Trwa 326. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Niedziela, 15 stycznia 2023 r.
21:00. Stoltenberg: Ukraina potrzebuje czołgów, takich jak niemiecki Leopard 2
Trwa kluczowa faza wojny, Ukraina potrzebuje broni, aby zwyciężyć, potrzebuje czołgów, takich jak niemiecki Leopard 2 – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiego „Handelsblatt”. Wsparcie militarne dla Ukrainy to najszybsza droga do pokoju - podkreślił.
Stoltenberg pochwalił niedawną decyzję kanclerza Olafa Scholza (SPD) o wyposażeniu ukraińskich sił zbrojnych w bojowe wozy Marder.
Ostatnie zobowiązania dotyczące ciężkiego sprzętu są ważne i oczekuję ich więcej w najbliższej przyszłości
— zaznaczył szef NATO.
Wyraził oczekiwanie, że na spotkaniu sojuszników w amerykańskiej bazie Ramstein 20 stycznia zapadną kolejne decyzje, dotyczące pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Jesteśmy w kluczowej fazie wojny. Trwają zacięte walki. Dlatego ważne jest, abyśmy uzbroili Ukrainę w broń, której potrzebuje, aby zwyciężyć – i przetrwać jako niepodległy naród. Może to zabrzmieć paradoksalnie, ale wsparcie militarne dla Ukrainy to najszybsza droga do pokoju
— stwierdził Stoltenberg, potwierdzając, że Ukraina potrzebuje czołgów, takich jak niemiecki Leopard 2, aby odzyskać swoje terytorium.
17:30. Były dowódca oddziału w Grupie Wagnera wystąpił o azyl polityczny w Norwegii
Były dowódca oddziału w związanej z Kremlem prywatnej firmie wojskowej, znanej jako Grupa Wagnera, Andriej Miedwiediew wystąpił o azyl polityczny w Norwegii - poinformowało w niedzielę Radio Swoboda na podstawie doniesień rosyjskiego niezależnego portalu Gulagu.net.
CZYTAJ WIĘCEJ: Były dowódca Grupy Wagnera jest w Norwegii! Chce azylu. Podczas ucieczki z Rosji strzelali do niego strażnicy graniczni
16:43. Media: trzech żołnierzy zabitych, 16 rannych w eksplozji granatu w obwodzie biełgorodzkim
Trzech żołnierzy rosyjskich zginęło, a 16 zostało rannych w wyniku eksplozji granatu w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim, przy granicy z Ukrainą - poinformowało w niedzielę BBC, powołując się na media rosyjskie. Przyczyną wybuchu było nieumiejętne obchodzenie się z granatem jednego z podoficerów.
Do incydentu miało dojść w nocy z soboty na niedzielę w jednym ze składów amunicji w obwodzie biełgorodzkim - podała BBC, powołując się na źródła lokalne.
Granat miał zdetonować przez przypadek, gdy jeden z podoficerów próbował zaimponować rekrutom.
W wybuchu granatu zginęło trzech żołnierzy, a 16 zostało rannych; większość z nich, to rekruci z ostatniej fali mobilizacji. Eksplozja wywołała pożar w składzie amunicji na obszarze 450 metrów kwadratowych
— przekazała BBC.
15:47. Liczba śmiertelnych ofiar ataku na budynek w Dnieprze wzrosła do 25
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę w Telegramie, że liczba śmiertelnych ofiar sobotniego rosyjskiego ataku rakietowego na budynek w Dnieprze wzrosła do 25. Trwa akcja ratownicza, dotychczas spod ruin wydobyto 39 osób, w tym 6 dzieci, poszukiwane są jescze 43 osoby.
Dniepr. Do tej pory uratowano 39 osób, w tym 6 dzieci. Zginęło 25 osób, w tym jedno dziecko. Ranne zostały 73 osoby, w tym 13 dzieci. Poszukiwane są 43 osoby
— napisał Zełenski.
Przekazał, że atak zniszczył 72 mieszkania, a ponad 230 - uszkodził.
Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza oraz demontaż niebezpiecznych elementów konstrukcji. Przez całą dobę walczymy dalej o każde życie. Moje kondolencje dla wszystkich krewnych i przyjaciół ofiar
— napisał prezydent.
15:00. Ratownicy wyciągnęli spod gruzów kobietę
Ukraińscy ratownicy, prowadzący poszukiwania ofiar rosyjskiego ostrzału rakietowego w Dnieprze, wyciągnęli spod gruzów kobietę, której głos wcześniej słyszeli - podał w niedzielę portal Polityka Strany. Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego ataku wzrosła do 25. Akcja ratownicza trwa.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ratownicy w Dnieprze wyciągnęli spod gruzów kobietę! Kiedy usłyszeli jej głos, zaczęli ręcznie usuwać ruiny. Liczba ofiar wzrosłą do 25
11:00. Premier: rosyjski atak na blok mieszkalny w Dnieprze to nikczemność
Jako „nikczemny” i „odrażający” określił premier Kanady Justin Trudeau rosyjski ostrzał rakietowy bloku mieszkalnego w mieście Dniepr, w którym zginęło co najmniej 21 osób. Kanada stoi u boku Ukrainy - zapewnił w niedzielę Trudeau w komentarzu na Twitterze.
