Trwa 453. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Poniedziałek, 22 maja 2023 r.
23:39. Dostarczenie Ukrainie samolotów F-16 priorytetem dla USA
Stany Zjednoczone uważają za priorytetowe zadanie dostarczenie Ukrainie samolotów F-16 w najbliższych miesiącach we współpracy z sojusznikami i partnerami, powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.
Prezydent Biden wyraźnie podkreślił, że zaczniemy szkolić ukraińskie wojsko do pilotowania F-16. I będziemy współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami, aby zapewnić Ukrainie samoloty F-16
— podkreślił Miller.
Miller zaznaczył, że nie wie jeszcze, kiedy i jak to się stanie, ani z jakich krajów będą dostarczone samoloty.
Ale to jest dla nas priorytetem i zaczniemy go wdrażać w najbliższych miesiącach
— podkreślił przedstawiciel Departamentu Stanu .
21:31. Rosjanie wywożą z Krymu dokumentu i dowody świadczące o przestępstwach
Rosjanie wywożą z anektowanego Krymu dokumenty i inne dowody, świadczące o ich nielegalnych działaniach - powiedziała w poniedziałek telewizji Espreso rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk.
Według niej Rosjanie próbują wywieźć przez Most Kerczeński „wszystko to, co dla nich wartościowe, i to, co może być wartościowe dla międzynarodowego trybunału”. Są to dokumenty, które potwierdzają ich bezprawne działania - dodała.
Rzeczniczka przekazała też, że Rosjanie wywożą wszystko to, co może być wykorzystane przeciwko nim po odzyskaniu przez Kijów kontroli nad półwyspem.
21:10. „Nie zachęcamy Ukraińców do ataków na terytorium Rosji”
Nie zachęcamy, ani nie umożliwiamy Ukraińcom ataków na terytorium Rosji, ale to Rosja jest agresorem, zaś Ukraina sama decyduje, jak prowadzić działania wojenne - oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, komentując poniedziałkowe wydarzenia w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim.
CZYTAJ WIĘCEJ: Co się dzieje w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim? Departament Stanu: „Nie zachęcamy Ukraińców do ataków na terytorium Rosji, ale…”
21:08. Szef MSZ Holandii: Ukraińscy piloci wkrótce rozpoczną szkolenie na samolotach F-16
Ukraińscy piloci myśliwców wkrótce rozpoczną szkolenie na myśliwcach F-16 - zapowiedział holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra w Brukseli.
Nie podał daty ani terminu rozpoczęcia szkolenia, ale powiedział, że wcześniejsze decyzje o wsparciu wojskowym również często były realizowane „bardzo szybko”.
Hoekstra odmówił komentarza, czy szkolenia odbędą się w Holandii. Nie powiedział również, czy będą używane holenderskie F-16 ani czy wezmą w nich udział holenderscy instruktorzy.
Podczas szczytu G7 w Hiroszimie Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Projekt poparły m.in. Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia.
21:02. Ukraińskie siły przesunęły się o kilkaset metrów pod Bachmutem
Ukraińskie siły przesunęły się minionej doby o 200-400 metrów naprzód na różnych odcinkach pod atakowanym przez rosyjskie wojska Bachmutem w Donbasie - powiadomił w poniedziałek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.
Strona rosyjska wciąż próbuje przejąć pełną kontrolę nad Bachmutem i jest to ich priorytetowy cel - podkreśłił rzecznik, cytowany przez portal RBK-Ukraina.
Siły przeciwnika obecnie próbują zająć miejsce, w którym ukraińskie jednostki wciąż utrzymują obronę, czyli południowo-zachodnią część miasta - dodał.
Jednocześnie na flankach nasze jednostki próbują naciskać na wroga i w miarę możliwości kontratakować w ramach naszej operacji obronnej. W ciągu doby udało się przesunąć na różnych odcinkach od 200 do 400 metrów
— poinformował Czerewaty.
