Minął dziewiąty miesiąc wojny - rosyjska agresja na Ukrainę trwa 284. dzień. Rosjanie tracą kolejne fragmenty terytorium Ukrainy, które okupowali od 24 lutego. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Niedziela, 4 grudnia 2022 r.
19:54. Prąd ma już 85 proc. odbiorców w Chersoniu
85 proc. mieszkańców wyzwolonego w listopadzie Chersonia na południu Ukrainy ma już prąd – powiadomił szef władz obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz, informując o postępach prac na rzecz przywrócenia elektryczności. W mieście odremontowano też stację wodociągową, która dostarcza wodę dla 70 proc. mieszkańców.
Januszewicz przekazał również na Telegramie, że do miasta dotarły trzy agregaty prądotwórcze o mocy 176 kW, wysłane przez UE. Zostaną one przekazane szpitalom, w tym obwodowemu szpitalowi dziecięcemu.
W mieście wznowiono także działanie stacji wodociągowej, która zapewni dostawy wody dla 70 proc. mieszkańców.
Jak informowały ukraińskie władze, po wyzwoleniu Chersonia 11 listopada w mieście w ogóle nie było prądu.
17:28. Ukraińskie wojsko: Rosja przestała używać irańskich dronów kamikadze z powodu niskiej temperatury
Drony są wykonane z plastiku i materiałów, które źle reagują na mróz, dlatego siły rosyjskie korzystają z nich w mniejszym stopniu – powiedział na antenie ukraińskiej telewizji pomocnik dowódcy Sił Połączonych Jewhen Siłkin.
Obecnie obserwujemy loty szkoleniowe lotnictwa bombowego, a użycie dronów na razie wstrzymano
— ocenił wojskowy.
Kilka dni temu rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ihnat mówił, że Rosja od dwóch tygodni nie używa irańskich dronów kamikadze Shahed-136, jako możliwą przyczynę wskazując wyczerpanie się pierwszej partii przekazanych agresorowi bezzałogowców.
Jak mówił Siłkin w telewizji, Ukraina nie jest w stanie przeciwdziałać irańskim dostawom broni dla Rosji, ale wzmacnia swoją obronę powietrzną dzięki dostawom środków obrony z Zachodu.
Obecnie jesteśmy w stanie zestrzeliwać ok. 75-80 proc.
— wyjaśniał.
23 listopada Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej, w wyniku którego miliony ludzi zostały pozbawione prądu i ogrzewania. Według władz w Kijowie Rosja może planować kolejne ataki, a jej celem jest „przekształcenie zimna w broń masowego rażenia”.
16:56. Sekretarz rady bezpieczeństwa Ukrainy: To świat potrzebuje gwarancji od Rosji, a nie na odwrót
Ktoś chce dawać gwarancje bezpieczeństwa Rosji, państwu–terroryście i zabójcy? – napisał w niedzielę na Facebooku sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. „To świat potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od Rosji, a nie na odwrót” – podkreślił.
Zamiast Norymbergi - podpisanie porozumienia z Rosją i uściski dłoni? Ukraińska krew na rękach Putina nie przeszkodzi w „business as usual”? To dziwna logika zakulisowych zabiegów dyplomatycznych, której czas minął
— ocenił Daniłow.
Dzień wcześniej o gwarancjach dla Rosji mówił prezydent Francji Emmanuel Macron. Jego zdaniem „Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą”.
Europa musi zacząć przygotowania do budowy nowej architektury bezpieczeństwa na kontynencie i zastanowić się, jak ma ona wyglądać w przyszłości
— dodał.
To świat potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od Rosji, a nie na odwrót
— napisał Daniłow.
Jedyna gwarancja (dla Rosji - PAP) to humanitarność europejskiego sądownictwa – po wyroku w Hadze nie jest przewidziany wyrok śmierci
— ocenił szef RBNiO, dodając, że „najlepsza gwarancja dla Europy i świata to zdemilitaryzowana i pozbawiona broni jądrowej tzw. Rosja”.
