Trwa 235. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już pół roku od rozpoczęcia inwazji. Ukraina prowadzi działania kontrofensywne na południu i wschodzie kraju, z kolei Rosja ogłosiła tzw. częściową mobilizację, a po pseudoreferendach - aneksję części okupowanych terytoriów. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Niedziela, 16 października 2022 r.
18:50. Siły okupacyjne zaczęły ewakuować urzędy z obwodu chersońskiego
Siły okupacyjne rozpoczęły ewakuację tzw. państwowych instytucji z zajętej przez nie części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - przekazuje w niedzielę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.
Okupanci wzmacniają działania filtracyjne w obwodzie chersońskim i zaczęli proces ewakuacji tzw. państwowych instytucji
— czytamy w wieczornym komunikacie sztabu.
Z informacji, jakie posiada sztab, wynika, że z Chersonia na anektowany Krym wywożeni są pracownicy i majątek banków oraz zakładów emerytalnych.
Sztab zwraca też uwagę na „znaczne pogorszenie” moralnego i psychologicznego stanu mieszkańców przygranicznych terytoriów Rosji. Według strony ukraińskiej spowodowane jest to brakiem pomocy medycznej dla cywilów. W związku z mobilizacją pracowników medycznych i zwiększonym napływem rannych cywilom odmawia się świadczenia usług medycznych w obwodzie biełgorodzkim.
Ukraiński sztab podaje, że lotnictwo ukraińskich sił obronnych w ciągu minionej doby przeprowadziło ponad 20 uderzeń na pozycje rosyjskich wojsk.
17:35. Stosunek strat ukraińskich do rosyjskich na południu kraju wynosi 1 do 6,5
Na południu Ukrainy stosunek strat ukraińskich do rosyjskich wynosi 1 do 6,5 - poinformowała w niedzielę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Malar podkreśliła, że takie dane przekazał dowódca zgrupowania Południe ukraińskich sił zbrojnych generał Andrij Kowalczuk.
Obecnie stosunek strat sił ukraińskich do rosyjskich wynosi w przybliżeniu 1 do 6,5. Jak wskazał generał, „krytyczny punkt” stosunku strat to 1 do 8; później armia przeciwnika będzie „rozsypywać się” pod względem psychologicznym.
Dowódca zaznaczył, że siły rosyjskie są w „dosyć trudnej sytuacji na południu, ale to nie czas, by się rozluźniać”.
Wręcz przeciwnie - trzeba zgromadzić całą naszą siłę i moc i wypchnąć rosyjską armię z naszej ziemi
— oznajmił generał.
17:20 Trwa odbudowa Kijowa
Stolica Ukrainy podnosi się ze zniszczeń. Kijowianie odbudowują te części miasta, które ucierpiały w rosyjskich ostrzałach.
16:40. Sytuacja na granicy z Białorusią napięta, ale pod kontrolą
Sytuacja na granicy ukraińsko-białoruskiej jest napięta, ale pozostaje pod kontrolą - zapewnił w niedzielę rzecznik straży granicznej Ukrainy Andrij Demczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Sytuacja jest napięta, ale, jeśli mówimy o linii granicy, to sytuacja pozostaje całkowicie pod kontrolą. Nie odnotowujemy zmian w charakterze działań tych jednostek sił zbrojnych Białorusi, które wzmacniają granicę z Ukrainą, ani w ich liczebności, ani w charakterze działań w ogóle
— powiedział Demczenko.
Zapewnił, że ukraiński wywiad i odpowiednie jednostki sił obronnych obserwują sytuację na całym terytorium Białorusi, bo „Rosja aktywnie naciska na Białoruś”, by ta przyłączyła się do wojny przeciwko Ukrainie - przekazuje Interfax-Ukraina. Demczenko podkreślił też, że zarówno granicy z Białorusią, jak i z Rosją poświęcana jest duża uwaga, by w razie konieczności dać odpór siłom przeciwnika.
Na Białoruś z Rosji łącznie przybyć ma ok. 9 tys. wojskowych w ramach formowania regionalnego zgrupowania wojsk - poinformowała w niedzielę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na białoruski resort obrony. Na Białoruś zaczęła przybywać z Rosji lotnicza składowa zgrupowania.
