Trwa 481. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Poniedziałek, 19 czerwca 2023 r.
22:22. “El Mundo”: na Lazurowym Wybrzeżu ukryło się przed wojną około 80 oligarchów z Ukrainy
Na południu Francji ukryło się w związku z wybuchem wojny na Ukrainie około 80 oligarchów z Ukrainy - poinformował madrycki dziennik “El Mundo”, wytykając im brak solidarności ze swoim narodem.
Gazeta przypomina z ironią, że bogaci Ukraińcy z Lazurowego Wybrzeża nazywani są “Batalionem Monako”.
Nazywają ich tak, bo kiedy ich rodacy przygotowywali się do walki, a kobiety i dzieci uciekały z kraju, oni pakowali się do wyjazdu w przyjemnym kierunku: na elitarne Lazurowe Wybrzeże
— napisał hiszpański dziennik.
Gazeta odnotowała, że większość z około 80 ukraińskich oligarchów zamieszkała w Monako, Nicei lub w kurorcie Saint-Jean-Cap-Ferrat. Grupę tą nazywa “właścicielami połowy Ukrainy”, przypominając, że część z tych bogaczy sprowadziła na Francuską Riwierę swoje jachty i luksusowe auta mające rosyjskie tablice rejestracyjne.
“El Mundo” w gronie uciekinierów z Ukrainy wymienia m.in. Ihora Surkisa, współwłaściciela Dynama Kijów, oraz jego brata Hryhorija. Ten drugi, jak zauważa gazeta, w przeszłości pełnił funkcję prezesa ukraińskiej ligi piłkarskiej. Gazeta odnotowała, że na Lazurowym Wybrzeżu ukrył się także Rinat Achmetow, uznawany za najbogatszego człowieka Ukrainy. Ten miliarder i prezes klubu Szachtar Donieck, jak twierdzi madrycki dziennik, nie pozostał jednak obojętny na los swoich rodaków.
22:20. Reznikow: Nasi partnerzy rozważają utworzenie koalicji cybernetycznej wspierającej Ukrainę
Nasi partnerzy wystąpili z inicjatywą utworzenia w ramach grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, czyli tzw. formatu Ramstein koalicji cybernetycznej (koalicji IT) na wzór wcześniejszych koalicji czołgowej i samolotowej - oznajmił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
Pomysł przekazania nam nowoczesnych czołgów pojawił się dzięki przywództwu Polski i Niemiec. Liderami późniejszej inicjatywy zakładającej szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16 stały się Holandia i Dania, które nawiązały w tym względzie bliską współpracę z USA. Koncepcję koalicji cybernetycznej poparli natomiast nasi koledzy z Estonii i Luksemburga - poinformował minister w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia.
Dzisiejsza wojna to wojna zasobów i technologii. Na froncie walczą drony - latające, pełzające, skaczące, pływające, nurkujące. Bardzo ważną rolę odgrywa (też) walka w sferze radioelektronicznej. Zagrożenie stanowią (również) cyberataki. Musimy zabezpieczać przed nimi różne systemy, głównie łączności
— podkreślił Reznikow, przywołując argumenty na rzecz utworzenia koalicji cybernetycznej.
22:00 Komisja Europejska: Węgry powinny wyjaśnić swój udział w sprowadzeniu ukraińskich jeńców wojennych z Rosji
Władze Węgier powinny wyjaśnić swój udział w sprowadzeniu ukraińskich jeńców wojennych z Rosji, a także działania Budapesztu dotyczące komunikacji w tej sprawie z Kijowem - oświadczył w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano w rozmowie z portalem Delfi, funkcjonującym na Litwie, Łotwie i w Estonii.
21:38. Dania przeznaczy na pomoc militarną dla Ukrainy ponad 3 mld dolarów
Pomoc militarna Danii dla Ukrainy zostanie zwiększona do 21,9 mld duńskich koron (3,21 mld dol.) w latach 2023-2028 - poinformowało ministerstwo obrony Danii.
Pomoc zostanie dostarczona za pośrednictwem funduszu na rzecz Ukrainy, utworzonemu przez Danię w marcu. Fundusz obejmował początkowo 7 mld duńskich koron, które miały być przeznaczone na pomoc humanitarną, wznowienie przedsiębiorczości oraz potrzeby wojskowe.
Agencja Reutera podkreśla, że nie jest jasne, jaka część z 7 mld koron została już przekazana Ukrainie.
21:31. Reuters: Ukraina spełniła dwa z siedmiu wymogów warunkujących rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z UE
W raporcie Komisji Europejskiej, który zostanie opublikowany w tym tygodniu, znajdzie się ocena, że Ukraina spełniła dotychczas dwa spośród siedmiu wymogów warunkujących rozpoczęcie przez ten kraj negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską - ujawniła agencja Reutera za informatorami w instytucjach UE zastrzegającymi sobie anonimowość.
