Trwa 474. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Poniedziałek, 12 czerwca 2023 r.
21:30. Szef MSZ Litwy przekazał MTK w Hadze dane o przesiedleniu ukraińskich dzieci na Białoruś
Szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis przekazał w poniedziałek prokuratorowi Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karimowi Khan dane dotyczące przestępczego przesiedlenia ukraińskich dzieci na Białoruś. Prokuratora Generalna Litwy w poniedziałek wszczęła postępowanie przygotowawcze w tej sprawie.
Białoruska opozycja zebrała informacje o możliwej deportacji ponad 2 tys. ukraińskich dzieci, głównie sierot, z terytoriów Ukrainy tymczasowo okupowanych przez Rosję do obozów na Białorusi. Informacja ta została przedstawiona podczas poniedziałkowej międzynarodowej konferencji w Wilnie nt. odpowiedzialności reżimu Łukaszenki za zbrodnie przeciwko ludzkości.
20:59. Sekretarz stanu USA: Na szczycie NATO możemy spodziewać się silnego politycznego i praktycznego wsparcia Ukrainy
Możemy spodziewać się, że efektem szczytu NATO w Wilnie będzie mocny pakiet zarówno politycznego, jak i praktycznego wsparcia dla Ukrainy - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas konferencji prasowej z szefem włoskiej dyplomacji Antonio Tajanim.
Blinken zapowiedział, że szczyt wyśle bardzo silny sygnał Putinowi, że nas nie przeczeka.
20:38. W obwodzie zaporoskim siły ukraińskie rozbiły oddział rosyjskich czołgów, strącono też śmigłowiec Ka-52 Aligator
W pobliżu okupowanej wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały oddział rosyjskich czołgów; co najmniej jeden pojazd został zniszczony - podał w poniedziałek portal mil.in.ua.
Uderzenia zostały przeprowadzone przez 44. Brygadę Artylerii przy wsparciu jednostki rozpoznawczej 65. Brygady Zmechanizowanej - napisał portal. W komunikacie dodano też, że Rosjanie prowadzą na tym odcinku frontu aktywną obronę, starając się powstrzymać natarcie ukraińskich jednostek.
Natomiast Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poniedziałek po południu, że ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w ciągu ostatniej doby osiem nalotów na obszary, na których koncentrowały się siły Rosjan. Zestrzelono m.in. śmigłowiec Ka-52 Aligator (w kodzie NATO Hokum B) i taktyczny bezzałogowy samolot Orlan-10.
Sztab poinformował również, że Rosjanie koncentrują wysiłki nie tylko na obronie pozycji w obwodzie zaporoskim, lecz kontynuują też ataki w obwodzie donieckim, skupiając tam swoje wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjińskim. W ciągu ostatniej doby doszło do 23 potyczek - czytamy w komunikacie.
19:24. Ukraiński sztab: Rosjanie żądają łapówek od osób chcących ewakuować się z zalanej miejscowości
Rosyjskie siły okupacyjne żądają łapówek od osób chcących ewakuować się z zalanej i kontrolowanej przez nich miejscowości Hoła Prystań w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - informuje w poniedziałek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W zatopionej Hołej Prystani w obwodzie chersońskim rosyjscy okupanci pozwalają na ewakuację obywatelom Ukrainy tylko po otrzymaniu łapówki
— pisze w wieczornym komunikacie sztab. Siły okupacyjne niszczą jednocześnie paszporty, akty urodzenia i inne dokumnety wydane na Ukrainie. Miejscowi mieszkańcy są przesiedlani na okupowany Krym i do kraju krasnodarskiego na południu Rosji.
19:21. Pies Patron patronem kijowskiego przytułku dla zwierząt z terenów objętych powodzią na południu Ukrainy
Wolontariusze z Kijowa utworzyli przytułek dla zwierząt z terenów objętych powodzią spowodowaną wysadzeniem tamy w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Nazwa instytucji - Patron Pet Centre - została wzięta od imienia słynnego saperskiego psa Patrona - poinformował w poniedziałek portal Ukrinform.