16:10. W Moskwie parkingi podziemne przygotowywane są pod schrony
W Moskwie parkingi podziemne w budynkach mieszkalnych przygotowywane są pod schrony - informuje niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii. Mieszkańców kilku budynków poproszono już o zabranie z parkingów samochodów i swoich rzeczy.
Szef wspólnoty mieszkaniowej jednego z moskiewskich osiedli został wezwany na policję, gdzie poinformowano go o zarządzeniu w sprawie sprawdzenia wszystkich schronów - opowiedział portalowi mieszkaniec. Drugi mieszkaniec tego elitarnego kompleksu przekazał, że zarządca na czacie lokatorskim napisał, iż na parking będą przywiezione łóżka, apteczki, grzejniki.
Z kolei na drzwiach budynków ze wspólnoty mieszkaniowej Atom pojawiły się ogłoszenia o przygotowaniu ukryć do „przyjęcia potrzebujący schronienia”. Zaapelowano do mieszkańców o zabranie z parkingów swoich rzeczy i samochodów do 18 października.
Portal podkreśla, że przygotowanie schronów na wypadek ostrzałów rozpoczęło się w Rosji już wiosną.
16:00. Na Białoruś z Rosji przybywa lotnicza składowa regionalnego zgrupowania wojsk
Na Białoruś z Rosji łącznie przybyć ma ok. 9 tys. wojskowych w ramach formowania regionalnego zgrupowania wojsk - poinformowała w niedzielę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na białoruski resort obrony. Na Białoruś zaczęła przybywać z Rosji lotnicza składowa zgrupowania.
15:25. „Polowanie” na poborowych w Petersburgu
W sieci pojawiło się nagranie z Petersburga pokazujące, jak rosyjskie służby „polują” na poborowych.
15:00. Tak wyglądają rosyjskie kamizelki kuloodporne
Na jednym z nagrań dostępnych w mediach społecznościowych widzimy, coś, co ma być częścią rosyjskiej kamizelki kuloodpornej. To zwykły kawałek metalu, który bez problemu można zgnieść w rękach.
14:13. Ukraiński wywiad oferuje 100 tys. dolarów za przekazanie Ukrainie Rosjanina Girkina
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) ogłosił w niedzielę, że oferuje 100 tys. dolarów za przekazanie siłom ukraińskim Rosjanina Igora Girkina (Striełkowa) - byłego dowódcy separatystów w Donbasie i uczestnika aneksji Krymu. Girkin w ostatnich dniach udał się na front.
Jak wiadomo, jeden z najbardziej znanych terrorystów rosyjskich postanowił wznowić swój udział w wojnie przeciwko naszemu państwu. Igot Girkin (Striełkow) jest terrorystą rosyjskim, byłym tzw. ministrem obrony Donieckiej Republiki Ludowej (DRL). Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Prokuratura Generalna wszczęły przeciwko Girkinowi kilka spraw dotyczących działalności terrorystycznej, zabójstw i naruszenia suwerenności państwowej
— ogłosił HUR w oficjalnym komunikacie.
Wywiad, oferując 100 tys. USD za przekazanie Girkina do niewoli ukraińskiej, przypomniał, że Rosjanin poszukiwany jest przez holenderski wymiar sprawiedliwości
Wcześniej media ukraińskie podały, że Girkin najprawdopodobniej udał się na front. Ukraiński aktywista Serhij Sternenko ogłosił, że przekaże 10 tys. dolarów własnych oszczędności osobie, która weźmie Girkina do niewoli. Jego inicjatywę podchwycili inni znani Ukraińcy. Jak podał portal Ukrainska Prawda, do niedzieli suma nagrody za „żywego lub martwego” Girkina sięgnęła 50 tys. dolarów.
51-letni Girkin, używający też nazwiska Striełkow, był jednym z przywódców prorosyjskich separatystów w Donbasie i do sierpnia 2014 roku sprawował funkcję ministra obrony w powołanej przez nich tzw. Donieckiej Republice Ludowej (DRL). Wcześniej brał udział w konfliktach w Czeczenii, Naddniestrzu i Bośni. Według ukraińskich i zachodnich służb specjalnych jest związany z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Rosyjska redakcja BBC informowała, że Girkin pracował przez wiele lat w strukturach Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i współpracował z oligarchą Konstantinem Małofiejewem finansującym separatystów.
