Trwa 512. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Czwartek, 20 lipca 2023 r.
23:02. Alarm lotniczy na całym terytorium kraju
Na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy w związku ze startem myśliwca MiG-31K, który jest nośnikiem hipersonicznych pocisków rakietowych Kindżał, poinformował Ukrinform na podstawie komunikatu Sił Powietrznych Ukrainy.
Zarejestrowano start myśliwca MiG-31K Sił Powietrznych Rosji z lotniska Sawaslejka w obwodzie niżnonowogrodzkim
— poinformowały w Telegramie Siły Powietrzne Ukrainy.
Kindżał to wystrzeliwany z powietrza pocisk balistyczny zdolny do przenoszenia głowic nuklearnych lub konwencjonalnych o zasięgu od 1500 do 2000 km, przenoszący ładunek o masie 480 kg.
Pocisk może lecieć z 10-krotnością prędkości dźwięku i jest jedną z sześciu broni „nowej generacji” zaprezentowanych przez Rosję w 2018 roku.
22:02. Prezydent Zełenski: od poniedziałku rosyjskie wojska użyły przeciwko nam ok. 70 rakiet i 90 dronów
Od poniedziałku rosyjskie wojska użyły przeciwko Ukrainie prawie 70 rakiet i 90 dronów bojowych typu shahed - poinformował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak zaznaczył, w związku z niewystarczającą liczbą systemów obrony powietrznej, nie udało się strącić wszystkich wrogich celów.
Tylko w ciągu czterech dni w tym tygodniu, od poniedziałku, rosyjscy terroryści już zastosowali przeciwko naszemu państwu, zwłaszcza przeciwko Odessie i obwodowi odeskiemu oraz Mikołajowowi, i innym naszym południowym miastom i hromadom (gminom - PAP) prawie 70 rakiet różnego typu i prawie 90 dronów shahed
— powiedział Zełenski na opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych nagraniu.
Zaznaczył, że ukraińskim siłom udało się strącić część wrogich rakiet i bezzałogowców.
Niestety możliwości naszej obrony przeciwlotniczej na razie nie wystarczają, by obronić całe ukraińskie niebo
— podkreślił Zełenski. Zapewnił, że władze aktywnie współpracują z partnerami, by Ukraina otrzymała dodatkowe systemy obrony powietrznej.
21:14. 31 osób zginęło w rezultacie zniszczenia zapory w Nowej Kachowce na początku czerwca
Trzydzieści jeden osób zginęło na początku czerwca w wyniku zniszczenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - podsumował w czwartek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.
Jeśli chodzi o ofiary śmiertelne: na dziś to 31 osób; 29 w obwodzie chersońskim i dwóch obywateli zginęło w obwodzie mikołajowskim
— powiedział minister w wywiadzie dla Radia Swoboda. Szef MSW nie sprecyzował, czy posiada informacje na temat ofiar na terytorium okupowanym przez siły rosyjskie.
Jak dodał Kłymenko, nie ma ostatecznych szacunków dotyczących strat materialnych spowodowanych przez wysadzenie przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce.
Bardzo trudno jest w ciągu tych miesięcy policzyć, ile straciliśmy możliwych plonów, ile straciliśmy prywatnych gospodarstw (…)
— podkreślił. W jego ocenie największym problemem dla ludzi na tym terytorium jest dostęp do wody.
Władze Ukrainy poinformowały 6 czerwca, że rosyjskie wojska wysadziły zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, tworzącą rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została zniszczona. Woda zalała kilkadziesiąt miejscowości, w tym na terenach Chersońszczyzny okupowanych przez Rosjan, powodując katastrofę humanitarną i ekologiczną. Sztuczny Zbiornik Kachowski, kluczowy dla regulacji i zaopatrzenia regionu w wodę, niemal całkiem wysechł.
20:50. Biały Dom: Ukraińcy robią dobry użytek z amunicji kasetowej
Siły ukraińskie robią dobry użytek z przekazanej im amunicji kasetowej i ma to już wpływ na rosyjskie formacje defensywne - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Urzędnik ponowił też ostrzeżenie, że Rosja zamierza atakować statki handlowe na Morzu Czarnym i obwiniać o to Ukrainę.
Dostaliśmy wstępne informacje zwrotne od Ukraińców i mogę powiedzieć, że oni używają jej (amunicji kasetowej) dość skutecznie (…). Powiedziałbym, że używają jej odpowiednio i ma ona już wpływ na Rosję, na defensywne formacje i defensywne manewry
— oświadczył przedstawiciel Białego Domu podczas briefingu prasowego online.
