Minął dziewiąty miesiąc wojny - rosyjska agresja na Ukrainę trwa 286. dzień. Rosjanie tracą kolejne fragmenty terytorium Ukrainy, które okupowali od 24 lutego. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 6 grudnia 2022 rok
21:20. Departament Stanu: nie umożliwiamy, ani nie zachęcamy Ukrainy do ataków na terytorium Rosji
Stany Zjednoczone nie umożliwiają, ani nie zachęcają Ukrainy do ataków na terytorium Rosji - powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Zastrzegł przy tym, że informacje, iż to Ukraina odpowiada za uderzenia nie zostały potwierdzone.
CZYTAJ WIĘCEJ: Departamentu Stanu USA: Stany Zjednoczone nie umożliwiają, ani nie zachęcają Ukrainy do ataków na terytorium Rosji
20:00. Prezydent Zełenski odwiedził rannych żołnierzy w dniu ich święta
Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził we wtorek, w Dniu Sił Zbrojnych Ukrainy, jeden ze szpitali w obwodzie charkowskim, w którym leczeni są ranni żołnierze. Szef państwa udekorował odznaczeniami rannych i personel medyczny. Wcześniej we wtorek Zełenski odwiedził żołnierzy w Słowiańsku w obwodzie donieckim.
Dziękuję wam bardzo za ratowanie naszych wojowników, za to że pomagacie naszym bohaterom przetrwać. W tym dniu chciałbym również życzyć zdrowia ludziom, którzy dbają o zdrowie ukraińskich żołnierzy - naszym wojskowym medykom. Uważajcie na siebie, ponieważ chronicie Ukrainę
— powiedział Zełenski zwracając się do pracowników szpitala. Odebrał też meldunki dotyczące sytuacji w placówce, kondycji rannych i przebiegu ich kuracji.
To dla mnie zaszczyt być dziś tutaj z wami. Dziękuję za bohaterstwo z jakim bronicie naszego państwa, jego niepodległości i spójności terytorialnej, wolności i życia naszego narodu. Jak najszybciej wracajcie do zdrowia
— zwrócił się do rannych żołnierzy.
W mediach społecznościowych Zełenskiego zamieszczono nagranie relacjonujące jego wizytę w szpitalu.
Wcześniej we wtorek Zełenski odwiedził żołnierzy w leżącym w strefie przyfrontowej Słowiańsku.
Jesteśmy dumni z całych naszych sił zbrojnych
— podkreślił prezydent, dziękując żołnierzom za ich służbę. Przypomniał też o wszystkich poległych i poprosił o uczczenie ich minutą ciszy.
19:00. USA: Rosji skończyły się irańskie drony. Kreml czeka na nowe dostawy
Rosja wykorzystała już wszystkie drony, które sprowadziła wcześniej z Iranu - podała amerykańska telewizja ABC, powołując się na zachodnich oficjeli. Rosjanie mają obecnie czekać na dodatkowe dostawy.
Według anonimowych źródeł stacji, Rosja w przeprowadzonych w ostatnich dniach bombardowaniach Ukrainy przestała używać sprowadzonych z Iranu dronów Shahed-136 i bezzałogowców Mohajer-6, bo wyczerpała ich zapasy. Moskwa ma jednak oczekiwać na uzupełnienie tych zasobów.
Wcześniejsze doniesienia m.in. „Washington Post”, oparte na źródłach w amerykańskim wywiadzie, mówiły, że na początku listopada Iran zgodził się na produkcję swoich dronów na terytorium Rosji. Według Białego Domu, Teheran może też potencjalnie zaopatrzyć Rosję w rakiety balistyczne krótkiego zasięgu.
Według zachodniego oficjela cytowanego przez ABC, ostatnie ataki dronów na bazy lotnicze wewnątrz Rosji skłonią Kreml do refleksji na temat obrony swoich obiektów wojskowych. Dodał też, że ataki te pokazują, że Zachód przeceniał możliwości rosyjskiej armii.
