Trwa 171. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Rosja koncentruje swoje wysiłki na wschodniej i południowej Ukrainie. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 13 sierpnia 2022 r.
21:45. Ludzie masowo opuszczają Enerhodar
Ludzie masowo wyjeżdżają z Enerhodaru i innych miejscowości, położonych w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej; przyczyną tego jest narastające napięcie wokół największej w Europie siłowni jądrowej, okupowanej przez rosyjskie wojska - poinformował w sobotę nadawca radiowo-telewizyjny BBC.
Na zamieszczonym przez stację w serwisie internetowym filmie widać ciągnącą się kilometrami kolumnę samochodów; wyjaśniono, że wszyscy ludzie w tych pojazdach opuszczają Enerhodar.
Również w sobotę ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że rosyjscy najeźdźcy zamierzają ostrzelać Zaporoską Elektrownię Atomową z armaty samobieżnej z ukraińską flagą.
Strona ukraińska od tygodni oskarża Rosję o ostrzały artyleryjskie w pobliżu i na terenie stacji. Specjaliści i organizacje międzynarodowe ostrzegają przed możliwym zagrożeniem jądrowym.
BBC udało się porozmawiać z jednym z inżynierów zaporoskiej elektrowni. Powiedział on, że ewentualne zagrożenie nie jest podobne do tego, co stało się w Czarnobylu w 1986 roku, lecz do tego, co miało miejsce w siłownui jądrowej w japońskiej Fukushimie w 2011 roku, do której doszło na skutek tsunami, wywołanego przez trzęsienie ziemi. Wówczas reaktor utracił możliwość schładzania się, została naruszona hermetyczna strefa reaktora, a substancje radioaktywne wydostały się na zewnątrz.
Świat nie jest w stanie nic zrobić w tej sytuacji
— powiedział pragnący zachować anonimowość pracownik Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
20:34. Ukraiński dowódca: Zniszczyliśmy już 20 proc. wrogich wojsk
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły już około 20 proc. pododdziałów armii rosyjskiej uczestniczących w wojnie w Ukrainie – oznajmił w sobotę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny po rozmowie z szefem Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Markiem Milleyem.
Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej po raz kolejny zweryfikowaliśmy szacunki strat Rosji w tej wojnie. Przeciwnik ponosi znaczne straty, przede wszystkim w żywej sile – jedna piąta pododdziałów armii rosyjskiej uczestniczących w działaniach bojowych w Ukrainie została zniszczona
— oznajmił Załużny na Facebooku.
Zaznaczył, że poinformował Milleya również o tym, iż aktywne działania bojowe trwają obecnie na 1300 km frontu.
Bardzo potrzebujemy ognia artyleryjskiego. Znów zwróciłem się w tej sprawie do naszych partnerów
— dodał.
Według danych ukraińskiego sztabu generalnego w Ukrainie zginęło dotąd 43 400 żołnierzy rosyjskich. Zdaniem Pentagonu Rosja straciła dotąd 70-80 tys. żołnierzy, przy czym są to zarówno zabici, jak i ranni.
20:02. Minister zdrowia Ukrainy: Rosjanie blokują dostęp do leków
Minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko zarzucił władzom Rosji blokowanie dostępu do dotowanych przez państwo ukraińskie leków na terenach okupowanych kraju. Uczynił to w wywiadzie dla agencji AP.
Przez całe sześć miesięcy wojny Rosja nie (zezwoliła) na normalne korytarze humanitarne, byśmy mogli zapewnić nasze własne leki pacjentom, którzy ich potrzebują
— oświadczył Laszko.
Dodał, że zdaniem strony ukraińskiej są to celowe działania, które stanowią zbrodnię przeciwko ludzkości oraz zbrodnię wojenną.
Wojna w Ukrainie poważnie naruszyła funkcjonowanie państwowej służby zdrowia w kraju. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że do 11 sierpnia zanotowała 445 ataków na szpitale i inne placówki opieki zdrowotnej, w bezpośrednim wyniku których 86 osób zginęło, a 105 zostało rannych.
Zdaniem Laszki dużo poważniejsze są jednak konsekwencje pośrednie wojny.
