskim z września tego roku, kiedy szef ukraińskiego państwa złożył wizytę w Waszyngtonie.
We wtorek Zełenski potwierdził użycie przez Siły Zbrojne Ukrainy amerykańskich pocisków balistycznych ATACMS.
13:30. Kazachstan zakazał eksportu do Rosji 106 towarów podwójnego przeznaczenia
Całkowicie zakazaliśmy eksportu do Rosji 106 towarów, które mogą być traktowane jako towary podwójnego przeznaczenia, czyli zarówno cywilnego, jak i wojskowego; chodzi m.in. o drony, mikroprocesory i inne urządzenia elektroniczne możliwe do wykorzystania w celach militarnych - oświadczył w czwartek wiceminister handlu Kazachstanu Kajrat Torebajew.
„Mowa o 106 towarach, które nie są produkowane w Kazachstanie, lecz wcześniej były reeksportowane z naszego kraju. Import (tych dóbr) do Kazachstanu wciąż będzie realizowany, ale eksport - już nie. Są to towary wytwarzane nie tylko na Zachodzie, ale także w innych (częściach świata)”
— poinformował Torebajew, cytowany przez agencje KazTAG oraz Interfax-Ukraina.
11:00. Rosyjskie samoloty zestrzelone przez Ukrainę
W ciągu minionej doby zestrzeliliśmy pod Awdijiwką w obwodzie donieckim rosyjski samolot szturmowy Su-25; to już piąta maszyna wroga zniszczona przez nas w tym regionie w ciągu zaledwie 10 dni - oznajmił Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskich sił na kierunku taurydzkim, tj. w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego.
Przedstawiciel wojska dodał, że najeźdźcy wykorzystują samoloty szturmowe do wsparcia swoich operacji naziemnych w obwodach donieckim i zaporoskim. Rosjanie, jeśli tylko mają taką możliwość, starają się jednak unikać działania na odcinkach frontu, gdzie ryzykują zestrzelenie przez ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej.
„Samoloty Su-35 i Su-34 atakują z daleka, ponieważ (piloci tych maszyn) boją się (podlatywać bliżej naszych pozycji)” - poinformował Sztupun, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Według najnowszych danych ukraińskiego Sztabu Generalnego, od 24 lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji, przeciwnik stracił już 320 samolotów i 324 śmigłowce bojowe
09:15. Ochrona Mostu Krymskiego dużym obciążeniem dla wojsk rosyjskich
Choć według władz Rosji uszkodzenia Mostu Krymskiego powstałe wskutek ukraińskiego ataku zostały naprawione, to korzystanie z niego pozostaje ograniczone, a jego zabezpieczanie pozostaje znaczącym obciążeniem dla rosyjskich wojsk - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 14 października wicepremier Rosji Marat Chusnullin oświadczył, że szkody wyrządzone przez ukraiński atak na Most Krymski w lipcu tego roku zostały naprawione przed terminem.
Ale dodano, że choć most jest w pełni operacyjny, korzystanie z niego pozostaje ograniczone ze względu na procedury wprowadzone po pierwszym ukraińskim ataku w październiku 2022 roku, co powoduje, że ciężarówki i dostawy paliwa są nadal transportowane promami.
„Most Krymski pozostanie kluczowym ogniwem w utrzymaniu rosyjskiej okupacji Krymu i jej sił na południowej Ukrainie. Jednak obecnie jest on prawie na pewno znaczącym obciążeniem dla bezpieczeństwa, wymagającym wielopłaszczyznowej ochrony, w tym wykorzystania systemów obrony powietrznej i załóg, które w przeciwnym razie zostałyby rozmieszczone gdzie indziej. Zaufanie rosyjskich sił bezpieczeństwa do ich zdolności ochrony tej dużej i wrażliwej struktury będzie nadal podważane przez pomysłowość ukraińskich służb wojskowych i bezpieczeństwa” - napisano w aktualizacji wywiadowczej.
08:49. Cztery ofiary śmiertelne rosyjskich ostrzałów w obwodach chersońskim i mikołajowskim
W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło czworo mieszkańców obwodów chersońskiego i mikołajowskiego na południu Ukrainy - poinformowały w czwartek władze tych dwóch regionów w komunikatach na Telegramie.
Środa była kolejnym dniem, w którym rosyjskie wojska atakowały Chersońszczyznę z wyrzutni artyleryjskich i rakietowych, moździerzy i czołgów, a także przy pomocy lotnictwa i dronów. Tylko w kierunku Chersonia wystrzelono 23 pociski. Dwie osoby zginęły, a cztery doznały obrażeń - relacjonował gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
Po raz pierwszy od wielu tygodni zginęli również mieszkańcy sąsiedniego regionu mikołajowskiego. W środę wieczorem siły wroga przeprowadziły atak rakietowy na jedną z miejscowości w gminie Stepowe. Pocisk trafił w lokal gastronomiczny. Spod gruzów tego obiektu wydobyto ciała dwojga cywilów, jedna osoba została ranna - poinformował przewodniczący obwodowej administracji Witalij Kim.
