Minął dziewiąty miesiąc wojny - rosyjska agresja na Ukrainę trwa 299. dzień. Rosjanie tracą kolejne fragmenty terytorium Ukrainy, które okupowali od 24 lutego. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 19 grudnia 2022 r.
23:10. Departament Stanu: Słowa Putina o tym, że Rosja nie chce wchłonąć Białorusi, to „szczyt ironii”
Słowa Władimira Putina, który oznajmił w poniedziałek w Mińsku, odnosząc się do Białorusi, że Rosja nie chce wchłonąć żadnego kraju, to „szczyt ironii”, zważywszy, że właśnie usiłuje wchłonąć Ukrainę - ocenił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
Putin, po raz pierwszy od ponad trzech lat, złożył w poniedziałek wizytę na Białorusi, gdzie spotkał się z jej przywódcą Alaksandrem Łukaszenką.
Jak relacjonuje Reuters, białoruska opozycja obawia się, że Rosja wchłonie Białoruś, do czego odnieśli się obaj dyktatorzy, zarówno Putin jak i Łukaszenka. Putin powiedział, że „Rosja nie jest zainteresowana wchłanianiem” jakiegokolwiek kraju, a współpraca z Mińskiem „to nie jest wchłonięcie”, tylko zsynchronizowanie polityki obu państw.
Łukaszenka nazwał Putina „starszym bratem” i dodał: „Rosja może sobie poradzić bez nas, ale my nie możemy sobie poradzić bez Rosji”.
Price zapowiedział, że USA będą uważnie obserwować, czy Białoruś zdecyduje się dostarczyć dodatkowej pomocy militarnej Rosji i „adekwatnie odpowie” na taką decyzję.
22:26. SBU przedstawiła zaocznie zarzuty kolaborantowi, który ułatwia dostawy wody na Krym
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w poniedziałek, że przedstawiła zaocznie zarzuty urzędnikowi, który przeszedł na stronę Rosji i ułatwia dostawy wody do rosyjskich baz wojskowych na Krymie.
W wyniku działań śledczych i operacyjnych ustalono tożsamość urzędnika administracji okupacyjnej w okupowanej części obwodu chersońskiego, który pomaga wrogowi przywrócić dostawy słodkiej wody na Krym. Sprawcą jest były szef Administracji Zasobów Wodnych Dolnego Dniepru, który na początku inwazji na pełną skalę wspierał rosyjskich najeźdźców - poinformowała SBU na Facebooku.
Po rozpoczęciu okupacji obwodu chersońskiego dobrowolnie współpracował z agresorem i zgodził się stanąć na czele stworzonego przez okupantów „państwowego przedsiębiorstwa zasobów wodnych obwodu chersońskiego”. Na „stanowisku” tym wykonuje on polecenia Kremla dotyczące ustanowienia nieprzerwanych dostaw wody do rosyjskich baz wojskowych na terytorium ukraińskiego półwyspu.
W tym celu współpracownik podpisał „rozkaz” o bezprawnym przyłączeniu jednostek organizacyjnych, wchodzących w skład Kanału Północnokrymskiego do struktur rosyjskich.
20:14. Łukaszenka poinformował, że Rosja przekazała Białorusi rakiety S-400 i Iskander
Białoruś otrzymała od Rosji systemy rakietowe S-400 i Iskander – poinformował Alaksandr Łukaszenka po rozmowach z Władimirem Putinem w Mińsku. Białoruskiego dyktatora przytoczył portal Zierkało.
Putin przyjechał na Białoruś po raz pierwszy od ponad trzech lat. Według ocen strony ukraińskiej celem wizyty było nakłonienie Mińska do włączenia się do wojny Rosji przeciwko Ukrainie.
Jak powiedział Łukaszenka, systemy S-400 i Iskander rozpoczęły w poniedziałek dyżur bojowy. Oświadczył również, że Białoruś dostosowała swoje samoloty wojskowe do przenoszenia „specjalnego uzbrojenia i specjalnych pocisków”.
