Trwa 195. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już pół roku od rozpoczęcia inwazji. Rosja koncentruje swoje wysiłki na wschodniej i południowej części kraju. Ukraina rozpoczęła kontrofensywę, a jej celem jest Chersoń. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 6 września 2022 r.
22:32. Sekretarz generalny ONZ wezwał do demilitaryzacji terenów wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał we wtorek do utworzenia zdemilitaryzowanego kordonu wokół okupowanej obecnie przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy. Ostrzegł, że jakiekolwiek uszkodzenie elektrowni może skończyć się katastrofą dla całego regionu.
Jakiekolwiek uszkodzenia, czy celowe, czy nie, największej elektrowni jądrowej w Europie lub innych obiektów jądrowych na Ukrainie, może oznaczać katastrofę nie tylko dla bezpośredniego sąsiedztwa, ale całego regionu i obszarów poza nim
— powiedział Guterres podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
Guterres stwierdził, że aby uniknąć katastrofy zarówno Rosja jak i Ukraina muszą zobowiązać się w pierwszej kolejności do unikania działań wojskowych i ostrzału w kierunku elektrowni jak i z terenów elektrowni. Drugim krokiem powinno być - jego zdaniem - utworzenie kordonu zdemilitaryzowanego, co oznaczałoby wycofanie z terenu elektrowni rosyjskiego sprzętu wojskowego i obietnicę ze strony Ukrainy, że powstrzyma się od wchodzenia do kompleksu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Sekretarz generalny ONZ wezwał do demilitaryzacji Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. „Jakiekolwiek uszkodzenie może oznaczać katastrofę”
19:35. Komendant okupowanego Berdiańska zmarł wskutek obrażeń odniesionych w wybuchu
Ranny we wtorek wskutek wybuchu samochodu komendant rosyjskich władz okupacyjnych Berdiańska na południu Ukrainy zmarł w szpitalu wskutek odniesionych obrażeń - poinformowały we wtorek ukraińskie media.
Samochód, którym jechał mianowany przez Rosję okupacyjny komendant miasta Artem Bardin, eksplodował we wtorek wczesnym popołudniem w centrum miasta obok budynku administracji cywilno-wojskowej. Ranny „komendant” został przewieziony do szpitala, jego stan media od razu określały jako ciężki.
Jak dotąd nie poinformowano, co było przyczyną eksplozji. Ukraińskie media donoszą, że po wybuchu słychać było strzały z broni palnej. Nie podają jednak żadnych szczegółów. Wiadomo, że wybuch uszkodził również trzy pobliskie samochody, w których nikogo nie było.
Berdiańsk jest portowym miastem położonym na wybrzeżu Morza Azowskiego w obwodzie zaporoskim. Przed wojną zamieszkiwało go około 115 tys. osób. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym. Od początku marca miasto, podobnie jak część obwodu zaporoskiego, znajduje się pod rosyjską okupacją.
19:28. Sztab Generalny: rosyjskie prywatne firmy wojskowe uzupełniają swe oddziały więźniami z Donbasu
Walczące na Ukrainie oddziały rosyjskich prywatnych firm wojskowych są zmuszone do przyjmowania w swe szeregi więźniów z terenów okupowanych w Donbasie; oferują im amnestię, obywatelstwo rosyjskie i pieniądze – informuje we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Jak powiadamia sztab w wieczornym podsumowaniu operacyjnym, „w związku z dużymi stratami zwiększyła się liczba wrogich oddziałów, które muszą być wycofywane w celu odnowienia zdolności bojowej”.
Jednocześnie prywatne firmy wojskowe są zmuszone do uzupełniania swoich oddziałów więźniami z tymczasowo okupowanych terenów obwodów donieckiego i ługańskiego. Za walkę przeciwko Ukrainie proponuje im się amnestię, obywatelstwo rosyjskie i pieniądze
— powiadomił sztab.
We wtorek – jak podano - siły rosyjskie przeprowadziły ponad sześć ataków rakietowych i ponad dziesięć lotniczych na cele wojskowe i cywilne; w tym celu przeprowadzono ponad 30 wylotów. Wojska rosyjskie kontynuują ostrzał z artylerii lufowej i rakietowej wzdłuż linii frontu, atakując infrastrukturę wojskową i cywilną.
Siły ukraińskie skutecznie odbiły szturmy wrogich wojsk w rejonie miejscowości Dołyna, Sołedar, Nowobachmutiwka, Kodema, Zajcewe, Awdijiwka, Marjinka i Lubomiyriwka
— podano w komunikacie.