Władze w Kijowie dokonały największych postępów w zakresie reformy sądownictwa i prawa medialnego. Wśród wymogów stawianych przed Ukrainą, wciąż oczekujących na wypełnienie, znalazły się też m.in. skuteczniejsza walka z korupcją i praniem brudnych pieniędzy, ograniczenie roli oligarchów w życiu publicznym, reforma Sądu Konstytucyjnego i organów ścigania, a także ochrona praw mniejszości narodowych - powiadomił Reuters.
Odnotowano pewne postępy, dlatego raport będzie „umiarkowanie pozytywny”. Doceniamy starania Ukrainy m.in. w zakresie reformy sądownictwa i ujawniania przypadków korupcji, ale wciąż należy tam podjąć wiele kroków o kluczowym znaczeniu. Nie wszystko jest zadowalające - oceniły źródła agencji w Brukseli.
Jak podkreślono, czerwcowy raport KE to najnowsza aktualizacja dotycząca działań Ukrainy na rzecz integracji z UE, poprzedzająca bardziej formalną ocenę planowaną w październiku.
20:56. Niezależny ekspert: ukraińska kontrofensywa postępuje powoli, ale opór Rosjan może wkrótce zostać przełamany
Kontrofensywa Kijowa postępuje powoli, ale rosyjskie linie obronne mogą wkrótce zostać przełamane; Ukraińcy konsekwentnie osłabiają wroga, zachowując przy tym większość swoich sił rezerwy - ocenił Jan Matwiejew, niezależny ekspert związany z Fundacją Walki z Korupcją (FBK) rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
Postępy (ukraińskiej armii) są powolne ze względu na rozbudowane (rosyjskie) pola minowe, ostrzał artyleryjski i systemy walki radioelektronicznej (wroga), a także przewagę Rosjan w powietrzu. Ponadto jednostki agresora umocniły się na przygotowanych pozycjach i poprawiły łączność między sobą. Ukraińcom udało się przełamać pierwszą linię obrony w dwóch miejscach - w pobliżu Kamianskego (w zachodniej części obwodu zaporoskiego - PAP) i Wełykiej Nowosiłki (na zachodzie obwodu donieckiego - PAP)
— relacjonował Matwiejew w rozmowie z niezależnym rosyjskim kanałem na Telegramie Możem Objasnit’.
Owszem, poniesiono przy tym straty, w tym w nowym zachodnim sprzęcie wojskowym, ale nie tak duże, jak twierdzi rosyjska propaganda
— dodał analityk.
W ocenie Matwiejewa strona ukraińska zaangażowała dotychczas od 1/4 do 1/3 wszystkich sił sformowanych z myślą o kontrofensywie, a zatem nie wykorzystała jeszcze nawet połowy swoich rezerw. Takie działania wynikają z taktyki Kijowa, polegającej na powolnym wyczerpywaniu wroga atakami przeprowadzanymi przez niewielkie liczebnie oddziały.
20:31. Cenne dzieła sztuki wywiezione potajemnie z Kijowa znalazły schronienie w Luwrze
Najcenniejsze dzieła sztuki ewakuowane potajemnie z Kijowa, w tym liczące 1400 lat bizantyjskie ikony, będą prezentowane w Luwrze - poinformował portal france24.com.
16 cennych dzieł sztuki, w tym liczące 1400 lat bizantyjskie ikony, przechowywane dotąd w Narodowym Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie, będą teraz przechowywane i prezentowane w Luwrze. To pozwoli im przetrwać wojnę - napisał portal.
Przez kilka miesięcy przechowywane były w nieujawnionym miejscu. Pochodzące z klasztoru położonego u podnóża góry Synaj ikony wielokrotnie ukrywane były przed różnymi dziejowymi zawirowaniami - powiedziała Olha Apenko-Kurowec, kuratorka z Muzeum Chanenków, obecnie pracująca w Luwrze. Wśród ikon, które przez Polskę i Niemcy trafiły do Luwru jest również między innymi mikromozaika ze złotą ramę przedstawiająca Świętego Mikołaja, pochodząca prawdopodobnie z Konstantynopola, wykonana tamże na przełomie XIII i XIV wieku. Jest to jedno z około 50 takich dzieł na świecie - zauważyła kurator.
Ewakuacja dzieł sztuki z muzeum Chanenków w Kijowie była koniecznością - zostało ono w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę uszkodzone w wyniku nalotu. Wymagające niezwykłej delikatności przetransportowanie cennych dzieł wymagało zachowania absolutnej tajemnicy przez wszystkie zaangażowane w to osoby i instytucje - napisał portal france24.com.
