Trwa 348. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 6 luty 2023 roku
21:27. Zełenski: Przeciwdziałamy próbom okrążenia Bachmutu
Ukraińskie siły przeciwdziałają rosyjskim próbom okrążenia Bachmutu w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w poniedziałek wieczorem nagraniu.
Prezydent poinformował, że tego dnia przeprowadził naradę z dowództwem, która poświęcona była przede wszystkim działaniom na linii frontu. Jak dodał, szczególną uwagę poświęcono miastu Bachmut. „Naszej obronie. (Podejmowanym przez) okupanta próbom okrążenia miasta i przełamania obrony. Przeciwdziałamy” - powiedział na nagraniu.
Szef ukraińskiego państwa także poinformował, że w niektórych regionach - zwłaszcza przygranicznych i przyfrontowych - na stanowiska kierownicze powoływane są osoby posiadające wojskowe doświadczenie.
18:40. Ukraińscy żołnierze przybyli na szkolenie do Wielkiej Brytanii
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o przybyciu do tego kraju grupy ukraińskich żołnierzy, którzy będę szkolić się w zakresie obsługi przekazywanych samobieżnych armatohaubic AS90.
„Gorąco witamy ukraiński personel wojskowy, który w ten weekend przybył do Wielkiej Brytanii, aby zapoznać się z AS90. AS90 to opancerzona samobieżna broń artyleryjska, którą Wielka Brytania dostarcza, aby pomóc Ukrainie w obronie ojczyzny i odzyskaniu terytorium”
— napisano na Twitterze.
Armatohaubice AS90 są elementem ogłoszonego 14 stycznia kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje także 14 wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii czołgów Challenger 2. Na Ukrainę ma trafić około 30 takich armatohaubic, przy czym najpierw zostanie wysłanych osiem, a niedługo później pozostałe.
Ważące 45 ton i mierzące 9,07 metra długości pojazdy uzbrojone w działo o kalibrze 155 mm znajdują się na wyposażeniu brytyjskiej armii od 1992 r. Używane były m.in. podczas wojny w Iraku.
18:30. Sekretarz generalny ONZ obawia się wojny na szerszą skalę
W miarę wzrostu ryzyka eskalacji na Ukrainie świat zmierza „z szeroko otwartymi oczami” w kierunku „wojny na szerszą skalę” - oświadczył sekretarz generalny ONZ w przemówieniu, w którym przedstawił priorytety organizacji na rok 2023.
„Wojna na Ukrainie, kryzys klimatyczny, skrajne ubóstwo… Rok 2023 rozpoczęliśmy, myśląc o zbieżności wyzwań, jakich nie widziano za naszego życia”
– powiedział Guterres przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.
Przypomniał, że grupa naukowców, „monitorujących zegar zagłady również niedawno oszacowała, że ludzkość nigdy nie była tak blisko końca świata i teraz jest 90 sekund przed północą”, co powinno oznaczać, jego zdaniem, „włączenie się sygnału alarmowego”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Sekretarz generalny ONZ ostrzega przed „wojną na szerszą skalę”: „Ludzkość nigdy nie była tak blisko końca świata”
17:00. Rosjanie przerzucają personel wojskowy i sprzęt do portu w Mariupolu
Petro Andryushchenko, doradca mera Mariupola poinformował, że rosyjscy okupanci przerzucają personel wojskowy i sprzęt do portu w Mariupolu.
Co najmniej osiem jednostek rakiet przeciwlotniczych, sześć autobusów z personelem wojskowym, sześć ciężarówek z BC i dwa systemy obrony powietrznej typu S-300 zostały zarejestrowane nocą w kierunku portu
— poinformował doradca burmistrza.
16:55. Rosyjska armia otrzymuje broń gorszej jakości i precyzji
W związku z zachodnimi sankcjami rosyjska armia zaczęła otrzymywać broń gorszej jakości i precyzji - podkreślił w poniedziałek Ołeksij Daniłow, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Rosyjska armia w wyniku zachodnich sankcji zaczęła otrzymywać broń niższej jakości i precyzji, próbuje się utrzymać wskaźniki ilościowe
— napisał Daniłow na Twitterze.
Strategia Ukrainy to postawienie na jakość wiodących technologii, a nie na masę zmobilizowanych
— dodał.
Jak przypomina portal NV.ua, wcześniej przedstawiciel ukraińskiego Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego (HUR) Wadym Skibicki zauważył, że w Rosji nadal produkowane są rakiety, ale „to już całkowicie nie taka sama” broń m.in. w związku z uproszczeniem procesu produkcyjnego.