Ponieważ na terenach kontrolowanych obecnie przez siły ukraińskie są zniszczone drogi i mosty, trudno dowieźć do szpitala osobę, która miała atak serca albo udar. Czasami nie udaje nam się dotrzeć na czas. Dlatego skutkiem wojny jest więcej ofiar. Trudno tę liczbę oszacować
— powiedział.
18:38. Ukraiński sztab: bezskuteczne ataki wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim
W 171. dniu wojny Rosji z Ukrainą trwają zacięte walki w obwodzie donieckim; rosyjscy najeźdźcy kontynuowali ostrzał obiektów cywilnych w różnych częściach Ukrainy z ziemi i powietrza - podał w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W wieczornym komunikacie ukraiński sztab poinformował o zaciętych walkach w okolicach Oleksandropola, Krasnohoriwki, Awdijiwki, Marjinki i Pisków w obwodzie donieckim.
W tym samym obwodzie oddziały rosyjskie próbowały bezskutecznie poprawić swoje pozycje taktyczne w okolicach miejscowości Pawliwka, Nowosiłky, Łozowe i Szyroke. W okolicach Bachmutu i Awdijiwki siły rosyjskie prowadzili ostrzał z ziemi i powietrza - napisało dowództwo ukraińskiej armii.
Do starć doszło również w obwodzie charkowskim, w okolicy miejscowości Pytomnyk, gdzie wojsko ukraińskie zadało najeźdźcom straty i zmusiło ich do wycofania się. W tym samym obwodzie ostrzelano infrastrukturę cywilną w kilkunastu miejscowościach, w tym w stolicy obwodu - Charkowie. Rosjanie prowadzą tu również intensywny zwiad przy pomocy dronów.
17:57. Rodziny jeńców z pułku Azow domagają się ich uwolnienia
Kilkudziesięciu członków rodzin ukraińskich jeńców z pułku Azow, którzy bronili Mariupola nad Morzem Azowskim, przeprowadziło w sobotę w Browarach w obwodzie kijowskim wiec, domagając się uwolnienia swoich bliskich z rosyjskiej niewoli – poinformował portal Suspilne.
Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na sytuację jeńców z Azowa w rosyjskiej niewoli. W obozie w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), gdzie byli przetrzymywani, doszło w nocy z 28 na 29 lipca do wybuchu, za którym według armii ukraińskiej stały wojska rosyjskie. Zdaniem ukraińskiej prokuratury w wyniku eksplozji zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 zostało rannych.
Krewni jeńców zaapelowali o zagwarantowanie Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca dostępu do jeńców, by zapewnić im bezpieczeństwo.
Na plakatach widniały hasła „Obiecywaliście, że wrócą”, „Rosja zabiła naszych bohaterów” i „Sprowadźcie bohaterów do domu. Teraz”.
17:56. Przełom na Ukrainie? Szef brytyjskiego wywiadu wojskowego nie pozostawia złudzeń
Do końca bieżącego roku ani Rosja, ani Ukraina nie osiągną przełomu w wojnie – oznajmił szef brytyjskiego wywiadu wojskowego gen. Jim Hockenhull w sobotę w rozmowie z BBC.
Generał ocenił, że siła jedności Zachodu oraz opór Ukrainy przewyższyły oczekiwania, podobnie jak porażki armii rosyjskiej, którą cechowało „słabe” dowództwo i logistyka. Według niego na działaniach strony rosyjskiej odbijała się ingerencja polityczna zarówno na poziomie strategicznym, jak i taktycznym.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szef brytyjskiego wywiadu wojskowego nie ma wątpliwości: Do końca roku ani Rosja, ani Ukraina nie osiągną przełomu w wojnie
17:32. Opublikowano zdjęcia satelitarne z białoruskiego lotniska użytkowanego przez Rosjan! Widać na nich ślady pożaru
W nocy ze środy na czwartek na białoruskim lotnisku użytkowanym przez Rosjan doszło do serii wybuchów.
Reżim Alaksandra Łukaszenki zaprzeczył tym doniesieniom, jednak informacja okazuje się prawdziwa dzięki zdjęciom satelitarnym, które opublikowała dzisiaj firma Maxar Technologies. Na fotografiach białoruskiego lotniska wykonanych 12 sierpnia widać ślady pożaru.
