Trwa 398. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
CZYTAJ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Wtorek, 28 marca 2023 r.
22:00. Prezydent: rosyjska agresja może zakończyć się szybciej, jeśli świat będzie bardziej zdecydowany
Jeśli świat będzie szybszy i bardziej zdecydowany, to rosyjska agresja może się zakończyć prędzej - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zniszczone ukraińskie miasta i wsie wzdłuż granicy z państwem-terrorystą, ciągły szantaż Rosji i groźby zniszczenia życia także w innych krajach, stała odmowa przywrócenia prawdziwego pokoju i szydzenie z podstawowych norm międzynarodowych, to są dostateczne przyczyny, by naciskać i walczyć, by nie szukać kompromisów i dbać o wartości świata naprawdę
— powiedział prezydent na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych.
Podziękował wszystkim, którzy przypominają światu, że „rosyjska agresja może zakończyć się znacznie szybciej niż się czasami mówi”.
Szybciej, jeśli świat będzie szybszy, jeśli świat będzie bardziej zdecydowany
— dodał Zełenski.
20:00. Francja podwoi dostawy pocisków 155 mm dla Ukrainy
Od końca marca Francja podwoi dostawy pocisków 155 mm dla Ukrainy do 2 tys. sztuk miesięcznie - poinformował francuski minister obrony Sebastien Lecornu w wywiadzie dla dziennika „Le Figaro”.
W najbliższym czasie dostarczymy Kijowowi system obrony przeciwlotniczej SAMP/T, który może chronić zarówno pole walki, jak i ludność cywilną w miastach. System ten, opracowany wspólnie z Włochami, wart jest kilkaset milionów euro
— dodał Lecornu.
Rząd Francji analizuje też uzupełnienie funduszu wsparcia Ukrainy, o co wnioskował parlament, a którego 200 mln euro zostało już rozdysponowane.
Reasekuracja wschodniej flanki NATO to nie to samo, co pomoc wojskowa dla Ukrainy
— zauważył minister obrony, pytany o koszty pomocy dla Ukrainy.
Na rok 2022 na misje w Rumunii, Polsce i krajach bałtyckich przeznaczono 530 mln euro
— dodał.
Lecornu podkreślił, że wydatki na pomoc dla Ukrainy są dwojakiego rodzaju.
Te, które służą uzupełnieniu nowo dostarczonego sprzętu, jak np. działa Caesar czy amunicja, oraz te, które mają na celu zastąpienie sprzętu, który i tak w niedalekiej przyszłości wycofalibyśmy z naszych armii
— powiedział.
Tak jest na przykład w przypadku (transporterów opancerzonych) VAB czy (lekkich czołgów kołowych) AMX 10 RC
— dodał minister.
Jesteśmy w trakcie dokumentowania tych kosztów, aby przedstawić je parlamentowi
— podsumował Lecornu.
19:30. Pod Bachmutem w ciągu doby zginęło prawie 90 rosyjskich żołnierzy
86 rosyjskich żołnierzy zginęło, a 117 zostało rannych minionej doby w walkach pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty.
Tylko w okolicy miasta Bachmut w ciągu doby doszło do 14 starć bojowych z wrogiem. Zabito w ciągu doby 86 okupantów, 117 zostało rannych
— przekazał Czerewaty, cytowany przez portal RBK-Ukraina.
Jak dodał, odcinek bachmucki został ostrzelany poprzedniego dnia łącznie 194 razy, w tym 70 razy zaatakowano sam Bachmut.
Bachmut oraz Biłohoriwka, Awdijiwka i Marjinka pozostają w epicentrum działań bojowych - podkreślił we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Główne wysiłki wojsko rosyjskie koncentruje na działaniach ofensywnych na kierunku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Minionej doby na tych odcinkach ukraińskie siły odparł 24 ataki przeciwnika.
