Trwa 183. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już pół roku od rozpoczęcia inwazji. Rosja koncentruje swoje wysiłki na wschodniej i południowej Ukrainie. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 25 sierpnia 2022 r.
22:10. W Donbasie działa co najmniej 21 rosyjskich obozów filtracyjnych
W okupowanym obwodzie donieckim działa 21 rosyjskich obozów, wchodzących w skład systemu „filtracji” miejscowej ludności - wynika z opublikowanego w czwartek raportu, przygotowanego przez Uniwersytet Yale. Raport mówi też, że pod obozem w Ołeniwce już w kwietniu odnotowano dowody, wskazujące na kopanie masowych grobów.
Raport jest oparty na materiałach z otwartych źródeł, w tym zeznaniach osób, które przeszły przez obozy oraz zdjęciach satelitarnych. Wynika z niego, że na okupowanych przez Rosję terytoriach obwodu donieckiego znajduje się co najmniej 21 obozów pełniących cztery różne funkcje: rejestrację osób, przetrzymywanie, przesłuchiwanie i więzienie.
Do kompleksu tego należy też kolonia karna pod Ołeniwką, gdzie 29 lipca w wyniku eksplozji zginęło 53 ukraińskich jeńców uczestniczących w obronie Mariupola. Jak wskazują dostępne publicznie zdjęcia satelitarne, koło obozu, gdzie obok jeńców więziono również cywilów, już w kwietniu pojawiły się naruszenia ziemi, przypominające zbiorowe groby. Po raz drugi odnotowano podobne dowody w innym miejscu w pobliżu obozu 27 lipca.
Raport notuje, że według doniesień w obozach panują niehumanitarne warunki, więźniowie są torturowani, bici, zmuszani do pracy przymusowej i przetrzymywani w przepełnionych celach bez miejsca, by mogli się położyć. Do obozów mają trafiać m.in. osoby, które np. polubiły profil ukraińskiego wojska na Facebooku, czy wolontariusze pomagający w ewakuacji mieszkańców z Mariupola.
Nielegalny transport chronionych osób jest poważnym złamaniem czwartej konwencji genewskiej o ochronie cywilów i stanowi zbrodnię wojenną. Ponownie wzywamy Rosję do natychmiastowego powstrzymania operacji filtracyjnych i przymusowych deportacji oraz umożliwienie dostępu do obiektów dla zewnętrznych obserwatorów
— napisał w oświadczeniu Departament Stanu, który wspiera ośrodek, będący autorem raportu. Resort ogłosił również, że przeznaczy dodatkowe 9 mln dolarów na dalszą jego działalność.
20:10. Prezydent Zełenski: omówiłem z prezydentem Bidenem dalsze kroki na drodze ku zwycięstwu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w czwartek, że rozmawiał przez telefon z prezydentem USA Joe Bidenem. Jak dodał, liderzy omówili m.in. dalsze kroki na drodze ku ukraińskiemu zwycięstwu w wojnie z Rosją.
„Przeprowadziłem wspaniałą rozmowę z prezydentem USA. Podziękowałem za niezachwiane amerykańskie wsparcie dla ukraińskiego narodu - w kwestii bezpieczeństwa i finansów” - napisał Zełenski na Twitterze.
Jak dodał, omówił z prezydentem USA „dalsze kroki na drodze do pokonania agresora i znaczenie pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne”.
Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że Biden w rozmowie z Zełenskim ponownie zapewnił o swoim wsparciu dla Ukrainy, omówił uchwalony w środę pakiet pomocy wojskowej wart 3 mld dolarów i złożył ukraińskiemu prezydentowi gratulacje z okazji dnia niepodległości.
Jean-Pierre przekazała też, że rozmowa przywódców dotyczyła ponadto sytuacji wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Wezwała przy tym Rosję do utworzenia strefy zdemilitaryzowanej wokół siłowni i pozwolenia na kontrolę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
20:00. Kanadyjskie wojskowe lotnictwo transportowe będzie wspierać Ukrainę
Kanadyjskie wojskowe samoloty transportowe są przenoszone z Bliskiego Wschodu do Wielkiej Brytanii, skąd będą wspierać transporty dla Ukrainy – podały w czwartek kanadyjskie media.
