Trwa 243. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już ponad pół roku od rozpoczęcia inwazji. Ukraina prowadzi działania kontrofensywne na południu i wschodzie kraju, z kolei Rosja ogłosiła tzw. częściową mobilizację, a po pseudoreferendach - aneksję części okupowanych terytoriów. Agresor przeprowadza także masowe ataki rakietowe, artyleryjskie i z użyciem dronów-kamikadze na cele infrastruktury energetycznej i obiekty mieszkalne. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 24 października 2022 r.
22:06. Czy Rosja użyje broni nuklearnej? Departament Stanu USA: „Nie mamy sygnałów”
Nie mamy sygnałów wskazujących na przygotowania Rosji do użycia broni jądrowej i nie mamy powodów, by zmieniać nastawienie naszych sił jądrowych - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.
CZYTAJ WIĘCEJ: Czy Rosja użyje broni nuklearnej? Price: „Nie mamy sygnałów”. Moskwa eskaluje oskarżając Ukraińców. Stoltenberg: Musi przestać
Jesteśmy zaniepokojeni, że te oskarżenia Rosji (o użyciu przez Ukrainę „brudnej bomby”) mogą zostać użyte przez Rosję jako pretekst do dalszej eskalacji. Jednak w tej chwili nie widzimy żadnego powodu, by zmieniać postawę naszych sił jądrowych, ani nie mamy wskazań, by Rosja przygotowywała się do użycia broni jądrowej
— powiedział Price podczas konferencji prasowej. Zaznaczył jednak, że Rosja wielokrotnie oskarżała inne kraje o to, co sama robi.
21:48. Prezydent: mija osiem miesięcy wojny; obroniliśmy naszą niezależność
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przypomniał w poniedziałek, że tego dnia mija równo osiem miesięcy od rosyjskiej pełnowymiarowej napaści na Ukrainę. Ukraińcy obronili niezależność swojego państwa i Rosja już tego nie zmieni - dodał.
Co zmieniło się przez ten czas? Obroniliśmy niezależność naszego państwa i Rosja już tego nie zmieni. Krok po kroku wyzwalamy ukraińską ziemię. Wybrzmiewają teraz: Donbas, obwód charkowski, chersoński. Zabrzmi też obwód zaporoski i Krym - przyjdzie czas i cała Ukraina będzie wolna
— powiedział na nagraniu Zełenski.
Ukraina przełamuje tzw. drugą armię świata i od teraz Rosja będzie tylko żebrakiem. Coś tam wyżebrze w Iranie, coś próbuje wycisnąć z krajów zachodnich, wymyślając różne brednie o Ukrainie
— kontynuował.
Zaznaczył, że Rosja w związku z wojną traci swój potencjał gazowy, militarny, polityczny, ideologiczny.
Im więcej swojego potencjału Rosja straci teraz, tym więcej prawdziwej wolności otrzymają wszystkie narody zarówno obok Rosji, jak i wewnątrz niej. W pierwszej kolejności Ukraina
— oświadczył szef państwa.
19:40. Pentagon: Ukraińcy nie budują „brudnej bomby”
Oskarżenia Rosji są fałszywe, a Ukraińcy nie budują „brudnej bomby” - powiedział w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał jednocześnie, że nie ma sygnałów wskazujących, że Rosja przygotowuje się do użycia broni masowego rażenia.
Urzędnik odniósł się w ten sposób podczas telefonicznego briefingu prasowego do oskarżeń Rosji o to, że Ukraina planuje prowokację z użyciem „brudnej bomby”, czyli urządzenia rozsiewającego materiały promieniotwórcze.
Ukraińcy nie budują brudnej bomby
— powiedział oficjel. Pytany, czy do ataku bronią jądrową przygotowują się Rosjanie, odparł, że USA nie mają informacji wskazujących na to, by Rosja podjęła decyzję o użyciu tej broni. Dodał też, że nie ma sygnałów o zamiarze użycia przez Kreml broni chemicznej bądź biologicznej.