18:15. Sąd skazał na dwa lata kolonii karnej ojca dziewczynki, która narysowała antywojenny obrazek
Sąd w obwodzie tulskim w zachodniej części Rosji skazał we wtorek na dwa lata kolonii karnej Aleksieja Moskalowa, ojca 13-letniej dziewczynki, która narysowała w szkole antywojenny obrazek - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.
Sam skazany nie był obecny na ogłoszeniu wyroku; uciekł z aresztu domowego, w którym przebywał na mocy decyzji sądu. Wyrok zapadł na podstawie artykułu kodeksu karnego dotyczącego „dyskredytacji armii”, który został wprowadzony w Rosji po rozpoczęciu jej agresji na Ukrainę.
Na początku marca córka Moskalowa, 13-letnia Masza, trafiła do ośrodka opiekuńczego za narysowanie w szkole antywojennego obrazka, a na jej ojca, który samotnie ją wychowywał, nałożono areszt domowy. Podstawą do tego były pacyfistyczne komentarze, które mężczyzna publikował w mediach społecznościowych.
Masza Moskalowa na zajęciach plastycznych narysowała antywojenny rysunek z napisami „Nie dla wojny” i „Chwała Ukrainie”. Było to w kwietniu 2022 roku. Rysunek przedstawiał kobietę z ukraińską flagą osłaniającą dziecko przed pociskami. Następnego dnia po Moskalowa i jego córkę przyjechała policja. Aleksiej zdążył napisać w komentarzu w sieci społecznościowej: „Rosyjska armia. Gwałciciele są obok nas”. W ich domu przeprowadzono rewizję.
Masza Moskalowa nadal przebywa w ośrodku dla nieletnich.
18:05. MKOl przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów, decyzja w sprawie igrzysk później
Międzynarodowy Komitet Olimpijski przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami wojskowymi. Decyzja w sprawie ich udziału w igrzyskach zapadnie później.
Przewodniczący MKOl Thomas Bach oznajmił na konferencji prasowej w Lozannie, że na razie nie ma zgody na uczestnictwo rosyjskich i białoruskich sportowców w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.
MKOl podejmie tę decyzję we właściwym czasie, według własnego uznania
— stwierdził Niemiec.
Przewodniczący MKOl dodał, że Ukraina, Polska, Estonia, Łotwa i Litwa grożą bojkotem imprezy w przypadku dopuszczenia do rywalizacji sportowców z Rosji i Białorusi.
18:02 Szef Pentagonu: Ukraina ma duże szanse na sukces wiosennej ofensywy
Ukraina ma duże szanse na to, by jej wiosenna ofensywa zakończyła się sukcesem - ocenił we wtorek w Senacie szef Pentagonu Lloyd Austin.
Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley przekonywał z kolei, że o skuteczności amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy świadczą liczące ponad 200 tys. żołnierzy straty Rosjan.
17:34. Z okopu do ambasady? Wyjątkowy awans walczącego na Ukrainie profesora
Profesor Fedor Szandor z Uniwersytetu w Użhorodzie na ukraińskim Zakarpaciu, który walczy obecnie w pobliżu Bachmutu, może zostać nowym ambasadorem Ukrainy w Budapeszcie - pisze węgierski portal HVG.
Pierwsze nieoficjalne informacje o możliwej nominacji Szandora przekazał na Twitterze węgierski dziennikarz Szabolcs Panyi.
Portal HVG skontaktował się z Szandorem, który przyznał, że taka opcja jest brana pod uwagę. Również źródła dyplomatyczne, do których dotarł tygodnik, potwierdziły możliwość kierowania przez Szandora placówki w stolicy Węgier.
Szandor walczy jako ochotnik na wojnie od drugiego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Stał się znany po tym, jak z okopów prowadził zajęcia dla studentów.
16:25. Zełenski na granicy z Rosją
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w obwodzie sumskim na północy kraju sprawdził gotowość straży granicznej do obrony granicy państwowej z Rosją - podaje we wtorek biuro szefa państwa.
Zełenski zapoznał się z organizacją służby strażników i sprawowaną przez nich kontrolą na posterunkach - czytamy w komunikacie administracji prezydenta.