18:50. Problemy z prądem. Resort zdrowia wzywa do przełożenia operacji
Ministerstwo zdrowia Ukrainy wezwało we wtorek do przełożenia zaplanowanych operacji do czasu ustabilizowania się dostaw energii. W ostatnich tygodniach rosyjskie ataki poważnie uszkodziły infrastrukturę energetyczną Ukrainy i doprowadziły do przerw w dostawach prądu.
Szpitale nadal zapewniają opiekę medyczną w nagłych przypadkach, ale planowe operacje powinny zostać tymczasowo zawieszone, by odciążyć system ochrony zdrowia w związku z możliwymi przyszłymi przerwami w dostawach prądu - przekazało ministerstwo w komunikacie.
Zaplanowane operacje zostaną przeprowadzone, kiedy dostawy prądu zostaną ustabilizowane - zapewniono. Dodano, że lekarze powinni indywidualnie oceniać, czy dany zabieg można przełożyć na późniejszy termin.
18:35. Szczerski w ONZ: Rosja celowo stwarza kryzys humanitarny
Rosja celowo stwarza kryzys humanitarny na Ukrainie, co stanowi zbrodnię wojenną - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa. Dyplomata podkreślił też skalę polskiej pomocy humanitarnej, szacowanej na 1,5 proc. PKB.
Szczerski zabrał głos na posiedzeniu RB ONZ poświęconym sytuacji humanitarnej na Ukrainie. Jak podkreślał na początku spotkania zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths, rosyjska agresja zmusiła do ucieczki z domów ponad 14 mln Ukraińców, z czego 6,5 mln to uchodźcy wewnętrzni, zaś 7,8 mln opuściło Ukrainę i przedostało się do Europy.
„W przeciwieństwie do większości konfliktów, gdzie kryzysy humanitarne towarzyszą agresji wojskowej, w przypadku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie, kryzys humanitarny jest bronią celowo używaną przez agresora”
— powiedział Szczerski.
„Jedynym celem agresora na tym etapie jest stworzenie i dalsze pogłębienie kryzysu humanitarnego na Ukrainie. Takie działania Federacji Rosyjskiej stanowią zbrodnię wojenną” - dodał.
17:30. Bundeswehra sprzedaje wełniane koce, zamiast wysłać je Ukrainie
Bundeswehra wystawiła na aukcji internetowej 36,4 tys. niepotrzebnych już armii wełnianych koców. „Na Ukrainie panuje mróz. Zamiast sprzedawać koce z zapasów Bundeswehry przez internet, powinniśmy udostępnić je Ukrainie w ramach pomocy zimowej, nie odbierając niczego naszym żołnierzom” – skomentował na łamach dziennika „Welt” poseł Marcus Faber (FDP).
CZYTAJ WIĘCEJ: Co to za podejście! Na wojnie mróz, a Bundeswehra… sprzedaje koce na aukcji internetowej. „Die Welt”: Powinniśmy udostępnić je Ukrainie
17:00. Doradca prezydenta: Iran nie dostarczył rakiet Rosji
ran jak na razie nie dostarczył Rosji rakiet balistycznych i najprawdopodobniej tego nie zrobi, ponieważ władze w Teheranie znajdują się pod silną presją międzynarodową, a dodatkowo są zajęte tłumieniem antyrządowych protestów - ocenił we wtorek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
„Iran znajduje się pod silnym naciskiem dyplomatycznym, a protesty również wzmocniły presję na rząd (…). Rząd zaczyna tracić kontrolę nad irańskim społeczeństwem, narastają problemy wewnętrzne. Dlatego po prostu nie mają czasu na to, by zajmować się Rosją. To nie jest ich priorytet”
— powiedział Podolak w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Guardian”.