Ataki rosyjskie na budynki mieszkalne w ukraińskim Dnieprze są nikczemne, odrażające i całkowicie nieakceptowalne. Kanada jednoznacznie potępia tę przemoc. Stoimy u boku narodu ukraińskiego
— napisał Trudeau.
09:50. Armia: pocisk, który trafił w blok w Dnieprze był poza zasięgiem obrony powietrznej
Ukraina nie dysponuje bronią zdolną do strącania pocisków Ch-22, użytych przez Rosjan do sobotnich ostrzałów m.in. miasta Dniepr - poinformowała armia ukraińska w nocy z soboty na niedzielę. W Dnieprze zginęło 21 mieszkańców bloku, w który uderzył taki pocisk.
Nie ma żadnych wątpliwości, że była to właśnie rakieta Ch-22
— oświadczyło Dowództwo Sił Powietrznych armii ukraińskiej w komunikacie na Facebooku.
Siły Zbrojne Ukrainy nie dysponują środkami ogniowymi zdolnymi do strącania tego typu rakiet. Od początku agresji wojennej Ukrainy wystrzelonych zostało ponad 210 rakiet tego typu. Żadna nie została strącona środkami obrony przeciwlotniczej
— głosi oświadczenie.
Armia ukraińska ocenia, że pocisk, który trafił w blok w Dnieprze, doszczętnie niszcząc jeden z pionów z 72 mieszkaniami, został wystrzelony z rosyjskiego obwodu kurskiego. Według najnowszych danych zginęło 21 ludzi, wciąż trwają poszukiwania ponad 30 osób. Atak nastąpił w sobotę, gdy wielu mieszkańców było w domu. W 16-kondygnacyjnym bloku mieszka około 1700 ludzi, w pionie, w który uderzył pocisk - do 200 osób.
Zdjęcia zrujnowanego rosyjską rakietą budynku są na czołówce światowych mediów w niedzielę - podkreśla rosyjska redakcja BBC. Przypomina, że taki sam pocisk uderzył latem br. w centrum handlowe w Krzemieńczuku, zabijając 22 osoby.
Pocisk przeciwokrętowy Ch-22 (w kodzie NATO - AS-4 Kitchen) to starsza wersja pocisków typu Ch, oceniana jako niebezpieczna w eksploatacji i niecelna. Maksymalny zasięg Ch-22 wynosi do 600 km., a w przypadku wystrzelenia ze znacznej odległości możliwe jest odchylenie od celu w promieniu nawet kilkuset metrów. Pocisk Ch-22 nazywany jest „zabójcą lotniskowców”, ponieważ opracowywany był do rażenia właśnie takich celów. Ma on wiele modyfikacji i nie jest jasne, która z nich została użyta do ostrzału Dniepru.
09:14. ISW: Prigożyn publikując nagrania o zajęciu Sołedaru reklamuje Grupę Wagnera
Jewgienij Prigożyn nadal próbuje wykorzystać rolę swojej Grupy Wagnera w walkach o Sołedar - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną, komentując nagranie wideo opublikowane przez Prigożyna i zrobione - według niego - w zajętym ukraińskim Sołedarze.
Podkreślając rolę najemników z Grupy Wagnera w walkach o miasto Prigożyn chce „podnieść swoją rangę polityczną i pośrednio skrytykować regularną armię rosyjską” - oceniają analitycy. Komentują w ten sposób nagranie wideo, które Prigożyn opublikował w sobotę, sfilmowane według niego w Sołedarze. Pojawia się w nim dowódca, który - jak twierdzi Prigożyn - kierował zajęciem miasta. Analitycy oceniają ten film jako element zabiegów Prigożyna o wzmocnienie roli Grupy Wagnera, jak i jego osobistej roli, w wojnie na Ukrainie.
Siły ukraińskie prawdopodobnie nie utrzymują pozycji w Sołedarze, mimo twierdzeń strony ukraińskiej z 14 stycznia
— oceniają analitycy. Wskazują, że również doniesienia na temat sytuacji w miejscowościach wokół Sołedaru są sprzeczne. Ukraiński Sztab Generalny twierdzi, iż siły ukraińskie odparły ataki na miejscowości: Sil, Rozdoliwka i Krasna Hora. Rojanie twierdzą zaś, że zajęli stację kolejową w miejscowości Sil i niemal całkowicie zajęli Krasną Horę.