Nazwisko Girkina pojawiło się po raz pierwszy w mediach, gdy dowodzony przez niego oddział zajął w kwietniu 2014 roku Słowiańsk w obwodzie donieckim. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podawała wówczas, że „Striełkow” uczestniczył w operacji zajmowania przez Rosję Krymu, przesłuchiwał tam ukraińskich wojskowych i werbował ich do pracy dla służb Federacji Rosyjskiej. Następnie został przerzucony na wschodnią Ukrainę, gdzie, kierując grupą 30 osób, zajmował budynki instytucji państwowych.
Girkin ma status oskarżonego w śledztwie dotyczącym zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 r. Zginęło wówczas 298 osób 17 różnych narodowości. To właśnie on w tym czasie zamieścił w internecie wpis o zestrzeleniu ukraińskiego samolotu wojskowego, dołączając zdjęcia. Niedługo po tym, gdy okazało się, że rozbiła się maszyna pasażerska, wpisy usunięto. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy uważa, że dzień po katastrofie Girkin telefonicznie omawiał powrót wyrzutni rakietowej Buk, z której zestrzelono maszynę, na terytorium Rosji.
Podczas trwającej od 24 lutego br. prowadzonej na pełną skalę agresji Rosji na Ukrainę, Girkin jest znany jako - śledzony również przez zachodnie media - bloger wojskowy, często krytykujący z wojskowego punktu widzenia sposób prowadzenia tej wojny przez Kreml.(
13:30. Zwerbowani w Rosji więźniowie są pilnowani przez oddziały zaporowe
Zmobilizowani Rosjanie pilnują na froncie, by rzuceni na pierwszą linię zwerbowani więźniowie nie zdezerterowali i w razie ucieczki mają do nich strzelać, sami poborowi są jednak identycznie pilnowani przez regularne oddziały - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
SBU powołuje się na przechwyconą rozmowę telefoniczną; nagranie ukazało się w niedzielę na oficjalnej stronie ukraińskich służb .
11:44. Wybuchy w centrum Doniecka
W centrum okupowanego Doniecka doszło do wybuchów. Pocisk trafił w budynek miejskiej administracji. Według okupacyjnych władz zginęły dwie osoby - informuje Biełsat.
Jak podaje serwis NEXTA, ukraińskie siły zbrojne zaatakowały gmach rady miejskiej.
11:23. Zniszczenia w okolicach Bachmutu
Ukraińskie siły zbrojne opublikowały nagranie pokazujące widok okolic Bachmutu. W tym miejscu Ukraińcy od miesięcy byli ostrzeliwani przez Rosjan.
11:22 Ostrzał lotniska w rosyjskim Biełgorodzie
Jak widzimy na nagraniach, rosyjskie lotnisko w Biełgorodzie zostało dzisiaj ostrzelane:
10:23. Brytyjski resort obrony: rosyjski przemysł nie jest w stanie wytwarzać rakiet w tempie, w którym są zużywane
Rosyjski przemysł zbrojeniowy prawdopodobnie nie jest w stanie produkować zaawansowanej amunicji w tempie, w którym jest ona zużywana podczas inwazji tego kraju na Ukrainę - informuje w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
Podczas zmasowanych ataków rakietowych na Ukrainę w poniedziałek 10 października Rosja prawdopodobnie wystrzeliła w cele na Ukrainie ponad 80 pocisków manewrujących - przypomniano w codziennym raporcie wywiadowczym.
Według ukraińskiego ministerstwa obrony ponad połowa z tych pocisków została zestrzelona, jednak dziesiątki z nich uderzyły w Kijów i inne miejscowości, zabijając cywilów i niszcząc infrastrukturę cywilną - dodano.
Takie ataki stanowią dalszą degradację rosyjskich zasobów rakiet dalekiego zasięgu, co prawdopodobnie ograniczy w przyszłości zdolności do uderzeń w zamierzoną liczbę celów
— ocenia brytyjskie ministerstwo obrony. Podkreśla, że rosyjski przemysł zbrojeniowy prawdopodobnie nie jest w stanie wyprodukować oczekiwanej liczby pocisków, by odnowić ten arsenał.
9:30. SpaceX będzie nadal finansował Starlinki dla Ukrainy
Elon Musk ogłosił w sobotę na Twitterze, że jego firma SpaceX będzie nadal finansowała dostęp do internetu przez terminale Stalink na Ukrainie. Dzień wcześniej Musk ostrzegał, że SpaceX nie będzie mógł bezterminowo finansować tej usługi dla Ukrainy.
