Trwa 393. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 23 marca 2023 r.
22:00. W obwodzie chersońskim dziesiątki wsi prawie całkowicie zniszczonych przez okupantów
W kontrolowanej przez Kijów części obwodu chersońskiego ponad 50 wsi jest prawie całkowicie zniszczonych przez rosyjskie wojska - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W czwartek złożył on wizytę w tym regionie na południu Ukrainy.
Zełenski podkreślił na opublikowanym wieczorem nagraniu, że w przypadku niektórych wsi zniszczonych jest ponad 90 proc. budynków. Mimo tego - jak dodał - nawet do takich miejscowości wracają ludzie.
To dowód, że życie zwycięża
— oznajmił prezydent.
Szef państwa podziękował wszystkim, którzy pomagają w „przywróceniu normalnego życia po rosyjskim źle”, w tym m.in. osobom biorącym udział w rozminowywaniu terenu.
Tak przyjemnie widzieć, kiedy oczyszczone z rosyjskich min i pocisków pola obwodu chersońskiego znowu są uprawiane, znowu żyją. Oczywiście na razie tych ziem jest jeszcze niewiele i nasi saperzy mają dużo pracy… Ale jestem przekonany, że oczyścimy naszą ziemię ze wszystkich śmiercionośnych przejawów Rosji. Cała Ukraina będzie żyć
— podsumował.
20:30. Liczba ostrzałów i szturmów w Awdijiwce porównywalna do Bachmutu
Sytuacja w Awdijiwce jest pod względem liczby rosyjskich ostrzałów i szturmów porównywalna do tej w Bachmucie - powiedział Witalij Barabasz, szef władz tego położonego w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy miasta, cytowany w czwartek przez Radio Swoboda.
Ciężko, (jest) bardzo ciężko. Naciskają. Na razie nic im nie wychodzi, ale nie porzucają ani chęci, ani tych wszystkich swoich chorych działań szturmowych
— stwierdził Barabasz, odpowiadając na pytanie o to, czy istnieje ryzyko oblężenia miasta przez rosyjskie wojsko.
Przedstawiciel władz podkreślił w rozmowie z Radiem Swoboda, że wokół Awdijiwki dochodzi do wielu ostrzałów, a ich liczba jest porównywalna z tymi odnotowywanymi w Bachmucie.
Już zrównaliśmy się z Bachmutem pod względem wielu wskaźników (…) W Bachmucie w ciągu doby jest 200-300 ostrzałów, czasem więcej - u nas tak samo
— przekazał. Porównywalna jest także liczba prowadzonych przez wojsko przeciwnika działań szturmowych.
Poinformował, że straty rosyjskie na tym odcinku są bardzo wysokie.
Pytany o to, dlaczego rosyjskie wojska podjęły teraz próby szturmowania Awdijiwki, zauważył, że siły ukraińskie uniemożliwiły Rosjanom przedarcie się do Wuhłedaru i armia przeciwnika próbuje podejmować działania ofensywne tam, gdzie może.
W poniedziałek przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski oświadczył, że Awdijiwka może wkrótce stać się „drugim Bachmutem”, rosyjskie siły stale próbują okrążyć miasto.
19:30. Sztab wycofuje swój wcześniejszy komunikat o wyjściu Rosjan z Nowej Kachowki
Rosyjskie siły pozostają w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - napisał w czwartek wieczorem sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy, wycofując swój wcześniejszy komunikat o opuszczeniu miasta przez wrogie jednostki.
Okupanci nadal tymczasowo znajdują się w Nowej Kachowce. Informacja o rzekomym wycofaniu się przeciwnika z tej miejscowości była opublikowana wskutek nieprawidłowego wykorzystania posiadanych danych
— napisał sztab na Facebooku.
Jednak z pewnością wyzwolimy też Nową Kachowkę
— dodano.
Wcześniej w czwartek sztab przekazał w komunikacie:
Według stanu z 22 marca 2023 roku wszystkie jednostki armii okupanta, które były rozlokowane w mieście Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim, opuściły miasto.
Napisano też o grabieżach przeprowadzonych przez rosyjskich wojskowych.
Leżąca na lewym brzegu Dniepru Nowa Kachowka jest pod rosyjską okupacją od pierwszych dni inwazji.
