Trwa 328. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 17 stycznia 2023 r.
21:38. Szef ukraińskiego MON: Amerykanie obiecali, że wyszkolą naszych oficerów
Wcześniej nawet nie mogliśmy marzyć o tym, że otrzymamy system rakietowy Patriot, który kosztuje około 1 mld dolarów, a minimalny czas szkolenia w jego obsłudze wynosi około 10 miesięcy; tymczasem nasi amerykańscy partnerzy obiecali, że skrócą czas tych szkoleń do 10 tygodni - oznajmił we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Przedstawiciel rządu podkreślił, że sukcesy militarne Kijowa, m.in. wyzwolenie większości obwodu charkowskiego i dużej części Chersońszczyzny, nie byłyby możliwe bez znaczącego wsparcia wojskowego Zachodu.
Dzisiejsza wojna, która jest wojną manewrową, może być prowadzona dzięki zasobom naszych partnerów, ale przede wszystkim dzięki (niezłomnej) woli Ukrainy. Uważam, że zawsze trzeba umieć mówić „dziękuję”
— podkreślił Reznikow na łamach rządowego portalu ArmiaInform, odnosząc się do pomocy militarnej ze strony państw NATO.
20:43. Ukraińcy przejęli rosyjskie wojskowe radio!
W sieci pojawiły się nagrania dokumentujące przejęcie przez Ukraińców rosyjskiej podręcznej radiostacji wojskowej. Dzięki tej operacji, strona ukraińska mogła przez dziewięć dni śledzić rozmowy wroga.
20:42. Walka na kierunku bachmuckim
Jak wynika z nagrań udostępnionych przez stronę ukraińską, na kierunku bachmuckim wciąż trwa walka. Biorą w niej udział m.in. żołnierze ukraińskiej straży granicznej.
20:25. Rzecznik Sił Powietrznych: Rosja po raz pierwszy zaatakowała Kijów rakietami S-400
Rosja 14 stycznia po raz pierwszy zaatakowała Kijów rakietami systemów S-400, wystrzelonymi z terytorium obwodu briańskiego – poinformował we wtorek rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat.
Według Ihnata, którego cytują ukraińskie media, Rosja po raz pierwszy zaatakowała Kijów tym rodzajem broni.
Wojskowy wskazał, że od około pół roku Rosjanie używają pocisków przeciwlotniczych do atakowania celów naziemnych w strefie przyfrontowej, w obwodach mikołajowskim i charkowskim. Dotychczas strona ukraińska informowała regularnie o takim zastosowaniu S-300, starszego pokolenia systemów przeciwlotniczych.
Kijów, jak powiedział Ihnat, został zaatakowany z obwodu briańskiego.
20:20. Szef Enerhoatomu: Jeśli okupacja potrwa jeszcze rok, to przywrócenie pracy ZEA będzie niemożliwe
Jeśli okupacja Zaporoskiej Elektrowni Atomowej przez rosyjskie wojska potrwa jeszcze przez rok lub dwa, to przywrócenie funkcjonowania obiektu może okazać się niemożliwe - oznajmił we wtorek szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin, cytowany przez portal UNIAN.
W ocenie Kotina, najeźdźcy już nawet nie próbują przyłączyć elektrowni do swojego systemu energetycznego, ponieważ rozumieją, że byłoby to nierealne. Podczas trwającej blisko 10 miesięcy okupacji obiektu siłownia została poważnie uszkodzona. Wielkość strat jest szacowana na około 40 mld hrywien, czyli około 4,7 mld zł.
Jeżeli nie wygonimy stamtąd najeźdźców, elektrownia może już nie wznowić pracy - ostrzegł Kotin.
18:26. AP: Dowódcy armii USA i Ukrainy po raz pierwszy spotkali się osobiście; rozmowy odbyły się w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej
Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie bezpośrednie rozmowy odbyli ze sobą naczelni dowódcy armii USA i Ukrainy - generałowie Mark Milley i Wałerij Załużny. We wtorek spotkali się w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej - poinformowała agencja AP.
