Trwa 241. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już ponad pół roku od rozpoczęcia inwazji. Ukraina prowadzi działania kontrofensywne na południu i wschodzie kraju, z kolei Rosja ogłosiła tzw. częściową mobilizację, a po pseudoreferendach - aneksję części okupowanych terytoriów. Agresor przeprowadza także masowe ataki rakietowe, artyleryjskie i z użyciem dronów-kamikadze na cele infrastruktury energetycznej i obiekty mieszkalne. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 22 października 2022 r.
23:27. Rosjanie niszczą Mariupol
19:50. Rosjanie wywożą z Chersonia jeńców i uprowadzonych
Pod pozorem ewakuacji z okupowanego Chersonia wojska rosyjskie wywożą jeńców i uprowadzonych, wśród nich może być uprowadzony w czerwcu mer Chersonia Ihor Kołychajew - poinformowały w sobotę władze miejskie lojalne wobec Kijowa.
Mamy informację, że wieczorem 20 października rosyjscy najeźdźcy pod pozorem +ewakuacji+ zaczęli wywozić w nieznanym kierunku z kolonii karnych w Chersoniu, aresztów śledczych i tymczasowych osoby wzięte do niewoli. Wśród jeńców są zarówno kobiety, jak i mężczyźni
— oświadczyła Hajane Ohanesjan, rzeczniczka rady miejskiej Chersonia.
Urzędniczka, której wypowiedź przekazała agencja Ukrinform, uważa za bardzo prawdopodobne, że wśród przetrzymywanych osób jest uprowadzony przez Rosjan Kołychajew.
Ohanesjan podkreśliła, że zatrzymani przez Rosjan mieszkańcy Chersonia przebywali w aresztach w nieludzkich warunkach. W celach przeznaczonych do kilkudniowego pobytu trzech osób trzymano miesiącami po dziesięciu ludzi i więcej. Jeńcy nie otrzymywali normalnego pożywienia ani leków.
28 czerwca Ihor Kołychajew został aresztowany, najprawdopodobniej w celu stłumienia oporu wobec okupacji rosyjskiej. Chersoń jest okupowany od początku marca br.
18:50. Sztab: grupy armii rosyjskiej opuszczają obwód chersoński
Poszczególne oddziały wojsk rosyjskich okupujących obwód chersoński na południu Ukrainy opuszczają ten region; Rosjanie wyjechali m.in. z miejscowości: Czariwne i Czkałowe, a z Berysławia ewakuowali oficerów - podał sztab generalny armii ukraińskiej.
„Według naszych danych przeciwnik całkowicie opuścił miejscowości: Czariwne i Czkałowe, a z Berysławia ewakuowano oficerów i personel medyczny”
— głosi komunikat sztabu opublikowany w sobotę wieczorem.
Dodano w nim, że nasilają się przypadki ograbiania miejscowych mieszkańców przez wyjeżdżających Rosjan. Do coraz liczniejszych takich incydentów dochodzi w głównym mieście obwodu - Chersoniu. Rosjanie zabierają mieszkańcom samochody i usiłują przejechać na drugą stronę Dniepru przeprawą promową.
Według dostępnych informacji Rosjanie całkowicie opuścili miejscowości Czariwne i Czkałowe, a z Berysławia ewakuowano oficerów i personel medyczny - wynika z komunikatu sztabu generalnego armii ukraińskiej.
18:40. Stuacja w Bachmucie
18:00. Moskwa przygotowuje schrony
W moskiewskich szpitalach, szkołach i blokach zaczęto remontować schrony - podaje niezależny rosyjski serwis Meduza.
17:05. Jak długa jest linia frontu? Te grafiki zmieniają perspektywę!
Ukraiński resort obrony opublikował wymowne grafiki z długością linii frontu.
Dla tych, którym trudno wyobrazić sobie całą długość linii frontu wojny rosyjsko-ukraińskiej, jest to: odległość z Barcelony do Warszawy; prawie cała długość granicy USA z Meksykiem; odległość od Etorofu [inna nazwa: Iturup - red.] do Nagasaki w Japonii; odległość od Moskwy do Hagi
— czytamy.
17:01. Orkowie Putina żyli w chlewie. Dosłownie!
