Trwa 461. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Wtorek, 30 maja 2023 r.
21:25. Koszary rosyjskich wojsk w Jurjiwce zostały zniszczone brytyjskimi pociskami Storm Shadow
Niedzielny ostrzał rosyjskich koszar w okupowanej Jurjiwce nad Morzem Azowskim, w wyniku którego zginęło około 100 żołnierzy wroga, a ponad 400 doznało obrażeń, został dokonany przez Ukrainę przy pomocy brytyjskich pocisków manewrujących Storm Shadow - ujawnił we wtorek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Samorządowiec opublikował na Telegramie zdjęcia zrujnowanego obiektu.
Ktoś jeszcze ma wątpliwości, że (faktycznie) zginęło tam 100 okupantów?
— zapytał retorycznie Andriuszczenko.
Przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię pociski manewrujące Storm Shadow wykazują 100-procentową efektywność na froncie wojny z Rosją – oznajmił w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
Mogę powiedzieć, że - biorąc pod uwagę wszystkie odpalenia Storm Shadow, które dotychczas miały miejsce - 100 proc. tych pocisków trafiło w cele wyznaczone przez Sztab Generalny
— oświadczył przedstawiciel rządu na antenie ukraińskiej telewizji.
Wielka Brytania potwierdziła przekazanie Ukrainie pocisków Storm Shadow 11 maja. Już kolejnego dnia pojawiły się nieoficjalne informacje, że ukraińska armia mogła użyć tego uzbrojenia podczas ataku na cele rosyjskie w okupowanym Ługańsku w Donbasie.
Skonstruowane przez Wielką Brytanię i Francję pociski manewrujące Storm Shadow mają zdecydowanie większe możliwości rażenia, niż jakiekolwiek inne zachodnie pociski dostarczone do tej pory Ukrainie. Według specyfikacji producenta ich maksymalny zasięg to 560 km, choć w wersji eksportowej jest to między 250 a 300 km. Dla porównania, przekazane Ukrainie amerykańskie systemy artylerii rakietowej HIMARS mogą trafiać w cele oddalone o około 80 km.
20:50. Atak dronów na Moskwę zszokował polityczną elitę Rosji
Atak dronów na Moskwę zszokował polityczną elitę Rosji - ocenił we wtorek Mychajło Podolak, doradca biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jak dodał, atak pokazał „techniczną niezdarność” Rosji.
Te ataki dronami pokazały trzy rzeczy. Po pierwsze: wewnętrzna przestrzeń Rosji jest całkowicie niekontrolowana. Po drugie: nie ma żadnej obrony z powietrza czy z lądu. Nigdzie
— ocenił Podolak, cytowany przez RBK-Ukraina.
Według niego atak pokazał też „techniczną niezdarność” Rosji.
Ani (systemy) Pancyr, ani systemy walki elektronicznej - nic nie działa. I to zszokowało rosyjską elitę polityczną, bo pokazuje to, że w Rosji łatwo jest wzniecić zbrojne protestacyjne nastroje nie tylko w obwodzie biełgorodzkim, lecz na dowolnym terytorium
— kontynuował Podolak.
Wcześniej doradca biura Zełenskiego powiedział, że Ukraina „nie jest bezpośrednio zaangażowana” w te ataki.
We wtorek rano pojawiły się doniesienia o kilku dronach, które uderzyły w budynki mieszkalne na południowym zachodzie Moskwy.
Portale informacyjne i media społecznościowe podawały rozmaitą liczbę dronów, od ośmiu do nawet 25.
Serwis InformNapalm - wywodząca się z Ukrainy międzynarodowa grupa niezależnych dziennikarzy, wolontariuszy i hakerów walczących z propagandą Kremla - przekazał, że drony nadleciały ze wschodniej części obwodu moskiewskiego. Aparaty te były produkcji chińskiej - utrzymuje serwis.
19:50. Potężna eksplozja w rosyjskiej bazie wojskowej w okupowanym Melitopolu
We wtorek po południu doszło do potężnej eksplozji na terenie zakładów przemysłowych Awtokolorłyt w okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy; w tej fabryce znajdowała się baza rosyjskich wojsk - poinformował na Telegramie lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.
Mieszkańcy przekazują doniesienia o czarnym dymie przy wyjeździe z Melitopola w kierunku zachodnim. (…) Okupanci natychmiast powiadomili, że to efekt działania (rosyjskich) jednostek obrony powietrznej, lecz dym unosi się z ziemi w stronę nieba (co oznacza, że nie zestrzelono celu poruszającego się w powietrzu)
— dodał samorządowiec.