Kanadyjski lotniczy transport wojskowy będzie używany m.in. przy dostawach broni i amunicji na Ukrainę. Przeniesienie dwóch samolotów transportowych C-130J z Kuwejtu do Wielkiej Brytanii publiczny nadawca CBC potwierdził w ministerstwie obrony i u szefa sztabu generalnego generała Wayne Eyre.
Kanadyjskie wojskowe samoloty transportowe, ich załogi i personel naziemny dotychczas były przydzielone do zadań związanych z operacjami antyterrorystycznymi i operacjami pokojowymi ONZ w Afryce.
Trzy tygodnie temu minister obrony Kanady Anita Anand poinformowała, że Kanada wznawia szkolenia ukraińskich żołnierzy w ramach operacji UNIFIER, a szkolenia będą się odbywały w Wielkiej Brytanii. Kilka dni później kanadyjscy szkoleniowcy polecieli do bazy w południowo-wschodniej Anglii, docelowo ma ich być 255. Są to szkolenia dla nowych żołnierzy armii ukraińskiej, prowadzone z inicjatywy rządu Wielkiej Brytanii, wspólnie z brytyjskim wojskiem.
Anand powiedziała również, że kanadyjska firma GDLS rozpocznie w nadchodzących tygodniach dostawy na Ukrainę 39 pojazdów opancerzonych. Pojazdy będą dodatkowo wyposażone, w m.in. karabiny maszynowe.
18:00. Zaporoska Elektrownia Atomowa odłączona od sieci! To pierwsza taka sytuacja w historii
17:20. Media: Rosja opracowała plan odłączenia od sieci Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Rosja opracowała plan odłączenia od ukraińskiej sieci energetycznej zajętej przez nią Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - informuje brytyjski „Guardian”, powołując się na prezesa ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petra Kotina.
Według szefa tej ukraińskiej spółki Rosja opracowała szczegółowy plan odłączenia Zaporoskiej Elektrowni Atomowej od ukraińskiej sieci energetycznej na wypadek, gdyby wszystkie linie łączące elektrownię z ukraińską siecią energetyczną zostałyby uszkodzone w wyniku działań zbrojnych.
Plan przedstawiono pracownikom obiektu, którzy z kolei przekazali go koncernowi Enerhoatom, zarządzającemu elektrowniami jądrowymi na Ukrainie.
16:10. dwa bloki w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odłączone od sieci przez pożary
W związku z pożarami na terenie pobliskiej elektrociepłowni dwa działające bloki w kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy zostały odłączone od sieci - podał ukraiński koncern Enerhoatom.
Jak podkreśliła spółka, z powodu tych pożarów w czwartek dwukrotnie doszło do odcięcia linii, łączącej elektrownię z ukraińską siecią energetyczną. Pozostałe linie - jak zaznaczono - zostały uszkodzone w rosyjskich ostrzałach.
Tym samym - jak dodano - pierwszy raz w historii elektrownia w całości została odłączona od sieci energetycznej.
Zapewniono, że obecnie systemy automatyczne i bezpieczeństwa obiektu funkcjonują w normie. Prowadzone są działania mające na celu podłączenie do sieci jednego z bloków energetycznych.
14:00. Władze: W okupowanym Enerhodarze sytuacja na granicy katastrofy humanitarnej
W okupowanym przez wojska rosyjskie Enerhodarze, w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, sytuacja jest na granicy katastrofy humanitarnej; na skutek rosyjskich ostrzałów nie ma wody ani prądu – poinformował w czwartek mer miasta Dmytro Orłow na Telegramie.
„Teraz sprawdzamy, na ile krytyczna jest sytuacja i czy można ją poprawić w najbliższym czasie” – oznajmił Orłow.
Dodał, że jeśli chodzi o dalszą pracę leżącej w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest zajęta przez siły rosyjskie, to władze czekają na oficjalny komentarz spółki Enerhoatom.
13:45. Mer Melitopola: zamiast pseudoreferendum ws. przyłączenia do Rosji okupanci przeprowadzą w mieście „ankietę”
W Melitopolu na południu Ukrainy okupanci zrezygnowali z planów przeprowadzenia pseudoreferendum sankcjonującego przyłączenie do Rosji; zamiast tego będą przez pięć dni odwiedzać mieszkania i zadawać ludziom pytania w ramach „ankiety” - poinformował lojalny wobec Kijowa mer miasta Iwan Fedorow.
