Trwa 302. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 22 grudnia 2022 r.
20:45. Senat przegłosował ustawę budżetową wraz z pakietem 45 mld dolarów środków dla Ukrainy
Senat USA przegłosował w czwartek projekt budżetu federalnego, wraz z pakietem 45 mld dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy. Budżet wciąż musi zostać przyjęty przez Izbę Reprezentantów do piątku by uniknąć tzw. shutdownu.
Za przyjęciem projektu zagłosowało 68 ze 100 senatorów - 8 więcej od wymaganej liczby - zaś przeciwko wypowiedziało się 29 Republikanów.
Wynik ten niemal zapewnia, że USA unikną zawieszenia pracy większości instytucji federalnych. Według zapowiedzi spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, izba może głosować nad dokumentem jeszcze tego wieczora, przed wypadającym w piątek terminem granicznym. Rządzący Demokraci mają tam wystarczająco głosów, by uchwalić budżet.
Przyjęty przez Senat projekt zakłada wydatki budżetowe na poziomie 1,66 bln dolarów do końca września 2023 r. Ponad połowę tej kwoty - 858 mld USD - stanowią wydatki obronne. Dołączona do niego ustawa o pomocy dla Ukrainy opiewa na 44,9 mld USD, ponad 7 mld więcej, niż wnioskował prezydent Joe Biden.
Wśród zakładanych wydatków znajduje się 9 mld dolarów na program Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), w ramach którego USA kupują uzbrojenie dla Ukrainy, a także 11,8 mld USD na zastąpienie broni przekazywanej Ukrainie przez USA oraz na kraje, które zdecydowały się przekazać broń na prośbę Waszyngtonu. Niemal 1 mld ma zostać przeznaczony na zwiększenie produkcji i zakup amunicji oraz rakiet w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
Dokument zakłada też co najmniej 900 mln dolarów pomocy humanitarnej dla Ukrainy oraz 13 mld pomocy gospodarczej.
Poza pomocą dla Ukrainy, do budżetu dołączono m.in. zakaz używania TikToka na służbowych telefonach przez urzędników federalnych, a także reformę procedur liczenia i certyfikowania głosów elektorskich w wyborach prezydenckich. Ta druga ustawa ma utrudnić podważanie wyników wyborów, by nie dopuścić do powtórki chaosu wokół tej procedury z 2020 roku i starań Donalda Trumpa, by unieważnić głosowanie.
Do przegłosowania ustawy doszło mimo intensywnej krytyki ze strony polityków prawego skrzydła partii Republikańskiej, którzy krytykowali swoich kolegów za poparcie wydatków na tak wysokim poziomie. Lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell przekonywał jednak, że dzięki kompromisowi udało się zwiększyć wydatki na obronę i ograniczyć wydatki socjalne.
Czwartkowe głosowania będą prawdopodobnie ostatnimi działaniami Kongresu w tym roku. Od stycznia kontrolę nad Izbą Reprezentantów przejmą Republikanie.
20:30. Radio Swoboda: rosyjscy wojskowi i najemnicy zabici na Ukrainie chowani pod Krasnodarem
W miejscowości Goriaczij Klucz, około 40 km od Krasnodaru na południu Rosji, pojawiają się kolejne groby rosyjskich wojskowych zabitych na Ukrainie, o których śmierci nie informowały władze lokalne - podał w czwartek niezależny portal Kawkaz.Realii.
Informację o kilku nowych grobach przekazał emerytowany wojskowy Witalij Botanowski. Kawkaz.Realii, portal związany z Radiem Swoboda (rosyjską redakcją Radia Swoboda/Radia Wolna Europa) zauważa, że Botanowski dokumentuje takie pochówki.
Portal zwraca uwagę, że na grobach leżą wieńce od ministerstwa obrony Rosji, co potwierdza śmierć tych ludzi na froncie, natomiast władze lokalne nie informowały o ich pogrzebach. Są to zarówno wojskowi, jak i najemnicy, w tym z Grupy Wagnera, która dopuszcza się zbrodni wobec cywilów ukraińskich.
Jednym z pochowanych jest 25-letni Wadim Pusznia, skazany za kilka kradzieży. Botanowski ustalił, że 25-latek pojechał na front jako najemnik, choć jego wyrok upływał za pół roku. Grupa Wagnera, do której wstąpił Pusznia, werbuje na wojnę przeciwko Ukrainie kryminalistów osadzonych w więzieniach.
Według ustaleń portalu Kawkaz.Realii około 50 najemników zabitych na Ukrainie pochowanych zostało na cmentarzu w stanicy Bakińskiej należącej do zespołu miejskiego Goriaczij Klucz. Jak podkreśla portal, z tablic nagrobnych wynika, że większość pochowanych stanowili skazani na długoletnie wyroki, m.in. za zabójstwa; choć powinni byli odbywać kary w koloniach karnych o zaostrzonym rygorze, pojechali na front, by brać udział w inwazji rosyjskiej na Ukrainę.