19:20. Na okupowanym Krymie Rosjanie wzmogli „polowanie” na ukraińskich partyzantów
W związku ze wzmożoną aktywnością ukraińskiego podziemia na okupowanym półwyspie rosyjscy okupanci nasilają „polowanie” na partyzantów - poinformował w poniedziałek portal Centrum Sprzeciwu Narodowego, prowadzony przez ukraińską armię.
Według portalu władze okupacyjne wzmocniły środki bezpieczeństwa w punktach wjazdowych na nielegalnie - zdaniem Ukraińców - wybudowany most kerczeński. Odnotowano dokładniejszą kontrolę dokumentów - zarówno osobistych, jak też dotyczących środków transportu. Sprawdzane są telefony osób zatrzymywanych do kontroli - Rosjanie sprawdzają historię przeglądarki i subskrypcje w komunikatorach takich jak Telegram czy Viber. Okupanci są również zainteresowani tym, czy na telefonie jest zainstalowany protokół VPN, pozwalający ominąć blokadę nakładaną na zabronione przez Rosjan ukraińskie strony internetowe - napisał portal.
17:00 Szef MAEA jedzie na Ukrainę
Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi poinformował, że Grossi jedzie na Ukrainę, aby ocenić sytuację w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Jadę na Ukrainę, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, aby przedstawić program pomocy w przezwyciężaniu skutków wybuchu tamy Kakhovskaya HPP
— napisał w poście dyrektor generalny MAEA.
Grossi dodał, że dokona oceny sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i przeprowadzi rotację Zaporożskiej Misji Wsparcia i Pomocy MAEA (ISAMZ) we wzmocnionym składzie.
16:50. Kolejni Ukraińcy wrócili z niewoli
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił w mediach społecznościowych nagranie i przekazał, że z niewoli wróciło kolejnych 95 Ukraińców.
Za każdym razem, gdy sprowadzamy naszych ludzi z rosyjskiej niewoli, pamiętamy o naszym fundamentalnym celu: nie zostawimy wrogowi nikogo naszego, nic z Ukrainy. Wczoraj wróciliśmy z niewoli kolejnych 95 naszych chłopaków, naszych wojowników. W sumie od 24 lutego ubiegłego roku wróciliśmy już 2526 Ukraińców
— poinformował w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski.
Jestem wdzięczny całemu naszemu zespołowi zaangażowanym w wymianę! Dziękuję każdemu wojownikowi, który zapewnia, że Ukraina ma ‘fundusz wymiany’ na uwolnienie naszych ludzi! Pamiętamy o wszystkich, szukamy każdego z osobna i musimy ich wszystkich przywrócić. I tak zrobimy
— podkreślił Zełenski.
16:40. Rosjanie przygotowują się do ewakuacji
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w tymczasowo okupowanym mieście Armiańsk na północy Półwyspu Krymskiego Rosjanie przygotowują się do ewakuacji zarówno przedstawicieli administracji okupacyjnej, jak i miejscowej ludności.
W tym samym czasie oddziały inżynieryjne okupacyjnej armii Moskwy od kilku dni rozminowują warsztaty przedsiębiorstwa, które nadal działają, i podkładają materiały wybuchowe w fabryce i okolicy.
Atak terrorystyczny na krymską fabrykę Tytan, do którego przygotowują się rosyjscy najeźdźcy, oznaczałby sztuczną katastrofę spowodowaną przez człowieka o strasznych konsekwencjach
— dodano.
16:20. Zdjęcia z zalanego Chersonia.
W sieci pojawiły się zdjęcia z zalanego Chersonia. Miasto znalazło się pod wodą po tym, jak wysadzono tamę w Nowej Kachowce.
Policji wodnej udało się uratować 150 osób z Chersonia, a także ponad 100 kotów i psów, a nawet dwie papugi.
16:00. Łotwa przeszkoli 3 tysiące ukraińskich żołnierzy
W tym roku Łotwa przeszkoli 3 tys. żołnierzy ukraińskich, ale liczba ta może wzrosnąć - poinformowała łotewska minister obrony Inara Murniece. W ubiegłym roku kraj przeszkolił tysiąc ukraińskich wojskowych.