Do diabła z tym… chociaż Starlink wciąż traci pieniądze, a inne firmy dostają miliardy dolarów z pieniędzy podatników, będziemy nadal finansować rząd Ukrainy za darmo
— napisał Musk na Twitterze.
CZYTAJ WIĘCEJ: Elon Musk zmienia zdanie! Firma SpaceX będzie nadal finansowała Starlinki dla Ukrainy. „Do diabła z tym…”
08:50. W Łymanie znaleziono ciała 6 ofiar okupacji rosyjskiej
W Łymanie, mieście w obwodzie donieckim Ukrainy, znaleziono ciała sześciu osób, które zginęły podczas okupacji rosyjskiej - poinformował w niedzielę szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. Nie podał dalszych szczegółów.
Znaleziono ciała kolejnych sześciu cywilów zabitych przez Rosjan podczas okupacji
— napisał Kyryłenko na serwisie Telegram. Łyman, ważny węzeł kolejowy, znajdował się pod okupacją rosyjską od 25 maja do początku października br.
Kyryłenko poinformował także, że w sobotę mieszkaniec Bachmutu zginął w wyniku ostrzałów rosyjskich. Liczba zabitych cywilów w tym regionie od początku inwazji rosyjskiej sięgnęła tym samym 1009. Rannych zostało ponad 2400 osób.
07:45. Rakiety ATACMS bardzo pomogłyby Ukrainie, ale Biały Dom wciąż odmawia ich wysłania, niejasno się tłumacząc
Amerykańskie ATACMS, wystrzeliwane z HIMARS-ów rakiety o zasięgu 300 km, od dawna są na szczycie listy życzeń Ukraińców ubiegających się o broń z USA. Dotychczas Waszyngton konsekwentnie jednak ich Kijowowi odmawia. „Ktoś w administracji śmiertelnie się boi sprowokowania Rosji” - powiedział PAP republikański kongresmen Adam Kinzinger. Ale to tylko jedno z wielu tłumaczeń.
07:30. ISW: Rosja kontynuuje masowe przymusowe deportacje Ukraińców
Rosja nadal prowadzi masowe przymusowe deportacje Ukraińców, które zapewne są równoznaczne z celowymi czystkami etnicznymi - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie. Z obwodu chersońskiego wywieziono tysiące dzieci.
Władze rosyjskie otwarcie przyznają, że przekazują dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy do adopcji przez rodziny rosyjskie, w sposób który może stanowić pogwałcenie konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa
— zauważa ISW. Podkreśla, że wicepremier Rosji Marat Chusnullin powiedział 14 października, że „kilka tysięcy” dzieci z obwodu chersońskiego „jest już w innych regionach Rosji, gdzie odpoczywają w ośrodkach wypoczynkowych i na obozach dla dzieci”.
Władze rosyjskie również mogą być zaangażowane w szerszą kampanię czystki etnicznej poprzez wyludnianie - metodą deportacji - terytorium ukraińskiego i zaludnianie miast ukraińskich sprowadzonymi obywatelami rosyjskimi
— uważają analitycy. Powołują się na doniesienia o przymusowych deportacjach i adopcjach dzieci oraz informacje strony ukraińskiej, że w okupowanym Mariupolu powstają projekty domów dla „dziesiątek tysięcy Rosjan”, którzy mają się tam sprowadzić.
Według ISW „czystka etniczna nie została jako taka zdefiniowana w prawie międzynarodowym jako zbrodnia”. Niemniej, istnieje definicja stworzona przez komisję ekspertów ONZ badających łamanie prawa humanitarnego w krajach byłej Jugosławii. Określili oni czystki etniczne jako „działania w celu uczynienia danego terytorium jednolitym etnicznie, poprzez użycie siły i zastraszania, tak by przemieścić ludzi bądź grupy z tego obszaru”.
W analizie, opublikowanej w sobotę wieczorem (czasu lokalnego) amerykańscy analitycy zwracają też uwagę na wypowiedzi rosyjskiego biznesmena Jewgienija Prigożyna, którego określają jako „fundatora grupy Wagnera” - rosyjskiej formacji najemniczej. Prigożyn na serwisie Telegram zapowiedział doposażenie jednego z oddziałów rosyjskiej armii, który skarżył się, że ma tylko jeden pojazd opancerzony. Jest to, zdaniem ISW, sygnał, iż „grupa Wagnera” próbuje okazać swoją przewagę nad ministerstwem obrony Rosji. Prigożyn „aktywnie usiłuje wkraść się w łaski rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i wyróżnić siły grupy Wagnera na tle konwencjonalnych sił ministerstwa obrony” - ocenia think tank.