18:50. W Rosji ewakuacja obiektu z amunicją jądrową
W obwodzie biełgorodzkim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, trwa pilna ewakuacja obiektu „Biełgorod-22”, w którym magazynowana jest amunicja jądrowa - poinformował Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
W trybie pilnym obiekt „Biełgorod-22” - magazyn amunicji jądrowej - raszyści (Rosjanie) również ewakuują
— powiedział Jusow, cytowany przez agencję Ukrinform. Przedstawiciel HUR ocenił, że wśród przedstawicieli rosyjskich władz obserwowana jest panika w związku z wydarzeniami w obwodzie biełgorodzkim. Za działania dywersyjne w tym regionie odpowiedzialność wzięły na siebie walczące po stronie ukraińskiej rosyjski korpus ochotniczy oraz legion „Wolność Rosji”. Jusow poinformował, że w obwodzie trwa ewakuacja mieszkańców.
Ewakuacja obiektu wojskowego „Biełgorod-22” to też reakcja (na te wydarzenia)
— wskazał przedstawiciel ukraińskiego wywiadu.
18:45. F-16 za kilka miesięcy na Ukrainie?
Dostarczenie Ukrainie samolotów F-16 w najlepszym wypadku zajmie kilka miesięcy - powiedział sekretarz Sił Powietrznych USA Frank Kendall. Nie wykluczył przy tym przekazania stronie ukraińskiej przez USA własnych myśliwców. Kendall, urzędnik Pentagonu odpowiadający za Siły Powietrzne i Siły Kosmiczne, odniósł się do kwestii przekazania F-16 Ukrainie podczas wystąpienia w George Washington University w Waszyngtonie. Jak przyznał, aby samoloty trafiły na Ukrainę potrzeba „rozwiązać wiele szczegółów” i zajmie to w „najlepszym wypadku kilka miesięcy”.
To da Ukraińcom przejściowe zdolności, których nie mają teraz, ale nie będzie to dramatyczny „game changer” (…), to fundamentalnie nie zmieni równania
— ocenił Kendall. Jak przyznał, decyzja o pozwoleniu na transfer samolotów mogła zostać podjęta wcześniej, jednak były wówczas wyższe priorytety, a niektórzy uznawali ten krok za eskalacyjny.
Myślę, że jesteśmy w rozsądnym punkcie, by podjąć tę decyzję teraz. Musimy zacząć myśleć naprzód w dłuższej perspektywie
— powiedział. Pytany, czy USA mogą przekazać własne samoloty Ukrainie - w dodatku do tych oferowanych przez państwa europejskiej - nie wykluczył tego, dodając, że „istnieje wiele możliwości”. Ocenił też, że wyszkolenie ukraińskich pilotów zajmie „miesiące, a nie lata”. „Nie sądzę, bym kiedykolwiek widział bardziej zmotywowanych ludzi” - skomentował Kendall, odnosząc się do wojskowych z Ukrainy.
18:25. Zełenski: Będzie więcej broni dla naszych żołnierzy
Już zaczęliśmy przygotowywać ten i najbliższe tygodnie. Oczekujemy nowych spotkań i rozmów, na razie przede wszystkim to wizyty u nas, w naszym państwie. Będzie jeszcze broń dla naszych żołnierzy”
— podkreślił prezydent Ukrainy na wideo nagranym w pociągu. Jak zaznaczył, Ukraina „robi wszystko, by decyzja na szczycie” NATO w Wilnie w lipcu, „była taką, która zadziała”. Zełenski podziękował obrońcom ukraińskiego nieba. Poinformował, że minionej nocy strącono 25 z 25 wystrzelonych przez rosyjską armię dronów bojowych Shahed. Strącono też część rakiet, ale niestety nie wszystkie; były trafienia - dodał prezydent.
„Dniepr i Charków, Odessa i Lwów, Kijów i Zaporoże - wszystkie nasze miasta i gminy mają otrzymać pełnowartościową tarczę powietrzną. Bardzo aktywnie pracujemy nad tym razem z partnerami”
— oznajmił szef ukraińskiego państwa.
17:50. Rosjane stracili myśliwiec Su-35
Siły rosyjskie straciły u wybrzeży Morza Czarnego w obwodzie chersońskim myśliwiec Su-35. Został zniszczony podczas startu - powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat.