Putin mówił po rozmowach w białoruskiej stolicy, że Rosja i Białoruś zamierzają kontynuować praktykę wspólnych manewrów wojskowych oraz „wspólnie podejmować decyzje dotyczącego zapewnienia bezpieczeństwa obu państw”. Rosja i Białoruś mają też rozwijać współpracę wojskową w zakresie produkcji uzbrojenia.
20:11. Grecki rząd jest gotowy przekazać Ukrainie systemy S-300 w zamian za amerykańskie Patrioty
Grecja może przekazać systemy obrony powietrznej średniego zasięgu S-300 produkcji rosyjskiej Ukrainie pod warunkiem, że Stany Zjednoczone zainstalują na Krecie system Patriot - poinformował minister obrony Grecji Nikolaos Panagiotopoulos, cytowany przez greckie media.
Amerykańskie patrioty miałyby chronić Grecję wobec napiętych stosunków z Turcją we wschodniej części Morza Śródziemnego.
Jeśli USA zainstalują na Krecie system Patriot, to po jego zintegrowaniu i podłączeniu do krajowego systemu obrony powietrznej S-300 może zostać usunięty. Ta sama procedura dotyczy każdego innego systemu obrony powietrznej produkcji rosyjskiej, który mogą chcieć wysłać na Ukrainę
— stwierdził Panagiotopoulos.
Rząd jest gotowy wysłać Ukrainie nie tylko S-300, ale także systemy Tor-M1 i Osa-AKM. Grecy chcą też pozbyć się pozostałych bojowych wozów piechoty BMP-1, wysyłając je na Ukrainę, ale tylko w zamian za bojowe wozy piechoty Marder produkcji niemieckiej.
19:35. Szef mołdawskiego wywiadu: Rosja ma plan ataku na nasz kraj w 2023 r.
Siły zbrojne Rosji mają plan ataku na Mołdawię, który miałby nastąpić na początku 2023 r. - poinformował w poniedziałek szef Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (SIS) tego kraju Alexandru Musteata.
W rozmowie z telewizją TVR Moldova Musteata wyjaśnił, że rosyjska inwazja na Mołdawię uzależniona jest od sytuacji na terytorium ogarniętej wojną Ukrainy.
Federacja Rosyjska planuje inwazję na Republikę Mołdawii na początku 2023 r., ale realizacja tego scenariusza uzależniona jest od rozwoju konfliktu na Ukrainie (…) Pytanie brzmi nie „czy to nastąpi?”, ale „kiedy do tego dojdzie?”
— stwierdził szef SIS.
WIĘCEJ INFORMACJI: Szef wywiadu Mołdawii: Rosja ma plan ataku na nasz kraj, który miałby nastąpić w 2023 r. Zależy to jednak od rozwoju konfliktu na Ukrainie
18:15. Budapeszt przekazał Ukrainie 15 autobusów
Budapeszteński operator transportu zbiorowego BKV przekazał Ukrainie 15 autobusów w ramach pomocy dla zmagającego się z rosyjską agresją kraju – poinformował burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony.
„Budapeszt zawsze był solidarny z Ukrainą, wspierając nasze siostrzane miasto Berehowo (w rejonie zakarpackim, gdzie mieszka mniejszość węgierska – PAP) darami pieniężnymi i żywnością” – podkreślił Karacsony, który w poniedziałek wziął udział w uroczystości przekazania pojazdów w obecności dyrektora BKV Tibora Bolla i ukraińskiego charge d’affaires Istvana Baloga.
17:00. Zdjęcia z ostrzelanego przez Rosjan Kijowa
W sieci pojawiają się kolejne zdjęcia z Kijowa, gdzie w wyniku rosyjskich ataków trzy osoby zostały ranne.
16:55. Zdjęcia z Wyspy Węży
Radio Swoboda poinformowało, że dziennikarze zostali wpuszczeni na wyspę Węży. W sieci pojawiają się zdjęcia z wyspy.