Komentując ostatnie kontakty wojskowe USA i Rosji - dwie rozmowy w ciągu trzech dni ministrów obrony oraz poniedziałkową rozmowę najwyższych rangą dowódców wojskowych obu krajów - przedstawiciel Pentagonu stwierdził, że USA są zobowiązane, by utrzymywać otwarte kanały komunikacji, a szef Pentagonu Lloyd Austin jest „skłonny odbyć tak wiele rozmów, ile trzeba”.
18:40. Zełenski skrytykował bierność Izraela wobec rosyjskiej agresji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował neutralną postawę władz Izraela wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. „Dla Izraela to nie czas na wybór” - powiedział w przemówieniu wideo podczas konferencji zorganizowanej przez izraelski dziennik „Haarec”.
„Czy Izrael jest z demokratycznym światem, który walczy ramię w ramię z egzystencjalnym zagrożeniem swojego istnienia? Czy z tymi, którzy przymykają oko na rosyjski terror, nawet jeśli kosztem dalszego terroru jest całkowite zniszczenie globalnego bezpieczeństwa?”
— pytał Zełenski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski skrytykował Izrael za neutralną postawę wobec agresji na Ukrainę. „Czy jest z demokratycznym światem?”
18:25. Media: Iran sprzedał Rosji 40 turbin do gazociągów
Iran ogłosił, że podpisał z Rosją kontrakt na dostawę 40 turbin do gazociągów - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na izraelski dziennik „Times of Israel”.
„Obecnie 85 proc. obiektów i urządzeń potrzebnych dla przemysłu gazowego jest budowanych w kraju i w oparciu o ten potencjał podpisano niedawno kontrakt na eksport 40 irańskich turbin do Rosji”
– powiedział dyrektor generalny irańskiej firmy ds. inżynierii i rozwoju gazu Reza Noushadi.
Problem z turbinami tłoczącymi rosyjski gaz pojawił się po raz pierwszy w lipcu, gdy w czasie przerwy konserwacyjnej doszło do sporu między Zachodem, zwłaszcza rządem Niemiec, a Rosją. Chodziło o turbinę, która po pracach serwisowych, wykonywanych przez producenta (Siemens Energy) w Kanadzie, powróciła do Niemiec. Urządzenie miało trafić do Niemiec tymczasowo, lecz cały czas pozostaje w Muelheim an der Ruhr (Nadrenia-Północna Westfalia), ponieważ Rosja odmówiła przyjęcia turbiny.
18:00. Kolejne postępy ukraińskiej armii!
Jak podają śledzące front media, dzięki udanej ofensywie ukraińskie wojska wypchnęły wroga z kolejnych osad w obwodzie ługańskim i donieckim.
17:57. Zasmucający widok. Tyle zostawiają po sobie Rosjanie…
To właśnie pozostawia po sobie „rosyjski pokój”. Wyzwolona wieś w obwodzie charkowskim. Teraz istnieje tylko na mapie…
— czytamy w opisie do nagrania zamieszczonego w sieci.
17:54. Tak ukraińscy żołnierze zrzucają flagi okupanta!
Ukraiński resort obrony opublikował symboliczne nagranie. Żołnierze zrzucają flagi rosyjskiego okupanta, przywracając flagę Ukrainy.
Ten dzień się zbliża. Ukraińska flaga powróci do każdego okupowanego ukraińskiego miasta i wsi. I z tą flagą powróci wolność
— napisano.
17:51. Lecą „głowy” po wybuchu na Moście Krymskim
Wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej Aleksander Suchanow został zwolniony po incydencie na moście krymskim. Był odpowiedzialny za bezpieczeństwo mostu
— informuje NEXTA.
17:50. Okupanci „ewakuują” z Chersonia nawet pomniki
Rosjanie ewakuują z Chersonia i Berysławia na lewy brzeg Dniepru okupacyjne administracje, ale także część mieszkańców. A poza tym? Okupanci wywożą pomniki. A dokładnie mowa o monumencie rosyjskiego generała Aleksandra Suworowa.
Jako powód podano zagrożenie przed ostrzałem. Ale?
Wczoraj rosyjscy propagandyści nawoływali do grabieży chersońskich muzeów i kościołów oraz usuwania z miasta wszystkiego, co wartościowe
— zauważa NEXTA.
