Trwa 325. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 14 stycznia 2023 r.
19:58. Zełenski: Musimy powstrzymać rosyjski faszyzm
Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać rosyjski faszyzm, tak jak kiedyś wolny świat powstrzymał nazizm - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę w wieczornym wystąpieniu wideo, dostępnym na jego stronie internetowej.
Prezydent Zełenski powiedział:
Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na ukraińskie miasta. Kijów, Charków, Odessa, Krzywy Róg, Dniepr, Winnica, Chmielnicki i inne miasta były celem terrorystów. Wszędzie celem ataku były obiekty cywilne!
W mieście Dniepr w wyniku tego rosyjskiego ataku zniszczony został budynek mieszkalny. Zwykły dziewięciopiętrowy budynek z płyty, których jest całkiem sporo w różnych miastach Europy Wschodniej i Środkowej. Wszystkie piętra tego budynku – od drugiego do dziewiątego – zawaliły się od wybuchu rosyjskiej rakiety
— poinformował.
Przekazał, że „udało się uratować kilkadziesiąt osób - rannych, w traumie, udziela się im pomocy. Wśród nich są dzieci, najmłodsza dziewczynka ma trzy lata”.
18:45. Obrona przeciwlotnicza zniszczyła 21 z 33 rosyjskich rakiet
Obrona przeciwlotnicza Ukrainy zniszczyła 21 z 33 pocisków, odpalonych przez Rosję w prowadzonym od godzin porannych zmasowanym ataku rakietowym – poinformował naczelny dowódca ukraińskiej armii, generał Wałerij Załużny.
W godzinach porannych Rosja zaatakowała Kijów z użyciem rakiet S-400/S-300, które odpalone zostały z kierunku północnego – przekazał wojskowy. Następnie, w godzinach popołudniowych i wieczornych Rosjanie zastosowali broń precyzyjną: pociski manewrujące Ch-101/Ch-555/Ch-22, pociski manewrujące Kalibr oraz pociski Ch-59. Zostały one wykorzystane do uderzeń w obiekty infrastruktury krytycznej – podkreślił Załużny.
Ogółem wróg dokonał blisko 28 ataków z użyciem rakiet różnych klas oraz pięciu ataków z użyciem kierowanych rakiet lotniczych. Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły 18 rakiet manewrujących i trzy kierowane rakiety lotnicze
– napisał generał w Telegramie.
Przekazuję wyrazy współczucia rodzinom zabitych. Pomścimy ich
– oświadczył Załużny.
18:35. Charków bez prądu, wody i ciepła
Charków pozostał bez prądu, wody, ogrzewania i transportu elektrycznego – poinformował na Telegramie burmistrz Charkowa Ihor Terekchow. Zapowiedział, że po zakończeniu ataku wszystkie służby komunalne i energetyczne Charkowa rozpoczną prace nad przywróceniem dostaw do miasta. Burmistrz dodał, że w mieście działa tylko transport lądowy.
18:25. Kolędy podczas bombardowania
Ukraińskie dzieci śpiewały kolędy pod ziemią, w kijowskim metrze podczas rosyjskiego zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę.
18:20. Akcja ratunkowa w Dnieprze
Ogromna kolejka pojazdów służb ratowniczych i szybkiego reagowania w kierunku miejsca uderzenia rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze.
18:00.
Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyły 18 pocisków manewrujących i trzy kierowane pociski powietrzne wystrzelone przez Rosję – poinformował na Telegramie szef ukraińskich sił zbrojnych generał Wałerij Załużny.
17:50. Alarm odwołany. W Dnieprze są zabici, ratownicy wydobywają ludzi spod ruin bloku
Władze Ukrainy odwołały alarm na terytorium całego kraju, ogłoszony z powodu zmasowanego ataku rakietowego Rosji. W mieście Dniepr trwa wydobywanie ludzi spod ruin bloku, trafionego rosyjskim pociskiem rakietowym. Co najmniej pięć osób zginęło, a 27 zostało rannych.