Wojska rakietowe i artyleria ukraińska uderzyły w sześć rosyjskich punktów dowodzenia, zniszczyły trzy miejsca skupienia siły żywej przeciwnika.
W strefie ataków ukraińskich znalazło się dziewięć środków obrony powietrznej. Zlikwidowano też sprzęt rozpoznania radioelektronicznego, stacje łączności, przeprawę pontonową i promową, osiem magazynów amunicji.
19:23. Wyciekł tajny raport Kremla! Mówi o efektach zachodnich sankcji
Z powodu nałożonych przez Zachód sankcji sytuacja rosyjskiej gospodarki jest znacznie gorsza niż oficjalnie przedstawia to Kreml - wynika z tajnego raportu, przygotowanego dla rosyjskich władz. Do dokumentu dotarła agencja Bloomberga. Według raportu, Rosji grozi długa i głęboka recesja, załamanie eksportu i drenaż mózgów.
CZYTA WIĘCEJ: Wyciekł tajny raport Kremla! Mówi o groźbie długiej recesji w Rosji w wyniku zachodnich sankcji. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
18:58. Trwa usuwanie skutków rosyjskiego ataku rakietowego na Charków
Ukraińscy strażacy likwidują skutki rosyjskiego uderzenia rakietowego na Charków.
18:15. Raport MAEA: należy utworzyć strefę bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) oświadczyła we wtorek w 52-stronicowym raporcie dotyczącym okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, że niezbędne jest natychmiastowe utworzenie strefy bezpieczeństwa i ochrony jądrowej wokół siłowni w Enerhodarze na południu Ukrainy.
MAEA podkreśliła, że jej misja, która w zeszłym tygodniu wizytowała Zaporoską Elektrownię Atomową, zaobserwowała szkody w różnych miejscach obiektu, niektóre były blisko budynków z reaktorami. Stwierdzono m.in. uszkodzenie budynku ze świeżym paliwem jądrowym i magazynu stałych odpadów promieniotwórczych oraz budynku, w którym znajduje się centralna stacja alarmowa systemu ochrony fizycznej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Mocny raport MAEA. „Obecna sytuacja jest nie do zaakceptowania”. Agencja żąda bezpiecznej strefy wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
16:45. Konsekwencje porannego ataku Rosjan na Charków
Szef obwodu charkowskiego Oleg Synegubow opublikował zdjęcie domu w Charkowie, który został zniszczony w wyniku porannego ataku rosyjskiego, a prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że okupant czeka zemsta za każdy atak.
16:35. Ambasador Ukrainy chwali polskie Kraby i Pioruny
Na Targach Kielce w ramach 30. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego otwarto wystawę zniszczonego przez Siły Zbrojne Ukrainy rosyjskiego sprzętu wojskowego.
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz mówił, że wystawa „ma ogromne znaczenie i przesłanie”.
Mnóstwo takiego sprzętu wojskowego weszło na teren Ukrainy, niesie śmierć i zniszczenia Ukraińcom, tylko dlatego, że tak jak Polacy, chcemy się cieszyć niepodległością i suwerennością. Chcemy być tak jak Polska częścią Wspólnoty Europejskiej, budować razem przyszłość europejską
— powiedział ambasador.
Ale kto przychodzi na naszą ziemię z mieczem, ten od miecza zginie i ta wystawa też to pokazuje, że dzięki współpracy i wsparciu ze strony naszych sojuszników dzięki polskiemu wsparciu polskim „Krabom” i „Piorunom” jesteśmy w stanie przekształcić ten rosyjski sprzęt na zwykły eksponat muzealny
— dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Symboliczna wystawa w Kielcach. Ambasador Ukrainy: Dzięki polskim Krabom i Piorunom przekształcamy rosyjski sprzęt w eksponaty
16:30. Zdjęcie satelitarne zniszczonego mostu pontonowego w pobliżu Dariwki
Satelita Planet Labs zarejestrował zniszczony most pontonowy w pobliżu wsi Dariwka w obwodzie chersońskim, którym rosyjscy najeźdźcy przeprawili się przez rzekę Ingulet.
Zdjęcia satelitarne z 5 września pokazują znaczne uszkodzenia samego mostu Dariiv, obok którego okupanci zbudowali przeprawę pontonową. Dowództwo operacyjne „Południe” ogłosiło udane działania Sił Zbrojnych Ukrainy na kierunku południowym, łącznie ze zniszczeniem tego przejścia dzień wcześniej.