„Jednolitej daty tzw. referendum nie będzie w ogóle, ponieważ (okupanci) nie są nawet w stanie zorganizować (w Melitopolu prorosyjskiej) demonstracji. Roboczą koncepcją jest teraz „ankieta” przeprowadzana w mieszkaniach. (…) Przygotowali już listy ankietowe, które zamierzają wykorzystać”
— oznajmił Fedorow, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.
Jak dodał, samozwańcze władze już odwiedzają mieszkańców i sprawdzają, ile osób popiera ideę pseudoreferendum. W ocenie mera zwolenników Rosji jest w mieście nie więcej niż 10 proc.
12:55. Całe tegoroczne plony zboża z obwodu ługańskiego są wywożone do Rosji
Rosyjscy okupanci wywożą do Rosji całe tegoroczne plony zboża z obwodu ługańskiego Ukrainy – oświadczył szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.
Hajdaj oznajmił, że wywieziono już 200 tys. ton zboża zebranych w czołowym gospodarstwie Ahroton, a także całą produkcję największej ukraińskiej spółki eksportującej zboże, Nibulon.
„Według rolników, którzy byli zmuszeni pozostać na okupowanych terenach, sytuacja w rolnictwie jest bliska katastrofalnej”
– napisał Hajdaj, powołując się na wicedyrektorkę departamentu rozwoju rolno-przemysłowego obwodu ługańskiego Lubow Bezkorowajną.
Jak zaznaczyła Bezkorowajna, w tym roku rolnicy liczyli na bardzo dobre plony, lepsze niż w rekordowym 2021 r. Z danych Ahrotonu rzeczywiście wynika, że urodzaj na niektórych polach wynosił ponad 31 kwintali z hektara, ale „teraz ukraińskie zboże zbierają okupanci”.
Hajdaj podkreślił, że rolnicy z obwodu współpracują z organizacjami międzynarodowymi, aby określić pełną trasę wywozu skradzionego zboża, a następnie przekazać te informacje do sądów międzynarodowych.
Bezkorowajna dodała, że wielu właścicieli przedsiębiorstw rolnych wyjechało z obwodu na bezpieczne tereny i przerejestrowało swoje przedsiębiorstwa. Są jednak również tacy, którzy zdecydowali się współpracować z Rosją.
12:45. Dyrektor MAEA: jesteśmy bardzo blisko uzyskania dostępu do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Jesteśmy „bardzo, bardzo blisko” uzyskania dostępu do kontrolowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - powiedział w telewizji France 24 dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
We wtorek Grossi mówił, że ewentualna wizyta przedstawicieli MAEA w elektrowni pomoże „ustabilizować sytuację w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony w tym miejscu oraz zmniejszyć ryzyko poważnej awarii jądrowej w Europie”.
12:10. Okupanci oferują rodzicom pieniądze za posyłanie dzieci do rosyjskich szkół
Okupanci oferują mieszkańcom zajętych terenów na Ukrainie 10 tys. rubli (około 800 zł) za zgodę na przyjęcie ich dzieci do szkół z rosyjskim programem nauczania - poinformował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
„Kreml kupuje lojalność rodziców jednorazową wypłatą, wykorzystując fakt, że w okupowanych regionach panuje zapaść społeczna, świadomie wywołana przez samą Moskwę. (…) Celem wroga jest „kradzież” dzieci i ich reedukacja, a nie przezwyciężanie kryzysu”
- oceniły ukraińskie władze.
19 sierpnia pojawiły się doniesienia, że na zajętych terenach obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy najeźdźcy represjonują rodziców, którzy nie zgadzają się, by ich dzieci uczęszczały od 1 września do rosyjskich szkół.
11:30. Wywiad wojskowy: za przyłączeniem do Rosji opowiada się tylko 5-7 proc. mieszkańców Mariupola
Tylko 5-7 proc. mieszkańców zniszczonego i okupowanego Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, zamierza wziąć udział w pseudoreferendum sankcjonującym przyłączenie miasta do Rosji - powiadomił ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Jak podano w komunikacie HUR, małe grupki współpracowników Kremla, składające się przeważnie z dwóch lub trzech kobiet, przeprowadzają we wszystkich dzielnicach Mariupola spis ludności. Oficjalną przyczyną tych działań ma być ustalenie faktycznej liczby mieszkańców miasta, aby można było „zapewnić im dostawy elektryczności i gazu”. Faktyczną - przygotowania do organizacji pseudoreferendum o „zjednoczeniu” z Rosją - twierdzi HUR. (https://tinyurl.com/bde3sbu6)
„W Mariupolu pozostali głównie ludzie w wieku 45-70 lat. Według samych kolaborantów, ci mieszkańcy odnoszą się nieprzychylnie zarówno do Rosji, jak też okupacyjnej administracji. (…) Z nieoficjalnych przekazów (wiemy), że większość osób w mieście odmawia wzięcia udziału w (nielegalnym) referendum albo nie odpowiada wprost, czy będzie w nim uczestniczyć” - czytamy w komunikacie ukraińskiego wywiadu.