Rosyjski pocisk trafił w wielokondygnacyjny blok, niszcząc całą klatkę schodową. „Już pięciu zabitych” – powiadomił w Telegramie szef władz wojskowych obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosyjskie bestialstwo! Pięć osób zginęło, a 27 zostało rannych w ataku na miasto Dniepr. Zełenski: Świat musi powstrzymać to zło
17:35. Zełenski o ataku rakietowym Rosji na Dniepr: świat musi powstrzymać to zło
Świat musi powstrzymać to zło – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odpowiedzi na rosyjski atak rakietowy na blok w mieście Dniepr, w wyniku którego zginęło co najmniej pięć, a rannych zostało 27 osób.
Wieczne odpoczywanie wszystkim, których życie odebrał rosyjski terror! Świat musi powstrzymać to zło
Zełenski poinformował, że w miejscu wydarzenia trwa akcja ratownicza, połączona z rozbieraniem ruin. „Walczymy o każdego człowieka, każde życie” – zapewnił.
Prezydent Ukrainy oświadczył także, że winni za ataki na jego kraj zostaną ukarani.
„Znajdziemy wszystkich, zaangażowanych w ten terror. Wszyscy poniosą odpowiedzialność. Maksymalną” – podkreślił Zełenski.
17:20. Pięć osób zabitych i 27 rannych po uderzeniu rosyjskiej rakiety w blok w Dnieprze
Pięć osób zginęło, a 27 zostało rannych w ataku rakietowym Rosji na miasto Dniepr na środkowym wschodzie Ukrainy w sobotę w godzinach popołudniowych – przekazały władze wojskowe obwodu dniepropietrowskiego. Wśród rannych jest sześcioro dzieci.
Rosyjski pocisk trafił w wielokondygnacyjny blok, niszcząc całą klatkę schodową. „Już pięciu zabitych” – powiadomił w Telegramie szef władz wojskowych obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.
16:25. Co najmniej 10 osób, w tym dwoje dzieci, rannych w ataku Rosji na miasto Dniepr
Co najmniej 10 osób, w tym dwoje dzieci, zostało rannych w wyniku ataku rakietowego Rosji na miasto Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie – przekazał szef obwodowych władz wojskowych Wałentyn Rezniczenko. Rosyjski pocisk uderzył w ośmiokondygnacyjny blok.
„Bestie. Rosjanie trafili w blok w Dnieprze. Według wstępnych informacji 10 osób zostało rannych. Dwoje z nich to dzieci. Stan trzech osób jest ciężki. Wszystkie znajdują się w szpitalu”
– napisał Rezniczenko w Telegramie.
15:45. Uderzenia rakietowe w infrastrukturę w obwodzie lwowskim i charkowskim
W wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę w sobotę po południu uszkodzone zostały obiekty cywilnej infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim i charkowskim – poinformowały lokalne władz, uprzedzając o problemach z dostawami prądu i wody.
„Wróg trafił w obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim. Możliwe są problemy z dostawami prądu i wody. Pozostańcie w schronach. Zagrożenie nie minęło!”
– napisał w Telegramie szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Kozycki.
Podobne wiadomości nadeszły z obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy.
„Odnotowano dwa ataki wrogich rakiet, które trafiły w obiekty krytycznej infrastruktury w obwodzie. Na razie zastosowano awaryjne odłączenia prądu”
– poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.
15:30. Rosyjska rakieta uderzyła w blok w mieście Dniepr
Rosyjski pocisk rakietowy uderzył w blok w mieście Dniepr w środkowo-wschodniej części Ukrainy, niszcząc co najmniej jedną klatkę schodową. Po ruinami są ludzie – poinformował Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
„(Rosjanie) to nie ludzie, nie ma co najmniej jednej klatki schodowej, pod ruinami znajdują się ludzie, którzy byli w domu w świąteczny dzień”
– napisał w Telegramie.
