Trwa 551. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 28 sierpnia 2023 r.
21:46. Zełenski: Ukraiński przemysł obronny maksymalnie zwiększa produkcję
Ukraina maksymalnie zwiększy skalę produkcji swojego przemysłu obronnego i będzie on dawał większe rezultaty – oświadczył w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu, opublikowanym w mediach społecznościowych.
Przeprowadziłem dzisiaj odrębną naradę na temat ukraińskiej produkcji uzbrojenia
— poinformował Zełenski. Wymienił kolejno rodzaje produkcji: działa, amunicję, drony, pociski rakietowe i sprzęt opancerzony. Dodał następnie:
Maksymalnie zwiększamy zasięg produkcji. Ukraina może to zrobić, mamy fundusze.
Zapewnił, że krajowy przemysł obronny „będzie przynosił większe wyniki”.
21:45. Rosjanie zabili w Mariupolu prawie 100 tys. ludzi
Ukraińscy obrońcy praw człowieka uważają, że Rosjanie zabili w Mariupolu prawie 100 tys. ludzi - powiedział w poniedziałek w Kijowie Mychajło Romanow, ekspert Charkowskiej Grupy Obrony Praw Człowieka. Grupa zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w sprawie tych strat.
Jak podała agencja Ukrinform, Romanow przedstawił wniosek do MTK z uzasadnieniem prawnym dotyczący ludobójstwa w Mariupolu.
Liczba ofiar w Mariupolu mierzona jest w tysiącach i dziesiątkach tysięcy. Nie zdołaliśmy obecnie ustalić dokładnej liczby
— powiedział Romanow. Dodał następnie, że działacze uzyskali dane o około 100 tys. ofiar, opierając się na odliczaniu danych o ewakuowanych bądź deportowanych od liczby mieszkańców Mariupola.
21:14. Szef ukraińskiego MON: Nie będziemy przerzucać wojsk z południa pod Kupiańsk
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył w poniedziałek, że armia ukraińska nie zamierza przerzucić sił prowadzących kontrofensywę na południu kraju pod Kupiańsk, gdzie trwa atak rosyjski. Reznikow zapewnił, że „wszystko idzie zgodnie z planem”.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Reznikow ocenił, że działania Rosjan na kierunku Kupiańska w obwodzie charkowskim są „absolutnie logiczne”. Próbują tam oni „odwrócić naszą uwagę” i atakują, „abyśmy zabrali oddziały z frontu na południu i przerzucili je” na północ - powiedział Reznikow. Przyznał, że Rosjanie odnotowali pewne postępy.
Jednak siły ukraińskie „wytrzymują atak” i bronią się, jednocześnie kontratakując na kierunku Bachmutu (obwód doniecki) - dodał Reznikow. Zapewnił, że również Ukraińcy notują postępy. „Nie planujemy wycofywać naszych możliwości z południa” - podkreślił, odnosząc się do oddziałów walczących w obwodzie zaporoskim.
20:50. Rosjanie oszczędzili pociski, by od jesieni atakować infrastrukturę energetyczną
Wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki ocenił w poniedziałek, że latem br. Rosjanie mogli zmniejszyć liczbę używanych w ostrzałach pocisków rakietowych po to, by zgromadzić zapasy do nowych ataków jesienią na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.
Skibicki w wywiadzie dla portalu RBK Ukraina prognozował, że ataki na obiekty energetyczne rozpoczną się pod koniec września br. bądź w październiku. Rosjanie - jego zdaniem - jeszcze zbierają dane o ukraińskich obiektach energetycznych, szukają słabych miejsc i badają, gdzie rozlokowane są systemy obrony przeciwlotniczej. W ten sposób chcą zaplanować optymalne trasy uderzeń.
Skibicki wyraził przy tym ocenę, że przyszłe ataki nie będą tak zmasowane, jak jesienią i zimą 2022 r., gdy liczba jednocześnie odpalanych rosyjskich rakiet sięgała od 70 do 100. Wywiad spodziewa się, że Rosjanie przejdą do ataków łączonych, stosując jednocześnie 10-30 pocisków rakietowych i wielką liczbę dronów oraz że będą atakować ten sam obiekt do trzech razy, by całkowicie go zniszczyć.