Jurij Ihnat odniósł się do niedzielnych doniesień dotyczących strącenia rosyjskiego myśliwca. „Nie sprecyzowaliśmy, że Siły Powietrzne zniszczyły wrogi Su-35. Doznał niepowodzenia przy starcie. Okoliczności są wyjaśniane” - powiedział rzecznik cytowany przez Interfax-Ukraina. „Będziemy obserwować i słuchać, co na ten temat mają do powiedzenia okupanci. Być może rosyjski system obrony powietrznej, ten krymski, znów zadziałał. Nie wiemy, poczekamy” - dodał Ihnat.
Ukraiński portal wojskowy mil.in.ua poinformował, że w niedzielę wieczorem nad Morzem Czarnym w pobliżu portu Zaliznyj został zestrzelony rosyjski myśliwiec Su-35, który miał zbombardować obwód chersoński. Rosyjscy okupanci używają myśliwców Su-35 do patrolowania przestrzeni powietrznej, zwalczania ukraińskiego lotnictwa, zapobiegania działaniom ukraińskiej obrony powietrznej za pomocą pocisków przeciwradarowych i przeprowadzają ataki rakietowe - dodał portal.
17:00. ZP NATO uznało zbrodnie Rosji na Ukrainie za ludobójstwo
„Zgromadzenie Parlamentarne NATO uznało zbrodnie Rosji przeciwko Ukrainie za ludobójstwo, a reżim terrorystyczny w Rosji za rasizm” - przekazał szef ukraińskiej delegacji Jehor Czerniew.
Deklarację uznał za „niezwykle silną” i o „daleko idących konsekwencjach politycznych”.
16:52. Rosjanie stracili prawie 204 tys.żołnierzy
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał najnowsze dane dotyczące strat strony rosyjskiej. W ciągu doby wyeliminowano 720 żołnierzy, zniszczono m.in. dwa czołgi, dziewięć pojazdów opancerzonych, 20 systemów artyleryjskich.
16:37. Operacja dywersyjna proukraińskich partyzantów w Rosji
Formacje walczące po stronie Ukrainy - Legion „Wolność Rosji” oraz Rosyjski Korpus Ochotniczy - przekroczyły granicę z Rosją i zaatakowały posterunki w obwodzie biełgorodzkim. W sieci pojawiły się nagrania z odezwami żołnierzy. Jednocześnie władze Ukrainy potwierdzają informację o dywersyjnej operacji rosyjskich proukraińskich partyzantów i twierdzą, że nie stoi za tym Kijów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Legion „Wolność Rosji” oraz Rosyjski Korpus Ochotniczy przekroczyły granicę! „Czas, aby dyktatura Kremla dobiegła końca”
16:00. Mieszkańcy Mariupola spalili rosyjską flagę
W Mariupolu mieszkańcy spalili na plaży rosyjską flagę. „Tą akcją pokazano, że mieszkańcy Mariupola nie chcą żyć pod rządami okupanta” - podaje Ukrinform.
15:45. Rosyjski Mi-24 zniszczony przez siły ukraińskie
Siły Królewskiej Brygady zlikwidowały rosyjski śmigłowiec szturmowy Mi-24 - informuje służba prasowa 24 OMBr im. Króla Danyły.
Wrogi „Krokodyl” próbował zadać obrażenia wiosce Nowy Jork w obwodzie donieckim. Po trafieniu pociskiem śmigłowiec spadł na okupowane terytorium w pobliżu Gorłówki.
15:10. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych: dostaniemy kilkadziesiąt myśliwców F-16
Nie mogę podać dokładniej liczby myśliwców F-16, które dostaniemy od zachodnich sojuszników, ale będzie ich kilkadziesiąt - mówi PAP.PL rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat. Dodaje, że by wymienić posowiecką flotę powietrzną, Ukraina potrzebuje około 150 myśliwców.
