Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała 70 lat i 214 dni, co oznacza, że była najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii i drugim najdłużej panującym - spośród tych, których daty są udokumentowane - w historii świata, po Ludwiku XIV, królu Francji w XVII i XVIII wieku. W poniedziałek, 19 września, w Opactwie Westminsterskim w Londynie oraz w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze odbyły się uroczystości pogrzebowe Elżbiety II. Trumna z jej ciałem została wieczorem złożona do grobu w niewielkiej kaplicy pamięci Jerzego VI w kaplicy św. Jerzego. Polskę podczas uroczystości reprezentował prezydent Andrzej Duda wraz z małżonka Agatą Kornhauser-Duda.
CZYTAJ TAKŻE:
23:25. 100 tys. osób obserwowało uroczystości
Sto tysięcy osób obserwowało w poniedziałek uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II w Windsorze - podała wieczorem policja regionu Doliny Tamizy. To trzy razy więcej niż wynosi stała liczba mieszkańców tego miasta.
Policja regionu Doliny Tamizy dodała, że w zapewnianie bezpieczeństwa podczas uroczystości pogrzebowych w Windsorze zaangażowanych było 2000 funkcjonariuszy, co oznacza to, ze była to jedna z największych operacji, jakie kiedykolwiek podjęła.
W Windsorze większość ludzi zgromadziła się wzdłuż Long Walk - liczącej 4,5 kilometra drogi wiodącej przez Wielki Park Windsorski do zamku, którą jechał karawan wiozący trumnę z ciałem Elżbiety II. W kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze odbyło się po południu nabożeństwo pogrzebowe z udziałem ok. 800 osób, a wieczorem, już tylko w obecności rodziny, trumna została złożona od grobu.
19:42. Policjanci i żołnierze potrzebowali wsparcia medycznego
W uroczystościach pogrzebowych królowej Elżbiety II brały udział tysiące policjantów i żołnierzy. Wielu z tych, którzy uczestniczyli w kondukcie pogrzebowym, zasłabło podczas pełnienia służby i potrzebowało pomocy.
Jeden z policjantów, który poczuł się gorzej, został sfotografowany na noszach niesionych przez żołnierzy marynarki wojennej w pobliżu Parliament Square.
Z kolei przy Wellington Arch, skąd trumna królowej odjechała w kierunku zamku w Windsorze, trzech wojskowych potrzebowało wsparcia swoich kolegów. Jeden z nich upadł po odjeździe rodziny królewskiej, a pozostałym dwóm udzielano pomocy przed i po przeniesieniu trumny z ciałem Elżbiety II do karawanu.
Również wśród cywilów było sporo osób, które potrzebowały wsparcia. Jak podaje portal telewizji Sky News, do godz. 16.30 czasu polskiego pomocy udzielono ponad 350 osobom, w tym 45 zostało przewiezionych do szpitali.
W pogrzebie królowej Elżbiety II zaangażowanych było około 10 tys. policjantów, co było największą akcją w historii policji metropolitarnej. Podczas uroczystości wzięło też udział 4 tys. żołnierzy. Spośród tej liczby 3 tys. żołnierzy brało udział w pierwszej części uroczystości pogrzebowych - w Londynie, a 1 tys. - w Windsorze.
18:15. Psy i klacz zmarłej królowej czekały na nią na dziedzińcu zamku w Windsorze
Dwa psy rasy corgi, Muick i Sandy, które należały do zmarłej królowej Elżbiety II, czekały na nią na dziedzińcu zamku w Windsorze.
Po śmierci królowej psy, które stały się jednym z symboli panowania królowej, przygarnął książę Andrzej, syn Elżbiety II, i jego małżonka Sara.
Również ulubiona klacz zmarłej monarchini Carltonlima Emma patrzyła na przejeżdżający przez teren zamku kondukt.
18:03. Trumna z ciałem Elżbiety II opuszczona do krypty
Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na koniec nabożeństwa pogrzebowego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach świątyni.
Opuszczeniu trumny towarzyszył Psalm 103, zaczynający się od słów: „Błogosław, duszo moja, Pana, i całe moje wnętrze - święte imię Jego! Błogosław, duszo moja, Pana, i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach!”.