HUR oznajmił również, że od 1 września okupanci zaprzestaną wydawania mieszkańcom Mariupola pomocy humanitarnej, czyli głównie kaszy i konserw. Przyczyną tej decyzji ma być niewielkie zainteresowanie cywilów przyjmowaniem rosyjskich paszportów.
11:16. Mieszkańcy okupowanego Enerhodaru zaapelowali do prezydenta Zełenskiego o wyzwolenie miasta
Rosjanie dopuszczają się w Enerhodarze na południu Ukrainy ludobójstwa i terroru, m.in. porywają ludzi i wywożą ich w nieznanym kierunku, dlatego prosimy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o wyzwolenie miasta i znajdującej się tam Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - zaapelowali do głowy państwa mieszkańcy okupowanego Enerhodaru.
Nagranie z apelem zamieścił w środę wieczorem na Telegramie ukraiński dziennikarz wojskowy Andrij Caplienko.
„Mieszkańcy miasta i pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej są zakładnikami rosyjskich wojsk. Okupanci grożą całemu światu katastrofą jądrową, wykorzystując nas i nasze dzieci jako żywe tarcze. (…) Obawiamy się najgorszego w związku z ostrzeliwaniem elektrowni (przez wroga)”
— powiadomili autorzy apelu do prezydenta.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dramatyczny apel mieszkańców Enerhodaru do Zełenskiego: Prosimy o wyzwolenie. Obawiamy się najgorszego
11:15. Flakpanzer Gepard SPAAG już na Ukrainie
W sieci pojawiły się nagrania pokazujące niemiecki sprzęt dostarczony na Ukrainę - Flakpanzer Gepard SPAAG.
Są one powszechnie uważane za bardzo skuteczne przeciwko nisko latającym samolotom i celom naziemnym.
11:00. Wykładowczyni z Kijowa zwerbowała siatkę agentów dla Rosji
Była wykładowczyni uniwersytetu w Kijowie zwerbowała na polecenie rosyjskich służb specjalnych siatkę agentów, którzy nakierowywali działania wojsk rosyjskich na określone cele w Ukrainie – poinformowała w czwartek ukraińska prokuratura.
Według prokuratury przebywająca na terytorium Rosji kobieta od lutego stworzyła w komunikatorze Telegram kilka grup, w których werbowała obywateli Ukrainy do przekazywania danych na temat miejsca stacjonowania i przemieszczania się wojsk ukraińskich oraz sił Obrony Terytorialnej w Kijowie i obwodzie kijowskim.
Tym sposobem zwerbowała ponad 10 osób, które fotografowały miejsca dyslokacji sił ukraińskich i przekazywały dane strukturom siłowym Rosji.
Ponadto kobieta na swoim kanale YouTube oraz stronie Vkontakte zamieszczała treści usprawiedliwiające zbrojną agresję na Ukrainę i wzywała do obalenia ładu konstytucyjnego w kraju oraz przejęcia władzy – informuje prokuratura.
10:45. SBU zidentyfikowała grupę koordynującą ofensywę Rosjan na Kijów
Podczas operacji specjalnej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała wszystkich członków grupy koordynującej ofensywę wojsk rosyjskich na Kijów w pierwszych dniach wojny na pełną skalę.
Po zdemaskowaniu pierwszego agenta sieci w marcu SBU przeprowadziła operację specjalną, w wyniku której zidentyfikowała wszystkich członków tej grupy. Okazało się, że byli to mieszkańcy stolicy w wieku 35-45 lat
— poinformowano w raporcie.
Według SBU „głównym kierownikiem” grupy była kobieta z Kijowa, zwerbowana przez rosyjskie służby specjalne podczas wyjazdów do Federacji Rosyjskiej.
10:30. Ostrzał obwodu sumskiego
Rosjanie ostrzelali w godzinach porannych obwód sumski. Władze poinformowały, że na szczęście nie ma ofiar.