17:30. Media: podejrzany o współpracę z Rosją szef Motor Siczy ma od 2000 roku rosyjskie obywatelstwo
„Honorowy szef” firmy Motor Sicz i były deputowany do parlamentu Ukrainy Wiaczesław Bohusłajew, który został zatrzymany w związku z podejrzeniem o współpracę z Rosją, ma od 2000 roku rosyjskie obywatelstwo - podały ukraińskie media.
83-letni Bohusłajew został zatrzymany 22 października przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w związku z podejrzeniem o współpracę i pomoc rosyjskim siłom okupacyjnym.
W poniedziałek program Schemy, projekt Radia Swoboda, powiadomił, że zatrzymany, „honorowy prezes” producenta turbin Motor Sicz, od 2000 roku posiada obywatelstwo Rosji. W tym czasie - jak podkreślono - czterokrotnie zasiadał w ukraińskim parlamencie i był członkiem komisji ds. obrony i bezpieczeństwa, co dawało mu dostęp do informacji stanowiących tajemnicę państwową.
Dziennikarze programu Schemy dotarli do dokumentów, które świadczą o tym, że Bohusłajew otrzymał rosyjski paszport w październiku 2000 roku w zamian za paszport ZSRR. Posiada też indywidualny numer płatnika podatków w Rosji.
W niedzielę SBU poinformowała o zatrzymaniu prezesa i szefa departamentu ds. współpracy z zagranicą Motor Siczy. Są podejrzani o kolaborację i wspieranie Rosji. Zatrzymanie przeprowadzono w ramach postępowania dotyczącego nielegalnego dostarczania przez Motor Sicz towarów wojskowego przeznaczenia rosyjskiemu lotnictwu szturmowemu
Według śledczych kierownictwo zakładów działało w zmowie ze zbliżonymi do Kremla przedstawicielami rosyjskiego przedsiębiorstwa Rostiech. To jeden z głównych producentów uzbrojenia dla sił zbrojnych Rosji.
16:10. Rosjanie nie dostarczają żywności do Chersonia i zamknęli tam supermarkety
Rosyjskie siły okupacyjne chcą spowodować w Chersoniu na południu Ukrainy kryzys humanitarny; do miasta przestano dostarczać produkty spożywcze i zamknięto supermarkety - poinformował Serhij Chłań, lojalny wobec Kijowa deputowany do rady obwodu chersońskiego.
„Okupanci wstrzymali dostawy wszelkich produktów spożywczych do Chersonia i prawobrzeżnej części obwodu. Na targach już od dawna nie są przyjmowane ruble, brały je tylko ich supermarkety… Rosyjskie supermarkety ostrzegły, że w niedzielę działają po raz ostatni i dzisiaj wywożą swoje wyposażenie. Małe sklepy nadal pracują, ale przyjmują tylko (ukraińską) hrywnę. Tam jeszcze są produkty”
— powiedział Chłań, cytowany przez agencję Ukrinform.
Zaznaczył, że większość mieszkańców miasta posłuchała rad i zrobiła zapasy jedzenia oraz wody, a także znalazła bezpieczne miejsce, by czekać tam na wyzwolenie przez siły zbrojne Ukrainy.
Chłań ostrzegł, że stworzenie przez okupacyjne władze terytorialnej obrony Chersonia - do której mają wejść osoby pozostające w mieście - może przekształcić się w mobilizację.
Zaznaczył, że część mieszkańców „ewakuowanych” na lewy brzeg Dniepru może być wywiezionych na anektowany Krym. Według niego ludzie będą wykorzystywani na wschodnim brzegu przez rosyjskie wojsko jako tzw. żywa tarcza.
15:58. Niemcy wkrótce przekażą Ukrainie kolejne trzy systemy obrony powietrznej Iris-T
Niemcy wkrótce przekażą Ukrainie kolejne trzy systemy obrony powietrznej Iris-T - zapowiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas V Niemiecko-Ukraińskiego Forum Gospodarczego.
