Trwa 572. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 18 września 2023 r.
20:52. Minister obrony zapowiada pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 400 mln euro
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy wartości 400 milionów euro. Obejmuje on m.in amunicję, poinformował polityk w poniedziałek w rozmowie z portalem dziennika „Bild”. Pakiet nie zawiera jednak pocisków manewrujących Taurus, których domaga się Ukraina.
Jak powiedział minister Pistorius, „amunicja jest tym, czego Ukraina najbardziej potrzebuje w swojej obronie (…)”. Pakiet pomocowy obejmuje również pojazdy opancerzone i systemy rozminowywania.
Ale mamy również na uwadze nadchodzącą zimę: wyślemy ubrania, ale także generatory prądu i ciepła. Łącznie pakiet będzie wart 400 mln euro
— podkreślił Boris Pistorius w rozmowie z „Bildem”.
18:35. Ukraina zaprzecza doniesieniom gruzińskich służb
Rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych opublikował oświadczenie na Facebooku, w którym zaprzecza doniesieniom gruzińskich służb, które oskarżyły wiceszefa kontrwywiadu ukraińskiego o przygotowywanie rewolucji w tym kraju.
„Zwróciliśmy uwagę na oświadczenia przedstawicieli gruzińskich sił bezpieczeństwa o rzekomym zaangażowaniu strony ukraińskiej w przygotowanie rebelii w Gruzji” - napisał Nikołenko
„Informacje te nie są prawdziwe. Obecne władze Gruzji po raz kolejny próbują demonizować Ukrainę w celu rozwiązania wewnętrznych problemów politycznych. Państwo ukraińskie nie ingerowało, nie ingeruje i nie planuje ingerować w wewnętrzne sprawy Gruzji” - dodał rzecznik.
17:45. Gruzja oskarża Ukrainę
Gruzińska Służba Bezpieczeństwa Państwowego (SBS) oświadczyła, że istnieje grupa osób, które chcą wywołać niepokoje społeczne na wzór ukraińskiego „Euromajdanu” z 2014 roku. Wśród głównych organizatorów wymieniono zastępcę szefa ukraińskiego kontrwywiadu wojskowego Gieorgija Lortkipanidzego; za czasów prezydenta Saakaszwilego był on wiceministrem spraw wewnętrznych Gruzji - poinformował portal Ukrainska Pravda.
Gruzińska służba twierdzi, że oprócz byłego wiceministra w „rewolucyjny scenariusz” zaangażowani są były ochroniarz Saakaszwilego Michaił Baturin oraz dowódca działającego na Ukrainie Legionu Gruzińskiego Mamuka Mamulaszwili, a rozruchy mają wybuchnąć pomiędzy październikiem a grudniem 2023 roku. Ich celem jest obalenie obecnej władzy, a w całą operację zaangażowane są też kraje Zachodu - powiedział rzecznik SBS Bacha Mgeładze cytowany przez portal Ukrainska Pravda.
Rozpoczęcie tych działań ma być - wg Bachy Mgeładzego - związane z publikacją raportu Komisji Europejskiej w sprawie wypełnienia przez Gruzję zaleceń dotyczących uzyskania statusu kandydata do przystąpienia do UE i ostateczną decyzją krajów UE w tej sprawie.
17:30. Ukraina rozbiła 3 rosyjskie brygady
W walkach na kierunku bachmuckim siły ukraińskie rozbiły trzy rosyjskie brygady, które stanowiły jedne z najlepiej przygotowanych sił wroga – powiadomił gen. Ołeksandr Syrski. Ogólnie sytuacja na kierunku wschodnim ocenił jako „trudną”.
„W rejonie Bachmutu trwają zacięte walki. Po tym, jak w ubiegłym tygodniu wróg stracił Andrijiwkę i Kliszczijiwkę, prowadzi liczne kontrataki z różnych kierunków, bezskutecznie próbując odzyskać utracone pozycje”
– oświadczył dowódca wojsk lądowych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski, cytowany w Telegramie przez Military Media Center. Te miejscowości, chociaż niewielkie, stanowiły ważny element rubieży obronnych przeciwnika, rozciągających się od Bachmutu do Gorłówki, dodał generał.