Dwa dni wcześniej, w niedzielę, w wyniku skutecznego ostrzału koszar wroga w Jurjiwce pod Mariupolem zginęło około 100 żołnierzy z Rosji, a ponad 400 zostało rannych - oznajmił w poniedziałek proukraiński doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Melitopol to ważny węzeł kolejowy dla sił rosyjskich na południu Ukrainy, będący częścią korytarza lądowego łączącego Rosję z okupowanym Półwyspem Krymskim. W ciągu ostatnich tygodni w tym mieście doszło do przynajmniej kilku eksplozji w obiektach wojskowych agresora.
Południowa część obwodu zaporoskiego, w tym m.in. Melitopol, Berdiańsk i Enerhodar, jest okupowana przez najeźdźców od przełomu lutego i marca 2022 roku, a zatem od początku inwazji Kremla na Ukrainę. W Enerhodarze znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie.
17:57. Zełenski: Brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems może otworzyć u nas zakłady naprawcze i produkcyjne
Brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems utworzy swoje biuro na Ukrainie; w dalszej kolejności możliwe jest też otwarcie w naszym kraju zakładów naprawczych i produkcyjnych tej firmy - oznajmił we wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowie z kierownictwem BAE Systems.
Jesteśmy gotowi stać się ważnym regionalnym centrum serwisowania i wytwarzania różnego rodzaju produktów BAE Systems
— powiadomił Zełenski na Telegramie.
Przywódca dodał, że w rozmowie w formie online uczestniczyli prezes koncernu Charles Woodburn, dyrektor zarządzająca Gabby Costigan, a także dyrektor ds. współpracy z Ukrainą Christian Seear.
BAE Systems (British Aerospace Electronic Systems) to jeden z największych brytyjskich koncernów zbrojeniowych, wytwarzający również samoloty cywilne. Firma założona w 1999 roku jest producentem (samodzielnie lub we współpracy z innymi podmiotami) m.in. samolotów z serii Airbus, myśliwców Eurofighter Typhoon i Lockheed Martin F-35 Lightning II, a także bojowych wozów piechoty Bradley.
17:11. SBU: kamery internetowe mogą ułatwić rosyjskim wojskom ostrzeliwanie celów na Ukrainie
Apelujemy do właścicieli kamer internetowych, aby nie prowadzili transmisji na żywo w internecie z wykorzystaniem tych urządzeń, ponieważ może to ułatwić rosyjskim wojskom namierzanie i ostrzeliwanie celów w naszym kraju - przypomniała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Zakaz dotyczy głównie „automatycznej rejestracji wideo w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej, a także szlaków transportowych oraz obiektów przemysłowych i handlowych”.
Rosja wykorzystuje nagrania z nowoczesnych kamer internetowych nie tylko do przeprowadzania ataków rakietowych na Ukrainę, ale również do weryfikacji celności uderzeń i korygowania swoich ostrzałów w czasie rzeczywistym. Wróg może otrzymywać takie informacje za pośrednictwem transmisji online realizowanych na platformach streamingowych bądź w wyniku działań hakerów - czytamy w komunikacie opublikowanym na portalu SBU.
Dzisiaj, gdy cała Ukraina skutecznie stawia opór podłemu i podstępnemu wrogowi, niezwykle ważne jest to, aby nie dać okupantom nawet najmniejszej szansy na (namierzanie celów) swoich ataków
— podkreśliła ukraińska służba. Funkcjonariusze zaapelowali do obywateli, by powiadamiali SBU o przypadkach lekceważenia tych zaleceń.
16:41. HO: Rosja dokonała ponad tysiąc ataków na ukraiński system służby zdrowia
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała we wtorek, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odnotowano ponad tysiąc ataków na ukraiński system opieki zdrowotnej.
W 1004 atakach zweryfikowanych przez WHO w ciągu ostatnich 15 miesięcy wojny totalnej zginęło co najmniej 101 osób, zarówno pracowników służby zdrowia, jak i pacjentów, a znacznie więcej zostało rannych
— podał europejskie oddział WHO w komunikacie.
Pod uwagę brane były ataki na obiekty służby zdrowia, zaopatrzenie i środki transportu, w tym karetki pogotowia.
