Minął dziewiąty miesiąc wojny - rosyjska agresja na Ukrainę trwa 295. dzień. Rosjanie tracą kolejne fragmenty terytorium Ukrainy, które okupowali od 24 lutego. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 15 grudnia 2022 r.
21:58. Minister obrony Ukrainy: Rosja szykuje nową ofensywę, być może w lutym
Ukraina jest obecnie w stanie skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami rakietowymi na kluczową infrastrukturę, ale są dowody, że Rosja przygotowuje nową szeroko zakrojoną ofensywę, która może się rozpocząć przed końcem lutego 2023 r. - powiedział w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
W rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Guardian” Reznikow ocenił, że ofensywa mogłaby nastąpić do końca lutego przyszłego roku, choć np. naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny sugerował, że może się to stać już pod koniec stycznia.
Reznikow wskazał, że do takiej ofensywy Rosja może wykorzystać połowę z ok. 300 tys. zmobilizowanych jesienią rezerwistów. Jak mówił, połowę z nich, często po minimalnym przeszkoleniu, użyto do wzmocnienia sił na froncie po serii niepowodzeń na polu walki, natomiast pozostali są przygotowywani bardziej gruntownie do przyszłych ofensyw.
Druga część zmobilizowanych, ok. 150 tys., rozpoczęła kursy szkoleniowe w różnych obozach. (Poborowi) przechodzą przez minimum trzy miesiące przygotowań. To oznacza, że próbują rozpocząć kolejną falę ofensywy prawdopodobnie w lutym, jak w zeszłym roku. Taki jest ich plan
— powiedział minister obrony.
Jak dodał, spodziewa się, że Rosja będzie nadal powoływać do wojska swoich obywateli poza obecną częściową mobilizacją. Nazwał rosyjską taktykę jako „maszynkę do mielenia mięsa” - rzucanie na pole bitwy jak najwięcej żołnierzy w nadziei, że przytłoczą mniejsze siły ukraińskie.
19:33. Rosjanie szukają chętnych do kopania okopów na linii frontu w Ukrainie
W Rosji pojawiły się ogłoszenia o naborze chętnych do pracy przy kopaniu okopów i budowie umocnień na okupowanych terytoriach obwodów zaporoskiego i ługańskiego we wschodniej Ukrainie oraz rosyjskim obwodzie biełgorodzkim - podają rosyjskie media niezależne.
Informacje przekazał w czwartek na Telegramie niezależny rosyjski kanał Możem Objasnit’, który opublikował linki do takich ogłoszeń na rosyjskich portalach .
Doświadczenie nie jest wymagane. Chętnym proponowane jest zatrudnienie na pełen etat oraz praca w systemie zmianowym. Za okres od 30 do 90 dni można zarobić odpowiednio 89 tys. rubli czyli niewiele ponad 6 tys. zł aż do 258 tys. rubli czyli ponad 17,5 tys. zł.
Pracodawcy zapewniają m.in. mieszkanie w sanatorium, odzież roboczą i buty, opiekę medyczną i wyżywienie. W zakres obowiązków wchodzi: kopanie okopów, budowa umocnień, montaż drewnianych tarcz wzmacniających transzeje, ustawianie tzw. piramid przeciwczołgowych i obijanie wagonów blachą.
Jedną z firm prowadzących nabór jest StrojKom, przedsiębiorstwo, które – jak podkreśla kanał Możem Objasnit’ – budowało Most Krymski i obiekty olimpijskie w Rosji. Kanał zaznacza, że na stronach internetowych z opiniami o tym pracodawcy widnieje „mnóstwo negatywnych opinii” od jego byłych pracowników.
18:25. Nie będzie zawieszenia broni na święta i Nowy Rok
Nie będzie zawieszenia broni w walkach z rosyjskim okupantem na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok - oświadczył przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow, cytowany przez agencję Reutera.
„Całkowite zawieszenie broni nastąpi dopiero wtedy, gdy na naszej ziemi nie będzie już ani jednego okupanta”
— dodał generał.