„W wyniku udanych działań naszych wojsk przerwano linię obrony przeciwnika, którą próbował domknąć, rzucając do walki wszystkie dostępne rezerwy” – zaznaczył Syrski.
W walkach w rejonie Bachmutu siły ukraińskie rozbiły lub całkowicie pozbawiły zdolności do walki jedne z najlepiej przygotowanych rosyjskich jednostek – 72. Samodzielną brygadę strzelców zmotoryzowanych, a także 31. i 38. brygady desantowo-szturmowe.
Ogólna sytuacja na wschodzie kraju jest, jak wskazał generał, „trudna”. „Przeciwnik nie porzuca zamiaru wznowienia działań ofensywnych na kierunkach Kupiańska i Łymanu. Aktywnie się do tego przygotowuje” – powiedział generał.
17:25. Polska chce kolejnych sankcji wobec Białorusi
Polska złożyła w Brukseli propozycję, w której domaga się kolejnych sankcji UE przeciw Białorusi; informuje, że Białoruś staje się ośrodkiem obchodzenia sankcji UE przez Rosję - przekazało PAP wysokie rangą źródło unijne.
Polska uważa, że przyjęty w lipcu 2023 roku pakiet „mini sankcji” wobec Białorusi nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia przed obejściem restrykcji przeciwko Rosji.
17:00. Zdjęcia łodzi trafionej przez siły ukraińskie w Sewastopolu
W sieci pojawiły się szczegółowe zdjęcia rosyjskiego okrętu podwodnego Rostów nad Donem, który w zeszłym tygodniu został trafiony rakietą w suchym doku w Sewastopolu. Zdjęcia zostały opublikowane przez zespół wywiadu ds. konfliktów (CIT), grupę śledczych OSINT.
Nowe zdjęcia pokazują, że okręt podwodny został trafiony co najmniej dwiema rakietami. Jedna z nich uderzyła od góry w dziób łodzi podwodnej, co było od razu widoczne na opublikowanych wcześniej zdjęciach satelitarnych. Druga trafiła w prawą burtę za sterówką.
Norweski analityk marynarki wojennej Tur Are Iversen, któremu CIT pokazał te zdjęcia, wyraził przekonanie, że oba pociski przebiły kadłub łodzi podwodnej i spowodowały wewnętrzne uszkodzenia. Prawdopodobnie zniszczeniu uległy zwłaszcza baterie akumulatorów, przedziały torpedowe i mieszkalne, a także znajdujące się obok nich obiekty pomocnicze. Jak dodał, aby naprawić łódź podwodną, trzeba będzie ją holować aż do Petersburga, co jest kosztowne i niemożliwe w warunkach wojennych.
16:30. BBC: Wyzwolenie Kliszczijiwki daje Ukraińcom „klucze do Bachmutu”
Wyzwolenie Kliszczijiwki w obwodzie donieckim daje oddziałom ukraińskim „klucze do Bachmutu”: tuż obok wsi leżą wzgórza, które pozwalają kontrolować leżący w dole Bachmut, jak i drogę do Gorłówki - ważną trasę zaopatrzenia dla Rosjan - ocenia rosyjska redakcja BBC.
Trasa samochodowa z Bachmutu do Gorłówki leży 4 km na wschód od Kliszczijiwki. Jeśli Ukraińcom uda się teraz przeciąć tę trasę, to Rosjanom pozostanie już tylko jeden szlak zaopatrzenia - droga między Bachmutem i Popasną. Istnieje jeszcze trasa między Bachmutem i Lisiczańskiem, ale oddziały ukraińskie operują już na północ od niej, zagrażając Rosjanom.
Rosyjscy prokremlowscy blogerzy wojenni przyznają, że Kliszczijiwka jest stracona, ale wyrażają nadzieję, że Ukraińcom nie starczy sił, by pójść dalej - wskazuje BBC w krótkiej analizie opublikowanej w niedzielę wieczorem. Stąd też - dodaje - do dalszego sukcesu trzeba, by siły ukraińskie - które próbują okrążyć Bachmut - nie spowalniały tempa i szły dalej na wschód.