20:03. Ukraiński sztab: na poligonach Białorusi szkolą się kolejni rosyjscy żołnierze
Na poligonach Republiki Białorusi kontynuowane jest szkolenie bojowe rosyjskich sił zbrojnych przed wysłaniem w rejonach działań zbrojnych na Ukrainie - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym poniedziałkowym komunikacie.
Federacja Rosyjska nadal zabija cywilów na Ukrainie, ignorując prawa i zwyczaje wojenne, stosując taktykę terroru, uderzając i ostrzeliwując zarówno cele wojskowe, jak i cywilne
— czytamy w powiadomieniu.
W ciągu minionej doby rosyjscy okupanci przeprowadzili kolejny atak rakietowy i powietrzny na terytorium Ukrainy przy użyciu czterech pocisków manewrujących Kalibr i czterech irańskich bezzałogowych samolotów Shahed-136. Zarówno pociski, jak drony zostały zniszczone przez ukraińskie siły obrony powietrznej.
Ponadto Rosjanie przeprowadzili 32 naloty i wystrzelili około 40 razy z wieloprowadnicowych systemów rakietowych na obszary zaludnione - napisał sztab.
Najcięższe walki nadal toczą się na odcinkach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki, gdzie w ciągu ostatniej doby doszło w sumie do 39 potyczek.
20:01. „Politico”: mimo sankcji Rosja sprowadziła setki tysięcy amerykańskiej amunicji snajperskiej
Objęta sankcjami rosyjska firmy zbrojeniowe była w stanie sprowadzić setki tysięcy sztuk amunicji snajperskiej z USA i innych zachodnich krajów - podał w poniedziałek portal Politico. Nie jest jasne, w jaki sposób naboje trafiły do Rosji.
19:10. Niezależne media: rosyjska mafia popiera inwazję na Ukrainę, na froncie giną przedstawiciele 10 grup przestępczych
Rosyjskie zorganizowane grupy przestępcze poparły inwazję Kremla na Ukrainę i uznały rekrutację swoich przedstawicieli na wojnę za zgodną z mafijnym „kodeksem honorowym”; na froncie zginęli już wpływowi członkowie co najmniej 10 ugrupowań kryminalnych - ujawnił w poniedziałek niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit’.
Agresję na sąsiedni kraj popierają liderzy właściwie wszystkich głównych organizacji przestępczych z różnych regionów Rosji - od Biełgorodu w pobliżu granicy z Ukrainą po Kraj Zabajkalski na Syberii. Jest znamienne, że kryminaliści walczą już nie tylko w szeregach najemniczych oddziałów Grupy Wagnera, ale także w regularnej armii. Co więcej, część rosyjskich dowódców chwali sobie „współpracę” z przedstawicielami mafii, podkreślając, że jest to lepszy „materiał” na żołnierzy, niż rezerwiści trafiający do wojska w ramach mobilizacji - czytamy na łamach opozycyjnego kanału.
Na Ukrainie walczą członkowie najbardziej wpływowych grup przestępczych, m.in. capkowskiej z Kraju Krasnodarskiego, utrzymującej nieformalne związki z rosyjską Prokuraturą Generalną. Na froncie znaleźli się też dwaj przedstawiciele niesławnych „drogowców” z Tatarstanu, czyli bandytów, którzy - przebrani w policyjne mundury - mordowali i okradali kierowców ciężarówek - czytamy w komunikacie niezależnego medium.
18:00. Ukraińcy nie chcą zmiany prezydenta po wojnie
Tylko 23 proc. ankietowanych Ukraińców chciałoby zmiany prezydenta Wołodymyra Zełenskiego po wygraniu wojny z Rosją - wynika z opublikowanego sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS).
Jednocześnie badanie wykazało, że zdecydowana większość Ukraińców, bo aż 73 proc., chciałaby zmiany władz centralnych po wojnie na takim lub innym szczeblu.
Najwięcej - 69 proc. - respondentów pragnie zmiany parlamentu po wojnie. Zmiany rządu chciałoby 47 proc. zapytanych.
„Ukraina jest świetnym przykładem „efektu konsolidowania się wokół sztandaru”: chociaż przed początkiem 2022 roku poparcie władz centralnych stopniowo spadało, to po pełnoskalowej (rosyjskiej) agresji społeczeństwo +ustaliło priorytety+ i obserwujemy obecnie wysokie poparcie dla działań władz w celu osiągnięcia zwycięstwa” - skomentował wyniki sondażu dyrektor KMIS Anton Hruszecki.
Sondaż przeprowadzono w dniach 26 maja - 5 czerwca na próbie 1029 dorosłych obywateli kraju ze wszystkich regionów Ukrainy. Margines błędu takiego badania w czasach pokoju nie przekracza 3,4 proc., ale w warunkach wojny może ulegać odchyleniu.