Ihnat podkreśla, że Ukraina musi wymienić całą flotę powietrzną, która w większości składa się ze starych samolotów produkcji ZSRR. „By tego dokonać, potrzebujemy około 150 nowych myśliwców” – mówi. Rzecznik nie zdradza konkretnej liczby F-16, które przekażą Ukrainie zachodni sojusznicy. „Mogę tylko powiedzieć, że będzie ich kilkadziesiąt” – dodaje.
Część przekazanej przez Zachód broni została dostosowana do myśliwców produkcji ZSRR, którymi dysponuje lotnictwo ukraińskie. Jak wyjaśnia rzecznik, proces ten powoduje, że rakiety tracą na mocy. Tłumaczy, że pociski, których modernizacja jest niemożliwa, muszą być uzbrajane na ziemi.
„Dobrym przykładem są rakiety AGM-88 HARM. Ich funkcje są teraz ograniczone, bo musimy programować je na ziemi. Jeżeli byłyby wystrzeliwane z F-16 to ich moc znacznie by wzrosła” – wyjaśnia i dodaje, że dzięki F-16 ten problem zniknie.
Jak informuje Ihnat, szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 rozpoczną się w najbliższym czasie. „Nasi wojskowi przejdą ekspresowe szkolenia za granicą” – wyjaśnia.
14:15. Osoby ścigane za przestępstwa w Rosji uciekają na okupowane ziemie ukraińskie
Osoby ścigane za przestępstwa w Rosji znajdują schronienie na ziemiach Ukrainy, okupowanych przez Kreml; lokalne „władze” z nadania Moskwy tolerują ten proceder - podał portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Samozwańcze organy samorządu terytorialnego i struktur siłowych, które powstały na podbitych obszarach Ukrainy, koncentrują się na zwalczaniu ukraińskiego ruchu oporu i zastraszaniu miejscowej ludności. Nikt nie przejmuje się tam napływem kryminalistów z Rosji. Mało tego - za niewielkim „wynagrodzeniem” rosyjska policja jest w stanie przymknąć oko na tworzenie nowych organizacji przestępczych na okupowanych terenach, poinformował rządowy serwis.
Jak oceniono, administracje wroga nie radzą sobie z wypełnianiem swoich funkcji, dlatego przestępcy czują się na podbitych ziemiach „zupełnie komfortowo” i „poszukują nowych sposobów na zarabianie pieniędzy”.
Podobne doniesienia napływały już czerwcu 2022 roku ze zniszczonego i okupowanego przez Rosjan Mariupola nad Morzem Azowskim. Lojalne wobec Kijowa władze miasta alarmowały, że w Mariupolu rozkwitają przestępczość i nielegalny handel, a promoskiewska policja wykazuje się bierną postawą i nie ściga sprawców.
13:15. Rosyjskie wojska próbują zestrzeliwać ukraińskie drony cekaemami z lat 30. XX wieku
W pobliżu okupowanego Enerhodaru na południu Ukrainy rosyjskie wojska próbują zestrzeliwać ukraińskie drony przy pomocy ciężkich karabinów maszynowych, których produkcję rozpoczęto w latach 30. XX wieku; taka broń jest montowana na starych samochodach dostawczych UAZ - poinformował niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit’.
Takimi „innowacjami” pochwalili się sami rosyjscy wojskowi w rozmowie z prokremlowskimi kanałami w mediach społecznościowych. Oto „druga armia świata” wykorzystuje do zestrzeliwania bezzałogowców wielkokalibrowe karabiny DSzK, znane jeszcze z końca lat 30. ubiegłego wieku. Za stanowisko ogniowe służy naczepa furgonetki UAZ, czyli popularnej „Buchanki”, produkowanej w latach 60. - powiadomiły opozycyjne media.
12:20. Scholz: Ukraina nie spełnia warunków przystąpienia do NATO
Ukraina domaga się otrzymania podczas lipcowego szczytu NATO jasnego sygnału w sprawie przyjęcia do sojuszu. „Teraz chodzi o wspieranie Ukrainy i obronę swojego kraju. (…) Kryteria NATO obejmują cały szereg warunków, których Ukraina obecnie nie jest w stanie spełnić” – skomentował w Hiroszimie kanclerz Olaf Scholz w wywiadzie dla „Welt Talk”.
