Trwa 558. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 4 września 2023 r.
21:28. Władze udostępniły rejestr osób, które popełniły przestępstwa korupcyjne
Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) udostępniła na swojej stronie internetowej rejestr osób fizycznych i prawnych, które dopuściły się korupcji i przestępstw z nią związanych; wzięto pod uwagę aspekty bezpieczeństwa państwa - poinformował w poniedziałek szef NAZK Ołeksandr Nowikow.
Ukraina od ponad półtora roku jest w stanie wojny, ale to nie staje na przeszkodzie w drodze do zwycięstwa uczciwości, a tym samym zerowej tolerancji dla korupcji
— czytamy w powiadomieniu.
Od początku rosyjskiej inwazji ukraińskie instytucje rządowe, w tym NAZK, musiały ograniczyć dostęp do wielu rejestrów, w tym do zintegrowanego państwowego rejestru osób, które dopuściły się korupcji lub przestępstwa związanego z korupcją. Jednak - jak napisano na stronie NAZK - istnieje znaczący interes publiczny w otwarciu dostępu do danych Rejestru. Brak dostępu do zawartych w nim informacji znacząco komplikuje działalność organów administracji rządowej i innych organizacji, w szczególności przy powoływaniu kandydatów na poszczególne stanowiska, przeprowadzaniu zamówień publicznych itp.
Dostęp do danych to potężne narzędzie służące uczciwości, a tym samym przeciwdziałaniu korupcji
— powiedział Nowikow.
Omawiany rejestr to strona internetowa zawierająca informacje o osobach fizycznych i prawnych, które dopuściły się przestępstw korupcyjnych. NAZK prowadzi ją od lutego 2019 roku. W rejestrze można uzyskać zaświadczenie o figurowaniu (bądź nie) na liście osób i podmiotów prawnych, na które nałożono sankcje karne za przestępstwo korupcyjne.
NAZK to powołany do życia w 2015 r. centralny organ ukraińskiej władzy wykonawczej o specjalnym statusie, który ma za zadanie rozwój i wdrażanie państwowej polityki antykorupcyjnej.
21:22. Prezydent Zełenski odwiedził osiem brygad w obwodzie donieckim
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził osiem brygad, walczących w obwodzie donieckim na wschodzie kraju i wchodzących w skład Zgrupowania Operacyjno-Taktycznego „Donieck” - podały w poniedziałek służby prasowe głowy państwa.
W komunikacie na stronie internetowej podano, że Zełenski odwiedził punkty dowodzenia ośmiu brygad, m.in. jednostek obrony terytorialnej, piechoty morskiej, brygad zmotoryzowanych i zmechanizowanych.
Dowódcy mówili o problemach, w tym o potrzebie większej liczby dronów i środków walki z dronami; wskazali na niedostateczną liczbę żołnierzy w pododdziałach i braki poszczególnych typów amunicji - podano w oświadczeniu.
Prezydentowi towarzyszył wiceminister obrony Ołeksandr Pawluk.
O poprzedniej wizycie Zełenskiego na froncie w Donbasie informowano pod koniec lipca, gdy odwiedził on oddziały walczące na kierunku bachmuckim.
19:55. Ukraiński żołnierz skazany na 22 lata więzienia
Rosyjski sąd w tzw. Donieckiej Republice Ludowej (DRL) skazał żołnierza ukraińskiego na 22 lata więzienia, oskarżając go o udział w zastrzeleniu nieuzbrojonego człowieka w Mariupolu w kwietniu 2022 r. - podał w poniedziałek niezależny portal Nowaja Gazieta.Jewropa.
Portal poinformował, cytując dane ogłoszone przez rosyjski Komitet Śledczy, że skazanym jest Maksym Owczarenko z 1. kompanii 74. samodzielnego batalionu zwiadowczego ukraińskich sił zbrojnych.
Nie jest jasne, jak wojskowy trafił do niewoli rosyjskiej. Mariupol jest okupowany przez Rosję od maja 2022 roku.