Również Rosja odrzuca możliwość zawarcia rozejmu na okres świąt. Pytany o to, czy Moskwa otrzymała taką propozycję ze strony Kijowa rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że nikt „nie składał takiej oferty”. „Tego tematu nie ma na agendzie” - dodał.
18:00. USA ogłosiły sankcje przeciwko oligarsze Potaninowi i 29 gubernatorom
Resorty dyplomacji i finansów ogłosiły sankcje przeciwko rosyjskiemu magnatowi Władimirowi Potaninowi i części jego firm, a także szeregowi instytucji finansowych, przedstawicielom władz regionalnych w Rosji i kolaboracyjnych na Ukrainie, w tym 29 gubernatorom rosyjskich obwodów. Potanin był jednym z nielicznych oligarchów, którzy dotąd uniknęli restrykcji.
17:35. Rosyjska flota handlowa zagraża światowej żegludze
Okręty rosyjskiej floty handlowej - próbując omijać międzynarodowe sankcje - manipulują swoimi systemami automatycznej łączności (AIS), przez co narażają na niebezpieczeństwo inne jednostki pływające po światowych szlakach morskich - ostrzega amerykański magazyn „Foreign Policy”.
AIS zapewnia automatyczną wymianę danych dotyczących ruchu okrętów zmniejszając ryzyko kolizji pomiędzy nimi. Opisując rosyjskie próby omijania sankcji „FP” powołuje się na przykład manipulowania sygnałem AIS przez statek Kapitan Schemilkin, który tydzień po oczekiwanym przybiciu do portu w Noworosyjsku nadal pływał - według swojej lokalizacji w systemie - po Morzu Czarnym.
„FP” podaje, że ukrywanie lokalizacji statków odbywa się również na Morzu Kaspijskim, gdzie wyłączanie AIS przybrało ostatnio nienotowany w poprzednim czasie poziom. Działania te są najprawdopodobniej związane z transportami broni z Iranu do Rosji - ocenia magazyn. „Takie ukrywanie się okrętów stwarza oczywiste zagrożenie dla żeglugi: inne statki mogą się o nich dowiedzieć dopiero wtedy, kiedy pojawią się bardzo blisko, w zasięgu lornetki” - dodaje.
„Ukrywanie lokalizacji na ruchliwych drogach wodnych znacznie zwiększa ryzyko kolizji, jednak inne statki czy straż przybrzeżna mogą łatwo odkryć, czy dany statek transmituje inną niż rzeczywistą lokalizację. Manipulowanie nią jest znacznie łatwiejsze na otwartych, mniej ruchliwych szlakach”
— zaznaczył Cormac McGarry, analityk morski w organizacji Control Risks.
17:00. Rosja przenosi sprzęt wojskowy na Białoruś
W ciągu ostatnich kilku dni Rosja przetransportowała na Białoruś co najmniej 60 sztuk sprzętu wojskowego. Wśród nich są ciężarówki Ural i bojowe wozy piechoty, a także zbiorniki paliwa - przekazuje Ukrainska Prawda.
Według białoruskiego „Hajuna” przetransportowano dwa rzuty sprzętu wojskowego. Pierwszy został wysłany 8 grudnia z miasta Czebarkul w obwodzie czelabińskim w Rosji. Na stację kolejową Połonka na Białorusi dotarł 12 grudnia. W wagonach znajdowało się od 30 do 40 nowych ciężarówek Ural Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, które najwyraźniej są przeznaczone dla rosyjskich sił zbrojnych rozmieszczonych na poligonie niedaleko stacji kolejowej.
16:50. Ukraińscy saperzy zdetonowali rosyjskie miny
Ukraińscy saperzy zebrali i zdetonowali rosyjskie miny przeciwpancerne. Materiały wybuchowe zostały zebrane podczas rozminowywania dróg.
16:45. Tak wygląda okupowany przez Rosjan Izium
16:35. Rosja wystrzeliła przeciwko Ukrainie 5 tys. rakiet w 2022 roku
To wystarczyłoby, aby zniszczyć całkowicie infrastrukturę każdego kraju. Ale mamy obronę przeciwlotniczą, która jest w stanie zestrzelić 3 z 4 rakiet
— napisał na Twitterze Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy.
