Przedstawiamy interaktywną mapę wydarzeń na ukraińskim froncie. Mapa posiada dokładne opisy wydarzeń uaktualniane codziennie i zawiera filmy oraz filmiki (video) odpowiadające danym miejscom na froncie. Częściowo interaktywna mapa posiada możliwość zmiany przez Czytelnika tła od satelitarnego począwszy na bardzo dokładnym skończywszy. Zarys ogólny (podsumowanie tygodnia) będzie pojawiać się jako dodatek do mapy w każdy piątek razem z uaktualnionymi video.
Położenie jednostek walczących na froncie i ich oznaczenia nie są w stu procentach odpowiadające rzeczywistości. Formacje podlegają ciągłym rotacjom i informacje o ich aktualnym położeniu przychodzą często z opóźnieniem, o ile w ogóle. Siłą rzeczy mapa oddaje sytuację w dużym przybliżeniu. Prosimy o wyrozumiałość.
Poniżej zarys w skrócie sytuacji ogólnej na froncie w ostatnich dwóch tygodniach 9 kwietnia – 16 kwietnia 2023 r.
Odcinek słobożański
— od pn – granica z Federacją Moskiewską do Kreminnej (położenie na mapie: 49,04 szer. N/38,2 dł. E) i (Biłohoriwki 48,92 szer N/38,25 dł E)
Na odcinku słobożańskim SZFM w ostatnim tygodniu prowadziły tylko ograniczone działania. Od 17 marca nie ponawiają już szturmów przez rzekę Oskił na miejscowość Dworiczna (49,85 N/37,86 E). Również Moskale zaprzestali 10 kwietnia atakowania obrony w Nowoseliwce i Kuziemiwce (49,52 N/37,94 E). Rejonem, w którym na odcinku słobożańskim toczą się najostrzejsze walki jest dalej las Sierebrański na południe od miasteczka Kreminna. Ostatni szturm miał miejsce 16.04. Ruski naciska również na pozycje SZU w okolicach na zachód od Dibrowy (49,05 N/38,00 E). 12 kwietnia udało się SZFM przesunąć linie kontaktu z SZU o kilkaset metrów w kierunku miejscowości Torskie (49,02 N/37,94 E). Trwają permanentne ataki na tę miejscowość (ostatni 16.04.), ale wszystkie zostały skutecznie odparte. Na odcinku słobożańskim siłom zbrojnym Federacji Moskiewskiej nie udało się praktycznie w żadnym punkcie uzyskać większego powodzenia. Być może doszli w końcu do wniosku, że nie dysponują na tym odcinku odpowiednimi siłami do przełamania frontu i wyjścia na tyły Ukraińców, a próby przebicia się przez umocnione linie SZU przypominają w efekcie walenie „łbem w mur”. Jedyna korzyść z ciągle odpieranych szturmów to wiązanie ukraińskich jednostek, żeby nie zostały wykorzystane na innych odcinkach frontu.
Odcinek siewiersko-bachmucki
— na pd od odcinka słobożańskiego pomiędzy równoleżnikiem (48,94 N, a 48,33 N) Ruski wznowił uderzenia flankowe ze wschodu na położoną na zachodzie Biłohoriwkę (48,92 N/38,24 E). Ataki te są wsparciem szturmów na lasu Sierebrański pod Kreminną. 81 B Pow-Mobilna broniąca Biłohoriwki ciągle nie odpuszcza, utrzymując od dwóch miesięcy linię frontu. Podobną sytuację mamy w okolicach Wierchniokamiańskiego (48,86 N/38,2 E). Tam ataki następują o znacznie mniejszej częstotliwości. Broniąca się w Wierchniokamiańskim i okolicy 54 S BZ odpiera ataki Grupy Wagnera. Pokazują to dramatyczne filmy kręcone z dołu i z góry (drony), robione przez żołnierzy 54 S BZ. Widać na nich dramaturgię i grozę wojny oraz styl w jakim Wagnerowcy dają się masakrować (Video 3). W ostatnim tygodniu ruski próbował jeszcze dwa razy: 11. i 12. Kwietnia szturmować Spirne (48,8 N/38,24 E), ale bez efektu.