20:05. Sekretarz stanu Blinken: sprawiedliwy pokój na Ukrainie nie może oznaczać potwierdzenia zagarnięcia terytorium
Sprawiedliwy pokój to taki, który nie potwierdza po prostu zagarnięcia terytorium jednego państwa przez drugie - powiedział w czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał jednocześnie, że do Ukraińców należy wybór, kiedy zasiąść do stołu negocjacyjnego z Rosjanami.
19:30. Szef MAEA rozmawiał w Moskwie z Rosatomem o strefie bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi spotkał się w czwartek w Moskwie z władzami Rosatomu w sprawie utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w południowo-wschodniej Ukrainie. Według stron rozmowy maja być kontynuowane.
19:20. MSZ potępia Koreę Płn. za dostawy broni dla Grupy Wagnera
Wielka Brytania potępia Koreę Północną za dostarczanie broni dla Grupy Wagnera, rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej walczącej na Ukrainie, i uważa zwracanie się przez Rosję o pomoc do Korei Północnej za objaw desperacji - oświadczył w czwartek szef dyplomacji James Cleverly.
Wielka Brytania wspiera ocenę USA, że Korea Północna zakończyła dostawę broni do Rosji na użytek Grupy Wagnera, która zapłaciła za ten sprzęt i ma tysiące żołnierzy na Ukrainie. Jest to wyraźne naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Fakt, że prezydent (Władimir) Putin zwraca się o pomoc do Korei Północnej jest oznaką desperacji i izolacji Rosji. Będziemy współpracować z naszymi partnerami, aby zapewnić, że Korea Północna zapłaci wysoką cenę za wspieranie nielegalnej wojny Rosji na Ukrainie
— napisał brytyjski minister spraw zagranicznych.
Jak przypomniano w wydanym oświadczeniu, właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn jest od 2020 roku objęty brytyjskimi sankcjami, a w listopadzie tego roku Wielka Brytania objęła sankcjami dwie osoby odpowiedzialne za dostarczanie Grupie Wagnera skazańców.
Podkreślono, że Putin coraz częściej zwraca się do należącej do Prigożyna prywatnej armii o wsparcie wojskowe na Ukrainie, a ten na finansowanie operacji wydaje ponad 100 mln dolarów miesięcznie. Zwrócono uwagę, że w wielu przypadkach rosyjscy dowódcy są faktycznie podporządkowani dowództwu wagnerowców.
Według szacunków, na Ukrainie jest rozmieszczonych 50 tys. wagnerowców, z czego 40 tys. to skazańcy.
18:45. Kongres Ukraińców w Estonii apeluje o rezygnację z fajerwerków
Kongres Estońskich Ukraińców zaapelował w liście otwartym do obywateli Estonii o ograniczenie lub rezygnację w okresie noworocznym z fajerwerków, które „zabijają odzyskany przez ukraińskich uchodźców spokój” - poinformował dziennik „Postimees”.
„Wszyscy walczymy o to, by ukraińscy uchodźcy wojenni, którzy przybyli do Estonii, czuli się tu bezpiecznie. Pomagamy im się zaadaptować, przekazujemy pieniądze, niezbędne rzeczy i swój czas, aby ludzie, którzy przeżyli horror, mogli sobie poradzić w nowych warunkach”
— napisała w oświadczeniu przewodnicząca Kongresu Vira Konok.
„Jest jednak czas, kiedy cała ta delikatna stabilność może zostać zburzona. Każda fajerwerkowa rakieta zabija odzyskane poczucie spokoju. Dlatego bardzo prosimy o odwołanie tegorocznych fajerwerków”
— dodała.
18:35. W zamachu zginął urzędnik administracji okupacyjnej w obwodzie chersońskim
Urzędnik powołanej przez Rosjan administracji okupacyjnej w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, Andrij Sztepa zginął w zamachu; eksplodowała bomba w jego samochodzie - podała agencja Reutera. Sztepa kierował administracją okupacyjną w rejonie (powiecie) kachowskim.
Media ukraińskie, które nazywają Sztepę kolaborantem informują, że stał on na czele administracji okupacyjnej Lubymiwki i Wasyliwki, dwóch miejscowości w rejonie kachowskim.
Serhij Chłań, lojalny wobec Kijowa przedstawiciel władz obwodu chersońskiego, oświadczył na Facebooku, że doszło do wybuchu w samochodzie Sztepy, ale nie wyjaśnił, czy kolaborant przeżył eksplozję.