Miejsce spotkania nie zostało ujawnione, AP pisze jedynie, że chodzi o bazę wojskową w południowo-wschodniej Polsce.
Agencja zaznacza, że obaj dowódcy od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę często rozmawiali przez telefon o potrzebach militarnych Kijowa, ale nigdy nie spotkali się osobiście. Takie spotkanie, zdaniem AP, oznacza umacniające się więzi między obydwoma krajami, a moment jest symboliczny, bowiem zbliża się pierwsza rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę.
18:25. Radio Swoboda: szef sztabu generalnego Gierasimow dopuścił się zbrodni wojennej w Czeczenii
Szef sztabu generalnego armii rosyjskiej generał Walerij Gierasimow, który od kilku dni jest naczelnym dowódcą sił Kremla na Ukrainie, dopuścił się w 2000 roku zbrodni wojennej w miejscowości Komsomolskoje w Czeczenii - powiadomił we wtorek portal Kawkaz.Realii, jeden z projektów Radia Swoboda.
Podczas działań zbrojnych nieopodal Groznego w trakcie drugiej wojny czeczeńskiej (1999-2009) Gierasimow był zastępcą dowódcy 58. armii, czyli najważniejszej rosyjskiej formacji biorącej udział w konflikcie. Operacja w Komsomolskoje jest uważana za duży sukces Gierasimowa, lecz w rzeczywistości była zbrodnią na ludności cywilnej - ocenił obrońca praw człowieka Aleksandr Czerkasow, cytowany przez Radio Swoboda.
Rosyjscy wojskowi pozwolili cywilom wyjść z wioski. Wszystkim (osobom) poza bojownikami. Ludzie uwierzyli i wyszli, ale nie mogli minąć pozycji armii. Mnóstwo cywilów, kobiet, dzieci i starców, zostało zmuszonych do siedzenia na obrzeżach wsi, przed pozycjami rosyjskich wojsk. W ten sposób żołnierze zabezpieczyli się przed ostrzałem ze strony Czeczenów. Mieszkańcy wioski stali się żywą tarczą, a ogień był prowadzony ponad ich głowami
— relacjonował Czerkasow.
18:08. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej będzie na stałe we wszystkich elektrowniach jądrowych Ukrainy
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) rozmieściła swoją misję w Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej; flaga MAEA powiewa teraz nad tą siłownią - poinformował we wtorek dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.
Grossi zapowiedział stałą obecność MAEA we wszystkich ukraińskich elektrowniach jądrowych, w tym w Czarnobylu.
To ważne, by pomóc Ukrainie w tych niezmiernie trudnych czasach. Nasi eksperci ds. bezpieczeństwa jądrowego i ochrony będą monitorować sytuację, zapewniać wsparcie techniczne i doradztwo, a także raportować swoje ustalenia do siedziby MAEA
— powiedział.
16:35. Niezależne media: w wyniku sobotniej eksplozji granatu w obwodzie biełgorodzkim zginęło siedmiu żołnierzy
W wyniku przypadkowej eksplozji granatu w jednostce wojskowej w obwodzie biełgorodzkim, kilkadziesiąt km od granicy Rosji z Ukrainą, zginęło w nocy z soboty na niedzielę siedmiu rosyjskich rezerwistów; wcześniejsze doniesienia mówiły o śmierci trzech żołnierzy - powiadomiły w środę Radio Swoboda i niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.
Jeden z podoficerów, 28-letni starszy sierżant o pseudonimie „Psychol”, próbował zaimponować rekrutom. Znajdował się pod wpływem alkoholu. Doszło do eksplozji, na skutek której zdetonowały też pociski składowane w magazynie amunicji - podało Radio Swoboda.
Telewizja Nastojaszczeje Wriemia potwierdziła poprzednie informacje o 16 żołnierzach rannych w konsekwencji wybuchu.