16:30. Białoruś wysyła nielegalnych migrantów na granicę z Ukrainą
Białoruś wysyła na granicę z Ukrainą nielegalnych migrantów, głównie z Pakistanu i Iranu, próbując w ten sposób rozpoznać możliwości reagowania strony ukraińskiej i znaleźć „słabe miejsca” w ochronie granicy; stanowi to element przygotowań do przerzucania na Ukrainę wrogich grup dywersyjnych - ostrzegły ukraińskie władze.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejna faza operacji „Śluza”? Władze w Kijowie alarmują: Białoruś wysyła na granicę z Ukrainą nielegalnych migrantów
15:42. Rosyjskie pomniki trafią do schroniska dla zwierząt
Władze wykonawcze miasta Dniepr w środkowo-wschodniej części Ukrainy podjął decyzję o przeniesieniu pomników Puszkina, Łomonosowa, Gorkiego i innych postaci rosyjskiej kultury na teren miejskiego schroniska dla zwierząt - poinformował mer miasta Borys Fiłatow.
Dziś komitet wykonawczy rady miejskiej Dniepru niezależnie postanowił przenieść pomniki Puszkina, Łomonosowa, Gorkiego i innych (rosyjskich twórców kultury) na terytorium przedsiębiorstwa komunalnego Zookontrol (schronisko dla zwierząt - PAP). Niech na razie tam zostaną. Będzie bezpieczniej”
— napisał Fiłatow na Facebooku.
Mer Fiłatow dodał, że demontaż i przeniesienie pomników rozpocznie się w najbliższych dniach.
Miasto Dniepr jest stolicą obwodu dniepropietrowskiego i czwartym co do wielkości miastem Ukrainy. Przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę zamieszkiwane było przez ok. 960 tys. osób.
14:20. Władze: Białoruś wysyła nielegalnych migrantów na granicę z Ukrainą
Białoruś wysyła na granicę z Ukrainą nielegalnych migrantów, głównie z Pakistanu i Iranu, próbując w ten sposób rozpoznać możliwości reagowania strony ukraińskiej i znaleźć „słabe miejsca” w ochronie granicy; stanowi to element przygotowań do przerzucania na Ukrainę wrogich grup dywersyjnych - ostrzegły ukraińskie władze.
Celem Białorusinów jest wyszukanie wrażliwych, niedostatecznie zabezpieczonych odcinków granicy. Te działania nie przynoszą, jak dotąd, oczekiwanych efektów, ponieważ dobrze chronimy granicę. Czujność zachowują też przedstawiciele białoruskiego podziemia, którzy pomagają monitorować ruch wojsk wroga - czytamy na łamach portalu Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzonego przez ukraińskie władze.
13:40. Wywiad wojskowy: Rosji wystarczy pocisków jeszcze tylko na kilka zmasowanych ataków
Rosyjskie zasoby precyzyjnych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu powoli się wyczerpują, dlatego wróg będzie w stanie przeprowadzić jeszcze tylko kilka zmasowanych ataków na Ukrainę; później zapasy tych rakiet po prostu się skończą - oznajmił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.
„Arsenał rosyjskich pocisków już dawno osiągnął stan krytycznego minimum. Widzimy jednak, że postanowili iść do samego końca, czyli dosłownie do zera (wyczerpania zapasów - PAP). W istocie jest to bardzo zła wiadomość dla samej Rosji. (…) Oni wprawdzie przez cały czas produkują nowe pociski rakietowe, lecz ilość wytwarzanego uzbrojenia jest znikoma w porównaniu z ogromną liczbą rakiet wystrzeliwanych podczas ataków na Ukrainę”
— powiedział Budanow, cytowany przez portal RBK-Ukraina.
Jak dodał, należy pamiętać również, że produkcja nowych pocisków dalekiego zasięgu w Rosji nie dotyczy wszystkich typów tego uzbrojenia, lecz tylko wybranych. Jest to kolejny czynnik powodujący osłabienie siły militarnej wroga.