17:01. Rosjanie mogą ostrzelać elektrownię atomową z armaty z ukraińską flagą!
Rosyjscy okupanci zamierzają ostrzelać Zaporoską Elektrownię Atomową z uzbrojenia z ukraińską flagą – poinformowała w sobotę agencja Unian, powołując się na wywiad wojskowy Ukrainy.
Okupanci ostrzeliwują Zaporoską Elektrownię Atomową z wioski Wodiane (w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy) i szykują prowokacje pod ukraińską flagą
— napisał wywiad na Telegramie.
Wywiad podał, że przy wjeździe do miasta Enerhodar, które leży niedaleko elektrowni, okupanci ustawili armatę samobieżną Pion z namalowaną literą „Z”, na której wywiesili flagę ukraińską.
16:58. W Irpieniu otwarto kolejne dostarczone przez Polskę miasteczko modułowe
W Irpieniu pod Kijowem otwarto w sobotę kolejne miasteczko modułowe, dostarczone atakowanej przez Rosję Ukrainie przez rząd Polski. Zamieszkali w nim ludzie, którzy stracili domy na skutek rosyjskich ostrzałów tego miasta.
Polskie władze zaangażowały się w budowę ośrodków dla osób, które wojna pozbawiła dachu nad głową, zapowiadając, że będą one liczyły 20 tys. miejsc. Miasteczka, zbudowane i wyposażone z polskich środków, uruchomiono wcześniej m.in. we Lwowie, Borodziance i Buczy. Na mapie miasteczek są także Hostomel i Czernihów.
W uroczystościach w Irpieniu uczestniczył minister ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ukrainy Ołeksij Czernyszow.
Ten obiekt, jak i inne takie obiekty, powstał przy ogromnej pomocy naszych polskich braci i sióstr. Pomoc, której udziela nam dzisiaj polski naród, jest wyjątkowa. Jest to historyczna chwila w naszych stosunkach
— powiedział.
Ambasador Polski w Ukrainie Bartosz Cichocki wyraził nadzieję, że domy modułowe, przekazane przez nasz kraj, pozwolą ich mieszkańcom ułożyć sobie życie.
Mam nadzieję, że ułatwi to życie tym ludziom, którzy po 24 lutego (dzień napaści Rosji na Ukrainę - PAP) stracili nieraz wszystko i liczymy, że przed zimą zdołamy wszystkich zabezpieczyć
— powiedział PAP.
Dyplomata wskazał, że do programu budowy miasteczek modułowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przyłączają się już inne państwa, m.in. Szwecja i Stany Zjednoczone.
16:26. Pierwsze ze słowackich haubic Zuzana 2 dotarły na Ukraianę
Ministerstwo obrony Słowacji poinformowało w sobotę, że pierwsze z zamówionych przez Ukrainę samobieżnych haubic Zuzana 2 dotarły do odbiorcy. Zdaniem ministra obrony Jaroslava Nad’a dzięki transakcji Słowacja dołączyła do państw o najbardziej widocznym wsparciu dla Ukrainy.
Cztery z ośmiu zamówionych na Słowacji samobieżnych haubic Zuzana 2 z działem o kalibrze 155 mm. odebrano od państwowej spółki Konsztrukta Defence, poprzez którą Słowacja zobowiązała się dostarczyć Ukrainie uzgodnione uzbrojenie.
Minister obrony Jaroslav Nad’ podkreślił, że dzięki tej transakcji Słowacja znalazła się w gronie państw, których pomoc jest najbardziej odczuwalna dla Ukrainy.
Dialog z naszymi ukraińskimi partnerami jest regularny, intensywny i prowadzony w taki sposób, aby nasza pomoc dla Ukrainy była jak najbardziej skuteczna, bezpośrednia i w ostatecznym rachunku ratująca życie. Bo to jest nasz główny cel - pomóc uratować jak najwięcej istnień ludzkich i pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom zatrzymać ten nieuzasadniony i masowy rozlew krwi
— stwierdził Nad’.
16:20. Ze zdobycznego sprzętu rosyjskiego żołnierze wykonali system artyleryjski
Żołnierze ukraińscy wykonali ze zdobycznego sprzętu rosyjskiego samobieżny przeciwpancerny system artyleryjski – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku, prezentując nagranie ze skonstruowanym pojazdem.