Wieczorem, już tylko w obecności najbliższej rodziny, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona w grobie w kaplicy pamięci Jerzego VI, gdzie pochowani są jej rodzice oraz młodsza siostra. W tym samym czasie przeniesiona tam zostanie również trumna z ciałem jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa, która od czasu pogrzebu pozostawała w królewskiej krypcie.
17:50. Symbole władzy monarszej zdjęte z trumny z ciałem Elżbiety II
Symbole władzy monarszej Elżbiety II - imperialna korona, berło i jabłko królewskie - zostały pod koniec nabożeństwa pogrzebowego zdjęte z trumny z jej ciałem i przekazane dziekanowi kaplicy św. Jerzego w Windsorze, który położył je na ołtarzu.
Ma to symbolizować, że Elżbieta II zostanie złożona do grobu nie jako monarchini, ale jako zwykła chrześcijanka. Insygnia te zostaną przekazane nowemu królowi, Karolowi III w dniu jego koronacji.
17:42. Dziekan Windsoru: głęboka wiara Elżbiety II przyniosła tak wiele owoców
Głęboka wiara chrześcijańska królowej Elżbiety II owocowała wytrwałą służbą narodowi i Wspólnocie Narodów, ale także troską o sąsiadów tu w Windsorze - powiedział podczas nabożeństwa pogrzebowego dziekan kaplicy św. Jerzego w Windsorze David Connor.
Zebraliśmy się, aby oddać w ręce Boga duszę Jego służebnicy, królowej Elżbiety. Tu, w kaplicy św. Jerzego, w której tak często się modliła, mamy obowiązek wspomnieć kogoś, kogo nieskomplikowana, ale głęboka wiara chrześcijańska przyniosła tak wiele owoców. Owocowała w życiu pełnym wytrwałej służby Narodowi, Wspólnocie Narodów i szerszemu światu, ale także (co szczególnie należy zapamiętać w tym miejscu) w życzliwości, opiece i uspokajającej trosce o jej rodzinę, przyjaciół i sąsiadów
— powiedział Connor.
W środku naszego szybko zmieniającego się i często niespokojnego świata, jej spokojna i godna obecność dała nam pewność, że możemy stawić czoła przyszłości, tak jak ona to zrobiła, z odwagą i nadzieją
— dodał.
17:16. Rodzina królewska odprowadziła trumnę z ciałem Elżbiety II do kaplicy w Windsorze
Członkowie rodziny królewskiej dołączyli do konduktu pogrzebowego, który przywiózł trumnę z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na zamek w Windsorze i razem odprowadzili ją do kaplicy św. Jerzego, gdzie odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe.
Za karawanem z trumną szli król Karol III z królową-małżonką Camillą, księżniczka Anna i jej mąż wiceadmirał Timothy Laurence, książę Andrzej, książę Edward z żoną Zofią, następca tronu, książę William z żoną, księżną Kate, książę Harry z żoną, księżną Meghan, syn księżniczki Anny Peter Phillips, syn młodszej siostry Elżbiety II, księżniczki Małgorzaty, David Armstrong-Jones, kuzyni Elżbiety II - książę Gloucesteru, Ryszard, książę Kentu Michał i książę Kentu Edward.
Trumna została wniesiona do kaplicy św. Jerzego, gdzie rozpocznie się nabożeństwo pogrzebowe.
17:03. Kondukt z trumną z ciałem Elżbiety II na dziedzińcu zamku w Windsorze
Kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II dotarł do dziedzińca zamku w Windsorze, gdzie dołączą do niego członkowie rodziny królewskiej i razem odprowadzą ją do znajdującej się na terenie zamku kaplicy św. Jerzego.
16:50. Karawan przejechał przez bramę prowadzącą do zamku Windsor
Karawan z trumną z ciałem królowej Elżbiety II przejechał przez bramę prowadzącą do zamku Windsor.
O godz. 17 rozpocznie się nabożeństwo w kaplicy św. Jerzego. Weźmie w nim udział ok. 800 gości.
Konduktowi towarzyszy bicie dzwonów oraz salwy armatnie.