O wyzwoleniu Kliszczijiwki armia ukraińska poinformowała w niedzielę wieczorem. Kllka dni wcześniej, w piątek, powiadomiła o przejęciu kontroli nad pobliską Andrijiwką. Opanowanie tych wsi (i trzeciej, sąsiedniej Kurdiumiwki) „pozwala siłom ukraińskim na kontynuowanie operacji, której celem jest okrążenie Bachmutu, bo przybliża możliwość zablokowania tras logistycznych prowadzących od południa do Bachmutu” - podsumowuje BBC.
16:00. Ukraińska flaga nad wyzwoloną Andrijiwką
Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych Ukrainy pokazało, jak żołnierze 3. Brygady Szturmowej podnieśli flagę nad wyzwoloną Andrijiwką obwodu donieckiego.
15:00. Dwa pojazdy do neutralizacji pól minowych trafią wkrótce na Ukrainę
Korea Południowa wyśle na Ukrainę dwa pojazdy K600 „Rhino”, przeznaczone do oczyszczania pól minowych i przełamywania obrony wroga. Decyzja zapadła w następstwie spotkania północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una z Putinem, podczas którego obie strony miały zawrzeć umowy dotyczące dostaw broni – poinformował w poniedziałek koreański portal Chosun Ilbo.
Rząd podjął niedawno decyzję o jak najszybszym dostarczeniu Ukrainie dwóch pojazdów do usuwania min, oprócz starszych wykrywaczy min, które już zostały jej przekazane
— podało źródło rządowe, cytowane przez dziennik Chosun Ilbo.
Jest to odpowiedź na zdecydowaną prośbę ukraińskiego rządu i obietnicę prezydenta Jun Suk Jeola dotyczącą wsparcia Ukrainy.
Jak zaznacza dziennik, nie jest to broń śmiercionośna, ale może być używana do przełamania linii obrony wroga, co czyni go najpotężniejszym sprzętem, jaki Korea Południowa dotychczas dostarczyła Ukrainie.
14:40. Ostrzelano siedzibę rosyjskiej administracji okupacyjnej w Doniecku
Ostrzelano siedzibę rosyjskiej okupacyjnej administracji w Doniecku na wschodzie Ukrainy; trafiono bezpośrednio w budynek, w którym urzęduje Denys Puszylin, namiestnik samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej z nadania Moskwy - poinformowała ukraińska agencja UNIAN.
Ostrzał w centrum Doniecka potwierdziły rosyjskie media i państwowe agencje powiązane z Kremlem - przekazała agencja Reutera.
Część obwodu donieckiego pozostająca pod rosyjską okupacją od 2014 roku, znana jako Doniecka Republika Ludowa, a także tereny tego regionu zajęte przez wroga podczas inwazji na Ukrainę (m.in. miasto Mariupol), zostały we wrześniu 2022 roku uznane przez Kreml za część terytorium Rosji. Decyzję tę poprzedziły nielegalne referenda na podbitych obszarach obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, sankcjonujące aneksję tych ziem.
13:00. Kliczko: Rosjanie od 2014 roku zabrali nam 20 tys. dzieci
Co najmniej 20 tys. ukraińskich dzieci zostało uprowadzonych przez władze Rosji od czasu inwazji na ukraiński Krym w 2014 roku. „Klasy szkolne, drużyny, całe domy dziecka wywabiano z Ukrainy pod oszukańczymi pretekstami, umieszczano w obozach reedukacyjnych i deportowano do Rosji, gdzie dzieci miały rozpocząć „nowe życie”” – powiedział w wywiadzie dla „Bilda” były mistrz świata w boksie Wołodymyr Kliczko.
Kliczko wspólnie z Tetianą Kil założył inicjatywę #WeAreAllUkrainians, która zwraca uwagę na problem uprowadzonych do Rosji dzieci. Dzięki pomocy organizacji Save Ukraine udało się do tej pory oddać rodzicom w Ukrainie 163 dzieci. Aby historie uprowadzonych dzieci i ich zdesperowanych rodziców nie zostały zapomniane, Kliczko i Kil przygotowali książkę „Skradzione życie”, która ukaże się 20 września.