13:30. Z niewoli powraca 60 wojskowych – 58 mężczyzn i dwie kobiety
O uwolnieniu w ramach wymiany 60 ukraińskich wojskowych, 58 mężczyzn i dwóch kobiet – powiadomił szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak.
„W Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy do domu wraca 60 żołnierzy sił zbrojnych, gwardii narodowej, straży granicznej – 58 mężczyzn i dwie kobiety; 15 oficerów i 45 szeregowych i podoficerów” – powiadomił Jermak w Telegramie.
Niektórzy wojskowi są ranni. Wśród uwolnionych wojskowych jest 34 obrońców Mariupola, a wśród nich – 14 obrońców Azowstalu.
Niektórzy z uwolnionych byli przetrzymywani na terytorium Rosji. W grupie są również wojskowi, którzy przebywali w obozie w Ołeniwce.
12:00. Prezydent Zełenski w Słowiańsku z życzeniami dla żołnierzy w dniu ich święta
Wołodymyr Zełenski opublikował we wtorek nagranie ze Słowiańska w obwodzie donieckim, ważnego miasta w strefie przyfrontowej. Z okazji Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy prezydent złożył życzenia żołnierzom.
„Jesteśmy dumni z całych naszych sił zbrojnych” – powiedział Zełenski w nagraniu opublikowanym w Telegramie, dziękując ukraińskim wojskowym za obronę kraju.
„Dzisiaj jest dzień SZU, teraz jest rok SZU, czas SZU, kiedy wszyscy widzą, kim są obrońcy i obrończynie Ukrainy” – zaznaczył.
Składając życzenia wojskowym, Zełenski przypomniał wszystkich, którzy zginęli w walce. „Znajdźcie dzisiaj minutę, by uczcić ich minutą milczenia” – zaapelował.
„Będziemy świętować Dzień SZU pod bezpiecznym niebem, w centrum naszej stolicy, na Majdanie Niezałeżnosti” – mówił Zełenski.
11:05. Sejm Litwy ogłosił prezydenta Zełenskiego laureatem Nagrody Wolności
Prestiżową Nagrodę Wolności parlament Litwy jednogłośnie przyznał w tym roku prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. Nagroda zostanie wręczona 13 stycznia, w dniu upamiętniającym wydarzenia z 1991 roku, kiedy Litwini stanęli w obronie Sejmu i siedziby telewizji przed wojskami radzieckimi.
10:50. Czarnogóra przekaże Ukrainie pomoc militarną o równowartości 11 proc. budżetu wojskowego
Premier Czarnogóry Dritan Abazović i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjęli w poniedziałek wspólną deklarację o wspieraniu euroatlantyckich aspiracji Kijowa; przy tej okazji czarnogórskie władze postanowiły, że przekażą Ukrainie pomoc militarną o równowartości 11 proc. swojego budżetu wojskowego - poinformowało Radio Swoboda.
Czarnogóra jest trzecim krajem członkowskim NATO, po Czechach i Belgii, który podpisał taką deklarację. Abazović podkreślił, że rząd w Podgoricy w pełni popiera integralność terytorialną Ukrainy i jej prawo wyboru międzynarodowych sojuszy. „Jestem pewien, że ta wojna zakończy się (skuteczną) obroną ukraińskiej ziemi” - oświadczył przedstawiciel czarnogórskich władz, cytowany przez Radio Swoboda.
10:10. „NYT”: Mimo sankcji rosyjski przemysł zbrojeniowy nieprzerwanie produkuje pociski manewrujące
Niektóre pociski manewrujące, wystrzelone pod koniec listopada przez rosyjskie wojska przeciwko celom cywilnym na Ukrainie, zostały wyprodukowane latem lub nawet we wrześniu; świadczy to o tym, że produkcja uzbrojenia w Rosji trwa niezależnie od zachodnich sankcji - oznajmił „New York Times” za niezależnymi dziennikarzami śledczymi.