18:08. WAŻNE. Wojska rosyjskie wycofały się z Nowej Kachowki na lewym brzegu Dniepru
Wszystkie rosyjskie jednostki, które stacjonowały w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, opuściły miasto - informuje w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według stanu z 22 marca 2023 roku wszystkie jednostki armii okupanta, które były rozlokowane w mieście Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim, opuściły miasto
— pisze sztab w komunikacie. Jak dodaje, przed opuszczeniem miasta rosyjscy żołnierze obchodzili domy miejscowych mieszkańców w celu grabieży.
Okupanci „konfiskowali” cywilom dużą liczbę sprzętu gospodarstwa domowego i elektronicznego, przedmioty wartościowe, odzież i telefony komórkowe
— podał sztab. Leżąca na lewym brzegu Dniepru Nowa Kachowka była pod rosyjską okupacją od pierwszych dni inwazji.
W komunikacie sztabu czytamy też m.in., że rosyjskie siły wciąż podejmują próby zajęcia miasta Bachmut w obwodzie donieckim. Trwają tam stałe walki pozycyjne.
17:57. KE: koszty odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych są szacowane na 383 mld euro
Koszty odbudowy Ukrainy ze zniszczeń, spowodowanych przez agresję Rosji, wyniosą około 383 mld euro - wynika z szacunkowej oceny, przeprowadzonej wspólnie przez ukraiński rząd, Bank Światowy, Komisję Europejską i ONZ, a przytoczonej w czwartek przez Komisję Europejską.
Szacunki obejmują (koszty odbudowy ze zniszczeń) za okres jednego roku od inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. do pierwszej rocznicy wojny 24 lutego 2023 r. Oczekuje się, że odbudowa rozciągnie się na 10 lat i będzie wymagała zarówno funduszy publicznych, jak i prywatnych
— czytamy w komunikacie KE.
Komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi podkreślił, że agresja rosyjska „codziennie zbiera ciężkie żniwo na mieszkańcach Ukrainy i społeczno-gospodarczej strukturze kraju”.
Szybka ocena potrzeb pomoże darczyńcom skierować fundusze do priorytetowych sektorów w terenie. Ważne jest zapewnienie szybkiej odbudowy i podstawowych usług dla ludności, a mianowicie infrastruktury energetycznej, edukacyjnej i zdrowotnej oraz mieszkaniowej. UE będzie nadal wspierać Ukrainę, obecnie kraj kandydujący, przy użyciu wszystkich dostępnych jej narzędzi i instrumentów
— zapewnił Varhelyi.
16:30. Doradca z USA zapowiada wiosenną kontrofensywę
Wiosną Ukraina przeprowadzi „bardzo silną kontrofensywę, która zszokuje świat”- ocenił Dan Rice, amerykański doradca naczelnego dowódcy ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerija Załużnego. Dodał, że obecnie na wojnie ginie miesięcznie ok. 25 tys. rosyjskich żołnierzy.
Uważam, że Bachmut to miejsce, dokąd rosyjska armia poszła, by umierać
— powiedział portalowi NV amerykański oficer. W ocenie specjalnego doradcy Załużnego Władimir Putin popełnia „błąd za błędem” i łamie wszystkie zasady wojny.
Rok temu napadł na Ukrainę w złym miesiącu. W lutym w tych warunkach się nie atakuje. Ale i tak w tym roku kontynuował ataki w lutym i marcu
— kontynuował Amerykanin.
16:02. Media: rosyjscy najemnicy deportują mieszkańców okolic Bachmutu do Rosji
Najemnicy z Grupy Wagnera deportują mieszkańców przedmieść Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy do Rosji - informuje w czwartek portal Sprotyw, utworzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.
Członkowie Grupy Wagnera - najemniczej rosyjskiej firmy wojskowej - wywożą przymusowo mieszkańców na zajęte przez rosyjską armię terytorium obwodu ługańskiego. Tam cywile poddawani są działaniom filtracyjnym. Następnie przewożeni są do Permu i innych odległych regionów Rosji.
To typowa historia, kiedy, wykorzystując działania bojowe rozpętane przez samą Rosję, miejscowi są deportowani pod pozorem ewakuacji. Po tym są asymilowani w odległych regionach imperium, bo teraz są zależni od okupantów
— czytamy.
Sprotyw na początku stycznia pisał, że przeciwnik wywiózł z przedmieść Bachmutu ok. 30 osób do Rostowa nad Donem.