Straż graniczna przekazała, że Rosja zaktywizowała ostrzały ukraińskiego pogranicza ze swojego terytorium. W ostatnim czasie najbardziej atakowana jest hromada (gmina) białopolska.
16:20. Zełenski: Oddaję cześć kozackiej odwadze i niezłomności
Oddaję tutaj cześć prawdziwej kozackiej odwadze i niezłomności naszego narodu; mieszkańcy Ochtyrki walczyli o swoje miasto i powstrzymywali oddziały wroga, niwecząc w ten sposób rosyjskie plany wymierzone w Ukrainę - oznajmił we wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który przebywał z wizytą w Ochtyrce w obwodzie sumskim, w północnej części kraju.
Wiosną ubiegłego roku mieszkańcy regionu sumskiego pomagali sobie wzajemnie, zarówno w Ochtyrce, jak też w sąsiednich miastach, miasteczkach i wsiach. Zyskaliśmy w ten sposób możliwość przeżycia wielu kolejnych szczęśliwych wiosen - przyznał prezydent. Nagranie z jego wypowiedzią opublikowano na profilu głowy państwa na Facebooku
16:06. Władze obwodu charkowskiego zakazują odwiedzania cmentarzy z powodu zagrożenia minami
Z powodu zagrożenia minami władze obwodu charkowskiego, na północnym wschodzie Ukrainy, zakazały odwiedzania cmentarzy podczas świąt wielkanocnych - poinformował we wtorek gubernator obwodu Ołeh Syniehubow. Zakaz obejmuje przede wszystkim tereny wcześniej okupowane przez wojska rosyjskie - podał portal Suspilne.
Nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa ludziom
— powiedział Syniehubow.
15:32. 18 rannych w wypadku autobusu relacji Warszawa-Odessa
18 osób zostało rannych w wypadku autobusu relacji Warszawa-Odessa, do jakiego doszło we wtorek w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy - informuje portal Suspilne. Trzy osoby trafiły na oddział intensywnej terapii.
Rannych z różnymi obrażeniami przetransportowano do szpitala w Wołoczyskach. Dyrektor placówki Wiktor Czubar przekazał portalowi Suspilne, że trzech poszkodowanych przebywa na oddziale intensywnej terapii. Ich stan ocenia się jako średnio ciężki. Dyrektor zapewnił, że stan pacjentów stabilizuje się.
Do szpitala trafiło dwoje dzieci w wieku 9 i 14 lat. Ich stan jest zadowalający - podkreślił Czubar.
14:14. Siły powietrzne Ukrainy: Rosja coraz częściej stosuje kierowane bomby lotnicze
W ostatnim czasie zwiększyła się aktywność rosyjskiego lotnictwa taktycznego; przeciwnik stosuje nie tylko rakiety, ale także kierowane bomby lotnicze – powiadomił rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.
Stosowane są nie tylko rakiety, mogące lecieć na dużą odległość, ale także kierowane bomby lotnicze, które przeciwnik wykorzystuje w regionach frontowych
— powiedział Ihnat na antenie ukraińskiej telewizji. Cytuje go agencja Ukrinform.
Wojskowy podkreślił, że Ukraina potrzebuje zasobów obrony powietrznej dalekiego zasięgu, a także współczesnych samolotów wielozadaniowych po to, by odsunąć rosyjskie lotnictwo od terytorium Ukrainy.
Wykorzystywane są m.in. bomby FAB-500 (o wadze 500 kg). To bomby lotnicze jeszcze z czasów radzieckich, które są wyposażane w skrzydła i naprowadzane GPS
— powiedział. Jak wyjaśnił, dzięki temu rosyjskie myśliwce mogą nie wlatywać w przestrzeń powietrzną Ukrainy, lecz operować na dużej wysokości w odległości ok. 40-50 km od granicy lub linii frontu. Po odpaleniu bomba szybuje, a następnie uderza w cel. Taka amunicja jest zazwyczaj nieprecyzyjna, często trafia w cele cywilne.