W ostatnich miesiącach rosyjskie sądy na terenach okupowanych wydawały drastyczne wyroki w sprawach więzionych żołnierzy ukraińskich. W sierpniu br. sąd w okupowanym Doniecku skazał na 25 lat więzienia żołnierza ukraińskiego pułku Azow, Andrija Bohdana, który trafił do niewoli rosyjskiej w maju 2022 roku.
W czerwcu br. skazany został na 16 lat kolonii karnej Denys Muryha, były zastępca dowódcy jednego z pododdziałów w ukraińskim batalionie Ajdar. Pod koniec maja 2023 roku inny wojskowy, Ołeksij Kyrkałow z pułku Azow, został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.
18:10. Rosja odwołuje manewry i rozważa ćwiczenia z Koreą Płn.
Rosja rozważa wspólne ćwiczenia wojskowe z Koreą Północną, a doroczne ćwiczenia z Białorusią zostały odwołane - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu.
„Rozmawiamy o tym (o wspólnych manewrach wojskowych) ze wszystkimi, w tym z KRLD. (…) oczywiście, dyskutujemy o tym” - powiedział Szojgu, podsumowując swoją ubiegłotygodniową wizytę w Pjongjangu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja odwołuje manewry Zapad i rozważa wspólne ćwiczenia wojskowe z Koreą Płn.
17:30 Erdogan po spotkaniu z Putinem w Soczi
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział po spotkaniu z Władimirem Putinem w Soczi, że jego zdaniem wkrótce uda się znaleźć rozwiązanie, umożliwiające wznowienie porozumienia zbożowego, dzięki któremu Ukraina mogła bezpiecznie eksportować swoje produkty rolne przez Morze Czarne.
„Uważamy, że inicjatywę należy kontynuować, eliminując jej niedociągnięcia. W tym kontekście w porozumieniu z ONZ przygotowaliśmy pakiet zawierający nowe sugestie” – powiedział Erdogan na konferencji prasowej. „Myślę, że postęp jest możliwy. Jako Turcja wierzymy, że w krótkim czasie uda nam się osiągnąć rozwiązanie, które spełni oczekiwania” – dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Erdogan po spotkaniu z Putinem: „Wkrótce uda się znaleźć rozwiązanie, umożliwiające wznowienie porozumienia zbożowego”
16:55. Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 265 120 żołnierzy
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 265 120 żołnierzy, 4 480 czołgów, 8 663 pojazdy opancerzone, 5 611 zestawów artyleryjskich, 741 wyrzutnie rakiet, 503 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 481 bezzałogowych statków powietrznych, 1 447 pocisków manewrujących, 19 jednostek nawodnych, 8 149 pojazdów (w tym cystern) i 847 jednostek sprzętu specjalnego.
16:00. ONZ nie ma wystarczających dowodów, aby uznać ludobójstwo na Ukrainie
Szef komisji ONZ ds. zbadania naruszeń na Ukrainie Eric Möse powiedział, że komisja nie doszła do wniosku, że na Ukrainie ma miejsce ludobójstwo.
Według niego komisja nie dysponuje wystarczającymi dostępnymi materiałami dowodowymi, które spełniałyby kwalifikację prawną Konwencji o ludobójstwie.
15:21. Na Placu Czerwonym zatrzymano kobietę, która owinęła się flagą Ukrainy
Na Placu Czerwonym w Moskwie zatrzymana została kobieta, która prowadziła jednoosobową pikietę: stanęła na placu z zarzuconą na ramiona dużą flagą Ukrainy - podał w poniedziałek niezależny rosyjski portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji.
Kobieta została zabrana na komisariat. OWD-Info podaje jej nazwisko: to Alona Kożewnikowa. Na komisariat pojechał do niej adwokat współpracujący z OWD-Info - poinformował niezależny portal Meduza.
Portal publikuje zdjęcie, na którym widać z daleka postać z ukraińską flagą na Placu Czerwonym, zrobione przez świadka wydarzenia. Nie jest jasne, jak długo Kożewnikowa prowadziła swoją pikietę.