16:01. Media: mieszkańcom osiedla, które odwiedził Putin w okupowanym Mariupolu, grozi wysiedlenie
Niektórym mieszkańcom osiedla, które odwiedził Władimir Putin w Mariupolu, zniszczonym przez Rosjan i okupowanym mieście na południu Ukrainy, grozi wysiedlenie - podał w czwartek niezależny rosyjski portal Wiorstka, powołując się na lokatorów.
Mieszkańcy skarżą się na problemy ze sformalizowaniem prawa własności i na groźby, że zostaną wysiedleni z mieszkań. Jak informuje Wiorstka, kilka osób napotkało problemy z uzyskaniem zaświadczenia o własności mieszkania. Gdy zwrócili się o takie zaświadczenie, urzędnicy powiedzieli im, że prokuratura wszczęła kontrolę na temat „legalności otrzymania” mieszkań. Tymczasem taka kontrola została już wcześniej przeprowadzona przez miejscową komisję.
Jedna z lokatorek napisała w korespondencji na czacie mieszkańców osiedla, że „już są przypadki wysiedlenia w przypadku, gdy nagle okazuje się, że ktoś ma inne mieszkanie”.
Inna właścicielka mieszkania w tym rejonie powiedziała dziennikarzom, że usłyszała o przypadkach eksmisji od urzędników. Jak relacjonowała, przyczyny mogą być różne - np. posiadanie przez daną osobę prawa własności do innego lokalu, czy też błąd komisji przy sprawdzaniu lokatorów. Kobieta powiedziała dziennikarzom, że również ona może stracić mieszkanie, bo ma niewielki udział w nieruchomości swoich rodziców.
15:57. Prokurator generalny Ukrainy: Przywódcy Rosji powinni być sądzeni zaocznie, jeśli nie zostaną ujęci
Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin powiedział w czwartek, że przywódcy Rosji powinni zostać skazani zaocznie za zbrodnię agresji na Ukrainę w przypadku, jeśli nie zostaną ujęci i nie staną osobiście przed sądem.
Jestem przekonany, że może się to odbyć zaocznie, ponieważ jest ważne, by sprawiedliwości stało się zadość w związku ze zbrodniami międzynarodowymi, nawet jeśli sprawców nie ma na ławie oskarżonych
— oświadczył Kostin w wywiadzie dla agencji Reutera.
Jak zauważa Reuters, trybunały międzynarodowe rzadko prowadzą procesy zaocznie. Agencja wskazuje, że wypowiedź Kostina jest związana z zabiegami władz Ukrainy o powołanie trybunału, który osądziłby rosyjską zbrodnię agresji wobec Ukrainy.
15:56. Szef fińskiego MON: wyślemy trzy kolejne Leopardy na Ukrainę; w kwestii myśliwców jestem nastawiony negatywnie
W sprawie przekazania Ukrainie w najbliższych latach naszych myśliwców F/18 Hornet moje stanowisko jest negatywne. Sami ich będziemy potrzebować – oświadczył w czwartek minister obrony narodowej Antti Kaikkonen. Zapowiedział wsparcie Ukrainy trzema kolejnymi czołgami Leopard 2.
Finlandia łącznie dostarczy Ukrainie sześć Leopardów. Wcześniej podjęła decyzję o przekazaniu trzech czołgów z trałami przeciwminowymi. Kolejny, 14. pakiet fińskiej pomocy zbrojeniowej, zatwierdzony w czwartek przez prezydenta Niinisto, ma wartość ponad 160 mln euro.
15:36. Pożar w zakładach w Jarosławiu w Rosji
W środę doszło do pożaru w Zakładach Produkcji Silników w Jarosławiu w Rosji; w tej fabryce wytwarzane są m.in. silniki do międzykontynentalnych pocisków balistycznych Topol-M, zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych - powiadomił ukraiński portal focus.ua za rosyjskimi mediami i służbami ratunkowymi.
Na terenie zakładów miał nastąpić wybuch. Płonął tam też zbiornik z olejem transformatorowym, nad fabryką widoczne były kłęby czarnego dymu. Z miejsca zdarzenia uratowano siedem osób, ewakuowano też 218 pracowników przedsiębiorstwa. Według wstępnych doniesień nikt nie został ranny - podał serwis, przytaczając komunikat rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
15:22. Słowackie Migi-29 wyruszyły już na Ukrainę!
Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ poinformował, że pierwsze 4 z 13 przeznaczonych dla Ukrainy myśliwców Mig-29 opuściły już terytorium Słowacji. Za sterami siedzieli ukraińscy piloci.
Nad’ podziękował wszystkim zaangażowanym w proces przekazywania myśliwców. Zapowiedział, że w kolejnych tygodniach pozostałe samoloty zostaną przekazane Ukrainie. Podkreślił, że z przyczyn operacyjnych nie udzieli dalszych wyjaśnień.
Słowacja stoi po właściwej stronie i tym gestem jako państwo zapisaliśmy się wielkimi literami we współczesnej historii świata
— oznajmił.
Dodał, że rząd nadal będzie pomagać ratować ludzkie życie, zagrożone z jakiegokolwiek powodu.
Robimy to, co trzeba, bo to Rosja napadła na Ukrainę, jest na jej terytorium i to Rosja natychmiast może zakończyć wojnę, wycofując wojska
— napisał Nad‘.
15:02. Rzecznik armii: liczba ostrzałów na froncie pod Bachmutem to 222 w ciągu doby
Na bachmuckim odcinku frontu wojska rosyjskie przeprowadziły 222 ostrzały w ciągu minionej doby, w tym 44 razy ostrzelały samo miasto, które pozostaje epicentrum działań bojowych - poinformował w czwartek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.
W ciągu doby na całym kierunku bachmuckim i w rejonie Bachmutu, Bohdaniwki i Predteczynego doszło do 35 starć bojowych, a do 29 w rejonie samego miasta i okolic. Wróg ostrzelał 222 razy cały front bachmucki z artylerii i systemów rakietowych. Celem 44 ostrzałów było samo miasto
— powiedział Czerewaty, cytowany przez agencję Ukfrinform.
Jak dodał, oddziały rosyjskie straciły w ciągu doby 107 ludzi; 137 Rosjan zostało rannych.
Na razie Bachmut pozostaje epicentrum działań bojowych i głównym kierunkiem uderzenia wroga
— podkreślił rzecznik.
Rosjanie szturmują Bachmut od sierpnia 2022 roku; walki o to miasto są najdłuższą bitwą od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną ocenił w najnowszym raporcie, że wojska rosyjskie poczyniły niewielkie postępy w południowej części Bachmutu, lecz tempo ich operacji zwalnia.
15:01. Rolnicy z okolic Borodzianki wydobyli stertę min i łusek po amunicji
Zdjęcie opublikował ukraiński dziennikarz Denys Kazanskij. Wydobyte elementy pochodzą z tylko jednego pola, na którym walki trwały około miesiąca
– pisze Biełsat
14:50. Wojsko ukraińskie: próbujemy odepchnąć siły rosyjskie na 20-30 km w głąb wschodniej części obwodu chersońskiego
Prowadzimy działania, których celem jest odepchnięcie rosyjskich okupantów na odległość 20-30 km od rzeki Dniepr, w głąb kontrolowanej przez wroga wschodniej części obwodu chersońskiego - powiadomiła w czwartek rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.
Pracujemy nad tym, żeby przeciwnik czuł naszą obecność, presję z naszej strony. W szczególności (…) staramy się „oczyścić” pas o szerokości 20-30 km na lewym (wschodnim) brzegu (Dniepru). Nie jest to łatwe zadanie, a dodatkowo utrudnia je fakt, że wróg nieustannie chowa się wśród cywilów, próbując ukrywać swoje oddziały i sprzęt wojskowy na podwórzach, przy budynkach mieszkalnych
— poinformowała Humeniuk, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.
Rzeczniczka dodała, że głównym celem ukraińskich wojsk jest uzyskanie kontroli ogniowej nad pasem terenu ciągnącym się na północny wschód od Mierzei Kinburnskiej nad Morzem Czarnym. Humeniuk podkreśliła, że te działania przynoszą już pożądane skutki, ponieważ intensywność ostrzałów ze strony wroga zmniejszyła się. Stało się tak na skutek zniszczenia punktu zaopatrzenia i magazynu amunicji najeźdźców.