Kirby oficjalnie potwierdził też przekazywane w środę ostrzeżenia amerykańskiego wywiadu, że Rosja może atakować statki handlowe na Morzu Czarnym i umieściła już dodatkowe miny w pobliżu ukraińskich portów.
Rosja spędziła trzy noce z rzędu bombardując ukraińskie porty, niszcząc infrastrukturę związaną z rolnictwem i dziesiątki tysięcy, jakieś 60 tysięcy ton zbóż. I mamy dodatkowe informacje (…), że rosyjskie wojsko może rozszerzyć swoje ataki przeciwko ukraińskim instalacjom zbożowym o ataki na cywilny transport na Morzu Czarnym
— powiedział Kirby.
Dodał przy tym, że Rosja opublikowała wideo mające przedstawiać rzekomą detonację ukraińskiej miny morskiej, co miało być częścią szerszych prób „usprawiedliwienia ataków przeciwko statkom cywilnym na Morzu Czarnym i obwinienia o to Ukrainę”.
20:42. Porwany dziennikarz agencji UNIAN więziony w kolonii karnej w Rosji
Uprowadzony przez rosyjskich żołnierzy w marcu 2022 roku dziennikarz ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN Dmytro Hyliuk jest więziony w jednej z kolonii karnych w obwodzie włodzimierskim w Rosji - pisze w czwartek portal Ukrainska Prawda. Moskwa zaprzecza, że więzi Ukraińca.
Według informacji Reporterów bez Granic (RSF) dziennikarz żyje - podaje Ukrainska Prawda. Organizacja podkreśla, że posiada dowody świadczące o porwaniu mężczyzny w obwodzie kijowskim i wywiezieniu go do kolonii w Rosji.
RSF twierdzi, że Hyliuk w maju 2023 roku opuścił kolonię karną w mieście Nowozybkow w pobliżu granicy Rosji z Białorusią i Ukrainą. Był tam więziony bez żadnych podstaw prawnych - zaznacza organizacja. Następnie dziennikarza przewieziono do więzienia w obwodzie włodzimierskim na wschód od Moskwy.
RSF informuje, że w czerwcu Hyliuk napisał do swojej rodziny wiadomość: „U mnie w porządku. Kocham was. Poinformujcie UNIAN, że jestem w więzieniu”. Rosyjskie władze zaprzeczają więzieniu Hyliuka.
Organizacja pozarządowa Medialna Inicjatywa na rzecz Praw Człowieka poinformowała w marcu 2022 roku, że dziennikarza porwano najpewniej 4 marca we wsi Kozarowicze w obwodzie kijowskim. Według organizacji prawdopodobna przyczyna zatrzymania dziennikarza to jego rozmowa z ukraińskimi wojskowymi i pracownikami organów ścigania. W przeddzień zniknięcia Huliuk napisał na Facebooku, że jego miejscowość znalazła się pod rosyjską okupacją.
20:30. 17 rannych w rosyjskich atakach na obwód żytomierski
Co najmniej 17 osób zostało rannych w rosyjskich atakach na obwód żytomierski na północy Ukrainy w środę nad ranem - poinformowały w czwartek lokalne władze.
Jak czytamy w komunikacie, rosyjskie wojska zaatakowały dronami kamikadze hromadę (gminę) cudnowską.
Do szpitali trafiło 17 osób rannych wskutek ataków. Uszkodzone zostały m.in. cztery obiekty infrastruktury krytycznej i ponad 500 budynków.
20:10. Naczelny dowódca: nasze siły odnoszą sukcesy na kilku kierunkach frontu
Ukraińskie siły odnoszą sukcesy na kilku kierunkach frontu - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny w rozmowie telefonicznej z generałem Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA.
Załużny napisał na Telegramie, że szczegółowo poinformował rozmówcę o sytuacji na całej linii frontu.
Siły Zbrojne Ukrainy pomimo bardzo skomplikowanych pól minowych przeciwnika, zapór przeciwpancernych i systemu rażenia ogniowego, metodycznie niszczą siły wroga i kontynuują działania ofensywne w celu wyzwolenia naszego terytorium
— podkreślił ukraiński dowódca.
Jak dodał, na kilku kierunkach ukraińskie siły odnoszą sukcesy.
Załużny podziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie i dodał, że podczas rozmowy poruszono temat wojskowej pomocy od USA, w tym dostaw uzbrojenia i amunicji.
20:00. Ataki Rosjan na ukraińskie porty mogą być naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego
Rosyjskie ataki na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, niszczenie znajdującej się tam infrastruktury cywilnej może stanowić naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i ma wpływ na ceny zbóż na świecie - oświadczył w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, potępiając ostrzały.
