Trwa 404. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Poniedziałek, 3 kwietnia 2023 r.
21:08. Siły ukraińskie mają już dwie brygady Su-27 i trzy MiG-29
Ukraińskie lotnictwo ma teraz pięć brygad myśliwców, zarówno własnych, jak i przekazanych przez kraje partnerskie; są to dwie brygady samolotów Su-27 i trzy - MiG-29 - poinformował w poniedziałek rzecznik lotnictwa ukraińskiego płk Jurij Ihnat.
Przekazanie Ukrainie przez Polskę myśliwców MiG-29 Ihnat nazwał „historycznym krokiem”. Zastrzegł jednak, że są to myśliwce czwartej generacji, które już są przestarzałe. Ocenił, że przekazanie tych samolotów jest „pierwszym krokiem” i „znakiem dla innych, że trzeba zrobić drugi i trzeci krok”. Wyraził przekonanie, że tymi następnymi krokami będzie przekazanie Ukrainie nowoczesnych samolotów.
Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj, rząd w Kijowie apeluje do zachodnich partnerów o przekazanie samolotów bojowych. W dniach 16-17 marca władze Polski i Słowacji poinformowały, że dostarczą Ukrainie łącznie 17 myśliwców MiG-29. Część maszyn ofiarowanych przez stronę słowacką prawdopodobnie posłuży jako źródło części zamiennych.
21:07. Ukraina otrzymała 2,7 mld dolarów od MFW
Ukraina otrzymała pierwszą transzę pomocy finansowej przyznanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) - poinformowało w poniedziałek ministerstwo finansów w Kijowie. Jest to kwota 2,7 mld dolarów z obiecanych Ukrainie 15,6 mld dolarów.
Dziś Ukraina otrzymała pierwszą transzę w ramach nowego programu MFW. Dzięki otrzymanym środkom jesteśmy w stanie dalej utrzymywać w kraju stabilność gospodarczą i pokrywać priorytetowe wydatki budżetu państwowego
— oświadczył minister finansów Serhij Marczenko.
Drugą transzę w wysokości ok. 2,25 mld USD Ukraina powinna otrzymać w połowie 2024 roku.
19:25. Najcięższe walki wciąż toczą się w Bachmucie, Awdijiwce i Marjince
Najcięższe walki wciąż toczą się Bachmucie, Awdijiwce i Marjince, a także w Łymanie - poinformował w poniedziałek w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.
Dzięki skoordynowanym działaniom jednostek sił obrony Ukrainy i bohaterstwu każdego żołnierza w ciągu ostatniej doby (na wspomnianych wyżej odcinkach frontu) odparto ponad 45 ataków wroga
— napisano w komunikacie sztabu.
Odnotowano także, że w ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 3 uderzenia rakietowe i 17 ataków powietrznych; ponad 20 razy ostrzelano cywilną infrastrukturę mieszkaniową. Sztab podkreśla, że prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych i lotniczych na terenie całej Ukrainy pozostaje wysokie.
Wyznaczone jednostki sił zbrojnych Republiki Białorusi kontynuują realizację zadań na terenach graniczących z Ukrainą. Federacja Rosyjska nadal wykorzystuje przestrzeń powietrzną i terytorium Republiki Białorusi oraz jej infrastrukturę wojskową. Na białoruskich poligonach szkolą się jednostki sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej
— przypomniano w komunikacie sztabu.
16:45. Polski pojazd opancerzony „Dzik” na Ukrainie
16:40. Kolejni Ukraińcy wracają z rosyjskiej niewoli
Z rosyjskiej niewoli powróciło kolejnych 12 Ukraińców. Dziesięciu żołnierzy i dwóch cywilów.
16:20. Zełenski odwiedził szpital w obwodzie czernihowskim
Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wizyty roboczej w obwodzie czernihowskim odwiedził szpital wojskowy i rozmawiał z obrońcami Ukrainy, którzy leczą się po kontuzjach odniesionych w czasie działań wojennych, w szczególności na kierunku donieckim.
