Trwa 566. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 12 września 2023 r.
21:23. Armia buduje schrony przeciwlotnicze przy granicy z Ukrainą
Rumuński MON ogłosił we wtorek, że wojsko rozpoczęło budowę schronów przeciwlotniczych w południowo-wschodnim regionie, graniczącym z Ukrainą. W zeszłym tygodniu odkryto tam fragmenty drona, przypominającego bezzałogowce wykorzystywane przez rosyjskie wojsko w wojnie z Ukrainą.
Bukareszt podkreśla, że zdecydował się zaostrzyć środki bezpieczeństwa w następstwie powtarzających się rosyjskich ataków na ukraińskie porty i infrastrukturę na Dunaju.
Rumuńskie ministerstwo obrony poinformowało, że armia rozpoczęła prace przy budowie dwóch betonowych schronów w celu „ochrony ludności” w miejscowości Plauru, naprzeciwko leżącego nad Dunajem ukraińskiego portu Izmaił. Będą one miały 9,6 m długości, 2 m szerokości i 1,5 m wysokości wewnątrz.
Gdy schrony będą gotowe, zostaną przekazane władzom lokalnym
— sprecyzował rumuński MON dodając, że mieszkańcy regionu będą ostrzegani alarmem w telefonie „w przypadku ryzyka upadku elementów związanych z konfliktem”.
Przy okazji prezydent Rumunii Klaus Iohannis zdecydowanie potępił „naruszenie przestrzeni powietrznej, stanowiącej zagrożenie dla obywateli rumuńskich mieszkających w tym regionie”.
W sobotę rumuńskie ministerstwo obrony poinformowało, że na terytorium Rumunii znaleziono nowe fragmenty drona podobnego do tych, jakich używa armia rosyjska. Prezydent Klaus Iohannis powiedział, że wskazuje to na niedopuszczalne naruszenie przestrzeni powietrznej kraju.
W zeszłym tygodniu rumuński minister obrony Angel Tilvar przyznał, że na terytorium jego kraju spadły fragmenty rosyjskiego drona. Potwierdził tym samym informacje podawane już wcześniej przez władze Ukrainy. Władze w Bukareszcie początkowo stanowczo zaprzeczały, by na terytorium Rumunii znaleziono szczątki rosyjskich bezzałogowców.
21:19. Ukraiński siły odniosły „częściowy sukces” w obwodzie donieckim i zaporoskim
Ukraińskie siły odniosły „częściowy sukces” w okolicy miejscowości Kliszczijiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i Robotyne w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie kraju - poinformował we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraińskie siły kontynuują ofensywę na kierunku melitopolskim oraz działania szturmowe na odcinku bachmuckim - czytamy w wieczornym komunikacie sztabu.
Wskutek działań szturmowych ukraińskie wojska odniosły częściowy sukces w okolicy Kliszczijiwki w obwodzie donieckim oraz miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim.
21:08. Służby ujawniają kolejne procedery korupcyjne i aresztują podejrzanych
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała kolejne procedery korupcyjne, dotyczące m.in. pomocy w unikaniu służby wojskowej i wyjeździe za granię - poinformowano we wtorek na stronie SBU. Tym razem w ręce funkcjonariuszy wpadli przedstawiciele policji, urzędu zajmującego się żeglugą i transportem wodnym oraz były diakon Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego.
W obwodzie odeskim SBU zatrzymała pracownika portu w Izmaile (miasto portowe nad Dunajem na południu Ukrainy) oraz urzędnika Dunajskiej Komisji Kwalifikacyjnej Państwowej Służby Transportu Morskiego i Żeglugi Śródlądowej. W zamian za łapówki załatwiali oni mężczyznom podlegającym służbie wojskowej możliwość opuszczenia Ukrainy w charakterze nawigatorów statków handlowych. „Pomagali” swoim klientom zdać egzamin, by uzyskali odpowiednie kwalifikacje.
20:03. Firma Rheinmetall wyremontuje bojowe wozy piechoty Marder, które zostaną przekazane Ukrainie
Niemcy planują dostarczyć Ukrainie kolejne 40 bojowych wozów piechoty Marder w nadchodzących miesiącach. Niemiecki rząd zlecił firmie zbrojeniowej Rheinmetall remont używanych Marderów pochodzących z zapasów Bundeswehry, poinformowała firma.
Zamówienie opiewa na „wysoką, dwucyfrową sumę milionów euro”. Prace naprawcze już się rozpoczęły w zakładach Rheinmetall w Unterlüß i Kassel. Według Rheinmetall miesięcznie może być dostarczanych do dziesięciu bojowych wozów piechoty. Dostawy mają rozpocząć się przed końcem tego roku.