Ukraiński urzędnik przypomniał także Memorandum Budapeszteńskie z 1994 r., którego sygnatariusze – USA, Wielka Brytania i Rosja - w zamian za zrezygnowanie przez Ukrainę z broni jądrowej złożyły jej gwarancje bezpieczeństwa i zobowiązały się do respektowania suwerenności Ukrainy i nienaruszalności jej granic. Rosja złamała porozumienie w 2014 r., anektując Krym i rozpoczynając wojnę w Donbasie. W lutym br. Rosja rozszerzyła ją w pełnoskalowy konflikt, rozpoczynając inwazję na Ukrainę.
Przyda się doświadczenie „Budapesztu”. Kiedy jesteś bezbronny, nie stanowisz zagrożenia. My to, niestety, wiemy
— napisał Daniłow.
16:55. Władze wyzwolonego Chersonia: Od 20 listopada w wyniku ostrzałów w mieście zginęło 19 cywilów
Dziewiętnaście osób cywilnych zginęło, a 39 zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w wyzwolonym Chersoniu na południu Ukrainy od 20 listopada do 4 grudnia – powiadomiła rada miejska w niedzielę.
Wśród rannych jest jedno dziecko - powiadomiono na Telegramie.
We wskazanym okresie odnotowano 169 wrogich ostrzałów. Tylko w niedzielę do godziny 14 (13 w Polsce) było ich pięć.
Chersoń, stolica obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, został wyzwolony 11 listopada po blisko ośmiu miesiącach okupacji. W wyniku ukraińskiej kontrofensywy wojska przeciwnika wycofały się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru i rozpoczęły stamtąd regularne ostrzały miasta. Chersoń znajduje się obecnie w zasięgu artylerii agresora. Rosjanie atakują cele cywilne, przez co giną mieszkańcy.
14:52. Ukraińskie władze weryfikują doniesienia o publicznej egzekucji cywilów w obwodzie ługańskim
Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj poinformował w niedzielę, że władze weryfikują doniesienia o dokonanej przez Rosjan w tym regionie publicznej egzekucji cywilów. O egzekucji informował aktywista Serhij Sternenko.
W komunikacie na serwisie Telegram Hajdaj napisał, że władze sprawdzają informacje na temat zdjęć opublikowanych przez Sternenkę.
Aktywista zamieścił w niedzielę na Telegramie fotografie powieszonych ludzi dodając, że zostali oni publicznie straceni przez rosyjskich okupantów. Na ciałach zamordowanych wiszą kartonowe tabliczki, głoszące m.in.: „zdrajca narodu ługańskiego”. Sternenko nie poinformował, gdzie dokładnie w okupowanej części regionu ługańskiego doszło do egzekucji. Napisał, że była ona „pokazowa”, przeprowadzona tak, „by wszyscy widzieli”.
14:49. Ambasada Ukrainy w Gruzji: Pod Bachmutem zginęło pięciu Gruzinów walczących po stronie Ukrainy
Ambasada Ukrainy w Gruzji poinformowała w sobotę w komunikacie na Facebooku, że tego dnia w walkach pod Bachmutem zginęło pięciu gruzińskich ochotników walczących po stronie Ukrainy z oddziałami rosyjskimi.
Dyplomaci podali nazwiska poległych: Awto Rurua, Roland Kwaracchelia, Romeo Piczchaja, Merab Aładaszwili i Badri Markelija. W komunikacie opublikowano zdjęcia ochotników.
Pod koniec października br. władze gruzińskie informowały, że od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zginęło na froncie 23 obywateli Gruzji.
Od wielu tygodni szturmowany przez Rosjan Bachmut, miasto w obwodzie donieckim, jest terenem bardzo intensywnych walk. Armia ukraińska ocenia, że jest to „najbardziej krwawy, brutalny i ciężki” rejon w działaniach zbrojnych. Eksperci wskazują, że choć Rosja koncentruje się na zdobyciu Bachmutu i skierowała tam znaczne siły, to jednak zajęcie przez Rosjan tego miasta nie będzie mieć przełomowego znaczenia dla przebiegu wojny.