17:58. Konsekwencje zniszczenia rosyjskiej bazy wojskowej w miejscowości Rykove
W sieci zamieszczono wideo, prezentujące zniszczoną rosyjską bazę w miejscowości Rykove w obwodzie chersońskim.
17:56. Ukraińcy schwytali rosyjskich jeńców w obwodzie zaporoskim
17:20. Drony z oznaczeniami nigeryjskich sił zbrojnych
Wśród sprzętu wojskowego, który ma zostać w najbliższym czasie dostarczony na Ukrainę, zauważono między innymi oznaczenia nigeryjskich sił zbrojnych - poinformował portal Defence Express powołując się na film opublikowany przez brytyjskie ministerstwo obrony.
Brytyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało zawiadomienie o pierwszej fali dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę, która rozpocznie się w lipcu tego roku. Sprzęt ten został ufundowany przez Międzynarodowy Fundusz na rzecz Ukrainy stworzony przez Wielką Brytanię latem 2022 roku i obejmuje różne lotnicze urządzenia rozpoznawcze - napisał portal Defence Express.
Portal zwrócił uwagę, że na opublikowanym materiale pośród brytyjskich Malloy T150, holenderskich DeltaQuad Pro i duńskich Astero ISR, znajdują się również dwa nieokreślone drony. Dziennikarze zidentyfikowali jeden z nich jako produkowany w Portugalii Tekever AR3. Portugalczycy potwierdzili, że produkowane przez nią drony trafiają na Ukrainę. Dron jest użytkowany także przez armię Nigerii.
16:30. Rosyjskie czołgi kamikadze wypełnione materiałami wybuchowymi
Rosyjskie siły wykorzystują na froncie czołgi kamikadze wypełnione ładunkami wybuchowymi; potwierdza to nagranie spod Marjinki w obwodzie donieckim, gdzie nasze wojska zniszczyły niedawno taki pojazd wroga - powiadomił ukraiński portal Militarny.
Materiał wideo opublikowali w mediach społecznościowych propagandyści związani z Kremlem. Zdalnie sterowany rosyjski czołg, prawdopodobnie przestarzała maszyna typu ?-54/55 lub ?-62, natknął się na minę przeciwpancerną i zatrzymał około 100 metrów od ukraińskich pozycji. Chwilę później pojazd został ostrzelany z granatnika i eksplodował. Według najeźdźców wnętrze czołgu było wypełnione 6 tonami materiałów wybuchowych i amunicji, ale nie jesteśmy w stanie zweryfikować tych doniesień przekazywanych przez wroga - powiadomił serwis.
Na portalu Militarny ukazało się nagranie ukazujące wybuch rosyjskiego czołgu kamikadze
16:20. Komponenty do rosyjskich rakiet produkowane w USA
81 proc. zagranicznych komponentów służących do produkcji rosyjskich rakiet jest produkowanych w Stanach Zjednoczonych - poinformował portal news.liga.net, powołując się na zajmującą się sankcjami wobec Rosji grupę ekspercką Jermak-McFaul.
Grupa zawarła takie dane w nowym raporcie, który został udostępniony na wyłączność portalowi news.liga.net. Państwem, które znalazło się na drugim miejscu wśród producentów zagranicznych komponentów do rosyjskich rakiet jest Szwajcaria (8 proc.) Dalej są Niemcy i Japonia (po 3,5 proc.) - pisze portal.
15:40. W powodzi zginęło ponad 500 mieszkańców okupowanych Oleszek
W wyniku powodzi wywołanej wysadzeniem przez Rosjan tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce zginęło ponad 500 mieszkańców okupowanego miasta Oleszki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Ci ludzie ponieśli śmierć tylko dlatego, że najeźdźcy odmówili ewakuacji cywilom nie posiadającym rosyjskich paszportów. Zlekceważyli wszystkie normy międzynarodowego prawa humanitarnego i zwykłe zasady człowieczeństwa, pozostawiając mieszkańców Oleszek na śmierć. Działania wroga noszą wszelkie znamiona ludobójstwa. Sprawcy tej zbrodni zostaną ukarani - zadeklarował rządowy serwis.
Jak podkreślono, dane dotyczące 500 ofiar powodzi w Oleszkach mają wstępny charakter, co oznacza, że mogło tam zginąć jeszcze więcej osób.
15:30. Producent F-16 gotów szkolić pilotów z Ukrainy
Produkujące myśliwce F-16 amerykańskie przedsiębiorstwo Lockheed Martin gotowe jest przeszkolić ukraińskich pilotów z obsługi tych samolotów, jeżeli NATO zdecyduje się przekazać je Kijowowi - wynika z opublikowanego przez dziennik „Financial Times” wywiadu z dyrektorem operacyjnym firmy.