16:30. Przeciwlotniczy Pancyr-S stoi koło rezydencji Putina w Soczi
System przeciwlotniczy Pancyr-S został umieszczony w Krasnej Polanie koło Soczi, gdzie znajduje się tajna rezydencja Władimira Putina - podał w poniedziałek niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na współpracowników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
Portal nazywa tajną rezydencją Putina ośrodek, którego oficjalnym właścicielem jest rosyjski koncern Gazprom. Posiadłość ta obejmuje 20 hektarów, na których znajduje się kilka budynków, w tym dom o dwóch podziemnych i dwóch naziemnych kondygnacjach, własny wyciąg narciarski i lądowisko dla śmigłowców. Informacje o tym obiekcie pojawiły się w mediach rosyjskich jeszcze w 2014 roku.
16:00. Rosjanie ostrzelali placówkę medyczną w Chersoniu
Armia rosyjska ostrzeliwała placówkę medyczną w Chersoniu - informuje Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa.
Ponad dwa tuziny okien są bez szyb, uszkodzone jest też ogrodzenie wokół szpitala, nie ma ofiar.
15:30. W obwodzie mikołajowskim dzieci znalazły granaty na placu zabaw
W obwodzie mikołajowskim 3 kwietnia 13-latkowie odkryli amunicję na placu zabaw. Trzy granaty z zapalnikami zostały zakopane w piasku - poinformował Serhij Szajchet, szef Policji Państwowej w obwodzie mikołajowskim.
Czasami dzieci są bardziej odpowiedzialne niż dorośli. Na miejscu pracują już policyjni specjaliści ze służby ds. materiałów wybuchowych
— napisał Serhij Szajchet i dodał, że stróże prawa ustalają, w jaki sposób granaty dostały się na plac zabaw.
15:15. Rosyjskie wojska specjalne w obwodzie donieckim
Na froncie na wschodzie Ukrainy na kierunku donieckim pojawiło się kilka pododdziałów rosyjskich sił specjalnych, nie udała się próba zniszczenia jednej z grup - poinformował w poniedziałek przedstawiciel armii ukraińskiej Ołeksij Dmytraszkiwski.
Jest to kilka pododdziałów, które aktywnie manewrują. Wczoraj nasi żołniere artylerii i piechoty próbowali zniszczyć jeden z pododdziałów, ale udało mu się wyjść ze strefy ostrzału
— powiedział Dmytraszkiwski, cytowany przez portal Suspilne.
Wyraził przekonanie, że Rosjanie rzucili swoje siły specjalne, by próbowały odbić strategicznie ważne pozycje zajęte wcześniej przez armię ukraińską.
15:00. Podolak: Rosja wróciła do czasów sowieckich
Władze w Moskwie reaktywowały klasyczne hasło z minionej epoki, gdy głoszono, że „wszędzie dookoła są wrogowie”; Rosja pozbyła się już resztek ustroju demokratycznego i powróciła do czasów sowieckich - ocenił w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, nawiązując do zatrzymania w Rosji amerykańskiego dziennikarza Evana Gershkovicha.
Polityk, który opublikował swój komentarz na Twitterze, wymienił trzy główne argumenty na poparcie tej tezy: wprowadzona przez Kreml polityka izolacji, przejawiająca się w zamykaniu granic (utrudnianiu obywatelom wyjazdów z kraju); panująca w Rosji szpiegomania, skutkująca aresztowaniem „obcokrajowców, zwłaszcza dziennikarzy”, a także „totalne polityczne represje”, czyli coraz częstsze zatrzymania, wydawane w przyspieszonym trybie wyroki skazujące i przyznawanie osobom skazanym kar wielu lat pozbawienia wolności
14:47. Kijów i Hamburg rozszerzą współpracę
Mer Kijowa Witalij Kliczko odwiedził w poniedziałek niemiecki Hamburg. Burmistrz Hamburga Peter Tschentscher przyjął go w ratuszu. Prawie rok po zawarciu „Paktu na rzecz solidarności i przyszłości” między Hamburgiem a Kijowem Tschentscher i Kliczko ogłosili, że ich miasta będą rozszerzać współpracę - pisze portal stacji NDR.