16:45. Podolak: Ukraina nigdy się nie podda
Ukraina nie podda się ani nie spełni ultimatum Federacji Rosyjskiej - napisał w mediach społecznościowych doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
Michajłow Podolak dodał, że „zakończenie wojny można przyspieszyć jedynie poprzez zwiększenie zaopatrzenia w artylerię/czołgi. Nawet jednostronnie…”.
16:30. Rosja planuje atak na Mołdawię?
Siły zbrojne Rosji mają plan ataku na Mołdawię, który miałby nastąpić na początku 2023 r. - poinformował w poniedziałek szef Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (SIS) tego kraju Alexandru Musteata.
W rozmowie z telewizją TVR Moldova Musteata wyjaśnił, że rosyjska inwazja na Mołdawię uzależniona jest od sytuacji na terytorium ogarniętej wojną Ukrainy.
Federacja Rosyjska planuje inwazję na Republikę Mołdawii na początku 2023 r., ale realizacja tego scenariusza uzależniona jest od rozwoju konfliktu na Ukrainie (…) Pytanie brzmi nie +czy to nastąpi?+, ale „kiedy do tego dojdzie?”
— stwierdził szef SIS.
Według Musteaty Rosjanie do ataku na Mołdawię mogliby wykorzystać uzbrojenie z magazynu broni zgromadzonego we wsi Cobasna, usytuowanego w separatystycznym regionie Naddniestrza.
Zdaniem szefa SIS możliwa ofensywa Rosji na Ukrainie miałaby służyć m.in. otwarciu przez wojska Putina korytarza lądowego do prorosyjskiego Naddniestrza.
15:50. Putin w Mińsku
Władimir Putin dotarł do Mińska po południu. Dyktator z Kremla został przywitany m.in. przez Alaksandra Łukaszenkę chlebem i solą. Reżimowy przywódca otrzymał również bukiet kwiatów.
Podczas rozmów Putin obiecywał Lukaszence zwiększenie obrotów handlowych, rozwój energetyki jądrowej i współpracy w kosmosie.
15:00. Ukraiński wywiad: Rosja nie doceniła siły oporu naszych cywilów
Rosjanie nie są w stanie pokonać ukraińskiej armii w walce, dlatego starają się osłabić opór ludności cywilnej, m.in. niszcząc infrastrukturę. Od początku inwazji ludność ukraińska jest solidarna z armią, Rosja zdecydowanie nie doceniła siły jej oporu – mówi w rozmowie z dziennikiem „Bild” Wadym Skibicki, zastępca szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Dzięki nowoczesnym systemom nasza obrona powietrzna ma teraz współczynnik niszczenia pocisków manewrujących i balistycznych na poziomie 75-80 procent. W przypadku (irańskich) dronów kamikadze często mamy do czynienia ze stuprocentowym wskaźnikiem powodzenia
— powiedział Skibicki, dodając, że rosyjskie ataki na infrastrukturę stanowią zimą duży problem.
Ataki na naszą infrastrukturę energetyczną mają miejsce w całym kraju. Rosja, uderzając w ukraińską gospodarkę, chce sparaliżować życie ludzi, by złamać ich opór
— podkreślił. Jak ocenił, już początek rosyjskiej inwazji – atak z czterech różnych kierunków w całym kraju – pokazał jej prawdziwy cel.
Jednak rosyjscy stratedzy popełnili kluczowe błędy.
Według naszych informacji, początek operacji był przekładany trzykrotnie, ostatnio w połowie lutego
— mówił Skibicki. Jak dodał, Władimir Putin wielokrotnie miał dyskutować o tym z szefem sztabu Walerijem Gierasimowem i ministrem obrony Siergiejem Szojgu.
To FSB naciskało na atak, przekonane, że wykonało wystarczająco przygotowań do inwazji. Zainwestowało ogromne środki i zmuszało Gierasimowa do ataku. Gierasimow w końcu uległ tej presji i zatwierdził operację
— wyjaśnił Skibicki.