Wojskowy powiedział, że armia rosyjska wykorzystuje takie samoloty jak myśliwce Su-30, Su-35, myśliwsko-bombowe Su-34, a także szturmowce i śmigłowce.
13:42. Wypadek autokaru relacji Warszawa-Odessa w obwodzie chmielnickim; są ranni
W pobliżu miejscowości Wołoczyska w obwodzie chmielnickim, w zachodniej Ukrainie, doszło do wypadku autokaru relacji Warszawa-Odessa; w pojeździe podróżowało 25 osób, w tym dwoje dzieci; są ranni, lecz ich dokładna liczba nie została jeszcze określona - powiadomiła we wtorek policja obwodu chmielnickiego.
Wstępnie ustalono, że kierowca stracił panowanie nad autokarem i zjechał do rowu, a następnie pojazd przewrócił się na bok.
Na miejscu zdarzenia pracują służby medyczne i ratunkowe. Dokładna liczba rannych będzie znana nieco później - czytamy w komunikacie policji opublikowanym na Facebooku.
Na zdjęciu zamieszczonym przez ukraińskich funkcjonariuszy widać autokar przewoźnika FlixBus, który uległ wypadkowi w trudnych warunkach pogodowych. Zachodnią część Ukrainy, w tym obwód chmielnicki, nawiedziły we wtorkowe przedpołudnie opady śniegu.
12:05. Hakerzy ustalili tożsamość rosyjskiego zbrodniarza
Ukraińscy hakerzy ustalili tożsamość oficera sił powietrznych Rosji, odpowiedzialnego za największe zbrodnie popełnione wiosną 2022 roku w Mariupolu, m.in. zbombardowanie Teatru Dramatycznego i szpitala położniczego. Katem naszego miasta jest pułkownik Siergiej Atroszczenko - ujawniły we wtorek lojalne wobec Kijowa władze Mariupola.
Hakerzy z grupy Kiber Sprotyw przekazali rezultaty swoich działań dziennikarzom śledczym portalu InformNapalm. Na podstawie analizy m.in. prywatnej korespondencji Atroszczenki, wykradzionej z jego skrzynki mailowej, ustalono, że 42-letni pułkownik, urodzony w Owruczu na Ukrainie, jest dowódcą 960. pułku lotnictwa szturmowego rosyjskich sił powietrznych. Formacja ta stacjonuje nieopodal miejscowości Primorsko-Achtarsk w Kraju Krasnodarskim, na wybrzeżu Morza Azowskiego i około 125 km w linii prostej od Mariupola.
InformNapalm opublikował informacje na temat miejsca zamieszkania wojskowego i jego rodziny, a także podał dane kontaktowe Atroszczenki, m.in. numer telefonu, adresy poczty elektronicznej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Hakerzy ustalili tożsamość „kata Mariupola”! Oficer sił powietrznych Rosji odpowiada za największe zbrodnie. „Łajdak. Zapłaci za to”
12:00. Rosja stawia teraz na lotnictwo i bomby kierowane
Rosjanie w atakach na południu Ukrainy częściej stosują lotnictwo i bomby kierowane – poinformowała we wtorek Natalia Humeniuk, rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy.
Przekazała ona, że przez ataki na różnych kierunkach Rosja próbuje zdezorientować ukraińską obronę powietrzną i rozproszyć ją.
(Na południu) przeciwnik bardziej stawia na lotnictwo, niż na okręty przenoszące rakiety. Na podstawie analizy minionych dwóch dni, widzimy, że wróg zaktywizował wykorzystanie lotnictwa i lotniczych bomb kierowanych na południu, w tym w obwodzie chersońskim, w rejonie Berysławia
— powiedziała Humeniuk na antenie ukraińskiej telewizji.