16:47. Tak wyglądają wozy bojowe Bradley przeznaczone dla Ukrainy
Dowództwo Sił Transportowych USA pokazało wozy bojowe Bradley przeznaczone dla Ukrainy. Ponad 60 bradleyów ma trafić na Ukrainę w ramach pakietu pomocy wojskowej wartego 2,85 mld dolarów.
16:30. Ruszyło szkolenie ukraińskich rekrutów w Wielkiej Brytanii
Pierwszy kontyngent Australijskich Sił Obronnych rozpoczął trenowanie ukraińskich rekrutów w Wielkiej Brytanii w ramach międzynarodowej misji szkoleniowej - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
16:10. Rosja prowadzi kontrole schronów
W różnych regionach Rosji prowadzone są inspekcje i naprawy schronów przeciwbombowych - pisze w poniedziałek rosyjska niezależna gazeta Moscow Times. To kolejny przejaw militaryzacji rosyjskiego społeczeństwa - podkreśla.
Portal podaje, powołując się na obecnych i byłych przedstawicieli władz, że na inspekcje i naprawy w schronach przeznaczane są „setki milionów rubli”.
Decyzję o inspekcji sieci schronów rząd podjął wiosną
— powiedział jeden z przedstawicieli władz. Gazeta podkreśla, że publicznie nie ogłoszono decyzji o inspekcjach bunkrów, ale od miesięcy pojawiają się informacje o tym, że lokalne władze pracują nad wzmocnieniem systemu obrony cywilnej.
Inspekcje i naprawy rozpoczęły się po zaatakowaniu przez Rosję Ukrainy w 2022 r. i będą kontynuowane w tym roku - twierdzi jeden z przedstawicieli władz Rosji, zastrzegając anonimowość.
Moscow Times informuje, że na oficjalnym portalu przetargowym pojawiają się „setki rządowych przetargów” związanych z modernizacją bunkrów w całym kraju. Większość schronów jest w opłakanym stanie od upadku ZSRR - wskazuje portal.
Ulepszanie schronów to jeden z aspektów rosnącej od czasu zaatakowania Ukrainy militaryzacji rosyjskiego społeczeństwa - zaznacza gazeta.
15:45. Minister obrony ukrainy do dymisji?
W tym tygodniu nie będzie zmiany na stanowisku ministra obrony Ukrainy – oświadczył w poniedziałek szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija. Deputowany zapowiadał wcześniej, że obecny szef tego resortu Ołeksij Reznikow obejmie ministerstwo ds. strategicznych gałęzi przemysłu.
Ukraiński politolog Jewhen Mahda, komentując dyskusje wokół możliwej dymisji Ołeksija Reznikowa podkreślił, że nie zmienia się ministra obrony przed spodziewanym szerokim atakiem Rosji. Sądzę, że taki sygnał przekazał władzom w Kijowie Zachód.
15:18. Grupa Wagnera uznana za międzynarodową organizację przestępczą
Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) uznała rosyjską najemniczą firmę wojskową, Grupę Wagnera, za międzynarodową organizację przestępczą i zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie analogicznych decyzji.
„Przygotowujemy się do zniszczenia +Wagnera+ jako części terroryzmu międzynarodowego” - napisał w serwisie Telegram Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jak dodał, uznanie „Grupy Wagnera” za organizację terrorystyczną to „krok ku pociągnięciu do odpowiedzialności” osób z nią powiązanych
14:50. Ofensywa Rosji w obwodzie ługańskim może rozpocząć się po 15 lutego
Rosjanie mogą rozpocząć nową ofensywę w obwodzie ługańskim po 15 lutego – oświadczył szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Do tego czasu Rosjanie zamierzają przygotować zmobilizowane rezerwy.
Według Hajdaja, który wypowiadał się na antenie ukraińskiej telewizji, Rosjanie przywożą do okupowanego obwodu ługańskiego coraz większe siły, w tym – sprzęt wojskowy, a także budują umocnienia obronne. Hajdaja dodał, że Rosja kończy także szkolenie zmobilizowanych rezerw i potrzebuje jeszcze ok. dwóch tygodni, by przemieścić ich na front.
„Dlatego po 15 lutego można oczekiwać ofensywy w dowolnym momencie” – ocenił Hajdaj, cytowany przez portal RBK Ukraina.