16:25. Rosja straciła ok. 96 590 żołnierzy
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 96 590 żołnierzy, 2 975 czołgów, 5 946 pojazdów opancerzonych, 1 943 zestawów artyleryjskich, 406 wyrzutni rakiet, 211 zestawów przeciwlotniczych, 281 samolotów, 264 śmigłowce, 1 644 bezzałogowe statki powietrzne, 592 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4 653 pojazdy (w tym cysterny), 172 jednostki sprzętu specjalnego.
16:15. Brytyjczycy: Zdolność Rosji do działań lądowych gwałtownie maleje
Rosja stoi w obliczu „krytycznego niedoboru” pocisków artyleryjskich, a wskutek tego jej zdolność do prowadzenia operacji lądowych na Ukrainie „gwałtownie maleje” - ocenił dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin.
„Pozwólcie, że powiem dziś wieczorem Putinowi to, do powiedzenia czego jego generałowie i ministrowie prawdopodobnie są zbyt przestraszeni: że Rosja stoi w obliczu krytycznego niedoboru amunicji artyleryjskiej. Oznacza to, że jej zdolność do prowadzenia skutecznych ofensywnych operacji lądowych gwałtownie maleje”
— mówił Radakin w przemówieniu wygłoszonym w środę w czołowym brytyjskim think-tanku zajmującym się sprawami obronności i bezpieczeństwa, Royal United Services Institute (RUSI).
16:10. Naczelny dowódca: Rosjanie znów spróbują zaatakować Kijów
Jestem przekonany, że gdzieś za Uralem Rosja przygotowuje nowe wojska w liczbie około 200 tys. żołnierzy i podejmie kolejną próbę zaatakowania Kijowa - ocenił naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem „Economist”.
W ocenie Załużnego błędem jest koncentrowanie się wyłącznie na niedostatkach rosyjskiej mobilizacji, ogłoszonej we wrześniu przez prezydenta Władimira Putina.
„Mobilizacja zadziałała. To nieprawda, że ich problemy są tak poważne, że ci ludzie nie będą walczyć. Będą. Car mówi im, że mają iść na wojnę i oni idą. Studiowałem historię dwóch wojen czeczeńskich i było tak samo. Może nie są zbyt dobrze wyposażeni, lecz i tak stanowią dla nas problem. Szacujemy, że dysponują rezerwą liczącą od 1,2 mld do 1,5 mln ludzi” - oznajmił dowódca.
W jego ocenie najważniejszym celem rosyjskich wojsk jest obecnie maksymalne rozciągnięcie linii frontu, aby nie pozwolić Ukraińcom przegrupować się i przeprowadzić kolejnej kontrofensywy. „To właśnie dlatego obserwujecie walki na linii frontu liczącej 1,5 tys. km. W niektórych miejscach bardziej intensywne, w innych mniej. Angażuje to nasze wojska, lecz (…) nie rozwiązuje strategicznych problemów Rosjan” - wyjaśnił Załużny.
Jak podkreślił, ukraińskie siły są w stanie odnieść militarne zwycięstwo nad silniejszym przeciwnikiem, lecz potrzebują w tym celu większego wsparcia ze strony Zachodu. „Konkretnie potrzebuję 300 czołgów, 600-700 bojowych wozów piechoty i 500 haubic. Myślę, że wówczas całkowicie realne byłoby osiągnięcie (na polu walki) granic z 23 lutego (sprzed rosyjskiej inwazji w 2022 roku - PAP). Nie mogę tego jednak osiągnąć dwiema brygadami” - argumentował rozmówca „Economista”.
15:10. PE - głód na Ukrainie to ludobójstwo
Parlament Europejski uznał głód na Ukrainie wywołany w latach 30. ubiegłego wieku przez reżim sowiecki za ludobójstwo. Posłowie do PE ubolewają, że 90 lat po tych wydarzeniach Rosja ponownie popełnia przerażające zbrodnie na Ukrainie.