16:10. W wybuchu samochodu ciężko ranny został komendant okupacyjnych władz w Berdiańsku
W okupowanym przez Rosję Berdiańsku w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy na skutek wybuchu samochodu ciężko ranny został komendant tamtejszych władz okupacyjnych - poinformowały ukraińskie media.
Samochód eksplodował w centrum miasta obok budynku administracji cywilno-wojskowej. Okupacyjny komendant miasta Artem Bardin został przewieziony do szpitala, jego stan media określają jako ciężki.
Nie wiadomo, co było przyczyną eksplozji.
Ukraińskie media donoszą, że po wybuchu słychać było strzały z broni palnej. Nie podaą jednak żadnych szczegółów.
Eksplozja uszkodziła również trzy pobliskie samochody, w których nikogo nie było.
16:00. Hiszpania wysyła Ukrainie zimowe mundury
Hiszpania uczestniczy w zimowej pomocy dla Ukrainy w odpowiedzi na wezwanie NATO skierowane do członków Sojuszu, aby pilnie dostarczyć odzież i zimowe wyposażenie dla ukraińskiej armii - poinformowało ministerstwo obrony w Madrycie.
Jak poinformował niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, pod koniec lipca minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow napisał list do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, w którym prosił o pilne dostawy ciepłej odzieży i namiotów zimowych dla 200 tys. żołnierzy. Od tego czasu państwa NATO szukają w swoich magazynach dostępnych zapasów, aby Ukraińcy mogli w zimie bronić się przed rosyjską inwazją.
Według komunikatu ministerstwa obrony w Madrycie, Hiszpania wyśle we wrześniu na Ukrainę 25 ciężarówek, które dostarczą m.in. ponad 30 tys. zimowych mundurów, 15,6 tys. kurtek, 15 tys. nieprzemakalnych płaszczy ocieplanych oraz tysiące innych dodatkowych elementów odzieży. Z mundurów dla ukraińskich żołnierzy została usunięta flaga Hiszpanii.
Tydzień po ogłoszeniu zamiaru przekazania ciepłych mundurów armii ukraińskiej, ministerstwo obrony Hiszpanii ogłosiło przetarg na zakupienie cieplej odzieży dla swoich jednostek, zwłaszcza rozmieszczonych na wschodniej flance NATO.
„Wojska lądowe pilnie kupują odzież dla swoich żołnierzy ze względu na brak zapasów”
— poinformował dziennik „La Razon”. W przetargu wymienia się zapotrzebowanie na swetry z podszewką z polaru, rękawice, buty, mundury, kurtki i spodnie na zimę, grube skarpety i gogle narciarskie. Termin składania ofert upływa 12 września, a wartość szacunkowa kontraktu to ok. 9 mln euro.
Oprócz cieplej odzieży dla armii ukraińskiej, ministerstwo obrony Hiszpanii zapowiedziało dostarczenie amunicji artyleryjskiej, paliwa, pojazdów opancerzonych i systemów rakietowej obrony przeciwlotniczej, a także zapewniło o podstawowym szkoleniu żołnierzy ukraińskich na terytorium Hiszpanii.
15:30. Rodziny jeńców z obozu w Ołeniwce: społeczność międzynarodowa jest bezsilna w sprawie ukraińskich więźniów
Nie możemy już znieść sytuacji, w której Rosja blokuje ONZ i Czerwonemu Krzyżowi dostęp do ukraińskich jeńców wojennych; w ciągu ostatnich 40 dni nie uzyskaliśmy na ich temat żadnych informacji, społeczność międzynarodowa jest bezsilna - powiadomiły we wtorek rodziny żołnierzy przetrzymywanych w rosyjskim obozie w Ołeniwce.
„Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na żadne z pytań - kto zginął (w lipcu w rosyjskim ataku na Ołeniwkę - PAP), kto został ranny, jaka była dokładna liczba ofiar śmiertelnych” - poinformowała żona ukraińskiego żołnierza Natalia Zarycka podczas wtorkowej konferencji prasowej w Kijowie. Jej wypowiedź przytoczyła gazeta internetowa Ukrainska Prawda.