Następstwa tych ataków sięgają daleko poza Ukrainę. Już teraz widzimy negatywny wpływ na światowe ceny pszenicy i kukurydzy, co dotyka cały świat, ale przede wszystkim najbardziej narażone państwa globalnego Południa
— powiedział rzecznik Guterresa Stephane Dujarric, przekazując stanowisko sekretarza generalnego ONZ.
Wojska rosyjskie przez trzy ostatnie noce atakowały ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, w tym Odessę i Mikołajów. Celem ostrzałów jest m.in. infrastruktura służąca do eksportu zboża. Moskwa, która w poniedziałek ostatecznie wycofała się z umożliwiającej wywóz zboża z Ukrainy umowy - zawartej z Turcją i ONZ - grozi również, że będzie uznawała statki handlowe wypływające z ukraińskich portów za „potencjalne jednostki wojskowe”.
19:05. Politico: Ponad 20 tys. wagnerowców zginęło na Ukrainie
Ponad 20 tys. bojowników rosyjskiej Grupy Wagnera zginęło na Ukrainie, a około 40 tys. zostało rannych. W walkach przeciwko siłom ukraińskim wzięło udział 78 tys. najemników - podał w czwartek portal Politico, powołując się na informacje opublikowane na kanale wagnerowców na Telegramie.
Blisko jedna czwarta wagnerowców walczących na Ukrainie zginęła - wynika z komunikatu zamieszczonego w środę późnym wieczorem na kanale wagnerowców. Dane o liczbie zabitych i rannych najemników pochodzą z 20 maja, dnia zajęcia Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - relacjonuje Politico.
W lutym wywiad USA oceniał, że Grupa Wagnera straciła na Ukrainie 9 tys. ludzi, a rannych i zabitych było w sumie 30 tys.
18:30. Borrell: Chcemy przeznaczyć 20 mld euro na potrzeby obronne Ukrainy
Unia Europejska chce zapewnić Ukrainie do pięciu miliardów euro rocznie przez następne cztery lata na potrzeby obronne za pośrednictwem „specjalnej sekcji” w Europejskim Instrumencie na rzecz Pokoju (EPF) - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
„To wciąż to samo narzędzie, Europejski Instrument na rzecz Pokoju, który działa bardzo dobrze i będziemy go nadal używać, ale ze specjalną sekcją, z konkretnym finansowaniem, które można oszacować na podstawie liczb, o których wspomniałem” – wyjaśnił Borrell.
17:50. Amerykańskie sankcje
Amerykański Departament Stanu i resort skarbu (finansów) ogłosiły kolejny pakiet sankcji wobec niemal 120 rosyjskich podmiotów i osób z przemysłu zbrojeniowego, wydobywczego, energetycznego i technologicznego. Sankcje objęły też m.in. firmy z Kirgistanu zaangażowane w omijanie restrykcji.
17:15. Rada UE przedłuża sankcje przeciwko Rosji
Rada UE, czyli państwa członkowskie, postanowiła przedłużyć o sześć miesięcy – do 31 stycznia 2024 roku – sankcje wymierzone w konkretne sektory gospodarcze Federacji Rosyjskiej za jej agresję militarną na Ukrainę.
„Po raz pierwszy sankcje te zostały wprowadzone w 2014 roku w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację w Ukrainie. Następnie – od lutego 2022 roku – w reakcji na niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję wojskową Rosji przeciwko Ukrainie sankcje zostały znacznie rozszerzone” - poinformowała Rada UE.
„Obecnie składają się na nie szerokie środki sektorowe, w tym ograniczenia w dziedzinie handlu, finansów, technologii i towarów podwójnego zastosowania, przemysłu, transportu i dóbr luksusowych. Sankcje obejmują też zakaz importu lub transferu ropy naftowej i niektórych produktów ropopochodnych transportowanych drogą morską z Rosji do UE, wyłączenie kilku rosyjskich banków z systemu SWIFT, a także zawieszenie działalności nadawczej i licencji kilku wspieranych przez Kreml mediów dezinformacyjnych. Wprowadzono też środki szczególne, by umożliwić UE skuteczniejsze przeciwdziałania obchodzeniu sankcji” - przypomniała Rada.
17:00. Potężny pożar w Soczi
W rosyjskim Soczi wybuchł potężny pożar. Płonąć ma tam podstacja elektryczna, a ogień objął powierzchnię 100 metrów kwadratowych. Przyczyny pożaru nie są obecnie znane.
16:45. Rosyjski propagandysta „wyeliminowany”
Nie żyje Mykhailo Luchyna, rosyjski żołnierz, dowódca plutonu UAV i bloger militarny. Rosjanin prowadził na Telegramie propagandowy kanał „Misha na Donbas”. Został „wyeliminowany” przez ukraińskie oddziały w pobliżu Krasnohorivky.