„Początkowo postanowiliśmy, że przygotujemy 2 tys. żołnierzy, ale w związku z tym, że otrzymaliśmy więcej wniosków o wsparcie z Ukrainy, znaleźliśmy rozwiązanie, by zwiększyć tę liczbę do 3 tys. Niemniej jednak Łotwa chce powiększyć też tę liczbę”
— powiedziała minister agencji LETA.
Wśród ukraińskich wojskowych, którzy przybywają na Łotwę, są tacy, którzy posiadają już pewne doświadczenie bojowe na froncie i przechodzą specjalistyczne szkolenie; są też nieprzygotowani cywile, dlatego szkolenia są tak istotne - dodała Murniece.
14:30. Wiceminister obrony: Długotrwałe walki o Mariupol uchroniły Odessę i Mikołajów przed rosyjską okupacją
Długotrwałe walki o Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy, toczone wiosną 2022 roku, uchroniły przed rosyjską okupacją dużą część południa kraju, w szczególności miasta Odessa i Mikołajów - ocenił ukraiński wiceminister obrony generał Ołeksandr Pawluk.
„Od lata 2021 roku zaczęliśmy oceniać, jakim potencjałem dysponujemy i przygotowywać się do prawdopodobnej rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Jak się okazało, wszystkie nasze szacunki były trafne. Prognozowaliśmy uderzenie na nasze siły z dwóch stron - na Mariupol i miejscowość Triochizbenka w obwodzie ługańskim. Skoncentrowaliśmy na tych kierunkach nasze rezerwy, dlatego (rosyjska) inwazja 24 lutego 2022 roku nie przyniosła (wrogowi oczekiwanego) rezultatu”
— powiadomił Pawluk, cytowany przez agencję UNIAN.
W ocenie generała opór ze strony ukraińskiej armii zmusił najeźdźców do szybkiej weryfikacji planów wojskowych. Kluczowe znaczenie miała w tym względzie obrona Mariupola, do którego agresorzy musieli przerzucić dużą część wojsk z innych odcinków frontu.
„Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, a nawet więcej. (…) Mariupol w zasadzie uratował południe Ukrainy. (…) Gdyby nie Mariupol, (Rosjanie) zajęliby Mikołajów i Odessę, połączywszy swoje zgrupowanie (wojskowe) z tym w Naddniestrzu (separatystycznym terytorium w Mołdawii blisko współpracującym z Moskwą - PAP)”
— przyznał wiceminister.
12:40. 10 ofiar śmiertelnych i 42 zaginionych po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze
10 osób nie żyje, a 42 zostały uznane za zaginione w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce – poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko. Dane dotyczące ofiar na terytoriach okupowanych, na razie nie są znane.
„Mogę podać te dane, które są potwierdzone: osiem osób zginęło na terytorium obwodu chersońskiego, dwie osoby – w obwodzie mikołajowskim. 42 osoby są uznane za zaginione, wśród nich jest siedmioro dzieci”
– powiedział Kłymenko na antenie telewizji ukraińskiej.
Strona ukraińska otrzymuje informacje o ofiarach śmiertelnych na terenach okupowanych, na lewym brzegu Dniepru.
„Wczoraj podczas próby przepłynięcia na prawy brzeg nasi obywatele zostali ostrzelani i trzy osoby zginęły, a kilka zostało rannych. Sprawdzamy te informacje. Jak tylko potwierdzimy dane o zabitych lub rannych wśród osób, które znajdowały się na wyspach i na lewym brzegu, oficjalnie opublikujemy te informacje”
– dodał Kłymenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
12:38. Wiceszef MSZ Ukrainy: Bundeswehra mogłaby dostarczyć nam więcej czołgów
Wraz z rozpoczęciem kontrofensywy pojawiają się apele o silniejsze wsparcie Ukrainy ze strony Niemiec. „Każdy Leopard 2 jest dosłownie na wagę złota dla decydującej ofensywy” - powiedział dziennikowi „Tagesspiegel” wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk. Jego zdaniem Bundeswehra byłaby w stanie dostarczyć więcej niż 18 już przekazanych czołgów tego typu.