Jak donosiły z kolei państwowe rosyjskie media, ośmiu rezerwistów jest uznawanych za zaginionych, dlatego liczba ofiar i poszkodowanych może wzrosnąć. Łącznie na terenie jednostki w miejscowości Tonieńkoje znajdowało się około 100 żołnierzy, powołanych do wojska w ramach niedawnej mobilizacji.
Ministerstwo obrony nie odniosło się do incydentu w obwodzie biełgorodzkim - zauważyła Nastojaszczeje Wriemia.
15:05. SBU: rozbiliśmy grupę dywersyjną, która chciała zniszczyć HIMARS-y
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o rozbiciu siatki agentów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) działających w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim. Celem grupy było wykrycie i zniszczenie systemów artylerii rakietowej HIMARS, przekazanych Ukrainie przez USA.
13:12. W Dnieprze zakończono akcję ratunkową; w ostrzale bloku zginęły 44 osoby
Zakończyła się akcja ratunkowa na miejscu ostrzelanego przez wojska rosyjskie bloku mieszkalnego w Dnieprze, mieście w środkowo-wschodniej części Ukrainy - podały we wtorek służby ratunkowe. Potwierdziły one śmierć 44 osób, w tym pięciorga dzieci.
Uratowano 39 osób, wśród nich sześcioro dzieci. Zginęły 44 osoby, w tym pięcioro dzieci. Rannych zostało 79 osób, w tym 16 dzieci
— głosi komunikat Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
Akcję ratunkową zakończono o godz. 13 czasu lokalnego (godz. 12 w Polsce).
Dziękuję wszystkim, którzy przez długich 69 godzin walczyli i pomagali poszkodowanym i nadal to robią
— napisał na serwisie Telegram szef obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko. Podkreślił, że najmłodszym dzieckiem zabitym w ostrzale był niespełna roczny chłopiec.
Służby ratunkowe otrzymały zgłoszenia o 47 osobach zaginionych. 23 z nich zginęły, a cztery odnaleziono w szpitalach bądź u osób z rodziny. DSNS nie informuje, czy pozostałe nadal są uznane za zaginione.
12:38. Władze Ukrainy: Na jedno wolne miejsce pracy przypada dziewięciu bezrobotnych
Sytuacja na ukraińskim rynku pracy jest trudna, na jedno wolne miejsce pretenduje dziewięciu bezrobotnych - poinformowała we wtorek szefowa krajowego urzędu pracy Julia Żowtiak. Jak dodała, najwięcej miejsc pracy jest w sektorze przemysłu przetwórczego i w rolnictwie.
Szanse w poszukiwaniach pracy mają też robotnicy wykwalifikowani.
Wiceminister gospodarki Ukrainy Tetiana Bereżna mówiła w listopadzie, że z powodu inwazji rosyjskiej na Ukrainę co najmniej pięć milionów osób straciło zatrudnienie.
W maju 2022 roku szefowa urzędu pracy Żowtiak podkreślała, że ustalanie danych o bezrobociu jest trudne ze względu na liczbę ludzi, którzy z powodu wojny wyjechali z Ukrainy bądź są uchodźcami wewnętrznymi.
Wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko poinformowała w zeszłym tygodniu, że ukraiński PKB spadł w 2022 roku o 30,4 proc. Spadek ten, wywołany przez rosyjską inwazję, jest największy od ponad 30 lat.
11:58. Arestowycz zrezygnował z funkcji doradcy szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy!
Ołeksij Arestowycz złożył rezygnację z funkcji doradcy szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. Oświadczenie w tej sprawie zamieścił na Facebooku. Podkreślił, że to reakcja na jego błąd.
Jak podaje Reuters, rezygnacja była związana z komentarzami Arestowycza sugerującymi, że to Ukraina zestrzeliła rakietę, która trafiła w blok mieszkalny w Dnieprze. Natomiast ukraińskie siły powietrzne zaznaczyły, że blok został trafiony przez rosyjski pocisk Kh-22. Arestowycz przeprosił za swoje komentarze, zwrócił się też do rodzin ofiar rosyjskiego ataku.