Planowana dostawa podwoi liczbę Marderów dostarczonych przez Niemcy na Ukrainę do 80. Poza tym Bundeswehra dostarczyła 20 z własnych zapasów - pisze portal telewizji ARD.
19:50. Prezydent Ukrainy do studentów: Rosja chce uczynić ludobójstwo czymś normalnym
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił we wtorek przemówienie dla studentów uniwersytetu w Lejdzie (Universiteit Leiden) oraz Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Hadze (De Haagse Hogeschool). „Obecnie rozstrzyga się, czy ludobójstwo stanie się częścią normalnej polityki” – mówił ukraiński przywódca.
Zełenski, który łączył się na żywo z Kijowa, na początku przez 15 minut opowiadał po ukraińsku o aktualnej sytuacji kraju. Jego przemówienie było tłumaczone na język angielski. Prezydent wezwał holenderskich studentów, aby „szukali jedności, przyjaciół, partnerów, ludzi o podobnych poglądach”, co jego zdaniem jest ważne zarówno dla ludzi, jak i krajów.
Podkreślał on, że obecnie rozstrzyga się, czy ludobójstwo stanie się częścią normalnej polityki światowej.
To jest dokładnie to, co Rosja próbuje zrobić w swojej wojnie przeciwko nam… Aby ludobójstwo stało się tłem, na którym inni mogą żyć w pokoju, gdzieś w swoich +bańkach
— mówił Zełenski.
Prezydent zauważył, że obecnie Ukraina buduje nowe więzi, nowe partnerstwa. Zełenski chwalił rolę, jaką Holandia odgrywa jako sojusznik jego kraju. „Wasze uczestnictwo pomoże nam zjednoczyć świat w imię wspólnych wartości” – powiedział prezydent.
Następnie odpowiadał on na pytania studentów dotyczące roli ONZ w przyszłych negocjacjach pokojowych, a także trybunału ds. rosyjskich zbrodni na Ukrainie w Hadze. Zełeński stwierdził m.in., że do negocjacji jest jeszcze długa droga. Podkreślał, że wierzy, iż „wielka solidarność” będzie kontynuowana.
Studenci pytali również ukraińskiego przywódcę o aspekty związane z przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej. Prezydent stwierdził, że Ukraina ma Unii Europejskiej wiele do zaoferowania. Spotkanie zakończyła seria selfie z ukraińskim prezydentem oraz rozległo się głośne „Sława Ukrainie!” ze strony publiczności.
Zełenski po raz pierwszy przemawiał do holenderskich studentów. Ukraiński przywódca robił to wcześniej w innych krajach, m.in. Niemczech, Francji oraz USA.
18:30. Rząd Ukrainy gotów zmienić przepisy dotyczące praw mniejszości
Rząd w Kijowie jest gotów zmienić przepisy dotyczące praw mniejszości narodowych, w tym blisko stutysięcznej mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu, aby odblokować proces integracji z UE jeszcze w tym roku – napisał brytyjski dziennik „Financial Times”.
O stanowisku Kijowa poinformowała cytowana przez „FT” wicepremier Ukrainy ds. integracji z UE i NATO Olha Stefaniszyna. Powiedziała, że rząd jest gotowy wprowadzić dodatkowe poprawki do przepisów dotyczących szkolnictwa średniego w językach mniejszościowych, „o ile zostanie zachowana równowaga z nauczaniem w języku ukraińskim”.
„Zmienimy ustawodawstwo dotyczące mniejszości narodowych i możemy wprowadzić dodatkowe poprawki, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale najpierw musimy przeprowadzić negocjacje” – powiedziała Stefaniszyna.
Rozmowy dwustronne ze stroną węgierską i rumuńską w celu znalezienia porozumienia co do zakresu używania języka ukraińskiego i języków mniejszości narodowych w szkołach średnich mają rozpocząć się jeszcze w tym tygodniu.
18:00. Skuteczne akcje ukraińskich dronów
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy chwali się, że funkcjonariusze kontrwywiadu wojskowego SBU w dalszym ciągu „demilitaryzują” rosyjskich okupantów za pomocą dronów uderzeniowych. Wśród ostatnich „trofeów” wymieniono: 3 zbiorniki,4 pojazdy opancerzone różnych typów, 8 radarów, stacje walki elektronicznej i łączności, 9 jednostek wyposażenia samochodowego, 9 stanowisk strzeleckich, 4 magazyny z amunicją i paliwem, oraz „gniazdo” rosyjskich operatorów dronów.
Do raportu załączono także nagranie z takich akcji:
17:54. Alarm dla czterech obwodów na Ukrainie!
Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy informują o zagrożeniu użycia broni balistycznej dla obwodów dniepropietrowskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego.