„(Dopiero) 25 dni po tragedii, dokładnie 22 sierpnia, ONZ powołała zespół ds. zbadania aktu terroryzmu w obozie (jenieckim). Sekretarz generalny oznajmił, że zostanie wysłana misja, która miałaby prześledzić okoliczności (tego zdarzenia). (…) Nawet wielka delegacja ONZ nie może w ciągu 40 dni dotrzeć na miejsce publicznej kaźni żołnierzy. Nie może się tam również dostać jedna z najstarszych organizacji międzynarodowych, Czerwony Krzyż. Świadczy to o tym, że naszym jeńcom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo” - oświadczyła Zarycka.
Jak dodała, jeśli świat „będzie bał się zmierzyć z rzeczywistością i nie powstrzyma zła terroryzmu w +rodzaju Ołeniwki+, to wówczas powinniśmy spodziewać się jeszcze gorszych i bardziej krwawych masowych zbrodni”.
15:00. Wysokopilla w obwodzie chersońskim pod ukraińską flagą!
Nad miejscowością Wysokopilla w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zawisła ukraińska flaga. O odbiciu miejscowości okupowanej przez rosyjskie wojska od połowy marca poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. W mediach społecznościowych pojawiają się kolejne nagrania z odbitej miejscowości.
CZYTAJ TAKŻE: Wysokopilla w obwodzie chersońskim pod ukraińską flagą! Szef regionalnych władz: „Stała do końca, stała, walczyła”
14:30. Szokujące doniesienia fińskiego think tanku
Od końca lutego do końca sierpnia, czyli w ciągu pół roku wojny na Ukrainie, Rosja zarobiła 158 mld euro na eksporcie paliw kopalnych; 54 proc. przychodów z tego tytułu zapewniły Kremlowi państwa Unii Europejskiej - poinformowano w raporcie fińskiego think tanku Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA).
CZYTAJ WIĘCEJ: Tak UE finansuje rosyjską agresję! Prym wiodą Niemcy. Szokujące dane: Moskwa zainkasowała od Unii 85 mld euro za energię
13:45. Na Krymie pojawiły się proukraińskie ulotki, wzywające do ewakuacji
Na anektowanym w 2014 roku i okupowanym przez Rosję Krymie pojawiły się proukraińskie ulotki, wzywające mieszkańców, by przygotowali się, że półwysep zostanie wyzwolony, a także do ewakuacji - podała we wtorek agencja Ukrinform.
Ulotki takie rozklejono w Symferopolu, Jałcie i Kerczu. Do ich rozpowszechnienia przyznał się ruch o nazwie Żółta Wstążka. Zapewnił, że za agitacją stoją jego aktywiści z tych miast, a także z Eupatorii i Dżankoja.
Utrzymane w żółto-niebieskich ukraińskich barwach państwowych, ulotki głoszą m.in.: „Jałta - to Ukraina”, „Kercz - Ukraina jest już obok” i „Ratuj życie, ewakuuj się!”. Ruch Żółta Wstążka oświadczył też, że wzywa obywateli Ukrainy na Krymie, aby zachowali ostrożność i „unikali miejsc znajdujących się blisko obiektów wojskowych”.
13:00. Trwa ostrzał Charkowa. Pociski spadły na budynek mieszkalny
12:35. Nowe eksplozje w obwodzie chersońskim
12:30. Do kraju sprowadzono ciała 25 poległych żołnierzy
Ciała 25 poległych żołnierzy ukraińskich sprowadzono do kraju w ramach operacji przekazywania ciał zabitych - poinformowało ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.
„Odbyła się kolejna operacja przekazania ciał zabitych żołnierzy. Ukraina sprowadziła ciała dalszych 25 swoich obrońców”
— oświadczyło ministerstwo. Podkreśliło, że proces ten odbywa się zgodnie z przepisami konwencji genewskich.
Według stanu z 28 sierpnia br. ministerstwo ds. reintegracji sprowadziło do kraju ciała 541 żołnierzy poległych od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę z 24 lutego br.
witter.com/ukrpravda_news/status/1567079171322437632
10:45. Rosja odmawia korytarzy humanitarnych na terenach wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Władze Ukrainy żądają utworzenia korytarzy humanitarnych w celu bezpiecznej ewakuacji mieszkańców miejscowości leżących w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, ale Rosja odmawia - powiedziała wicepremier Iryna Wereszczuk.