Obecnie (Rosjanie) nie dysponują (na wschodnim brzegu Dniepru) wystarczającym wsparciem, dlatego mają tam trudności nawet z przemieszczaniem się drogą lądową
— oznajmiła Humeniuk, wyjaśniając praktyczne znaczenie utrzymywania kontroli ogniowej nad tym terytorium.
Podobne doniesienia przekazał w środę lojalny wobec Kijowa wiceprzewodniczący rady obwodu chersońskiego Jurij Sobołewski.
Zachowujemy ciszę informacyjną w kwestiach dotyczących sukcesów ukraińskiej armii na lewym brzegu (Dniepru), ale muszę powiadomić, że liczba (najeźdźców) uległa tam dzisiaj zmniejszeniu
— napisał samorządowiec na Telegramie.
W pierwszej połowie marca wywiad wojskowy Ukrainy potwierdził, że ukraińskie oddziały zwiadowcze przeprowadzają operacje w okupowanej przez rosyjskie wojska lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego.
Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, są od listopada ubiegłego roku kontrolowane przez władze w Kijowie. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.
Już kilka dni po wycofaniu się z Chersonia najeźdźcy zaczęli ostrzeliwać to miasto ze stanowisk artyleryjskich rozmieszczonych po przeciwległej stronie Dniepru. Na początku stycznia pojawiły się też doniesienia o rosyjskich atakach przy użyciu zakazanych pocisków zapalających.
14:38. Alarm w Petersburgu
Jak pisze Biełsat:
W jednej z dzielnic miasta włączył się alarm. Mieszkańcy próbowali ukryć się w najbliższej stacji metra. Co było przyczyną alarmu? Nie wiadomo, lokalne władze nie przedstawiły żadnego wyjaśnienia - informuje RusNews
13:00. Zełenski: Wszystko zostanie odbudowane
Wszystko tutaj zostanie odnowione i odbudowane - zadeklarował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który odwiedził miejscowość Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim na południu kraju, zniszczoną w wyniku rosyjskiej agresji i wyzwoloną w listopadzie ubiegłego roku podczas ukraińskiej kontrofensywy.
Robocza podróż na Chersońszczyznę. Wieś Posad-Pokorowske, gdzie na skutek rosyjskiej inwazji na pełną skalę zostało zniszczonych wiele domów i obiektów użyteczności publicznej. Obecnie trwa tu przywracanie dostaw prądu i wody, przebudowywana jest przychodnia lekarska. Ludzie wracają (do swojej miejscowości). Obejrzeliśmy punkt niezłomności (miejsce, w którym można m.in. ogrzać się, otrzymać posiłek czy skorzystać z internetu - PAP) i jeden z tymczasowych budynków mieszkalnych, które zbudowano w wiosce
— napisał prezydent Ukrainy.
Rozmawiałem z mieszkańcami o bieżących problemach i potrzebach. Wszystko odnowimy, wszystko odbudujemy. Tak jak każde miasto i wieś, które ucierpiały w wyniku (działań) okupantów
— dodał prezydent.
12:45. W Kijowie powstanie biuro terenowe MTK
Władze Ukrainy i Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze podpisały list intencyjny w sprawie otwarcia biura terenowego MTK; powstanie ono w Kijowie - poinformował w czwartek prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.
Decyzja o otwarciu (biura) została podjęta jeszcze 3 marca, a dziś podpisaliśmy odpowiedni dokument międzynarodowy
— powiedział Kostin, cytowany przez agencję Ukrinform.
Prokurator powiedział, że dzięki uruchomieniu biura „zespół prokuratora Karima Khana będzie mógł pracować na Ukrainie w stabilniejszych warunkach”. Pracownicy MTK nie tylko będą mogli dłużej przebywać na Ukrainie, ale będą też dysponować „odpowiednim biurem, które będzie we wszelkich aspektach chronione” - powiedział Kostin.
Dotyczy to - jak podkreślił - również ochrony informacji.
Pozwoli to zespołowi prokuratora Khana na intensywniejszą i skuteczniejszą pracę na Ukrainie nad badaniem zbrodni wojennych popełnionych przez Federację Rosyjską i rosyjskich zbrodniarzy na ziemi ukraińskiej, wobec Ukraińców
— powiedział Kostin.
12:39. Ponad 2 tys. ukraińskich pacjentów w europejskich szpitalach
Ponad 2 tys. ukraińskich pacjentów zostało przeniesionych od początku wojny do specjalistycznej opieki w szpitalach w całej Europie za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności - poinformowała w czwartek Komisja Europejska.