W przyjętej rezolucji Parlament Europejski uznaje klęskę głodu spowodowaną przez reżim sowiecki na Ukrainie w latach 1932-1933 - znaną jako Hołodomor - za ludobójstwo. Posłowie zdecydowanie potępiają te czyny, które doprowadziły do śmierci milionów Ukraińców i wzywają wszystkie kraje i organizacje, które jeszcze tego nie zrobiły, aby poszły w ich ślady i uznały to za ludobójstwo.
Parlament stwierdza, że wybielanie i gloryfikowanie totalitarnego reżimu sowieckiego oraz odrodzenie kultu sowieckiego dyktatora Józefa Stalina sprawiły, że Rosja jest dziś państwowym sponsorem terroryzmu. Posłowie potępiają również przerażające zbrodnie popełniane przez Rosję na narodzie ukraińskim, takie jak celowe niszczenie cywilnej infrastruktury energetycznej Ukrainy zimą.
Nawiązując do czasów sowieckich, rezolucja zarzuca obecnemu reżimowi rosyjskiemu naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, dążenie do likwidacji Ukrainy jako państwa narodowego oraz niszczenie tożsamości i kultury jej mieszkańców. Potępia również fakt, że trwająca wojna doprowadziła do światowego kryzysu żywnościowego, bo Rosja niszczy i rabuje ukraińskie magazyny zbożowe i nadal utrudnia utrzymanie ukraińskiego eksportu zboża do najbardziej potrzebujących krajów na świecie.
Ponadto posłowie chcą, aby UE i kraje trzecie podnosiły świadomość na temat wydarzeń Hołodomoru i innych zbrodni popełnionych przez sowiecki reżim totalitarny. Potępiając obecny reżim rosyjski za manipulowanie pamięcią historyczną, Parlament wzywa Federację Rosyjską, jako głównego następcę Związku Radzieckiego, do przeprosin za te zbrodnie. Rezolucja została przyjęta 507 głosami za, przy 12 głosach przeciw i 17 wstrzymujących się.
14:30. Zełenski do przywódców państw UE: Najbliższe pół roku będzie decydujące
Najbliższe pół roku będzie decydujące w walce z rosyjską agresją; główne zadania, jakie czekają nas w tym okresie, to m.in. przeciwdziałanie terrorowi energetycznemu Kremla, pomoc Ukrainie zimą, wsparcie militarne dla Kijowa i skuteczna dyplomacja - oznajmił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online na forum Rady Europejskiej.
„To jest wojna przeciwko Ukrainie, ale też przeciwko każdemu z was, ponieważ ostateczne cele Rosji sięgają znacznie dalej niż granice Ukrainy i (pozbawienie) nas suwerenności. (Dlatego) kolejne pół roku będzie wymagało podjęcia jeszcze większych wysiłków niż poprzedni taki okres”
— podkreślił Zełenski. Nagranie z wystąpieniem polityka zostało opublikowane na jego koncie na Facebooku
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski apeluje o pomoc na forum Rady Europejskiej: Kluczowe będzie pół roku wojny, prosimy o pomoc
14:05. 15 separatystów z Donbasu skazanych za zdradę stanu
Piętnastu separatystów z Donbasu, którzy podczas obecnej wojny wzięli udział w walkach po stronie Rosji, zostało skazanych za zdradę stanu - podała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Wszyscy otrzymali wyroki 15 lat więzienia.
Ludzie ci zostali wzięci do niewoli przez armię ukraińską na różnych etapach kontrofensywy ukraińskiej na wschodzie i na południu kraju. SBU nie podała ich nazwisk, nie poinformowała też, gdzie odbywał się ich proces.
W oficjalnym komunikacie na serwisie Telegram służby ukraińskie powiadomiły, że skazani brali udział w walkach w obwodzie donieckim, zaporoskim, charkowskim i chersońskim w składzie wojsk rosyjskich. Uczestniczyli też w grabieżach ukraińskiego zboża w obwodzie chersońskim - podała SBU. Sąd uznał, że dopuścili się zdrady stanu i kolaboracji.