17:51. Nowy pakiet pomocy ze strony Danii
Dania przeznaczyła dla Ukrainy nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 830 mln dolarów.
Pakiet będzie obejmował czołgi, BWP, amunicję do czołgów i działa przeciwlotnicze. To dwunasty i największy pakiet pomocy wojskowej, jaki Dania wysłała na Ukrainę
— podaje NEXTA.
17:49. Proboszcz w Dnieprze: zdarzało się, że musieliśmy zidentyfikować ciało bez głowy
Od wybuchu wojny przeprowadziłem około 100 pogrzebów. Każda rodzina chce pochować swojego bohatera, ale wielokrotnie nie może rozpoznać poległego żołnierza. Zdarzało się, że musieliśmy zidentyfikować ciało bez głowy - powiedział PAP ojciec Vasyl Kolodij, proboszcz kościoła Wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny w Dnieprze.
17:00. Putin mówi o nowej broni
Władimir Putin podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku oświadczył, że to „Zachód odpowiada za zniszczenie systemu handlu i relacji finansowych” i zapowiedział narodzenie się „nowego ładu”. Przekonywał, że Rosja i państwa wschodnie są „otwarte na wymianę handlową”. Nie zabrakło też pochwał w kierunku Elona Muska.
Dyktator z Kremla powiedział także, że Rosja pracuje nad rozwojem broni opartej „na nowych zasadach fizycznych”. Według Putina taka broń „zapewni bezpieczeństwo naszego kraju w najbliższej perspektywie historycznej”. Satrapa nie sprecyzował jednak, o jaki rodzaj broni chodzi. Z kolei rosyjska agencja TASS informuje, że nowa broń może oznaczać wykorzystanie „jakościowo nowych lub wcześniej nieużywanych technologii”.
16:30. Rosyjskie czołgi zniszczone
Siły ukraińskie zniszczyły dwa wrogie czołgi T-72 w pobliżu Swatowa w obwodzie ługańskim.
16:00. Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 269 760 żołnierzy
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 269 760 żołnierzy, 4 568 czołgów, 8 778 pojazdów opancerzonych, 5 872 zestawy artyleryjskie, 764 wyrzutnie rakiet, 515 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 645 bezzałogowych statków powietrznych, 1 455 pocisków manewrujących, 19 jednostek nawodnych, 8 413 pojazdów (w tym cystern), 881 jednostek sprzętu specjalnego.
15:00. Ukraina na razie nie będzie wykorzystywać odbitych platform wiertniczych
Ukraina nie zamierza na razie wykorzystywać odbitych platform wiertniczych na Morzu Czarnym, ale nie będzie mogła tego robić także Rosja – oświadczył rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk w rozmowie z portalem Suspilne. Według ukraińskiego wojska, Rosjanie wykorzystywali platformy jako stacje radarowe i lądowiska dla śmigłowców.
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował w poniedziałek o odzyskaniu przez Ukrainę kontroli nad kilkoma gazowo-naftowymi platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym u wybrzeży okupowanego przez Rosję Krymu.
Z platform już zdemontowano urządzenia radarowe, dzięki którym siły rosyjskie mogły śledzić sytuację na morzu i w powietrzu. „To pozwoliło nam pozbawić ich odpowiedniej informacji, nie będą mogli w porę reagować czy czegoś planować na naszym akwenie. Dlatego ma to (odbicie platform - PAP) wielkie znaczenie, przede wszystkim dla obwodu odeskiego” – powiedział Płetenczuk.
Według ukraińskiego wywiadu wojskowego platformy były wykorzystywane przez siły rosyjskie nie tylko jako stacje radarowe, ale też jako lądowiska dla śmigłowców. Były rzecznik sztabu generalnego Władysław Sełezniow zaznaczył, że śmigłowce mogły na nich także tankować i uzupełniać zapas pocisków.
14:15. Władze wycofały się z pomysłu uznania korupcji za zdradę państwa
Po sygnałach, które władze w Kijowie otrzymały ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów Zachodu administracja prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wycofała się z pomysłu uznania korupcji podczas wojny za zdradę państwa - ujawnił portal RBK-Ukraina.
„Dzwoniły i ambasady (państw zachodnich), i partnerzy zza oceanu. Wyraźnie (nam) zasugerowano, że przyjęcie takiej ustawy nie spotka się ze zrozumieniem (Zachodu) i nie pozostanie bez reakcji”
— przyznał rozmówca serwisu, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości.