Jak informuje NEXTA, Siły Zbrojne Ukrainy pokazały chlew, w którym mieszkali okupanci. Tak, dosłownie jest to… chlew po świniach w jednym z gospodarstw.
Tak jak w programie „W świecie zwierząt”: dzikie świnie w swoim zwykłym środowisku
— skomentowano.
16:56. Ponad 1,4 mln ukraińskich gospodarstw domowych bez elektryczności!
Rosyjskie ataki odcięły elektryczność ponad 1,4 mln ukraińskim gospodarstwom domowych. Informację przekazał zastępca szefa sztabu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Kyryło Tymoszenko - podaje The Kyiv Independent.
Jak poinformowano, rosyjskie ataki w październiku odcięły dostawy prądu do 672 000 gospodarstw domowych w obwodzie chmielnickim, 188 400 w obwodzie mikołajowskim, 102 000 w obwodzie wołyńskim, 242 000 w obwodzie czerkaskim, 174 790 w obwodzie rówieńskim, 61 913 w obwodzie kirowohradzkim i 10 500 w obwodzie odeskim.
Ukraińcy przygotowują się na ostrą zimę i nie poddają się!
— komentuje b. szef MSW Anton Heraszczenko.
16:54. Problemy z Siecią na południowej Ukrainie
Jak informuje kanał NEXTA, w południowych regionach Ukrainy występują poważne problemy z dostępem do Internetu.
16:52. Ukraiński śmigłowiec w akcji!
Na nagraniu widzimy ukraiński śmigłowiec szturmowy Mi-24 w działaniach bojowych przeciwko Rosjanom.
16:48. Wrak rosyjskiej rakiety w obwodzie kijowskim
Szef regionalnej policji pokazał zdjęcia wraku rakiety o ładunku 400 kg, która została zestrzelona nad rejonem Kijowa.
16:40. Rosja chce wywołać falę uchodźców z Ukrainy do Europy
Poprzez ostrzały ukraińskiej infrastruktury cywilnej władze Rosji próbują wywołać katastrofę humanitarną i sprowokować nową falę uchodźców do krajów europejskich - ocenił w sobotę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
„Kreml chce sprowokować, poprzez ataki na krytyczną infrastrukturę ukraińską, nowe fale uchodźców do Europy. To, czy (Władimirowi) Putinowi uda się zrealizować dzisiaj jego plan, zależy wyłącznie od liderów w stolicach europejskich”
— napisał Podolak na Twitterze. Dodał następnie, że „jedynym sposobem powstrzymania katastrofy humanitarnej” jest szybkie przekazanie Ukrainie środków obrony przeciwlotniczej
Również premier Ukrainy Denys Szmyhal ostrzegł w wywiadzie dla niemieckiego „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, że Rosja chce, by Ukraina „wpadła w katastrofę humanitarną”, jakiej Europa nie widziała od czasów II wojny światowej. „Jeśli Ukraina nie będzie miała zasilania, elektryczności i wody, to może to wywołać nowe tsunami migracyjne” - powiedział Szmyhal w wywiadzie, którego fragmenty opublikowano w sobotę.
16:15. Ołena Zełenska: ukraińskie dzieci nie mają już normalnego dzieciństwa
Ukraińskie dzieci, niezależnie od tego, czy uciekły przed wojną z kraju, czy pozostały w ojczyźnie, nie mają już normalnego dzieciństwa - powiedziała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na targach książki we Frankfurcie. Wraz z pierwszą damą Niemiec Elke Buedenbender Zełenska wspiera projekt książkowy skierowany do ukraińskich dzieci-uchodźców.
„Stare rytuały, takie jak czytanie na głos przed snem, na pół godziny przywracają dzieciom poczucie zadomowienia i bezpieczeństwa”
— podkreśliła Zełenska w zdalnym wystąpieniu.
Zełenska i Buedenbender są patronkami projektu „Better Time Stories” (Historie o lepszych czasach), w ramach którego ukraińskie dzieci, które uciekły z Ukrainy, mogą otrzymać pakiet powitalny złożony z pięciu książek obrazkowych w dwóch językach o pocieszeniu, miłości i optymizmie - informuje agencja dpa.