Napisałem list z rezygnacją. Chcę pokazać przykład cywilizowanego zachowania: zasadniczy błąd, więc rezygnacja
— napisał na Facebooku Arestowycz
Składam szczere przeprosiny ofiarom i ich krewnym i wszystkim, którzy zostali głęboko zranieni przez moją błędną wersję przyczyny tej tragedii
— napisał.
11:57. Pierwsza dama Ukrainy w Davos: Rosja może spróbować rozszerzyć wojnę na inne kraje
Ołena Zełenska, małżonka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedziała we wtorek podczas dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego, że Rosja spróbuje rozszerzyć wojnę na inne kraje, jako że „nigdy nie zamierzała ograniczyć się do granic Ukrainy”.
Ta wojna może się rozszerzyć
— ostrzegła Zełenska. W wystąpieniu, relacjonowanym przez telewizję Sky News, apelowała o działania w celu zapobieżenia „globalnemu kryzysowi na pełną skalę”.
Przekonywała też, że „nie można dopuścić, by wydarzył się nowy Czarnobyl”, tj. by na Ukrainie doszło do wypadku nuklearnego.
W Davos trwają obrady Światowego Forum Ekonomicznego z udziałem m.in. premiera RP Mateusza Morawieckiego; we wtorek odbył się panel nt. europejskiej obronności z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
10:54. Liczba zabitych w rosyjskim ostrzale bloku w Dnieprze wzrosła do 44
Liczba zabitych w rosyjskim ostrzale bloku mieszkalnego w Dnieprze, mieście w środkowo-wschodniej części Ukrainy, wzrosła do 44 - powiadomił we wtorek mer Borys Fiłatow. Ratownicy znaleźli we wtorek pod gruzami ciało dziecka - podała kancelaria prezydencka.
Już 44 zabitych
— napisał Fiłatow na Facebooku.
Wcześniej we wtorek Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, poinformował, że pod gruzami znaleziono ciało zabitego dziecka. Tym samym, liczba dzieci zabitych w ostrzale wzrosła do trzech.
10:25. ISW: narasta napięcie między właścicielem Grupy Wagnera a urzędnikami Kremla
Kreml nadal publicznie kwestionuje twierdzenia właściciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna o tym, że jego najemnicza formacja samodzielnie zdobyła Sołedar we wschodniej Ukrainie - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Dodaje, że celem Prigożyna jest podważenie zaufania do rosyjskiego MON i Putina.
Omawiając w niedzielę postępy sił rosyjskich w rejonie Sołedaru, Putin przekazał, że za sukcesy na tym odcinku odpowiedzialne jest rosyjskie ministerstwo obrony i Sztab Generalny. Jego wypowiedź, transmitowaną przez kontrolowaną przez państwo telewizję, można uznać za celową próbę osłabienia wpływów Prigożyna w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej - ocenia ISW.
Właściciel Grupy Wagnera od kilku dni podkreśla rolę tej formacji w zdobyciu Sołedaru. Amerykański ośrodek już wcześniej opisywał, że Prigożyn chce wykorzystać zdobycie tego ukraińskiego miasta do zwiększenia swoich wpływów, resort obrony Rosji próbuje umniejszać jego rolę w wojnie, a Putin prawdopodobnie chce ograniczyć ambicje oligarchy.
ISW przypomina też poniedziałkową wypowiedź rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który pogłoski o konflikcie między Prigożynem a rosyjskim MON określił jako celowe manipulacje, które w większości pochodzą od wrogów Rosji. Pieskow dodał jednak, że Kreml ma również „przyjaciół”, kórzy zachowują się w podobny sposób, co amerykańscy analitycy odczytują jako pośrednie oskarżenie Prigożyna o celowe upublicznianie jego konfliktu z rosyjskim przywództwem.
Z kolei sam Prigożyn kontynuuje swoje celowo niejasne wypowiedzi, których celem jest wywołanie większej dyskusji w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej, ostatecznie mającej na celu podważenie zaufania do resortu obrony i Putina - zaznacza amerykański ośrodek.