13:15. „NYT”: w 2023 roku amerykańscy instruktorzy będą szkolić 600-800 ukraińskich żołnierzy miesięcznie
Od stycznia 2023 roku Pentagon znacząco zwiększy zakres i skalę szkoleń dla ukraińskich żołnierzy w bazie w Niemczech; dotychczas ćwiczyło tam około 300 wojskowych w ciągu miesiąca, a niebawem będzie to 600-800 osób, czyli grupa o liczebności batalionu - poinformował dziennik „New York Times”.
W ramach rozszerzonego programu treningowego amerykańscy instruktorzy będą uczyć ukraińskich żołnierzy bardziej zaawansowanej taktyki pola walki, w tym koordynacji działań piechoty i jednostek artyleryjskich. Ćwiczenia mają odbywać się na największym amerykańskim poligonie w Europie, położonym w miejscowości Grafenwoehr w niemieckiej Bawarii.
Jak powiadomił dziennik, ukraińskie władze nie chciały dotychczas posyłać na szkolenia zbyt wielu żołnierzy, obawiając się osłabienia potencjału armii. Może to się jednak zmienić w miesiącach zimowych, wraz ze zmniejszeniem intensywności działań zbrojnych podczas wojny.
13:00. Szef Rady Europejskiej o wsparciu dla Ukrainy
Będziemy zwiększać wsparcie finansowe, wojskowe i humanitarne dla Ukrainy - zadeklarował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel we wpisie na Twitterze w czasie obrad szczytu unijnych przywódców w czwartek w Brukseli.
Podziękowałem prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za przedstawienie Radzie Europejskiej aktualnej sytuacji na Ukrainie. Rosyjskie ataki rakietowe na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną są zbrodnią wojenną i muszą się zakończyć. UE jest zjednoczona w popieraniu Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne
— napisał Michel.
„Będziemy dalej zwiększać nasze wsparcie finansowe, wojskowe i humanitarne, aby pomóc Ukrainie obronić się i przetrwać zimę”
— dodał szef Rady Europejskiej.
12:00. Sztab Generalny: Walki z rosyjskimi wojskami toczą się niemal wyłącznie w Donbasie
Walki z rosyjskimi wojskami trwają obecnie niemal wyłącznie w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie kraju; w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano tam 388 starć z wrogiem, podczas gdy na południu, na kierunkach zaporoskim i chersońskim, zaledwie trzy - oznajmił przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego generał Ołeksij Hromow.
Przeciwnik uparcie stara się zająć jak największą część Donbasu. (…) Nie zważając na straty osobowe, najeźdźcy próbują wypełnić postawione przed nimi zadanie i opanować miasto Bachmut
— poinformował Hromow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Ukraińskie wojska odnoszą na wschodzie kraju ograniczone sukcesy. Można w ten sposób nazwać np. odepchnięcie sił agresora na odległość półtora kilometra w pobliżu Dibrowy niedaleko Bachmutu. Miejscem intensywnych walk są też okolice Biłohoriwki w obwodzie ługańskim. Przeciwnik stara się przejąć kontrolę nad tą miejscowością - powiadomił generał.
11:00. Fotograf z Azowstalu: Rosyjska niewola to zbrodnia
Dmytro „Orest” Kozatskyi został okrzyknięty „Oczami Azowstalu”. Pracując jako oficer prasowy pułku „Azow” pokazał bardzo subtelnie, jednak bez upiększeń wojenne okrucieństwo, brud, krew, zło wyrządzone przez Rosję, jak i również z tych zdjęć bije ukraińska wytrzymałość, niezwyciężoność i nadzieja. Jak się robi tak niezwykłe zdjęcia, gdy wokół toczy się piekło, powiedział w specjalnym wywiadzie dla PAP.PL.
09.20. Ostrzał w obwodzie chersońskim. 3 osoby nie żyją, w tym 8-letni chłopiec
Trzy osoby, w tym ośmioletni chłopiec, zginęły, a 13 zostało rannych w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował w czwartek szef regionalnych władz Jarosław Januszewycz. Ponadto dwóch cywilów poniosło śmierć w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.