Wynika to m.in. ze sztormowej pogody nad Morzem Czarnym. Na tym akwenie znajdują się obecnie siedem rosyjskich jednostek, w tym jedna przenosząca cztery rakiety Kalibr, co oznacza, że możliwe są punktowe ataki rakietowe z wykorzystaniem tych pocisków manewrujących.
Z relacji rzeczniczki wynika, że na południu „odczuwalne jest pewne zmniejszenie aktywności przeciwnika” na lądzie, chociaż ostrzały ciągle trwają. (
11:45. Rosjanie ostrzelali szpital w Chersoniu
W nocy Rosjanie ostrzelali z moździerzy szpital w Chersoniu. Na szczęście nikt nie został ranny, ale lokal został poważnie uszkodzony - poinformował szef administracji wojskowej regionu Ołeksandr Prokudin.
11:20. Politico: Estonia wysyła na Ukrainę złom
Estonia wysyła na Ukrainę swój złom, a na koszt Unii Europejskiej modernizuje własne wojsko - pisze we wtorek portal Politico, powołując się na rozmowy z unijnymi dyplomatami.
W następstwie masowego wojskowego wsparcia udzielanego Ukrainie przez europejskich sojuszników, UE utworzyła wspólny fundusz, czyli Europejski Instrument na rzecz Pokoju (EPF), aby zwrócić państwom członkowskim część kosztu przekazanego sprzętu i broni
— przypomina portal. Dodaje jednak, że w Brukseli zaczynają pojawiać się oskarżenia dotyczące nieuczciwego korzystania z mechanizmu, które kierowane są zwłaszcza pod adresem Estonii.
Oficjalnie wszystkie kraje otrzymują zwrot 84 proc. wartości przekazanej pomocy. Nie uzgodniono jednak, jak obliczyć wartość sprzętu wysyłanego na Ukrainę - wyjaśnia Politico.
Dokumenty ujawnione portalowi przez dyplomatów z krajów UE wskazują, że sześć krajów oszacowało wartość wysłanego wsparcia na podstawie ceny nowego sprzętu, a nie właściwej wartości wysłanego uzbrojenia. Na pierwszym miejscu pod względem wartości absolutnej wnioskowanej kwoty znalazła się Estonia, której zwrócono dotąd 134 mln euro.
Dyplomaci opisują praktykę jako „świętoszkowate zachowanie Estonii”.
Premier Kaja Kallas publicznie wzywała UE do większego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, ale wydaje się, że znalazła przy okazji sposób na dość hojne wsparcie własnej armii
— pisze Politico, powołując się na unijnych dyplomatów.
Jeden z rozmówców portalu przyznaje, że zachowanie Tallina wywołuje w UE zdziwienie, ale nikt nie chce mówić o problemie głośno, żeby uniknąć oznak podziałów. Inny dyplomata podaje, że Estonia wysyła na Ukrainę sprzęt, którego już nie produkuje i wnioskuje o zwrot kosztów na podstawie ceny jego nowoczesnych zamienników.
11:00. Rosja straciła prawie 172 tys. żołnierzy
Od początku wojny Rosja straciła 171 730 żołnierzy, w tym 570 ostatniej doby - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
10:47. Bloomberg: jedna trzecia wydatków budżetowych Rosji to wydatki ukryte, przeznaczone na finansowanie wojny z Ukrainą
Jedna trzecia wydatków budżetowych Rosji to wydatki ukryte, przeznaczone na finansowanie sił zbrojnych i inwazji na Ukrainę; w ciągu ostatniego roku odnotowano pod tym względem bezprecedensowy wzrost - poinformowała we wtorek agencja Bloomberga, powołując się na dane rosyjskiego resortu finansów.
Według stanu z 24 marca wielkość tajnych wydatków budżetowych wynosiła 2,4 bln rubli, czyli równowartość 31 mld dolarów. Jest to ponad dwa razy więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem i znacznie więcej, niż w rekordowym dotychczas roku 2015. Wówczas, rok po nielegalnej aneksji ukraińskiego Krymu, utajnione wydatki stanowiły około 21 proc. wszystkich wydatków budżetowych państwa - zauważył Bloomberg.