W ocenie RBK-Ukraina główne zastrzeżenia wobec inicjatywy prezydenta Zełenskiego dotyczyły zagrożeń związanych ze zbytnim wzmocnieniem uprawnień władzy wykonawczej i struktur siłowych. W ocenie zachodnich partnerów przyjęcie ustawy oznaczałoby marginalizację instytucji powołanych do walki z korupcją, głównie Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU), na rzecz m.in. Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która miała przejąć uprawnienia w przypadku najpoważniejszych przestępstw korupcyjnych.
13:30. Szwedzki rząd zbada możliwości przekazania Ukrainie myśliwców Gripen
Rząd Szwecji zleci siłom zbrojnym zbadanie możliwości przekazania Ukrainie myśliwców wielozadaniowych Gripen - podało publiczne Szwedzkie Radio, powołując się na anonimowe źródła.
Władze w Sztokholmie w analizie chcą dowiedzieć się, jak przekazanie myśliwców wpłynie na zdolności obronne kraju oraz jak szybko szwedzkie wojsko będzie mogło pozyskać w zamian nowe samoloty od producenta maszyn - szwedzkiego koncernu zbrojeniowego Saab.
Inne wyzwania związane z możliwym przekazaniem Gripenów Kijowowi to konieczność uzyskania zgody USA na przekazanie amerykańskiego wyposażenia, które posiadają maszyny, a także szkolenie pilotów i personelu naziemnego.
Jak przypomina Szwedzkie Radio Ukraina liczy na pozyskanie od Szwecji od 16-18 samolotów Gripen. Według rozgłośni analiza zostanie zlecona prawdopodobnie w czwartek po obradach parlamentarnej komisji obrony, na której omawiana ma być dalsza pomoc dla Ukrainy. Dokument ma być gotowy na początku listopada i wówczas rząd będzie mógł podjąć decyzję dotyczącą przekazania samolotów.
13:00. Cztery ofiary śmiertelne rosyjskich ostrzałów w obwodach donieckim i ługańskim
Dwie osoby w starszym wieku zginęły we wtorek rano w rosyjskim ostrzale miasteczka Krasnohoriwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; ponadto w ciągu ostatniej doby śmierć ponieśli dwaj inni cywile z regionów donieckiego i ługańskiego - powiadomiły prokuratura obwodu donieckiego i regionalne ukraińskie władze.
W godzinach rannych rosyjskie wojska przeprowadziły ostrzał artyleryjski Krasnohoriwki. Pocisk zniszczył dom 71-letniego mężczyzny i 84-letniej kobiety, oboje zginęli na miejscu. Ponadto troje mieszkańców Krasnohoriwki i Awdijiwki zostało rannych - przekazała prokuratura w komunikacie na Telegramie.
Wczoraj siły agresora zabiły również jedną osobę we wsi Kostiantyniwka w obwodzie donieckim (nazwa zbieżna z nazwą miasta w tym samym regionie) i starszego mężczyznę z Makijiwki w obwodzie ługańskim (nazwa zbieżna z nazwą miasta w obwodzie donieckim) - poinformowały w mediach społecznościowych władze obu tych regionów. Ponadto we wtorek około południa Rosjanie dokonali ataku rakietowego w obwodzie zaporoskim na południu kraju. Szczegóły dotyczące zniszczeń i ewentualnych ofiar są ustalane - przekazał gubernator Jurij Małaszko.
12:45. Rosjanie używają czasem nawet 250-300 dronów jednocześnie
Użycie dronów przez siły rosyjskie wzrosło do tego stopnia, że na niektórych odcinkach frontu jest ich 250-300 jednocześnie – poinformował przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Iwan Pawłenko w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda.
„Jeśli mówimy o terytorium od Zaporoża do Łymanu, to na niektórych odcinkach frontu mamy w powietrzu 250-300 dronów jednocześnie” – oznajmił Pawłenko. Jak podkreślił, większość zagranicznych ekspertów jeszcze w 2022 roku nie przewidywała tak masowego zastosowania dronów we współczesnej wojnie. Ich popularność można jego zdaniem uzasadnić stosunkowo niewielkim kosztem produkcji oraz dużą funkcjonalnością.
Równoległe wzrosło znaczenie walki radioelektronicznej - zauważył Pawłenko, który w Sztabie Generalnym kieruje wydziałem ds. walki radioelektronicznej i bezpieczeństwa cyfrowego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił tymczasem, że siły ukraińskie przeprowadziły we wtorek rano udany atak na bazę dronową sił rosyjskich w okupowanej miejscowości Łuhanske w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.
12:30. Ukraiński koncern lotniczy Antonow rozpoczyna produkcję dronów bojowych
Największy ukraiński koncern lotniczy Antonow rozszerza zakres swojej produkcji o wytwarzanie dronów bojowych na potrzeby armii walczącej z Rosją - poinformowała agencja Reutera, powołując się na prezentację Antonowa pokazaną w siedzibie państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom w Kijowie.