16:40. Ukraina zaczęła stosować otrzymane od USA pociski kasetowe
Ukraina zaczęła stosować przeciw siłom rosyjskim na południowym wschodzie otrzymaną od Stanów Zjednoczonych amunicję kasetową, by przełamać dobrze umocnione rosyjskie pozycje, które spowalniają ukraińską kontrofensywę – podał dziennik „Washington Post”, powołując się na ukraińskiego urzędnika.
Urzędnik ten powiedział, zastrzegając swoją anonimowość, że pociskami kasetowymi ostrzeliwano rosyjskie pozycje, by przełamać linię okopów.
Prezydent USA Joe Biden powiedział 8 lipca, że decyzja o przekazaniu Ukrainie broni kasetowej była bardzo trudna, ale ocenił, że Kijów potrzebuje tej amunicji, by uniemożliwić Rosji zatrzymanie kontrofensywy.
Bomby kasetowe, które są zakazane w ponad 120 krajach, eksplodują nad swym celem w powietrzu, uwalniając kilkadziesiąt lub nawet kilkaset mniejszych pocisków nad obszarem o powierzchni nawet siedmiu boisk piłkarskich. Jest to szczególne zagrożenie dla dzieci, bo niewybuchy potencjalnie mogą eksplodować nawet kilka lat po zakończeniu konfliktu.
Przedstawiciele Kijowa od dawna domagali się jednak tych pocisków, które według nich zrekompensują siłom ukraińskim znaczną przewagę Rosji w uzbrojeniu.
16:32. Rosjanie stracili ponad 240 tys. żołnierzy
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 240 010 żołnierzy, 4 129 czołgów, 8 056 transporterów opancerzonych, 4 592 zestawy artyleryjskie, 692 wyrzutnie rakiet, 433 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3 918 bezzałogowych statków powietrznych, 1 293 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 7 134 pojazdy (w tym cysterny), 685 jednostek sprzętu specjalnego.
16:20. Ukraina otrzyma od Banku Światowego 1,5 mld USD pożyczki
Ukraina otrzyma od Banku Światowego 1,5 mld dolarów pożyczki gwarantowanej przez rząd Japonii - poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal. Dodał, że pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla ludności cywilnej, odbudowę kraju, osłony społeczne i wsparcie gospodarki.
Premier przekazał, że umowa w sprawie tej pożyczki została podpisana przez Bank Światowy i ukraiński resort finansów podczas spotkania z wiceprezes Banku na Europę i Azję Środkową Antonellą Bassani. Szmyhal nie poinformował kiedy miało miejsce to spotkanie.
Rada dyrektorów wykonawczych Banku Światowego zatwierdziła przyznanie Ukrainie tych funduszy 30 czerwca. Wraz z tą pożyczką Bank Światowy wyasygnował w sumie awaryjne finansowanie dla Ukrainy o wartości przekraczającej 37,5 mld dolarów, z czego 22 mld Kijów już otrzymał. Pieniądze te pozwalają m.in. na dostarczanie podstawowych usług publicznych dla Ukraińców, wypłacanie emerytur i pensji pracownikom sektora publicznego oraz niesienie pomocy wewnętrznym uchodźcom - przekazał Bank Światowy.
Gwarantowana przez japoński rząd pożyczka zostanie przeznaczona na trzy główne cele: pomoc dla zubożałych i wysiedlonych rodzin, wsparcie reform zwiększających przejrzystość finansów publicznych i poprawę systemu handlu nieruchomościami, energią oraz na walkę z korupcją w tym obszarze.
16:00. Odeskie muzea zostały zniszczone przez rosyjski atak rakietowy
W wyniku nocnego rosyjskiego ataku rakietowego 20 lipca w Odessie uszkodzone zostały dwa muzea i centrum kreatywne w Mikołajowie. Poinformowało o tym Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej.
15:30. Władze: Mieszkańcy Mariupola trafiają do katowni
Od początku rosyjskiej okupacji Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy aresztowanych zostało 10 tys. cywilów; mieszkańcy miasta trafiają do utworzonej przez okupantów katowni - informuje Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola.
Według Andriuszczenki każdego tygodnia w Mariupolu zatrzymywane są dziesiątki ludzi w ramach kontroli i poszukiwań dywersantów. Jak zaznaczył, zwykli ludzie zatrzymywani są za to, że prowadzą korespondencję z mieszkańcami Mariupola, którzy opuścili miasto, czy za to, że czytają ukraińskie wiadomości. Na mieszkańców składane są donosy.