Reuters podał informację o śmierci Sztepy powołując się na rosyjską administrację okupacyjną, która oskarżyła „terrorystów ukraińskich” o zamach.
18:30. USA nałożyły sankcje na 10 podmiotów morskich z Rosji
Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na 10 firm i instytucji morskich z Rosji w związku z jej operacjami przeciwko ukraińskim portom - poinformował Departament Stanu USA.
„Jesteśmy zobowiązani do nałożenia dodatkowych, surowych restrykcji na prezydenta Putina i jego pomocników w nierozsądnej wojnie Rosji z Ukrainą. W następstwie operacji rosyjskiej marynarki wojennej przeciwko ukraińskim portom, w tym dostarczającym światu bardzo potrzebną żywność i zboże, Stany Zjednoczone nakładają dziś sankcje na rosyjskie podmioty morskie”
— napisano na stronie Departamentu Stanu.
W komunikacie podkreślono, że „Stany Zjednoczone pozostają zdeterminowane, aby użyć wszelkich odpowiednich środków, by powstrzymać rosyjskie ataki na Ukrainę – niezależnie od tego, czy będą to ataki z powietrza, lądu czy morza”.
17:55. Biały Dom: Grupa Wagnera staje się konkurencyjnym ośrodkiem władzy dla wojska i ministerstw
Prowadzona przez oligarchę Jewgienija Prigożyna prywatna firma wojskowa, znana jako Grupa Wagnera, staje się konkurencyjnym ośrodkiem władzy wobec wojska i rosyjskich ministerstw - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Poinformował też, że Korea Północna dostarczyła grupie rakiety.
„Z powodu naszych sankcji i kontroli eksportu, Wagner szuka na całym świecie dostawców, by wesprzeć swoje operacje wojskowe na Ukrainie. Dziś możemy potwierdzić, że Korea Płn. sfinalizowała pierwsze dostawy broni dla Wagnera, który zapłacił za ten sprzęt”
— powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej.
Jak dodał, w skład ubiegłomiesięcznych dostaw weszły rakiety; reżim w Pjongjangu planuje dalsze wsparcie dla Rosji, mimo publicznych zaprzeczeń.
Rzecznik ocenił, że rola Wagnera i Prigożyna wewnątrz Rosji zdecydowanie wzrosła w ostatnich miesiącach, w rezultacie czego niektórzy rosyjscy dowódcy wojskowi podlegają tej grupie.
„Pan Prigożyn publicznie krytykował rosyjskich generałów i oficjeli ministerstwa za ich dokonania na Ukrainie (…) Jest dla nas dość widoczne, że Wagner staje się konkurencyjnym ośrodkiem władzy wobec rosyjskiego wojska i innych ministerstw”
— oznajmił.
Powołał się przy tym na amerykańskie informacje wywiadowcze, mówiące o tym, że na Ukrainie walczy 50 tys. żołnierzy Wagnera, z czego 40 tys. - to więźniowie. Wielu z nich walczy pod Bachmutem.
„Wydaje się, że pan Prigożyn jest skłonny po prostu wrzucać rosyjskie ciała do maszynki do mięsa w Bachmucie. W rzeczy samej, około 1000 bojowników Wagnera zostało zabitych w walce tylko w ostatnich tygodniach. I uważamy, że 90 proc. z nich było skazańcami”
— powiedział Kirby.
17:45. Prezydent Zełenski wrócił do kraju z wizyty w USA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wrócił do swojego kraju po wizycie w USA - podała AFP, powołując się na rzecznika biura (kancelarii) prezydenta Serhija Nykyforowa. Zełenski w drodze powrotnej spotkał się w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą.
Jak informuje AFP, Nykyforow potwierdził, że ukraiński prezydent powrócił do kraju po swojej pierwszej podróży zagranicznej od lutego, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.
17:00. G7 przeznaczy 32 mld dolarów na wsparcie dla Ukrainy
Grupa G7 przeznaczy 32 miliardy dolarów na wsparcie budżetowe i gospodarcze Ukrainy w 2023 roku - poinformowali we wspólnym oświadczeniu ministrowie finansów państw członkowskich.
W komunikacie podkreślono, że grupa jest gotowa zrobić więcej, aby wesprzeć finansowo Ukrainę, jeśli zajdzie taka potrzeba.
16:50. Ciężkie walki w Wuhłedarze
Serwis NEXTA informuje że w Wuhłedarze toczą się ciężkie walki.
16:40. Reznikow rozmawiał z Austinem
Ołeksij Reznikow, wicepremier i minister ds. terytoriów czasowo okupowanych, w telefonicznej rozmowie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem podziękował za nowe możliwości obrony przestrzeni powietrznej Ukrainy.