Sztab przekazał, że system artyleryjski został zmontowany z transportera opancerzonego MT-LB oraz przeciwpancernej armaty MT-12 Rapira przez samych żołnierzy według ich własnego projektu.
System został już przetestowany i znajduje się w strefie działań bojowych
— podano.
15:40. Lekarze bez Granic przewieźli na Wołyń 26 pacjentów ze strefy działań bojowych
Międzynarodowa organizacja humanitarna Lekarze bez Granic przewiozła do obwodu wołyńskiego w zachodniej Ukrainie 25 wymagających hospitalizacji pacjentów ze strefy działań bojowych – poinformował w sobotę szef władz obwodowych Jurij Pohulajko na Telegramie.
Osoby, które nie mogły ewakuować się samodzielnie, przewieziono specjalnym medycznym pociągiem z własnym generatorem, aparatami tlenowymi, respiratorami i wszelkim innym niezbędnym sprzętem.
Wszystkich pacjentów już rozlokowano w szpitalach obwodu wołyńskiego odpowiednio do ich stanu i potrzeb.
15:21. Reznikow: Po zwycięstwie „dopadniemy” wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie
Prędzej czy później, po zwycięstwie, dopadniemy wszystkich Rosjan odpowiedzialnych za zbrodnie i nadużycia - oświadczył w sobotę we wpisie opublikowanym na Facebooku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Nie mam wątpliwości, że po zwycięstwie Ukrainy w tej wojnie w taki czy inny sposób „dopadniemy” każdego z tych, którzy są zamieszani w barbarzyńskie morderstwa i nadużycia. Przedstawiciele ukraińskich sił obronnych wielokrotnie i bardzo wyraźnie wypowiadali się na ten temat. Prędzej czy później to się stanie
— zagroził Reznikow.
Jednocześnie nasza reakcja musi być nie tylko zasadnicza, ale także systemowa. Ważnym elementem przeciwdziałania zbrodniom wojennym musi być wykazanie, że kara będzie nieunikniona i nieograniczona w czasie
— dodał.
Według Reznikowa dotyczy to przede wszystkim nie zwykłych wykonawców rozkazów, ale tych, którzy je wydają, zachęcają do popełniania przestępstw lub je usprawiedliwiają.
13:49. Prezydent Zełenski: Rosjanie nie dorównują nam na polu bitwy
Rosjanie nic nie są w stanie nam zrobić na polu bitwy - zadeklarował w sobotę we wpisie w serwisie Facebook prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Rosyjski terror ma na celu przede wszystkim złamanie naszej wewnętrznej siły. Nie mogą nam nic zrobić na polu bitwy. Nasi obrońcy są bardzo silni. Ty i ja powinniśmy być tak samo silni
— wezwał Zełenski.
13:43. Rosjanie ustawili w Enerhodarze armatę Pion z flagą ukraińską
Przy wjeździe do miasta Enerhodar koło Zaporoskiej Elektrowni Atomowej wojskowi rosyjscy ustawili armatę samobieżną Pion, na której wywiesili flagę ukraińską; broń ta może być użyta do prowokacji - ostrzegł w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Na armacie samobieżnej zawieszono niebiesko-żółtą flagę. Wygląda na to, że będzie ona wykorzystywana do kolejnych prowokacji w celu oskarżenia ukraińskich sił zbrojnych
— oświadczył wywiad. Komunikat HUR cytuje agencja Ukrinform.
Według służb wywiadowczych doszło także do kolejnego ostrzału artyleryjskiego, w którym uszkodzone zostały obiekty infrastruktury technicznej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Atak nastąpił z kierunku wsi Wodjane. Strona ukraińska od tygodni oskarża Rosjan o ostrzały artyleryjskie w pobliżu i na terenie siłowni.
Atakujące Ukrainę wojska rosyjskie okupują największą elektrownię atomową w Europie od marca. W siłowni pracuje personel ukraiński. Rosjanie rozmieścili na terenie elektrowni około 500 żołnierzy.
