Trwa 586. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 2 października 2023 r.
19:47. Szef dyplomacji UE zaproponował pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy o wartości do 5 mld euro
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaproponował w poniedziałek w Kijowie nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości do 5 mld euro. Pakiet ma być częścią Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju.
Proponuję nowy, dwustronny wieloletni pakiet w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju w wysokości do 5 mld euro. Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed końcem roku, kiedy musimy uzgodnić rewizję wieloletniego programu finansowego
— oświadczył.
Borrell wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą po nieformalnym spotkaniu szefów MSZ krajów UE w Kijowie. Szef unijnej dyplomacji podkreślał wcześniej, że jest to „pierwsze w historii spotkanie wszystkich 27 państw członkowskich”, które odbywa się poza granicami UE.
19:00. Szef MSZ po spotkaniu z unijnymi szefami dyplomacji
Wśród państw unijnych „wyczuwa się” konsensus w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej – oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba po spotkaniu w Kijowie szefów dyplomacji krajów UE.
„Dzisiejsze posiedzenie poświęcone było m.in. członkostwu Ukrainy w UE. Za stołem (rozmów) wyczuwało się konsensus. Jest to (uzyskanie członkostwa) tylko kwestia czasu. Wszyscy są nastawieni na to, by iść do przodu. I Ukraina i UE są zgodne, że należy iść do przodu z maksymalną prędkością i biorąc pod uwagę wszystkie reformy, które Ukraina realizowała, realizuje i będzie realizować”
– powiedział Kułeba na wspólnej konferencji prasowej z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem.
Kułeba zapewnił, że Ukraina wypełni siedem zaleceń, które UE przedstawiła w celu otwarcia negocjacji o członkostwie. „Oczekujemy, że zostaną one ocenione uczciwie, bez dodatkowych wymogów” – podkreślił.
17:58. Borell po spotkaniu w Kijowie
Borrell ocenił ze swej strony, że członkostwo w UE będzie poważną gwarancją bezpieczeństwa Ukrainy.
„Członkostwo w UE to nasze najmocniejsze gwarancje bezpieczeństwa” – oświadczył.
17:50. Węgierski bank OTP usunięty z listy „sponsorów wojny”
Ukraina usunęła węgierski bank OTP z listy „międzynarodowych sponsorów wojny” - poinformował Reuters, powołując się na ukraińską Narodową Agencję Zapobiegania Korupcji (NAZK).
W piątek 29 września informowano, że zawieszono status węgierskiego banku na tej liście. Takie postanowienie zapadło w wyniku negocjacji przedstawicieli NAZK z przedstawicielami banku oraz rządem Węgier. Rozmowy te dotyczyły zakończenia współpracy banku OTP z Federacją Rosyjską. Wykreślenie instytucji z listy sponsorów wojny uwarunkowane było spełnieniem określonych warunków - informowała w piątek NAZK.
Piątkowa decyzja o zawieszeniu statusu banku była podyktowana oczekiwaniami strony ukraińskiej, że doprowadzi ona do odblokowania przez Węgry pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro.
17:30. Zełenski apeluje do UE o przyspieszenie programów finansowych i dostaw pocisków
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do państw UE o szybką realizację programów finansowych dla jego kraju oraz przyspieszenie dostaw pocisków artyleryjskich i rozszerzenie szkoleń wojskowych.
„Ukraina jest wdzięczna za inicjatywę stworzenia oddzielnego segmentu obronnego w wysokości 20 miliardów euro w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju dla stałego wspierania naszych potrzeb obronnych. Ważna jest szybka praktyczna implementacja tych decyzji”
– oświadczył ukraiński prezydent na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw unijnych w Kijowie.
„Oczekujemy także na odblokowanie i przekazanie ósmej transzy pomocy w wysokości 500 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu Pokojowego”
-– dodał.
17:00. Rosyjska bomba kierowana spadła na Kupiańsk
Gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow podał, że w ataku uszkodzonych zostało siedem budynków mieszkalnych i kilka samochodów cywilnych.
16:30. Rosjanie stracili na Ukrainie ok. 279 tys. żołnierzy
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 279 080 żołnierzy, 4 717 czołgów, 9 000 pojazdów opancerzonych, 6 525 zestawów artyleryjskich, 801 wyrzutni rakiet, 540 zestawów przeciwlotniczych, 316 samolotów, 316 śmigłowców, 5 061 bezzałogowych statków powietrznych, 1 529 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 8 909 pojazdów (w tym cystern), 938 jednostek sprzętu specjalnego.