Na masce i dachu karawanu wiozącego trumnę z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II leżą kwiaty rzucane przez ludzi zgromadzonych wzdłuż trasy jego przejazdu.
Po nabożeństwie, ok. godz. 20.30 trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI. W tej części uroczystości pogrzebowych uczestniczyć będzie tylko najbliższa rodzina
16:40. Kartka od króla na trumnie Elżbiety II
Na przykrytej królewskim sztandarem trumnie z ciałem królowej Elżbiety II oprócz insygniów władzy - imperialnej korony, berła i jabłka - oraz wieńca z kwiatów, jest odręcznie napisana kartka od jej najstarszego syna, króla Karola III.
Na wetkniętej w wieniec kartce jest napisane: „Z miłującą i oddaną pamięcią. Karol R.”. Kwiaty i rośliny, z których upleciony jest wieniec, pochodzą z Pałacu Buckingham, Clarence House, czyli dotychczasowej rezydencji Karola jako następcy tronu oraz Highgrove House, jego prywatnej wiejskiej rezydencji w hrabstwie. Gloucestershire.
16:24. Do zamku Windsor przybyli członkowie rodzin królewskich z całej Europy
16:06. Karawan z trumną dotarł do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego
Karawan z trumną z ciałem królowej Elżbiety II dotarł do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego.
Elżbieta II została przeniesiona w procesji do kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.
O 17.00 zacznie się nabożeństwo pogrzebowe, prowadzone przez dziekana Windsoru i zakończone błogosławieństwem arcybiskupa Canterbury.
Karawan dołączy do sformowanego już konduktu pogrzebowego, którzy tworzą oddziały wojskowe oraz członkowie osobistego personelu królowej, i w ten sposób uda się w liczącą 4,5 km drogą prowadzącą do zamku w Windsorze. Wzdłuż drogi - adekwatnie nazwanej Long Walk - ustawione są oddziały wojskowe, a także zgromadziło się niemal 100 tys. ludzi. Na dziedzińcu zamku w Windsorze na kondukt czekają członkowie rodziny królewskiej, którzy przyjechali samochodami z Opactwa Westminsterskiego.
15:16. Monarchowie z całego świata na pogrzebie Elżbiety II
W uroczystościach pogrzebowych Elżbiety II wzięli udział monarchowie z całego świata: belgijska para królewska Filip i Matylda, królowa Małgorzata i duński książę Fryderyk, wielki książę Henryk i wielka księżna Maria Teresa z Luksemburga, książę Albert i księżna Charlene z Monako , król Willem-Aleksander, królowa Maksyma i księżniczka Beatrix z Holandii, król Harald i królowa Sonja z Norwegii oraz król Filip, królowa Letizia, król Juan Carlos i królowa Zofia z Hiszpanii, a także król Karol XVI Gustaw i królowa Szwecji Sylwia.
Na uroczystościach obecny był także książę dziedziczny Liechtensteinu, hrabia Rietbergu Alojzy i dziedziczną księżną Sophie.
Poza Europą do Londynu przylecieli członkowie rodziny królewskiej z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Byli wśród nich król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema z Bhutanu, sułtan Hassanal Bolkiah z Brunei, cesarz Naruhito i cesarzowa Masako Japonii, król Letsie III z Lesotho, król Abdullah II i królowa Rania z Jordanii, sułtan Abdullah z Pahang i Raja Permaisuri Agong Tunku Azizah Aminah Maimunah Iskandariah (król i królowa Malezji) oraz król Tupou VI z Tonga.
Książę Moulay Rachid z Maroka, szejk Mohammed z Dubaju, sułtan Haitham z Omanu, emir Tamim bin Hamad Al Thani i szejk Jawaher z Kataru, następca tronu Mishal z Kuwejtu i książę Turki al-Faisal z Arabii Saudyjskiej.
W pogrzebie królowej uczestniczyli też przedstawiciele dawnych monarchii: królowa Anna Maria, następca tronu Pavlos i księżna koronna Marie-Chantal z Grecji, Symeon Sakskoburggotski – ostatni car Bułgarii, strażniczka korony rumuńskiej Małgorzata i książę Radu, oraz następcy serbskiego tronu Aleksander i księżniczka Katarzyna.