Obaj zapewnili, że Hamburg i Kijów będą współpracować w szczególności przy odbudowie stolicy Ukrainy po wojnie. Hamburg otworzy też wkrótce ośrodek opieki dla potrzebujących dzieci w Kijowie.
Jesteśmy wdzięczni za pomoc humanitarną i gospodarczą dla Kijowa
— powiedział Kliczko. Hamburg wspiera i pomaga stolicy Ukrainy - dodał.
Doceniamy również fakt, że Hamburg przyjął Ukraińców, którzy uciekli przed wojną.
Wsparcie ze strony Niemiec jest „niezbędne”.
Walczymy o naszą europejską przyszłość
— powiedział Kliczko, cytowany przez NDR.
Mieszkańcy Hamburga solidaryzują się z mieszkańcami Ukrainy, którzy doświadczają wielkiego cierpienia i niesprawiedliwości w wyniku rosyjskich ataków
— zapewnił Tschentscher.
14:30. Zełenski i Habeck w obwodzie czernihowskim
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck odwiedzili w poniedziałek miejscowość Jahidne w obwodzie czernihowskim. W piwnicy miejscowej szkoły w czasie rosyjskiej okupacji w 2022 r. przez niemal miesiąc w nieludzkich warunkach przetrzymywani byli cywile.
Zełenski i Habeck odwiedzili ten region na północy Ukrainy w rocznicę wyzwolenia go spod rosyjskiej okupacji - poinformowała agencja Ukrinform.
13:50. Bohaterstwo kierowcy autobusu szkolnego
Łeonid Semywołos, pochodzący z obwodu kijowskiego kierowca autobusu szkolnego, uratował wiosną 2022 roku życie ponad 950 osób; mężczyzna, nie zważając na rosyjskie ostrzały, ewakuował cywilów m.in. z Buczy, Irpienia, Hostomla i Czernihowa - powiadomił w poniedziałek szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Polityk oznajmił, że historia Semywołosa jest pierwszą z cyklu historii mieszkańców kraju, którzy pozostawali dotąd anonimowi, lecz przed ponad rokiem wykazali się odwagą i dzięki swojej postawie przyczynili do wyparcia rosyjskich wojsk z północnej części Ukrainy. Te relacje „powinny zostać wysłuchane” - podkreślił Jermak na Telegramie, zapowiadając, że podobne świadectwa będą odtąd publikowane cyklicznie pod hasłem „Miasta Bohaterów” (https://t.me/ermaka2022/2368).
Pierwsza ewakuacja miała miejsce 5 marca (ubiegłego roku). Powiedziano nam, kierowcom autobusów (z miejscowości Hrebionki), że trzeba ratować ludzi. Nikt nie odmówił. Nie będę ukrywał, bałem się. Pamiętam, jak na punkcie kontrolnym rosyjski żołnierz odebrał wszystkim (cywilom) telefony, wrzucił je do reklamówki i ostrzelał tę reklamówkę z karabinu maszynowego. Tak wyglądało moje pierwsze spotkanie z najeźdźcami
— relacjonował Semywołos, cytowany na profilu Jermaka w sieci Telegram.
Kierowca wspominał, że najbardziej w pamięci utkwiły mu misje ewakuacyjne z Buczy - miasta w obwodzie kijowskim, które stało się symbolem rosyjskich zbrodni na ludności cywilnej Ukrainy. Według Semywołosa wojska agresora zachowywały się tam wobec niego i ratowanych ludzi „w najbardziej okrutny sposób”.
Mężczyzna przyznał, że w niektórych miejscowościach, np. w Hostomlu, osób chętnych do ewakuacji było więcej, niż dostępnych miejsc w autokarach. Dlatego niektórzy cywile uciekali ze swoich rodzinnych stron pieszo, podążając za kolumną pojazdów.