„Ukraińska armia pilnie potrzebuje znacznie więcej zachodnich czołgów, bojowych wozów piechoty i innych pojazdów opancerzonych”
— stwierdził Melnyk, który wcześniej był ambasadorem Ukrainy w Berlinie.
Jego zdaniem Bundeswehra byłaby w stanie przekazać więcej niż 18 już dostarczonych Leopardów 2 z zapasów liczących ponad 300 czołgów. Obecną liczbę można „potroić bez narażania zdolności obronnych Niemiec” - ocenił Melnyk.
Wiceminister poprosił również o przekazanie Ukrainie „kolejnych 60 bojowych wozów piechoty Marder”, aby można było skutecznie wyzwalać tereny będące pod rosyjską okupacją. Według Melnyka Ukraina czeka też „na strategiczną decyzję Niemiec o aktywnym udziale w koalicji myśliwców (…)”.
12:10. Siergiej Szojgu aktywniej występuje publicznie, by poprawić swój wizerunek
Brytyjski resort obrony zauważa, że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zwiększył aktywność publiczną próbując poprawić swój wizerunek i zaprezentować się jako osoba kontrolująca kwestie strategiczne w czasie, gdy Ukraina przyspiesza ofensywę.
„W ciągu ostatniego tygodnia Szojgu podtrzymywał wysoką aktywność publiczną, zapewne po to, by zaprezentować się jako osoba kontrolująca kwestie strategiczne w czasie, gdy Ukraina przyspiesza operacje ofensywne”
— informuje ministerstwo w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Zaznacza, że Szojgu co najmniej dwukrotnie komentował operacje obronne armii rosyjskiej, m.in. wygłaszając przesadzone oceny strat ukraińskich. Kontrastuje to z innymi kluczowymi momentami wojny, gdy Szojgu nie pojawiał się publicznie - wskazuje brytyjski resort.
Rosyjski minister również apelował o intensywniejszą pracę krajowego przemysłu obronnego, a także upominał dowódców Zachodniego Okręgu Wojskowego za zwłokę w kierowaniu na front rezerwy pojazdów opancerzonych.
„Szojgu zapewne bardzo jasno zdaje sobie sprawę z potrzeby utrzymania pozytywnego wizerunku w obliczu narastającej nieukrywanej krytyki ze strony niektórych swych rodaków” — ocenia ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
11:40. Bizantyjska amfora wyrzucona na brzeg pod Odessą
Ukraińska rodzina, która uciekła z Chersonia, znalazła na wybrzeżu Morza Czarnego pod Odessą wyrzuconą przez fale bizantyjską amforę; zabytek przekazała muzeum krajoznawczemu w rodzinnym mieście - podała agencja UNIAN.
„W ostatnich dniach przesiedleńcy z Chersonia ratowali na odeskich plażach żółwie słodkowodne. Nagle zobaczyli, że do plaży nadpływa dziwne naczynie. Jurij Posłowski, który z zawodu jest historykiem, zrozumiał, że jest to amfora bizantyjska”
— informuje na Facebooku muzeum w Chersoniu.
W relacji dodano, że rodzina postanowiła przekazać znalezisko jakiemuś muzeum, a przypomniawszy sobie, że placówka w rodzinnym Chersoniu została ograbiona podczas okupacji rosyjskiej, uznała, że tam właśnie trzeba się zwrócić.
Trudno powiedzieć, jak zabytkowy dzban pojawił się w morzu - czy został wyniesiony powodzią z terenów zatopionych po wysadzeniu tamy na Dnieprze, czy też np. pochodzi z zatopionego statku.
„Dziś amfora została przewieziona do miejsca przeznaczenia i wkrótce zajmie godne miejsce w ekspozycji”
— zapowiedziało muzeum w Chersoniu. Podkreśliło także, że „w czasie wielkich nieszczęść i bólu zdarzają się prawdziwe cuda”.
11:35. Nowodariwka w obwodzie zaporoskim wyzwolona z rosyjskiej okupacji
W niedzielę, 4 czerwca, wyzwoliliśmy spod rosyjskiej okupacji miejscowość Nowodariwka w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy; potwierdzamy tę informację dopiero teraz, ponieważ w ostatnich dniach w Nowodariwce trwały jeszcze walki z wrogiem - powiadomiła ukraińska zaporoska samodzielna brygada Obrony Terytorialnej.