10:16. Estonia: Zakaz wizowy dla Rosjan to kwestia bezpieczeństwa
Aby chronić bezpieczeństwo narodowe i spójność sankcji UE, Wspólnota musi nałożyć na obywateli Rosji zakaz podróży turystycznych do czasu zakończenia przez Moskwę inwazji na Ukrainę - powiedziała w rozmowie z portalem Euractiv premier Estonii Kaja Kallas.
Opowiadam się za wprowadzeniem zakazu podróżowania dla obywateli Rosji do UE do czasu zakończenia rosyjskiej agresji
— zadeklarowała szefowa rządu.
Przede wszystkim jest to kwestia wiarygodności i moralnej jednoznaczności UE w czasach, gdy masowe zbrodnie wojenne, prawdopodobnie ludobójstwo, ma miejsce w sąsiedztwie UE
— dodała Kallas.
Oceniła też, że działania podejmowane przez same państwa członkowskie nigdy nie będą tak skuteczne, jak zakaz w całej UE. Ostrzegła jednocześnie, że „jeśli nie osiągniemy konsensusu, poszczególne państwa członkowskie będą musiały podjąć działania samodzielnie”.
Estonia należy do krajów, które zawiesiły wydawanie wiz turystycznych obywatelom Rosji. Mimo to, Tallin nie może zakazać wjazdu na swojej terytorium Rosjanom, którym wizę Schengen wydały inne kraje Unii.
Przeciwko całkowitemu zakazowi wydawania wiz turystycznych dla obywateli Rosji opowiedziała się Grecja, Cypr, Niemcy, a także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Wprowadzenie takiego środka popiera - oprócz trzech krajów bałtyckich - Finlandia, Dania, Norwegia, Polska i Czechy.
10:00. Ukraina otrzyma broń skuteczną w działaniach ofensywnych
Po raz pierwszy od początku wojny z Rosją Zachód przekaże Ukrainie broń, która rzeczywiście może okazać się skuteczna w działaniach ofensywnych - ocenił w czwartek ukraiński ekspert wojskowy Roman Switan, odnosząc się do nowego pakietu pomocy zadeklarowanego przez USA.
Waszyngton zamierza wesprzeć Kijów m.in. kolejnymi rakietami do wyrzutni HIMARS o zasięgu 70-80 km, pociskami do zwalczania radarów AGM-88 HARM, około 1000 sztuk granatników przeciwpancernych i 40 trałami przeciwminowymi - oznajmił Switan w rozmowie z telewizją ICTV.
Otrzymamy też lekkie, ważące do 2 ton samobieżne haubice kalibru 155 mm, które mogą być wykorzystywane na różnych podwoziach. Jest to bardzo skuteczna broń ofensywna. Dostaniemy również elementy wyposażenia sił operacji specjalnych, m.in. kamery termowizyjne. (…) Ważna jest także dostawa mikrodronów (zapowiedziana przez Norwegię i Wielką Brytanię - PAP)
— relacjonował Switan.
To naprawdę pierwszy przypadek, gdy zostanie nam przekazane całe spektrum broni ofensywnej. Kiedy to uzbrojenie już dotrze (na Ukrainę), to ujrzymy przełom na froncie, przede wszystkim w południowej części kraju, która będzie wyzwalana przez (nasze) wojska. Nie stracimy (tam) takiej liczby piechoty, jaką stracilibyśmy bez tej (nowej) broni
— ocenił ekspert.
9:30. Straty rosyjskiej armii
Rosyjska armia straciła już ok. 45 850 żołnierzy i prawie 2 tys. czołgów.
08:45. W rosyjskim ataku na stację kolejową zginęło 25 osób
Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na stację kolejową w miejscowości Czaplino w obwodzie dniepropietrowskim, na wschodzie Ukrainy, wzrosła do 25 - poinformował na Telegramie zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. W środowym ataku rannych zostało też 31 osób.
Pierwsze doniesienia o ataku w Czaplinie mówiły o co najmniej 15 osobach zabitych i 50 rannych. W środę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił o 22 ofiarach śmiertelnych.
Jak oznajmił Tymoszenko, zakończono już akcję poszukiwawczo-ratunkową na miejscu rosyjskiego ataku.
Wcześniej w godzinach porannych szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko powiadomił, że w Czaplinie zginęło dwoje dzieci - chłopcy w wieku 6 i 11 lat.