W nocy ze środy na czwartek rosyjskie wojska ostrzelały też m.in. miasto Sumy na północy kraju oraz obiekty cywilne w obwodzie donieckim na wschodzie. Nie odnotowano ofiar - dodał szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko.
08:45. ISW: Ukraińskie wojska operują na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim; Rosjanie zaniepokojeni
Ukraińskie wojska prawdopodobnie dokonały udanego desantu na lewy brzeg Dniepru w obwodzie chersońskim – pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Amerykański think tank odnotowuje w najnowszej analizie, że źródła rosyjskie obawiają się „większych ukraińskich operacji” w tym południowym regionie, ponieważ siły agresora są tam osłabione.
Według źródeł rosyjskich wojska ukraińskie wielkości mniej więcej kompanii dokonały w środę i czwartek udanego desantu na lewy brzeg Dniepru w obwodzie chersońskim, okupowany przez wojska rosyjskie.
Jak pisze ISW, zweryfikowane nagrania potwierdzają, że Ukraińcy przesunęły się na północ od Piszczaniwki i do miejscowości Pojma na wschód od Chersonia i po kilka kilometrów od brzegu Dniepru. Według doniesień rosyjskich tzw. blogerów wojskowych oddziały ukraińskie miały przeprowadzić udany desant i przełamać rosyjską obronę, uzyskując czasową kontrolę nad Pojmą i częścią Piszczaniwki.
ISW zastrzega, że nie widzi na lewym brzegu aktywności ukraińskiej, wystarczającej do rozwinięcia manewru wojskami zmechanizowanymi. Zaznacza jednak, że źródła rosyjskie mówią o większej niż dotychczas (jednorazowe rajdy zaczepne) aktywności ukraińskiej.
Rosyjskie źródła wyraźnie wykazują obawy w związku z działaniami ukraińskimi na wschodnim brzegu w obwodzie chersońskim i widzą je jako część potencjalnej większej operacji
— pisze ISW. Według analityków te obawy mogą wynikać ze względnej słabości rosyjskiego ugrupowania na tym odcinku frontu po przekierowaniu lepiej przygotowanych sił do obwodu zaporoskiego.
Portal Ukrainska Prawda odnotowuje z kolei, że Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził pośrednio operacje na lewym brzegu Dniepru. W czwartek rano podano, że rosyjskie lotnictwo ostrzeliwało obok innych miejscowości także Piszczaniwkę, co sugeruje, że znajdowały się tam wojska ukraińskie.
07:46. Dostarczone przez Polskę miasteczka kontenerowe nadal dają schronienie uchodźcom wojennym
Po ponad półtorej roku od początku otwartej inwazji Rosji przekazane przez Polskę miasteczka kontenerowe dla uchodźców wojennych na Ukrainie działają, dają schronienie ludziom ze stref przyfrontowych i przygotowane są do przyjęcia nowych lokatorów, gdyby sytuacja się pogorszyła.
Trzy takie miasteczka w okolicach Czernihowa na północy Ukrainy wizytowali pracownicy ambasady RP w Kijowie.
Miasteczka są zadbane i mieszkają w nich ludzie, bardzo często z małymi dziećmi. Te miejsca spełniają swoją rolę i są realną pomocą dla walczącej z najeźdźcą Ukrainy
— powiedział PAP polski dyplomata Paweł Kochanowicz.
00:05. Narada Zełenskiego z szefem ukraińskiego MON
Odbyłem spotkanie z ministrem obrony Ukrainy - przedstawił swój zespół i swój program. Zespół ministerstwa został odnowiony
— poinformował w swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Są już pierwsze kroki, aby rozwiązać problemy poruszone przez wojsko. Ograniczenie biurokracji, uproszczenie papierkowej roboty i wszelkich procedur, danie dowódcom czasu na pracę bojową zamiast papierkowej roboty. Będzie więcej digitalizacji i jasności w zaopatrywaniu wojsk
— wymieniał Zełenski.
Dziękuję wszystkim w systemie państwowym, którzy działają na rzecz interesów Ukrainy, aby wynik był widoczny codziennie. Każdy dzień oznacza więcej siły dla Ukrainy
— zaznaczył.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/667351-relacja-603-dzien-wojny-zestrzelone-rosyjskie-samoloty