Podczas szczytu G-7 w Japonii prezydent USA Joe Biden nieoczekiwanie otworzył drogę do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16. Zdaniem Scholza „jest to przede wszystkim sygnał dla rosyjskiego prezydenta, aby nie miał nadziei, że osiągnie swój cel, prowadząc wojnę jak najdłużej”.
„Sojusznicy są gotowi udzielić Ukrainie długoterminowego wsparcia. Nasze wyraźne żądanie brzmi: Rosja musi zakończyć wojnę i wycofać wojska. Priorytetem jest wspieranie Ukrainy w jej obronie”
– podkreślił Scholz i dodał, że rosyjskie groźby po tej decyzji „nie są niczym nowym”.
11:50. Walki o Bachmut. Malar: Ukraińskie wojska nacierają, a Rosja sprowadza więcej sił
Nasze wojska, atakujące na flankach na północ i południe od Bachmutu, nieco zmniejszyły tempo swoich działań, ale mimo to zajmują wzniesienia w pobliżu miasta; umożliwi nam to ostrzeliwanie rosyjskich pozycji w Bachmucie i utrudni wrogowi pozostanie w tej miejscowości - oznajmiła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Nadal posuwamy się naprzód, lecz intensywność tych operacji stała się mniejsza, ponieważ przeciwnik ściągnął na kierunek bachmucki dodatkowe siły. Nasze ataki osłabły szczególnie na terenach na północ od miasta, dlatego nacieramy głównie na południu - poinformowała Malar na antenie ukraińskiej telewizji.
Wiceminister potwierdziła, że Bachmut wciąż nie został zdobyty przez rosyjskie wojska, ponieważ siły ukraińskie wciąż kontrolują niewielki skrawek miasta.
„Z wojskowego punktu widzenia obrona Bachmutu bez wątpienia przyniosła zakładany efekt” - podkreśliła Malar, zwracając uwagę na powstrzymanie ofensywy wroga w Donbasie i bardzo duże straty poniesione przez Rosjan, zwłaszcza przez najemniczą Grupę Wagnera.
CZYTAJ WIĘCEJ: Siły ukraińskie zajmują wzniesienia w pobliżu Bachmutu! Celem przekształcenie miasta w pułapkę dla rosyjskich oddziałów
09:40. Politico: Ukraina to „martwy punkt” w planowanych wydatkach wojskowych Macrona
Macron chce zwiększyć wydatki wojskowe do 413 miliardów euro w ciągu najbliższych siedmiu lat, ale krytycy twierdzą, że 30-procentowy wzrost nie bierze pod uwagę tego, co dzieje się na Ukrainie; Francja planuje inwestować m.in. w cybernetykę i marynarkę, ale opóźnia zamówienia na czołgi i myśliwce - zwraca uwagę brukselski portal informacyjny Politico.
„Rosyjska inwazja na Ukrainę charakteryzuje się użyciem na ogromną skalę artylerii i rakiet – powrotem do bardziej tradycyjnego rodzaju działań wojennych. Postzimnowojenni planiści nie brali ich pod uwagę, stawiając na mniejsze, zaawansowane technologicznie i dobrze wyszkolone siły zdolne do działania daleko od swojego kraju. Francuski wieloletni budżet wojskowy – nad którym Zgromadzenie Narodowe rozpocznie głosowanie w tym tygodniu – nadal trzyma się modelu sprzed wojny na Ukrainie, ograniczając ciężkie uzbrojenie takie jak czołgi i transportery opancerzone, jednocześnie zwiększając wydatki na francuskie środki odstraszania nuklearnego i inwestując w zwalczanie nowych zagrożeń w obszarach takich jak przestrzeń kosmiczna, cybernetyka i głębiny morskie”
— podkreśla Politico.