„Jedenastolatek poniósł śmierć pod gruzami (własnego) domu, a sześciolatek w pożarze samochodu obok stacji kolejowej”
— sprecyzował w swoim komunikacie Tymoszenko.
08:40. Resort obrony: rosyjskie transportery w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Rosja utrzymuje zwiększoną obecność wojskową na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a w odległości 60 metrów od reaktora numer pięć rozmieszczono transportery opancerzone - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Na początku marca rosyjskie siły lądowe zaatakowały i zajęły Zaporoską Elektrownię Atomową (ZNPP). W dniu 21 sierpnia 2022 roku zdjęcia wskazywały, że Rosja utrzymuje zwiększoną obecność wojskową na terenie zakładu, a w odległości 60 metrów od reaktora numer pięć rozmieszczono transportery opancerzone. Wojska rosyjskie prawdopodobnie próbowały ukryć pojazdy, parkując je pod napowietrznymi rurami i suwnicami
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Rosja jest prawdopodobnie gotowa wykorzystać do celów propagandowych każdą ukraińską aktywność wojskową w pobliżu ZNPP. Podczas gdy Rosja utrzymuje wojskową okupację ZNPP, głównym zagrożeniem dla pracy reaktora są prawdopodobnie zakłócenia w systemach chłodzenia reaktora, uszkodzenia rezerwowego źródła zasilania lub błędy pracowników pracujących pod presją
— stwierdza brytyjski resort obrony.
07:40. Trzy osoby zginęły w rosyjskich ostrzałach obwodu donieckiego
Trzy osoby poniosły śmierć w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego w środę, w Dzień Niepodległości Ukrainy – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.
Śmiertelny ostrzał miał miejsce w mieście Sołedar, gdzie oprócz tego jedna osoba odniosła obrażenia.
Od początku rosyjskiej inwazji zginęły w obwodzie donieckim 762 osoby cywilne, a 1953 zostały ranne.
07:35. Ekspert: Rosja nie ma żadnego nowego pomysłu na prowadzenie wojny; problemem brak chętnych do armii
Sytuacja na froncie w ciągu pół roku pokazała, że Rosja nie naprawia swoich błędów i nie ma żadnego nowego pomysłu na prowadzenie wojny – ocenia w rozmowie z PAP Mariusz Cielma, analityk ds. wojskowości i redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”. Dodaje jednak, że „Ukraina wciąż nie dysponuje wystarczającymi zasobami, by zmienić sytuację na froncie na swoją korzyść”.
07:30. Od szczytowego momentu inwazji Rosja straciła na Ukrainie obszar większy od Danii
Od szczytowego momentu inwazji w marcu Rosja straciła na Ukrainie kontrolę nad obszarem większym od Danii, a przez ostatnie 39 dni zajęła tereny porównywalne zaledwie z rozmiarami Andory – podkreśla amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w nowym raporcie.
07:05. Ukrinform: w Dzień Niepodległości rekordowa liczba alarmów przeciwlotniczych
Rekordową liczbę alarmów przeciwlotniczych ogłoszono w Ukrainie w Dzień Niepodległości, 24 sierpnia, bo aż 189 – podała agencja Ukrinform w nocy ze środy na czwartek, powołując się na dane portalu eTrywoha, publikującego mapę alarmów w czasie rzeczywistym.
Poprzednio rekordowo dużo alarmów przeciwlotniczych ogłoszono 23 kwietnia, w przeddzień prawosławnej Wielkanocy - 109.
Najczęściej syreny alarmowe włączano w środę w obwodach połtawskim i kirowohradzkim w środkowej części Ukrainy, w obwodzie zaporoskim na południu, obwodach dniepropietrowskim i charkowskim na wschodzie oraz w czerkaskim w centrum.
W Czaplinie w obwodzie dniepropietrowskim doszło do rosyjskiego ostrzału rakietowego stacji kolejowej, w którym zginęły co najmniej 22 osoby.
05:20. Hiszpania zapowiedziała wysłanie broni Ukrainie po krytyce ze strony jej ambasadora
Po środowej krytyce rządu Hiszpanii Pedro Sancheza przez ukraińskiego ambasadora centrolewicowy gabinet w Madrycie zapowiedział, że będzie kontynuować wysyłanie uzbrojenia dla Kijowa.