„Jesteśmy gotowi nie tylko zapewnić wyprodukowanie samolotów, jeśli pojawi się taka potrzeba, a także wszelkie aktualizacje, szkolenia, sprzęt i systemy” - powiedział Frank A. St. John, dyrektor operacyjny Lockheed Martin.
CZYTAJ WIĘCEJ: „FT”: Producent myśliwców F-16 gotowy szkolić ukraińskich pilotów, a po wojnie budować swoją bazę w Ukrainie. Wystarczy decyzja NATO
15:00. Węgrzy przetrzymują ukraińskich jeńców wojennych. Kijów alarmuje
MSZ Ukrainy domaga się dostępu swojego konsula do 11 ukraińskich jeńców wojennych, którzy mieli być wywiezieni z Rosji bez wiedzy władz w Kijowie i znajdują się „w izolacji” na terytorium Węgier – powiadomił rzecznik resortu spraw zagranicznych.
MSZ Ukrainy oraz instytucje odpowiedzialne za sprawy jeńców wojennych w dalszym ciągu podejmują działania na rzecz sprowadzenia do kraju 11 ukraińskich jeńców wojennych, przebywających na terytorium Węgier – oświadczył rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko w poniedziałek.
Jak zaznaczył, jeńcy mieli trafić na Węgry z Rosji bez wiedzy ukraińskich władz oraz organizacji międzynarodowych
14:15. Atak zbrojny Rosji na nasze terytorium jest możliwy
Nie można wykluczyć rosyjskiego ataku zbrojnego na terytorium Szwecji, bowiem mimo prowadzonej wojny przeciwko Ukrainie, Rosja wciąż ma zdolności do operacji wojskowych - to jeden z wniosków ogłoszonego raportu Komisji ds. Gotowości Obronnej parlamentu Szwecji.
Komisja, która składa się z przedstawicieli wszystkich partii zasiadających w Riksdagu, usunęła z poprzedniej wersji dokumentu z 2017 roku zapis, że „atak ze strony Rosji jest mało prawdopodobny”.
„Mimo prowadzonej w Ukrainie wojny Rosja wciąż ma zdolności do prowadzenia operacji siłami powietrznymi, morskimi, bronią dalekiego zasięgu lub jądrową, a także wykorzystania sił specjalnych” - podkreślono w opracowaniu określającym politykę bezpieczeństwa do 2030 roku.
14:00. Sytuacja popowodziowa
Woda powoli opada z terenów zalanych po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce. Sytuacja w wielu miejscach obwodu chersońskiego dalej pozostaje dramatyczna.
Jednocześnie Rosjanie uniemożliwiają przedstawicielom ONZ dostęp do zalanych terenów
13:35. Służby zlikwidowały wart miliony dolarów proceder korupcyjny związany z eksportem zboża
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała zakrojony na szeroką skalę proceder polegający na pobieraniu przez wysoko postawionych urzędników haraczu od ukraińskich przedsiębiorców eksportujących zboże; zyski urzędników wynosiły 1 mln USD miesięcznie - poinformowała SBU.
13:15. Ukraina nie zostanie oficjalnie zaproszona do Sojuszu na szczycie w Wilnie
Liderzy państw NATO nie zaproszą oficjalnie Ukrainy do dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego na szczycie w Wilnie, który odbędzie się w połowie lipca - oświadczył w Berlinie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
„Nie rozmawiamy na temat wysłania formalnego zaproszenia na szczycie w Wilnie i podczas przygotowań do szczytu” - powiedział reporterom Stoltenberg, zaznaczając, że przywódcy NATO będą jednak dyskutować na temat tego, w jaki sposób bardziej zbliżyć Ukrainę do Sojuszu.
Ostrzegł także przed zaakceptowaniem przez świat zamrożonego konfliktu na Ukrainie w zamian za zakończenie wojny.
„Wszyscy chcemy, żeby ta wojna się skończyła, ale sprawiedliwy pokój nie może oznaczać zamrożonego konfliktu i zgody na porozumienie podyktowane przez Rosję” - stwierdził sekretarz generalny NATO.
Na tej samej konferencji kanclerz Scholz przekazał, że Niemcy są gotowe na możliwe przedłużenie się rosyjskiej inwazji.
„Przygotowujemy się do tego i na tej podstawie dostosujemy naszą politykę” - powiedział kanclerz, zapewniając jednocześnie o nieustannym wsparciu Niemiec dla Ukrainy.
11:10. Rosja mogła przymusowo deportować 200-300 tys. dzieci
Rosja mogła wywieźć z Ukrainy 200-300 tys. dzieci – oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk. Udało się dotychczas sprowadzić na Ukrainę tylko 373 deportowanych dzieci.
„Z naszych obliczeń wynika, że może chodzić o 200-300 tys. dzieci” – powiedziała Herasymczuk w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.