15:30. Władze Moskwy ujawniły tajne adresy specjalnych odbiorców energii
Adresy obiektów podlegających rosyjskiemu wywiadowi i ministerstwu obrony znajdowały się w otwartym dostępie na stronie internetowej merostwa Moskwy w wykazie obiektów, których nie można odciąć od energii elektrycznej - podały media niezależne.
Wykaz ten z dokładnymi adresami specjalnych odbiorców prądu odkryli dziennikarze portalu Centrum Dossier, założonego przez przeciwnika Kremla, byłego szefa koncernu Jukos Michaiła Chodorkowskiego. Na liście są obiekty podlegające Służbie Wywiadu Zagranicznego (SWR) i wywiadowi wojskowemu GRU. Jak głosi tytuł, jest to spis „odbiorców energii elektrycznej, w przypadku których ograniczenie zużycia energii może spowodować następstwa w sferze gospodarki, ekologii i sferze socjalnej”.
Autorzy materiału zwracają uwagę, że chodzi o miejsca, które według prawa objęte są tajemnicą państwową, np. zwykły obywatel może trafić do więzienia za ujawnienie miejsca dyslokacji wojsk. Merostwo ujawniło jednak dane o wszystkich jednostkach wojskowych i obiektach resortu obrony zlokalizowanych w Moskwie. O wielu z nich faktycznie było wiadomo, ale nikt nie sporządził całej ich listy.
„Każdy chętny bez specjalnego wysiłku może dowiedzieć się, gdzie w Moskwie mieszkają funkcjonariusze resortów objętych ścisłą tajemnicą i jakie niepozorne budynki są w istocie obiektami służb specjalnych, a także pozazdrościć radości życia szefostwu tych służb” - zauważają media niezależne.
15:00. Pilot rosyjskiego śmigłowca przeszedł na stronę Ukraińców
Rosyjscy obrońcy praw człowieka z organizacji Gulagu.net poinformowali, że pilotowi śmigłowca Mi-8, który przeszedł na stronę sił ukraińskich, grozi niebezpieczeństwo. „Oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU ujawnili, że otrzymali rozkaz jego wyeliminowania” - przekazał na kanale Telegram Gulagu.net.
We wpisie Gulagu.net poinformował, że oficerowie GRU wypowiadali się w programie państwowej telewizji Rossija-1. Ujawnili, że „otrzymali rozkaz wyeliminowania dowódcy rosyjskiego Mi-8 Maksima Kuzminowa, który w sierpniu wylądował swoim śmigłowcem w Ukrainie”.
W programie tym - jak zaznacza Gulagu.net - propagandowy dziennikarz Siergiej Zienin nazywa Kuzminowa „zdrajcą Ojczyzny” i „padlinożercą”. Oficerowie wywiadu wojskowego GRU deklarują z kolei, że „odnajdą tę osobę i ukarzą ją z całą surowością prawa za zdradę stanu”. W programie pada także stwierdzenie, że Kuzminow „nie dożyje procesu sądowego”.
14:45. Podolak o wypowiedzi Elona Muska
Niestety, nie wszyscy i nie zawsze, w tym wielkie postacie mediów, potrafią uświadomić sobie, czym są codzienne bombardowania i płacz dzieci tracących rodziców - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, odnosząc się do krytycznego komentarza miliardera Elona Muska pod adresem szefa ukraińskiego państwa.
„Kiedy mija już pięć minut, a jeszcze nie poprosiłeś o miliardy dolarów wsparcia” - w ironicznym tonie napisał na platformie X Musk, publikując zdjęcie zestresowanego Zełenskiego.
Miliarder prawdopodobnie odniósł się w ten sposób do braku środków finansowych dla Ukrainy w tymczasowym budżecie USA.
„Jakiekolwiek wsparcie udzielone Rosji jest dziś bezpośrednią inwestycją w wojnę, ludobójstwo, zniszczenie wolnego świata, eskalację i prawo do bezkarności. Jakiekolwiek milczenie lub ironia wobec Ukrainy to dzisiaj bezpośrednia zachęta dla rosyjskiej propagandy, usprawiedliwiającej masową przemoc i zniszczenia”
— podkreślił Podolak. Jego wypowiedź również ukazała się na platformie X.