Nowe centrum produkcji dronów otwarto „w celu zwiększenia możliwości wytwarzania (aparatów) bezzałogowych oraz zapewnienia wsparcia prywatnym producentom (tych maszyn) w zakresie specjalistycznej wiedzy i usług”. Już w czerwcu rząd Ukrainy poinformował o tej decyzji władze USA - przekazał Reuters.
12:00. Prezydenckie weto dla ustawy ws. deklaracji majątkowych
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że zawetował ustawę o przywróceniu elektronicznych deklaracji podatkowych dla urzędników, przewidującą ich niejawność jeszcze przez rok.
Deklaracje mają być jawne. Od razu. Nie za rok. Rejestr musi być otwarty już teraz
— napisał prezydent na Telegramie, uzasadniając swe weto.
Ta kluczowa poprawka musi zostać wprowadzona przed ponownym przyjęciem ustawy. Najlepiej szybko
— oznajmił Zełenski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski wetuje ustawę o niejawności deklaracji majątkowych urzędników: Rejestr musi być otwarty już teraz, nie za rok
11:50. Reuters: pociski artyleryjskie, które Korea Płn. może przekazać Rosji to amunicja przestarzała
Północnokoreańskie pociski artyleryjskie, które władze w Pjongjangu mogą przekazać Rosji po planowanym w najbliższych dniach spotkaniu Władimira Putina z Kim Dzong Unem, to amunicja przestarzała i bardzo nieprecyzyjna; zainteresowanie Kremla tą bronią dowodzi, że Rosjanie jeszcze bardziej stawiają na ilość, a nie na jakość - oceniła agencja Reutera.
We wtorek rano dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un przybył opancerzonym pociągiem na stację w Ussuryjsku na rosyjskim Dalekim Wschodzie. W najbliższych dniach Kim prawdopodobnie spotka się we Władywostoku z Putinem. Jak przypuszczają zachodni analitycy i dziennikarze, tematem rozmów będą dostawy do Rosji północnokoreańskiej broni, głównie pocisków artyleryjskich.
Jeśli Moskwa rzeczywiście otrzyma tę amunicję, może to jej pomóc w uzupełnieniu kurczących się zapasów, lecz wsparcie Pjongjangu raczej nie wpłynie na przebieg rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prawdopodobnie będzie to skutkowało nie jakościową zmianą na froncie, lecz przedłużeniem czasu trwania wojny - ocenił w rozmowie z agencą Reutera Joseph Dempsey z brytyjskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS).
10:40. Europejskie Stowarzyszenie Agencji Prasowych przeciwko TASS
Na corocznym Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych (EANA), które odbędzie się w czwartek w Paryżu, dojdzie do głosowania w sprawie wydalenia z organizacji rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS - poinformowała we wtorek ukraińska agencja Ukrinform, która złożyła wniosek o wydalenie TASS. Wcześniej wniosek o wydalenie rosyjskiej agencji z EANA złożyła Polska Agencja Prasowa.
Zgodnie ze statutem EANA, aby wykluczyć ze Stowarzyszenia jednego z jego członków, konieczne jest opowiedzenie się za tym ruchem trzech czwartych agencji obecnych na Zgromadzeniu Ogólnym. Do EANA należą 32 europejskie agencje, w tym Polska Agencja Prasowa.
10:01. CNN: siły rosyjskie tracą uzbrojenie na atakowanie atrap sprzętu wojskowego
Siły rosyjskie tracą cenne uzbrojenie na atakowanie atrap nowoczesnego sprzętu wojskowego, produkowanych na Ukrainie w celu zmylenia przeciwnika =- informuje portal amerykańskiej telewizji CNN.
Są tworzone w jednym jedynym celu: by jak najszybciej zostać zniszczone. I – jak chwali się tworząca je firma metalurgiczna – są w tym wyjątkowo skuteczne: setki z nich zostały zaatakowane przez siły rosyjskie niemal natychmiast po rozmieszczeniu
— czytamy na portalu.
Największy ukraiński holding górniczo-metalurgiczny Metinwest seryjnie produkuje makiety najnowocześniejszego europejskiego i amerykańskiego sprzętu wojskowego, w tym haubice M777, moździerze i radary obrony powietrznej.
Wojna dużo kosztuje i chcemy, żeby Rosjanie wydawali pieniądze na drony i rakiety do atakowania atrap. Drony i rakiety dużo kosztują. Nasze modele są dużo, dużo tańsze
— cytuje CNN rzecznika Metinwestu.
Na przykład haubica M777 kalibru 155 mm kosztuje kilka milionów dolarów. Łudząco podobną makietę Metinwest wyprodukuje za 1000 USD, wykorzystując do tego stare rury kanalizacyjne. A ich zniszczenie przez rosyjską rakietę albo drona kosztuje tyle samo, co prawdziwej broni.