16:10. Nie żyje sołtys współpracujący z okupantem
Agencja Tass potwierdza śmierć sołtysa wsi Liubimowka Andrieja Szteby, który współpracował z okupantem. Miał on zginąć w eksplozji samochodu.
16:00. Zełenski spotkał się z prezydentem Dudą
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w czwartek, że w drodze powrotnej z wizyty w USA spotkał się z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Nazwał prezydenta RP „przyjacielem Ukrainy” i dodał: „dziękujemy za niezmienne i mocne wsparcie!”
Zełenski poinformował o tym spotkaniu na serwisie Telegram; wraz z komentarzem opublikował krótkie nagranie wideo.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ważne rozmowy w Warszawie! Zełenski: W drodze z USA spotkałem się z przyjacielem Ukrainy prezydentem Andrzejem Dudą
15:50. Pierwsza teatralna premiera w Kijowie od wybuchu wojny
Przy wypełnionej sali odbyła się na deskach głównej sceny dramatycznej Kijowa, Narodowego Akademickiego Teatru im. Iwana Franki, pierwsza premiera od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Wystawiono słynną sztukę „Kariera Artura Ui” Bertolta Brechta w reżyserii Dmytra Bohomazowa.
Przy wejściu do teatru obowiązywała w środę wzmożona kontrola. Każdy widz musiał przejść przez bramkę bezpieczeństwa, która ze względu na umiejscowienie teatru nieopodal Biura Prezydenta Ukrainy została zainstalowana przy drzwiach wejściowych.
Z powodu słabego ogrzewania teatru widzowie oglądali sztukę w wierzchnich okryciach, co w przypadku ewentualnej ewakuacji ze względu na rosyjski atak rakietowy może bardzo ułatwić jej przeprowadzenie. Przed spektaklem widzów dodatkowo informuje się o postępowaniu w przypadku ogłoszenia alarmu przeciwlotniczego.
15:35. Niemcy muszą wreszcie dostarczyć Ukrainie Mardery, a najlepiej Leopardy 2
Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w USA ponownie opowiedziała się za dostawą zachodnich czołgów na Ukrainę. „Niemcy muszą wreszcie dostarczyć bojowe wozy piechoty Marder a najlepiej wspólnie z europejskimi partnerami (czołgi) Leopard 2” - stwierdziła.
Nie można „tylko reagować, gdy sytuacja się pogarsza” – powiedział polityk w czwartek portalowi t-online.
Strack-Zimmermann oświadczyła, że w obliczu nowych gróźb Putina i dramatycznej sytuacji na Ukrainie z zadowoleniem przyjęła fakt, że USA chcą dostarczyć Patrioty.
Zadaniem Niemiec jest „dostarczenie wystarczającej ilości amunicji do istniejących systemów uzbrojenia”.
Ale Ukraina potrzebuje też w końcu więcej zachodnich czołgów
— podkreśliła.
15:00. Wiceszef MSW: w Chersoniu znaleziono skupisko 36 grobów
W wyzwolonym w listopadzie spod okupacji rosyjskiej Chersoniu, na południu Ukrainy, odkryto skupisko 36 grobów; wśród pochowanych są żołnierze ukraińskich sił zbrojnych i obrony terytorialnej - poinformował wiceszef MSW Ukrainy Jewhenij Jenin.
Wiceminister podkreślił, że jest to kolejne tego rodzaju odkrycie na terenie obwodu chersońskiego. Dzień wcześniej poinformowano o zbiorowym grobie w miejscowości Prawdyne, w którym pochowano siedmioro cywilów zabitych przez wojska rosyjskie.
„Ogółem w czasie okupacji do kostnic trafiło prawie 700 ciał. Prawie 100 z nich miało obrażenia odniesione na skutek działań wojennych. Dwunastu osób do tej pory nie zidentyfikowano”
— powiedział Jenin.
Choć trwa zbieranie próbek genetycznych w celu ustalenia tożsamości zabitych, proces ten napotyka problemy. W wielu przypadkach krewni zabitych są za granicą albo nie ma z nimi kontaktu - relacjonował wiceminister.
Podkreślił, że wojskowi rosyjscy „dość często dopuszczali się przemocy wobec cywilów”, a zdjęcia i nagrania tych czynów wysyłali swoim krewnym w Rosji bądź publikowali w mediach społecznościowych.
„Będzie to w przyszłości służyło budowaniu bazy dowodowej dotyczącej popełnionych przez nich zbrodni wojennych”
— powiedział Jenin.
Oskarżył Rosjan o łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego, np. branie za zakładników nieuzbrojonych i niestawiających oporu ratowników, jak i o okrucieństwo wobec ludności cywilnej.