15:00. Na zamku Windsor oczekują na przybycie królowej
Zgromadzeni na zamku Windsor oczekują na przybycie karawanu z trumną z ciałem królowej Elżbiety II.
W tej części uroczystości pogrzebowych nie będą uczestniczyć zagraniczni goście, którzy w tym czasie zostaną przyjęci w Londynie przez ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jamesa Cleverly’ego, ani zdecydowana większość pozostałych osób, które były na nabożeństwie w opactwie westminsterskim.
14:40. Karawan z trumną odjechał w stronę pałacu Windsor
Odjazdowi karawanu towarzyszył salut armatni oraz hymn narodowy.
Karawan z trumną będzie jechał ulicami zachodniego Londynu - wzdłuż których również zgromadziły się tłumy ludzi - i powinien dotrzeć do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego o godz. 16.06 polskiego czasu. Członkowie rodziny królewskiej będą jechać za nim samochodami. W znajdującej się na terenie zamku w Windsorze kaplicy św. Jerzego odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe, na zakończenie którego trumna z ciałem królowej zostanie opuszczona do krypty królewskiej.
W tej części uroczystości pogrzebowych nie będą uczestniczyć zagraniczni goście, którzy w tym czasie zostaną przyjęci w Londynie przez ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jamesa Cleverly’ego, ani zdecydowana większość pozostałych osób, które były na nabożeństwie w Opactwie Westminsterskim.
14:30. Kondukt pogrzebowy dotarł do łuku triumfalnego Wellington Arch
Trumna z ciałem królowej dotarła do łuku Wellington Arc, gdzie jest ładowana do karawanu. Stąd rodzina królewska wyrusza do zamku Windsor, który znajduje się ok. 35 km na zachód od pałacu Buckingham.
13:15. Trumna z ciałem królowej transportowana do Wellington Arch
Trumna z ciałem królowej została wyniesiona z opactwa westminsterskiego. Ponownie spoczęła na lawecie działa, na którym wcześniej przetransportowano ją z Pałacu Westminsterskiego.
Brytyjska królowa zostanie odprowadzona w uroczystym kondukcie ulicami Londynu do znajdującego się na tyłach Pałacu Buckingham Wellington Arch.
Podczas 45-minutowej drogi ulicami Londynu co minutę rozlegać się będzie uderzenie Big Bena oraz salut armatni z Hyde Parku.
Na czele konduktu idzie konny oddział londyńskiej policji metropolitalnej, następnie oddział Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej, Gurkhowie, przedstawiciele sił zbrojnych Australii, Nowej Zelandii i Kanady, a także oddziały brytyjskich sił zbrojnych, zarówno regularnych oddziałów armii, marynarki i sił powietrznych, jak i oddziały reprezentacyjne.
Bezpośrednio za lawetą z trumną idzie dziesięcioro członków rodziny królewskiej, w takiej samej kolejności jak do Opactwa Westminsterskiego: czworo dzieci Elżbiety II - król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, następnie dwaj synowie Karola III - książę William i książę Harry, syn księżniczki Anny Peter Phillips, jej mąż wiceadmirał Timothy Laurence, książę Gloucesteru Ryszard i syn młodszej siostry Elżbiety II, nieżyjącej już księżniczki Małgorzaty - David Armstrong-Jones.
Za nimi trzema samochodami jadą kolejno: królowa-małżonka Camilla i żona księcia Williama Kate; żona księcia Harry’ego Meghan i żona księcia Edwarda Zofia oraz córki księcia Andrzeja, Beatrycze i Eugenia z mężami. Kondukt zamykają przedstawiciele różnych służb, takich jak straż pożarna, pogotowie ratunkowe, straż przybrzeżna czy więziennictwo.
Trasa konduktu wiedzie wzdłuż Pałacu Westminsterskiego, czyli siedziby parlamentu, przez rządową aleję Whitehall, plac defiladowy Horse Guards Parade, reprezentacyjną aleję The Mall do Pałacu Buckingham. Kondukt minie go z prawej strony, udając się w kierunku łuku triumfalnego Wellington Arch, znajdującego się pomiędzy terenami zielonymi przylegającymi do Pałacu Buckingham a Hyde Parkiem.