07:10. Ekspert OSW: nie można całkowicie wykluczyć użycia przez Rosjan broni jądrowej
Nie można całkowicie wykluczyć użycia przez Rosjan broni jądrowej podczas wojny na Ukrainie – powiedział PAP Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. „Może to nastąpić tylko w skrajnej sytuacji, kiedy Władimir Putin dojdzie do przekonania, że istnieje bezpośrednie zagrożenie upadku jego reżimu” – ocenił.
01:00. Francja przeszkoli blisko 2 tys. ukraińskich żołnierzy
Francja zamierza przeszkolić na swym terytorium blisko 2 tysiące ukraińskich żołnierzy - zapowiedział francuski minister do spraw sił zbrojnych Sebastien Lecornu w wywiadzie, który w sobotę na swej stronie internetowej opublikował dziennik „Le Parisien”.
Minister przypomniał, że Francja szkoliła już ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi armato-haubic Caesar.
Teraz chcemy pójść nieco dalej
— podkreślił.
Jak sprecyzował, przygotowywane szkolenie będzie realizowane w trzech etapach: najpierw ogólne przeszkolenie żołnierzy, następnie szkolenie uwzględniające konkretne potrzeby zgłaszane przez stronę ukraińską i na końcu, przeszkolenie z obsługi dostarczanej Ukrainie broni.
Ukraińscy żołnierze, jak poinformował Lecornu, zostaną przydzieleni na kilka tygodni do francuskich jednostek.
Nie jesteśmy stroną konfliktu, ale pomagamy krajowi, który jest w stanie wojny po rosyjskiej inwazji
— powiedział francuski minister.
Poinformował także, precyzując wcześniejszą zapowiedź prezydenta Emmanueala Macrona, że Francja przekaże Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Crotale.
Liczba zestawów, które zostaną wysłane do Kijowa, „jest ustalana z Ukraińcami”, ale „będzie znacząca, aby umożliwić im obronę ich nieba” - zapewnił Sebastien Lecornu.
W środę w wywiadzie dla stacji France 2 Macron zapowiedział, że w najbliższych tygodniach Francja dostarczy Ukrainie broń, radary i systemy przeciwlotnicze. Na Ukrainę ma trafić m.in. kolejnych sześć armato-haubic Caesar. Już wcześniej Paryż przekazał ukraińskiej armii 18 dział tego typu.
00:26. Zełenski: Nawet 100 tys. poległych żołnierzy nie skłoni Kremla do refleksji
Nawet 100 tys. poległych rosyjskich żołnierzy nie skłoni Kremla do refleksji - ocenił w sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zauważył, że rosyjskie straty zbliżają się do 65 tys. poległych.
Prezydent powiedział na opublikowanym w sobotę wieczorem nagraniu, że ukraińskie siły „robią wszystko, by zmniejszyć możliwości okupantów, możliwość siania terroru na ukraińskiej ziemi przez rosyjską armię”.
Sukcesywnie niszczymy logistykę terrorystów, ich magazyny i sztaby
— dodał.
Prezydent podkreślił, że rosyjskie straty zbliżają się do 65 tys. poległych. „Tylu obywateli Rosji oddało swoje życie za możliwość ignorowania rzeczywistości przez garstkę ludzi na Kremlu” - zauważył szef ukraińskiego państwa.
I z tego, jak odbywa się rosyjska +mogilizacja+ (mobilizacja), można wywnioskować, że nawet 100 tys. poległych obywateli Rosji nie skłoni Kremla do zastanowienia się
— kontynuował Zełenski.
Poinformował, że w piątek i sobotę różne regiony Ukrainy doświadczyły rosyjskich ataków - w tym ostrzałów rakietowych i ataków irańskimi dronami. Prezydent zaznaczył, że część pocisków i bezzałogowców strąciły ukraińskie siły.
Ale, niestety, nie wszystkie. Są zniszczenia i ofiary. (…) Robimy wszystko, by strącać więcej wrogich rakiet i dronów
— zapewnił Zełenski.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/618353-relacja-235-dzien-wojny-rosja-naciska-na-bialorus