Tymoszenko opublikował zdjęcie częściowo uszkodzonego i spowitego dymem ośmiokondygnacyjnego bloku; na fotografii widać płomienie ognia.
Dziś na Ukrainie obchodzony jest dzień św. Wasyla, który jest pierwszym dniem nowego roku według używanego przez Kościół Prawosławny w tym kraju kalendarza juliańskiego.
W związku z rosyjskimi atakami rakietowymi w godzinach popołudniowych na całym terytorium Ukrainy obowiązuje alarm bombowy.
14:40. Alarm bombowy na terytorium całego kraju
Alarm bombowy na terenie całego kraju ogłosiły władze Ukrainy w związku z atakami rakietowymi ze strony Rosji. W Kijowie, który został ostrzelany przez wrogie wojska w godzinach porannych, jest to już drugi alarm w ciągu jednego dnia.
Portale społecznościowe informują o wybuchach m.in. w Krzywym Rogu oraz aktywności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej w obwodach winnickim i chmielnickim w środkowej części kraju.
O wysokim zagrożeniu poinformował mer Lwowa Andrij Sadowy
14:10. Alarm powietrzny
Alarmy powietrzne rozszerzone na obwody: wołyński, rówieński, lwowski, zakarpacki, tarnopolski i żytomierski. Bez alarmu: jedynie obwód czerniowiecki.
13:05. Kułeba: Naszym celem jest wyposażenie brygady pancernej w czołgi Leopard
Ukraina chce pozyskać od międzynarodowej koalicji tyle czołgów Leopard, by na początek wyposażyć brygadę – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Jak dodał, już pięć krajów jest gotowych przekazać te czołgi Ukrainie, ale czekają na decyzję Niemiec.
„Naszym celem jest utworzenie jednej brygady czołgowej z Leopardami. To na początek. Dlatego, że to jest czołg, który w ciągu dziesięcioleci był produkowany w Europie i jest na wyposażeniu wielu europejskich armii. Dlatego można wziąć trochę tu, trochę tam, są różne modyfikacje” – powiedział Kułeba w opublikowanej na Instagramie rozmowie z dziennikarzem Wadymem Karpiakiem.
Szef MSZ ocenił, że Ukraina jest obecnie „o pół kroku” od pozyskania czołgów Leopard 2, które byłyby pierwszym pierwszymi zachodnimi czołgami przekazanymi przez sojuszników.
„Francuzi pierwsi uderzyli w ten mur przy pomocy lekkiego czołgu na kołach (chodzi o nazywane niekiedy „lekkimi czołgami” wozy wsparcia ogniowego AMX-10RC). Zuchy, zrobili pierwszy krok. Potem – Polacy (zadeklarowali przekazanie czołgów Leopard 2- PAP), to drugi taki krok. To zmotywowało inne kraje, które dotąd siedziały cicho i tylko szeptały nam, że są gotowe przekazać Leopardy”
– mówił Kułeba. Jako przykład wskazał Finlandię.
Zamiar przekazania Ukrainie czołgów Leopard ogłosił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty we Lwowie. Kułeba powiedział, że oprócz Polski i Finlandii jeszcze „co najmniej trzy kraje są gotowe przekazać czołgi”, ale na razie tego nie ogłaszają, bo czekają na decyzję Niemiec, które jako producent powinny wydać taką zgodę.
Mówiąc o decyzjach Polski, Kułeba zasugerował, że chodzi nie tylko o czołgi, ale że w styczniu mają być ogłoszone „decyzje jeszcze ważniejsze niż w sprawie Leopardów”.
13:00. Premier Sunak zapowiedział przekazanie Ukrainie czołgów
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak w sobotę poinformował w rozmowie telefonicznej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o planach przekazania Ukrainie czołgów Challenger 2 - przekazano w komunikacie Downing Street.