Pacjenci zostali skierowani na leczenie do szpitali w 20 krajach Europy: Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Irlandii, Włoszech, Litwie, Luksemburgu, Holandii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii i Szwecji.
Ewakuacje są dodatkowo wspierane przez EU Medevac Hub w Rzeszowie, gdzie pacjenci objęci są całodobową opieką pielęgniarską. Hub służy jako centrum przesiadkowe dla pacjentów, którzy zostali przetransportowani z Ukrainy do Polski drogą lądową, a stamtąd drogą lotniczą do szpitali w całej Europie.
Ponad rok temu UE zaczęła organizować ewakuacje medyczne ukraińskich pacjentów, aby odciążyć ukraiński system opieki zdrowotnej. Dzisiaj cieszymy się z ponad 2 tys. udanych transferów ukraińskich pacjentów do szpitali w całej Europie. Jestem wdzięczny za ogólnounijną solidarność w przyjmowaniu tych wrażliwych pacjentów w potrzebie
— powiedział unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.
12:11. Francuscy wojskowi będą szkolić ukraińskich żołnierzy
150 instruktorów armii francuskiej będzie w Polsce szkolić miesięcznie około 600 ukraińskich żołnierzy – podał w czwartek dziennik „Le Monde”, powołując się na informację ministerstwa sił zbrojnych Francji.
Szkolenie rozpocznie się w kwietniu i obejmie 4 tys. żołnierzy ukraińskich wojsk lądowych. Według „Le Monde” Francja zamierza również zwiększyć pomoc w zakresie szkolenia z obsługi zachodniego sprzętu wojskowego.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Francja przeszkoliła około tysiąca żołnierzy ukraińskich z obsługi haubicoarmat Caesar, lekkich czołgów AMX-10 RC oraz baterii obrony przeciwlotniczej. Tysiąc kolejnych ukraińskich żołnierzy zostanie przeszkolonych do lata w zakresie obsługi sprzętu dostarczonego przez Francję – poinformowało ministerstwo sił zbrojnych w Paryżu.
Francuscy instruktorzy chcą również, aby Ukraińcy mogli sami zapewnić konserwację i naprawę sprzętu, co wojsko nazywa „utrzymaniem w stanie operacyjnym”.
10:50. Rosja może prowadzić wojnę jeszcze tylko przez dwa lata
Rosja może prowadzić wojnę przeciw Ukrainie do końca 2023, a najdalej jeszcze w 2024 roku; wzmocnienie sankcji wobec Moskwy zmniejszy te możliwości - ocenił w czwartek wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
Wywiad wojskowy Łotwy mówi, że możliwości Rosji to dwa lata. Również i my mówimy, że oni (Rosjanie-PAP) mogą prowadzić wojnę jeszcze w 2023 roku, najdalej w 2024, jeśli mówić o wojnie konwencjonalnej. W razie wzmocnienia sankcji rezerwy te będą jeszcze mniejsze
— powiedział Skibicki.
Ocenił, że przemysł obronny Rosji koncentruje się teraz na naprawach uzbrojenia i modernizacji broni z magazynów. Podkreślił, że chodzi o stary sprzęt wojskowy, opracowany jeszcze w czasach ZSRR.
Najważniejsze, że nie mają masowej produkcji nowego uzbrojenia, dlatego że brakuje im mocy i zagranicznych części zamiennych
— powiedział Skibicki.
10:15. Gen. Syrski: Rosjanie tracą siły pod Bachmutem, wkrótce to wykorzystamy
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski oświadczył w czwartek, że pod Bachmutem oddziały rosyjskie tracą znaczne siły i zapowiedział, że armia ukraińska wkrótce wykorzysta tę okazję, tak jak było to podczas kontrofensyw w minionym roku.
Agresor nie porzuca nadziei na zajęcie za wszelką cenę Bachmutu, nie bacząc na straty w sile żywej i sprzęcie
— napisał generał w serwisie Telegram. Jak dodał, najemnicy z Grupy Wagnera stanowią główne siły rosyjskie na tym kierunku natarcia.