„Dlaczego nie możemy podać dokładnej liczby? Po pierwsze, terytoria Ukrainy są okupowane. Nie mamy dokładnej informacji, co stało się z dziećmi. Dopiero po wyzwoleniu danej miejscowości możemy dokładnie ustalić, czy jest tam rodzina z konkretnym dzieckiem. Jeśli nie, rozpoczynamy poszukiwania”
– powiedziała doradczyni prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Jak dodała, „pomimo tego, że może chodzić o 200-300 tys. deportowanych i przymusowo wywiezionych dzieci, strona ukraińska potwierdziła dotąd 19 499 takich przypadków”.
11:00. W Moskwie płonie Centralny Zakład Napraw Mechanicznych
10:45. Eksplozje w obwodzie sumskim w północno-wschodniej Ukrainie
10:00. „Bild”: Ukraina prowadzi tajną wojnę za linią frontu
Wewnętrzna analiza ministerstwa obrony Niemiec daje wgląd w nieznane dotąd szczegóły wojny Rosji przeciwko Ukrainie i pokazuje jak ukraińscy żołnierze próbują osłabić wroga poprzez operacje sabotażowe daleko za linią frontu - informuje dziennik „Bild”, który dotarł do dokumentu.
Z raportu „Tylko do użytku służbowego” wynika, że „prawdopodobnie proukraińskie grupy oporu przerwały główną linię kolejową w kierunku Ukrainy kontynentalnej poprzez działania sabotażowe”. I zrobiły to w obwodzie zaporoskim, na północny wschód od okupowanego przez siły rosyjskie Krymu - pisze portal dziennika „Bild”.
09:50. Mieszkańcy Krymu skazani na łagry
Sąd wojskowy w Rostowie nad Donem, na południu Rosji, uznał czterech mieszkańców okupowanego Krymu za winnych usprawiedliwiania terroryzmu, planowania ataku terrorystycznego oraz nielegalnej produkcji i składowania materiałów wybuchowych, skazując ich na kilka lat w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - podał portal Radia Swoboda.
Oskarżeni zostali zatrzymani w czerwcu 2020 roku. Według śledczych byli powiązani z „ukraińskimi radykałami walczącymi w Donbasie” i planowali zdetonowanie domowej roboty bomby na targu w Symferopolu na Półwyspie Krymskim.
Podsądni nie przyznali się do winy. Twierdzą, że oskarżenia przeciwko nim zostały sfabrykowane, a jeden z nich uważa, że podczas przeszukania jego mieszkania rosyjskie służby podłożyły tam materiały wybuchowe i ulotki nawołujące do „obalenia Putina”.
09:20. Rosja przesuwa wojska znad Dniepru do innych sektorów frontu
W ciągu ostatnich dziesięciu dni Rosja najprawdopodobniej rozpoczęła przemieszczanie elementów swojej Grupy Sił Dniepr ze wschodniego brzegu Dniepru w celu wzmocnienia sektorów Zaporoże i Bachmut - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, potencjalnie dotyczy to kilku tysięcy żołnierzy z 49. armii, w tym 34. samodzielnej brygady zmotoryzowanej, a także sił powietrznodesantowych i jednostek piechoty morskiej.
Wyjaśniono, że przesunięcie wojsk Grupy Sił Dniepr prawdopodobnie jest odzwierciedleniem oceny Rosji, że duży ukraiński atak przez Dniepr po zniszczeniu tamy w Nowej Kachowce i będącej efektem tego powodzi jest teraz mniej prawdopodobny.
08:59. Rosja odmawia dostępu do dotkniętych powodzią terenów na lewym brzegu Dniepru
Rosja odmawia misji humanitarnej ONZ dostępu na kontrolowane przez siebie tereny na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru - przekazała koordynatorka oenzetowskiej misji na Ukrainie Denise Brown. Będziemy nadal starać się nieść pomoc wszystkim ofiarom powodzi w regionie - podkreśliła.
ONZ współpracuje z rządami Ukrainy i Rosji w sprawie skutecznego dostarczania pomocy humanitarnej wszystkim ludziom dotkniętym destrukcyjnymi skutkami zniszczenia zapory w Nowej Kachowce - podkreśliła w wydanym w niedzielę oświadczeniu Brown.
Jednak jak dotąd władze Rosji odrzucały nasze prośby o dostęp do obszarów znajdujących się pod jej tymczasową kontrolą wojskową
— dodano. Wzywamy Moskwę do działań zgodnych z jej zobowiązaniami wynikającymi z międzynarodowego prawa humanitarnego - zaznaczono w komunikacie Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).