15:45. Ołeksij Makiejew oficjalnie nowym ambasadorem Ukrainy w Berlinie
Ołeksij Makiejew jest już oficjalnie od poniedziałku nowym ambasadorem Ukrainy w Niemczech, w południe złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Wcześniej Makiejew zajmował stanowisko komisarza ds. sankcji wobec Rosji.
Makiejew wręczył prezydentowi Frankowi-Walterowi Steinmeierowi listy uwierzytelniające oraz pismo odwołujące jego poprzednika Andrija Melnyka. Formalności dopełniono w oficjalnej rezydencji niemieckiego prezydenta na zamku Bellevue w Berlinie.
„To dla mnie wielki zaszczyt reprezentować moją Ukrainę w Niemczech”
– skomentował Makiejew, któremu towarzyszyła małżonka Ołena Makiejewa.
Nowy ambasador przyjechał do Berlina samochodem z Ukrainy w ubiegły poniedziałek. Jego poprzednik, Andrij Melnyk, wrócił już na Ukrainę po blisko ośmiu latach pracy na stanowisku szefa ukraińskiej dyplomacji w Berlinie. Melnyk zasłynął jako dyplomata wyrażający „niezwykle surowe stanowisko” wobec rządu niemieckiego” – przypomina dpa.
15:35. Szef MSZ Łotwy: Rosja ma wystarczające zasoby, by długo prowadzić wojnę
Rosja ma wystarczające zasoby, by jeszcze długo prowadzić wojnę, dlatego Zachód nie może zmniejszać swojej pomocy dla Ukrainy - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs. Żeby poradzić sobie z Hitlerem, też kiedyś potrzebnych było kilka lat - dodał.
W opinii szefa MSZ, doznając militarnych klęsk pod Chersoniem, rosyjskie władze mogą sięgnąć po prowokacje, np. zastosować „brudną bombę” - pisze portal LSM.
W miniony weekend w rozmowach telefonicznych z zachodnimi politykami minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oskarżał Ukrainę o plan zastosowania „brudnej bomby”.
Rinkeviczs ironizował, że Szojgu, który w ostatnich miesiącach na tle rosyjskich porażek na froncie pozostawał w cieniu, „nagle stał się głównym rosyjskim dyplomatą”.
„Myślę, że mogą być tu różne wersje, ale nie mogę wykluczyć też tego, że przygotowywana jest jakaś prowokacja ze strony Rosji. Jest to mało prawdopodobne, że Rosja teraz otwarcie wykorzysta taktyczną broń jądrową, ale, powiedzmy, zastosuje jakieś inne prowokacje, w tym tzw. brudne bomby… Nie można teraz niczego wykluczyć”
— powiedział.
Szef MSZ, cytowany przez LSM, podkreślił, że Rosja ma wystarczające zasoby, by jeszcze długo prowadzić wojnę na Ukrainie, dlatego Zachód nie może zmniejszać swojego wsparcia dla Ukraińców.
„Żeby poradzić sobie z Hitlerem, też kiedyś potrzeba było dużo czasu - kilku lat” - wskazał.
14:50. MSZ: 10 mln ludzi na świecie nie otrzymało na czas żywności z powodu polityki Rosji
10 mln ludzi na świecie nie otrzymało na czas żywności z powodu rosyjskiej agendy politycznej - oświadczyło MSZ Ukrainy, oskarżając Moskwę o sztucznie wywołane opóźnienia podczas inspekcji statków ze zbożem na Morzu Czarnym.
MSZ wyraziło zaniepokojenie działaniami Kremla prowadzącymi do opóźnień w funkcjonowaniu korytarza zbożowego na Morzu Czarnym. Według resortu od 14 października rosyjscy inspektorzy znacząco wydłużają proces inspekcji statków zmierzających do ukraińskich portów w celu załadunku zboża albo wypływających stamtąd z ładunkiem. Wskutek tych działań ok. 165 statków utknęło w kolejce w pobliżu cieśniny Bosfor, a liczba ta rośnie każdego dnia - czytamy w komunikacie resortu dyplomacji.
Ministerstwo oceniło, że opóźnienia rosyjskich inspekcji są motywowane politycznie.
„W ostatnim czasie rosyjskie władze próbowały podawać w wątpliwość (funkcjonowanie) korytarza zbożowego bez żadnych uzasadnionych podstaw, żądając nowych korzyści za zgodę Moskwy na przedłużenie porozumienia” - dodano.