Fakt, że ich jednostki były wyposażone w żywność, amunicję i paliwo tylko na trzy dni dowodzi, jak bardzo się przeliczyli
— dodał.
Pierwotny plan zawiódł ich kompletnie: nie mogli zdobyć Kijowa, Czernihowa czy Charkowa
— wyliczał Skibicki. Podkreślił, że to obrona terytorialna, składająca się z ochotników, odegrała kluczową rolę w obronie miast, szczególnie w pierwszych dniach inwazji.
Niepowodzenie w zdobyciu tych miast na wschodzie Ukrainy powstrzymało ich (rosyjskie) natarcie
— dodał.
Współpraca ze strony ludności ukraińskiej jest od początku ogromna – podkreślił Skibicki.
Otrzymaliśmy mnóstwo wskazówek, praktycznie każdy Ukrainiec, który miał telefon, zgłaszał, gdzie obecnie stacjonują rosyjscy żołnierze
— mówił Skibicki.
Sojusznicy ze zdumieniem pytali, czy dostajemy dane w czasie rzeczywistym o wrogu, bo w każdej wiosce mogliśmy dokładnie wskazać, ilu rosyjskich żołnierzy było w którym domu
— dodał.
Jak poinformował w wywiadzie, ukraińskie siły zbrojne „za pomocą różnorodnych środków” prowadzą także operacje na terytorium Rosji.
Te operacje są bardzo trudne i wymagają wielu przygotowań, rosyjskie obiekty wojskowe są dobrze strzeżone. Nasze cele są ściśle militarne: to obiekty rosyjskich sił zbrojnych, z których przeprowadzane są ataki na Ukrainę, w tym centra logistyczne, obiekty dowodzenia czy garnizony z dużą liczbą żołnierzy
— wyliczał.
W ocenie Skibickiego rosyjskie siły zbrojne są obecnie w znacznie gorszym stanie niż przed inwazją.
Rosji brakuje wielu części zamiennych i sprzętu, w tym nowoczesnych czołgów, pocisków balistycznych czy pocisków manewrujących. To między innymi efekt doznanych strat, ale również nałożonych na Moskwę sankcji
— tłumaczył.
Nawet układy z reżimem irańskim nie mogą tego zrekompensować. Iran, obawiając się zachodnich sankcji, będzie opóźniał dostawy pocisków tak długo, jak to możliwe
— ocenił „Bild”.
14:45. Zełenski: Nasze dzieci proszą św. Mikołaja o dostawy broni
Ukraińskie dzieci proszą świętego Mikołaja o dostawy uzbrojenia, a także o nasze zwycięstwo; one wszystko dobrze rozumieją, a zatem działajcie i pomóżcie nam - zaapelował w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online podczas spotkania przywódców 10 państw północnej Europy w Rydze.
Wzywam was, żebyście zrobili wszystko w celu jak najszybszego pokonania (rosyjskich) okupantów. Będę dzisiaj mówił bardzo konkretnie. Skupię się na konkretnych rzeczach, ponieważ obecne czasy wymagają konkretnych działań. (…) Tej nocy Ukraina została znowu zaatakowana 34 irańskimi dronami Shahed-136. (…) Były to bezzałogowce z nowej partii przekazanej Rosji przez Iran. Państwo-terrorysta otrzymało kolejne 250 sztuk dronów
— powiedział Zełenski do liderów państw tworzących Połączone Siły Ekspedycyjne (JEF). Wypowiedź prezydenta zacytowała agencja Interfax-Ukraina.
Jak przypomniał ukraiński przywódca, po kolejnym zmasowanym ataku rakietowym wroga, przeprowadzonym w piątek 16 grudnia, bez dostaw energii elektrycznej pozostało 22 mln 408 tys. mieszkańców Ukrainy, a ponad 10 mln osób - bez dostaw wody i ogrzewania.
Zełenski ponownie wezwał europejskich przywódców do zwiększenia dostaw uzbrojenia na Ukrainę. W ocenie prezydenta Wielka Brytania i Norwegia mogłyby przekazać Kijowowi więcej systemów obrony powietrznej, takich jak m.in. norweskie NASAMS, natomiast Holandia - czołgi typu Leopard.