Semywołos dodał, że chociaż wśród cywilów wywożonych z Czernihowa były osoby obłożnie chore i niepełnosprawne, w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich, nie powstrzymywało to wroga przed ostrzeliwaniem kolumn ewakuacyjnych.
Rosjanie nie rozumieli, co to znaczy konwój humanitarny. Jedyna możliwa przeprawa wiodła przez most na rzece Desna - wówczas już uszkodzony, ale jeszcze przejezdny. Autokary poruszały się ostrożnie, omijając otwory (po ostrzałach), ale też szybko, żeby zdążyć pomiędzy atakami (wroga). Tylko co zjechaliśmy z mostu i Rosjanie go zniszczyli. (W konsekwencji) jeden z autokarów został po prostu unieruchomiony na środku drogi. Porozdzielaliśmy podróżujących nim cywilów do pozostałych pojazdów, nikogo nie zostawiliśmy
— wspominał kierowca.
Ukraina to kraj odważnych ludzi
— podkreślił Jermak.
13:29. Norwegia i Dania przekażą Ukrainie 8 tys. pocisków artyleryjskich 155 mm
Norwegia i Dania zawarły porozumienie o wspólnym przekazaniu Ukrainie 8 tys. pocisków artyleryjskich 155 mm - poinformowały w poniedziałek resorty obrony w Oslo i Kopenhadze.
Jak wyjaśniono, Norwegia przekaże same pociski, a Dania doposaży je w ładunek miotający oraz inne niezbędne elementy. Amunicja będzie mogła zostać wykorzystana przez podarowane przez rząd w Kopenhadze 19 samobieżnych armatohaubic Caesar.
Ukraina bardzo potrzebuje amunicji artyleryjskiej, a my przekazujemy tyle, ile możemy. Dla bezpieczeństwa Europy i Norwegii ważne jest, aby Ukrainie udało się przeciwstawić rosyjskiemu atakowi
— podkreślił w komunikacie norweski minister obrony Bjoern Arild Gram.
Zapewnił, że „Norwegia będzie wspierać Ukrainę także w następnych latach”.
Z kolei pełniący obowiązki duńskiego ministra obrony Troels Lund Poulsen oświadczył, że Dania wraz z krajami NATO i UE jest w trakcie uzgodnień kolejnych darowizn na rzecz Ukrainy.
Współpraca z Norwegią jest tego dobrym przykładem
— zaznaczył.
13:00. NATO zdeterminowane do wspierania Ukrainy
„Popieram plan pokojowy prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego, który opiera się na zasadach leżących u podstaw Karty Narodów Zjednoczonych” - powiedział sekretarz generalny NATO Jenst Stltenberg.
Stanowi on punkt wyjścia dla sprawiedliwego i trwałego pokoju. Ale nie ma sygnałów, by prezydent Putin szykował się do pokoju. Szykuje się on na więcej wojny. Dlatego jesteśmy zjednoczeni w naszej determinacji, by pozostać na dotychczasowym kursie i wspierać Ukrainę tak długo jak będzie trzeba. Sojusznicy dostarczyli dotychczas 65 mld euro pomocy wojskowej. (…) Nasza pomoc dla Ukrainy jest obliczona na długi okres. Spodziewam się, że ministrowie zgodzą się rozpocząć prace nad opracowaniem wieloletniego programu dla Ukrainy
— poinformował sekretarz generalny NATO.
12:40. Zełenski: Rosjanie mają czas się wycofać, inaczej ich zniszczymy
W rocznicę wyzwolenia wsi Jagodne w obwodzie czernihowskim prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził szkołę, w której piwnicach rosyjscy najeźdźcy przez prawie miesiąc przetrzymywali cywilów jako zakładników.