15:40. Prezydent Zełenski o atakach na cywilną infrastrukturę: świat może i powinien zatrzymać rosyjski terror
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał „taktyką terrorystów” prowadzone przez Rosję ostrzały infrastruktury cywilnej. „Świat może i powinien zatrzymać ten terror” - zaapelował Zełenski, komentując sobotnią falę ataków sił rosyjskich.
Zełenski opublikował w serwisie Telegram zdjęcie płonącego obiektu. „To tylko jeden z przykładów, jak wróg próbuje nas złamać. To podłe bombardowania krytycznie ważnych obiektów. Typowa taktyka terrorystów. Świat może i powinien zatrzymać ten terror” - napisał przywódca Ukrainy.
„Agresor nadal terroryzuje nasz kraj. Przeprowadził od godzin nocnych zmasowany atak: (użył) 36 rakiet” - dodał, podkreślając, że większość pocisków została zestrzelona. Podziękował żołnierzom ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.
14:40. Obiekt energetyczny w Łucku zniszczony w wyniku ataku rosyjskiego
Obiekt energetyczny w Łucku, na zachodzie Ukrainy, który rankiem w sobotę był celem rosyjskiego ataku rakietowego został faktycznie zniszczony, jego naprawa nie jest na razie możliwa - poinformował mer miasta Ihor Poliszczuk.
Szkody są „krytyczne”, obiekt został „faktycznie zniszczony i jego odnowienie jest na razie niemożliwe” - napisał mer na Facebooku.
Dodał w komentarzu, że według wstępnych danych obiekt został ostrzelany trzema pociskami Ch-101.
Armia rosyjska przeprowadziła rano zmasowany atak rakietowy na terytorium Ukrainy. Ostrzelano obiekty infrastruktury krytycznej w różnych regionach kraju. Jak poinformowało biuro (kancelaria) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, w wyniku tych ataków około 1,5 mln ludzi pozostało bez prądu. Są to mieszkańcy obwodów: chmielnickiego, rówieńskiego, wołyńskiego, czerkaskiego, kirowohradskiego, mikołajewskiego i odeskiego.
14:20. Okupanci nakazali mieszkańcom natychmiast opuścić Chersoń
Okupacyjne władze nakazały mieszkańcom Chersonia na południu Ukrainy „natychmiastowe” opuszczenie miasta i udanie się na lewy brzeg Dniepru - pisze portal Ukrainska Prawda.
Rosyjskie władze okupacyjne, cytowane przez ukraiński serwis, zarządziły „natychmiastowe” opuszczenie miasta w związku z „napiętą sytuacją na froncie, podwyższonym ryzykiem zmasowanych ostrzałów miasta i ryzykiem ataków terrorystycznych”. Polecono, by mieszkańcy wzięli ze sobą dokumenty, pieniądze, wartościowe rzeczy i ubrania.
Ukrainska Prawda przypomina, że w czwartek pojawiły się informacje o tym, że rosyjscy okupanci przemieszczają sprzęt wojskowy i skład osobowy z prawego na lewy brzeg Dniepru na tle niedawnych sukcesów ukraińskich sił zbrojnych podczas kontrofensywy.
Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że siły rosyjskie przygotowują okupowany Chersoń do walk ulicznych. Jak przekazano, miasto opuściła duża część mieszkańców, a wojskowi przebierają się w cywilne ubrania i zamieszkują w opuszczonych mieszkaniach.
12:55. SBU: zmobilizowani niedawno Rosjanie są rzucani w środek piekła
Zmobilizowani niedawno Rosjanie rzucani są przez dowódców w środek piekła - pisze Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na przechwycone rozmowy rosyjskich żołnierzy, którzy są w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
„Rosyjscy zmobilizowani w Donbasie zaczęli panikować: dopiero co zmobilizowanych raszystów (Rosjan) rzucają w środek piekła (…)”
— czytamy w komunikacie SBU.
Jak dodano, zmobilizowani „masowo” dzwonią do swoich bliskich i „błagają o wyciągnięcie ich z wojny za wszelką cenę”.
Żołnierz, którego rozmowę przytacza SBU, prosi żonę, aby ta zadzwoniła w jego sprawie m.in. do rodziców. „Podnoście ten temat znowu na szczeblu Bogomaza (gubernator obwodu briańskiego w Rosji - PAP)” - apeluje.