08:23. Wiceminister obrony potwierdza wyzwolenie miejscowości Piatychatky w obwodzie zaporoskim
Wyzwolenie spod rosyjskiej okupacji miejscowości Piatychatky w obwodzie zaporoskim potwierdziła w poniedziałek rano wiceminister obrony Ukrainy. Hanna Malar przekazała, że w trakcie dwóch tygodni walk na tym kierunku wyzwolono w sumie osiem miejscowości.
W ciągu dwóch tygodni walk na kierunkach berdianskim i melitopolskim wyzwolone zostały miejscowości: Nowodariwka, Lewadne, Storożewe, Makariwka, Błahodatne, Łobkowe, Nieskuczne i Piatychatky – powiadomiła Malar.
O walkach o Piatychatky media informowały w ostatnich dniach.
W sumie pododdziały (ukraińskie) na kierunku taurydzkim posunęły się do przodu w głąb (terenów kontrolowanych przez) przeciwnika na odległość do 7 km. Wyzwolono tereny o powierzchni 113 km kwadratowych
— napisała Malar na Telegramie, wskazując, że w minionym tygodniu siły ukraińskie „prowadziły ofensywę na kilku kierunkach”.
Według wiceminister obrony straty rosyjskie wyniosły w minionym tygodniu ponad 4600 zabitych i rannych na wszystkich kierunkach. Do niewoli wzięto ponad 80 żołnierzy przeciwnika. Zniszczono również, jak podała Malar, ponad 400 jednostek sprzętu, w tym śmigłowce, czołgi, haubice, system przeciwrakietowy i inne uzbrojenie.
W rejon Bachmutu w obwodzie donieckim armia rosyjska „przerzuciła dodatkowe siły i zwiększyła ilość ostrzałów”. Wojska rosyjskie kontynuowały ataki na kierunkach łymansko-kupianskim, awdijiwskim i marjinskim, jednak według słów Malar Ukraina „nie straciła tam ani metra ziemi”.
07:43. Ostatniej nocy zestrzelono cztery rosyjskie rakiety i cztery drony. Na froncie ponad 20 starć bojowych
Nad obwodem odeskim, na południu Ukrainy, w nocy z niedzieli na poniedziałek obrona powietrzna strąciła cztery rosyjskie rakiety manewrujące Kalibr – powiadomiły władze lokalne. Obwód dniepropietrowski atakowały cztery drony. W ciągu doby na froncie miały miejsce 24 starcia z siłami wroga.
Obwód odeski został ostatniej nocy zaatakowany czterema pociskami rakietowymi, wystrzelonymi z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym.
Wszystkie cztery Kalibry zostały zestrzelone
— przekazał przedstawiciel lokalnych władz Serhij Bratczuk, powołując się na wojsko.
Nad obwodem dniepropietrowskim siły ukraińskiej obrony powietrznej strąciły cztery drony.
Zniszczono cztery bezzałogowce. Prawdopodobnie Shahedy-136 i Orłan-10
— przekazał na Telegramie szef władz regionu Serhij Łysak.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w podsumowaniu w poniedziałek rano poinformował, że na froncie miały miejsce 24 starcia bojowe.
Przeciwnik w dalszym ciągu skupia swoje główne wysiłki na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim; w ciągu doby doszło do 24 starć bojowych
— powiadomił sztab.
07:00 Ekspert wprost o kontrofensywie: Będzie to ciężka kampania zakrojona na wiele miesięcy. Krym jest kluczem do wygrania wojny
Skupienie się na ukraińskiej ofensywy na kierunku południowym ma duży sens, bo Krym jest kluczem do zakończenia tej wojny - mówi PAP Philip Wasielewski, analityk wojskowy i były oficer Marines. Przestrzega jednak, że trwająca kontrofensywa będzie krwawą i długą kampanią.
06:45. ISW: Putin chce wzmocnić swoje wpływy wśród rosyjskich radykałów
Władimir Putin poparł propozycję niektórych rosyjskich dowódców wojskowych, aby utworzyć grupę roboczą w administracji prezydenta integrującą ich z prokremlowską przestrzenią informacyjną i wzmacniającą poparcie ze strony rosyjskich ultranacjonalistów - ocenia w raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Poinformowano, że w skład grupy roboczej wejdą członkowie Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej i będzie ona miała na celu koordynację pomysłów dotyczących prowadzenia wojny z Ukrainą.
Instytut podkreślił jednak, że nie jest jasne, czy prowojenni rosyjscy blogerzy wezmą udział w grupie roboczej przy Administracji Prezydenta, a jeśli tak, to w jaki sposób?
Według ISW:
Poparcie przez Putina grupy zadaniowej, która skupiłaby się na prowadzeniu narracji z wojny, sugeruje, że rosyjski prezydent zamierza nadal publicznie angażować się w relacje z prokremlowskimi prowojennymi blogerami, starając się poszerzyć swoje wpływy w społeczności ultra-nacjonalistycznej.