09:55. Na lewym brzegu Dniepru siły specjalne umieściły pierwszą flagę ukraińską
Żołnierze oddziału Carlson wchodzącego w skład ukraińskich sił specjalnych umieścili pierwszą flagę ukraińską na okupowanym lewym (wschodnim) brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim - podała w sobotę wieczorem agencja UNIAN na serwisie Telegram, powołując się na wideo opublikowane przez oddział.
Nagranie ukazało się na Facebooku na profilu oddziału Carlson. Widąć na nim fragment nabrzeża portowego i powiewający na jednej z konstrukcji ukraiński sztandar.
Tę flagę podnieśli żołnierze oddziału specjalnego Carlson - będzie to przyczółek do wyzwolenia spod okupacji lewego brzegu Chersońszczyzny
— głosi komentarz. Dodano w nim, że „operacja zakończyła się sukcesem”, nie podając jednak żadnych szczegółów na jej temat.
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) komentując nagranie ocenił, że jeśli zostanie ono potwierdzone, to „owo ograniczone wtargnięcie ukraińskie na wschodni brzeg Dniepru może otworzyć drogę siłom ukraińskim do operacji na tym brzegu”. Think tank przypomina, że umocnienia zauważone na lewym brzegu Dniepru wskazują, iż wojska rosyjskie oczekują ukraińskiej ofensywy w tym kierunku i przygotowywały linie obrony.
Oddział Carlson według ISW jest ochotniczą jednostką specjalną wywiadu lotniczego.
Położony na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru Chersoń, stolica obwodu na południu Ukrainy, został wyzwolony 11 listopada po blisko ośmiu miesiącach okupacji. Po tym, gdy wojska rosyjskie w wyniku ukraińskiej kontrofensywy wycofały się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru, rozpoczęły one regularne ostrzały miasta.
09:40. Ministerstwo obrony: poparcie Rosjan dla wojny znacząco spada
Ostatnie sondaże wskazują, że poparcie rosyjskiego społeczeństwa dla „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie znacząco spada, szczególnie od czasu „częściowej mobilizacji” z września - przekazało w niedziele brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, według przywoływanych przez niezależne rosyjskie media danych zebranych na użytek wewnętrzny przez Federalną Służbę Ochrony, 55 procent Rosjan opowiada się za rozmowami pokojowymi z Ukrainą, a tylko 25 procent twierdzi, że popiera kontynuowanie konfliktu. Dodano, że wyniki te są zbieżne z innym sondażem z października, w którym 57 procent respondentów mówiło, że jest za rozmowami, podczas gdy w kwietniu tego roku ok. 80 procent Rosjan twierdziło, że popiera operację.
Pomimo wysiłków władz rosyjskich mających na celu wymuszenie wszechobecnej kontroli środowiska informacyjnego, konflikt stał się coraz bardziej namacalny dla wielu Rosjan od czasu +częściowej mobilizacji+ z września 2022 roku. W sytuacji, gdy Rosja zapewne nie osiągnie większych sukcesów na polu walki w ciągu najbliższych miesięcy, utrzymanie nawet milczącej aprobaty dla wojny wśród społeczeństwa będzie prawdopodobnie coraz trudniejsze dla Kremla
— oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
07:24. ISW: Spodziewamy się nasilenia zimą walk na wschodzie Ukrainy
Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) zauważa w najnowszym raporcie, że początek zimy sprzyja przyspieszeniu tempa operacji ofensywnych na wschodzie Ukrainy i tempo to może wzrosnąć już w najbliższych tygodniach.
Tempo operacji prawdopodobnie wzrośnie w najbliższych tygodniach, gdy ciągłe chłody pozwolą ziemi zamarznąć na obszarze walk, szczególnie na wschodniej Ukrainie, gdzie operacje po obu stronach zostały zatrzymane przez błota. Prawdopodobnie ani Rosjanie, ani Ukraińcy nie zawieszą operacji ofensywnych w porze, która należy do jednej z najbardziej optymalnych dla walk z użyciem sprzętu zmechanizowanego
— prognozują analitycy.