„Jeśli chodzi o posuwanie się naprzód na froncie, nie mogę powiedzieć, kiedy będziemy gotowi na bardzo konkretne rzeczy. Ale przygotowujemy się do bycia silnymi w bitwie i wycofania się z okupacji naszej ziemi. Trudno powiedzieć, jak i kiedy to nastąpi. Nie będę mówił o konkretnych rzeczach, bo nie możemy dać terrorystom z Federacji Rosyjskiej możliwości przygotowania się na nasze metody i kroki deokupacji. Ale zrobimy to i oni powinni o tym wiedzieć. Mają jeszcze czas na wyjazd, inaczej ich zniszczymy
— podkreślił prezydent.
12:35. W krajach UE zamrożono aktywa oligarchów na ponad 23 mld euro
Od początku ataku Rosji na Ukrainę państwa unijne zamroziły aktywa prokremlowskich oligarchów na ponad 23 mld euro - poinformował komisarz UE ds. wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders w wywiadzie dla portalu RND. Jego zdaniem szczególnie dużo zamrożonych aktywów zgłosiły ostatnio Niemcy, natomiast w państwach takich jak Grecja kwota ta jest zaskakująco niska.
W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę grupa zadaniowa Komisji Europejskiej „Freeze and Seize” ma koordynować działania przeciwko oligarchom. Do listopada 2022 roku kraje UE zdołały zamrozić aktywa osób i podmiotów na sumę 19 mld euro.
Pytany, jak obecnie wygląda sytuacja Reynders odpowiedział: „Dziś mamy 23,1 mld euro”.
Kwota zamrożonych aktywów oligarchów zgłoszona przez niemieckie władze do UE wzrosła prawie dwukrotnie z 2,2 mld euro do prawie 4,4 mld euro w ciągu zaledwie jednego tygodnia - poinformował komisarz w rozmowie z RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). „Byłem bardzo zaskoczony” - przyznał.
Reynders stwierdził, że na przykład na Węgrzech kwota zamrożonych środków przez długi czas wynosiła zaledwie 3 tys. euro.
Teraz są one na poziomie 870 milionów euro. Podobnie było w wielu krajach. Kilka tygodni temu pojechałem do Grecji i powiedziałem Grekom, że to bardzo zaskakujące, że zamrozili tylko 200 tys. euro. Może są ku temu dobre powody. Ale przy tak pięknym niebie, przy tak pięknym morzu, na pewno znajdą się oligarchowie, którzy chcą przyjechać do Grecji
— powiedział unijny komisarz.
12:30. „NYT” o znaczeniu pomocy państw byłego bloku wschodniego
Kraje byłego bloku wschodniego w ramach pomocy wojskowej udzielanej Ukrainie wysyłają jej sprzęt - w tym śmigłowce, myśliwce czy haubice - reaktywują produkcję amunicji artyleryjskiej oraz naprawiają uszkodzone w walkach uzbrojenie.
Ponad rok po rozpoczęciu wojny, pomimo napływu na Ukrainę zaawansowanej zachodniej broni, ukraińskie wojsko nadal przede wszystkim polega na broni wykorzystującej amunicję sowiecką - przypomniał dziennik „New York Times”, podkreślając znaczenie niesionej Ukrainie pomocy przez państwa byłego bloku wschodniego.
12:20. Kolejne ofiary śmiertelne rosyjskich ostrzałów w obwodzie chersońskim
W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zginęli w ciągu ostatnich dwóch dni kolejni cywile; w rosyjskich ostrzałach ponieśli śmierć mieszkaniec Chersonia i starsza kobieta z miejscowości Iwaniwka - poinformowała w poniedziałek na Facebooku ukraińska policja z tego regionu.
Wróg atakował przy użyciu moździerzy, dział artyleryjskich, wyrzutni rakietowych, dronów, a także samolotów bojowych. W sobotę i niedzielę wszczęto 28 śledztw w sprawie zbrodni wojennych - ostrzałów celów cywilnych w rejonach (powiatach) chersońskim i berysławskim - czytamy w komunikacie policji.