Doradca mera opublikował nagranie, na którym - jak poinformował - widać „główną katownię Mariupola”, były komisariat policji. Andriuszczenko przekazał, że większość zatrzymanych trafia właśnie tam.
W katowni ludzie „przyznają się” do rzekomej winy, podpisują jakieś dokumenty i w najlepszym przypadku są objęci obserwacją. W gorszym przypadku znikają na zawsze.
Łącznie - jak napisał na Telegramie Andriuszczenko - ponad 10 tys. mieszkańców Mariupola zostało aresztowanych przez okupantów, a miejsce ich pobytu, dalszy los, są nieznane.
15:10. Resort obrony: okręty płynące do rosyjskich portów będziemy traktować jako przewożące ładunek wojskowy
Wszystkie okręty płynące na Morzu Czarnym w kierunku morskich portów Rosji mogą być od piątku traktowane jako przewożące ładunki przeznaczone do celów wojskowych – poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy w komunikacie.
Jako przewożące ładunki wojskowe mogą być traktowane – „ze wszystkimi tego konsekwencjami” - jednostki zmierzające do portów rosyjskich oraz portów ukraińskich na okupowanym terytorium Ukrainy – podał resort.
Ponadto zabroniono od godz. 5. (4. czasu polskiego) w czwartek ruchu statków w okolicach północno-wschodniej części Morza Czarnego oraz Cieśniny Kerczeńskiej, uznając ten ruch za niebezpieczny.
Ukraińskie ministerstwo obrony zaznaczyło, że Kreml otwarcie grozi cywilnym statkom przewożącym produkty żywnościowe z portów ukraińskich i umyślnie stwarza zagrożenie militarne na szlakach handlowych. „Odpowiedzialność za wszelkie ryzyko spada w całości na rosyjskie kierownictwo” – podkreślił resort.
14:15. Budynek konsulatu Chin uszkodzony w rosyjskim ostrzale Odessy
Budynek konsulatu generalnego Chin w Odessie został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ostrzału przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek przy użyciu pocisków rakietowych i dronów - poinformował szef obwodu odeskiego Ołeh Kiper.
Urzędnik opublikował na serwisie Telegram zdjęcia budynku. Widać na nich wybite szyby w oknach placówki dyplomatycznej, mieszczącej się w centrum Odessy niedaleko portu.
„Najeźdźca umyślnie atakuje infrastrukturę portową. Ucierpiały okoliczne budynki administracyjne i mieszkalne, a także konsulat Chińskiej Republiki Ludowej. Świadczy to o tym, że wróg nie zwraca na nic uwagi” - napisał szef obwodu odeskiego.
Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko poinformował, że w konsulacie Chin nikt nie ucierpiał podczas ataku. „MSZ Ukrainy jest w kontakcie z ambasadą ChRL w celu wyjaśnienia szkód i okazania niezbędnej pomocy” - napisał Nikołenko na Facebooku.
13:00. Generał: w Bachmucie Rosjanie są w quasi-otoczeniu, nie możemy z tego nie skorzystać
Miasto Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy ma znaczenie strategiczne m.in. dlatego, że stanowi punkt przecięcia ważnych dróg – powiedział dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski w wywiadzie dla BBC. - W tej chwili stworzono wszelkie warunki po temu, byśmy odzyskali miasto - stwierdził.
Syrski zaznaczył, że przez Bachmut przebiegają drogi z Debalcewa, Siewierska, Gorłówki, Konstantynówki i Słowiańska. „Wykorzystując rozwiniętą sieć dróg wojska rosyjskie mogą atakować w co najmniej trzech kierunkach operacyjnych” – oznajmił.
Wskazał też, że okolice miasta obfitują we wzgórza, które pozwalają kontrolować znaczną część pobliskich miejscowości. „To zwiększa jego rolę jako platformy dla dalszych działań ofensywnych” – powiedział.
Syrski powiedział, że nie potrafi powiedzieć, ile czasu potrzeba, by wojska ukraińskie odbiły Bachmut, ale „w tej chwili stworzono wszelkie warunki po temu, byśmy odzyskali miasto, tylko że z dziesięciokrotnie mniejszymi stratami” niż podczas zajmowania Bachmutu przez rosyjską najemniczą Grupę Wagnera.
Dodał, że stanowiska sił rosyjskich są obecnie rozmieszczone na łuku, którego centrum stanowi Bachmut. „I znajdują się oni w quasi-otoczeniu. Po prostu nie możemy z tego nie skorzystać” – powiedział.