11:40. Fala dymisji na Ukrainie
Ukraiński rząd poinformował w poniedziałek o zdymisjonowaniu sześciorga wiceministrów obrony. Jest wśród nich Hanna Malar, która na bieżąco podawała informacje na temat przebiegu kontrofensywy przeciwko wojskom rosyjskim.
Nie wiadomo, co było przyczyną dymisji wiceministrów. 6 września parlament Ukrainy przychylił się do postanowienia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i powołał na stanowisko ministra obrony Rustema Umierowa.
CZYTAJ WIĘCEJ: Fala dymisji na Ukrainie! Stanowiska stracili wiceministrowie obrony - wśród nich Hanna Malar, która informowała o kontrofensywie
10:10. Szef wywiadu wojskowego: To Rosja ma teraz więcej powodów do obaw
Ukraińska kontrofensywa być może posuwa się wolniej niż niektórzy oczekiwali, ale to Rosja ma więcej powodów do obaw, bo wyczerpują się jej możliwości - mówi w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem „The Economist” szef ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR generał Kyryło Budanow.
Budanow przyznał, że nie rozumie tych, którzy przewidywali szybkie załamanie się rosyjskich linii obronnych, ale podkreślił, że kontrofensywa trwa i jest jeszcze ponad miesiąc zanim opady rozmiękczą teren, co utrudni posuwanie się naprzód.
09:00. BBC: Zdobycie Tokmaku będzie kluczowe dla sukcesu ukraińskiej kontrofensywy
Zdobycie miasta Tokmak w obwodzie zaporoskim będzie kluczowe dla sukcesu ukraińskiej kontrofensywy, ponieważ pozwoli na atakowanie szlaków zaopatrzeniowych łączących Rosję z anektowanym Krymem - pisze portal BBC.
Jak przekazali dowódcy, ukraińskie wojska „przedarły się” przez pierwszą linię rosyjskiej obrony na południu. BBC zaznacza, że największe strategiczne znaczenie na tym kierunku ma obszar znajdujący się na południowy wschód od Zaporoża.
Uderzenie przez Ukraińców na tym odcinku, w stronę Morza Azowskiego, może odciąć rosyjskie linie zaopatrzeniowe łączące anektowany Krym z rosyjskim Rostowem nad Donem. Jeśli Ukraińcom się to uda, Rosjanie nie będą w stanie utrzymać swojego ogromnego garnizonu na Krymie.
08:30. Rosja używa sił powietrznodesantowych do pomocy piechocie
Rosyjskie siły powietrznodesantowe WDW po raz kolejny, zamiast do przeprowadzania wymagających dużej mobilności operacji ofensywnych na Ukrainie, wykorzystywane są do wzmacniania sił piechoty - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja prawdopodobnie wzmocniła 58. Armię Ogólnowojskową dodatkowymi jednostkami WDW na osi miasteczka Orichiw w obwodzie zaporoskim. Łącznie co najmniej pięć pułków WDW z 7. i 76. dywizji prawdopodobnie koncentruje się teraz w odległości kilku kilometrów od wioski Robotyne na linii frontu.
Jak wyjaśniono, w normalnej sytuacji takie siły powinny stanowić około 10 tys. elitarnych spadochroniarzy, ale prawie wszystkie jednostki są prawdopodobnie dramatycznie osłabione.
„Obecna sytuacja może być postrzegana jako wysoce niezadowalająca przez hierarchię WDW. Przez całą wojnę rosyjscy dowódcy próbowali odbudować wojska powietrznodesantowe jako wysoce mobilną siłę uderzeniową do operacji ofensywnych. Po raz kolejny są one wykorzystywane jako piechota liniowa do wzmocnienia nadmiernie rozciągniętych sił lądowych” - napisano w aktualizacji wywiadowczej.