Funkcjonariusze powiadomili również, że na Chersońszczyźnie trwa ewakuacja mieszkańców najbardziej zagrożonych miejscowości. Policja zamieściła nagranie z misji ewakuacyjnej w Wesełem, skąd wywieziono rodzinę z pięciorgiem dzieci w wieku od roku do 10 lat. Jak podkreślono, operację przeprowadzono podczas rosyjskiego ostrzału.
12:00. W Eupatorii na Krymie Rosjanie budują nową jednostkę
Wojskowo-partyzancki ruch Ukraińców i Tatarów Krymskich „Atesz” odnotował budowę nowej bazy wojskowej w okupowanej Eupatorii.
11:42. Siły rosyjskie bardzo dalekie od zajęcia Bachmutu
Siły rosyjskie są bardzo dalekie od zajęcia Bachmutu w obwodzie donieckim – powiedział w poniedziałek agencji Reutera rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty. Wcześniej w mediach pojawiły się doniesienia od przedstawicieli najemniczej Grupy Wagnera o zajęciu budynku administracji w mieście.
Bachmut jest ukraiński i oni nic nie zajęli i są od tego, delikatnie mówiąc, bardzo dalecy
— oświadczył Czerewaty.
Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak opublikował w poniedziałek na Telegramie komunikat, w którym również zaprzeczył informacjom o zajęciu miasta.
Bachmut to Ukraina. Reagujcie spokojnie na fake newsy tych, którzy wymyślają +zwycięstwo+, którego w rzeczywistości nie ma
11:40. Kobiety służące w rosyjskiej armii są zmuszane do świadczenia usług seksualnych oficerom
Kobiety służące w rosyjskich oddziałach walczących na Ukrainie, zwłaszcza sanitariuszki, są tam wykorzystywane seksualnie przez oficerów; wysocy rangą wojskowi często nie pozostawiają swoim ofiarom wyboru, dlatego zgoda na takie praktyki staje się dla kobiet warunkiem przeżycia na froncie - zaalarmowało w swoim reportażu Radio Swoboda.
Margarita, która wróciła z wojny na Ukrainie, już od dwóch miesięcy przebywa na rehabilitacji. Regularnie odwiedza psychologa, przyjmuje antydepresanty i próbuje zapomnieć o tym, co ją spotkało, ale zapomnieć się nie da. Usłyszała od lekarza, że będzie potrzebowała około pół roku, by przezwyciężyć stany lękowe i ataki paniki - czytamy w relacji niezależnego portalu Sibir.Realii, jednej z filii Radia Swoboda.
42-latka wstąpiła do armii ze względów finansowych, próbując poprawić swoją sytuację materialną. Margarita ma dwoje chorych dzieci, musi też spłacać kredyt.
11:00. Wicekanclerz Niemiec przyjechał do Kijowa
Wicekanclerz i minister gospodarki RFN Robert Habeck przybył do Kijowa w poniedziałek rano wraz z małą delegacją przedstawicieli niemieckiego biznesu. Wśród tematów rozmów z ukraińskimi przywódcami będą odbudowa atakowanej przez Rosję Ukrainy oraz współpraca w sektorze energetycznym.
Celem podróży jest danie Ukrainie wyraźnego znaku - powiedział Habeck po przybyciu na dworzec kolejowy w Kijowie, cytowany przez agencję dpa. Znaku, iż „wierzymy, że zwycięży, że zostanie odbudowana, że Europie zależy nie tylko na udzieleniu wsparcia w potrzebie, ale także na tym, aby Ukraina była w przyszłości silnym partnerem gospodarczym”.
10:30. Odparto ponad 70 ataków okupantów
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że odparto ponad 70 ataków okupantów na kierunkach Łymańskim, Bachmuckim, Awdijewskim i Maryjskim. Bakhmut, Avdiyivka i Maryinka pozostają w epicentrum działań wojennych.