CZYTAJ WIĘCEJ: Walki o Bachmut. Generał Syrski: „Rosjanie są w quasi-otoczeniu. Po prostu nie możemy z tego nie skorzystać”
12:45. Rosyjski atak na miejscowość pod Charkowem
Jedna osoba zginęła w rosyjskim ostrzale wyzwolonej przez siły ukraińskie miejscowości Kozacza Łopań pod Charkowem na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowały władze obwodowe na Telegramie.
„Około godziny 9 rano (8 czasu polskiego) zostało ostrzelane osiedle typu miejskiego Kozacza Łopań w hromadzie dergaczewskiej. W wyniku zmasowanego ostrzału zginął 61-letni mężczyzna” - poinformowano.
Ostrzał został przeprowadzony z czołgu, przy czym siły rosyjskie wykonały około 20 uderzeń w budynki prywatne i obiekty cywilnej infrastruktury.
11:30. Zełenski: Rosja nie ma rakiet potężniejszych od naszej woli zwycięstwa
Rosja nie ma rakiet potężniejszych od ukraińskiej woli zwycięstwa – oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze, odnosząc się do nocnego ataku sił rosyjskich na Odessę i Mikołajów na południu Ukrainy, w którym zginęły dwie osoby.
„Niestety są ranni i zabici. Moje kondolencje dla rodzin i przyjaciół. Ale państwo zła nie ma rakiet potężniejszych niż nasza wola ratowania życia, wzajemnego wspierania się i zwycięstwa!” – napisał Zełenski.
Podziękował przy tym żołnierzom, ratownikom, lekarzom, władzom lokalnym i wolontariuszom, a także wszystkim, którzy naprawiają skutki rosyjskiego terroru.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie ostrzelali Odessę i Mikołajów! Rośnie liczba ofiar. Zełenski: Nasza wola zwycięstwa jest silniejsza niż rosyjskie rakiety
11:00. Jermak o kolejnym ataku Rosji
Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zaznaczył, że gospodarka Rosji powinna doznać niszczycielskiego uderzenia sankcji.
„Możliwości produkowania uzbrojenia przez kompleks przemysłu wojskowego (Rosji) powinny zostać ograniczone, a Ukraina powinna otrzymywać więcej uzbrojenia w celu ochrony nieba i działań ofensywnych” – podkreślił na Twitterze.
10:30. Zmasowane ataki
W ciągu ostatniej doby Rosjanie odpalili 72 pociski, wystrzelili łącznie 277 granatów z moździerzy, artylerii, „Grad” MLRS, lotnictwa i dronów. Na okolice Chersonia wystrzelono osiem pocisków – poinformował szef Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Prokudin. Cztery osoby zostały ranne.
10:15. Siedem pocisków „Onyx”
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat wyjaśnił, dlaczego obrona powietrzna nie zdołała zniszczyć żadnego z siedmiu pocisków „Onyx”. Według niego nie udało się ich jeszcze zestrzelić, bo pocisk „Onyx” leci z prędkością ponad 3000 km na godzinę. Podczas wprowadzania pocisku docelowego może latać na wysokości 10-15 m nad wodą, co znacznie utrudnia walkę z takimi rakietami.
09:30. Już 19 ofiar w Mikołajowie
Liczba ofiar w Mikołajowie wzrosła do 19, informuje szef Obwodowej Administracji Wojskowej Witalij Kim.
09:15. Australia nałożyła sankcje na 35 organizacji z Rosji
Australia nałożyła sankcje na 35 organizacji z Rosji, poinformował Andrii Yermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że chodzi o organizację z dziedziny technologii obronnej i energetyki. Ponadto sankcjami objęto 10 osób, w tym rosyjskich ministrów i urzędników, a także personelu służbowego z Białorusi.
08:56. Rosjanie użyli 19 rakiet, w tym Kalibrów i Iskanderów w nocnym ataku na Odessę i Mikołajów
Rosjanie użyli w nocnym ataku na Odessę i Mikołajów 19 dronów i 19 pocisków, m.in.: Ch-22, Kalibrów i Iskander - poinformowały w komunikacie w czwartek Siły Powietrzne armii ukraińskiej. Obrona przeciwlotnicza strąciła 13 dronów i pięć pocisków rakietowych.
Jak podały Siły Powietrzne w komunikacie na Telegramie, zniszczono 18 celów powietrznych: dwa pociski manewrujące Kalibr, trzy pociski typu Iskander-K oraz 13 dronów irańskich typu Shahed.
Rosjanie użyli w ataku: siedmiu rakiet przeciwokrętowych Onyks, odpalonych z zestawów obrony wybrzeża Bastion rozmieszczonych na okupowanym Krymie. Bombowce Tu-22M3 wystrzeliły znad Morza Czarnego cztery pociski Ch-22. Prawdopodobnie z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym odpalone zostały na terytorium Ukrainy trzy pociski Kalibr. Do ataku na Mikołajów i Odessę dołączono też pięć pocisków Iskander-K, również wystrzelonych z okupowanego Krymu oraz drony, z których część także atakowała z kierunku Półwyspu Krymskiego.