„Nieprzyjaciel przez kilka dni próbował odzyskać kontrolę nad miejscowością, lecz działania (rosyjskich wojsk) zakończyły się niepowodzeniem. (…) Zwycięstwo będzie nasze!”
— czytamy w komunikacie zaporoskiej brygady opublikowanym na Facebooku.
Błąd: Nie możesz wstawiać obrazków z zewnętrznych serwerów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nowodariwka odbita z rąk rosyjskich okupantów! „Działania nieprzyjaciela zakończyły się niepowodzeniem. Zwycięstwo będzie nasze!”
10:30. Ewakuacja mieszkańców w obwodzie chersońskim, zalanych jest 46 miejscowości
Po wysadzeniu w powietrze przez siły rosyjskie tamy na Dnieprze w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, zalanych jest obecnie 46 miejscowości, w tym 14 okupowanych. Ukraińskie władze kontynuują ewakuację mieszkańców. Według straży granicznej Rosjanie używają nagrań z ukraińskich akcji ratunkowych i przedstawiają je jako własne działania.
W obwodzie chersońskim zalanych jest 46 miejscowości, w tym 32 na terytoriach kontrolowanych przez Ukrainę, a 14 na tymczasowo okupowanym lewym brzegu Dniepru – powiadomił szef władz regionu Ołeksandr Prokudin. Woda stopniowo opada – w nocy z niedzieli na poniedziałek jej poziom obniżył się o 64 cm i obecnie wynosi 3,29 m.
Dotychczas w obwodzie chersońskim udało się ewakuować 2743 osoby, w tym 228 dzieci i 77 osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Akcje ratunkowe są kontynuowane pomimo rosyjskich ostrzałów.
„Na lewym (w większości okupowanym) brzegu (Dniepru) sytuacja w dalszym ciągu jest krytyczna” – stwierdził Prokudin. Jak wskazał, Rosjanie sami nie prowadzą ewakuacji, a także próbują przeszkodzić takim działaniom, podejmowanym przez stronę ukraińska „strzelając w plecy” cywilom.
09:15. Rosjanie plądrują podtopione miejscowości w obwodzie chersońskim
Mieszkańcy okupowanej wschodniej części obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, próbują wrócić do domów po powodzi wywołanej wysadzeniem przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce; najeźdźcy uniemożliwiają te powroty i plądrują opuszczone miejscowości - przekazał portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
Na zalanych terenach na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru powoli opada poziom wody. Cywile, którzy kilka dni temu opuścili swoje domy, chcieliby teraz do nich powrócić. Nie pozwalają im na to rosyjskie wojska, blokujące możliwość wjazdu do okolicznych wsi. Najeźdźcy dopuszczają się tam grabieży na taką skalę, że zdarzają się nawet przypadki szabrownictwa we wciąż zamieszkanych budynkach. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Wełykiej Kardaszynce nieopodal miasteczka Hoła Prystań - czytamy w komunikacie serwisu.
Grupa mieszkańców Hołej Prystani ukryła się przed powodzią w miejscowej szkole. Okupanci nie wypuszczają stamtąd ludzi, nie pozwalając im wrócić do domów. Cywilom odebrano paszporty - oznajmiło Centrum.
08:49. Koalicja ds. samolotów i huby remontowe tematem spotkania Ramstein 15 czerwca
Podczas kolejnego spotkania w formacie Ramstein w najbliższy czwartek tematem rozmów będzie koalicja w sprawie samolotów oraz otwarcie hubów remontowych dla sprzętu wojskowego – poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
W ramach spotkania będziemy omawiać szczegóły dotyczące „koalicji ds. samolotów”. Na razie mówimy o przygotowaniu pilotów, a także techników i inżynierów, którzy będą odpowiadać za obsługę. Dlatego jest to bardzo złożony temat
— oznajmił Reznikow, którego cytuje ministerstwo obrony Ukrainy na Telegramie.