„Wszystkich nas na przód, na ch** wysyłają! Tam około 40 tys. ukraińskich żołnierzy stoi… Z plutonu, który był, który wyszedł, trzech żywych zostało”
— mówi. Wojskowy wulgarnymi słowami określa miejsce, w które wysyłani są żołnierze i stwierdza, że dowództwo oszalało.
Według SBU dopiero na Ukrainie rosyjscy zmobilizowani „zrozumieli, że ich misja na tej wojnie to bycie mięsem armatnim”.
12:00. Szef MSZ po kolejnych zmasowanych ostrzałach apeluje o systemy obrony powietrznej
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, po zmasowanych rosyjskich ostrzałach ukraińskiej infrastruktury krytycznej, ponownie zaapelował o systemy obrony powietrznej dla jego kraju.
„Sobota na Ukrainie zaczyna się gradem rosyjskich pocisków wymierzonych w krytyczną infrastrukturę cywilną. Przechwyciliśmy część z nich, inne uderzyły w cele. Obrona powietrzna ratuje życia. W stolicach nie powinno być ani minuty opóźnienia podczas podejmowania decyzji o systemach obrony powietrznej dla Ukrainy”
— napisał Kułeba na Twitterze.
Jak poinformował narodowy operator energetyczny Ukrenerho, w związku z uszkodzeniem energetycznej infrastruktury wskutek rosyjskich ataków spółka będzie zmuszona do ograniczania dostaw prądu w sobotę w Kijowie i dziesięciu obwodach kraju.
11:40. Armia: strąciliśmy w sobotę 18 rosyjskich pocisków manewrujących
Ukraińskie siły powietrzne poinformowały o strąceniu w sobotę rano 18 rosyjskich pocisków manewrujących wystrzelonych w stronę obiektów na terytorium Ukrainy. Armia rosyjska przeprowadziła rano zmasowany atak rakietowy.
„22 października o godz. 7 (6 w Polsce) okupanci przeprowadzili zmasowany rakietowy ostrzał terytorium Ukrainy. Zaatakowano obiekty infrastruktury krytycznej w różnych obwodach państwa”
— poinformowały siły powietrzne.
Wojsko rosyjskie zaatakowało, wykorzystując co najmniej dziesięć samolotów lotnictwa strategicznego Tu-160 i Tu-95 z obwodu rostowskiego. Wystrzelono 17 pocisków manewrujących Ch-101.
Armia Rosji zaatakowała też z okrętów na Morzu Czarnym. Stamtąd przeprowadzono 16 ataków pociskami typu Kalibr.
Łącznie ukraińskie siły zniszczyły 18 pocisków manewrujących wroga.
11:20. Wojska rosyjskie zbudowały mosty barkowy w Chersoniu
Wojska rosyjskie ukończyły budowę mostu barkowego wzdłuż uszkodzonego mostu Antonowskiego w Chersoniu i jest to prawdopodobnie pierwszy raz od dziesięcioleci, by musiały użyć tego typu mostu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
„Siły rosyjskie kontynuują wzmacnianie przejść przez Dniepr i ukończyły budowę mostu barkowego wzdłuż uszkodzonego mostu Antonowskiego w Chersoniu. Chociaż wykorzystanie ciężkich mostów barkowych było niemal na pewno uwzględnione w planach operacji w Europie z czasów sowieckich, to prawdopodobnie po raz pierwszy od dziesięcioleci rosyjskie wojsko musiało użyć tego typu mostu”
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Wskazano, że użycie cywilnych barek prawdopodobnie zapewnia Rosji dodatkowe korzyści materialne i logistyczne, ponieważ podczas inwazji straciła ona znaczne ilości wojskowego sprzętu mostowego i personelu inżynieryjnego. „Jeśli most barkowy zostanie uszkodzony, jest niemal pewne, że Rosja będzie dążyć do szybkiej naprawy lub wymiany uszkodzonych odcinków, ponieważ jej siły i punkty przeprawy przez Dniepr znajdują się pod coraz większą presją w Chersoniu” - dodano.