„Koszmar, który widać na wyzwolonych terytoriach obwodu chersońskiego może być niewielką częścią tego, co odkryjemy po wyzwoleniu pozostałych terytoriów okupowanych”
— powiedział wiceminister, cytowany w oficjalnym komunikacie MSW Ukrainy.
14:50. Rzecznik praw człowieka: Rosjanie znęcają się nad ukraińskimi jeńcami
Rosjanie znęcają się nad naszymi jeńcami wojennymi, zabierając ich na rzekomą wymianę ze stroną ukraińską, a następnie wtrącając z powrotem do kolonii karnych i opowiadając, że Kijów jakoby odmówił ich przyjęcia - powiadomił ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec.
„Uważamy (takie praktyki) za rodzaj tortur. Podkreślamy, że Ukraina nie odmówiła (przyjęcia) ani jednej osobie przeznaczonej przez stronę rosyjską do udziału w wymianie. Ponadto nieustannie podnosimy kwestię traktowania naszych więźniów na szczeblu międzynarodowym. Na skutek tej presji ostatnio poprawiły się warunki bytowe (ukraińskich) jeńców (w Rosji). Potwierdzają to również osoby, które wróciły z niewoli”
— oznajmił przedstawiciel władz w Kijowie.
Wymiany przeprowadza sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych, utworzony pod koniec maja i kierowany przez szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanowa. W ramach ostatniego z takich przedsięwzięć, zrealizowanego w połowie grudnia, na Ukrainę powróciło 64 żołnierzy walczących wcześniej w Donbasie, w tym m.in. podczas operacji obrony Bachmutu.
14:10. Kolejny pożar na rosyjskim lotniskowcu Admirał Kuzniecow
pokładzie jedynego rosyjskiego lotniskowca Admirał Kuzniecow wybuchł kolejny w ostatnich latach pożar. Z okrętu ewakuowano 20 osób, nikt nie został ranny - powiadomiły Radio Swoboda i niezależny rosyjski portal Meduza za państwowymi mediami i służbami ratunkowymi.
Zwodowany w 1985 roku Admirał Kuzniecow jest od kilku lat remontowany w Murmańsku nad Morzem Białym. Początkowo okręt miał wrócić do służby w tym roku, ale termin ten przesunięto ostatecznie na 2023 rok.
W grudniu 2019 roku w wyniku pożaru na pokładzie lotniskowca zginęła co najmniej jedna osoba, a kilkanaście zostało rannych. Rok wcześniej okręt został uszkodzony podczas prac remontowych, gdy zatonął podtrzymujący go dok pływający, a na jego pokład spadł dźwig.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jedyny rosyjski lotniskowiec w płomieniach! Kolejny pożar na Admirale Kuzniecowie. Okręt cały czas jest remontowany w Murmańsku
13:10. AP: szacunki dotyczące śmierci 25 tys. cywilów w Mariupolu mogą być nawet trzykrotnie zaniżone
Początkowe szacunki ukraińskich władz, że rosyjskie wojska zabiły w Mariupolu około 25 tys. cywilów, mogą być nawet trzykrotnie zaniżone. Od marca w zniszczonym i okupowanym przez Rosjan mieście pojawiło się 10,3 tys. nowych grobów, lecz w wielu z nich pochowano przynajmniej kilka ciał - wynika z opublikowanej analizy agencji Associated Press.
Na podstawie rozmów z mieszkańcami Mariupola AP oceniła, że „tysiące ciał” nigdy nie zostało pogrzebanych, a wiele z nich wciąż znajduje się w zrujnowanych budynkach. Podobne doniesienia przekazał proukraiński doradca mera miasta Petro Andriuszczenko, według którego Rosjanie wyburzają w Mariupolu zniszczone bloki mieszkalne, by ukryć rzeczywistą skalę swoich zbrodni.
Wiele budynków, szczególnie w pobliżu kombinatu metalurgicznego Azowstal, skrywa od 50 do 100 ludzkich szczątków. Ci ludzie nigdy nie zostaną pochowani w godny sposób, są to niezarejestrowane zgony - oznajmił Andriuszczenko, cytowany przez AP.
Według szacunków agencji najeźdźcy planują wyburzyć nawet ponad 50 tys. domów mieszkalnych w Mariupolu.
12:25. AP: Wizyta prezydenta Ukrainy była przygotowywana od miesięcy
Plan brawurowej, wojennej podróży prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Waszyngtonu był przygotowywany od miesięcy, lecz poinformowano o niej na kilka godzin przed przyjazdem ukraińskiego prezydenta - pisze agencja Associated Press.