Ataki na służbę zdrowia są pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego. Pozbawiają ludzi opieki, której potrzebują, mają rozległe i długoterminowe konsekwencje
— oświadczył przedstawiciel WHO na Ukrainie Jarno Habicht.
16:06. W Uljanowsku w Rosji doszło do wykolejenia się cystern z paliwem; możliwy sabotaż
W nocy z poniedziałku na wtorek w Uljanowsku w europejskiej części Rosji doszło do wykolejenia się kilku cystern przewożących gaz i benzynę; w ocenie niezależnych rosyjskich mediów przyczyną zdarzenia mógł być akt sabotażu - powiadomił ukraiński portal Militarny.
Na miejscu incydentu jakoby znaleziono ślady uszkodzenia torów kolejowych, lecz tej wersji zaprzeczyły lokalne władze z obwodu uljanowskiego. Nikt nie doznał obrażeń, nie doszło też do wycieku produktów ropopochodnych - czytamy na łamach serwisu.
Militarny opublikował zdjęcia i nagrania ukazujące przewrócone cysterny z paliwem.
14:56. Media: w okupowanym Melitopolu uprowadzono dziennikarkę Irynę Łewczenko
W okupowanym przez Rosjan Melitopolu uprowadzona została Iryna Łewczenko, w przeszłości - dziennikarka mediów ukraińskich; została zatrzymana wraz z mężem i oboje są przetrzymywani w nieludzkich warunkach - podała we wtorek agencja Ukrinform.
Agencja powołuje się na apel, który w sprawie Łewczenko opublikowały organizacje dziennikarskie i media, w tym Radio Swoboda i Głos Ameryki.
Centrum Solidarności Dziennikarskiej podało, że Łewczenko i jej mąż - Ołeksandr zaginęli 6 maja. Dopiero po dwóch tygodniach udało się ustalić, że oboje zostali zatrzymani przez władze okupacyjne. Przetrzymywani byli w piwnicy, niemal bez jedzenia, znęcano się nad nimi fizycznie i psychicznie, grożono oskarżeniami o terroryzm. Później Irynę Łewczenko przeniesiono w inne miejsce.
14:30. Jeden z dronów spadł niedaleko rezydencji Putina
Jeden z dronów, które pojawiły się w obwodzie moskiewskim, został strącony niedaleko rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na doniesienia z Rosji.
Jak podaje Ukrinform, niezależna dziennikarka rosyjska Farida Rustamowa zwróciła uwagę na miejscowości, które wymienił rosyjski parlamentarzysta Aleksandr Chinsztejn. Oznajmił on, że drony zostały strącone w rejonie wsi: Iljinskoje, Timoszkino, Razdory, Romaszkino i koło osiedla willowego Greenfield. Jeśli doniesienia te są prawdziwe, to uwagę zwracają Razdory: jest to, jak informuje Rustamowa, część słynnej Rublowki - rejonu, gdzie wille ma rosyjska elita. Rezydencja Putina na terenie majątku Nowo-Ogariowo, koło wsi Usowo, jest położona „dziesięć minut jazdy samochodem” od Razdorów - zauważa Rustamowa.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jeden z dronów spadł niedaleko rezydencji Władimira Putina pod Moskwą! Media: Aparaty były produkcji chińskiej
14:15. 80 wagnerowców zabitych podczas wycofywania się z Bachmutu
Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty poinformował we wtorek, że siły ukraińskie ostrzelały najemników rosyjskiej Grupy Wagnera wycofujących się z Bachmutu. 80 z nich zostało zabitych, rannych jest 119 - oświadczył rzecznik.
W ciągu obecnej doby zlikwidowano 80 okupantów; 119 z nich zostało rannych
— powiedział Czerewaty. Jak wyjaśnił, Rosjanie nadal prowadzą w Bachmucie rotację wojsk, zastępując Grupę Wagnera oddziałami regularnej armii. Są to wojska powietrznodesantowe i oddziały zmotoryzowane.
Rzecznik armii dodał, że w ciągu minionej doby w Bachmucie nie było starć bojowych.
Z informacji docierających z Bachmutu wynika, że oddziałom rosyjskim, złożonym przede wszystkim z najemników Grupy Wagnera, udało się zająć niemal całe miasto. Przedstawiciele Ukrainy zapewniają przy tym, że na południowo-zachodnich przedmieściach wciąż znajduje się pewna grupa sił ukraińskich.