Rozmówcami strony ukraińskiej mają być przedstawiciele resortów obrony Holandii, Danii, USA i innych krajów. Według portalu Ukrainska Prawda spotkanie odbędzie się w Brukseli.
08:08. Wiceminister obrony potwierdza wyzwolenie miejscowości Storożewe w obwodzie donieckim!
Wojska ukraińskie wyzwoliły miejscowość Storożewe w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – potwierdziła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Flaga Ukrainy znowu powiewa nad Storożewym i tak będzie z każdą miejscowością, dopóki nie wyzwolimy wszystkich terenów Ukrainy [spod rosyjskiej okupacji]
— powiadomiła Malar w Telegramie, dziękując 35. samodzielnej brygadzie piechoty morskiej.
07:55. ISW: Ukraińcy wyzwolili kilka miejscowości, ale zbyt wcześnie, by mówić o przełomie na froncie
Siłom ukraińskim udało się wyzwolić kilka miejscowości, jednak na razie jest zbyt wcześnie, by mówić o przełomie w trwającej kontrofensywie – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Rosyjskie źródła próbują umniejszać ukraińskie sukcesy, by nie przyznać, że doszło do przerwania linii obrony.
Wojska ukraińskie prowadziły 10 i 11 czerwca operacje kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu i mają zdobycze terytorialne – pisze ISW.
Armia Ukrainy prowadziła m.in. działania w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim, a geolokacja nagrań wideo i rosyjskie źródła potwierdzają, że udało im się wyzwolić szereg miejscowości w wyniku ataków w rejonie Wełykiej Nowosyłki. Ukraińskie źródła powiadomiły o wyzwoleniu miejscowości Makariwka, Neskuczne, Błahodatne, Storożewe i Nowodariwka.
Lokalne zdobycze terytorialne Ukraińcy mieli także w walkach na południowy zachód od miejscowości Orichiw w obwodzie zaporoskim.
Źródła rosyjskie, tzw. blogerzy wojskowi, potwierdzają ukraińskie postępy, jednak próbują umniejszać ich znaczenie m.in. twierdząc, że walki toczyły się w „szarych strefach” i na terenach „spornych”, które nie były wcześniej w pełni kontrolowane przez rosyjskie wojska.
07:28. Prezydent Zełenski rozmawiał z prezydentem Dudą
Skończona późno i jak zwykle produktywna rozmowa z @AndrzejDuda. Omówiliśmy nasze oczekiwania wobec szczytu NATO w Wilnie. Rozumiemy znaczenie zdecydowanych kroków Sojuszu dla zagwarantowania Ukrainie bezpieczeństwa. Jestem wdzięczny za znaczące wsparcie obronne Polski. Omówiliśmy również dalsze priorytetowe potrzeby na pierwszej linii
— napisał prezydent Ukrainy na Telegramie i Twitterze.
Dziękuję Andrzejowi za silną i niezachwianą pozycję
— podkreślił Wołodymyr Zełenski.
00:15. Zełenski dziękuje żołnierzom na froncie i wszystkim, którzy pomagają ratować ludzi po zniszczeniu zapory przez Rosjan
Jestem wdzięczny za naszych wojowników w tym dniu. Wszyscy, którzy obecnie walczą, wszyscy, którzy są na pozycjach, wszyscy, którzy pomagają… Dziękuję! Dziękuję za każdy krok, za każdą walkę, za każdego zniszczonego okupanta!
— mówi prezydent Ukrainy w wieczornym nagraniu.
I jestem wdzięczny każdemu z osobna: wojskowym, policji, ratownikom, ochotnikom, lekarzom, władzom lokalnym… Wszystkim, którzy teraz pomagają ratować ludzi po katastrofie w elektrowni wodnej Kachowce. Szczególnie dziękuję tym, którzy pomagają wydostać ludzi z okupowanych terenów. To niezwykle trudne, niebezpieczne, to szczególne bohaterstwo. Dziękuję za każde uratowane życie!
— podkreślił.
red./wPolityce.pl/PAP/TT/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/650294-relacja-474-dzien-wojny-kolejne-miejscowosci-wyzwolone