Wojska rosyjskie przeprowadziły w nocy masowy ostrzał Odessy i Mikołajowa; celem były budynki mieszkalne, porty i mola oraz sieci handlowe - głosi komunikat Sił Powietrznych. Wcześniej władze regionalne poinformowały, że w atakach ranne zostały w Odessie cztery osoby. W Mikołajowie poszkodowanych zostało 19 osób. Pojawiły się doniesienia o ofiarach śmiertelnych w Mikołajowie, ale ich liczby nie podano.
08:10. Rosyjska Flota Czarnomorska może aktywniej zakłócać handel
Po wycofaniu się Rosji z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej jej Flota Czarnomorska prawdopodobne podejmie aktywniejszą rolę w zakłócaniu handlu z Ukrainą, ale zarazem sama będzie bardziej narażona na ataki - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że 17 lipca Rosja nie przedłużyła swojego zaangażowania w Czarnomorską Inicjatywę Zbożową, co skutecznie unieważniło porozumienie, które pomimo wojny zapewniało bezpieczny przepływ statków eksportujących zboże z Ukrainy. Rosja dąży do powstrzymania wszelkiej żeglugi handlowej z ukraińskich portów.
Oceniono, że Rosja prawdopodobnie podjęła decyzję o odejściu jakiś czas temu, gdyż uznała, iż umowa nie służy już jej interesom. Jak dodano, Rosja zamaskowała to dezinformacją, twierdząc, iż jej wycofanie się jest spowodowane obawami, że statki cywilne są zagrożone przez ukraińskie miny, a Ukraina wykorzystuje korytarz zbożowy do celów wojskowych, nie przedstawiając jednak dowodów na te twierdzenia.
19 lipca 2023 r. rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że zakłada, iż wszystkie statki zbliżające się do Ukrainy przewożą broń.
Rosyjska Flota Czarnomorska prawdopodobnie podejmie bardziej aktywną rolę w zakłócaniu wszelkiego handlu, który będzie kontynuowany. Jednak jej operacje blokujące będą narażone na ryzyko ze strony ukraińskich dronów nawodnych i pocisków manewrujących obrony przybrzeżnej
— napisano.
08:01. W ataku z użyciem drona na okupowanym Krymie zginęła jedna osoba
Do ostrzału budynków administracyjnych przy użyciu drona doszło na okupowanym przez Rosję Krymie; władze okupacyjne oświadczyły, że zginęła jedna osoba - podała w czwartek agencja Reutera.
Władze okupacyjne twierdzą, że w ataku „wrogiego drona” zginęła nastoletnia dziewczynka i że ostrzał ten miał miejsce w północno-zachodniej części półwyspu - podał niezależny rosyjski portal Meduza. Dalszych szczegółów nie podano.
07:40. Rosjanie użyli w ataku na Odessę i Mikołajów ponad 20 pocisków i dronów
W nocnym ataku na Mikołajów, Odessę i obwód odeski wojska rosyjskie użyły ponad 20 dronów i pocisków rozmaitych typów, m.in. rakiet Ch-22, Onyks i prawdopodobnie Iskander - powiedziała w czwartek rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju, Natalia Humeniuk.
Trzecią noc z rzędu Rosjanie atakują obwód odeski i mikołajewski. Są to zaplanowane ataki, skierowane w szczególności na infrastrukturę portową
— powiedziała Humeniuk. Określiła nocny atak jako masowe i połączone uderzenie z użyciem pocisków rakietowych i dronów - łącznie ponad 20 celów powietrznych.
Wykorzystano rakiety rozmaitego bazowania. Dołączył do ataku również okręt podwodny pełniący służbę na Morzu Czarnym. Jest też lotnictwo strategiczne, odpalające rakiety typu Ch-22; stosowano zestawy rakietowe Onyks oraz prawdopodobnie Iskandery
— powiedziała Humeniuk.
Dane o stratach i poszkodowanych w ostrzale są ustalane. Według wstępnych doniesień w Mikołajowie atak spowodował ofiary śmiertelne, ich liczby nie podano.
07:20. W wyniku ostrzału zniszczenia i pożar w centrum Odessy, są poszkodowani
Nocny ostrzał centrum Odessy spowodował zniszczenia; pożar objął powierzchnię 300 m2; dwie osoby trafiły do szpitala - poinformowały władze regionalne. W Mikołajowie ostrzał spowodował ofiary śmiertelne, ale ich liczby wciąż nie podano.