08:37. Brytyjski resort obrony: Rosja woli podnieść wiek poboru niż nową mobilizację
Rosyjscy przywódcy liczą, że podniesienie limitu wieku przy rutynowym poborze do wojska zapewni dodatkowy personel do walki na Ukrainie, ale nie wywoła tak negatywnej reakcji jak kolejna runda „częściowej mobilizacji” - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 12 stycznia Andriej Kartapołow, szef komisji obrony rosyjskiej Dumy Państwowej, zasugerował, że Rosja podniesie górny wiek rutynowego poboru do wojska z 27 do 30 lat w czasie wiosennego poboru i powiedział, że posunięcie to miałoby umożliwić zapowiadane wcześniej zwiększenie liczebności sił zbrojnych Rosji o 30 proc.
W zeszłym roku prezydent Putin powiedział, że popiera takie posunięcie, a rosyjscy urzędnicy prawdopodobnie badają reakcje opinii publicznej. Istnieje realna możliwość, że rosyjscy przywódcy liczą na to, że zmiana kryteriów wiekowych przy rutynowym poborze do wojska może wzmocnić personel dostępny do walki na Ukrainie, a jednocześnie wyda się mniej niepokojąca dla społeczeństwa niż ogłoszenie kolejnej rundy niepopularnego procesu „częściowej mobilizacji”
— oceniono.
07:51. Brytyjski rząd: Ukraina otrzyma 14 czołgów Challenger 2 i ok. 30 armatohaubic AS90
Biuro brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka sprecyzowało w sobotę późnym wieczorem, że Ukraina otrzyma w najbliższym czasie 14 czołgów Challenger 2, a także ogłosiło przekazanie około 30 samobieżnych armatohaubic AS90.
O planie przekazania czołgów Sunak poinformował prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w rozmowie telefonicznej, którą przeprowadzili w sobotę przed południem. W komunikacie wydanym przez Downing Street po jej zakończeniu nie napisano jednak ile tych czołgów Wielka Brytania ma zamiar zaoferować, nie było też mowy o armatohaubicach. Ostatecznie liczba czołgów będzie większa, niż wcześniej wskazywały media, które twierdziły, że chodzi o 10-12 sztuk.
07:46. Liczba zabitych w rosyjskim ostrzale miasta Dniepr wzrosła do 18
Liczba osób zabitych w rosyjskim ataku rakietowym w mieście Dniepr w środkowo-wschodniej części Ukrainy wzrosła do 18 - poinformował w niedzielę szef władz regionu Wałentyn Rezniczenko. Wśród 73 rannych jest 14 dzieci. Wciąż nieznany jest los ponad 40 osób.
Według stanu na ranek mamy 18 osób, które zostały zabite rosyjskim pociskiem rakietowym we własnym domu w Dnieprze. 73 osoby są ranne, ponad 40 z nich jest w szpitalach, w tym cztery w stanie ciężkim
— napisał Rezniczenko na serwisie Telegram.
Jak dodał, operacja ratownicza trwa i wciąż nieznany jest los ponad 40 osób.
Rezniczenko wyjaśnił też, że trwa rozbiórka zniszczonych konstrukcji wielopiętrowego domu mieszkalnego, w którym pocisk zniszczył ponad 70 mieszkań.
W Dnieprze trwa trzydniowa żałoba ogłoszona przez władze miejskie.
Pocisk wystrzelony przez armię rosyjską uderzył w wielopiętrowy dom mieszkalny w Dnieprze późnym popołudniem w sobotę, wśród zmasowanych ataków, prowadzonych tego dnia przez Rosjan. Ogółem, jak podała armia ukraińska, Rosjanie przeprowadzili blisko 28 ataków z użyciem rakiet różnych klas oraz pięć ataków z użyciem kierowanych rakiet lotniczych. Ostrzelane zostały największe miasta, m.in: Kijów, Charków i Oddessa. Jak poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wszędzie celem były obiekty cywilne
00:00. Zełenski: Rosję można zatrzymać tylko na polu bitwy
Wszystkie służby pracują teraz w miejscach uderzonych przez rosyjskie rakiety. Spośród ponad trzydziestu rakiet wystrzelonych w ciągu dnia w kierunku Ukrainy zestrzelono ponad 20. To setki uratowanych istnień. Dziękuję naszym Siłom Powietrznym, naszym lotnikom i wszystkim, którzy pomagają
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Niestety, trafione zostały również obiekty infrastruktury energetycznej. Pod tym względem najtrudniejsza sytuacja jest w obwodzie charkowskim i obwodzie kijowskim
— przyznał.
Czy można powstrzymać rosyjski terror? Tak. Tak. Tak. Czy da się zrobić to jakoś inaczej niż na polu bitwy na Ukrainie? Niestety nie. To można i trzeba zrobić na naszej ziemi, na naszym niebie, w naszym morzu. Co jest do tego potrzebne? Broń, która jest w magazynach naszych partnerów i na którą tak czekają nasze wojska
— zaznaczył Zełenski.
Cały świat wie CO może się zatrzymać i JAK można powstrzymać tych, którzy sieją śmierć
— podkreślił.
I dziękuję wszystkim, którzy nam w tym pomagają!
— dodał prezydent.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/630123-relacja-326-dzien-wojny-25-ofiar-ostrzalu-miasta-dniepr