12:30. Rosjanie grożą cywilom z okupowanych terenów bronią
Na okupowanych przez Rosję terenach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy najeźdźcy grożą cywilom bronią, zmuszając ich w ten sposób do udziału w nielegalnych wyborach samorządowych organizowanych przez Kreml - powiadomiła agencja Ukrinform za ukraińskim ruchem oporu Żółta Wstążka.
Mieszkańcy wsi Uljaniwka, położonej niedaleko Skadowska, są zmuszani do głosowania pod lufami karabinów. Grupa około 10 osób, w tym większość z bronią obchodzi każdy dom we wsi i pokazuje ludziom palcem, gdzie należy postawić krzyżyk na karcie wyborczej. Próby dyskusji kończą się pogróżkami i demonstracyjnym ładowaniem broni - czytamy w komunikacie Żółtej Wstążki opublikowanym na Telegramie.
11:30. Minister obrony: każdy dzień wojny z Rosją kosztuje nasz kraj około 100 mln dolarów
Każdy dzień wojny z Rosją to dla naszego kraju wydatek w wysokości około 100 mln dolarów; są to koszty ponoszone głównie przez obywateli, którzy płacą podatki, ponieważ łączny udział wolontariuszy w finansowaniu sił zbrojnych to zaledwie około 3 proc. - powiadomił ustępujący minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Jego zdaniem właśnie dlatego pretensje wobec państwa nie są uzasadnione.
Wszyscy, od przedstawicieli administracji prezydenta do władz lokalnych, słyszą, że wydatki na wojnę pokrywają głównie wolontariusze. Nie, to tak nie działa - powiedział Reznikow w wywiadzie dla agencji Ukrinform.
Szacunkowa wartość pomocy wojskowej, którą władze w Kijowie otrzymały od zachodnich partnerów od początku rosyjskiej inwazji, wynosi prawie 100 mld dolarów - przekazał Ukrinform w niedzielę, również powołując się na Reznikowa. Jak podkreślono, niemal 60 mld dolarów z tej kwoty przekazały Ukrainie Stany Zjednoczone.
11:20. Rumunia stanowczo zaprzecza ws. dronów
Ministerstwo obrony w Bukareszcie kategorycznie zaprzeczyło informacji, że rosyjskie drony spadły i eksplodowały na terytorium Rumunii. Takie oświadczenie wydał wcześniej tego dnia rzecznik ukraińskiego MSZ.
„Ministerstwo obrony narodowej kategorycznie dementuje informacje w przestrzeni publicznej, dotyczące sytuacji z nocy z 3 na 4 września, gdy rzekomo rosyjskie drony miały spaść na terytorium Rumunii” – podano w komunikacie na stronie internetowej resortu obrony.
Zapewniono w nim, że struktury podlegające ministerstwu obrony na bieżąco monitorowały sytuację w trakcie rosyjskich ataków dronami na infrastrukturę ukraińskich portów nad Dunajem w ciągu minionych dwóch nocy.
10:25. Rosyjskie drony w nocy eksplodowały na terytorium Rumunii?
Wystrzelone przez Rosję w nocy z niedzieli na poniedziałek drony Shahed upadły i eksplodowały na terytorium Rumunii – oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko, powołując się na informacje ukraińskiej straży granicznej.
„Według informacji Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, dzisiaj w nocy podczas zmasowanego ataku Rosji w rejonie portu w Izmaile rosyjskie Shahedy (amunicja krążąca produkcji irańskiej) upadły i zdetonowały na terytorium Rumunii” – napisał Nikołenko na Facebooku.
Strona rumuńska na razie nie skomentowała tych doniesień.
10:00. Reznikow złożył w parlamencie prośbę o dymisję
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował w poniedziałek, że skierował do parlamentu prośbę o dymisję. Zmianę na stanowisku szefa resortu obrony zapowiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski.