Na odcinku frontu od Kreminnej (49,04 N/38,2 E), aż do wsi Bohdaniwka (48,62 N/37,9 E) na pn niedaleko Bachmutu (video 4). Potwierdza się spadek aktywności zaczepno-bojowej armii Moskwy. Zrezygnowano ze szturmowania kierunku na Orichowo-Wasiliwkę (48,67 N/37,89 E). SZFM usiłują zamknąć okrążenie skupiając się na atakach Bohdaniwki (48,62 N/37,9 E) w kierunku na południowy-zachód i obok na Chromowe (48,6 N/37,95 E) celem przerwania tzw. Drogi Życia (szosa 00506 – mapa drogowa) Do 16.04 szturmy nie przyniosły powodzenia. SZFM usiłują atakować Iwaniwskie z kierunku południowego na północ, by połączyć się z siłami atakującymi Bohdaniwkę i Chromowe – zamykając pierścień okrążenia Twierdzy Bachmut. Do 16 kwietnia bezskutecznie. Widać, że ruski traci zapał w realizacji planu okrążenia fortecy i skupił się na walkach w centrum miasta.
Walki w mieście
Północ twierdzy:
Wagnerowcy konsekwentnie posuwali się naprzód szturmując przez środek centrum Bachmutu ze wschodu, od południ i od północy w kierunku dworca kolejowego. 11 kwietnia zdobyli stadion Metalurga pomiędzy ulicami Gorbatowa/Sybiriewa i Sadową 48,593 N/37,997 E (video 6). Następnie posuwając się wzdłuż ul. Gorbatowa doszli do budynków dworca kolejowego. Pomiędzy 11, a 16.04 trwały walki o dworzec i okolice (video 7 i 8). Przechodził z rak do rąk i na dzień 16 kwietnia jego status jest kontestowany. Praktycznie 13-14.04 SZFM ustaliły linie rozgraniczenia wojsk na torach kolejowych ciągnących się wzdłuż południka 37,987 N. Prawdopodobnie już 14 Wagnerowcy przekroczyli linię torów kolejowych (video 9) i zajęli kawałek terenu po zachodniej stronie szyn dochodząc do Bazy 54 S BZ. Na północy po raz trzeci atakujący zetknęli się z nową taktyką SZU. Po zwabieniu 14.04 atakujących z północnej – zachodniej strony centrum grup szturmowych do opuszczonego budynku – w tym przypadku szkoły nr. 24 (48.6078138 N/37.9792223 E) wysadzają go spektakularnie w powietrze razem z zawartością – video 5. Na pn Zach centrum linia frontu dalej praktycznie przebiega wzdłuż torowiska kolei.
Południe twierdzy:
23 marca udało się ruskom zająć Cmentarz Mariupolski (48,57 N/37,9 E) i zaatakowali skrzyżowanie ulic Czajkowskiego z Korsuńską (walki o szkołę nr 2) przy zniszczonym pomniku odrzutowca (symbolu Bachmutu).