13:30. Ukraińcy żołnierze oczyszczają rosyjskie okopy
13:00. Poranny Kijów po kolejnym majowym rosyjskim ataku
Po kolejnym zmasowanym ataku dronów na ukraińską stolicę (było ich w maju już ponad 20) pracownicy służb miejskich usuwają skutki nalotu, lekarze przyjmują rannych, studenci i uczniowie udają się do szkół i uczelni, a firmy zaczynają pracę nieco później.
Noc z poniedziałku na wtorek nie była czymś wyjątkowym
— zauważyła w rozmowie z PAP 18-letnia Nelly, która już na tyle przyzwyczaiła się do eksplozji, drżenia ścian i podłogi w jej domu, że gdyby nie szczekanie psa, to nawet by się nie obudziła.
Mam akurat sesję i jestem tak zmęczona, że już nie reaguję na ciągłe rosyjskie ataki
— mówi dziewczyna i dodaje, że jej myśli zaprząta głównie to, jak poszedł jej egzamin z języka francuskiego we wtorek rano.
Ani myślę narzekać, ponieważ ukraińscy żołnierze w okopach mają gorzej i dzięki nim mogę studiować w Kijowie
— mówi Nelly.
48-letnia Ołena jest pielęgniarką. W nocy zadzwoniła do niej starsza pani, którą się opiekuje. Poprosiła o poradę i o to, by Ołena odwiedziła ją rano.
W niedzielę w dom pani Anny trafił odłamek rosyjskiego drona, zerwało dach, był pożar. Na szczęście w domu da się mieszkać, ponieważ mojej podopiecznej naprawdę byłoby ciężko przenieść się w inne miejsce
— opowiada Ołena i dodaje, że z powodu intensywności nalotów starsza kobieta musi zażywać większe dawki leków uspokajających.
Obok jej domu w nocy płonął samochód, w którego trafił odłamek drona i staruszka od razu zadzwoniła do mnie, by zapytać, jakie leki na serce może wziąć
— mówi pielęgniarka.
Po wizycie u pani Anny Ołena udała się na dyżur do szpitala, w którym pracuje. Pacjentów było więcej, niż zazwyczaj.
Wiele osób przyszło naprawdę mocno roztrzęsionych, a niektórym wyjmujemy odłamki szkła, które poraniły ich podczas eksplozji
— opowiada Ołena.
W niektórych przedsiębiorstwach praca rozpoczęła się później o godzinę lub dwie. Jedną z takich firm jest studio designerskie, które prowadzi 37-letni Mykoła.
Nieważne, o której godzinie zlecenie będzie wykonane – najważniejsze, by zostało zrealizowane. Bardzo zależy mi również i na tym, by moi pracownicy czuli się komfortowo, na ile to teraz możliwe – dlatego wolę nawet przesunąć godzinę otwarcia studia, byleby przyszli do pracy w miarę przytomni
— mówi mężczyzna.
12:27. Do kraju sprowadzono ciała 79 poległych żołnierzy
Strona ukraińska odzyskała ciała 79 ukraińskich żołnierzy, poległych na froncie – powiadomiło we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.
Ciała ukraińskich żołnierzy zostaną przekazane rodzinom dla godnego pochówku – podano w komunikacie resortu.
Przekazanie ciał odbyło się zgodnie z normami Konwencji Genewskich
— powiadomiono w komunikacie opublikowanym w Telegramie.
W proces sprowadzenia ciał żołnierzy z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy zaangażowany był resort oraz Biuro Pełnomocnika ds. Zaginionych we współpracy ze strukturami siłowymi.
11:33. Kułeba: Reakcją na ataki Rosji powinno być zwiększenie dostaw sprzętu obrony powietrznej i amunicji z Zachodu
Odpowiedzią na każdy rosyjski atak może być tylko zwiększenie dostaw systemów obrony powietrznej i amunicji od NATO i UE; tak właśnie pracujemy – oświadczył minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba po kolejnym nalocie rosyjskich dronów na Kijów.
Razem pokonamy kolejną strategię rosyjskiego terroru
— napisał Kułeba na Twitterze.
Ostatni nocny atak dronów Shahed na Kijów był trzecim rosyjskim ostrzałem powietrznym w ciągu doby. Od początku maja był to już 17. atak powietrzny na Kijó
11:03. Ambasador Ukrainy w Niemczech: „nie oddamy Rosjanom ani kawałka ziemi”
Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makejew wyklucza jakiekolwiek ustępstwa terytorialne ze strony swojego kraju na rzecz Rosji. „Rosja musi opuścić wszystkie okupowane terytoria” - powiedział Makiejew we wtorek w wywiadzie dla stacji RTL. „Nie oddamy Rosjanom ani kawałka ziemi” - podkreślił.