„Realizując decyzję prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego złożyłem w Radzie Najwyższej wniosek o dymisję. Jestem gotowy przedstawić raport” ze swojej działalności – powiadomił Reznikow na Facebooku.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow złożył w parlamencie prośbę o dymisję. „Jestem gotowy przedstawić raport z działalności”
09:10. Wyzwolono 47 km kwadratowych terytorium pod Bachmutem
Od czerwca, czyli początku naszej kontrofensywy, wyzwoliliśmy już 47 km kwadratowych terytorium pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy, w tym 3 km kwadratowe w ciągu minionego tygodnia - poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar, cytowana przez rządowy kanał na Telegramie Military Media Center.
„W poprzednim tygodniu było bardzo gorąco w okolicach miejscowości Kliszczijiwka, Kurdiumiwka i Ozarianiwka” na południe od Bachmutu - oznajmiła Malar.
CZYTAJ WIĘCEJ: Karta się odwraca. Wiceszefowa ukraińskiego MON: Od początku kontrofensywy wyzwoliliśmy 47 km kw. terytorium pod Bachmutem
08:31. ISW: na okupowanych ziemiach obwodu chersońskiego nie ma wartościowych sił rosyjskich
Okupowana przez Rosję wschodnia część obwodu chersońskiego na południu Ukrainy jest broniona przez ochotników, a także rezerwistów wezwanych do wojska podczas mobilizacji; bardziej wartościowe formacje sił agresora przerzucono już z Chersońszczyzny do obwodu zaporoskiego - powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rosyjska armia musi skoncentrować się na najważniejszym kierunku operacyjnym, czyli regionie zaporoskim, w którym trwa ukraińska kontrofensywa. Dlatego najeźdźcy prawdopodobnie osłabili swoje zgrupowanie w obwodzie chersońskim i wycofali stamtąd m.in. jednostki powietrznodesantowe - zauważył ISW, powołując się na własne obserwacje i doniesienia tzw. rosyjskich blogerów wojskowych, czyli internetowych publicystów popierających inwazję Kremla na Ukrainę.
Od końca sierpnia blogerzy przekazują stosunkowo wiarygodne doniesienia, które świadczą o utrzymywaniu przez ukraińskie wojska dwóch przyczółków na okupowanych terytoriach - w pobliżu mostu Antonowskiego pod Chersoniem i na północny zachód od miejscowości Pidstepne. W ciągu ostatniego tygodnia Ukraińcy byli w stanie przerzucać na te przyczółki siły rezerwy wraz z zaopatrzeniem - dodano w analizie ISW.
Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez władze Ukrainy od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.
Już kilka dni po wycofaniu się z Chersonia najeźdźcy zaczęli ostrzeliwać to miasto i jego okolice ze stanowisk artyleryjskich rozmieszczonych po drugiej stronie Dniepru. W wyniku tych działań wroga regularnie giną cywile. Jedno z najtragiczniejszych takich zdarzeń miało miejsce 3 maja 2023 roku, gdy Rosjanie w ciągu jednego dnia zabili na Chersońszczyźnie 23 osoby i ranili 46.
W połowie marca 2023 roku ukraiński wywiad wojskowy HUR potwierdził, że oddziały zwiadowcze przeprowadzają operacje w lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego.
30 sierpnia pojawiły się doniesienia o wywieszeniu flagi Ukrainy na kontrolowanych przez Rosję obszarach w pobliżu mostu Antonowskiego pod Chersoniem. Jak jednak powiadomiły lokalne ukraińskie władze, był to gest głównie symboliczny, służący podtrzymaniu morale mieszkańców okupowanych terenów.
08:13. Ostatniej nocy zestrzelono 23 z 32 atakujących dronów Shahed
W nocy z niedzieli na poniedziałek zestrzelono 23 z 32 dronów Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne. O uszkodzeniach infrastruktury informują władze regionów na południu kraju.
32 drony Shahed zaatakowały obwody odeski i dniepropietrowski
— podano w komunikacie Sił Powietrznych Ukrainy rano w poniedziałek. Atak, w którym zastosowano amunicję krążącą Shahed 136/131, został przeprowadzony z terytorium okupowanego Krymu i z Rosji.