25 marca Wagnerowcy zdobywają kilka budynków na ul. Korsuńskiej, ale następnego dnia natarcie utknęło i ruscy nie byli w stanie przekroczyć ulicy. Skierowali więc szturmy wzdłuż przebiegającej na zapleczu ataków linii kolejowej i ruszyli nią w kierunku północnym w stronę centrum. 30 marca osiągnęli wiadukt na Korsuńskiej (48,582 N/37,985 E). Przez dzień stali w miejscu i napotykając skuteczny opór od pn strony skierowali się na wschód atakując stadion „Awangarda”. Walki w okolicach stadionu trwały jeszcze 12 kwietnia. Linia frontu od półtorej tygodnia przebiega wzdłuż ulicy Korsuńskiej i próby jej przekroczenia spotykają się z kontrnatarciami SZU. Rotacji w Fortecy Bachmut uległa 3 Brygada Przydziału Operacyjnego („Spartańska”). Zastąpiły ją: elitarny 23 Samodzielny Batalion Specjalnego Przeznaczenia (ukr. SPECNAZ) oraz 97 batalion 60 S BZ. W pd zach części twierdzy pojawił się czeczeński batalion szejka Mansura walczący po stronie Ukrainy. Na dalszym południu od Bachmutu doszło do rotacji 3 Samodzielnej Brygady Szturmowej „Azow” (przeniesiona do obrony centrum Twierdzy). Zastąpii ją na pozycjach pod Predtyczyne spadochroniarze z 80 B D-Szt. Wykorzystując zaangażowanie ruskich w walkach o centrum Bachmutu 15 kwietnia 28 S BZ odbiła kontrnatarciem wieś Ozarianiwkę (48,45 N/37,95 E).
Odcinek awdijiwsko-doniecki
Walki na tym odcinku skoncentrowały się na próbach zdobycia Awdijiwki (48,13 N/37,76 E) i ruin miejscowości Marinka (47,94 N/37,5 E). Spadła liczba ataków na Berdyczy i Stepowe (48,19 N/37,66 E) będących próbą okrążenia Awdijiwki od północy. Natomiast ruski usiłuje za wszelką cenę zajść Awdijiwkę od południa i zachodu szturmując bezskutecznie Siewierne (48,13 N/37,67 E) i Pierwomajskie (48,1 N/37,59 E). Podobna sytuacja panuje w ruinach Marinki. Te dwa miejsca żywo przypominają Bachmut. Zarówno za Awdijiwką jak i Marinką nie ma wzgórz, które jak pod Bachmutem mogłyby stanowić drugą linię obrony SZU. PO zdobyciu tych miejscowości SZFM miałyby możliwość wyjścia na płaskie, stepowe tereny i tam niebezpiecznego dla Ukraińców rozwinięcia się i „wylania” na tyły frontu. Dlatego utrzymanie pozycji w Awdijiwce i Marince może być nawet ważniejsze niż w Bachmucie.
Odcinek zaporoski
15 kwietnia oddziały SZU przeprowadzały działania rozpoznawcze pod Hulajpolem 47,62 N/36,36 E (Marfopil)
Odcinek chersoński
Bez zmian
Reszta na mapie cdn.
LEGENDA MAPY, SKRÓTY I OBSŁUGA
Reszta w opisach na mapie
OBSŁUGA MAPY
Po kliknięciu aktywnego linku wyświetla się mapa z komunikatem na środku ekranu „Load last used MilX Share”, a niżej okienka „Yes” i „No”. Aby wyświetlić mapę, należy wybrać opcję „Yes”.
Istnieje możliwość zmiany rodzaju mapy (tło). Wchodzimy kliknięciem w ikonę w lewym górnym rogu mapy (3-cia od góry - na dole). Pojawia się tablica „Ogólne”. W części „Ustawienia mapy:” mamy podrozdział „Typy mapy”. Klikając na strzałkę w dół po prawej stronie tabeli wyświetlą nam się następujące rodzaje tła: „satelita”, „teren”, „hybryda” (mapa satelitarna z naniesionymi nazwami miejscowości), „drogi”, „mapa drogowa”, OSM (dokładna mapa) i „OpenTopoMap” (najdokładniejsza, ale najwolniejsza). Pozostałe rodzaje tła nie dotyczą Ukrainy.