10:23. Wiceminister obrony USA: rozumiemy, że Ukraina chce mieć możliwości rażenia celów za linią frontu
Stany Zjednoczone uznają potrzebę Ukrainy, która chce dysponować uzbrojeniem zdolnym do rażenia przeciwnika poza linią frontu i powinniśmy myśleć o tym, jak jej w tym pomóc - przekazał amerykański wiceminister obrony ds. politycznych Colin Kahl podczas wizyty w Kijowie.
Jeżeli chodzi o rakiety dalekiego zasięgu. (…) Istnieje potrzeba osiągania (celów - PAP) poza linią frontu, którą - bez wchodzenia w dalsze szczegóły - powiedziałbym, że rozumiemy, w obecnej fazie. I powinniśmy zastanawiać się, jak pomóc Ukrainie w sprostaniu temu wyzwaniu. Ale nie będę z góry rozstrzygał, o jaki system może chodzić
— powiedział w poniedziałek Kahl na konferencji prasowej w Kijowie.
Na każdym etapie wojny z Rosją konsultujemy się ze stroną ukraińską w sprawie jej najpilniejszych potrzeb i rozmowy na temat rakiet będą kontynuowane - podkreślił amerykański podsekretarz obrony.
10:22. Brytyjski resort obrony: Rosja ma problem z celnością pocisków dalekiego zasięgu
Pociski przeciwokrętowe, jakich Rosja używa do ataków lądowych, są słabe w rozróżnianiu celów na obszarach miejskich, a dowody z wojny sugerują głębszą dysfunkcję rosyjskich zdolności uderzeniowych dalekiego zasięgu - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 14 stycznia Rosja wznowiła uderzenia rakietowe dalekiego zasięgu na infrastrukturę ukraińską, wystrzeliwując, pierwszy raz od około 15 dni, kilkadziesiąt pocisków. Podobnie jak w przypadku poprzednich ośmiu fal uderzeń od 11 października 2022 roku, Rosja celowała przede wszystkim w ukraińską sieć energetyczną.
Jak dodano, z dużym prawdopodobieństwem w blok mieszkalny w mieście Dniepr uderzył duży pocisk przeciwokrętowy oznaczony w kodzie NATO jako AS-4 Kitchen wystrzelony ze średniego bombowca Tu-22M3 Backfire, co spowodowało śmierć co najmniej 40 osób. Rosja fałszywie sugerowała, że odpowiedzialny jest ukraiński pocisk obrony przeciwlotniczej.
Kitchen jest notorycznie niedokładny, gdy jest używany przeciwko celom naziemnym, gdyż jego radarowy system naprowadzania jest słaby w rozróżnianiu celów na obszarach miejskich. Podobna broń była odpowiedzialna za inne przypadki masowych ofiar cywilnych, w tym za uderzenie w centrum handlowe w Krzemieńczuku w dniu 27 czerwca 2022 r. Choć niektóre pociski, takie jak Kitchen, nie nadają się do precyzyjnego uderzenia, dowody z wojny na Ukrainie sugerują, że dysfunkcja rosyjskich zdolności uderzeniowych dalekiego zasięgu jest głębsza. Z dużym prawdopodobieństwem mają one problemy z dynamiczną identyfikacją celów oraz dostępem do szybkiej i dokładnej oceny zniszczeń bojowych
— wskazano.
09:11. W Dnieprze trwa akcja ratunkowa w ruinach ostrzelanego przez Rosjan bloku mieszkalnego
W Dnieprze, w środkowo-wschodniej części Ukrainy, od 63 godzin trwa akcja ratunkowa w ruinach zniszczonego w rosyjskim ostrzale bloku mieszkalnego. Zginęło 40 osób, rośnie liczba rannych, rozebrano 90 proc. gruzów - poinformował szef władz regionalnych Wałentyn Rezniczenko.