12:10. ISW: Rosjanie chcą powiększyć armię do 1,5 mln żołnierzy
Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu w odpowiedzi na deklarację o wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO zapowiedział powiększenie armii do 1,5 mln żołnierzy; nie wydaje się to jednak możliwe w bliskiej perspektywie - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Władimir Putin i minister obrony Siergiej Szojgu przewodniczyli w środę w Moskwie kolegium Ministerstwa Obrony Rosji (MON), na którym padły istotne stwierdzenia dotyczące trwającej inwazji Rosji na Ukrainę oraz strategicznego kierunku rozwoju rosyjskiej armii - relacjonuje ośrodek. Szojgu przekazał, że aspiracje Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO, wymagają „właściwej” odpowiedzi Rosji, polegającej na utworzeniu rosyjskiej grupy bojowej w północno-zachodniej części Rosji - napisał ISW.
CZYTAJ WIĘCEJ: Putin chce powiększyć swoją armię. ISW: To nawet 1,5 mln żołnierzy, ale na razie nie wydaje się to możliwe. Rosja jest w recesji
11:25. Podolak: USA ostatecznie zdecydowały, że Rosja musi przegrać wojnę z Ukrainą
Stany Zjednoczone ostatecznie zdecydowały, że Rosja musi przegrać wojnę z Ukrainą i nie będzie żadnych kompromisów w stylu „wymiana terytoriów w zamian za fałszywy pokój” - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując wizytę ukraińskiego przywódcy Wołodymyra Zełenskiego w USA.
(Kijów) otrzyma (od Waszyngtonu) wszelką niezbędną pomoc wojskową w maksymalnym wymiarze. Nikogo nie interesują już rosyjskie histeryczne (wezwania) do negocjacji
— dodał Podolak na Twitterze.
10:30. Co wizyta Zełenskiego w USA oznacza dla Ukraińców?
Przyjęcie Wołodymyra Zełenskiego przez prezydenta USA Joe Bidena i przemówienie prezydenta Ukrainy przed Kongresem jest niezwykle ważne dla naszego zwycięstwa w wojnie z Rosją – powiedział PAP deputowany Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Mykoła Kniażycki.
To była niezwykle pozytywna wizyta. Słowa Bidena, że Stany Zjednoczone będą nas praktycznie wspierały do naszego zwycięstwa, znaczą dla nas bardzo wiele
— podkreślił Kniażycki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Co wizyta Zełenskiego w USA oznacza dla Ukraińców? Poseł Kniażycki: To niezwykle ważne dla naszego zwycięstwa w wojnie z Rosją
09.00. Sztab Generalny: Rosja straciła już ponad 100 tys. żołnierzy
Rosyjskie straty podczas wojny z Ukrainą przekroczyły 100 tys. zabitych żołnierzy wroga. Tylko w ciągu minionej doby zginęło około 660 wojskowych przeciwnika, natomiast od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla - 100 400 - poinformował w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ponadto siły wroga straciły już m.in. 3003 czołgi, 5981 pojazdów opancerzonych, 1978 systemów artyleryjskich, 283 samoloty i 267 śmigłowców - czytamy w zestawieniu opublikowanym na Facebooku.
Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów amerykańskiej armii, gen. Mark Milley szacował w połowie listopada rosyjskie straty poniesione na Ukrainie od 24 lutego na ponad 100 tys. zabitych i rannych.
08:37. Ministerstwo obrony: Białoruś szkoli rosyjskich rezerwistów
Z powodu niewystarczającej liczby rosyjskich instruktorów wojskowych, nowo zmobilizowanych rezerwistów szkolą instruktorzy białoruscy, co świadczy o przeciążeniu rosyjskiego systemu wojskowego - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że w poniedziałek 19 grudnia Władimir Putin udał się do Mińska spotkać się z Alaksandrem Łukaszenką, a w ich rozmowie była mowa o „jednolitej przestrzeni obronnej”.
Choć Rosja i Białoruś głośno informują o rozmieszczeniu rosyjskich jednostek na Białorusi, siły zbrojne Białorusi prawdopodobnie przyjęły w ostatnim czasie znaczącą, choć bardziej dyskretną rolę w szkoleniu tysięcy nowo zmobilizowanych rosyjskich rezerwistów. Prawdopodobne wykorzystanie białoruskich instruktorów jest próbą częściowego uzupełnienia braku rosyjskich instruktorów wojskowych, z których wielu przebywa na Ukrainie lub odniosło obrażenia
— napisano.
Mimo że Rosja i Białoruś mają za sobą długą historię współpracy wojskowej, szkolenie zmobilizowanego personelu rosyjskiego przez Białorusinów stanowi odwrócenie ról. Siły białoruskie były tradycyjnie uważane przez Rosję za gorsze od rosyjskich, a ich zatrudnienie w charakterze instruktorów świadczy o przeciążeniu rosyjskiego systemu wojskowego
— dodano w komunikacie brytyjskiego ministerstwa.