12:15. We wrześniu Rosjanie przeprowadzili rekordową liczbę ataków przy pomocy dronów
We wrześniu liczba rosyjskich ataków na Ukrainę przy pomocy irańskich dronów kamikadze Shahed-136 była największa od początku wojny; najeźdźcy wystrzelili 503 drony, lecz udało nam się zniszczyć aż 396 takich maszyn, czyli blisko 79 proc. - powiadomił ukraiński portal wojskowy Defense Express.
W przeciwieństwie do pocisków manewrujących, wróg absolutnie nie odczuwa niedoboru dronów kamikadze. Świadczą o tym liczby - w maju Rosjanie przeprowadzili 413 ataków przy pomocy takich bezzałogowców, a pomiędzy czerwcem i sierpniem odnotowano od 167 do 246 uderzeń w ciągu miesiąca. Rekordowy okazał się wrzesień, gdy doszło do ponad 500 ostrzałów - powiadomił Defense Express w niedzielę.
Jak dodano, maksymalnie długi okres bez żadnego ataku z wykorzystaniem Shahedów wynosił we wrześniu zaledwie dwa dni. Dwukrotnie Rosjanie wystrzelili aż 44 drony w ciągu doby.
Skuteczność naszych sił obrony przeciwlotniczej wyraźnie wzrasta, gdy najeźdźcy stosują mniejszą liczbę tych maszyn. W przypadku, kiedy dronów jest mniej niż 20, zazwyczaj udaje się zniszczyć wszystkie bezzałogowce wroga - zauważył portal wojskowy.
Serwis podkreślił, że Rosjanie zdają sobie sprawę z tych statystyk, dlatego w ostatnim czasie zmienili kierunek ataków z obiektów w obwodzie odeskim na południu Ukrainy na cele w centralnej i zachodniej części kraju - w regionach winnickim, chmielnickim i czerkaskim. Te działania wroga niestety okazały się skuteczne, ponieważ w niedzielę spośród 30 dronów udało się zestrzelić tylko 16.
11:45. Dania weźmie udział w obudowie Mikołajowa
Dania otworzy biuro swojej ambasady w Mikołajowie, ważnym porcie na południu Ukrainy - podał portal Suspilne, powołując się na szefa duńskiego MSZ, Larsa Lokke Rasmussena. Dania weźmie udział w obudowie Mikołajowa i regionu - podkreślił minister.
„Wzięliśmy na siebie szczególną odpowiedzialność za odbudowę Mikołajowa oraz regionu mikołajowskiego i od początku tego tygodnia będziemy mieć pełnowartościowe biuro w Mikołajowie”
— powiedział Rasmussen w kuluarach spotkania w Kijowie ministrów spraw zagranicznych państw UE. Minister wyjaśnił, że o uruchomienie biura zwrócił się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
11:30. Rosyjskie lotnictwo morskie coraz aktywniejsze na Morzu Czarnym
W ostatnich tygodniach komponent lotniczy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przyjął szczególnie ważną rolę w operacjach floty, która zmaga się ze zbiegającymi się zagrożeniami na południowej flance wojny na Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, lotnictwo marynarki wojennej kładzie nacisk na operacje patrolowania morza z powietrza, a wysoce prawdopodobne jest, że główną misją jest wczesna identyfikacja bezzałogowych statków nawodnych.
Kluczowym rosyjskim zasobem w tych operacjach jest zaprojektowany w latach 50. samolot-amfibia Be-12 (oznaczony w kodzie NATO jako Mail), latający z baz na okupowanym Krymie. Samoloty bojowe Su-24 (oznaczone jako Fencer i Flanker) prowadzą operacje uderzeniowe na morzu, w tym co najmniej jeden niedawny nalot na strategicznie położoną Wyspę Węży.
„Podczas gdy w obliczu zagrożenia dla Sewastopola, więcej działań Floty przenosi się do Noworosyjska, Rosja próbuje wykorzystać siły powietrzne marynarki wojennej do projekcji siły nad północno-zachodnim Morzem Czarnym” - napisano.