Wciąż 25 osób jest poszukiwanych - napisał Rezniczenko we wtorek na serwisie Telegram. Wyjaśnił, że wśród 79 rannych jest 16 dzieci.
09:09. Ukraińsk armia: Na Morzu Czarnym są okręty Rosji z maksymalną liczbą 44 pocisków Kalibr
Na Morzu Czarnym jest obecnie sześć okrętów rosyjskich, które mogą dysponować 44 pociskami manewrującymi typu Kalibr - powiedziała we wtorek rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe armii Ukrainy Natalia Humeniuk. Ostrzegła przed możliwymi kolejnymi atakami rakietowymi.
Fakt, że okręty zajęły na morzu pozycje bojowe, ich wyposażenie i taka liczba mogą świadczyć o kontynuowaniu ataków rakietowych
— powiedziała Humeniuk. Zaznaczyła, że maksymalna salwa, jaką jest w stanie oddać sześć okrętów rakietowych wymaga właśnie 44 pocisków.
Największa dotąd grupa okrętów rosyjskich, jaką obserwowano na Morzu Czarnym podczas wojny, dysponowała 48 pociskami rakietowymi, tak więc obecna przypuszczalna liczba 44 pocisków zbliża się do rekordowego wskaźnika - oceniła Humeniuk.
09:07. AP: Generał Mark Milley odwiedził ośrodek szkoleniowy ukraińskich żołnierzy
Generał armii Mark Milley w poniedziałek odwiedził „Camp Cherson” – część bazy szkoleniowej Grafenwoehr, nazwanej na cześć miasta odbitego przez armię Ukrainy jesienią ubiegłego roku, w którym szkoli się obecnie 600 ukraińskich żołnierzy, informuje AP.
USA od lat prowadzą szkolenia w Grafenwoehr, w tym roku dla sił sojuszniczych w Europie. Ograniczone szkolenie dla sił ukraińskich rozpoczęło się w zeszłym roku, wkrótce po rosyjskiej inwazji. W tamtym czasie koncentrowano się w szczególności na różnych systemach uzbrojenia dostarczanych przez USA.
09:06. Belgrad obiecuje sprawdzić informacje o udziale Serbów w wojnie po stronie Rosji
Serbski minister obrony Milos Vucevic powiedział w poniedziałek, że służby wywiadu cywilnego i wojskowego kraju badają i weryfikują informacje o możliwym udziale Serbów po stronie Rosji w wojnie z Ukrainą, poinformował portal Europejska Prawda.
Nasz kraj bardzo wyraźnie stwierdza, że udział obywateli Serbii we wszelkich konfliktach w innych krajach jest zabroniony, a to pociąga za sobą konsekwencje prawne
— powiedział szef serbskiego ministerstwa obrony, wzywając Serbów do wstępowania do serbskiej armii.
Informacje o udziale Serbów w wojnie na Ukrainie po stronie Rosji zaczęły krążyć w sieciach społecznościowych w połowie stycznia. Następnie w rosyjskich sieciach pojawiły się zdjęcia z rzekomo serbskimi bojownikami, którzy przybyli na Zaporoże, informuje portal.
Według szacunków ambasady Ukrainy w Serbii od grudnia 2018 roku ponad 300 Serbów wyjechało na Ukrainę, by walczyć po stronie Rosji. Ponad trzydziestu z nich zostało za to skazanych w Serbii, w większości przypadków na minimalne kary.
Ponadto część skazanych Serbów, tuż po wydaniu wyroku, ponownie udała się na Ukrainę, by nadal walczyć po stronie rosyjskiej, poinformowało Radio Swoboda.
06:49. Szef brytyjskiego MSZ postuluje większe wsparcie dla Ukrainy
James Cleverly będzie starał się wzmocnić wsparcie dla Ukrainy podczas wizyty we wtorek w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.
Wielka Brytania niezłomnie wspiera Kijów od czasu inwazji Rosji w lutym ubiegłego roku, a w weekend zobowiązała się wysłać na Ukrainę 14 czołgów Challenger 2 i innego ciężkiego uzbrojenia, informuje ministerstwo.