Wcześniej władze obwodu odeskiego powiadomiły o zestrzeleniu nad regionem 17 dronów. Doszło jednak do trafień i uszkodzeń infrastruktury cywilnej.
Sześć dronów zestrzelono nad obwodem dniepropietrowskim – podał rano w poniedziałek Serhij Łysak, szef władz obwodu. Tam również doszło do uszkodzeń obiektu infrastruktury. Ofiar w ludziach nie ma.
Witalij Kim, szef władz obwodu mikołajowskiego, przekazał na Telegramie informację o zestrzeleniu w nocy nad regionem drona zwiadowczego.
07:36. Rosyjski atak dronów na obwód odeski; są zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem
Nocny atak sił rosyjskich z użyciem dronów spowodował zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem w obwodzie odeskim na południu Ukrainy – poinformowały w poniedziałek rano władze regionu. Obrona powietrzna zestrzeliła 17 dronów Shahed.
Obrona powietrzna zestrzeliła 17 dronów. Niestety, są trafienia. W kilku miejscowościach rejonu (powiatu) izmaiłskiego doszło do uszkodzeń obiektów magazynowych i produkcyjnych, maszyn rolniczych i wyposażenie przedsiębiorstw przemysłowych
— powiadomił szef władz regionu Ołeh Kiper.
Atak dronów, podobnie jak poprzedniej nocy, trwał 3,5 godziny. Doszło do pożarów, które już udało się ugasić, ofiar w ludziach nie ma.
Sposób działania z poprzedniej nocy powtórzył się niemal całkowicie. Zaatakowano infrastrukturę cywilną. Absolutna większość dronów został zniszczona przez obronę powietrzną. (…) Niestety, są trafienia w infrastrukturę cywilną, są uszkodzone budynki
— powiedziała rano w poniedziałek przedstawicielka sił zbrojnych na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.
03:46. Atak na port eksportujący zboże przed rozmowami prezydentów Rosji i Turcji
W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosja przeprowadziła atak powietrzny na jeden z głównych ukraińskich portów eksportujących zboże - Izmaił nad Dunajem - podał Reuters. Atak miał miejsce na kilka godzin przed planowanym na poniedziałek w Soczi spotkaniem prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.
Putin i Erdogan podczas rozmów mają skupić się na umowie o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Ankara stara się skłonić Moskwę do jej ponownego zawarcia - podała agencja Reutera.
Po wycofaniu się w lipcu z porozumienia, Rosja rozpoczęła częste ataki na Izmaił, który jest obecnie jednym z głównych punktów na ukraińskim szlaku eksportu zboża.Lokalne media informowały o odgłosach wybuchów dochodzących z portu.
02:35. Siły powietrzne ostrzegły o niebezpieczeństwie ataku bronią balistyczną
W nocy z niedzieli na poniedziałek w obwodach na wschodzie Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy - poinformował Ukrinform, powołując się na kanał na Telegramie dowództwa sił powietrznych Ukrainy.
Ostrzeżenie przed atakiem bronią balistyczną wydano dla obwodów: połtawskiego, charkowskiego, dniepropietrowskiego, zaporoskiego i donieckiego.
Udajcie się do schronów, nie ignorujcie sygnałów ostrzegawczych
— podało dowództwo sił powietrznych Ukrainy. Wcześniej w nocy wydano komunikat o możliwości ataku Rosjan przy użyciu dronów kamikadze m.in. na Odessę.
00:25. Zełenski tłumaczy zmianę szefa MON
Uważam, że Ministerstwo Obrony Narodowej potrzebuje nowej oferty i innych form interakcji zarówno z wojskiem, jak i społeczeństwem. Teraz Rustem Umerow powinien dowodzić ministerstwem
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski.
Rada Najwyższa Ukrainy dobrze zna tę osobę, a pan Umerow nie potrzebuje żadnych dodatkowych rekomendacji. Oczekuję, że parlament poprze tego kandydata
— dodał.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/661109-relacja-558-dzien-wojny-rosjanie-groza-cywilom-bronia