Do tej pory nie podjęto decyzji o dostarczeniu Ukrainie nowoczesnych, skutecznych czołgów. Nie ma dla tego żadnego wytłumaczenia
— podkreślił prezydent.
W jego ocenie innymi rodzajami uzbrojenia, których pilnie potrzebuje Kijów, są m.in. systemy artyleryjskie, pociski kalibrów 122 i 155 mm oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe.
Połączone Siły Ekspedycyjne (JEF), tworzone przez Wielką Brytanię, to jeden z dwóch największych projektów - obok Europejskiej Inicjatywy Interwencyjnej (E2I), zaproponowanej przez Francję - które mają wzmocnić europejskie zdolności reagowania kryzysowego. Na zaproszenie Łotwy do Rygi przybyli przywódcy pozostałych państw z północy Europy biorących udział w tej inicjatywie: Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Islandii, Litwy, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
13:45. Enerhoatom: Dron wystrzelony przez Rosję przeleciał nad Południowoukraińską Elektrownią Atomową
Wystrzelony przez rosyjskie wojska dron kamikadze irańskiej produkcji przeleciał w nocy z niedzieli na poniedziałek nad Południowoukraińską Elektrownią Atomową; oceniamy to jako niedopuszczalne naruszenie bezpieczeństwa radiacyjnego - powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom.
Bezzałogowiec pojawił się w nieznacznej odległości od instalacji jądrowej na terenie elektrowni. Apelujemy do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i światowej społeczności, by ryzyko ataków rosyjskiej armii na ukraińskie obiekty nuklearne zostało wyeliminowane. Takie działania stanowią zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale również całego globu - podkreślono w komunikacie Enerhoatomu na Telegramie.
11:50. Wypadek z udziałem śmigłowca w Rosji
Po raz kolejny w Rosji doszło do wypadku z udziałem śmigłowca. W poniedziałek rano śmigłowiec Mi-8T spłonął podczas lądowania we wsi Taktojamsk w okolicy miasta Magadan. Maszyna miała zaczepić się o konstrukcję techniczną, a następnie spaść. Trzech członków załogi zdołało opuścić kabinę przed wybuchem pożaru - informują rosyjskie media, powołując się na urzędników.
11:40. Skutki ostrzału Kijowa
11:30. Ukraina na zdjęciach satelitarnych NASA
Na zdjęciach satelitarnych NASA widać skutki rosyjskiego ostrzału Ukrainy - kraj pogrążony jest w ciemnościach po niszczeniu przez armię Putina infrastruktury energetycznej.
11:20. Rosja straciła na Ukrainie ok. 98 800 żołnierzy
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 98 800 żołnierzy, 2 988 czołgów, 5 969 pojazdów opancerzonych, 1 953 zestawy artyleryjskie, 410 wyrzutni rakiet, 212 zestawów przeciwlotniczych, 281 samolotów, 264 śmigłowce, 1 657 bezzałogowych statków powietrznych, 653 pociski manewrujące, 16 jednostek nawodnych, 4 592 pojazdy (w tym cysterny), 175 jednostek sprzętu specjalnego.
11:08. W nocy nad Ukrainą zestrzelono 30 dronów-kamikadze
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje, że w nocy z 18 na 19 grudnia nad Ukrainą zestrzelono 30 dronów-kamikadze Shahed-136 i 131.
11:00. Rosjanie ostrzelali Chersoń
Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, poinformował w mediach społecznościowych, że Rosjanie ponownie ostrzelali Chersoń i znów trafili w siedzibę chersońskiej administracji obwodowej.
10:50. Doradca prezydenta: Rosja przygotowuje plany zmasowanych ataków piechoty, „jak ZSRR w II wojnie światowej”
Ukraina przygotowuje się na możliwość gwałtownej eskalacji ze strony Rosji jeszcze tej zimy; pomimo porażek na froncie Moskwa przygotowuje plany zmasowanych ataków piechoty, „jak w czasie II wojny światowej” – powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy w wywiadzie dla „NYT”.