ISW komentuje ponadto wizytę ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu w Mińsku. Zdaniem ośrodka jej celem było wywarcie presji na Białoruś, by dalej wspierała inwazję na Ukrainę. Amerykański think tank powtarza jednak swą wcześniejszą ocenę, że „jest mało prawdopodobne, by Białoruś włączyła się do wojny na Ukrainie, ze względu na czynniki wewnętrzne, które ograniczają chęć Alaksandra Łukaszenki do takiego kroku”.
07:23. Szef amerykańskiego wywiadu: Putin był zaskoczony porażką jego sił zbrojnych na Ukrainie
Prezydent Rosji Władimir Putin był zaskoczony taką porażką jego sił zbrojnych na Ukrainie, co może na pewien czas doprowadzić do zawężenia jego celów w kierunku ukraińskim - powiedział w sobotę na dorocznym Forum Obrony Narodowej w Kalifornii dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines.
Naprawdę myślę, że teraz dowiaduje się on coraz więcej o wyzwaniach stojących przed rosyjską armią. Ale nadal nie jest dla nas jasne, czy na tym etapie ma pełne pojęcie o tym, jak niebezpieczne one są
— mówił Haines.
06:50. RBN nałożyła sankcje na 10 osób, związanych z Cerkwią Prawosławną Ukrainy
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała w sobotę listę 10 przedstawicieli Cerkwi Prawosławnej Ukrainy lub osób blisko z nią związanych, które zostały objęte sankcjami ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zatwierdzonymi przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Według SBU większość z tych osób przebywa obecnie na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy lub za granicą. Sankcjami zostały objęte, ponieważ wysuwały różne inicjatywy antyukraińskie, w szczególności: proponowały włączenie kierowanych przez siebie diecezji do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, zgodziły się na współpracę z władzami okupacyjnymi, promowały narrację prorosyjską, usprawiedliwiały militarną agresję Rosji na Ukrainie.
Środki ograniczające wobec tych osób są wprowadzane na okres pięciu lat i będą dotyczyły blokady aktywów, ograniczenia operacji handlowych, zablokowania wycofywania kapitału poza granice Ukrainy itp. Ponadto wszyscy są pozbawieni odznaczeń państwowych Ukrainy, a także innych form uznania.
Osoby objęte sankcjami nie będą mogły też nabywać nieruchomości gruntowych na Ukrainie, prywatyzować własności państwowej i nie będą posiadały praw do własności intelektualnej.
00:01. Podsekretarz stanu spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy
Podsekretarz stanu USA Victoria Nuland spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – powiadomiła służba prasowa głowy państwa. „To sygnał solidarności w tych dniach, kiedy Putin wszedł na nowy poziom barbarzyństwa” - podkreśliła przedstawicielka amerykańskiej dyplomacji.
Nuland spotkała się także z szefem gabinetu prezydenta Andrijem Jermakiem.
Jak podaje portal Ukrainska Prawda, Amerykanka spędziła w Kijowie dwa dni. W piątek przybyła do ukraińskiej stolicy pociągiem wraz z szefem dyplomacji Ukrainy Dmytrem Kułebą z Łodzi, gdzie odbywało się spotkanie Rady Ministerialnej OBWE.
W ciągu dwóch dni Nuland odbyła spotkania z przedstawicielami rządu, różnych sił w parlamencie i organizacji społecznych.
Mój główny sygnał to sygnał solidarności w tych dniach, kiedy Putin wszedł na nowy poziom barbarzyństwa. Jednak Ukraina wygrywa w tej wojnie, Putin ją przegrywa, a my was wspieramy
— powiedziała Nuland, cytowana przez ukraiński portal.
red/PAP/wPolityce.pl/TT/FB/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/624772-relacja-284-dzien-wojny-flaga-ua-na-lewym-brzegu-dniepru