Jak dodano, tak wysoki poziom nakładów przeznaczanych na armię jest zaskoczeniem również dla Kremla, ponieważ - według wstępnych założeń na rok 2023 - odsetek ukrytych wydatków miał wynieść w tym roku niecałe 25 proc.
Na cele związane z „obroną narodową” Rosja przeznaczyła w ciągu ostatniego roku 531 mld rubli, a zatem dwa razy więcej, niż rok wcześniej. Kolejnych 379 mld rubli wydano na zapewnienie bezpieczeństwa i egzekwowanie prawa. Więcej rząd w Moskwie przeznaczał tylko na programy socjalne, kluczowe dla utrzymania poparcia władzy.
10:03. Generał Syrski: Na dzisiaj nasze główne zadanie w Bachmucie to wycieńczenie przeciwnika
Na dzisiaj najważniejsze to zmęczenie przeważających sił przeciwnika i zadanie mu ciężkich strat. To pozwoli stworzyć warunki, które będą sprzyjać wyzwoleniu ukraińskiej ziemi i przyspieszyć nasze zwycięstwo
— oświadczył dowódca sił lądowych gen. Ołeksandr Syrski, który po raz kolejny odwiedził ukraińskie oddziały w Bachmucie w obwodzie donieckim.
Kiedy wróg ma przewagę liczebną, bycie obok moich żołnierzy to dla mnie sprawa honoru
— napisał Syrski w Telegramie
Wojskowy zaznaczył, że „Rosjanie próbują skupić swoje główne wysiłki na odcinku bachmuckim; nie porzucają prób otoczenia i zajęcia miasta”.
Dzięki bohaterstwu i profesjonalizmowi naszych wojskowym, umiejętnym i zgranym działaniom, efektywnemu manewrowaniu i wykorzystaniu możliwości uzbrojenia, utrzymujemy fortecę Bachmut wbrew różnym terminom i prognozom
— powtórzył Syrski. Podkreślił, że „skuteczna strategia zawsze przewiduje obrócenie każdej sytuacji na swoją korzyść”.
Syrski dodał, że podczas wizyt na froncie, wraz z dowódcami „uzgadnia plany, które mają realne rezultaty nie na mapie, ale na polu walki”.
09:00. Na Ukrainę dotarły pierwsze brytyjskie czołgi Challenger
Na Ukrainę dotarły pierwsze brytyjskie czołgi Challenger - poinformowały media, powołując się na ministra obrony Ołeksija Reznikowa i służby prasowe resortu obrony.
CZYTAJ WIĘCEJ: Brytyjskie Challengery już na Ukrainie! „Jeszcze rok temu nikt by nie pomyślał, że wsparcie partnerów może być tak mocne”
08:25. Niewielkie postępy Rosji w Awdijiwce kosztem ciężkich strat
W ostatnich dniach Rosja nadal priorytetowo traktuje operację, której celem jest okrążenie miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim, ale jej siły poczyniły jedynie marginalne postępy kosztem ciężkich strat w pojazdach pancernych - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że podczas próby okrążenia Awdijiwki od południa dużą część swoich czołgów prawdopodobnie stracił rosyjski 10. Pułk Pancerny, wchodzący w skład 3. Korpusu Armii, pierwszej dużej nowej formacji, którą Rosja wystawiła od sierpnia 2022 roku do wsparcia inwazji na Ukrainę.
Jak dodano, liczne relacje z otwartych źródeł sugerowały, że 3. Korpus Armii miał szczególnie dużo problemów ze słabą dyscypliną i morale.
Pomimo prawdopodobnego okresu szkolenia na Białorusi, formacja nadal wydaje się wykazywać ograniczoną skuteczność bojową. Straty 10. Pułku Pancernego były prawdopodobnie w dużej mierze spowodowane błędnymi taktycznie atakami frontowymi, podobnymi do tych, które miały miejsce w innych ostatnich nieudanych rosyjskich atakach pancernych, np. w okolicach miasta Wuhłedar
— napisano.