Tracą znaczne siły i wyczerpują się. Już wkrótce wykorzystamy tę okazję, tak jak swego czasu uczyniliśmy pod Kijowem, Charkowem, Bałakliją i Kupiańskiem
— napisał dowódca, wymieniając tereny zeszłorocznych kontrofensyw ukraińskich.
08:45. Rosjanie częściowo odzyskali kontrolę nad obszarami pod Kreminną w obwodzie ługańskim
W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie częściowo odzyskały kontrolę nad bezpośrednimi podjazdami do miasta Kreminna; próbują też znowu zająć Kupiańsk, węzeł logistyczny w obwodzie charkowskim - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
Od początku marca 2023 roku trwały ciężkie walki na odcinkach sektora Swatowe-Kreminna na linii frontu w północnej części obwodu ługańskiego. Rosja częściowo odzyskała kontrolę nad bezpośrednimi podjazdami do miasta Kreminna, które wcześniej w tym roku znajdowały się pod bezpośrednim zagrożeniem ze strony ukraińskiej
— ocenił resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Jak głosi komunikat, Rosjanie w niektórych miejscach posunęli się naprzód o kilka kilometrów.
Dowódcy rosyjscy prawdopodobnie próbują rozszerzyć strefę bezpieczeństwa na zachód od linii obrony, które przygotowali na wyżej położonych terenach i włączyć rzekę Oskił jako naturalną przeszkodę. Chcą zapewne odzyskać Kupiańsk, będący węzłem logistycznym
— dodano.
Brytyjskie ministerstwo obrony ocenia, że na północno-wschodnim odcinku frontu działania operacyjne wojsk rosyjskich mają przypuszczalnie charakter obronny.
Dowódcy zapewne obawiają się, iż jest to sektor, w którym Ukraina mogłaby podjąć próby większych operacji ofensywnych
— konkluduje resort.
08:10. W okupowanym Melitopolu doszło do wybuchu
W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy doszło w czwartek rano do eksplozji - poinformował lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow.
Głośna eksplozja w tymczasowo okupowanym Melitopolu. Wyjaśniamy szczegóły
— napisał Fedorow na Telegramie.
W kolejnym komunikacie Fedorow dodał, że okupacyjna administracja powołana przez Rosjan poinformowała o poszkodowanym policjancie ze służb okupacyjnych. Administracja twierdzi, że odnaleziono ładunek wybuchowy domowej roboty - dodał Fedorow.
08:00. Dwie osoby zginęły w rosyjskich ostrzałach Awdijiwki
Dwóch mieszkańców atakowanej przez Rosjan Awdijiwki zginęło w ostrzałach w środę, cztery osoby na terenie obwodu donieckiego zostały ranne - poinformował w czwartek szef administracji regionu Pawło Kyryłenko.
Rosja zabija cywilów! 22 marca Rosjanie zabili w Awdijiwce dwóch mieszkańców obwodu donieckiego
— napisał Kyryłenko. Jak dodał, w obwodzie donieckim cztery osoby zostały ranne.
Kyryłenko dodał w osobnym komunikacie, że Awdijiwka została ostrzelana pociskami rakietowymi odpalonymi z samolotów. Trzy pociski spadły na teren koksowni w Awdijiwce - jednego z największych w Europie zakładów tego typu.
Wojska rosyjskie atakują Awdijiwkę od miesięcy. Miasto jest w dużym stopniu zniszczone. W ostatnich tygodniach Rosjanie wzmocnili intensywność ataków, zwłaszcza lotniczych.
Do 22 lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę, w Awdijiwce mieszkało niemal 30 tys. osób. Obecnie w tym mieście, a właściwie w jego ruinach przebywa około 2 tys. cywilów.
07:30. Rosyjska ofensywa pod Bachmutem zwalnia; wojska angażowane są głównie wokół Awdijiwki
Rosjanie poczynili niewielkie postępy w południowej części Bachmutu, lecz tempo ich operacji zwalnia; Ukraińcy przeprowadzili kontrataki na południowo-zachodnich i północno-zachodnich obrzeżach miasta - napisał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Tempo operacji rosyjskich wokół Bachmutu zwalnia prawdopodobnie dlatego, że moskiewskie dowództwo chce podejmować próby ofensywy na innych odcinkach frontu - ocenia amerykański think tank.