Premier nakreślił ambicję Wielkiej Brytanii, aby zintensyfikować nasze wsparcie dla Ukrainy, w tym poprzez dostarczenie czołgów Challenger 2 i dodatkowych systemów artyleryjskich. Premier i prezydent Zełenski z zadowoleniem przyjęli inne międzynarodowe zobowiązania w tym tonie, w tym ofertę Polski dostarczenia kompanii czołgów Leopard
— napisano w wydanym po rozmowie oświadczeniu.
Wcześniej w sobotę dziennik „The Sun” ujawnił, że chodzi o 12 czołgów, z czego cztery przekazane zostaną natychmiast, a osiem niedługo później. Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który przekazuje Ukrainie czołgi zachodniej produkcji.
11:30. Kijów został zaatakowany trudnymi do wykrycia rakietami balistycznymi
Stolica Ukrainy, Kijów, została zaatakowana w sobotę rano przez Rosję trudnymi do wykrycia rakietami balistycznymi, które nadleciały z kierunku północnego – oświadczył rzecznik dowództwa sił lotniczych ukraińskiej armii Jurij Ihnat.
Są to najpewniej rakiety, które leciały po trajektorii balistycznej z kierunku północnego. Nie mamy możliwości namierzania i zestrzeliwania balistyki
– powiedział w programie telewizyjnym Ihnat.
Kijów został zaatakowany około godziny 9.30 czasu lokalnego (8.30 w Polsce). W centrum miasta słychać było serię głośnych wybuchów. Władze poinformowały o uderzeniach w obiekty infrastruktury cywilnej. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał.
Według władz wojskowych w sobotę niewykluczone są kolejne ataki rakietowe ze strony Rosji.
11:00. Szczątki rosyjskiej rakiety spadły na skansen w Pyrogowie
Informacje na ten temat przekazuje minister kultury i informacji Ołeksandr Tkaczenko na swoim kanale w serwisie Telegram. Tkaczenko pisze, że na Muzeum Architektury Ludowej i Życia na Ukrainie spadły szczątki rakiety zestrzelonej nad obwodem kijowskim w czasie ataku rakietowego na Kijów. „Na szczęście nikt nie został ranny” - zaznaczył Tkaczenko.
10:30. Generał: Oczekujemy zmasowanego ataku rakietowego Rosji
Ukraina oczekuje w sobotę na zmasowany atak rakietowy Rosji – ostrzegł zastępca dowódcy sił lądowych ukraińskiej armii, generał Ołeksandr Pawluk. W godzinach porannych doszło do ataku rakietowego na Kijów.
Nie ignorujcie alarmów, oczekiwany jest zmasowany atak rakietowy, niewykluczona możliwość zmiany początkowego kursu wrogich rakiet
– napisał Pawluk w Telegramie.
Wcześniej w sobotę w Kijowie doszło do kilku głośnych eksplozji. Władze poinformowały o atakach rakietowych na obiekty infrastruktury cywilnej w stolicy i uderzeniu we wsi Kopyliw, 45 kilometrów na zachód od Kijowa. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał, jednak fala wybuchowa uszkodziła domy prywatne.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosyjskie uderzenie na Kijów. Celem ataku rakietowego obiekty infrastruktury krytycznej. Uszkodzone także prywatne domy
10:20. Seria głośnych wybuchów w Kijowie
Po serii głośnych wybuchów, które słychać było w sobotę rano w centrum Kijowa, w mieście ogłoszono alarm bombowy i poproszono mieszkańców o przejście do schronów. Według władz Rosja zaatakowała obiekty infrastruktury cywilnej. Tuż po godz. 10 czasu polskiego alarm odwołano.
Wybuchy można było usłyszeć około godziny 9.30 czasu lokalnego (8.30 w Polsce). Dopiero po nich zabrzmiały syreny ostrzegające przed niebezpieczeństwem. Nie ma informacji o ofiarach. Władze ukraińskie zazwyczaj informują o nadchodzących rosyjskich atakach z dużym wyprzedzeniem.
09:55. Atak rakietowy w Kijowie
Rodzice ukrywają dzieci w kijowskim metrze.