Niemcy są pod presją, aby wysłać czołgi Leopard 2 na Ukrainę, ale ich rząd twierdzi, że takie czołgi powinny zostać dostarczone Ukrainie tylko wtedy, gdy będzie zgoda między głównymi sojusznikami Kijowa, zwłaszcza Stanami Zjednoczonymi.
Cleverly powie sekretarzowi stanu USA Antony’emu Blinkenowi i kanadyjskiej odpowiedniczce Melanie Joly, że nadszedł właściwy czas, aby pójść „dalej i szybciej”, aby udzielić Ukrainie wsparcia wojskowego, głosi komunikat wydany przed podróżą.
06:30. CIA ostrzegło Zełenskiego
Dyrektor CIA Bill Burns przed rosyjską inwazją ujawnił Wołodymyrowi Zełenskiemu szczegóły planowanego przez Kreml zamachu na niego, informuje „The Insider” na podstawie książki Chrisa Whipple „The Fight of His Life: Inside Joe Biden’s White House”, która ukaże się we wtorek.
Niezależna gazeta internetowa podkreśla, że przestroga dla Zełenskiego pojawiła się w czasie kiedy poddawał on w wątpliwość wiarygodność wywiadu USA. Odpierał ostrzeżenia i wydawał się być nimi zaskoczony.
W tym czasie, w styczniu 2022 roku, Zełenski odrzucał pomysł, że Rosjanie przeprowadzą niesprowokowaną inwazję na Ukrainę i sugerował, że publiczne ostrzeżenia Ameryki wywołują panikę
— cytuje „The Insider” fragmenty książki Chrisa Whipple „The Fight of His Life: Inside Joe Biden’s White House”(„Walka jego życia: w Białym Domu Joe Bidena”), która ma się ukazać we wtorek.
Jak dodaje, autor książki twierdzi, że to prezydent Joe Biden polecił Burnsowi polecieć do Kijowa i „podzielić się dokładnymi detalami na temat rosyjskich spisków”.
00:10. Zełenski: Sytuacja wymaga nowych decyzji
To, co wydarzyło się w Dnieprze, to, że Rosja szykuje nową próbę przejęcia inicjatywy w czasie wojny, to, że natura działań wojennych na froncie wymaga nowych decyzji ws. dostaw broni – to wszystko tylko podkreśla, jak ważne jest, by koordynować nasze wysiłki – wysiłki wszystkich członków koalicji w obronie Ukrainy i wolności. I żeby przyspieszyć podejmowanie decyzji
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dziś jest dobry przykład z Wielkiej Brytanii. Ogłoszono nowy pakiet pomocy w obronie – dokładnie to, czego potrzebujemy. Czołgi, inne pojazdy opancerzone, artyleria. To, o czym dyskutowaliśmy z premierem Sunakiem. Dziękuję ci, Rishi, dziękuję każdemu Brytyjczykowi za namacalne i terminowe wsparcie!
— zaznaczył.
Od jutra ten tydzień będzie jeszcze bardziej aktywny pod względem naszej dyplomacji. Forum Davos rozpocznie swoje prace – Ukraina będzie wysłuchana na tej ważnej globalnie platformie. Pod koniec tygodnia odbędzie się regularne spotkanie w formacie Ramstein. Oczekujemy fundamentalnych decyzji ze strony koalicji naszych partnerów. Planowane są również ważne negocjacje dwustronne
— zapowiedział Zełenski.
Każdy dzień naszego maratonu dyplomatycznego przynosi Ukrainie dość konkretne wyniki defensywne. I dziękuję wszystkim, którzy pomagają naszemu państwu! Dziękuję wszystkim, którzy pracują na rzecz zwycięstwa Ukrainy! Chwała każdemu z naszych wojowników!
— zakończył.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/630351-relacja-328-dzien-wojny-w-dnieprze-zakonczono-akcje