Ukraiński Sztab Generalny poinformował w środę, że potencjał ofensywny sił rosyjskich w rejonie Bachmutu maleje, a starć bojowych w samym mieście jest mniej, przy czym sytuacja taka dotyczy kilku ostatnich dni. Siły rosyjskie zwiększają obecnie tempo swoich operacji ofensywnych wokół Awdijiwki, dążąc do otoczenia tej miejscowości. Prawdopodobnie Rosjanie robią to kosztem operacji wokół Bachmutu i wstrzymanej ofensywy w pobliżu Wuhłedaru - poinformował ośrodek analityczny.
ISW nadal ocenia, że postępy Rosjan mogą skłonić siły ukraińskie do wycofania się z Bachmutu i/lub Awdijiwki, choć obecnie jest to mało prawdopodobne. Siły rosyjskie mogą zdecydować się na rozpoczęcie lub zintensyfikowanie działań ofensywnych w nowych kierunkach, ale te operacje prawdopodobnie przyniosłyby niewiele wymiernych rezultatów, ponieważ rosyjska wiosenna ofensywa zbliża się do punktu kulminacyjnego.
Think tank poinformował też, że nie potwierdzają się doniesienia o zaangażowaniu rosyjskiej 2 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych z 1 Gwardyjskiej Armii Czołgów, które miały zostać rzekomo wysłane z terytorium Białorusi do obwodu ługańskiego, lecz wciąż istnieje obawa, że Rosjanie mogą zaangażować te jednostki na którymś z odcinków frontu w trwającej obecnie wiosennej ofensywie.
00:10. Hiszpania dołączyła do unijnego porozumienia o zakupie amunicji dla Ukrainy
Po zakończeniu wewnętrznych procedur Hiszpania przystąpiła do unijnego porozumienia o wspólnym zakupie amunicji dla Ukrainy - poinformowało ministerstwo obrony w Madrycie.
Niezwłocznie po zakończeniu obowiązkowych procedur administracyjnych minister obrony narodowej podpisał w środę umowę o wspólnym zakupie amunicji na terenie UE
— napisano w oświadczeniu.
Hiszpania stała się 19. krajem, który przystąpił do tej inicjatywy.
W poniedziałek Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała, że 17 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia porozumiały się w sprawie wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie i uzupełnienia krajowych zapasów. Plan przewiduje dostawę 1 mln pocisków na Ukrainę.
Państwa, które uczestniczą w porozumieniu, oprócz Hiszpanii, to Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Norwegia.
00:01. Zełenski: Odpowiemy na każdy atak
Na pewno odpowiemy okupantowi za każdy atak na nasze miasta. Dzisiejsze rosyjskie ataki na Zaporoże, nocny atak na region Kijowski… Wszystkie rosyjskie ataki otrzymają reakcję wojskową, polityczną i prawną. Rosja przegra tę wojnę
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Każdy to wszystko rozumie. I każdy rosyjski morderca powinien zrozumieć, że nakaz aresztowania to najlepsze, co może go spotkać
— dodał.
00:00. Zaporoże: W wyniku rosyjskiego ostrzały uszkodzonych zostało 300 mieszkań
W wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża, przeprowadzonego w środę, zniszczonych lub uszkodzonych zostało ponad 300 mieszkań w 14 budynkach; zakończyliśmy już akcję poszukiwawczo-ratunkową, po której możemy potwierdzić, że zginęła jedna osoba, sześć uratowano spod gruzów, a 25 zostało rannych - oznajmił sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew.
Bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ - jak informowano już kilka godzin wcześniej - stan zdrowia trzech rannych cywilów jest oceniany jako ciężki, a 19 - jako średnio ciężki. W bloku mieszkalnym, w który bezpośrednio trafił rosyjski pocisk, a także w sąsiednim budynku zniszczono lub uszkodzono łącznie 34 lokale. W pozostałych mieszkaniach, znajdujących się w 12 innych budynkach, stwierdzono głównie uszkodzenia okien i balkonów powstałe na skutek fali uderzeniowej - powiadomił samorządowiec na Telegramie.
Pięć osób, które straciły dach nad głową i zwróciły się do nas o pomoc w znalezieniu nowego mieszkania, umieściliśmy już w tymczasowym miasteczku modułowym oraz jednym ze schronisk - dodał Kurtiew.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/639452-relacja-393-dzien-wojny-rosjanie-opuscili-nowa-kachowke