10:05. Witalij Kliczko: kilka rakiet lecących na Kijów zestrzelono
Kilka rosyjskich rakiet lecących w sobotę rano na Kijów ukraińskie siły obrony strąciły w obwodzie kijowskim - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Media piszą o zmasowanych rosyjskich atakach na obiekty infrastruktury energetycznej.
„Kilka rakiet, które leciały na Kijów, zestrzeliły w obwodzie siły obrony przeciwlotniczej. Dziękujemy naszym obrońcom”
— napisał w Telegramie Kliczko. Zaznaczył, że trwa alarm przeciwlotniczy.
W związku z rosyjskimi ostrzałami obiektów infrastruktury energetycznej część kraju została pozbawiona dostaw energii i częściowo dostaw wody - pisze RBK-Ukraina.
W Chmielnickim po eksplozjach nie ma prądu. Władze zaapelowały do mieszkańców o zrobienie zapasów wody.
W Łucku na zachodzie kraju siły rosyjskie uderzyły w obiekt infrastruktury energetycznej. W części miasta nie ma prądu.
W niektórych miejscowościach obwodu wołyńskiego nie ma prądu i wody oraz pogorszyła się łączność - relacjonuje RBK-Ukraina.
W okolicach miasta Humań w obwodzie czerkaskim nie ma prądu w wyniku trafienia rakiety w obiekt infrastruktury energetycznej w sąsiednim obwodzie.
Również mieszkańcy niektórych miejscowości w obwodzie odeskim informują o braku prądu po eksplozjach. Władze przekazały, że tam też zaatakowano obiekt infrastruktury energetycznej.
09:50. ISW: rosyjskie siły chcą wysadzić w powietrze zaporę elektrowni kachowskiej i oskarżyć o to Ukrainę
Rosyjskie siły prawdopodobnie podejmą próbę wysadzenia zapory kachowskiej elektrowni wodnej i oskarżą o to Ukrainę - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Eksperci podkreślają w najnowszej analizie, że zaczęło się wycofanie rosyjskich sił z zachodniej części obwodu chersońskiego. Wycofanie ma trwać w następnych tygodniach, ale proces ten może zakłócić ukraińska decyzja o ataku - dodają.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie wysadzą zaporę kachowskiej elektrowni?! ISW: Prawdopodobnie podejmą taką próbę i oskarżą o to Ukrainę
09:25. Ambasador Ukrainy w Polsce apeluje o „zamknięcie nieba”
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz po raz kolejny zaapelował o „zamknięcie nieba” nad jego krajem systemami obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.
Dzisiejszy sobotni poranek. Alarm powietrzny w całej Ukrainie. Prosimy o dalsze wsparcie, przede wszystkim, aby „zamknąć niebo” nad Ukrainą systemami obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej
– napisał ambasador na Twitterze.
Media i lokalne władze informują w sobotę rano o eksplozjach w obwodach: lwowskim, wołyńskim, rówieńskim, chmielnickim, kijowskim, odeskim, czernihowskim. W regionach działają siły obrony przeciwlotniczej.
W Łucku siły rosyjskie trafiły w obiekt infrastruktury energetycznej. W części miasta nie ma prądu. Mer zaapelował o zrobienie zapasów wody. Nie ma prądu też w mieście Chmielnicki.
Rano ogłoszono alarm przeciwlotniczy na całym terytorium Ukrainy oprócz anektowanego Krymu - podaje Ukrinform.
08:55. Szef biura prezydenta: kolejne rosyjskie ostrzały sprawiają, że stajemy się tylko bardziej źli
Kolejne rosyjskie ostrzały sprawiają, że stajemy się tylko bardziej źli - oświadczył w sobotę rano Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Z różnych regionów kraju docierają informacje o ostrzałach.
Kolejne rakietowe ostrzały terrorystów, którzy walczą z cywilną infrastrukturą i ludźmi
— napisał Jermak w Telegramie.
To nic, wytrzymamy. Marzenie Rosjan o problemach na tyłach i wstrzymaniu wyzwalania terytorium Ukrainy jest infantylne. Stajemy się tylko bardziej źli każdego dnia. A to oznacza, że będziemy dawać jeszcze silniejszą odpowiedź
— ostrzegł.