11:15. Drony trafiły w budynek zakładów w Smoleńsku w Rosji
Trzy spośród czterech dronów, które w niedzielę zaatakowały budynek zakładów zbrojeniowych w Smoleńsku w zachodniej Rosji, trafiły w ten obiekt i spowodowały tam znaczące uszkodzenia; w tej fabryce produkowane są pociski manewrujące Ch-59, przy pomocy których wróg ostrzeliwuje Ukrainę - oznajmił ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
W konsekwencji ataku na zakłady lotnicze w Smoleńsku zakłócono proces produkcji różnych typów rakiet Ch-59. Te pociski o zasięgu do 280 km są szczególnie często wykorzystywane przez agresora do ataków na cele cywilne i wojskowe na Ukrainie. Na skutek tych uderzeń szczególnie cierpią mieszkańcy obwodów czernihowskiego, sumskiego, charkowskiego, dniepropietrowskiego, zaporoskiego i chersońskiego - czytamy w komunikacie HUR opublikowanym na Telegramie.
10:50. Kułeba: respektujemy decyzję podjętą przez Słowaków w wyborach parlamentarnych
Ukraina respektuje decyzję wyborców słowackich, wyrażoną podczas wyborów do parlamentu - oświadczył szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba. Wybory na Słowacji wygrała partia Smer-SD byłego premiera Roberta Fico, który obiecywał zakończenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.
„Respektujemy wybór narodu słowackiego, ale teraz trudno jest powiedzieć, jak dokładnie wynik wyborów wpłynie na stanowisko Słowacji” - powiedział Kułeba.
„Trzeba poczekać na sformowanie koalicji i po tym dopiero, patrząc na jej skład, będzie można wyciągnąć wstępne wnioski” - dodał ukraiński minister.
10:15. ISW: oceny, że wojnę na Ukrainie można zakończyć metodami dyplomatycznymi, są głęboko błędne
Powtarzane przez część zachodnich obserwatorów tezy, że działania wojenne na Ukrainie znalazły się w impasie, a konflikt można zakończyć metodami dyplomatycznymi, są głęboko błędne; Władimir Putin postrzega każdy kompromis jako kapitulację, a kapitulacja zachęca go do dalszej agresji - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W obszernym raporcie think tank z Waszyngtonu przeanalizował wydarzenia z lat 2014-21, czyli od czasu aneksji Krymu przez Rosję i wywołania przez Kreml rebelii w Donbasie aż do „ultimatum”, przedłożonego Zachodowi na kilka miesięcy przed inwazją na Ukrainę. ISW podkreślił, że Moskwa nigdy nie postrzegała działań władz w Kijowie jako zagrożenia dla własnego bezpieczeństwa, a wszelkie tego rodzaju oświadczenia były tylko propagandowymi uzasadnieniami przyszłej agresji.
W ocenie ośrodka, Putin, decydując się na atak na sąsiedni kraj, zamierzał zrealizować dwa cele - ustanowić faktyczną kontrolę nad Ukrainą, a także doprowadzić do wewnętrznych podziałów w NATO, a nawet rozpadu tej organizacji. Kalkulacje Kremla o słabości Zachodu, jakoby niezdolnego do udzielenia Kijowowi znaczącego wsparcia, okazały się jednak całkowicie nietrafione - zauważył ISW.
09:07. Zginął drugi estoński ochotnik walczący w obronie Ukrainy
Na Ukrainie zginął drugi ochotnik estoński, który brał udział w obronie tego kraju przed inwazją rosyjską - podała w poniedziałek rosyjska redakcja BBC. Ochotnik, Tanel Kriggul, należał do Legionu Międzynarodowego; zginął w ataku drona rosyjskiego w obwodzie donieckim.
Jak podała estońska gazeta „Postimees”, Estończyk poległ w nocy z piątku na sobotę koło miasta Łyman. Dron rosyjski uderzył w dom, w którym nocował jego oddział. Kriggul walczył na Ukrainie od 2022 roku.
W marcu br. pod Bachmutem zginął na Ukrainie pierwszy ochotnik z Estonii, były oficer tamtejszych sił zbrojnych, Ivo Jurak.
09:02. Pięć ofiar śmiertelnych rosyjskich ostrzałów w obwodach donieckim, charkowskim i chersońskim
Pięć osób zginęło w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodach donieckim, charkowskim i chersońskim, na wschodzie i południu kraju - poinformowały w poniedziałek rano władze tych trzech ukraińskich regionów w komunikatach w mediach społecznościowych.
W niedzielę śmierć poniosło troje cywilów z Awdijiwki, Neskucznego i Torskego. Ponadto pięć osób zostało rannych, w tym cztery we wsi Kindratiwka - przekazał na Facebooku p.o. gubernatora obwodu donieckiego Ihor Moroz.