09:15. Rosja tworzy nową grupę lotnictwa szturmowego do udziału w wojnie z Ukrainą
Jest wysoce prawdopodobne, że w rosyjskich siłach powietrznych powstaje nowa grupa lotnictwa szturmowego, której zadaniem będzie atakowanie celów naziemnych na Ukrainie; do służby w tej formacji zachęcani są doświadczeni, wykwalifikowani piloci - powiadomiło w raporcie brytyjskie ministerstwo obrony.
Ważną cechą wyróżniającą nowej struktury o nazwie „Sztorm” ma być jej rzekoma „elitarność”. Rosyjskie dowództwo wojskowe nie szczędzi pieniędzy, aby przyciągnąć do tego zgrupowania najlepszych pilotów, w tym emerytowanych oficerów sił powietrznych - czytamy w komunikacie resortu opublikowanym na Twitterze
Jak dodano, formacja będzie składać się z co najmniej jednej eskadry bombowców Su-24 i samolotów myśliwsko-bombowych Su-34, czyli prawdopodobnie kilkunastu takich maszyn. W nowym zgrupowaniu znajdzie się również eskadra śmigłowców szturmowych. Wszystkie te statki powietrzne mają operować w przestrzeni nad Ukrainą.
Inicjatywa utworzenia grupy „Sztorm” dowodzi, że rosyjskie władze są świadome dotychczasowych niewielkich sukcesów sił powietrznych na froncie. Regularne jednostki lotnicze sił zbrojnych zawiodły, dlatego Kreml sięga po nowe, mniej standardowe metody - ocenił brytyjski resort obrony.
08:20. Zaporoska Elektrownia Atomowa po raz kolejny odcięta od dostaw prądu
Kontrolowana przez rosyjskich najeźdźców Zaporoska Elektrownia Atomowa na południu Ukrainy została odcięta od dostaw elektryczności; to już siódmy taki incydent od początku okupacji tego obiektu w marcu 2022 roku - powiadomił ukraiński państwowy koncern Enerhoatom, cytowany przez agencję Reutera.
Prawdopodobną przyczyną tej sytuacji był pożar w jednej ze stacji elektroenergetycznych w Zaporożu wywołany przeciążeniem sieci. Jak zapewnił szef władz obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko, zdarzenie to nie ma związku z rosyjskimi ostrzałami
08:10. Ruch na granicy z Polską
W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 24,7 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 27 tys. osób - poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 12,024 mln wjazdów do Polski i 10,241 mln wyjazdów na Ukrainę.
„W dn. 21.05. funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 24,7 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 12,024 mln os.”
— napisała na Twitterze Straż Graniczna.
Jak dodała, z Polski na Ukrainę w niedzielę odprawionych zostało 27 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 10,241 mln.
08:10. ISW: tylko niewielka część Bachmutu pod kontrolą ukraińską
Najemnicy rosyjskiej Grupy Wagnera prawdopodobnie kontrolują zachodnie granice Bachmutu, ale siły ukraińskie skupiają się na kontratakach na przedmieściach tego miasta położonego w obwodzie donieckim – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Według amerykańskiego think tanku przetrzebione walkami w Bachmucie siły Grupy Wagnera nie będą w stanie kontynuować ataków poza granicami miasta. Z kolei do utrzymania kontroli nad nim rosyjskie dowództwo będzie zmuszone do ściągania sił z innych odcinków frontu.
Powołując się na stronę ukraińską ISW pisze, że broniące miasta wojska kontrolują „nieznaczną” część na południowym zachodzie w okolicach trasy T0504, co według analityków jest milczącym przyznaniem, że Rosjanie kontrolują „resztę zachodniego i południowo-zachodniego Bachmutu, jeśli nie całość”. Jak ocenia ośrodek, wojska ukraińskie prawdopodobnie wycofały się z pozostałych rejonów Bachmutu, z wyjątkiem terenów przylegających do dwóch tras prowadzących do miasta.
„Prawdopodobne zajęcie przez Grupę Wagnera pozostałego niewielkiego terenu na zachodzie miasta nie ma wpływu na prowadzone przez Ukraińców ataki od północy i południa; nie narusza też ukraińskiej kontroli nad liniami komunikacyjnymi wokół miasta”
– ocenia ISW.