08:20. Wyzwolono 2 km2 terytorium pod Bachmutem
W ubiegłym tygodniu ukraińskie siły wyzwoliły 2 kilometry kwadratowe terytorium pod Bachmutem w obwodzie donieckim i 5,2 km kwadratowego na kierunku południowym - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Łącznie od początku ukraińskiej kontrofensywy pod Bachmutem wyzwolono 51 km kwadratowych terytorium, a na południu - już ponad 260 km kwadratowych.
Na południu ukraińskie wojska robią postępy na odcinku melitopolskim w obwodzie zaporoskim - podkreśliła wiceminister.
07:44. Siły ukraińskie strąciły większość wystrzelonych przez Rosję dronów i wszystkie pociski manewrujące
Ukraińskie siły powietrzne poinformowały w poniedziałek rano, że nocą strącono 18 z 24 dronów bojowych Shahed i 17 z 17 pocisków manewrujących wystrzelonych przeciwko Ukrainie przez Rosję.
Rosyjskie siły wystrzeliły drony w kierunku obwodu mikołajowskiego i odeskiego na południu Ukrainy. Pociski manewrujące zestrzelono nad obwodami dniepropietrowskim, połtawskim i chmielnickim.
06:59. ISW: Pogłoski o Kadyrowie mogą zachwiać jego władzą w Czeczenii
Pogłoski o złym stanie zdrowia przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa mogą zachwiać stabilnością jego kontroli nad Czeczenią - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Przedłużający się w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej niepokój o stan zdrowia Kadyrowa uwypukla to, jak zależny jest od niego Władimir Putin pod względem utrzymania stabilności w Czeczenii - pisze think tank.
ISW przypomina, że kilka dni temu ukraiński wywiad wojskowy potwierdził, że Kadyrow jest w ciężkim stanie. Media podały, że lider Czeczenii jest w śpiączce. Pojawiły się nawet informacje o jego śmierci.
W niedzielę w mediach społecznościowych Kadyrowa opublikowane zostało nagranie, na którym polityk zaprzecza pogłoskom o złym stanie swego zdrowia. Niektóre media podkreślały jednak, że nie wiadomo, kiedy nagrano to wideo.
00:32. Generał Syrski: wyzwoliliśmy Kliszczijiwkę w obwodzie donieckim
Ukraińskie wojska wyzwoliły miejscowość Kliszczijiwka pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski.
Kliszczijiwka została „oczyszczona” z Rosjan - napisał Syrski na Telegramie
Siły zbrojne przekazały, że w wyzwolonej miejscowości trwają „działania stabilizacyjne”.
Wcześniej w niedzielę szef biura prezydenta Andrij Jermak opublikował zdjęcie żołnierzy w Kliszczijiwce, podkreślając, że Ukraina zawsze przywraca swoje terytoria. Następnie wojsko podało, że w miejscowości trwają aktywne działania szturmowe.
00:02. Media: wybuchy w Sewastopolu to efekt działań naszego wywiadu i marynarki wojennej
W Sewastopolu, na okupowanym przez Rosję Krymie, słychać było w niedzielę wieczorem eksplozje. Jak pisze portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła, wybuchy to efekt działań wywiadu wojskowego (HUR) i marynarki wojennej Ukrainy.
Trwają planowe działania HUR i marynarki wojennej
— przekazało źródło.
Ukrainska Prawda podaje, że w Sewastopolu karetki na sygnale pojechały w stronę półwyspu Fiolent. W okolicy słychać było eksplozje. W tym miejscu - według mediów - rozlokowane są rosyjskie jednostki wywiadu radioelektronicznego i obrony przeciwlotniczej.
Jednocześnie ukraińskie siły powietrzne ostrzegły w niedzielę wieczorem przed grupami dronów bojowych wystrzelonych w kierunku Ukrainy z okupowanego Krymu. Później pojawiła się informacja o działaniach obrony przeciwlotniczej w obwodzie mikołajowskim na południu kraju.
red./wPolityce.pl/PAP/TT(X)/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/662955-relacja-572-dzien-wojny-kliszczijiwka-wyzwolona