„Ludzie masowo zwracają się do nas o pomoc. Próbują opuścić niebezpieczne terytorium. Po raz kolejny zwracamy się do Federacji Rosyjskiej z żądaniem zapewnienia nam korytarza humanitarnego w celu ewakuacji kobiet, dzieci, osób starszych”
— powiedziała Wereszczuk. Słowa wicepremier przekazał portal Ukrainska Prawda.
Wereszczuk powiedziała, że sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pozostaje napięta z powodu ciągłych ostrzałów ze strony armii rosyjskiej i cywile z pobliskich miejscowości chcą się jak najszybciej ewakuować. Jednak Rosja odmawia utworzenia korytarzy humanitarnych.
10:30. Rosja straciła już ponad 50 tys. żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już ponad 2 tys. czołgów i ponad 50 tys. żołnierzy, w tym około 350 w ciągu ostatniej doby – ogłosił we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Minionej doby Rosja straciła też dziewięć czołgów, 25 pojazdów opancerzonych, 22 systemy artylerii, dwie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, śmigłowiec i dziewięć dronów – napisano w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
Łączne straty Rosji od 24 lutego do 6 września wynoszą według ukraińskiego sztabu: 50 150 żołnierzy, 2077 czołgów, 4484 pojazdy opancerzone, 236 samolotów, 207 helikopterów, 1179 systemów artylerii, 296 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 156 systemów przeciwlotniczych, 3305 pojazdów i cystern, 15 jednostek pływających i 876 dronów.
09:40. Ukraińska armia uderzyła w rosyjskie pozycje, mosty pontonowe i punkty dowodzenia
Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły ostatniej doby uderzenia na pozycje rosyjskiego wojska, punkty dowodzenia, węzły logistyczne i przeprawy pontonowe na południu Ukrainy – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.
Według niego ukraińskie lotnictwo przeprowadziło na południu kraju 18 uderzeń, a jednostki artyleryjskie i rakietowe wykonały 370 misji ogniowych, atakując zgrupowania rosyjskich wojsk, stacje walki elektronicznej i mosty pontonowe przez Dniepr.
Kontrola ogniowa przepraw przez Dniepr jest systematyczna i skuteczna
— podkreślono w komunikacie.
09:10. Władze obwodu ługańskiego: w okupowanej Kreminnej zginęło niemal 400 rosyjskich żołnierzy
Ukraińskie wojska zaatakowały w ostatnich dniach rosyjskie pozycje w okupowanym mieście Kreminna w obwodzie ługańskim; w wyniku skutecznych uderzeń zginęło niemal 400 żołnierzy wroga - powiadomił w poniedziałek lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.
Zniszczono kilka budynków, w których znajdowali się najeźdźcy, a także uszkodzono ponad 100 jednostek sprzętu wojskowego - relacjonował Hajdaj na antenie telewizji 1+1. Nagranie z wypowiedzią gubernatora jest też dostępne na jego koncie na Facebooku
Licząca przed rosyjską inwazją 18 tys. mieszkańców Kreminna została zajęta przez agresora w połowie kwietnia. 25 czerwca rosyjskie siły opanowały Siewierodonieck, a 3 lipca Lisiczańsk, czyli dwa największe miasta Ługańszczyzny, które pozostawały jeszcze pod kontrolą rządu w Kijowie. Jak informowały w lipcu i sierpniu lojalne wobec Ukrainy władze obwodu, najeźdźcy wciąż nie zdołali zająć całego regionu - wciąż trwają walki w miejscowościach Biłohoriwka i Werchniokamjanka w zachodniej części Ługańszczyzny, w pobliżu granicy z obwodem donieckim.
09:08. Brytyjski wywiad: Rosyjskie wojska tracą zapasy dronów
Spadająca liczba dronów, którymi Rosja dysponuje, co wynika zarówno z ich utraty w walce, jak i braku części będącego efektem sankcji, utrudnia jej prowadzenie działań zbrojnych na Ukrainie - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
5 września 2022 r. „Osessa Journal” poinformował o 27 wylotach rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych (UAV) na zachodnim brzegu Dniepru, w porównaniu do średnio 50 dziennie przez cały sierpień. 21 sierpnia 2022 r. siły ukraińskie poinformowały o zestrzeleniu trzech rosyjskich taktycznych UAV Orlan-10 w ciągu jednego dnia
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
W ostatnich latach doktryna Rosji przypisuje coraz większą rolę UAV, zwłaszcza do wykrywania celów, w które może uderzyć jej artyleria. UAV mogą być podatne zarówno na efekty kinetyczne, gdy są bezpośrednio zestrzeliwane, jak i na zagłuszanie elektroniczne. W obliczu strat bojowych Rosja ma prawdopodobnie problemy z utrzymaniem zapasów UAV, co pogłębiane jest przez braki komponentów wynikające z międzynarodowych sankcji. Ograniczona dostępność rozpoznawczych UAV prawdopodobnie pogarsza taktyczną świadomość sytuacyjną dowódców i coraz bardziej utrudnia rosyjskie operacje
— dodano.