Hołd królowej oddało blisko 100 pracowników pałacu Buckingham.
13:03. Zakończyło się nabożeństwo w opactwie Westminster
Zakończyło się nabożeństwo w opactwie Westminster. Trumna z ciałem królowej Elżbiety II zostanie przetransportowana do Wellington Arch.
13:00. Zgromadzeni w opactwie odśpiewali hymn
Zgromadzeni na uroczystościach w opactwie Westminster odśpiewali hymn Wielkiej Brytanii „God Save The King”.
12:57. Dwie minuty ciszy w całej Wielkiej Brytanii
12:40. Obietnica służby całej wspólnocie
Jej zmarła wysokość zadeklarowała w audycji podczas jej 21 urodzin, że całe jej życie będzie poświęcone służbie narodowi i Wspólnocie Narodów. Rzadko kiedy taka obietnica jest tak dobrze dotrzymywana
— wskazał arcybiskup Canterbury Justin Welby.
12:32. Odśpiewano hymn ze ślubu królowej
Podczas nabożeństwa odśpiewano hymn ze ślubu królowej - „The Lord’s My Shepherd”. Uroczystość zaślubin księżniczki Elżbiety i porucznika Filipa Mountbattena odbył się w 1947 roku.
12:20. Trwa modlitwa za zmarłą królową
W smutku, ale także w głębokim dziękczynieniu, przybywamy do tego Domu Bożego, do miejsca modlitwy, do kościoła, w którym pamięć i nadzieja są świętymi obowiązkami. Tutaj, gdzie królowa Elżbieta została poślubiona i ukoronowana, gromadzimy się z całego kraju, ze Wspólnoty Narodów i z narodów świata, aby opłakiwać naszą stratę, wspominać długie życie (królowej) w bezinteresownej służbie i z ufnością powierzyć ją miłosierdziu Boga, naszego Stwórcy i Odkupiciela
— powiedział na początku nabożeństwa dziekan opactwa Westminsterskiego David Hoyle
Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss odczytała fragment Pierwszego Listu do Koryntian, zaczynający się od słów: „Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli. Ponieważ bowiem przez człowieka (przyszła) śmierć, przez człowieka też (dokona się) zmartwychwstanie”.
12:00. Nabożeństwo żałobne w opactwie Westminsterskim
W opactwie Westminsterskim rozpoczyna się nabożeństwo żałobne. Odprawia je dziekan tej świątyni David Hoyle, zaś kazanie wygłosi zwierzchnik Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury Justin Welby.
Wraz z przybyciem konduktu z trumną dzwon w Opactwie Westminsterskim zaczął bić 96 razy, aby upamiętnić 96 lat życia monarchini. Przykryta królewskim sztandarem trumna, na której leżą imperialna korona oraz wieniec z kwiatów, została wniesiona przez główną nawę świątyni i ustawiona na katafalku przed ołtarzem
11:55. Kondukt z ciałem Elżbiety II dotarł do Opactwa Westminsterskiego
Kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem Elżbiety II dotarł z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego, gdzie za chwilę zacznie się nabożeństwo żałobne.
Wieniec, który zdobi trumnę królowej, zawiera kwiaty, o które poprosił król Karol. Należą do nich rozmaryn i mirt wycięty z rośliny wyhodowanej z gałązki mirtu w bukiecie ślubnym królowej.
11:53. Marynarze ciągną lawetę przewożącą trumnę królowej Elżbiety II
Lawetę działa, na której znajduje się trumna, ciągnie 98 marynarzy Royal Navy, zaś za lawetą idzie kolejnych 40, mających za zadanie hamować.
11:50. Kondukt z ciałem Elżbiety II wyruszył do Opactwa Westminsterskiego
Na czele konduktu idzie orkiestra wojskowa szkockich i irlandzkich regimentów, następnie członkowie Brygady Gurkhów i członkowie Royal Air Force. Lawetę działa, na której znajduje się trumna, ciągnie 98 marynarzy Royal Navy, zaś za lawetą idzie kolejnych 40, mających za zadanie hamować.