20:02. Obowiązkowa ewakuacja dzieci w obwodzie zaporoskim
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w poniedziałek, że władze ogłoszą obowiązkową ewakuację dzieci z dwóch przyfrontowych rejonów (powiatów) obwodu zaporoskiego na południu kraju: wasyliwskiego i połohowskiego. Z pięciu miejscowości ma wyjechać 54 dzieci.
Wereszczuk, cytowana przez portal Ukrinform, przypomniała, że obowiązkowa ewakuacja dzieci odbywa się już w obwodzie charkowskim w rejonie kupiańskim. Miejscowości wymieniane przez wicepremier znajdują się w sąsiedztwie linii frontu. W rejonie połohowskim znajduje się Robotyne - wieś zajęta przez siły ukraińskie w sierpniu br. w trakcie kontrofensywy w obwodzie zaporoskim.
19:24. W Enerhodarze doszło do eksplozji w koszarach kadyrowców
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że w okupowanym Enerhodarze doszło w poniedziałek do wybuchu w budynku, używanym przez oddziały podlegające przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi. Według wywiadu był to wynik operacji koordynowanego przez HUR ruchu oporu.
W wyniku operacji miejscowego ruchu oporu, koordynowanego przez HUR, „ucierpiały” prowizoryczne „koszary” oddziału gwardii narodowej (…) Achmat 1
— podał HUR w komunikacie na Telegramie.
Achmat 1 to jednostka Oddziałów Specjalnych Szybkiego Reagowania (SOBR), wchodzących w skład rosyjskiej Gwardii Narodowej. W przypadku Czeczenii jednostki formalnie należące do Rosgwardii faktycznie podlegają Kadyrowowi.
Jak podał HUR, po zajęciu przez Rosjan Enerhodaru kadyrowcy „zagarnęli i przystosowali do swoich potrzeb” budynek, gdzie wcześniej mieścił się oddział jednego z banków ukraińskich. Rankiem w poniedziałek doszło w tym gmachu do eksplozji i pożaru.
16:45. Rosjanie użyli do ataku rakiet wyprodukowanych w 2023 roku
Podczas nocnego ataku na Ukrainę Rosjanie ponownie użyli rakiet wyprodukowanych w 2023 roku – poinformował rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat.
Zauważył, że użycie przez Rosjan rakiet, które właśnie zjechały z linii montażowej, może wskazywać, że kończą się im dotychczasowe zapasy. Wskazał, że produkcja nowych rakiet nie przebiega szybko, więc – w jego ocenie – Rosja skupi większą uwagę na produkcji bezzałogowców szturmowych.
16:30. Rosja straciła ponad 260 tys. żołnierzy
Według stanu na 28 sierpnia łączne straty bojowe Rosji od rozpoczęcia agresji na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego wynoszą około 261 310 żołnierzy – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Pod względem wyposażenia Rosjanie stracili m.in. 4400 czołgów, 8562 bojowe wozy opancerzone, 315 samolotów, 316 śmigłowców 809 sztuk wyposażenia specjalnego.
16:11. Eksplozja w Enerhodarze
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że w tymczasowo okupowanym Enerhodarze doszło do eksplozji.
W wyniku działań lokalnego ruchu oporu, koordynowanego przez HUR Ministerstwa Obrony Ukrainy, zaimprowizowane „koszary” oddziału Rosgwardii Achmat-1 OMON-u uległy „zniszczeniu”. Po zajęciu okupacji miasta „Kadynity” zajęły i zaadaptowały na swoje potrzeby budynek przy ul. Budiwelnykiwa 46, w którym mieściła się tamtejsza filia jednego z ukraińskich banków”
— czytamy w komunikacie.