Producent twierdzi, że testem dla jego makiet jest to, jak długo pozostają nietknięte na polu walki. Jeśli trwa to zbyt długo, projektanci wracają do tablicy kreślarskiej. W chwili obecnej oferta atrap jest już bardzo duża.
Nie liczymy wyprodukowanych atrap, tylko te zniszczone, to jest dla nas najważniejsze
— oświadczył rzecznik. Jak twierdzi, zaatakowano już setki i firma ma trudności z nadążeniem za zamówieniami armii.
Metinwest jest kontrolowany przez oligarchę Rinata Achmetowa, uznawanego przed rosyjską inwazją za najbogatszego obywatela Ukrainy. Achmetow, niegdyś właściciel m.in. zakładów metalurgicznych w Mariupolu, domaga się przed międzynarodowymi sądami odszkodowań od Rosji. W ocenie oligarchy straty poniesione przez jego przedsiębiorstwa sięgają dziesiątków miliardów dolarów.
Od lutego 2022 roku, czyli początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie, Metinwest przeznaczył na wsparcie ukraińskiego społeczeństwa i sił zbrojnych około 4 mld hrywien (450 mln zł). Holding wyprodukował m.in. ponad 100 tys. kamizelek kuloodpornych i osłony pancerne do pojazdów wojskowych. Łączna kwota, którą Achmetow ofiarował na rzecz ludności cywilnej i armii, to około 6 mld hrywien (670 mln zł) – informowała ukraińska agencja UNIAN.
09:06. Papieski wysłannik wyrusza do Chin, by zabiegać o zakończenie wojny Rosji przeciwko Ukrainie
Specjalny wysłannik papieża Franciszka kardynał Matteo Zuppi wyrusza we wtorek do Pekinu, gdzie ma spotkać się z przedstawicielami najwyższych władz ChRL, aby rozmawiać o możliwościach zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie - podał włoski dziennik „La Repubblica”.
To „najnowsza próba stworzenia szczeliny pokoju”, albo „co najmniej (doprowadzenia) do zawieszenia broni” - ocenia gazeta.
Jak twierdzą obserwatorzy, papież uważa Chiny za jeden z kluczowych krajów, dzięki któremu możliwe będzie wypracowanie pokoju. Podróż do Chin to już czwarta misja kardynała Zuppiego, przewodniczącego włoskiego episkopatu, w sprawie wojny Rosji z Ukrainą po wizytach złożonych w Kijowie, Moskwie i Waszyngtonie. Możliwe, że Zuppi spotka się w ChRL z premierem tego kraju Li Qiangiem.
Musi zapanować pokój, zgodnie z wyborem Ukraińców, z gwarancjami, w wyniku zaangażowania i wysiłku wszystkich
— oświadczył cytowany przez agencję Ansa kardynał Zuppi na marginesie spotkania Wspólnoty Sant’Egidio, które trwa od niedzieli w Berlinie.
Wierzę, co można było zauważyć także w ostatnim czasie, że konieczne jest zaangażowanie wszystkich, przede wszystkim tych, którzy mają wielkie znaczenie, jak, co oczywiste, Chiny. Pokój wymaga wysiłku wszystkich, nie jest czymś, co może zostać narzucone przez kogokolwiek
— dodał papieski wysłannik, pytany o oczekiwania w związku z nadchodzącą podróżą.
Kardynał Zuppi zapewnił, że zdaje sobie sprawę z tego, że misja, w jaką jest zaangażowany, nie musi przynieść oczekiwanych efektów, jednak stwierdził, że „jeśli nic się nie robi, to nie poniesie się porażki, ale nic się nie zrobi. Zawsze lepiej jest próbować”.
08:56. Siły rosyjskie wzmocniły obronę Moskwy przed atakami dronów
W ostatnich tygodniach dowództwo sił rosyjskich ponownie skalibrowało obronę powietrzną krótkiego i średniego zasięgu wokół Moskwy, starając się skuteczniej bronić przed atakami dronów, których miasto doświadcza obecnie przez większość dni - podało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, od początku września rosyjskie systemy obrony powietrznej SA-22 wokół stolicy są rozmieszczone na podwyższonych wieżach i rampach.
Wcześniej, po atakach na bazy lotnicze w Engelsie i Riazaniu w grudniu 2022 roku, również umieszczono SA-22 na dachach oficjalnych budynków w Moskwie. Prawie na pewno ma to umożliwić systemowi wykrywanie i atakowanie celów typu bezzałogowe statki powietrzne. Prawdopodobnie ma to jednak również na celu zapewnienie opinii publicznej, że władze mają zagrożenie pod kontrolą.