Brytyjska grupa śledcza Conflict Armament Research przeanalizowała odłamki pocisków rakietowych, które 23 listopada uderzyły w obiekty infrastruktury krytycznej w Kijowie. Eksperci doszli do wniosku, że Rosja kontynuuje produkcję zaawansowanych pocisków manewrujących, m.in. Ch-101. Dowodzi to, że Kreml znalazł sposoby na zdobycie półprzewodników i innych niezbędnych materiałów pomimo sankcji lub zgromadził znaczne zapasy tych komponentów jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę - czytamy na łamach „NYT”.
09:55. Rosja używa ukradzionych na Ukrainie cystern kolejowych do transportu ładunków do UE
Rosjanie co najmniej czterokrotnie użyli ukradzionej na Ukrainie cysterny kolejowej, nie zmieniając jej właściciela ani rejestracji, do transportu ładunków z Rosji na Litwę – pisze niezależny portal The Insider.
W materiale zatytułowanym „Rosja używa ukradzionych ukraińskich cystern do transportu ładunków do UE” portal śledczy powołuje się na informacje przekazane w Telegramie przez pracowników białoruskich kolei.
Opisany jest tam przypadek ukraińskiej cysterny, ukradzionej wraz z innymi wagonami przez Rosjan w obwodzie sumskim w marcu.
8 listopada cysterna nie została wpuszczona na Litwę z Białorusi, ponieważ był na niej namalowany rosyjski symbol agresji, litera Z. Ładunek (nawozy lub ich składowe) były wysłane z Rosji na Litwę przez Białoruś. Po zamalowaniu symbolu 12 listopada cysterna została wpuszczona na Litwę.
Z informacji białoruskich kolejarzy wynika, że ta sama cysterna w okresie od września do listopada wykonała cztery kursy pomiędzy Rosją a Litwą.
„Rosjanie nie przerejestrowali wagonów, nie zmienili właściciela i nie nadali wagonom nowych numerów” – pisze Insider.
09:30. Politico: Rosja próbuje wymazać kulturalne dziedzictwo Ukrainy
Grabież i niszczenie obiektów kultury przez Moskwę to walka z naszą tożsamością; rosyjska taktyka wygląda tak, że wszystko, co jest związane z ukraińską historią i ukraińskim dziedzictwem albo powinno zostać zrujnowane, albo zrabowane - powiedział minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko w rozmowie z portalem Politico.
CZYTAJ WIĘCEJ: Inny wymiar wojny. Minister kultury Ukrainy: Grabież i niszczenie obiektów kultury przez Moskwę to walka z naszą tożsamością
09:15. Brytyjski resort obrony: Ostatnie eksplozje głębiej wewnątrz Rosji niż poprzednie
Wczorajsze eksplozje w bazie lotniczej pod miastem Engels i na lotnisku Diagilewo w pobliżu Riazania miały miejsce głębiej wewnątrz Rosji niż poprzednie takie zdarzenia od rozpoczęcia jej inwazji na Ukrainę - zauważyło we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w poniedziałek liczne otwarte źródła poinformowały o eksplozjach w bazie lotniczej pod Engelsem w obwodzie saratowskim oraz na lotnisku Diagilewo pod Riazaniem, na południowy wschód od Moskwy. W Engelsie miały zostać uszkodzone dwa ciężkie bombowce Tu-95, a w Diagilewie miały zginąć trzy osoby, gdy eksplodował zbiornik paliwa.
„Przyczyny wybuchów nie zostały potwierdzone. Jeśli jednak Rosja oceni, że były to celowe ataki, to prawdopodobnie uzna je za jedne z najbardziej znaczących strategicznie niepowodzeń w ochronie sił od czasu (rozpoczęcia) swojej inwazji na Ukrainę. Miejsca te znajdują się znacznie głębiej wewnątrz Rosji niż (miejsca) poprzednich podobnych eksplozji: Engels jest położony (w odległości) ponad 600 km od terytorium kontrolowanego przez Ukrainę”
— napisano.