12:37. Ukraiński resort obrony: dwa kolejne statki z produktami rolnymi wypłynęły z ukraińskich portów
Z ukraińskich portów w sobotę wypłynęły dwa kolejne statki z produktami rolnymi, Fulma S transportujący 12 tys. ton kukurydzy i Thoe, który wiezie 3 tys. ton ziaren słonecznika. Oba zmierzają do portów w Turcji - poinformowało tureckie ministerstwo obrony.
Płynący pod banderą Barbadosu Fulma S trafi do Iskenderun, największego tureckiego portu nad Morzem Śródziemnym, na południu kraju, a Thoe, pod banderą Wysp Marshalla, zawinie do portu w Tekirdag nad Morzem Marmara - poinformowało ministerstwo w komunikacie.
W piątek do ukraińskiego portu Piwdennyj wpłynął statek handlowy Brave Commander pod banderą Liberii, dostarczy zboże do Etiopii. To pierwszy statek ze zbożem, który wypłynie z Ukrainy do Afryki od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę.
Porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z portów ukraińskich zawarto 22 lipca. Ukraina i Rosja w osobnych umowach podpisanych z Turcją i ONZ zobowiązały się do zapewnienia bezpiecznych korytarzy morskich z trzech portów.
Dotychczas z ukraińskich portów wyszło 16 statków, na których pokładzie było łącznie ponad 450 tys. ton produktów rolnych - podaje Reuters.
11:29. To nagranie to hit! Pobudka rosyjskiego żołdaka. WIDEO
W internecie pojawiło się nagranie, na którym ukraiński żołnierz zrobił niespodziewaną pobudkę rosyjskiemu żołdakowi. Mężczyzna był wyraźnie zaskoczony, co idealnie widać na wideo, które stało się hitem.
CZYTAJ WIĘCEJ: To nagranie robi furorę w sieci! Niespodziewana pobudka rosyjskiego żołdaka. „My z Ukrainy”. WIDEO
11:04. Rosja nie może znacząco wzmacniać armii poprzez mosty w obwodzie chersońskim
Dwa główne mosty prowadzące na okupowane przez Rosję obszary w obwodzie chersońskim nie są obecnie, po niedawnych ostrzałach ukraińskich, używane do przesyłania znaczących dostaw wojskowych - ocenia w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
Jeśli nawet Rosja zdoła dokonać istotnych napraw, to mosty będą kluczowym słabym punktem. Dostawy drogą lądową dla kilku tysięcy wojsk rosyjskich na zachodnim brzegu Dniepru niemal w całości zależne są od zaledwie dwóch przepraw promowych
— ocenia ministerstwo.
W krótkim komentarzu na Twitterze brytyjski resort przypomina o dokonanym prze Ukraińców ostrzale z 10 sierpnia mostu w Nowej Kachowce. Najprawdopodobniej mostem tym nie może przejeżdżać ciężki sprzęt wojskowy. Naprawę mostu Antonowskiego Rosjanie przeprowadzili jedynie powierzchownie. W znacznym stopniu uszkodzony jest też główny most kolejowy pod Chersoniem. Rosja od końca lipca używa mostu pontonowego, wzniesionego obok głównego mostu kolejowego, jako głównego szlaku zaopatrzenia.
Ponieważ łańcuch dostaw jest ograniczony, to kluczowym czynnikiem dla wytrzymałości sił rosyjskich będzie skala zapasów, które Rosja dotąd zgromadziła na zachodnim brzegu Dniepru
— podsumowuje ministerstwo obrony.
09:24. W obwodzie ługańskim Rosjanie oferują żywność za dane o poborowych
W okupowanych miastach obwodu ługańskiego Ukrainy wojskowi rosyjscy proponują emerytom produkty żywnościowe w zamian za informacje o mężczyznach w wieku poborowym - powiadomił w sobotę szef administracji obwodu Serhij Hajdaj.
Rosjanie uciekają się do nowych metod przymusowej mobilizacji. Obchodzą bloki mieszkalne, zdobywają zaufanie osób starszych proponując im niewielkie kwoty pieniężne albo produkty żywnościowe w zamian za informacje o mężczyznach w wieku poborowym
— napisał Hajdaj na komunikatorze Telegram.
Prowadzący mobilizację „każą też dyżurować wojskowym przy zamkniętych klatach schodowych”.