08:00. Pod Awdijiwką prawdopodobnie walczą doświadczeni najemnicy z Grupy Wagnera
Rosyjskie dowództwo prawdopodobnie wzmocniło siły atakujące pod Awdijiwką w obwodzie donieckim oddziałami doświadczonych najemników z Grupy Wagnera – twierdzi w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Podczas gdy Wagner stosuje w operacjach pod Bachmutem głównie siły złożone z byłych więźniów, w różnych regionach na Ukrainie walczą prawdopodobnie bardziej przeszkoleni najemnicy
— utrzymuje ten amerykański think tank.
Rosyjskie dowództwo mogło się w ostatnich tygodniach zdecydować na skierowanie pewnych elementów tej formacji pod Awdijiwkę, by wzmocnić osłabione i niewyszkolone siły tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, usiłujące zająć miejscowość. Jeśli tacy bojownicy walczą pod Awdijiwką, to ich zaangażowanie może wyjaśnić ograniczone zdobycze taktyczne w ciągu minionego tygodnia
— konstatuje ISW.
Na zastosowanie doświadczonych najemników pośrednio wskazują wypowiedzi strony ukraińskiej, a także m.in. nekrolog jednego z bojowników tej formacji (zginął 20 marca) opublikowany na rosyjskim portalu społecznościowym.
ISW odnotowuje również doniesienia (na razie niepotwierdzone) o odwołaniu ze stanowiska dowódcy rosyjskiej wschodniej grupy wojsk gen. Rustama Muradowa. W październiku ub.r. Muradow przejął dowództwo nad Wschodnim Okręgiem Wojskowym i odpowiadał „za serię katastrofalnych operacji ofensywnych” na zachodzie obwodu donieckiego Ukrainy.
ISW zaznacza, że nie może potwierdzić tych pogłosek, a także doniesień o planowanej dymisji gen. Jewgienija Nikiforowa, odpowiadającego za działania sił rosyjskich na granicy obwodów charkowskiego i ługańskiego (linia Kupiańsk-Swatowe-Kreminna).
ISW analizuje również „wstrzemięźliwe reakcje” rosyjskiej blogosfery wojskowej na zapowiedź Władimira Putina, dotyczącą umieszczenia na Białorusi elementów taktycznej broni jądrowej. Według ośrodka świadczy ona o tym, że działania te są skierowane przede wszystkim do Zachodu, a w mniejszym stopniu do odbiorców wewnętrznych w Rosji.
06:30. W rejonie Kijowa tej nocy zniszczono 12 dronów kamikadze
W nocy z poniedziałku na wtorek w przestrzeni powietrznej Kijowa wykryto i zniszczono 12 wrogich dronów produkcji irańskiej Shahed, poinformował w Telegramie szef miejskiej obrony wojskowej Serhij Popko.
Aktualizacja w sprawie ataku Shahedów na stolicę. W sumie 12 wrogich dronów tego typu zostało wykrytych i zniszczonych przez wszystkie siły obrony powietrznej w rejonie Kijowa!
— napisał Serhij Popko.
02:30. Obrona powietrzna zestrzeliła 13 wrogich dronów Shahed
W nocy z poniedziałku na wtorek Rosja zaatakowała Ukrainę dronami szturmowymi Shahed i kierowanymi bombami lotniczymi. Obrona powietrzna zniszczyła wszystkie drony, poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy.
Atak Shahedów przeprowadzono z północy i południowego wschodu. Myśliwce Su-35 okupanta wystartowały z lotniska w Morozowsku w obwodzie rostowskim i za pomocą dwóch kierowanych bomb kierowanych zaatakowały okolice Chersonia.
Siły i środki Sił Powietrznych i systemów obrony powietrznej zniszczyły 13 celów powietrznych: 12 szturmowych dronów irańskiej produkcji Shahed-136/131 i jeden rozpoznawczy UAV „Granat-4”, informuje dowództwo sił powietrznych.