16:00. Ukraiński dron „Wielki Banderik” już niszczy Rosjan
Ministerstwo Obrony Ukrainy zaprezentowało nowego drona „Wielki Banderik”. Służba prasowa departamentu poinformowała, że jest już używany na froncie.
15:15. Prezydent Węgier o ustaleniach z Zełenskim
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział mi w zeszłym tygodniu w Kijowie, że węgierska mniejszość na Ukrainie będzie miała zapewnione takie prawa, jak mniejszość ukraińska na Węgrzech – poinformowała wywiadzie dla portalu Index prezydent Węgier Katalin Novak.
„Zgodziliśmy się otworzyć nowy rozdział, podjąć rzeczowe i konkretne kroki w interesie węgierskiego narodu na Zakarpaciu” – stwierdziła Novak. Dodała, że mniejszość ukraińska na Węgrzech cieszy się bardzo szerokimi prawami. Według jej słów Zełenski miał powiedzieć, że „Zakarpacie jest obecnie najbezpieczniejszym regionem na Ukrainie”, który postrzega jako „długoterminowy zasób”.
„Podkreśliłam, że w naszym wspólnym interesie jest, aby członkowie 150-tysięcznej mniejszości węgierskiej mieszkającej na Zakarpaciu mogli w pełni korzystać ze swoich praw. Nie ukrywałam, że obecnie musimy poczynić znaczne postępy w tym zakresie” – powiedziała Novak.
12:30. Rosja rozpoczęła montaż dronów Shahed na swoim terytorium
Rosja rozpoczęła montaż irańskich dronów kamikadze Shahed na własnym terytorium – uważa przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki. HUR ocenia też, że Moskwa zdołała zwiększyć produkcję pocisków rakietowych.
„Po ostatnich atakach z zastosowaniem dronów Shahed wykryliśmy w nich elementy, które świadczą o tym, że bezzałogowce są montowane już w Rosji” – oświadczył Skibicki w wywiadzie dla portalu RBK Ukraina.
Świadczyć ma o tym m.in. większa liczba rosyjskich części w zastosowanych dronach. Poza tym - jak powiedział Skibicki - strona ukraińska jest świadoma rosyjskich planów zwiększenia produkcji dronów Shahed na własnym terytorium.
11:40. Johnson: śmierć Prigożyna to dowód, że Putinowi nie można ufać
Śmierć Jewgienija Prigożyna, właściciela najemniczej Grupy Wagnera, jest ostatecznym dowodem na to, że Władimirowi Putinowi nie można ufać w kwestii pokoju na Ukrainie i musi on zostać pokonany - napisał w dzienniku „Daily Mail” były brytyjski premier Boris Johnson.
„Nie mogło minąć więcej niż kilka sekund od eksplozji na pokładzie niezawodnego zazwyczaj biznesowego odrzutowca Embraer Legacy 600 do momentu, w którym rosyjski bandzior stracił przytomność w swoim zawrotnym przyspieszeniu do ziemi; a jednak jestem pewien, że wiedział od razu z doskonałą jasnością, co się stało. Wiedział, czyja ukryta ręka wysyła go 28 tys. stóp w dół, aby został spalony wraz z resztą towarzyszy z Grupy Wagnera w kuli ognia we wsi w regionie twerskim na północ od Moskwy (…). Rozumiał, co się dzieje, ponieważ przez ostatnie kilka tygodni musiał, z tyłu głowy, spodziewać się, że to się stanie - albo to, albo coś bardzo podobnego. Prigożyn wiedział, kto jest sprawcą, podobnie jak my wszyscy, prawda?”
— napisał Johnson w swoim cotygodniowym felietonie.
09:45. Ruch na granicy z Polską
W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 30,5 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 42,3 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 15,036 mln wjazdów do Polski i 13,313 mln wyjazdów na Ukrainę.
„W dn. 27.08 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 30,5 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 15,036 mln osób” - poinformowała w poniedziałek na Twitterze Straż Graniczna. Jak podała, z Polski na Ukrainę w niedzielę odprawionych zostało 42,3 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 13,313 mln osób.