Rosja już przeprowadziła zaciąg i szkoli żołnierzy, którzy mogą zostać zaangażowani do masowych ataków piechoty
– przekazał Podolak w niedzielę w pisemnym wywiadzie dla „New York Timesa”. To, jak podkreślił, jedno z możliwych zagrożeń dla Ukrainy w czasie tej zimy. Dodał, że Kijów nie widzi sygnałów, które wskazywałyby na to, że Putin dąży do zakończenia wojny.
Rosyjskie przywództwo polityczne ewidentnie nie chcą przyjąć do wiadomości taktycznych porażek, które już miały miejsce, i chwyta się każdej, nawet najbardziej iluzorycznej szansy, by zmienić sytuację na swoją korzyść
– ocenił Podolak.
09:55. Brytyjczycy: Grupa Wagnera wysyła do walki skazańców bez szkolenia i wsparcia
Odgrywająca istotną rolę w walkach na Ukrainie rosyjska prywatna firma wojskowa grupa Wagnera wysyła do walki słabo wyszkolonych i pozbawionych wsparcia zwerbowanych więźniów, by chronić własnych dowódców i sprzęt - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że grupa Wagnera, która w dalszym ciągu odgrywa istotną rolę w walkach zaczepnych wokół miasta Bachmut w obwodzie donieckim, w ostatnich miesiącach opracowała taktykę ofensywną, wykorzystując dużą liczbę zwerbowanych słabo wyszkolonych skazańców.
Jak wyjaśniono, poszczególni bojownicy otrzymują prawdopodobnie smartfony lub tablety, na których na zdjęciach z komercyjnych satelitów pokazana jest wyznaczoną dla nich oś natarcia i cel szturmu. Dowódcy na poziomie plutonu i wyższym prawdopodobnie pozostają w ukryciu i wydają rozkazy przez radia, informowani o postępach poprzez przekazy wideo z małych bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Pojedyncze osoby i sekcje otrzymują polecenie, by podążać po zaplanowanej wcześniej trasie, często mając wsparcie ogniowe, ale rzadziej wsparcie pojazdów opancerzonych. Tym, którzy bez zezwolenia zbaczają z trasy szturmu, grozi prawdopodobnie zbiorowa egzekucja.
„Ta brutalna taktyka ma na celu zachowanie rzadkich zasobów Wagnera, jakimi są doświadczeni dowódcy i pojazdy opancerzone, kosztem łatwiej dostępnych skazańców-rekrutów, których organizacja ocenia jako zbędnych” - oceniono.
08:50. ISW: zdolność Rosji do nowej dużej ofensywy na Ukrainie w najbliższych miesiącach wątpliwa
Zdolność rosyjskiej armii, nawet wzmocnionej przez elementy sił białoruskich, do przygotowania i przeprowadzenia w najbliższych miesiącach na Ukrainie skutecznej ofensywy z użyciem sił zmechanizowanych jest wątpliwa – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Ośrodek analityczny w swym najnowszym raporcie zaznacza, że rosyjskie władze wojskowe prowadzą kampanię, która ma zademonstrować ich skuteczność i proaktywność na froncie w obliczu dotychczasowych porażek, a także – być może – przygotować grunt do nowej ofensywy.
Podobną rolę ma w ocenie ISW planowana na poniedziałek wizyta Władimira Putina na Białorusi.
Jest to prawdopodobnie element wysiłków w ramach demonstrowania proaktywności oraz próba przygotowania informacyjnego do nowej fazy wojny
— ocenia ISW.
Wszystko to razem - spotkanie Putina z dowództwem wojskowym, rzekoma wizyta Szojgu na froncie oraz spotkanie Putina i Łukaszenki - sugeruje nową fazę prezentowania, planowania i prowadzenia wojny i może zapowiadać wznowienie operacji ofensywnych przeciwko Ukrainie w nadchodzących miesiącach
— czytamy.