08:48. Ludzie chcą wyjechać z Enerhodaru, gdzie znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa
W ostatnich tygodniach w Enehodarze, gdzie mieści się Zaporoska Elektrownia Atomowa, zwiększa się liczba mieszkańców, którzy próbują wyjechać z tego okupowanego przez Rosjan miasta - podał we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
W ostatnich kilku tygodniach, a szczególnie w ostatnich dniach, zauważalna jest tendencja do opuszczania okupowanego miasta przez mieszkańców i podejmowania prób wyjazdu na terytorium Ukrainy, które znajdują się pod kontrolą władz w Kijowie
— podał wywiad. W komunikacie, opublikowanym na Facebooku, HUR oświadczył, że mieszkańcy w ten sposób „reagują na rosnące ryzyko utraty kontroli nad sytuacją w elektrowni”.
Według ocen wywiadu coraz więcej pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej chciałoby zwolnić się z pracy.
08:31. ISW: ukraińska kontrofensywa krzyżuje plany Rosjan na południu Ukrainy
Ukraińska kontrofensywa na południu kraju osłabia zdolności Rosjan do administrowania okupowanymi obszarami; władze okupacyjne w obwodzie chersońskim ogłosiły wstrzymanie planów przeprowadzenia pseudoreferendum – podał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Ukraińscy urzędnicy potwierdzili, że siły zbrojne Ukrainy starają się wyczerpywać zdolności logistyczne Rosjan na południu poprzez precyzyjne uderzenia na punkty koncentracji ich wojsk, ośrodki dowodzenia i węzły logistyczne. Te działania kontrofensywne wywierają zamierzony wpływ na rosyjskie władze okupacyjne – napisano w raporcie think tanku.
Szef władz okupacyjnych obwodu chersońskiego Kyryło Stremousow powiedział rosyjskiej agencji TASS, że jego administracja wstrzymała plany tzw. referendum w regionie „ze względów bezpieczeństwa”. Ukraińskie centrum ruchu oporu informowało, że okupanci rezygnują z pseudoreferendów z powodu trwającej kontrofensywy – zaznacza ISW.
Krótko po publikacji depeszy TASS Stremousow zaprzeczył, że zarządził wstrzymanie przygotowań, twierdząc, że data pseudoreferendum nigdy nie została oficjalnie ogłoszona. Obie te wypowiedzi kolaboracyjnego urzędnika wskazują na dużą dezorganizację we władzach okupacyjnych, którą dodatkowo potęguje ukraińska kontrofensywa – ocenia ISW.
Siły ukraińskie zamierzają powoli osłabiać rosyjskie zdolności na szczeblu taktycznym i operacyjnym w obwodzie chersońskim, a dokonanie tego będzie najpewniej miało znaczący wpływ na zdolności administracyjne i biurokratyczne okupacyjnych urzędników
— podsumowuje amerykański think tank.
Przedstawiciele władz Ukrainy zachowują milczenie w sprawie postępów kontrofensywy, ale poinformowali o zniszczeniu rosyjskich linii komunikacji lądowej w środkowej części obwodu chersońskiego. W obwodzie zaporoskim ukraińskie siły specjalne przeprowadziły natomiast w ograniczonej skali operację przeciwko bazie rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w pobliżu Enerhodaru – napisano w raporcie.
Siły rosyjskie przeprowadziły natomiast ataki lądowe w okolicach Siewierska, Bachmutu i Doniecka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Kreml w dalszym ciągu sięga po niekonwencjonalne źródła żołnierzy i coraz częściej próbuje wcielać do wojska osoby chore i uważane zwykle za niezdolne do służby, co prawdopodobnie dodatkowo osłabi morale i dyscyplinę w rosyjskich jednostkach – dodano.