Wyzwolone tereny w zachodniej części Chersońszczyzny zostały zaatakowane przez siły wroga z dział, wyrzutni rakietowych, czołgów, moździerzy i dronów. Odnotowano aż 86 ostrzałów w ciągu doby. Oprócz budynków mieszkalnych uszkodzono m.in. siedzibę administracji obwodu chersońskiego, a także m.in. zakład stoczniowy, szkołę, sklep i magazyny - powiadomił na Telegramie gubernator obwodu.
W Donbasie zginęli mieszkańcy Bachmutu i miejscowości Rozdoliwka; cztery osoby zostały ranne.
08:45. Brytyjski resort obrony: siły na Białorusi niezdolne do ataku na północną Ukrainę
Ani odbywające ćwiczenia oddziały białoruskie, ani wysłane na Białoruś jednostki zmobilizowanych rosyjskich rezerwistów nie stanowią obecnie siły zdolnej przeprowadzić udane natarcie na północną Ukrainę - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
13 grudnia 2022 roku Białoruś przeprowadziła nagłą inspekcję gotowości bojowej swoich sił zbrojnych. Ćwiczenia mają się odbywać w północno-zachodniej części kraju, z dala od granicy z Ukrainą. Ponadto Rosja wysłała ostatnio na Białoruś dodatkowe jednostki zmobilizowanych rezerwistów. Białoruś odegrała kluczową rolę wspomagającą w natarciu Rosji na Kijów z 24 lutego 2022 roku. Jednak ćwiczące oddziały białoruskie i jednostki rosyjskie prawdopodobnie nie będą obecnie stanowić siły zdolnej do przeprowadzenia udanego nowego natarcia na północną Ukrainę
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
07:40. ISW: Putin wśród rosnącej krytyki odkłada orędzie do parlamentu
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zwraca uwagę w najnowszym raporcie na sygnały z Kremla, iż Władimir Putin odkłada doroczne orędzie do parlamentu; zdaniem ISW Putin, wśród rosnącej krytyki, obawia się o swój wpływ na przestrzeń informacyjną w Rosji.
Orędzie przed połączonymi izbami parlamentu, Zgromadzeniem Narodowym, do wygłaszania którego zobowiązuje prezydenta Rosji konstytucja, Putin przedstawiał po raz ostatni w kwietniu 2021 roku. Kolejne orędzie prawdopodobnie nie odbędzie się już w tym roku, przy czym Kreml zapewnia, iż Putin może je wygłosić w 2023 roku. Sygnały o odłożeniu orędzia wskazują, że dyktator „nie jest pewny swych zdolności do kształtowania rosyjskiej przestrzeni informacyjnej, wśród rosnącej krytyki dotyczącej sposobu, w jaki prowadzi inwazję na Ukrainę” - ocenia ISW.
Zdaniem analityków Putin liczył na to, że w tegorocznym orędziu ogłosi zwycięstwo w wojnie z Ukrainą, jednak plany te udaremniło w kwietniu wycofanie się wojsk rosyjskich z obwodu kijowskiego. Teraz Putin „odłożył na czas nieokreślony” swoje wystąpienie, „zapewne z powodu niepowodzeń militarnych” i niezadowolenia społecznego z powodu mobilizacji na front.
07:02. „WSJ”: Ludzie szpiegujący rosyjskie siły tajną bronią Ukrainy
Tajną bronią Ukrainy są zwykli ludzie szpiegujący rosyjskie siły, pisze w środę „Wall Street Journal”. Przytacza przykłady przekazywania wojsku informacji przydatnych w walce z okupantem.
Gazeta podaje, że np. w mieście Chersoń duży sklep z elektroniką służył rosyjskim siłom jako szpital polowy, koszary i magazyn żywności. W minionym roku lokalni ukraińscy aktywiści wysyłali wojsku zdjęcia przez zaszyfrowany kanał Telegram. Pozwoliło to namierzyć sklep i całkowicie go zniszczyć.