Jednocześnie ISW, powołując się także na opinie innych ekspertów, twierdzi, że „zdolności rosyjskiej armii, nawet wspartej przez elementy białoruskich sił zbrojnych, do przygotowania i przeprowadzenia skutecznych zmechanizowanych operacji ofensywnych w najbliższych kilku miesiącach budzą wątpliwości”.
ISW zaznacza, że siły formowane ze zmobilizowanych rezerwistów oraz tegorocznych poborowych „nie będą wystarczająco wyszkolone, by przeprowadzić szybki i skuteczny manewr zmechanizowany”.
Putin może jednak wydać rozkaz wznowienia ofensywy na dużą skalę w późniejszym etapie zimy. Ważne jest jednak, by nie przeceniać ewentualnych zdolności sił rosyjskich lub połączonych rosyjsko-białoruskich do jej skutecznego przeprowadzenia. ISW w dalszym ciągu ocenia, że jest mało prawdopodobne, że Łukaszenka zaangażuje białoruskie wojska do inwazji na Ukrainę
— napisano w raporcie amerykańskiego think tanku.
07:14. Na południu zestrzelono 10 irańskich dronów; ogółem kraj atakowało w nocy ok. 35 maszyn
Dziesięć irańskich dronów kamikadze Shahed-136 zestrzeliła obrona powietrzna na południu Ukrainy – powiadomił rzecznik administracji wojskowej obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Ogółem siły rosyjskie wypuściły na Ukrainę ok. 35 dronów – powiadomiło wojsko ukraińskie.
Na kierunku południowym zestrzelono dziesięć Shahedów okupantów
— napisał Bratczuk na Telegramie w poniedziałek rano.
Ogółem w nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie atakowali Ukrainę ok. 35 dronami Shahed-136/131 – informują Siły Powietrzne Ukrainy. Bezzałogowce były wysyłane ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego.
Nad Kijowem i obwodem kijowskim, jak podano wcześniej, wykryto ok. 20 dronów; 15 z nich zestrzelono.
O atakach i zestrzeleniach dronów nad obwodem mikołajowskim informował w nocy szef władz tego regionu Witalij Kim.
06:52. W obwodzie kijowskim dwie osoby ranne po ataku dronów; planowane przerwy w dostawach prądu
W Kijowie prawdopodobnie nikt nie ucierpiał, ale w obwodzie kijowskim co najmniej dwie osoby są ranne w wyniku ataku dronów przeprowadzonego przez Rosję w poniedziałek nad ranem – powiadomiły władze. Z powodu uszkodzeń infrastruktury planowane są przerwy w dostawach prądu.
W Kijowie według wstępnych ustaleń nikt nie ucierpiał w wyniku wrogiego ataku dronami. Medycy i ratownicy jeszcze pracują na miejscu ataków
- powiadomił Witalij Kliczko, mer ukraińskiej stolicy. Wcześniej informowano, że wybuchy miały miejsce w dzielnicach sołomianskiej i szewczenkowskiej.
Wiadomo już natomiast o co najmniej dwóch osobach rannych na terenie obwodu kijowskiego – powiadomił szef obwodowej administracji wojskowej Ołeksij Kułeba.
Uszkodzone zostały obiekty infrastruktury i domy prywatne. Wstępnie posiadamy informacje o dwóch osobach rannych. Jest im udzielana pomoc
— napisał Kułeba
Przedsiębiorstwo energetyczne YASNO powiadomiło z kolei, że wprowadzono przerwy w dostawach prądu w celu ustabilizowania systemu energetycznego.
06:45. Atak rosyjskich dronów na Kijów, 15 zestrzelonych
Stolica Ukrainy Kijów i okolice zostały w poniedziałek nad ranem ponownie zaatakowane przez wyprodukowane w Iranie rosyjskie drony Shahed - poinformowała na Telegramie administracja wojskowa obwodu kijowskiego. W mieście ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
Według ogłoszonego komunikatu w przestrzeni powietrznej Kijowa wykryto ponad 20 dronów, z których co najmniej 15 zostało zestrzelonych. Atakowana była infrastruktura krytyczna.