Bezpośrednio za nimi idzie czwórka dzieci Elżbiety II - król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, następnie dwaj synowie Karola III - książę William i książę Harry, syn księżniczki Anny Peter Phillips, jej mąż wiceadmirał Timothy Lawrence, książę Gloucesteru Ryszard i syn młodszej siostry Elżbiety II, nieżyjącej już księżniczki Małgorzaty - David Armstrong-Jones.
11:42. Trumna z ciałem królowej przeniesiona na lawetę
Trumna z ciałem królowej Elżbiety II została przeniesiona z katafalku w Westminster Hall, gdzie znajdowała się od środowego popołudnia, na lawetę działa, na której zostanie przewieziona do Opactwa Westminsterskiego.
Czterokołowa laweta, ważąca 2,5 tony, została wykonana w 1896 r. na zlecenie królowej Wiktorii, aby została użyta podczas jej własnego pogrzebu.
Poza pogrzebem królowej Wiktorii w 1901 r. używana była także w czasie pogrzebów kolejnych monarchów - Edwarda VII w 1910 r., Jerzego V w 1936 r., Jerzego VI w 1952 r. - oraz byłego premiera Winstona Churchilla w 1965 r. i admirała Royal Navy, hrabiego Mountbattena w 1979 r.
Za trumną podążać będą król Karol III oraz członkowie rodziny królewskiej w tym następca tronu książę William i jego brat Harry.
11:40. Król wraz z synami przybył do Westminster Hall
11:30. Do opactwa przybywają politycy
Do Opactwa Westminsterskiego przybywają przedstawiciele zagranicznych państw.
W uroczystościach biorą udział także byli premierzy Wielkiej Brytanii oraz obecnie urzędująca premier Liz Truss.
Od Winstona Churchilla do Liz Truss – Królowa miała 15 premierów, którzy służyli podczas jej 70-letniego panowania.
11:20. Na uroczystości przybyły damy dworu królowej
11:10. Na pogrzeb monarchini przybył prezydent USA
W uroczystościach pogrzebowych królowej Elżbiety II bierze udział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wraz z małżonką.
Setki tysięcy osób przeszły koło trumny królowej
W czasie tych ponad czterech dni setki tysięcy osób przeszły w milczeniu koło trumny, aby oddać hołd zmarłej monarchini. W większości przypadków, aby wejść do Westminster Hall, musieli oni czekać w kolejce kilkanaście godzin. Około północy z niedzieli na poniedziałek zamknięto możliwość dołączania do kolejki przez nowe osoby, aby uniknąć sytuacji, w której nie zdążyłyby wejść do środka przed zamknięciem Westminster Hall.
Po wystawieniu w środę trumny na widok publiczny szacowano, że hołd w ten sposób będzie chciało oddać królowej nawet 750 tys. osób, ale dotychczas nie podano żadnych liczb, ile osób faktycznie przeszło przez Westminster Hall.
Ostatnie pożegnanie królowej
Otwarto drzwi do Opactwa Westminsterskiego dla uczestników ostatniego pożegnania brytyjskiej królowej Elżbiety II. W nabożeństwie żałobnym, które rozpocznie się w poniedziałek o godz. 11.00 londyńskiego czasu (godz. 12 w Polsce), weźmie udział 2000 osób, w tym ok. 500 gości zagranicznych.
W Opactwie Westminsterskim obecni będą członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, premier Liz Truss i lider opozycji Keir Starmer, wszyscy żyjący byli premierzy, władze Izby Gmin i Izby Lordów, przedstawiciele władz Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, reprezentanci 145 państw, w tym 19 monarchów, 48 prezydentów i 22 premierów, a także ok. 200 osób, które w czerwcu zostały uhonorowane przez królową odznaczeniami za działania na rzecz lokalnych społeczności.
Polskę podczas uroczystości pogrzebowych reprezentuje prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda w Londynie: Przekazałem zaproszenie królowi Karolowi III i jego małżonce do odbycia wizyty w Polsce
Green Park przepełniony przed uroczystościami pogrzebowymi Elżbiety II
W londyńskim Green Parku, gdzie ludzie dotychczas składali kwiaty w hołdzie zmarłej królowej Elżbiecie II, w ostatnich dniach było bardzo tłoczno. W poniedziałek przed uroczystościami pogrzebowymi brytyjskiej monarchini park jest przepełniony i policja nikogo już nie wpuszcza.