10:05. Rosyjskie wojska fortyfikują Mariupol
Rosyjskie wojska budują umocnienia w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy; nie wierzcie doniesieniom o jakoby „panicznych nastrojach” wśród najeźdźców, ponieważ wróg szykuje się do nowej bitwy o miasto - ostrzegł w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Samorządowiec powiadomił na Telegramie, że rosyjska samozwańcza administracja Mariupola i stacjonujący tam żołnierze agresora fortyfikują m.in. zakłady metalurgiczne Azowstal - ostatni bastion ukraińskiej obrony Mariupola wiosną ubiegłego roku, a także m.in. mosty, port i kombinat im. Iljicza.
Rosjanie szykują się do ciężkich walk. Niekiedy w śmieszny, wręcz idiotyczny sposób, ale przygotowują się. Maksymalna militaryzacja Mariupola dobitnie świadczy o tym, że nie jest tam planowany scenariusz jak w Chersoniu (odwrót rosyjskich wojsk - PAP). (…) Czeka nas nowa bitwa o Mariupol. Niewątpliwie
09:50. Rosja straciła ponad 175 tys. żołnierzy
Od początku napaści na Ukrainę Rosja straciła ok. 175 160 żołnierzy - podaje strona ukraińska.
09:20. Polska przekazała Ukrainie pierwsze MIG-i
Polska przekazała Ukrainie kilka pierwszych myśliwców MiG-29. Informacje potwierdził szef Biura Polityki Międzynarodowej, prezydencki minister Marcin Przydacz.
09:00. Wczoraj z Ukrainy przyjechało 22,6 tys. osób
Wczoraj z Ukrainy do Polski przyjechało 22,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 45,3 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 10,841 mln wjazdów do Polski i 9,011 mln wyjazdów na Ukrainę.
08:53. ISW: Zamach na blogera osrzeżeniem dla szefa Grupy Wagnera
Zabójstwo rosyjskiego blogera wojennego Władlena Tatarskiego (Maksima Fomina) w Petersburgu może być ostrzeżeniem dla szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna za krytykę Kremla – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Zamach na Fomina może być ostrzeżeniem dla Prigożyna, który w coraz większym stopniu krytykuje rosyjskie propagandowe tezy na temat wojny na Ukrainie, a nawet pośrednio sygnalizował zainteresowanie prezydenturą w Rosji
— ocenia think tank.
Prigożyn to szef Grupy Wagnera, który dzięki wysyłaniu najemników na front umocnił swoją pozycję, a na tle rosyjskich niepowodzeń regularnie krytykował kierownictwo wojskowe kraju. Zabity bloger był uważany za człowieka powiązanego z Prigożynem, a do zamach doszło w należącej do niego kawiarni.
Zabójstwo Fomina w barze Prigożyna to prawdopodobnie element większego schematu eskalacji rosyjskich konfliktów wewnętrznych, dotyczących Prigożyna i Grupy Wagnera
— podejrzewają analitycy ISW.
08:28. Brytyjskie MON: Rosja próbuje odbudować reputację przegranej 155. Brygady
Rosyjskie ministerstwo obrony prawdopodobnie prowadzi celową operację informacyjną mającą na celu przywrócenie reputacji 155. Brygady Piechoty Morskiej, która stała się synonimem ostatnich porażek na Ukrainie - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w marcu jej działania zostały ukazane poprzez jedne z najbardziej obszernych rosyjskich nagrań z kamer umieszczonych na hełmach, jakie do tej pory zostały opublikowane, a także poprzez wizytę znanego propagandowego dziennikarza telewizyjnego Władimira Sołowiowa. Pojawiły się również publiczne komunikaty, że formacja jest w „wysokiej formie z silną determinacją do osiągnięcia wyznaczonych celów”, a także zdjęcia pokazujące 155. Brygadę w trakcie wyposażania w zmodyfikowane czołgi.