08:14. „NYT”: Rosja kupuje od Korei Północnej pociski artyleryjskie i rakiety krótkiego zasięgu
Rosja kupuje od Korei Północnej miliony pocisków artyleryjskich i rakiety krótkiego zasięgu, co świadczy o skuteczności sankcji gospodarczych nałożonych na Kreml; restrykcje poważnie ograniczyły możliwości Moskwy w zakresie importu - poinformował w poniedziałek dziennik „New York Times” za raportem amerykańskiego wywiadu.
Waszyngton nie ujawnił szczegółów rosyjskich transakcji z Pjongjangiem, zwłaszcza dotyczących konkretnych rodzajów uzbrojenia, a także wielkości i terminów dostaw. Powiadomiono jedynie, że oprócz pocisków i rakiet Moskwa może być też zainteresowana „dodatkowym sprzętem ofensywnym” produkcji północnokoreańskiej.
Porozumienie z Koreą Północną ukazuje desperację Rosji. Jedynym powodem, dla którego Kreml może kupować pociski artyleryjskie lub rakiety od (Pjongjangu) lub kogokolwiek (innego), jest to, że Putin nie chciał lub nie był w stanie zmobilizować rosyjskiej gospodarki do wojny na nawet najbardziej podstawowym poziomie
— ocenił ekspert wojskowy Frederick Kagan, cytowany przez „NYT”.
06:37. Zaporoska elektrownia ponownie o krok od katastrofy
„Już po raz drugi z powodu rosyjskiej prowokacji Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okrok od katastrofy radiacyjnej” - oświadczył w nagraniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wezwał do ogłoszenia Rosji państwem terrorystycznym.
Zełenski podkreślił, że niebezpieczna sytuacja powstała w rezultacie odłączenia elektrowni od ukraińskiej sieci energetycznej w rezultacie rosyjskiego ostrzału a także pożaru na terenie elektrowni.
Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) potwierdzili, że zapasowa linia łącząca elektrownię z ukraińską siecią została odłączona aby ułatwić ugaszenie pożaru. We wtorek mają oni przedstawić raport na temat sytuacji w tej elektrowni, największej siłowni atomowej w Europie.
Ostrzał terenu elektrowni oznacza, że terrorystycznego państwa nie obchodzi co MAEA będzie miała do powiedzenia ani co zdecyduje społeczność międzynarodowa
— powiedział Zełenski.
Dodał, że „Rosja jest zainteresowana jedynie utrzymywaniem najgorszej sytuacji przez możliwie najdłuższy czas. Można temu zapobiec jedynie poprzez wzmocnienie sankcji i oficjalne uznanie Rosji jako państwa terrorystycznego.”
Ukraiński prezydent zwrócił uwagę że zagrożenie katastrofą radiacyjną w zaporoskiej elektrowni powstało zaraz po tym jak została ona opanowana przez żołnierzy rosyjskich.
Kiedy myśmy kontrolowali elektrownię nie było takiego zagrożenia
— zauważył.
00:35. Zełenski: Rosjanie nie spodziewali się oporu
Siły Zbrojne Ukrainy nadal konsekwentnie, bardzo dokładnie i dokładnie niszczą magazyny, bazy, przejścia, siedziby okupantów. Armia rosyjska weszła na terytorium Ukrainy nie spodziewając się oporu. I ucieknie stąd nie mając żadnej innej nadziei na zbawienie
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
I jeszcze raz chcę podziękować wszystkim naszym obrońcom, naszej inteligencji, Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy, którzy robią wszystko, aby z dnia na dzień utrudniać okupantom przebywanie na Ukrainie. Chcę również podziękować wszystkim naszym ludziom na tymczasowo okupowanych terenach, którzy pomagają naszej armii niszczyć obiekty najeźdźców
— dodał.
Prezydent przekazał też specjalne wyrazy wdzięczności.
A dziś szczególnie chcę podziękować wojownikom jednej z naszych brygad artylerii rakietowej, którzy swoim dokładnym ostrzałem zniszczyli właśnie rosyjski skład, z którego okupanci zabrali rakiety S-300, aby zbombardować Charków MLRS to dobra rzecz. Dziękujemy, nasi bohaterowie!
— podkreślił.
Okupanci na pewno dostaną odpowiedź za dzisiejszy atak rakietowy na Krzywy Róg, za ciągłe ostrzał Zelenodolska, ostrzał Nikopola, obwodu czernihowskiego i Sumy, obwodu charkowskiego, miast Donbasu i całego naszego terytorium
— wymieniał.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/613226-relacja-195-dzien-inwazji-rosji-na-ukraine