Wcześniej Kreml dokooptował już znanych blogerów i watażków powiązanych z Kremlem, oferując im oficjalne stanowiska w Radzie Praw Człowieka i Grupie Roboczej ds. Mobilizacji, prawdopodobnie w zamian za nasilenie (z ich strony – red.) prokremlowskiej retoryki”.
06:43. W okupowanym Mariupolu umiera więcej ludzi niż podczas Covidu-19
W okupowanym Mariupolu wzrosła śmiertelność wśród ludności cywilnej: wskaźniki są trzykrotnie wyższe niż podczas epidemii COVID -19 – poinformował ukraiński portal ZN na podstawie analiz Centrum Narodowego Oporu.
Śmiertelność wśród mieszkańców okupowanego Mariupola z przyczyn naturalnych jest obecnie 2,6 razy wyższa niż w czasie pandemii koronawirusa. To około 400 osób tygodniowo. Takie statystyki przedstawia Centrum Narodowego Oporu.
Przyczyną jest przestawienie miejskiego systemu ochrony zdrowie na potrzeby rosyjskiej armii. Najeźdzcy zatrudnili personel medyczny na potrzeby swoich rannych żołnierzy, twierdzi Centrum. Sytuację komplikuje fakt, dodaje Centrum, że osobom, które nie przyjęły rosyjskiego paszportu odmawia się opieki medycznej. Okupanci zabraniają pracownikom medycznym leczenia takich osób.
Portal ZN przypomina, że w Mariupolu wojska rosyjskie zaczęły sprawdzać dzieci pod kątem ich współpracy z Siłami Zbrojnymi Ukrainy. Lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko mówi, że okupanci „osiągnęli skrajny punkt paranoi”.
06:42. Siły powietrzne ogłosiły w nocy zagrożenie rakietowe w 5 regionach
Obwody: zaporoski, dniepropietrowski , doniecki, odeski i mikołajowski są zagrożone atakami rakietowymi, poinformowały w Telegramie Siły Powietrzne Ukrainy. W tych obwodach ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
O godzinie 02:05, czasu lokalnego, ogłoszono alarm lotniczy w obwodach zaporożskim, dniepropietrowskim, donieckim, odeskim, mikołajowskim i sumskim, informuje Ukraińska Prawda. Oprócz zagrożenia atakiem rakietowym w 5 obszarach Siły Powietrzne zgłosiły ruch nieokreślonego UAV (prawdopodobnie „Shahed”) w kierunku północno-zachodnim.
Ukrinform poinformował o rakietach lecących w stronę Odessy: „Rakiety w kierunku Odessy znad Morza Czarnego! Zostań w schronie!”.
00:00. Zełenski: Rosja powinna martwić się o to, jak przygotować społeczeństwo na stratę wszystkiego
Rosja straci zdobyte terytoria. Nie ma i nigdy nie będzie alternatywy dla naszych kroków deokupacyjnych. Nasze wojsko walczy: pozycja po pozycji, krok po kroku posuwamy się naprzód - powiedział w niedzielnym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Jedyne, o co powinna się teraz martwić Rosja, państwo terrorystyczne, to jak przygotować swoje społeczeństwo, społeczeństwo rosyjskie, na to, że stracą wszystko, dla czego zaczęli niszczyć przyszłość swojego państwa
— powiedział Zełenski.
Prezydent Ukrainy zapowiedział w przyszłym tygodniu „nowe ważne rozmowy z partnerami – związane z walką naszej armii, szczególnie dotyczące broni, by nasi żołnierze mieli wszystko, czego potrzebują”.
Prezydent Wołodymyr Zełenski zapewnił również, że na Ukrainie nie zniszczono ani jednego systemu Patriot, odnosząc się do piątkowej wypowiedzi Władimira Putina, że Rosja rzekomo zniszczyła 5 kompleksów Patriot pod Kijowem i może zniszczyć każdy budynek w centrum Kijowa.
Bez względu na to, kto w Rosji mówi nam, że nasze Patrioty zostały zniszczone, to wszystkie tu są, wszystkie pracują i zestrzeliwują rosyjskie rakiety. I zestrzeliwują tak skutecznie, jak to możliwe. Ani jedna rakieta Patriot nie została zniszczona!
— powiedział Zełenski.
Prawie trzy tuziny rosyjskich rakiet i około pół setki dronów zostało zniszczonych w ciągu 7 dni. Chciałbym wyróżnić obrońców nieba Obwodu Kijowskiego z 96. Kijowskiej Brygady Rakiet Przeciwlotniczych Sił Powietrznych. Wszystkie rosyjskie rakiety zostały zniszczone podczas tych ataków
— dodał prezydent Ukrainy.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/651213-relacja-481-dzien-wojny-potwierdzono-odbicie-piatychatky