W rzeczywistości, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 155. Brygada została prawdopodobnie co najmniej dwukrotnie zredukowana do statusu bojowo nieskutecznej z powodu zaangażowania w taktycznie błędne natarcia frontowe w pobliżu Wuhłedaru w obwodzie donieckim. Wysiłki ministerstwa obrony mające na celu odbudowę wizerunku brygady prawdopodobnie odzwierciedlają zaniepokojenie sposobem, w jaki jej porażki były coraz częściej kojarzone z rosyjskimi wyższymi rangą dowódcami wojskowymi
— napisano.
06:57. Rosjanie zmuszają nauczycieli do rezygnacji z ukraińskiego obywatelstwa
Rosyjskie władze okupacyjne w Melitopolu w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, zmuszają tamtejszych nauczycieli do rezygnacji z ukraińskiego obywatelstwa – powiadomił w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosyjscy okupanci kontynuują przymusową paszportyzację ludności w czasowo zajętej części obwodu zaporoskiego. W Melitopolu nauczycielom nakazano, by do 1 czerwca w pisemnej formie zrezygnowali z obywatelstwa Ukrainy i przyjęli rosyjskie paszporty
— podał sztab w porannym komunikacie.
Ukraińskie władze regularnie informują o przymuszaniu mieszkańców okupowanych terenów do przyjmowania obywatelstwa Rosji.
03:05. Armia ukraińska: Nadal utrzymujemy Bachmut
Armia ukraińska zapewniła w niedzielę wieczorem na swej stronie na Facebooku, że „nadal utrzymuje” miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą.
Wróg nie zaprzestał ataku na Bachmut. Jednak ukraińscy obrońcy dzielnie utrzymują miasto, odpierając liczne ataki wroga
— napisał sztab generalny ukraińskiej armii.
Właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn twierdzi w materiale wideo, który kilka godzin później pojawił się na kanale Telegram, że jego siły zajęły budynek administracji miasta Bachmut.
Opanowanie ratusza oznacza, że „z prawnego punktu widzenia Bachmut został przejęty” - twierdzi Prigożyn, dodając, że armia ukraińska „skoncentrowana jest w zachodniej części miasta”.
Agencja Reutera podkreśla, że nie była w stanie zweryfikować tej wiadomości i przypomniała, że Prigożyn już wielokrotnie przedwcześnie ogłaszał sukcesy swoich oddziałów.
00:03. Prezydent Zełenski: tylko zwycięstwo sprawi, że nasze miasta będą bezpieczne
Jedynym sposobem, by ostrzeliwane ukraińskie miasta były bezpieczne jest zwycięstwo militarne w wojnie przeciwko Rosji, „państwo-zło” powinno zostać „rozbite we wszystkich znaczeniach tego słowa” - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Przywódca Ukrainy skomentował w ten sposób ostrzały Kostiantyniwki w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. W niedzielę zginęło tam osiem osób. Dwie inne osoby poniosły śmierć tego dnia w rezultacie rosyjskiego ostrzału obwodu sumskiego - poinformował Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. (https://www.facebook.com/zelenskiy.official)
To tylko kilka przykładów. Jest tylko jeden sposób, by zatrzymać rosyjski terror, przywrócić bezpieczeństwo naszym miastom i gminom. Jest nim zwycięstwo militarne Ukrainy
— powiedział prezydent.
Dodał następnie:
Państwo-zło powinno zostać rozbite we wszystkich znaczeniach tego słowa. Raszyzm powinien ponieść klęskę: militarną, gospodarczą, polityczną i prawną.
Przypominając o rocznicy wyzwolenia obwodu kijowskiego Zełenski zapewnił, że „nastąpi dzień”, gdy władze ukraińskie poinformują, że „ostatni okupant zbiegł czy został zabity” w obwodzie donieckim, ługańskim, chersońskim i na południu Ukrainy.
Krym też będzie wolny i znów bezpieczny. Ukraina odzyska wszystko, co jest jej
— oświadczył Zełenski.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/641011-relacja-404-dzien-wojny-rosjanie-fortyfikuja-mariupol