Rozdział „Ustawienia współrzędnych” i podrozdział „siatka współrzędnych” umożliwia nam wyświetlenie na mapie siatki współrzędnych. Celem szybszej identyfikacji danego miejsca wskazywanego w opisie ogólnym sytuacji na froncie posługuje się na tej mapie siatką współrzędnych WGS84. I tak np. wieś Nowoseliwskie na pn frontu to: 49,52/37,96 (szerokości geograficznej N/długości geograficznej E). Siatkę można wyłączyć jednym kliknięciem na „none”, a w wersji polskiej „żaden”.
Można regulować wielkość znaków taktycznych i tabliczek z napisami naniesionych na mapę.
W lewym dolnym rogu mapy mamy napis – „skala ref.” i kółko na suwaku, które przesuwamy kursorem w lewo lub prawo, służące do regulacji wielkości.
Nad napisem „Skala ref.” widzimy mały „grzebień” ustawiony pod kątem w prawo do góry. Jeżeli najedziemy na niego kursorem i klikniemy lewym przyciskiem myszy na mapie pojawi się kółeczko do mierzenia odległości.
Ponieważ nie ma możliwości naniesienia linków do filmików z pola walki na mapie zaznaczona została tylko informacja w tabliczce z numerem video. Chcąc je obejrzeć musimy wrócić na tę stronę i kliknąć na link pod wybranym numerem wideo.
NOWE WIDEO
Video 1:
Wybuchy 2 bomb termobarycznych w Nowoseliwce:
Video 2:
Zniszczenie czołgu ruskiego T-72 przez ukr. T-64 w Nowoseliwce
Video 3:
Groza wojny. Walka o okopy batalionu K-2 w początkach kwietnia przy wsparciu czołgów 54 S BZ Wierchniokamiańskiem. Miejsce zwane „Pozycja T”. Geolokacja na mapie: 48,79 N/38,219 E.
Cz.1- atak grupy Wagnera na punkt oporu 3 bat 54 S BZ
Cz.2 - c.d ataku i fiasko Moskali
Cz. 1 - Wagnerowcy w końcu zdobyli okop. Teraz nadjeżdżają 2 czołgi i BWP z ukr. 54 S BZ
Cz. 2 Finał boju
Video 4:
Walki 30 S BZ 10 kwietnia o pozycje Sakko i Vantsetti - most nad rzeczką Wasiukiwką na drodze T-05-13.
Geolokacja: 48.749342 N/38.025854 E:
Video 5:
14 kwietnia. Nowa taktyka walki miejskiej Ukraińców. Zwabienie do budowli przeciwnika i wysadzenie jej w powietrze razem z zawartością. Tu geolokacja wysadzonej szkoły nr 24: 48.6078138 N/37.9792223 E
Video 6:
Wagnerowcy na stadionie Metalurga 11.04.23
Video 7:
Walki w rejonie dworca kolejowego 10.04.23:
Video 8:
Walki w rejonie dworca kolejowego 13.04.23. Widok od strony zachodniej-ukraińskiej
Video 9:
Oddział Wagnerowców po zachodniej stronie toru kolejowego 14.04.23 lokacja: 48.5938 N/37.9860 E
Video 10:
11.04.23 r. 23 batalion ukr. SPECNAZ-u ostrzeliwuje pozycje SZFM Lokacja: 48.5854 N/37.9924 E
Video 11:
12.04.23 Walki w okolicach stadionu Avangard. Geolokacja: 48.5815 N/37.9903 E
Video 12:
13.04.23 Artyleria 93 S BZ „Chołodnyj Jar” smaży Wagnerowców usiłujących się przedostać na pn stronę ul. Korsuńskiej. Geolokacja: 48.583103 N/37.980813 E.
Video 13:
Czołgiści 36 S BPMor ostrzeliwują przeciwnika na zach od Nowobachmutuwki
Video 14:
14.04.23 Artyleria okłada pozycje rusków pod Pierwomajskiem. Geolokacja 48.0760 N/37.6365 E
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/642992-tylko-u-nas-interaktywna-mapa-wydarzen-na-froncie