W jednej z dzielnic Kijowa odłamek rakiety uszkodził samochód. Według wstępnych informacji ofiar nie ma - poinformowała administracja wojskowa Kijowa.
W wyniku porannego ataku w obwodzie kijowskim uszkodzonych zostało 18 prywatnych domów, w tym dachy i okna. Pożar został opanowany w obiekcie infrastruktury krytycznej - poinformował Ołeksij Kuleba, szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
09:50. Wywiad wojskowy: Rosja przechodzi na tryb wojenny
Rosja przygotowuje się do długotrwałej wojny, przekierowując gospodarkę i kompleks przemysłu wojskowego na tory wojenne – ocenia w sobotę wywiad wojskowy Ukrainy.
Przeprowadzona przez Putina reorganizacja gospodarki i kompleksu zbrojeniowego świadczy o przejściu Rosji do sytuacji wojennej. Działania te są zorientowane na wzmocnienie potencjału sił zbrojnych oraz stworzenie warunków do przeprowadzenia operacji zaplanowanych na samym początku wojny, których nie udało się zrealizować wojskom okupanta
– ocenia w sobotę w komunikacie Zarząd Główny Wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy (HUR).
Według oceny wywiadu ukraińskiego próby skierowania wszystkich zasobów wojskowych do kontynuowania wojny na Ukrainie i powołanie szefa sztabu generalnego na stanowisko dowódcy wojsk walczących na Ukrainie „świadczą nie tylko o wojskowych porażkach Rosji, ale także o przygotowaniu do kontynuowania szerokoskalowej długotrwałej wojny”.
09:35. W Kijowie atak rakietowy na obiekty infrastruktury
W Kijowie doszło do ataku rakietowego na obiekty infrastruktury krytycznej – poinformował zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Wcześniej w stolicy słychać było serię głośnych wybuchów.
„Kijów. Atak rakietowy na obiekty infrastruktury krytycznej. Szczegóły są ustalane. Pozostańcie w schronach” – napisał Tymoszenko w serwisie Telegram.
Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował natomiast o eksplozjach na lewym brzegu Dniepru. „Wybuchy w dzielnicy Dnieprowskiej. Wszystkie służby udają się na miejsce” – przekazał na Telegramie.
Użytkownicy sieci społecznościowych przekazują informacje o aktywności ukraińskiego lotnictwa nad stolicą.
09:30. Brytyjski resort obrony o działaniach Floty Czarnomorskiej
Rosyjska Flota Czarnomorska przedkłada unikanie zagrożenia dla swoich jednostek nad operacje ofensywne i z tym zapewne jest związane wyjście w morze jej okrętów - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przekazano, że 11 stycznia grupa co najmniej 10 okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej opuściła bazę marynarki wojennej w Noworosyjsku.
Biorąc pod uwagę rodzaj i liczbę jednostek wychodzących w morze w tym samym czasie, działanie to jest prawdopodobnie rozproszeniem floty w odpowiedzi na konkretne zagrożenie dla Noworosyjska, które Rosja uważa za zidentyfikowane. Mało prawdopodobne jest, aby rozmieszczenie oznaczało przygotowanie do nietypowych uderzeń wystrzeliwanych z morza pocisków krążących. Jest wysoce mało prawdopodobne, że flota przygotowuje się do operacji desantowych. Flota Czarnomorska w dużej mierze pozostaje unieruchomiona przez postrzegane zagrożenia ze strony Ukrainy i nadal przedkłada ochronę własnych sił nad operacje ofensywne lub patrolowe
— napisano.