Grupa ukraińskich partyzantów z Chersonia uczyniła szpiegowanie Rosjan częścią swojej codziennej rutyny, odgrywając kluczową rolę w kierowaniu ukraińskimi precyzyjnymi uderzeniami, które ostatecznie zmusiły Moskwę do opuszczenia Chersonia w zeszłym miesiącu
— podkreślił „WSJ” powołując się na ukraińskie źródła.
„WSJ” pisze o monitorowaniu dróg czy też obserwowaniu poczynań rosyjskich żołnierzy. Przyznaje jednak, że Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa przeprowadziła nalot na domy ukraińskich aktywistów i ich krewnych. Kilku aresztowano pod zarzutem szpiegostwa.
07:00. Washington Post: Ameryka zamierza przekazać Ukrainie „inteligentne bomby”
Administracja amerykańska planuje wysłać Ukrainie zaawansowany sprzęt elektroniczny, który przekształca niekierowaną amunicję lotniczą w „inteligentne bomby”- poinformował w środę dziennik „Washington Post”. Mogą one trafiać w rosyjskie cele z dużą dokładnością. Nie wiadomo jeszcze czy zatwierdził to już prezydent Biden.
Jak wyjaśnił „Washington Post”, systemy tzw. Joint Direct Attack Munition (JDAM) mogą być zainstalowane w różnych rodzajach broni. Wojsko amerykańskie użyło tej technologii w bombach o wadze 1000 kg. Zazwyczaj są w nie wyposażone bombowce i myśliwce.
Nie było od razu jasne, czy prezydent Biden lub któryś z jego głównych doradców ds. bezpieczeństwa narodowego zatwierdził proponowany transfer JDAM-ów na Ukrainę. (…) Nie wiadomo też czy ukraińskie siły zbrojne będą stosować zestawy w samolotach, czy w broni naziemnej
— zauważył waszyngtoński dziennik.
Jak dodano, ukraińskie siły powietrzne polegają głównie na starzejących się sowieckich odrzutowcach MiG. Do tej pory Pentagon szukał sposobów na ich unowocześnienie, zamiast dostarczać nowsze zachodnie samoloty, co wymagałyby skomplikowanego szkolenia.
Administracja Bidena wyposażyła wcześniej Ukrainę w inną zaawansowaną broń, w tym wystrzeliwane z powietrza pociski antyradarowe o dużej prędkości lub HARM, aby wzmocnić zdolność tego kraju do przeprowadzania ataków lotniczych. Broń ta działa jednak inaczej niż naprowadzany przez GPS JDAM, wykrywający promieniowanie emitowane przez rosyjskie jednostki
— wyjaśnił „WP”.
00:00. Zełenski: Dziękuję wojkownikom, którzy wytrzymują presję
Rosja niszczy miasto po mieście w Donbasie - jak Mariupol, jak Wołnowacha, jak Bachmut. Obrona w takich warunkach to nie tylko bohaterstwo, to coś więcej. I dziękuję wszystkim naszym wojownikom, którzy wytrzymują presję okupantów
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zwracam uwagę na wojowników 46. Samodzielnej Brygady Lotniczej, którzy bardzo umiejętnie i dzielnie pokonali wroga podczas kolejnego ataku i zmusili go do wycofania się. Dobra robota! Zwracam też uwagę na wojowników 80. i 95. Samodzielnych Brygad Szturmowych powietrznodesantowych, którzy walczą w kierunku Kreminna - i to bardzo skutecznie. Dziękuję, wojownicy!
— zaznaczył.
Dziękujemy naszym strzelcom przeciwlotniczym i Siłom Powietrznym za odparcie kolejnego ataku irańskich dronów dziś rano. Niebo regionu Kijowa broni 96. Brygada Rakietowa Przeciwlotnicza Sił Powietrznych - dziękujemy chłopaki!
— dodał Zełenski.
Chwała wszystkim, którzy walczą za nasz kraj! Chwała wszystkim, którzy swoją odwagą i skutecznością wypełniają słowo, które słyszy się teraz na całym świecie, słowo - Ukraina.
— zakończył.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/626298-relacja-295-dzien-rosyjskiej-agresji-na-ukraine