W ocenie MSZ działania Rosji negatywnie wpływają na światowe bezpieczeństwo żywnościowe, w szczególności na globalnym Południu. Opóźnienia podczas inspekcji już uniemożliwiły Ukrainie eksport dodatkowych 3 mln ton zboża. „10 mln ludzi na świecie nie otrzymało na czas żywności z powodu rosyjskiej agendy politycznej” - oświadczył resort.
Wezwano społeczność międzynarodową, aby zażądała od Rosji zaprzestania sztucznego opóźniania inspekcji.
„Nie możemy pozwolić Kremlowi na to, by trzymał miliony ludzi w charakterze zakładników swoich głodowych igrzysk” - podkreślono.
13:10. Były szef Banku Narodowego Ukrainy poszukiwany
Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) poinformowało, że poszukiwany jest były szef Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko. Trwa również dochodzenie w sprawie dwóch innych osób, które miały popełnić przestępstwa finansowe, piastując kierownicze stanowiska w Ukrhazbanku w latach 2014-2019.
Jak oznajmiło NABU w komunikacie, Szewczenko oraz jeszcze dwoje byłych pracowników Ukrhazbanku są poszukiwani w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw – kradzieży ponad 200 mln hrywien, czyli blisko 27 mln zł według aktualnego kursu.
Urząd antykorupcyjny powiadomił, że podejrzani nie stawili się na wezwania śledczych.
12:20. Holenderscy eksperci wyjeżdżają na Ukrainę badać rosyjskie zbrodnie
Zespół specjalistów medycyny sądowej z Holandii wyjeżdża na Ukrainę, aby pomóc w dochodzeniu w sprawie rosyjskich zbrodni - poinformował portal NOS. Holendrzy podejmują te działania w imieniu Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze.
Holenderscy specjaliści będą prowadzić prace m.in. przy masowych grobach odkrytych na Ukrainie. „To niezależne śledztwo” – powiedział rozgłośni NOS Radio 1 Angelo Wouters z żandarmerii wojskowej (Koninklijke Marechaussee), który stoi na czele zespołu.
Wouters podkreślił, że chociaż Rosja nie uznaje trybunału i ściganie odpowiedzialnych za zbrodnie będzie utrudnione, to ustalenie skali rosyjskich przestępstw jest „obowiązkiem w stosunku do ofiar”.
Będzie to druga wizyta ekspertów z Niderlandów. Do pierwszego wyjazdu doszło pod koniec kwietnia, również w celu zbierania dowodów dla MTK.
10:50. Wywiad wojskowy: Rosjanie planują obronę w Chersoniu
Rosjanie stworzyli iluzję, że wycofują się z Chersonia, a w rzeczywistości wysyłają tam nowe wojska i przygotowują się do obrony w okupowanym mieście – powiedział w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow.
Według szefa Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) nie można powiedzieć, że „właśnie teraz Rosjanie uciekają z Chersonia”.
„Pod wieloma względami (informacje o ewakuacji) to operacja informacyjna i manipulacja. Są pewne fakty. Wywożą np. Promswiaźbank, inne struktury finansowe Rosjan. Przy tym wywożona jest gotówka, serwery, tak zwane władze okupacyjne, przewożone są osoby niechodzące, ciężko ranni są wywożeni. Ze szpitali wypisywani są ci, którzy mogą samodzielnie chodzić. Prowadzona jest ta szalona kampania informacyjna: +my dbamy o ludzi+ itd.”
– powiedział Budanow.
Jak zaznaczył, Rosjanie „tworzą iluzję, jakoby wszystko przepadło”.
„A jednocześnie przerzucają tam nowe oddziały wojsk i przygotowują ulice miasta do walk” – dodał.
Według wojskowego Rosjanie przygotowują się na wypadek, gdyby „musieli szybko podejmować decyzje”, np. pod naporem ukraińskiej ofensywy, jeśli siłom ukraińskim uda się przejąć kontrolę chociażby nad Zaporą Kachowską, obecnie jedyną w pełni działającą trasą transportową.