Czekają oni tam, aż ktoś z lokatorów płci męskiej wyjdzie z domu czy też będzie do niego wracał
— dodał.
Władze ukraińskie twierdzą, że Rosjanie mają problemy z mobilizacją i uzupełnianiem oddziałów prowadzących walki na Ukrainie.
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie wyraża przypuszczenie, że w Rosji władze regionalne nie podają prawdziwych danych o ochotnikach zgłaszających się do walk. Zawyżają one te dane, by zachęcić do wstąpienia do tych oddziałów - ocenia ISW.
07:42. Siły ukraińskie odparły rosyjskie natarcie
Siły ukraińskie odparły rosyjskie natarcie na kierunku Bachmutu, Awdijiwki, Nowopawłowska, Zaporoża i południowobużańskim - podał w sobotę rano sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
Wróg przeprowadził operacje ofensywne na kierunku bachmuckim (…), ale nie odniósł sukcesu, wycofał się. Na kierunku Awdijiwki okupanci prowadzili natarcie (…), ale zostali odparci. Na kierunkach Nowopawłowsk i Zaporoże Novoselka nasi żołnierze skutecznie zatrzymali ofensywę wroga i odepchnęli najeźdźców. Na kierunku południowobużańskim wróg próbował przeprowadzić ofensywę (…), ale bez skutku i wycofał się
— czytamy w komunikacie.
Na pozostałych kierunkach styczności wojsk Rosjanie prowadzi ostrzał rakietowy i artyleryjski - wynika z podsumowania operacyjnego sztabu generalnego.
07:40. ISW: Kreml chce zmobilizowac przemysł do dłuższej wojny
Władze Rosji próbują zmobilizować krajowy przemysł obronny do dłuższej wojny z Ukrainą – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie, opublikowanym w piątek wieczorem (czasu lokalnego).
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) „poinformował, że Kreml zainicjował na początku sierpnia ‘mobilizację przemysłu’ w zakładach obronnych, zabraniając niektórym pracownikom i całemu kierownictwu państwowego rosyjskiego konglomeratu Rostec brania urlopów. HUR dodał, że komisja przemysłu obronnego Federacji Rosyjskiej, której przewodniczy prezydent Władimir Putin, przygotowuje zmiany w programie państwowych zamówień w sferze obrony. Wydatki mają być zwiększone o 600-700 mld rubli (ok. 10 mld USD)” - relacjonuje ISW.
Amerykański ośrodek zwraca też uwagę na doniesienia rosyjskiego portalu Ura, według którego w zakładach Urałwagonzawod wizytę złożył 12 sierpnia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Urałwagonzawod to największy rosyjski producent czołgów. Według wywiadu ukraińskiego zakłady borykają się z problemami finansowymi z powodu sankcji zachodnich i nie wywiązały się z kontraktów państwowych.
07:10. Rosjanie zrobili bazę wojskową w szpitalu
W szpitalu w centrum okupowanego Melitopola na południowo-wschodniej Ukrainie, w obwodzie zaporoskim, Rosjanie rozmieścili wojskową bazę - poinformował w sobotę na antenie telewizji Hromadske mer miasta Iwan Fedorow.
Umieścili kolejną bazę wojskową na terenie szpitala w mieście Melitopol, gdzie chowają się za plecami naszych cywilów. To jest ich standardowa praktyka, że nasi ludzie są wykorzystywani w ten sposób
— oznajmił Fedorow.
00:02. Zełenski: nie dla wiz Schengen dla „rosyjskich morderców”
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych ponownie zażądał zakazu podróżowania dla rosyjskich obywateli. Ukraiński przywódca oświadczył, że po wszystkich zbrodniach, jakie rosyjscy najeźdźcy dokonali na Ukrainie, nie może być innej alternatywy jak tylko uznanie Rosji za państwo terrorystyczne.
To z tej perspektywy należy określić stosunek do obywateli Rosji
— powiedział prezydent i dodał:”Są ludzie (w Rosjii - PAP), którzy naprawdę potrzebują ochrony, którzy są prześladowani”.
Dla takich obywateli rosyjskich istnieją sprawdzone mechanizmy takie jak prawo azylu, ale to, zaznaczył Zełenski, nie ma nic wspólnego z wakacyjnymi czy służbowymi podróżami Rosjan do Europy.