Szef władz sąsiedniego regionu charkowskiego Ołeh Syniehubow powiadomił, że w ciągu minionej doby w rosyjskim ostrzale zginął mieszkaniec miasteczka Wołczańsk. Agresorzy zaatakowali cele cywilne w aż czterech rejonach (powiatach) - charkowskim, czuhujiwskim, iziumskim i kupiańskim.
W obwodzie chersońskim na południu kraju odnotowano w niedzielę 71 ostrzałów przy użyciu samolotów bojowych, czołgów, dronów, moździerzy, a także dział artyleryjskich i wyrzutni rakietowych. Jedna osoba zginęła, sześć zostało rannych. Wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci - relacjonował na Telegramie szef obwodowej administracji Ołeksandr Prokudin.
Łącznie w niedzielę najeźdźcy ostrzelali ze stanowisk artyleryjskich ponad 150 miejscowości w obwodach donieckim, charkowskim, chersońskim, ługańskim, zaporoskim, czernihowskim i sumskim - oznajmił w poniedziałek w porannym komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii.
08:47. Ukraińskie resorty obrony i dyplomacji: USA zapewniają nas o dalszej pomocy
Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow przekazał, że szef Pentagonu Lloyd Austin zapewnił go o dalszej pomocy wojskowej dla Kijowa. Również MSZ Ukrainy zapewniło, że wsparcie Ameryki pozostaje niezmienne, mimo braku środków dla Ukrainy w tymczasowym budżecie USA.
08:16. Niezależne media: celem niedzielnego ataku dronów na Smoleńsk były zakłady lotnicze
Celem niedzielnego ataku dronów na Smoleńsk w zachodniej części Rosji były tamtejsze zakłady lotnicze, należące do państwowego koncernu zbrojeniowego Taktyczne Uzbrojenie Rakietowe; na terenie tych zakładów znajduje się lotnisko wojskowe Siewiernyj - powiadomiło Radio Swoboda. Na lotnisku tym znajduje się wrak polskiego prezydenckiego samolotu Tu-154M.
W niedzielę ukraińskie i rosyjskie media przekazały doniesienia o nalotach bezzałogowców w Smoleńsku, a także w Soczi w Kraju Krasnodarskim, na południu Rosji. Resort obrony Rosji i mer Smoleńska Aleksandr Nowikow poinformowali, że nad obwodem smoleńskim jakoby strącono pięć dronów. Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) potwierdził, że w Soczi, gdzie prawdopodobnie doszło do ataku z wykorzystaniem tureckich maszyn Bayraktar, ostrzelano miejsce postoju rosyjskich śmigłowców wojskowych.
O tym, że celem nalotu w Smoleńsku były zakłady lotnicze, świadczą nagrania opublikowane w mediach społecznościowych. Te materiały wideo, na których słychać odgłosy eksplozji, prawdopodobnie przeczą doniesieniom resortu obrony w Moskwie o zniszczeniu wszystkich bezzałogowców nad Smoleńskiem - przekazał niezależny kanał na Telegramie Agentstwo, na który powołało się m.in. Radio Swoboda.
W zakładach lotniczych w Smoleńsku produkowane są m.in. maszyny szkolno-treningowe Jak-18T i lekkie transportowce SM-92T, a także części zamienne do różnych typów Jaków. Na lotnisku Siewiernyj znajduje się eksperymentalna stacja testów lotniczych - poinformowało Agentstwo.
00:00. Ukraińskie drony ostrzelały w Soczi miejsce postoju rosyjskich śmigłowców
Ukraińskie drony ostrzelały w niedzielę miejsce postoju rosyjskich śmigłowców w Soczi, w kraju Krasnodarskim na południu Rosji - podał portal Suspilne powołując się na źródło w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR). Media w Rosji utrzymują, że w ataku użyto dronów Bayraktar.
Operację przeprowadzono wspólnie z marynarką wojenną Ukrainy - oświadczyło źródło w wywiadzie ukraińskim. Jak dodało, trwa sprawdzanie, jakie szkody wyrządził atak.
Wcześniej w niedzielę w rosyjskich kanałach na serwisie Telegram pojawiły się doniesienia o dronie, który eksplodował w pobliżu międzynarodowego lotniska w Soczi. Na pewien czas wstrzymano tam loty. Jak informuje Suspilne, według rosyjskiego kanału Shot był to pierwszy atak ukraiński na terytorium Kraju Krasnodarskiego przeprowadzony przy użyciu dronów Bayraktar.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/664831-relacja-586-dzien-wojny-ostrzal-ukrainy-sa-ofiary