„Albo (będą musieli) bardzo szybko opuścić miasto i wycofać się, albo ryzykują, że znajdą się w sytuacji podobnej do tej, w której były nasze wojska w Mariupolu. Sytuacja jest trochę inna, ale koncepcyjnie bardzo podobna. Rozumiejąc to wszystko, oni przygotowują warunki do tego, by można było szybko się wycofać w razie potrzeby”
– powiedział Budanow.
„Ale oni nie przygotowują się do odwrotu teraz. Teraz szykują się do obrony” – zaznaczył.
Budanow wypowiedział się też m.in. o ryzyku wysadzenia przez Rosjan zapory kachowskiej elektrowni wodnej na Dnieprze. Jego zdaniem całkowite wysadzenie zapory doprowadziłoby do zalania lewego (wschodniego) brzegu Dniepru (na którą wycofywaliby się Rosjanie) i zmusiło rosyjskie siły do wycofania się na Krym. Zniszczenie zapory odcięłoby całkowicie możliwość dostarczania wody na okupowany Krym, a także uniemożliwiłoby funkcjonowanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
Szef HUR zaznaczył również, że według informacji strony ukraińskiej zaminowana jest na razie część zapory, a do wysadzenia całości obiektu potrzebne byłyby dodatkowe ogromne i odpowiednio rozlokowane ładunki, bo wysadzenie takiego obiektu wymagałoby „dziesiątek ton materiałów wybuchowych”.
Celem ewentualnego wysadzenia zapory przez Rosjan miałoby być zatrzymanie ukraińskiej kontrofensywy. Budanow ocenił, że nawet gdyby do tego doszło, ten efekt byłby ograniczony w czasie.
Władze Ukrainy alarmowały wcześniej, że Rosjanie mogą wysadzić zaporę, by osłonić swój odwrót i utrudnić działania sił ukraińskich. Oznaczałoby to ogromną katastrofę i zalanie ok. 80 miejscowości.
10:30. Rządy Francji, W. Brytanii i USA potwierdziły swoje wsparcie dla Ukrainy po oskarżeniach Rosji ws. „brudnej bomby”
Szefowie MSZ Francji, Wielkiej Brytanii i USA wydali wspólne oświadczenie, w którym potwierdzili swoje poparcie dla suwerenności Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji oraz odrzucili „jawnie fałszywe zarzuty” Moskwy, jakoby Ukraina zamierzała przeprowadzić prowokację z użyciem „brudnej bomby” na własnym terytorium.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraina użyje „brudnej bomby” na swoim terytorium? Szefowie MSZ Francji, Wielkiej Brytanii i USA odrzucają fałszywe oskarżenia Rosjan
08:34. Rosjanie wywierają presję fizyczną i moralną na pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Siły rosyjskie okupujące Zaporoską Elektrownię Atomową zmuszają jej ukraiński personel do podpisywania kontraktów z Rosatomem, wywierając na pracowników presję fizyczną i psychiczną – informuje w poniedziałek rano sztab generalny armii ukraińskiej.
Pracownikom elektrowni atomowej zakazano wyjazdu na terytoria kontrolowane przez władze Ukrainy – podano. Rosyjskie wojska stacjonujące na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odbyły rotację.
Sztab informuje w raporcie opublikowanym na Facebooku, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe i 28 lotniczych, a także 65 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Celem ataków stały się obiekty infrastruktury cywilnej w Bachmucie, Zaporożu, Mikołajowie i Nowotawryczeskim (obwód zaporoski).
Jak podano w raporcie, na froncie przeciwnik dąży do utrzymania okupowanych terenów i poprawy swojego położenia taktycznego, skupiając się na działaniach obronnych na szeregu odcinków. Na kierunkach bachmuckim i awdijiwskim w obwodzie donieckim prowadzi działania ofensywne.
Siły ukraińskie odparły w ciągu doby ataki w Zemlankach i Czuhuniwce w obwodzie charkowskim przy granicy z Rosją, a także w obwodzie donieckim w rejonie miejscowości: Sołedar, Bachmut, Andrijiwka, Kliszczijiwka, Nowomychajliwka, Marjinka, Newelske, Perwomajske i Awdijiwka.