Wtedy będziemy również negocjować, w jaki sposób Rosja zapłaci reparacje
— powiedział Makejew.
Zapytany o okupowany przez Rosję Krym, Makejew stwierdził, że „Krym jest częścią Ukrainy”, podobnie jak Ługańsk i Donieck oraz nowo okupowane terytoria.
Musimy wyzwolić naszych ludzi spod tej okupacji.
10:50. Brytyjski resort obrony: wydatki wojskowe wzmagają presję na finanse publiczne Rosji
Prawdziwy poziom wydatków wojskowych Rosji jest trudny do oszacowania ze względu na brak transparentności, ale jest niemal pewne, że ich wzrost wywiera presję na finanse publiczne - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 25 maja Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) poinformował, że rosyjskie wydatki wojskowe wzrosły w 2022 r. o 9,2 proc. - do 86,4 mld dolarów - i ocenił, że odpowiada to 4,1 proc. PKB Rosji.
Prawdziwe wydatki wojskowe Rosji są wysoce niepewne ze względu na zwiększone wykorzystanie niejawnych linii budżetowych, zwłaszcza od lutego 2022 r., oraz brak transparentności. Rosja dopiero niedawno wznowiła publikowanie informacji o wydatkach w poszczególnych sektorach po zawieszeniu tego w maju 2022 roku. Jest niemal pewne, że wydatki wojskowe pozostają na wysokim poziomie, co wywiera presję na rosyjskie finanse rządowe
— napisano.
09:15. Atak dronów na Moskwę
W kilka budynków mieszkalnych w Moskwie we wtorek rano uderzyło „od czterech do 10” dronów - podała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media i kanały społecznościowe.
Mer Moskwy Siergieja Sobianin poinformował, że atak bezzałogowych statków powietrznych spowodował „niewielkie” uszkodzenia budynków; nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Agencja Reutera za rosyjskimi mediami: Atak dronów na Moskwę! Uderzyły w kilka budynków mieszkalnych
08:46. Ataki na Kijów nie osłabią ukraińskiego potencjału kontrofensywnego
Koncentrowanie ataków powietrznych Rosji na ukraińskiej stolicy prawdopodobnie ogranicza zdolność Moskwy do osłabienia kontrofensywnego potencjału Ukrainy – pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Amerykański think tank zaznacza, że wznowione w ostatnich miesiącach ataki powietrzne na Ukrainę mają na celu osłabienie ukraińskich zdolności kontrofensywnych.
Jednak skupianie się na atakowaniu Kijowa raczej ogranicza zdolność tej kampanii do istotnego osłabienia potencjalnych ukraińskich działań ofensywnych
— ocenia ISW.
Powołując się na materiały wideo opublikowane przez białoruski resort obrony, ISW odnotowuje, że Rosja dostarczyła na Białoruś kolejne systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe S-400.
Były wiceminister obrony Rosji Michaił Mizincew, jak podaje ISW, został zastępcą dowódcy najemniczej Grupy Wagnera. Ośrodek przytacza fragmenty wywiadu Mizincewa i wskazuje, że potwierdza on w nim swoje dobre kontakty z formacją najemników w ciągu ostatnich 10 lat.
Według amerykańskich analityków szef wagnerowców Jewgienij Prigożyn zatrudnił Mizincewa w Grupie Wagnera, licząc na odzyskanie dostępu do amunicji i uzupełnień, a także dlatego, że chciałby on widzieć go jako potencjalnego następcę Siergieja Szojgu na stanowisku ministra obrony.
07:32. Zniszczenia w Kijowie
Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku kolejnego ataku dronów na Kijów, do którego doszło w nocy z poniedziałku na wtorek – powiadomiły władze miasta. Wybuchy słychać było w różnych częściach ukraińskiej stolicy, zapaliły się budynki i kilka samochodów.
Wróg kontynuuje ataki na stolicę. W nocy wybuchy rozległy się w różnych częściach miasta. Jedna osoba zginęła
— poinformował rano mer Kijowa Witalij Kliczko w Telegramie.
Siły Powietrzne podały, że nad stolicą zestrzelono 29 dronów Shahed, dostarczanych Rosji przez Iran. Ogółem w ataku przeciwnik zastosował 31 dronów.