08:41. W ekoparku pod Charkowem rosyjscy żołnierze mordowali zwierzęta dla zabawy
Ekopark Feldmana pod Charkowem na północnym wschodzie Ukrainy, który został zniszczony przez rosyjskie wojska w marcu ubiegłego roku, powoli odbudowuje się po wrogim ataku; najeźdźcy mordowali tam zwierzęta dla zabawy, strzelając do nich niczym na strzelnicy - podała agencja Ukrinform.
W lutym 2022 roku, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja, w ekoparku położonym 25 km od granicy z Rosją zamieszkiwało około 5 tys. zwierząt. Teren ośrodka niemal natychmiast znalazł się w strefie działań wojennych. Według Ukrinformu nie ocalał tam dosłownie ani jeden budynek.
Podczas prób ratowania ogrodu zoologicznego zginęło łącznie sześć osób, w tym niepełnoletni chłopiec, który pomagał swoim rodzicom. Rosjanie zabili też ponad 300 dużych zwierząt. Znęcali się nawet nad starszymi osobami, takimi jak 75-letni pracownik naszego ośrodka oraz nad psami. Nie pozwalali ich karmić, opiekować się nimi - powiadomił dyrektor ekoparku Serhij Ostapenko.
Ukrinform opublikował zdjęcia przeszklonych klatek z otworami po rosyjskich pociskach. Agresorzy mordowali tam świstaki, jeżozwierze, kuny, łasice, świnki morskie, króliki. Szczątki tych drobnych zwierząt mogły zostać zebrane i pogrzebane przez pracowników ekoparku dopiero po kilku miesiącach.
U niektórych zwierząt widzieliśmy dziury po kulach na środku głowy. Okupanci zabawiali się, jakby byli na strzelnicy. (…) Sama mam krewnych w Moskwie, ale po tym, co się tutaj wydarzyło, kazałam im już nigdy więcej do mnie nie dzwonić
— przyznała wicedyrektor ośrodka Switłana Wysznewecka. Jak podkreślił Ukrinform, kobieta rozmawiała z agencją „ze łzami w oczach”.
Rosjanie wierzą w to, co usłyszą w telewizji. Na przykład w to, że zorganizowaliśmy w ekoparku jakieś +laboratorium biologiczne+. Nie mogę tego słuchać. My tutaj rozpieszczaliśmy te zwierzęta, dbaliśmy o nie, jak tylko mogliśmy. Gdy przychodziłam do ogrodzenia jenotów, one się na mnie dosłownie wieszały. Stałam tam, a na mnie wisiały 23 jenoty
— wspominała Wysznewecka.
Trzeba być kompletnym moralnym degeneratem bez żadnych zasad, żeby tak znęcać się nad bezbronnymi zwierzętami. To była zbrodnia!
— denerwował się dyrektor Otapenko.
Jak podkreślił Ukrinform, personel ekoparku nie załamał się i przystąpił do odbudowy ośrodka. Od lutego 2023 roku pirotechnicy rozminowują teren ogrodu zoologicznego, usuwając pozostałości m.in. amunicji kasetowej, min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych. Pracy jest dużo, ponieważ powierzchnia całego kompleksu to około 140 hektarów.
Do ekoparku powoli powracają zwierzęta. Półtora tygodnia temu z charkowskiego zoo przywieziono rodzinę lwów. Odwiedzający będą mogli je oglądać od 1 października, gdy rozpocznie się tradycyjne święto, organizowane w ośrodku do czasu rosyjskiej inwazji. Ekopark odwiedzały wówczas dziesiątki tysięcy gości - relacjonował Ukrinform.
Tegoroczny Bal Chryzantem będzie świętem nadziei, życia i wiary w nasze zwycięstwo. Przygotowujemy się, ale jak widać pozostaje jeszcze bardzo wiele do zrobienia
— przyznał Ostapenko.
Ekopark został ostrzelany przez rosyjskie wojska w drugiej połowie marca 2022 roku. Jak wówczas informowały ukraińskie media, zginęło kilku pracowników ośrodka, a niektóre zwierzęta - w szczególności wilki - uciekły. Część zwierząt zamieszkała w rezydencji właściciela ekoparku, przedsiębiorcy i polityka Ołeksandra Feldmana.
07:32. Rosgwardia najprawdopodobniej werbuje najemników Grupy Wagnera
Rosyjska Gwardia Narodowa (Rosgwardia) najprawdopodobniej rekrutuje najemników Grupy Wagnera, zaś rosyjscy pogranicznicy skarżą się na brak sprzętu – poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
ISW pisze, powołując się na portal iStories, że niektórzy krewni najemników Grupy Wagnera po wcześniejszych wyrokach dostali propozycje służby w Rosgwardii pod warunkiem zdania serii testów i przedstawienia zaświadczeń.