Utrzymuje się zagrożenie w postaci ataków rakietowych i lotniczych na infrastrukturę krytyczną, w tym z terytorium Białorusi. Dotyczy to także zastosowania irańskich bezzałogowców (dronów-kamikadze Shahed-136).
Sztab zaznacza, że na terytorium Białorusi, która graniczy z północną Ukrainą, trwają inspekcje zasobów mobilizacyjnych. Przy władzach lokalnych powstały specjalne grupy, których zadaniem jest sprawdzanie informacji na temat potencjalnych poborowych.
Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w ciągu doby 11 ataków na cele przeciwnika, uderzając m.in. w punkty koncentracji wojsk i sprzętu. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 12 dronów Shahed-136.
Wojska rakietowe i artyleria Ukrainy raziły cztery rosyjskie punkty dowodzenia, pięć miejsc koncentracji wojsk i sprzętu, cztery magazyny z amunicją, kompleks przeciwlotniczy, stanowiska artylerii itp.
07:50. Używane przez Rosję irańskie drony są łatwym celem
Używane przez Rosję na Ukrainie irańskie drony są powolne, głośne i latają na niskich wysokościach, co sprawia, że ukraińska obrona coraz skuteczniej je unieszkodliwia - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
Rosja nadal używa irańskich bezzałogowych statków powietrznych (UAV) przeciwko celom na terenie Ukrainy. Ukraińskie starania w celu unieszkodliwienia UAV Shahed-136 są coraz bardziej skuteczne. Oficjalne źródła, w tym prezydent (Wołodymyr) Zełenski, twierdzą, że do 85 proc. ataków jest przechwytywanych
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Te UAV są powolne, głośne i latają na niskich wysokościach, co sprawia, że pojedyncze maszyny są łatwym celem dla konwencjonalnej obrony powietrznej. Rosja prawdopodobnie zużywa dużą liczbę irańskich UAV Shahed-136 w celu penetracji coraz skuteczniejszej ukraińskiej obrony powietrznej. Prawdopodobnie używa ich jako substytutu produkowanej w Rosji precyzyjnej broni dalekiego zasięgu, której coraz bardziej brakuje
— dodano.
07:45. Skąd nagłe telefony rosyjskiego ministra obrony?
Presja na Ukrainę, ograniczenie dostaw broni do tego kraju i zastraszenie NATO to według amerykańskiego ośrodka Instytut Studiów nad Wojną (ISW) cel rozmów telefonicznych, jakie rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przeprowadził w niedzielę ze swymi odpowiednikami w kilku państwach Sojuszu Północnoatlantyckiego.
06:00. Reznikow: w związku z oskarżeniami Rosji zapraszamy misje obserwacyjne ONZ i MAEA
Ukraiński minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow wystosował zaproszenie dla misji monitorujących ONZ i MAEA wobec rosyjskich oskarżeń pod adresem Ukrainy o rzekome przygotowania do użycia „brudnej” broni nuklearnej. Reznikow zażądał też przestrzegania art. 4 Memorandum Budapesztańskiego - poinformował w poniedziałek portal Ukrainska Prawda.
Każdego dnia armia ukraińska wyzwala naszą ziemię od rosyjskiego brudu. Pomysł „brudnej bomby” jest dla nas odrażający. Zapraszamy misje monitorujące ONZ i MAEA (Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - PAP) do odwiedzenia Ukrainy. Świat powinien odpowiedzieć na szantaż nuklearny Rosji. Żądamy przestrzegania art. 4 Memorandum Budapesztańskiego
— napisał Reznikow na Twitterze.
Jak przypomniała Ukrainska Prawda, w niedzielę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zadzwonił do ministrów obrony kilku krajów NATO (Francji, Wielkiej Brytanii, Turcji i USA) twierdząc, że Ukraina ma jakoby przygotowywać się do użycia „brudnej bomby”. Nie podał jednak na to żadnych dowodów.
Twierdzenia Szojgu zostały potępione przez ukraińskiego przez ministra spraw zagranicznych Dmytro Kełebę a prezydent Ukrainy Włodymyr Zełenski oświadczył, że świat powinien odpowiedzieć „w możliwie najostrzejszy sposób” na tą kolejną eskalację ze strony Federacji Rosyjskiej.