Od odłamków zestrzelonych rakiet zapaliło się kilka budynków, w tym dwa bloki mieszkalne. Jedna osoba zginęła, wiadomo też o co najmniej czterech rannych. Płonęło kilka samochodów.
04:58. Co najmniej jedna osoba zginęła w rosyjskich atakach powietrznych na Kijów
Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku nocnych ataków powietrznych na Kijów - poinformował we wtorek rano mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.
Kliczko dodał, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad miastem ponad 20 dronów produkcji irańskiej wysłanych przez Rosję.
03:15. Kolejna fala ataków na Kijów
We wtorek nad ranem Rosja rozpoczęła kolejną falę powietrznych ataków na Kijów. W mieście słychać odgłosy eksplozji. „Nie opuszczajcie schronów” - apeluje do mieszkańców mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.
Przedstawiciele administracji Kijowa informują, że obrona przeciwlotnicza odpiera rosyjskie ataki. Na miasto spadły szczątki zastrzelonych rakiet lub dronów.
W ostrzale ranna została 27-letnia kobieta.
To zmasowany atak. Nie opuszczajcie schronów
— przekazał w komunikacie na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko.
Dodał, że w maju, głównie w nocy, Rosja wielokrotnie atakowała Kijów dronami i pociskami rakietowymi, aby sprawić ludziom „cierpienie psychiczne”.
Wtorkowe naloty są już 17. atakiem powietrznym Rosji na stolicę Ukrainy w tym miesiącu. W poniedziałek miasto zostało zaatakowane dwukrotnie, także w ciągu dnia.
02:26. Szef resortu obrony Ukrainy liczy na dostawę myśliwców Eurofighter
Mimo że Niemcy i Wielka Brytania wykluczyły dostarczenie myśliwców Eurofighter na Ukrainę w „dającej się przewidzieć przyszłości”, minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow powiedział w wywiadzie prasowym, że wciąż liczy „na ten ważny krok”.
Jeśli Wielka Brytania i Niemcy połączyłyby siły w kwestii dostarczenia na Ukrainę myśliwców Eurofighter, byłby to ważny krok
— powiedział Reznikow w wywiadzie udzielonym francuskiej gazecie „Ouest-France” i niemieckiej grupie medialnej Funke.
Reznikow zaznaczył, że istnieje już międzynarodowa koalicja na rzecz przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2, Abrams i Challenger. Jego zdaniem w podobny sposób można utworzyć koalicję państw na rzecz dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16, Eurofighter oraz Gripen.
W połowie maja Niemcy i Wielka Brytania wykluczyły wysłanie na Ukrainę myśliwców Eurofighter w dającej się przewidzieć przyszłości. Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace na wspólnej konferencji z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem przekazał, że Eurofightery „nie są odpowiednie” do działań prowadzonych obecnie na Ukrainie.
Odnosząc się do działań na froncie, Reznikow powiedział:
Odzyskamy wszystkie tereny znajdujące się pod tymczasową rosyjską okupacją, w tym także zaanektowany przez Rosję Krym. Zapewnił, że Ukraina nie będzie prowadzić działań militarnych na rosyjskim terytorium. „Nie potrzebujemy rosyjskiej ziemi
— podkreślił.
00:15. Zełenski: Świat musi zobaczyć, że terror przegrywa
Każdy atak terrorystyczny [ze strony Rosji] doprowadza nas i cały świat do oczywistego wniosku: Rosja chce podążać ścieżką zła do końca, czyli do jego porażki, bo zło nie może mieć innego końca, jak tylko porażka
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Świat musi zobaczyć, że terror przegrywa. Kiedy Patrioty w rękach Ukraińców zapewniają stuprocentowe zestrzelenie jakichkolwiek rosyjskich rakiet, terror przegrywa. Kiedy świat zwiększa presję na Rosję, w tym sankcje, gdy rośnie izolacja terrorystów, gdy jej byli partnerzy wstydzą się jakiejkolwiek bliskości z Moskwą, terror przegrywa
— podkreślił.
I oczywiście nie ma większego upokorzenia dla państwa terrorystycznego niż sukces naszych wojowników. Tak naprawdę, dzięki naszym sukcesem, presji, naszym Patriotom musimy i nadal będziemy reagować na wszystkie przejawy zła Rosji. I zniszczymy to zło. Nikt inny na świecie nie używa broni przeciwko złu skuteczniej niż Ukraińcy
— zaznaczył Zełenski.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/648566-relacja-461-dzien-wojny-potezna-eksplozja-w-melitopolu