Wróg atakuje stolicę dronami Shahed. Obrona przeciwlotnicza działa
— głosi komunikat.
Nie podano bliższych szczegółów. Dotychczas brak informacji o ofiarach w ludziach.
Wcześniej informowano o serii głośnych wybuchów w Kijowie i okolicach.
W piątek Kijów i inne rejony Ukrainy były już celem zmasowanego ataku dronów. Celem były obiekty infrastruktury krytycznej, przede wszystkim energetycznej.
00:26. Zełenski: Kluczowy jest Bachmut
„Zwołałem dziś naradę dowództwa wojskowego, omawialiśmy sytuację w obwodach donieckim i ługańskim; kluczowy jest Bachmut. Utrzymujemy miasto, choć okupanci robią wszystko, by nie pozostała ani jedna cała ściana” - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zaporoże, obwód chersoński, południe - stopniowo zmniejszamy potencjał okupantów” - powiedział prezydent w swoim codziennym wieczornym wystąpieniu.
Określił też obronę powietrzną mianem „stałego priorytetu dowództwa”.
Drodzy partnerzy! Pomóżcie nam w pełni chronić nasze niebo, dając nam jak najszybciej odpowiednią liczbę nowoczesnych systemów obrony powietrznej, możecie pozbawić państwo terrorystyczne jego głównego narzędzia terroru. Będzie to jeden z najbardziej zdecydowanych kroków w kierunku zakończenia agresji. Rosja będzie musiała jej zaprzestać, gdy nie będzie mogła dokonywać uderzeń rakietowych
— podkreślił Zełenski.
Na naradzie omawialiśmy również kwestię granic. Stałym priorytetem jest ochrona naszej granicy, zarówno z Rosją, jak i Białorusią. Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze obrony. Ktokolwiek i do czegokolwiek będzie namawiał Mińsk - skończy się to tym samym, co wszystkie inne chore pomysły w wojnie przeciwko Ukrainie i Ukraińcom
— oświadczył ukraiński przywódca.
00:18. Sytuacja na Białorusi tematem narady ukraińskiego dowództwa wojskowego
Sytuacja na Białorusi była omawiana w niedzielę na naradzie ukraińskiego dowództwa wojskowego, zwołanej przez głównodowodzącego sił zbrojnych Ukrainy, prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Jak poinformowała służba prasowa prezydenta, jednym z tematów narady była sytuacja na Białorusi.
Wysłuchano raportu, dotyczącego aktualnej liczebności i uzbrojenia wrogich zgrupowań wojskowych. Dowódcy podkreślili, że Siły Obrony są gotowe do reagowania na rozwój sytuacji
— podano w komunikacie, który przytacza agencja Interfax-Ukraina.
W poniedziałek do Mińska pierwszy raz od ponad trzech lat ma przybyć z wizytą Władimir Putin. 3 grudnia niezapowiedzianą wizytę w białoruskiej stolicy złożył rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Od 6 grudnia na terytorium Białorusi trwa niezapowiadany sprawdzian gotowości bojowej wojsk.
00:16. Ukraina ma potencjał wojskowy, aby odzyskać Krym
Ukraina dysponuje potencjałem militarnym zdolnym do odbicia okupowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego - taką informację przekazał członkom Kongresu przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena.
Fakt ten budzi w Waszyngtonie obawy, czy ewentualna ofensywa Ukraińców na Krymie nie sprowokuje Kremla do użycia broni jądrowej.
O spotkaniu na Kapitolu, które odbyło się pod koniec listopada, poinformowała sieć telewizyjna CBS. Jego tematem było dalsze zapotrzebowanie Ukrainy na amerykańską broń i sprzęt wojskowy.
red./wPolityce.pl/PAP/FB/TT/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/626799-relacja-299-dzien-rosyjskiej-agresji-na-ukraine