Władze Ukrainy oceniają, że w najbliższych tygodniach Rosja może rozpocząć nową ofensywę na terytorium Ukrainy. Jako najbardziej prawdopodobne kierunki ataków podawane są wschód Ukrainy, czyli obwody ługański i doniecki, a także południe (obwód zaporoski).
13:35. Wywiad wojskowy: Rosja wkrótce otrzyma nową partię dronów z Iranu
Rosja wykorzystała przeciwko Ukrainie ok. 660 dronów kamikadze Shahed i oczekuje na nową partię bezzałogowców – donosi Ukraińska Prawda, powołując się na przedstawiciela ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR Wadyma Skibickiego.
„Rosja rzeczywiście ma problemy z arsenałem dronów. Do dzisiaj wykorzystali oni już ok. 660 dronów Shahed” – napisał Skibicki w artykule opublikowanym na stronie Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony (HUR). Kontrakt, jak wskazał, opiewa na 1750 sztuk, ale dostawa i przygotowanie tej broni do użycia wymaga czasu.
Skibicki dodał, że wywiad ma informację o planowanej dostawie nowej partii dronów. Ich liczba jest jeszcze nieznana.
13:30. Norwegia chce przekazać Ukrainie kilka miliardów euro ze sprzedaży gazu i ropy
Premier Norwegii Jonas Gahr Store zapowiedział nowy pięcioletni pakiet pomocy dla Ukrainy na zakup broni oraz pomoc cywilom o wartości 75 mld koron (ok. 6,7 mld euro). Pieniądze mają pochodzić m.in. ze sprzedaży gazu i ropy.
Od 2023 roku w ciągu pięciu lat każdego roku Ukraina ma otrzymywać 15 mld koron (1,3 mld euro).
„W tym roku chcemy połowę kwoty przeznaczyć na wojsko, a drugą część na pomoc cywilną. Ale ten podział może ulec zmianie w kolejnych latach, chcemy być elastyczni i dostosowywać pomoc do potrzeb”
— podkreślił Store.
Do 5 mld koron (ok. 450 mln euro) ma zostać zwiększona norweska pomoc humanitarna i żywnościowa dla krajów, które ucierpiały na skutek wojny w Ukrainie.
Store przyznał, że darowizny oznaczać będą „większe wykorzystanie pieniędzy z gazu i ropy”, czyli uszczuplenie Funduszu Naftowego, do którego trafiają dochody ze sprzedaży surowców. Norwegia na skutek wysokich cen notuje rekordowe zyski i jest oskarżana o nieświadome zarabianie na wojnie.
Szef norweskiego rządu w poniedziałek spotkał się z liderami partii politycznych, zasiadających w parlamencie, aby pakiet uzyskał „szerokie poparcie”. Umowa w tej sprawie ma być zawarta do 24 lutego, czyli pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Według mediów oprócz rządzącej Partii Pracy premiera Store w koalicji z Partią Centrum przy wsparciu Socjalistycznej Partii Lewicy pakiet jest skłonna poprzeć także opozycyjna Partia Konserwatywna, która nawoływała wcześniej do zwiększenia pomocy Ukrainie.
13:00. Minister obrony: Rosjanie nie powtórzą próby ataku z różnych kierunków
Nie widzimy obecnie ryzyka ofensywy Rosji z różnych kierunków, jak miało to miejsce w lutym 2022 r. Rosjanie zmienili taktykę i będą przeprowadzać skoncentrowane ataki na konkretnych kierunkach – ocenił minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla Ukraińskiej Prawdy.
Największe zgrupowania wojsk rosyjskich znajdują się obecnie na wschodzie i południu Ukrainy. I to tam, według Reznikowa, należy się spodziewać ewentualnych nowych uderzeń.
„Rosjanie mają nową taktykę. To skoncentrowane, pełzające próby zajmowania terenu, po trochę, po 10 metrów” – powiedział minister obrony, oceniając, że Rosjanie nie zdecydują się na powtórzenie nieudanej taktyki ataku z wielu kierunków w celu zajęcia Ukrainy. „Ta taktyka nie zadziałała” – ocenił minister, wskazując, że obecnie władze Ukrainy „nie widzą takiego ryzyka”.
Powtórzył też swoje wcześniejsze oceny, że przed rocznicą rozpoczęcia wojny na pełną skalę 24 lutego Rosjanie podejmą próbę działań ofensywnych „ze względu na symbolizm”.
„Według ocen naszego wywiadu największa koncentracja rosyjskich wojsk jest obecnie na wschodzie” – powiedział minister.