Należy zapewnić, że rosyjscy mordercy i zwolennicy terroryzmu państwowego nie korzystają z wiz Schengen
— dodał prezydent.
Zełeński podziękował Republice Czeskiej, państwom nadbałtyckim i innym państwom europejskim za podniesienie tej kwestii na forum dyskusji w Unii Europejskiej.
Niemcy, a także Komisja UE w Brukseli odrzucają wstrzymanie wiz turystycznych dla Rosjan.
00:00. Rosja przygotowuje fikcyjne referenda na okupowanych terytoriach Ukrainy w najbliższych tygodniach
Rosja przygotowuje się do przeprowadzenia fikcyjnych referendów w sprawie przyłączenia okupowanych terytoriów na Ukrainie, w tym w Donbasie oraz obwodach charkowskim, chersońskim i zaporoskim - przekazał w piątek wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Dodał, że informacje wywiadowcze USA wskazują, że stanie się to w najbliższych tygodniach.
Jak powiedział podczas briefingu dla dziennikarzy oficjel, informacje posiadane przez USA pokazują, że przedstawiciele Kremla rozkazali zorganizowanie referendów na okupowanych terytoriach, a jednocześnie sprawdzają kandydatów do władz terytoriów.
Nasze informacje sugerują, że rosyjscy oficjele są zaniepokojeni, że frekwencja w tych referendach będzie niska, z uwagi na zniszczenia, które spowodowała Rosja i powszechny sprzeciw wobec rosyjskiej okupacji
— powiedział przedstawiciel Białego Domu.
Rosjanie sami wiedzą, że to, co robią jest pozbawione legitymacji i nie będzie odzwierciedlać woli ludzi
— dodał.
Pytany przez PAP, czy zmieni to obecną politykę USA w sprawie dostaw broni dłuższego zasięgu - dotychczas administracja sugerowała, że może to doprowadzić do „III wojny światowej” - urzędnik odpowiedział, że USA „nie zachęcają Ukrainy, by prowadziła uderzenia poza swoimi granicami”.
To jest konflikt, który zaczęła Rosja i który rozgrywany jest na ukraińskim terytorium. Umożliwianie Ukraińcom, by dalej kontynuowali uderzenia na rosyjskie cele na południu i wschodzie to jest najlepszy sposób, by mogli bronić swojego kraju
— powiedział. Zaznaczył jednak, że pomoc wojskowa USA zmienia się wraz z okolicznościami i potrzebami na polu walki.
Oficjel oznajmił, że USA już zaczęły nakładanie sankcji na przedstawicieli marionetkowych władz na okupowanych terytoriach, zaś próba aneksji spotka się z szybką i ostrą odpowiedzią w postaci dodatkowych sankcji. Zapowiedział też, że USA nie uznają ewentualnej aneksji i będą jasno mówić, że jakiekolwiek twierdzenia, że okupowane terytoria należą do Rosji są „absolutnie absurdalne biorąc pod uwagę warunki na miejscu”.
00:00. Do ukraińskiego portu wpłynął statek, który dostarczy zboże do Etiopii
Do ukraińskiego portu Piwdennyj wpłynął statek, który dostarczy zboże do Etiopii - poinformował w piątek minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. To pierwszy statek ze zbożem, który wypłynie z Ukrainy do Afryki od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę - podkreśla agencja Reutera.
Statek handlowy Brave Commander, pod banderą Liberii, wpłynął w piątek do portu morskiego Piwdennyj - poinformował minister, cytowany przez swój resort na Facebooku.
W sobotę rozpocznie się załadunek jednostki, która ma przetransportować 23 tys. ton ukraińskiego zboża.
Porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z portów ukraińskich zawarto 22 lipca. Ukraina i Rosja w osobnych umowach podpisanych z Turcją i ONZ zobowiązały się do zapewnienia bezpiecznych korytarzy morskich z trzech portów.
Dotychczas z ukraińskich portów wyszło 14 statków, na których pokładzie było łącznie ponad 430 tys. ton produktów rolnych - podsumowuje ministerstwo.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/610371-relacja-171-dzien-wojny-bezskuteczna-ataki-w-donbasie