07:35. Rosjanie aresztują mieszkańców okupowanych terenów i zmuszają ich do służby w armii
Mężczyźni z okupowanych przez Rosję terenów obwodu zaporoskiego, na południu Ukrainy, trafiają do aresztów pod byle pretekstem, a następnie są zmuszani do służby wojskowej w siłach agresora - podał portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Mieszkańcy podbitych terenów przeważnie zostają aresztowani z błahych powodów, takich jak np. naruszenie ustanowionej przez najeźdźców godziny policyjnej. Zatrzymani mężczyźni są przewożeni do obozów polowych, gdzie czekają na nich więźniowie z rosyjskich zakładów karnych zmobilizowani na wojnę z Ukrainą. Kryminaliści wywierają presję na naszych obywateli, zmuszając ich do wstąpienia w szeregi wroga - powiadomił rządowy serwis.
Dziś rano sztab generalny ukraińskiej armii przekazał doniesienia, że czas trwania szkoleń dla więźniów z Rosji, którzy są werbowani do udziału w inwazji na sąsiedni kraj, skrócono do zaledwie 10 dni.
Wcześniej dowództwo agresora zakładało, że ćwiczenia w obozie na terenie okupowanego obwodu ługańskiego, dokąd przywieziono około 1 tys. więźniów, będą trwały cztery tygodnie. Decyzja uległa jednak zmianie ze względu na duże straty osobowe ponoszone przez Rosjan na froncie - czytamy w komunikacie na Facebooku.
07:00. Rosjanie dokonali ataku na miasto Dniepr
Siły rosyjskie dokonały w nocy z niedzieli na poniedziałek ataku na położone na południowym wschodzie Ukrainy miasto Dnipro, ośrodek administracyjny obwodu dniepropietrowskiego - poinformowały w poniedziałek nad ranem miejscowe władze.
Media informowały o serii wybuchów w mieście i okolicach.
Według agencji RBC-Ukraine dało się słyszeć co najmniej 15 wybuchów podczas 90 minut alarmu przeciwlotniczego.
Dzięki naszym systemom obronnym przetrwaliśmy atak. Szczegółowe informacje podamy w odpowiednim czasie
— przekazał na Telegramie szef lokalnej administracji Serhij Łysak.
00:01. Zełenski: Świat słyszy nasze stanowisko
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, podsumowując szczyt G7, że „świat słyszy stanowisko” jego kraju i że „w każdym znaczącym dla Ukrainy punkcie” jest ona rozumiana przez większość wspólnoty międzynarodowej.
Świat słyszy nasze stanowisko
— powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.
Dodał następnie, że chodzi o „obronę i gwarancje bezpieczeństwa, odzyskanie wszystkich terytoriów” i realizację formuły pokojowej proponowanej przez Kijów.
W każdym istotnym dla Ukrainy punkcie światowa większość nas rozumie
— przekonywał.
Podkreślił, że na szczycie G7 w japońskiej Hiroshimie „temat Ukrainy był centralny”.
Ukraina rzeczywiście była gościem honorowym „siódemki”
— ocenił.
Wymieniając swe spotkania z przywódcami zagranicznymi podczas szczytu, Zełenski zaakcentował rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem.
Po takich rozmowach jak zawsze stajemy się silniejsi
— powiedział.
Zełenski w kuluarach szczytu w Hiroszimie spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierami Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii i Włoch: Fumio Kishidą, Justinem Trudeau, Rishim Sunakiem i Giorgią Meloni. Przeprowadził też rozmowy z premierem Indii Narendrą Modim - pierwsze od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Podczas szczytu G7 Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Projekt poparły m.in.: Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia. Zełenski wyraził przekonanie, że jego kraj otrzyma F-16 od swych zachodnich partnerów. Przy tym, na konferencji prasowej zastrzegł, że Kijów nie wie, ile samolotów mógłby w przyszłości otrzymać.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/647459-relacja-453-dzien-wojny-co-sie-dzieje-w-bachmucie