Deklaracje władz hiszpańskiego resortu obrony, cytowane wieczorem przez dziennik „El Periodico”, pojawiły się zaledwie kilka godzin po krytyce ze strony ambasadora Serhija Pohorelcewa.
W trakcie uroczystości związanej z obchodami 31. rocznicy ogłoszenia niepodległości Ukrainy dyplomata powiedział, że rząd Sancheza wstrzymał na początku maja dostawy uzbrojenia dla Kijowa.
Ambasador dodał, że Ukraina potrzebuje szybko uzbrojenia, m.in. wytwarzanych w Hiszpanii haubic i moździerzy. „Potrzebujemy więcej dostaw i szybciej” - powiedział Pohorelcew.
Tymczasem jak odnotował dziennik „El Periodico” resort obrony Hiszpanii już kilka godzin po wypowiedzi dyplomaty ogłosił, że niebawem wyśle na Ukrainę nową partię sprzętu wojskowego.
Hiszpańskie ministerstwo obrony poinformowało, że w najbliższym transporcie na Ukrainę znajdzie się ponad tysiąc sztuk amunicji dalekiego zasięgu, pojazdy opancerzone TOA APC M-113, system rakietowy obrony punktowej, odzież i sprzęt zimowy oraz tysiąc ton oleju napędowego.
Kierowany przez Margaritę Robles resort sprecyzował w komunikacie, że nigdy nie zaprzestał wysyłania siłom ukraińskim broni „dla słusznej obrony narodu ukraińskiego”.
03:10. USA potępiły planowane przez Rosję procesy ukraińskich jeńców w Mariupolu
Stany Zjednoczone ostro potępiły w środę planowane przez Rosję procesy ukraińskich jeńców w okupowanym Mariupolu jako „bezprawne” i stanowiące „kpinę z wymiaru sprawiedliwości”.
Planowane procesy pokazowe są bezprawne i są kpiną z wymiaru sprawiedliwości, zdecydowanie je potępiamy
— przekazał w oświadczeniu rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price.
Według Waszyngtonu Moskwa ma na celu „odwrócenie” uwagi społeczności międzynarodowej od „okrucieństw popełnionych przez siły rosyjskie na Ukrainie” od czasu rosyjskiej inwazji na ten kraj 24 lutego.
Wszyscy członkowie ukraińskich sił zbrojnych, w tym ochotnicy ukraińscy i zagraniczni, w przypadku niewoli mają prawo do statusu jeńca wojennego i muszą być traktowani i chronieni zgodnie z konwencjami genewskimi
— podkreśli rzecznik Departamentu Stanu, wzywając Moskwę do „przestrzegania swoich zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego”.
Zaniepokojenie przygotowywaniem przez Rosję pokazowych procesów w Mariupolu wyraziła wcześniej ONZ.
Jeżeli Rosja pozbawi ukraińskich jeńców wojennych prawa do uczciwego procesu, to popełni zbrodnię wojenną
— ostrzegła Ravina Shamdasani, rzeczniczka biura Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka (OHCHR) na wtorkowym briefingu.
00:10. Zełenski: Już 22 ofiary śmiertelne rosyjskiego ostrzału stacji kolejowej
Do co najmniej 22 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału rakietowego stacji kolejowej w Czaplinie w obwodzie dniepropietrowskim - poinformował w środę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym wystąpieniu wideo.
Na tę chwilę jest 22 zabitych, w tym pięć osób, które spłonęły w samochodzie, i 11-letni chłopiec
— powiedział Zełenski.
Dodał, że Ukraina zmusi Rosję do wzięcia odpowiedzialności za wszystko, co zrobiła.
Bez wątpienia wyrzucimy najeźdźców z naszej ziemi. Żaden ślad tego zła nie pozostanie na naszej wolnej Ukrainie
— podkreślił Zełenski.
Wcześniej w środę prezydent Ukrainy poinformował, że w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego stacji kolejowej w Czaplinie zginęło co najmniej 15 osób, a 50 zostało rannych.
Ukraiński przywódca podał te informacje podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdzie występował za pośrednictwem łącza wideo.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosyjscy bandyci ostrzelali stację kolejową! Prezydent Zełenski: Zginęło co najmniej 15 osób. Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć
red./wPolityce.pl/PAP/Facebook/Twitter/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/611786-relacja-183-dzien-wojny-rosyjski-atak-na-stacje-kolejowa