08:30. W ocenie komentatorów ataki na rosyjskie lotniska zagrażają wiarygodności Rosji jako mocarstwa nuklearnego
Poniedziałkowe ataki dronów na lotniska w pobliżu Riazania i Engelsa wywołały frustrację wśród rosyjskich komentatorów i blogerów; w ocenie niektórych osób z tego środowiska te incydenty zagrażają wiarygodności Rosji jako mocarstwa nuklearnego - poinformował w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
07:20. Ataku bezzałogowca na lotnisko wojskowe w Kursku
Władze obwodu kurskiego poinformowały o ataku bezzałogowca na lotnisko wojskowe w Kursku – powiadomiły ukraińskie media. Rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy powiedział, że Rosja wciąż ma dużo samolotów, by atakować Ukrainę.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pożar na lotnisku wojskowym w Kursku. Rosjanie mówią o ataku bezzałogowca. „Zapalił się zbiornik z ropą. Nikt nie ucierpiał”
07:00. Rosyjska armia zniszczyła stary polski kościół
Rosyjska armia zrujnowała stary polski kościół we wsi Kyseliwka w obwodzie mikołajowskim, strzelając do niego z czołgów i helikopterów - opowiedzieli PAP mieszkańcy tej miejscowości, która dawniej zamieszkana była głównie przez Polaków i nazywała się Polackie.
05:20. Kanada przeznaczy 15 mln CAD na sprzęt do rozminowywania dla Ukrainy
Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly ogłosiła w poniedziałek, że Kanada przeznaczy 15 mln dolarów kandyjskich (CAD) (11,4 mln USD) na sprzęt dla Ukrainy do wykrywania i likwidacj min lądowych i innych materiałow wybuchowych.
Kanada dostarczy też specjalnych kombinezonów dla ukraińskich saperów oraz nowoczesne zdalnie kierowane systemy rozminowujące, pozwalające oczyścić z min duże przestrzenie, np. pola uprawne.
Władze Ukrainy oceniają że na miny lądowe można natrafić na ok. 30 proc. powierzchni kraju
— powiedziała Joly podczas przemówienia na uniwersytecie Carleton w Ottawie.
W sierpniu Departament Stanu USA zaaprobował 89 mln USD na podobną pomoc, a także na szkolenie saperów.
Zdaniem ekspertów rozminowanie Ukrainy z pozostawionych przez Rosjan min i innych „wybuchowych niespodzianek” będzie gigantycznym zadaniem przypominającym rozminowanie Wietnamu, Kambodży i Laosu po wojnie z lat 60. i 70. ub. wieku.
01:10. Rosja oskarżyła Ukrainę o atak na dwie bazy lotnicze
Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w poniedziałek, że zestrzelono ukraińskie drony, które zaatakowały dwie bazy lotnictwa wojskowego w głębi Rosji - w rejinie Saratowa i Riazania. Według komunikatu dwa samoloty zostały uszkodzone, trzech żołnierzy zginęło a czterech zostało rannych. Kijów nie potwierdził dotychczas,że to siły ukraińskie dokonały tego ataku.
00:15. Pokój? Zełenski wskazuje jedyną możliwą drogę
Konieczna jest zasadnicza kontynuacja istniejącej polityki uczciwych państw świata: tylko demontaż rosyjskich zdolności terrorystycznych, wyzwolenie wszystkich naszych terytoriów i pociągnięcie morderców do odpowiedzialności przyniesie pokój. Wierzę, że do tego dojdziemy
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Chwała wszystkim, którzy bronią Ukrainy! Wdzięczność dla wszystkich, którzy pomagają naszemu państwu powstrzymać się przed rosyjskim terrorem! Wieczna pamięć wszystkim, którym terroryści odebrali życie!
— dodał.
Chwała Ukrainie!
— zakończył przywódca.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/625038-relacja-286-dzien-wojny-rosji-koncza-sie-pociski