09:20. Wyzwolenie ważnej miejscowości Robotyne
Robotyne w obwodzie zaporoskim zostało wyzwolone, a nasze wojska już posuwają się na południowy wschód od tej ważnej miejscowości – powiadomił na Telegramie Military Media Center, cytując wiceminister obrony Ukrainy Hannę Malar.
Jak poinformowała Malar, ukraińskie oddziały posuwają się w kierunku miejscowości Nowoprokopiwka i Oczeretowate. Południowa część frontu to, jak wskazała Malar, główny kierunek ukraińskiej kontrofensywy. „W obwodzie zaporoskim i chersońskim wróg jest w obronie” – mówiła Malar.
Wiceminister obrony podała również, że w ciągu tygodnia na kierunku bachmuckim, na wschodzie, siły ukraińskie wyzwoliły jeden kilometr kwadratowy terenu. Ogółem na tym kierunku odbito już 44 km kwadratowe.
09:10. ISW o likwidacji Grupy Wagnera. W tle rosyjskie MON
Rosyjski resort obrony może być bardziej zaangażowany w likwidację najemniczej Grupy Wagnera niż Władimir Putin – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Szef formacji najemników Jewgienij Prigożyn najpewniej zginął 23 sierpnia w katastrofie lotniczej na zachodzie Rosji.
Rosyjski Komitet Śledczy podał w niedzielę, że na podstawie testów genetycznych potwierdzono, iż jedną z ofiar środowej katastrofy samolotu był Prigożyn. Na pokładzie prywatnego samolotu znajdowało się dziesięć osób, w tym szef wagnerowców i jego „prawa ręka” Dmitrij Utkin, uważany za de facto twórcę tej nielegalnej formacji zbrojnej. Wszyscy mieli zginąć.
W sieciach społecznościowych, na co również zwraca uwagę ISW, krążą jednak spekulacje, że Prigożyn być może wcale nie zginął. Powiązane z Grupą Wagnera kanały społecznościowe apelowały o „nieszerzenie plotek i fake newsów”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Likwidacja Grupy Wagnera? ISW: Rosyjski resort obrony może być bardziej zaangażowany w sprawę niż sam Władimir Putin
09:00. Rosja prawdopodobnie odwołała doroczne manewry Zapad
Rosja najprawdopodobniej odwołała planowane na wrzesień manewry Zapad 23, „połączone manewry strategiczne”, duże coroczne wydarzenie, które jest kulminacją roku szkoleniowego wojska - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, od 2010 roku Rosja stosowała cykl czteroletni, rotując po całym kraju miejsce manewrów, jednak od 2021 roku co najmniej co dwa lata miały się odbywać w zachodniej Rosji, ponieważ priorytetowo traktuje konfrontację z tym, co postrzega jako zagrożenie ze strony NATO.
Poprzednie ćwiczenia, Zapad 21, były największymi rosyjskimi manewrami od czasów sowieckich.
„Słabe wyniki rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie uwypukliły fakt, że połączone manewry strategiczne miały ograniczoną wartość szkoleniową i w dużej mierze miały charakter pokazowy. Rosja prawdopodobnie odwołała Zapad 23 z powodu zbyt małej liczby dostępnych żołnierzy i sprzętu. Istnieje realna możliwość, że rosyjskie przywództwo jest również wrażliwe na krytykę wewnętrzną wynikającą z przeprowadzenia kolejnych zręcznie wyreżyserowanych manewrów w czasie wojny” - napisano w aktualizacji wywiadowczej.
07:47. Atak na obiekt przemysłowy, dwie osoby zginęły
W obwodzie połtawskim w środkowej części Ukrainy w wyniku rosyjskiego ataku trafiony został obiekt przemysłowy – powiadomiły w poniedziałek władze regionu. Co najmniej dwie osoby zginęły.
Dzisiaj (w nocy – PAP) przeciwnik zaatakował obwód połtawski. Są trafienia w obiekt przemysłowy
— poinformował na Telegramie szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.