„Dzisiaj mamy świadomość, gdzie i ile oni mają wojsk. I widzimy pewne (miejsca) koncentracji wojsk, ale na przykład na kierunku białoruskim nie widzimy nic nadzwyczajnego” – dodał. Zaznaczył, że to może się zmienić, a na terytorium Białorusi według ocen ukraińskich znajduje się do 12 tys. rosyjskich wojsk oraz odpowiednia ilość sprzętu.
Oprócz wschodu duże zgrupowanie Rosjan znajduje się także na południu Ukrainy.
12:00. Rosyjska wróżka wieszczy koniec wojny
Kremlowska propaganda tworzy absurdalne teorie, żeby przekonać do swoich racji rosyjskie społeczeństwo. Tym razem propagandowy „Moskiewski Komsomolec” stwierdził, że jeszcze w tym roku zobaczymy koniec konfliktu na Ukrainie. A wszystko to w oparciu o opinie… wróżbitów.
Co więcej, świadomość rzekomego przełamania po rosyjskiej stronie ma też mieć także prezydent USA Joe Biden.
Już zatwierdził kapitulację Ukrainy. Nie trzeba będzie na nią długo czekać
— przekonywała w „Moskiewskim Komsomolcu” wróżka Mirella Gasanowa.
CZYTAJ WIĘCEJ: Absurdy kremlowskiej propagandy! Rosyjska wróżka wieszczy koniec wojny: „Biden już zatwierdził kapitulację Ukrainy”
11:30. Ukraiński wywiad przewiduje rosyjską ofensywę
Wiosną i latem 2023 r. Rosja planuje zmobilizować od 300 do 500 tys. osób do wojska w celu wsparcia operacji ofensywnych na wschodzie i południu Ukrainy. Rosyjska ofensywa może dotyczyć obwodów donieckiego i ługańskiego, a także Zaporoża - poinformował przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Wadym Skibicki.
Odpowiedni rozkaz mobilizacji 500 000 poborowych w styczniu jest dodatkiem do 300 000 zmobilizowanych w październiku 2022 r. I to jest kolejny wyraźny znak, że Kreml nie ma zamiaru zakończyć wojny. Ustaliliśmy, że ofensywy wojsk rosyjskich mogą mieć miejsce w obwodzie donieckim i ługańskim, a także ewentualnie w Zaporożu. W tym samym czasie wojska rosyjskie będą się bronić w obwodzie chersońskim i na Krymi
— powiedział Skibicki.
11:00. Ukraińcy przekazali Rosjanom dwa „prezenty” pod Bachmutem
Pod Bachmutem żołnierze „drugiej armii świata” próbowali ukryć się pod drzewem przed ukraińskimi siłami zbrojnymi, ale zostali znalezieni.
W pobliżu Bachmutu dwóch Rosjan postanowiło ukryć się pod drzewem przed dronem 30 OMBr. To nie pomogło
— poinformował dowódca sił i środków obrony Kijowa, generał broni Ołeksandr Pawliuk.
10:20. Rosjanie stracili około 132 160 żołnierzy na Ukrainie
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował na Facebooku o dotychczasowych stratach wojennych Rosjan. Od 24 lutego Rosjanie stracili około 132 160 żołnierzy (w tym 870 w ciągu ostatniej doby), 3231 czołgów (11), i 2231 systemów artyleryjskich (pięć w ciągu ostatniej doby).
10:00. Rosjanie napadają na domy nauczycieli w Melitopolu
Kyiv Independent, powołując się na mera Melitopola Iwana Fedorowa, poinformował, że rosyjskie siły okupacyjne napadają na domy nauczycieli w Melitopolu, konfiskując urządzenia elektroniczne. W ten sposób mają zamiar uniemożliwić im nauczanie zdalne.
09:45. ISW: Putin unika ryzykownych decyzji
Działania Władimira Putina pokazują, że unika on ryzykownych decyzji, które mogłyby zagrozić jego władzy w Rosji lub wywołać międzynarodową eskalację konfliktu z Ukrainą – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Tymczasem maksymalistyczne i nierealistyczne cele, które postawił swojej armii Putin, a konkretnie podbicie całej Ukrainy, wymagają prawdopodobnie dalszego ryzyka, by w ogóle miały jakiekolwiek szanse powodzenia – oceniają analitycy.
ISW dochodzi do wniosku, że „niechęć Putina do podejmowania ryzyka w wojnie konwencjonalnej na Ukrainie wskazuje, że jest bardzo mało prawdopodobne, by dążył do eskalacji jądrowej lub wojny z NATO”.