08:45. ISW: Konflikt o wpływy pomiędzy szefem Grupy Wagnera a resortem obrony
Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn chce wykorzystać zdobycie Sołedaru, by zwiększyć swoje wpływy; resort obrony Rosji próbuje umniejszać jego rolę w wojnie, a Putin prawdopodobnie chce ograniczyć ambicje oligarchy - ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Podsumowując walki o Sołedar ISW ocenia, że „ukraińskie siły mogą wciąż zajmować niektóre pozycje na północno-zachodnich obrzeżach miasteczka, ale raczej nie kontrolują znacznej części jego terytorium”. Ośrodek powtarza swoją wcześniejszą ocenę, że zajęcie Sołedaru przez Rosjan nie oznacza rychłego otoczenia Bachmutu.
Ośrodek poświęca najnowszy raport m.in. analizie reakcji rosyjskiej przestrzeni informacyjnej na walki w Sołderze i sporu pomiędzy szefem najemników Prigożynem a resortem obrony, w którym każda ze stron chce sobie przypisać pierwszy od miesięcy taktyczny sukces sił rosyjskich.
CZYTAJ WIĘCEJ: Coraz większe problemy Putina! ISW: Toczy się konflikt o wpływy pomiędzy szefem Grupy Wagnera a resortem obrony
07:45. Dyrektor PISM: Zwiększenie dostaw zachodniej broni dla Ukrainy to przełom
Zwiększenie dostaw zachodniej broni dla Ukrainy to przełom, którego można było oczekiwać – ocenia w rozmowie z PAP dyrektor PISM dr Sławomir Dębski. Jego zdaniem to „logiczna konsekwencja oceny rosyjskiej agresji i związanych z nią zagrożeń”.
Zwiększenie dostaw broni od zachodnich sojuszników dla Ukrainy, które obecnie widzimy, to jest oczywiście przełom, ale po pierwsze, to nie jest przełom pierwszy, lecz kolejny, po drugie to jest przełom, którego należało się spodziewać
— mówi PAP dyrektor PISM dr Sławomir Dębski, historyk, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Jak ocenia to początek procesu przezbrajania armii ukraińskiej w zaawansowane systemy uzbrojenia produkcji zachodnie. Według Dębskiego to „moment historycznego przełomu”.
07:08. Zmasowany atak rakietowy Rosji na obwód sumski
Wojska rosyjskie dokonały w piątek 55 ataków rakietowych i przy użyciu dronów na obwód sumski na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywickij.
Jak sprecyzował atakowane były rejony leżące przy granicy obwodu przy użyciu rakiet wystrzeliwanych ze śmigłowców i ładunków wybuchowych zrzucanych z dronów.
Według Żywickiego w rezultacie ataków zniszczonych zostało kilka budynków i uszkodzone linie energetyczne.
00:00. „Ciężka bitwa o obwód doniecki Ukrainy jest kontynuowana”
Ciężka bitwa o obwód doniecki Ukrainy jest kontynuowana; walka o Bachmut, Sołedar i inne miasta wschodu trwa - ogłosił w nagraniu opublikowanym w piątek na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Mimo, że wróg skoncentrował na tym odcinku większość swoich sił, nasi żołnierze - wszyscy obrońcy Ukrainy - bronią swojego kraju. Dziękuję wszystkim za wypełnianie swojej służby
— powiedział ukraiński prezydent.
324 dni od inwazji i spójrzmy jak wszystko w Rosji się zmienia. Gryzą się między sobą, a to jasny sygnał ich upadku. I wyraźna zachęta dla nas wszystkich, żeby wywierać na agresorów więcej presji i zadawać im coraz więcej strat
— powiedział Zełenski.
Prezydent podsumował również „dyplomatyczny maraton” Kijowa, podczas którego w piątek omówił współpracę dwustronną z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą i premierem Albanii Edim Ramą. Zełenski powtórzył również kierowane pod adresem Litwinów podziękowania w dniu, w którym w ramach obchodów Dnia Obrońców Wolności w litewskim Sejmie wręczono mu Nagrodę Wolności. W imieniu Zełenskiego, wyróżnienie odebrał ambasador Ukrainy w Wilnie Petro Beszta.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/630025-relacja-325-dzien-wojny-na-ukrainie-alarm-w-calym-kraju