Media i lokalne władze informują w sobotę rano o eksplozjach w obwodach: lwowskim, wołyńskim, rówieńskim, chmielnickim, kijowskim, odeskim, czernihowskim. W regionach działają siły obrony przeciwlotniczej.
W Łucku siły rosyjskie trafiły w obiekt infrastruktury energetycznej. W części miasta nie ma prądu. Mer zaapelował o zrobienie zapasów wody. Nie ma prądu też w mieście Chmielnicki.
08:30. Wybuchy w Łucku i w obwodzie rówieńskim na zachodzie kraju
Słychać wybuchy w Łucku i w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - podały w sobotę rano ukraińskie media. Władze poinformowały też o odgłosach eksplozji w obwodzie chmielnickim.
Wcześniej media napisały o eksplozjach w obwodzie kijowskim i odeskim. Są też doniesienia o wybuchach w obwodzie czernihowskim.
Po wybuchach w Łucku i obwodzie rówieńskim są problemy z dostawami energii i wody - pisze Ukrinform.
Espreso podaje, powołując się na radę miejską Chmielnickiego, że w mieście nie ma prądu. Władze zaapelowały do mieszkańców o zrobienie zapasów wody, której dostawy - jak ostrzeżono - też znikną za godzinę.
08:10. Media: wybuchy w obwodzie kijowskim i odeskim
Ukraińskie media informują w sobotę rano o odgłosach eksplozji w obwodzie kijowskim i odeskim. Władze potwierdziły działanie sił obrony przeciwlotniczej w obwodzie kijowskim.
Ołeksij Kułeba, szef władz obwodu kijowskiego, napisał w mediach społecznościowych, że w regionie działa obrona przeciwlotnicza i zaapelował do mieszkańców o pozostawanie w schronach.
W sobotę rano ogłoszono alarm przeciwlotniczy na całym terytorium Ukrainy oprócz anektowanego Krymu - podaje Ukrinform
06:55. Sztab: wróg przygotowuje Chersoń do walk ulicznych
Siły rosyjskie przygotowują okupowany Chersoń na południu Ukrainy do walk ulicznych; miasto opuściła duża część mieszkańców, a wojskowi przebierają się w cywilne ubrania - pisze w sobotę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W ciągu minionej doby wojsko rosyjskie przeprowadziło pięć rakietowych i 19 lotniczych ataków oraz 94 ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - podaje sztab. Ostrzelano ok. 20 miejscowości.
Według strony ukraińskiej podczas formowania na Białorusi regionalnego zgrupowania wojsk dochodzi do konfliktów między rosyjskimi i białoruskimi wojskowymi na tle narodowościowym i w związku z „zuchwałym stosunkiem Rosjan do Białorusinów”.
Sztab pisze, że okupowane miasto Chersoń na południu Ukrainy opuściła znaczna część mieszkańców.
Rosyjscy okupanci, którzy pozostali w mieście, przebierają się w cywilne ubrania i zamieszkują w pustych mieszkaniach. Wróg przygotowuje Chersoń do walk ulicznych
— czytamy.
Według stanu z 21 października szpital w Kachowce opuszczają pacjenci i personel. W Enerhodarze rosyjscy wojskowi okradają pozostawione mieszkania i hotele, w których mieszkali.
Strona rosyjska poszukuje za granicą broni i próbuje zaangażować w wojnę na Ukrainie zagranicznych najemników. Sztab podaje, że w jednym z krajów Bliskiego Wschodu trwa werbunek bojowników.
Minionej doby ukraińskie siły obrony odparły ataki przeciwnika w obwodzie charkowskim, ługańskim i donieckim. Lotnictwo sił obrony przeprowadziło 16 uderzeń.
03:40. Ambasador Ukrainy: Iran musi odczuć konsekwencje swoich nielegalnych działań
Ukraina z zadowoleniem przyjmuje zdecydowane kroki podjęte przez wielu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu natychmiastowego zbadania dostaw dronów z Iranu do Rosji - powiedział podczas piątkowego posiedzenia RB ONZ ukraiński ambasador Serhij Kysłyca, cytowany przez agencję Ukrinform.