CZYTAJ WIĘCEJ: „Putin unika ryzykownych decyzji zagrażających jego władzy”. ISW: Mało prawdopodobne, by dążył do eskalacji jądrowej lub wojny z NATO
08:56. Duża rosyjska ofensywa może nastąpić w ciągu 10 dni
Nowa rosyjska ofensywa na dużą skalę na Ukrainie może nastąpić nawet w ciągu 10 dni - uważa cytowany anonimowo przez „Financial Times” ukraiński doradca wojskowy. Inni ukraińscy urzędnicy też mówią, że atak jest bliski.
Jak pisze „FT”, oczekuje się, że atak nastąpi około roku po tym, jak Władimir Putin rozpoczął pełnowymiarową inwazję 24 lutego i zanim na Ukrainę dotrą nowoczesne zachodnie czołgi i inna broń, którą niedawno obiecano.
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow ostrzegł w niedzielę na konferencji prasowej w Kijowie, że atak może nastąpić koło rocznicy, bo Rosjanie lubią symbolikę. Dodał, że chociaż zachodnie czołgi i inny nowoczesny sprzęt nie dotrą do tego czasu, to kraj „zgromadził zasoby i rezerwy, które możemy rozmieścić i którymi możemy go odeprzeć”.
08:26. Szef ukraińskiego MON nie chce zmiany funkcji
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył w nocy z niedzieli na poniedziałek, że nie przyjąłby stanowiska ministra ds. strategicznych gałęzi przemysłu, gdyby prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował mu tę funkcję.
Była to reakcja na niedzielną wypowiedź szefa frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyda Arachamii, że nowym ministrem obrony zostanie dotychczasowy szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow, a Reznikow stanie na czele innego resortu.
Dla mnie to nowość. Prezydent Wołodymyr Zełenski nie rozmawiał ze mną na temat ministerstwa ds. strategicznych gałęzi przemysłu
— powiedział Reznikow w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji ICTV.
Gdybym dostał taką propozycję, odmówiłbym. Brak mi doświadczenia, żeby efektywnie pełnić funkcję ministra ds. strategicznych gałęzi przemysłu
— wyjaśnił.
00:00. Zełenski ogłasza sankcje wobec rosyjskiego sektora atomowego i działania przeciwko udziałowi Rosjan w olimpiadzie
Ukraina wprowadziła sankcje wobec rosyjskiego sektora atomowego – powiadomił w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Władze w Kijowie zwróciły się też do firm sponsorujących igrzyska olimpijskie, by nie dopuścić do udziału w imprezie rosyjskich sportowców.
W wieczornym wystąpieniu Zełenski oświadczył, że rosyjski sektor atomowy powinien zostać objęty sankcjami międzynarodowymi.
Rosja to jedyne państwo na świecie, które pozwala swoim wojskowym ostrzeliwać elektrownie atomowe i wykorzystywać je jako osłonę dla swoich ostrzałów. Rosyjskie rakiety niejednokrotnie przelatywały nad obiektami jądrowymi Ukrainy
— powiedział Zełenski, wskazując, że Rosja wykorzystuje sektor jądrowy do ekspansji zewnętrznej i presji na inne państwa.
Prezydent powiadomił również, że władze Ukrainy rozesłały pisma do firm, sponsorujących igrzyska olimpijskie, które „na pewno nie są zainteresowane tym, by ich reputację i wsparcie wykorzystywano do propagandy wojny”.
Olimpiada i międzynarodowe imprezy sportowe to nie miejsce dla reprezentantów państwa-terrorysty
— zaznaczył.
Zełenski poinformował również, że Ukraina i UE osiągnęły ważne ustalenia w sprawie energetyki, m.in. Unia jest gotowa pomagać Ukrainie poprzez dostawy energii.
Mówiąc o sytuacji na froncie, Zełenski przyznał, że sytuacja jest trudna, zwłaszcza w obwodzie donieckim, gdzie toczą się zacięte walki.
Jest już dużo informacji o tym, że okupanci chcą zrobić w lutym (w rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji – PAP) coś symbolicznego. Odegrać się za zeszłoroczne porażki. Widzimy zwiększenie presji na różnych kierunkach frontu, a także presję w przestrzeni informacyjnej
— mówił Zełenski.
Jednak jak ciężko by nie było, musimy się obronić. (…) Nie mamy innej możliwości jak obronić się i zwyciężyć
— oświadczył.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/633123-relacja-348-dzien-wojny-kiedy-rosyjska-ofensywa