Artykuł 4 Memorandum Budapesztańskiego z 1994 r. zobowiązuje kraje-sygnatariusze do udzielenia pomocy Ukrainie, jako krajowi nie posiadającemu broni nuklearnej, gdyby stała się ona ofiarą aktu agresji, lub groźby agresji z użyciem broni nuklearnej.
Memorandum, podpisane przez Rosję, Wielką Brytanię i USA, udziela Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa w związku z przystąpieniem przez nią do Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (NPT). Ukraina jednostronnie zrzekła się posiadania broni nuklearnej.
00:38. Z obwodu kijowskiego Rosjanie wywieźli 147 osób, los 89 wciąż jest nieznany
Podczas okupacji wiosną br. obwodu kijowskiego Rosjanie wywieźli stamtąd 147 osób do Rosji i na Białoruś, los 89 osób wciąż jest nieznany - poinformował szef regionu Ołeksij Kułeba. Zaznaczył, że są to tylko oficjalne dane.
Kułeba poinformował o tym w komunikacie wydanym po spotkaniu z ukraińską dziennikarką telewizyjną Kateryną Osadczą. Prowadzi ona program, który pomaga w poszukiwaniu zaginionych.
Tylko według oficjalnych danych podczas okupacji obwodu kijowskiego najeźdźcy nielegalnie wywieźli 147 cywilów ukraińskich na terytorium Białorusi i Federacji Rosyjskiej. 43 mieszkańców regionu jest w niewoli. 89 zostało wywiezionych i ich los jest nieznany
— napisał Kułeba w serwisie Telegram.
Wyraził przekonanie, że deportacje i uprowadzenia ludzi, jakich dopuszcza się Rosja, są zbrodnią wobec cywilów ukraińskich, „o której powinien wiedzieć cały świat”
00:32. Zełenski: Broni jądrowej, o którą oskarża nas Szojgu, może użyć tylko jego zwierzchnik
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, komentując twierdzenia ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu o zamiarze użycia przez Ukrainę „brudnej bomby”, że broni jądrowej w Europie może użyć tylko zwierzchnik rosyjskiego ministra - Władimir Putin.
Prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu wideo skomentował rozmowy telefoniczne Szojgu, który zwrócił się w niedzielę do ministrów obrony kilku krajów NATO.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Szojgu wydzwania do europejskich ministrów. Oskarża Ukrainę… o plany użycia „brudnej bomby”. Kułeba: To równie absurdalne, co niebezpieczne
Jeśli ktoś może użyć broni jądrowej w naszej części Europy, to tylko jeden podmiot - ten, który kazał towarzyszowi Szojgu gdzieś zadzwonić
— powiedział Zełenski.
Tam, gdzie przychodzi Rosja, pozostawia za sobą masowe groby, katownie, zniszczone miasta, zaminowane ziemie, zniszczoną infrastrukturę i klęski żywiołowe. Tak więc, gdy dziś rosyjski minister urządza maraton telefoniczny i dzwoni do zagranicznych ministrów, opowiadając o tzw. brudnej bombie jądrowej, to wszyscy dobrze rozumieją, kto w tej wojnie jest źródłem wszystkich brudów, jakie tylko można sobie wyobrazić
— powiedział Zełenski.
To Rosja szantażuje katastrofą promieniotwórczą w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. To trajektoria rosyjskich rakiet przebiega nad ukraińskimi obiektami atomowymi. (…) To Rosja stosuje amunicję fosforową, miny przeciwpiechotne i cały wachlarz uzbrojenia przeciwko infrastrukturze cywilnej
— powiedział Zełenski.
Dodał:
Jeśli Rosja dzwoni i mówi, jakoby Ukraina coś przygotowuje, to oznacza to jedno: że sama Rosja już to przygotowała. Uważam, że świat powinien teraz zareagować maksymalnie ostro.
red./wPolityce.pl/PAP/TT/FB/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/619368-relacja-243-dzien-wojny-rosjanie-opuszczaja-cherson