Na skutek ataku rosyjskiego w centrum Odessy doszło do zniszczeń, wybuchł pożar na powierzchni 300 m2. Pracują specjaliści odpowiednich służb. Wiadomo o dwóch rannych, którzy trafili do szpitala
— napisał w Telegramie szef władz obwodowych Ołeh Kiper.
Rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk przekazała, że ranne w Odessie zostały cztery osoby - podała agencja Ukrinform. Podczas nocnego ataku zaatakowany został również jeden z magzynów w obwodzie odeskim.
Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz poinformował, że w ostrzale centrum tego miasta, leżącego na południu Ukrainy, uszkodzonych zostało pięć domów mieszkalnych i kilkanaście garaży. Wcześniej władze regionalne podały, że są ofiary śmiertelne, ale ich liczby nie sprecyzowano. Rannych zostało dziewięć osób, w tym pięcioro dzieci.
04:00. Nocny atak na Odessę i Mikołajów; są zabici i ranni
W nocy z środy na czwartek Rosjanie ostrzelali południowe regiony Ukrainy. W Odessie, trzecią noc z rzędu, słychać było odgłosy wybuchów. W Mikołajowie w wyniku ataku zapalił się budynek mieszkalny. Rannych zostało 9 osób, w tym 5 dzieci. „Są też zabici” - poinformował szef obwodu mikołajowskiego.
Rosjanie uderzyli w centrum Mikołajowa. Płonie garaż i 3-piętrowy budynek mieszkalny. Na miejscu pracują strażacy i ratownicy
— podał szef obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.
Kim poinformował, że w wyniku ataku rannych zostało 9 osób, w tym 5 dzieci.
Są też zabici
— dodał.
Z kolei w kierunku Odessy wystrzelone zostały pociski manewrujące. W mieście słychać było odgłosy eksplozji. Wybuchł pożar. Dwie osoby trafiły do szpitala - poinformowały siły zbrojne Ukrainy. Reuter przypomina, że Moskwa zapowiedziała odwet po uszkodzeniu mostu Krymskiego łączącego okupowany Krym z terytorium rosyjskim.
00:50. Rosja może atakować cywilne statki na Morzu Czarnym
Jesteśmy w posiadaniu informacji wskazujących na to, że Rosja zaminowała podejścia do ukraińskich portów na Morzu Czarnym - poinformował w środę Biały Dom.
Uważamy, że jest to skoordynowana operacja, mająca na celu usprawiedliwienie wszelkich ataków na statki cywilne na Morzu Czarnym i zrzucenie winy za te ataki na Ukrainę
— przekazali amerykańscy urzędnicy. Rosja oświadczyła w środę, że od czwartku będzie uznawać statki płynące na Ukrainę po Morzu Czarnym za „potencjalne jednostki wojskowe” - podały agencje AFP i Ukrinform, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
W związku z zakończeniem działalności Inicjatywy Czarnomorskiej i zamknięciem morskiego korytarza humanitarnego od godziny 00:00 czasu moskiewskiego 20 lipca 2023 r. wszystkie statki zmierzające do ukraińskich portów w rejonie Morza Czarnego będą traktowane jako potencjalnie przewożące ładunek wojskowy
— podało w komunikacie rosyjskie ministerstwo obrony.
Resort podkreślił, że „państwa, pod których banderami te statki będą płynąć, będą uważane za zaangażowane w konflikt po stronie Ukrainy”.
00:05. Alarm lotniczy w trzech obwodach
W trzech obwodach Ukrainy ogłoszono w nocy z środy na czwartek alarm lotniczy - poinformowały ukraińskie media. Siły zbrojne Ukrainy ostrzegają także przed groźbą użycia przez Rosję dronów kamikadze.
Alarm powietrzny ogłoszono w obwodach charkowskim, chersońskim i mikołajowskim.
Dodatkowo w obwodach chersońskim i mikołajowskim siły zbrojne Ukrainy ostrzegają przed rosyjskim atakiem dronów kamikadze.
00:00. Zełenski: Trzeba wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy
To była chyba największa próba zadania bólu Odessie przez Rosję w całym okresie wojny na pełną skalę
— tak o rosyjskim ataku na miasto mówił w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dzięki obronie powietrznej i wszystkim naszym obrońcom nieba konsekwencje tego ataku są nadal mniejsze niż mogłyby być. Z każdym takim uderzeniem apelujemy jeszcze raz do naszych partnerów: trzeba wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy
— zaznaczył.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/655296-relacja-512-dzien-wojny-ostrzal-odessy-i-mikolajowa