07:50. Lider Republikanów w Senacie: pokonanie Rosji na Ukrainie to obecnie najważniejsza rzecz na świecie
Pokonanie Rosji na Ukrainie to obecnie najważniejsza rzecz na świecie; na szczęście Ukraińcy mają lidera, którego wszyscy mogą podziwiać - oznajmił w środę wieczorem lider Partii Republikańskiej w amerykańskim Senacie Mitch McConnell, komentując przemówienie wygłoszone przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do obu izb Kongresu.
07:20. Współpracownik Putina Rogozin ranny w wyniku ostrzału w okupowanym Doniecku
Znany kremlowski propagandysta i współpracownik Władimira Putina Dmitrij Rogozin został ranny w wyniku ostrzału w okupowanym Doniecku na wschodzie Ukrainy. Jak przyznał sam polityk, odłamek pocisku minął o centymetr jego kręgosłup - powiadomiła w nocy ze środy na czwartek gazeta internetowa Ukrainska Prawda.
Według różnych źródeł Rogozin przebywał w restauracji lub w hotelu w Doniecku, gdzie świętował swoje urodziny. W konsekwencji „precyzyjnego ostrzału”, jakoby przeprowadzonego przez ukraińskie wojska, doradca Putina został ranny w głowę, plecy, pośladek i udo. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - poinformowała Ukrainska Prawda za rosyjskimi mediami i kanałami na Telegramie.
Podczas tego samego ataku obrażeń miał doznać też Witalij Chocenko, „premier” samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Zginęły dwie osoby, w tym ochroniarz Chocenki.
Rogozin jest jednym z bliskich współpracowników prezydenta Putina, znanym z antyzachodnich wypowiedzi, w tym gróźb pod adresem USA i Sojuszu Północnoatlantyckiego. W latach 2018-22 zajmował stanowisko dyrektora koncernu Roskosmos. Wcześniej był m.in. wiceprzewodniczącym Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji), stałym przedstawicielem Rosji przy NATO i wicepremierem.
06:00. Niemiecka korespondentka telewizji publicznej: wizyta Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych jest aktem desperacji
Gudrun Engel, korespondentka niemieckiej telewizji publicznej ARD w Waszyngtonie, nazwała środową wizytę ukraińskiego przywódcy w USA aktem desperacji.
05:00. Były szef Komisji Europejskiej Barroso: w krótkim okresie nie dojdzie do zakończenia wojny na Ukrainie
Komentujący wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych były szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso stwierdził, że nie spodziewa się, aby w krótkim okresie doszło do zakończenia wojny na Ukrainie.
Wojna raczej zaogni się w najbliższym czasie
— stwierdził w środę portugalski polityk, który stał na czele KE w latach 2004-2014.
W ocenie portugalskiego polityka prezydent Rosji Władimir Putin nie wstrzyma działań zbrojnych na terytorium Ukrainy.
O ile znam Putina, on się teraz nie cofnie
— stwierdził Jose Manuel Barroso cytowany przez portugalską telewizję SIC.
Dodał, że aktualnie nie dostrzega przesłanek, aby również strona ukraińska była zainteresowana przystąpieniem do rozmów pokojowych.
04:10. Media: podróż Zełenskiego wyznacza nową fazę wojny i wzmacnia sojusz z USA
Pierwsza zagraniczna podróż prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego od początku wojny wyznacza jej nową fazę i wzmacnia sojusz Kijowa z USA - podkreśla włoska agencja Ansa, relacjonując wizytę przywódcy Ukrainy w Waszyngtonie. Prasa włoska w czwartek zwraca uwagę na zapewnienia prezydenta Joe Bidena, że USA popierają dążenia Ukrainy do sprawiedliwego pokoju.
03:50. Politolodzy: Zełenski wie, że czas nie działa na korzyść Ukrainy
Rozpoczęta w środę wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA służy szybkiemu osiągnięciu przez Kijów wsparcia dodatkowych środków finansowych i uzbrojenia ze strony amerykańskiej, uważają portugalscy politolodzy z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie Jose Teixeira Fernandes i Felipe Pathe Duarte.
03:30. CNN po wizycie prezydenta Zełenskiego w Białym Domu i Kongresie: wojna Rosji z Ukrainą wchodzi w nową fazę
Wojna z Ukrainą wchodzi w nową fazę, podkreśliła stacja CNN w nawiązaniu do przybycia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do USA w trzechsetny dzień agresji Putina na Ukrainę. Twierdzi, że wizyta ma nie tylko wymiar symboliczny.