Według iStories Rosgwardia wymaga od najemników przejścia sprawdzianu w sferze bezpieczeństwa oraz dostarczenia dokumentów o oficjalnym ułaskawieniu oraz umów podpisanych z Grupą Wagnera.
Jeden z funkcjonariuszy Rosgwardii poinformował, że w jego jednostce służą byli najemnicy Grupy Wagnera, w tym niektórzy pozbawieni doświadczenia wojskowego. Inny członek Rosgwardii z Rostowa nad Donem powiadomił, że jego jednostka wysłała byłych najemników Grupy Wagnera do ochrony „strategicznych obiektów” w okupowanej części Ukrainy.
Doniesienia o werbunku byłych najemników przez Rosgwardię są godne uwagi ze względu na podjęte przez rosyjskie kierownictwo starania o wzmocnienie roli, jaką Rosgwardia odgrywa w krajowym systemie bezpieczeństwa, po zbrojnym buncie Grupy Wagnera 24 czerwca – podkreśla ISW.
Według Instytutu jest też możliwe, że Rosgwardia rekrutuje byłych najemników, by wywrzeć większą presję na dawnych członkach Grupy Wagnera w celu skonsolidowania bezpieczeństwa w kraju po buncie.
ISW informuje też, że funkcjonariusze rosyjskiej straży granicznej, podobnie jak rosyjscy żołnierze atakujący Ukrainę, uskarżają się na braki w sprzęcie. Wyrażają też zaniepokojenie możliwością ukraińskich ataków na terytorium Rosji.
Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych zarzuca rosyjskim władzom, że słabo wyposażyły jednostki pograniczne i nie zapewniły im odpowiednich systemów komunikacji cyfrowej, dronów zwiadowczych i szturmowych, środków transportu oraz artykułów medycznych.
Według blogera takie skargi napływają niemal ze wszystkich oddziałów straży granicznej, która podlega Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. Jego zdaniem lepszy sprzęt, w tym samobieżne systemy artyleryjskie oraz systemy walki radioelektronicznej, są potrzebne zwłaszcza w graniczącymi z Ukrainą obwodach kurskim i biełgorodzkim.
07:22. Dyktator Korei Płn. Kim Dzong Un przybył do Rosji na spotkanie z Putinem
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przybył we wtorek rano do Rosji na spotkanie z Władimirem Putinem - powiadomiła agencja Associated Press. W ocenie amerykańskiego dziennika „New York Times” rozmowa dyktatorów będzie dotyczyła dostaw broni dla rosyjskiej armii.
W składzie północnokoreańskiej delegacji znaleźli się minister spraw zagranicznych, najwyżsi rangą dowódcy wojskowi oraz urzędnicy nadzorujący przemysł zbrojeniowy i technologie wojskowe, w tym prawdopodobnie program jądrowy Pjongjangu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kim Dzong Un przybył na spotkanie z Putinem. „NYT”: Moskwa może być zainteresowana uzyskaniem tego uzbrojenia od Korei Północnej
01:34. Wstrzymano ruch na Moście Krymskim
Ruch na Moście Krymskim łączącym zaanektowany od Ukrainy i okupowany przez Rosję Krym z kontynentalną Rosją został „czasowo wstrzymany” - poinformowała we wtorek nad ranem na Telegramie rosyjska administracją przeprawy cytowana przez Reutera. Nie podano przyczyny tej decyzji.
Most Krymski był w ostatnich miesiącach celem licznych ukraińskich ataków z powietrza i morza, w tym z użyciem dronów.
00:09. Zełenski: Jesteśmy pod nieustannym ostrzałem
Dziś od rana w różne ukraińskie miasta i regiony stały się celem rosyjskich ataków
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Nawet gdy w niektórych częściach naszego terytorium panują względne cisza i spokój, zawsze powinniśmy pamiętać o naszej ziemi, naszych miastach i wsiach, które są niemal nieustannie pod ostrzałem
— zaznaczył.
Wszyscy, każdy z osobna na Ukrainie, powinniśmy skupić się na obronie państwa tak jak to robiliśmy w pierwszych dniach. Rosja nie chce wygrać. Wróg ma nadzieję tylko, że nie przetrwamy. Ukraina musi przetrwać. Wszystko, co nas wzmacnia, jest priorytetem. I tylko to jest priorytetem!
— dodał Zełenski.
Bez słabnięcia! I nie pozwolimy nikomu osłabić Ukrainy
— podkreślił
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/662183-relacja-566-dzien-wojny-rosjanie-wzmacniaja-obrone-moskwy