Iran musi teraz także odczuć poważne konsekwencje swoich nielegalnych działań, które przyczyniają się do eskalacji agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Dlatego wzywamy wszystkie państwa do rozważenia wszelkich możliwych kroków w celu powstrzymania takich dostaw broni z Iranu
— podkreślił Kysłyca.
Według niego Ukraina w pełni zgadza się, że śledztwo ONZ powinno rozpocząć się natychmiast. Zaznaczył, że Kijów zaprosił już ekspertów ONZ do odwiedzenia Ukrainy w celu zbadania znalezionych bezzałogowych statków powietrznych pochodzenia irańskiego w celu ułatwienia wdrożenia odpowiedniej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Kysłyca zwrócił uwagę, że dostawy broni z Iranu „stanowią rażące naruszenie Wspólnego Kompleksowego Planu, podpisanego przez Chiny, Francję, Niemcy, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Rosję, a następnie przyjętego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w rezolucji 2231.
Jednocześnie pojawiają się jeszcze bardziej niepokojące informacje o zdecydowanych zamiarach Rosji kontynuowania kolejnych ataków na Ukrainę z wykorzystaniem najnowszych irańskich systemów rakietowych, zdolnych do rażenia celów na odległość ponad 300 km
— mówił ukraiński ambasador.
02:30. Francja, W.Brytania i Niemcy chcą niezależnego śledztwa w sprawie irańskich dronów, przekazywanych Rosji
Francja, Wielka Brytania i Niemcy zażądały w piątek w liście skierowanym do ONZ wszczęcia „bezstronnego” śledztwa w sprawie irańskich dronów, dostarczanych armii rosyjskiej na Ukrainie - podała agencja AFP.
00:09. ONZ: Ponad 40 proc. ludności Ukrainy potrzebuje pomocy humanitarnej
Prawie 18 mln osób, czyli ponad 40 proc. ludności Ukrainy, potrzebuje pomocy humanitarnej - powiedziała w piątek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ Denise Brown, stały koordynator z ramienia ONZ na Ukrainie.
Według niej około 14 mln osób na Ukrainie zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, w tym 6,2 mln osób zostało wewnętrznie przesiedlonych i prawie 7,7 mln uciekło z kraju. Z kolei według UNICEF od początku wojny około 5,7 miliona dzieci w wieku szkolnym zostało dotkniętych nią w takim czy innym stopniu, w tym 3,6 miliona z powodu zamknięcia placówek edukacyjnych.
Brown poinformowała, że odnotowano ponad 630 rosyjskich ataków na placówki medyczne, co pozbawia pacjentów dostępu do leków i leczenia.
00:07. Zełenski: Nasze Siły Zbrojne utrzymują inicjatywę
Dzisiaj odbyłem kolejne posiedzenie Sztabu Generalnego. Główne punkty programu są dość oczywiste - ochrona naszego nieba przed wrogimi rakietami i dronami, ochrona obiektów infrastruktury, niszczenie pozycji okupantów, postępy naszych sił
— podkreślił prezydent, publikując wieczorne nagranie.
Na wschodzie i południu Ukrainy trwają aktywne działania wojenne. Nasze Siły Zbrojne utrzymują inicjatywę
— dodał.
00:02. Sekretarz stanu USA: Nie widzę dowodów na to, że Rosja chce zakończyć wojnę na Ukrainie
Sekretarz stany USA Antony Blinken oświadczył w piątek, że nie widzi dowodów na to, iż Rosja chce zakończyć wojnę na Ukrainie i zmierza raczej w odwrotnym kierunku.
Putin jest daleki od chęci zaangażowania się w dyplomację
— powiedział. Waszyngton weźmie pod uwagę wszelkie sposoby na podjęcie rozmów dyplomatycznych z Rosją, jeśli będzie do tego okazja - dodał.
Zawsze, gdy USA będą miały coś ważnego do zakomunikowania Rosjanom - zrobią to
— podkreślił Blinken.
Wcześniej w piątek szef Pentagonu Lloyd Austin rozmawiał telefonicznie z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Podkreślił po tych konsultacjach, że kanały komunikacji z Rosją muszą pozostać otwarte.
red./wPolityce.pl/PAP/TT/FB/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/619181-relacja-241-dzien-wojny-wybuchy-na-zachodzie-ukrainy