W kolejnym komunikacie urzędnik uściślił, że w wyniku wrogiego ataku zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne. Jeszcze dwie osoby są poszukiwane. Na miejscu trwa operacja ratunkowa i usuwanie gruzów.
07:20. Ukraiński sztab generalny: Kontynuujemy ofensywę w obwodzie zaporoskim
Wojska ukraińskie kontynuują działania ofensywne na kierunku Melitopola w obwodzie zaporoskim na południu kraju – powiadomił w poniedziałek w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Siły rosyjskie atakowały na wschodzie Ukrainy na kierunkach łymanskim, bachmuckim, marjinskim.
Siły Obrony kontynuują operacje ofensywne na kierunku melitopolskim, umacniają się na zajętych rubieżach, prowadzą walkę kontrbateryjną
— powiadomił ukraiński Sztab Generalny.
Z doniesień sztabu wynika, że siły rosyjskie podejmowały nieskuteczne ataki na wschodzie Ukrainy, m.in. na kierunku łymanskim w rejonie Nowojehoriwki w obwodzie ługańskim oraz na kierunku bachmuckim w okolicach Kliszczijiwki. Wojska ukraińskie w dalszym ciągu powstrzymują rosyjskie ataki pod Marjinką w obwodzie donieckim.
05:05. Władze Rosji twierdzą, że udaremniono atak ukraińskich dronów
Władze Rosji twierdzą, że udaremniono nocne ataki ukraińskich dronów w rejonie Moskwy i Briańska przy granicy z Ukrainą - poinformowały w poniedziałek nad ranem agencje AFP, Reutera i dpa.
Siły obrony powietrznej zniszczyły „wrogiego” drona lecącego w kierunku Moskwy - napisał na kanale Telegram mer stolicy Rosji Siergiej Sobianin. „Według wstępnych informacji nie było ofiar ani szkód” – dodał.
Według rosyjskiego ministerstwa obrony atakiem kierował Kijów. Na krótko pracę wstrzymały moskiewskie lotniska Wnukowo i Domodiedowo.
Resort obrony poinformował także, że dwa inne drony zostały zastrzelone nad obwodem briańskim przy granicy z Ukrainą.
00:01. Rosja skoncentrowała na wschodzie ok. 100 tys. żołnierzy
Rosja skoncentrowała około 100 tys. żołnierzy na kierunkach łymańskim i kupiańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował w niedzielę rzecznik Wschodniego Ugrupowania Wojsk Ukrainy Illa Jewłasz w telewizji ukraińskiej.
Jewłasz podkreślił, że na kierunku kupiańskim znajduje się obecnie 45 tys. rosyjskich żołnierzy, a na łymańskim - 48 tys.
Na kierunku łymańsko-kupiańskim przeciwnik znacznie zwiększył częstotliwość swoich ostrzałów, na przykład 26 sierpnia przeprowadził 620 ostrzałów pozycji naszych obrońców oraz 15 ataków lotniczych
— oznajmił.
Brytyjskie ministerstwo obrony oceniło w sobotę, że siły rosyjskie mogą zintensyfikować działania w sektorze Kupiańsk (obwód charkowski) – Łyman (obwód doniecki).
W aktualizacji wywiadowczej napisano, że w miarę jak ukraińska armia stopniowo wyzwala okupowane tereny na południu, założenia doktryny wojskowej Rosji każą przypuszczać, że najeźdźcy będą próbowali odzyskać inicjatywę poprzez powrót do ofensywy na poziomie operacyjnym, a sektor Kupiańsk-Łyman jest jednym z potencjalnych obszarów, gdzie może to nastąpić.
Istnieje realna możliwość, że Rosja zwiększy intensywność swoich działań ofensywnych na osi Kupiańsk-Łyman w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, prawdopodobnie w celu przejścia na zachód do rzeki Oskił i utworzenia strefy buforowej wokół obwodu ługańskiego
— podkreślono w raporcie ministerstwa.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/660155-551-dzien-wojny-na-ukrainie-eksplozja-w-enerhodarze