03:00. Prezydent Zełenski w Kongresie: wasze pieniądze to nie dobroczynność, to inwestycja w globalne bezpieczeństwo
Wasze pieniądze to nie dobroczynność, to inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację - przekonywał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu. Zełenski apelował o więcej broni dla Ukrainy i argumentował, że jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, nie skończy na Ukrainie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski w Kongresie: Wiem, że wiele zależy od ukraińskich sił zbrojnych. A jednak tak wiele zależy od świata. Tak wiele zależy od was
02:40. Prezydent Zełenski na Twitterze: dziękuję prezydentowi Bidenowi za ciepłe przyjęcie i głęboko doceniam wszelkie wsparcie ze strony USA i narodu amerykańskiego
Prezydent Zełenski podziękował na Twitterze prezydentowi Bidenowi i narodowi amerykańskiemu za wsparcie, jakie Ameryka udzieliła Ukrainie.
Jestem przekonany, że razem będziemy w stanie zapewnić lepszą, dostatnią i wolną przyszłość dla obu naszych narodów. Zwycięstwo Ukrainy będzie również zwycięstwem Ameryki - napisał Zełenski w czwartek w nocy czasu polskiego.
Prezydent Zełenski przyleciał w środę do Waszyngtonu, gdzie spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem i wystąpił przed Kongresem.
W środę na wspólnej konferencji z Zełenskim amerykański prezydent potwierdził, że USA przekażą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 1,85 mld dolarów, w tym m.in. system obrony powietrznej Patriot.
00:07. Biden: Ukraina może odnieść sukces
Ukraina może odnieść sukces na polu bitwy i odniesie też sukces przy stole negocjacyjnym, kiedy wygra bitwę - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zapowiedział, że USA zrobią wszystko, by pomóc w tym Ukrainie.
Rozmawialiśmy dziś o tym, co możemy zrobić, by pomóc Ukrainie odnosić sukcesy na polu bitwy - Ukraina może odnieść sukces na polu bitwy. A jeśli i kiedy prezydent Zełenski będzie gotowy rozmawiać z Rosją, odniesie sukces, bo wygra bitwę
— powiedział Biden, odnosząc się do pytania ukraińskiego dziennikarza o przyszłość wojny na Ukrainie.
Amerykański prezydent dodał, że nie należy nie doceniać wpływu, jaki wojna ma na Rosję, wskazując przy tym na niedawne słowa Władimira Putina, że sytuacja na okupowanych terenach jest „skomplikowana”.
00:02. Zwarycz: Patrioty będą w Ukrainie
System Patriot będzie w Ukrainie. Wielki sukces wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA. Dziękuję też władzom RP za wspieranie przekazania Ukrainie systemu Patriot - podkreślił ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz.
O zamiarze przekazania ukraińskim siłom zbrojnym baterii Patriot poinformował w środę, przed wizytą Zełenskiego w Waszyngtonie, Biały Dom. O taki sprzęt apelowała strona ukraińska - Patrioty to bowiem zaawansowane systemy przeciwlotnicze, które miałyby duże znaczenie dla ochrony Ukrainy przed powtarzającymi się zmasowanymi atakami rakietowymi ze strony Rosji.
Po wspólnej konferencji prezydenta USA Joe Bidena i Zełenskiego w środę do deklaracji przekazania Patriotów we wpisie na Twitterze odniósł się Zwarycz:
System Patriot będzie w Ukrainie. Wielki sukces wizyty Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA. Dziękuję też władzom RP za wspieranie przekazania Ukrainie systemu Patriot. Będzie to wielki wkład w bezpieczeństwo Ukrainy, a także Polski i naszej części Europy
— napisał ambasador.
00:00. Zełenski: Wojna skończy się z odzyskaniem suwerenności przez Ukrainę
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w środę składa wizytę w Waszyngtonie, powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA Joe Bidenem, że nie może być kompromisów w ramach osiągania pokoju, a wojna skończy się wtedy, gdy jego kraj odzyska suwerenność.
„Sprawiedliwy pokój”, który położy kres wojnie między Rosją a Ukrainą nie oznacza „żadnych kompromisów” dotyczących terytorialnej integralności Ukrainy, jej wolności i suwerenności - podkreślił Zełenski.
Dodał, że system obrony powietrznej Patriot, który USA dostarczą Ukrainie, „w istotny sposób” wzmocni potencjał obronny jego kraju.
To bardzo ważny etap w budowaniu bezpiecznej przestrzeni powietrznej Ukrainy
— oświadczył.
To jedyny sposób, w jaki możemy pozbawić to terrorystyczne państwo jego głównego instrumentu terroru - możliwości atakowania naszych miast, naszych (systemów) energetycznych
— wyjaśnił Zełenski.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/627283-relacja-302-dzien-rosyjskiej-agresji-na-ukraine