W wagonach metra w czasie podróży ze stacji Euston w północnym Londynie do stacji Green Park niedaleko Pałacu Buckingham nie było tłumów. W oczy rzucał się jedynie mężczyzna w garniturze z przypiętymi na piersi medalami – on z pewnością jechał pożegnać Elżbietę II.
Nic nie zapowiadało tego, co można było zaobserwować przy wyjściu z metra. Tysiące ludzi szybkim krokiem zmierza w kierunku Green Parku i w pewnym momencie odbijają się od kordonu policji i ochrony.
Green Park jest pełny, nie wejdzie tam pan
— mówi jeden z kilkuset zgromadzonych w tym miejscu policjantów.
Służby kierują nieprzebrane tłumy ludzi do pobliskiego Hyde Parku, gdzie ustawiony jest duży ekran, na którym zgromadzeni będą mogli oglądać transmisję z uroczystości pogrzebowych.
Stacja metra Green Park jest otwarta tylko dla wysiadających; nie będzie można do niej wejść do godzin popołudniowych.
Pogrzeb Elżbiety II będzie transmitowany w wielu miejscach publicznych
Transmisję z poniedziałkowych uroczystości pogrzebowych brytyjskiej królowej Elżbiety II można będzie obejrzeć w wielu miejscach publicznych w całym Zjednoczonym Królestwie.
Pogrzeb pokaże sieć kin Vue, Curzon oraz Arc.
To bezpłatne wydarzenie, ale wstępna rezerwacja miejsca jest niezbędna. Podczas transmisji pogrzebu nie będą odbywały się żadne inne pokazy
— napisała sieć kin Arc na Twitterze.
Wielkie ekrany będą ustawione też na placach, w parkach i świątyniach. Pojawią się one m.in. w jednym z parków królewskich niedaleko Pałacu Buckingham – Hyde Parku.
Katedry w Bradford, Chester, Guildford, Manchesterze, Norwich oraz Winchester również będą wyświetlać uroczystości. Ekrany będą wystawione m.in. w takich miastach jak Hull, Manchester, Leeds, Ipswich oraz Coventry. W Birmingham ekran będzie ustawiony na Centenary Square.
Dotarcie do stolicy nie będzie ani łatwe, ani tanie. Dlatego też plac będzie lokalnym, łatwo dostępnym miejscem, gdzie ludzie będą mogli oddać się zadumie
— powiedział szef rady miejskiej w Birmingham Ian Ward, cytowany przez dziennik „Guardian”.
Wiele brytyjskich stacji telewizyjnych, w tym BBC, ITV oraz Sky News, będzie prowadzić transmisję uroczystości pogrzebowych od początku do końca. W niektórych pubach, które pomimo poniedziałkowego święta bankowego pozostaną otwarte, będzie można śledzić pogrzeb brytyjskiej monarchini. Dotyczy to na przykład lokali należących do grupy Stonegate, największego właściciela pubów w Zjednoczonym Królestwie.
Szacuje się, że uroczystości będą największym wydarzeniem telewizyjnym w historii. Na całym świecie może je śledzić nawet 4 miliardy osób, tj. połowa globalnej populacji.
Harmonogram uroczystości
O 13.15 czasu polskiego, po zakończeniu nabożeństwa, kondukt z trumną z ciałem Elżbiety II wyruszy z Opactwa Westminsterskiego ulicami Londynu w kierunku Wellington Arch. Następnie, o 14.00, trumna po dotarciu do Wellington Arch zostanie przeniesiona do karawanu, którym będzie przetransportowana do zamku w Windsorze.
O 16.06 karawan z trumną dotrze do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego, po czym trumna zostanie przeniesiona w procesji do kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.
O 17.00 w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze zacznie się nabożeństwo pogrzebowe, na zakończenie którego, ok. 17.30, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie opuszczona do krypty królewskiej.
O 20.30 trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI. W tej części uroczystości pogrzebowych uczestniczyć będzie tylko najbliższa rodzina.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/614851-relacja-pogrzeb-elzbiety-iiwzruszajace-pozegnanie-krolowej