Nie ma informacji o skutkach ataku bomb kierowanych na okolice Chersonia.
01:00. Zełenski: Rosja musi opuścić elektrownię atomową w Zaporożu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek szefowi agencji energii atomowej ONZ, że bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej Zaporoże nie może być zagwarantowane, dopóki rosyjskie wojska jej nie opuszczą.
Prezydent poinformował na swojej stronie internetowej, że spotkał się z Rafaelem Grossim, dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w elektrowni wodnej Dnipro – na północny wschód od elektrowni Zaporoże.
Zełenski powiedział Grossiemu, że personel zakładu w Zaporożu znajduje się pod stałą presją rosyjskich sił okupacyjnych, które, jak powiedział, nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa i ingerują w procesy technologiczne.
Bez natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk i personelu z elektrowni jądrowej Zaporoże i terenów przyległych wszelkie inicjatywy mające na celu przywrócenie bezpieczeństwa jądrowego są skazane na niepowodzenie
— stwierdził prezydent Ukrainy.
Przetrzymywanie elektrowni jądrowej jako zakładnika przez ponad rok – to z pewnością najgorsza rzecz, jaka kiedykolwiek wydarzyła się w historii europejskiej lub światowej energetyki jądrowej
— dodał.
W tweecie opublikowanym w poniedziałek Grossi napisał, że on i Zełenski przeprowadzili rozmowę na temat ochrony zakładu i jego personelu. Dodał, że potwierdził pełne poparcie MAEA dla ukraińskich obiektów jądrowych i przypomniał, że wielokrotnie wzywał do utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni w Zaporożu i ma ją ponownie odwiedzić w najbliższych dniach.
00:06. Obrona przeciwlotnicza w obwodzie kijowskim zestrzeliła drony
W poniedziałek w obwodzie kijowskim podczas alarmu powietrznego obrona przeciwlotnicza zniszczyły kilka dronów Shahed-136 , poinformował w Telegramie rzecznik sił powietrznych Ukrainy płk Jurij Ignat.
Wróg atakuje Ukrainę dronami Shahed-136 . Atakują z północy i południowego wschodu (obwód briański i wschodnie wybrzeże Morza Azowskiego).Jeśli słyszysz eksplozje, prawdopodobnie działa obrona przeciwlotnicza. Wzywamy obywateli do przestrzegania algorytmów bezpieczeństwa
— napisał w Telegramie płk Jurij Ignat.
Są już pewne wyniki, kilka Shahedów -136 zostało zniszczonych w obwodzie kijowskim , a także według wstępnych informacji zestrzelono je również na wschodzie. Poczekamy na zakończenie działań bojowych. Po odwołaniu alarmów poinformujemy o wynikach walki obrony przeciwlotniczej
— dodał Ignat.
00:00. Zełenski przeprowadził wyjazdową naradę najwyższego dowództwa
Po raz pierwszy przeprowadziłem wyjazdową naradę najwyższego dowództwa - odbyła się w Dnieprze; odwiedziłem też dziś naszych żołnierzy na froncie w obwodzie zaporoskim - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu wideo.
Odwiedziłem naszych żołnierzy na pozycjach w Margancu, Nikopolu i Zaporożu. Dowódcy rejonów operacyjnych relacjonowali aktualną sytuację. Obecni byli m.in. generałowie Ołeksandr Syrski i Ołeksandr Tarnawski. Inni dowódcy uczestniczyli w spotkaniu za pomocą łączy internetowych. Omówiliśmy sytuację na całej długości frontu, od Chersonia do Charkowa
— powiedział ukraiński prezydent.
Zełenski dodał też, że swój raport przedstawił mu szef wywiadu generał Kyryło Budanow. Szef państwa podziękował też oficerom wywiadu za ich pracę na odcinku bachmuckim.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/640133-relacja-398-dzien-wojny-zelenski-na-granicy-z-rosja