Trwa 110. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Rosja koncentruje swoje wysiłki na wschodniej i południowej Ukrainie. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 13 czerwca 2022 r.
22:08. Zełenski: „Jedna z najokrutniejszych bitew w Europie”
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił w poniedziałek, że walki trwające w Donbasie „wejdą do historii wojskowości jako jedna z najokrutniejszych bitew w Europie”. W jego ocenie wywiad i żołnierze ukraińscy „ogrywają taktycznie” wojska rosyjskie.
W walkach w Donbasie, a wejdą one na pewno do historii wojskowości jako jedna z najokrutniejszych bitew w Europie i o Europę, armia ukraińska i nasz wywiad mimo wszystko ogrywają taktycznie wojskowych rosyjskich
— powiedział Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek na YouTube.
Dodał, że dzieje się tak „mimo znacznej przewagi Rosjan pod względem uzbrojenia, szczególnie systemów artyleryjskich”.
Prezydent przyznał, że cena tej walki jest dla Ukraińców bardzo wysoka, „po prostu straszna”.
Codziennie zwracamy naszym partnerom uwagę, że tylko wystarczająca ilość nowoczesnej artylerii dla Ukrainy zapewni naszą przewagę i położy wreszcie kres pastwieniu się Rosji nad ukraińskim Donbasem
— powiedział.
Mamy do czynienia ze złem absolutnym i po prostu nie mamy innego wyjścia niż iść dalej i wyzwalać całe nasze terytorium
— powiedział Zełenski. Dodał, że front rozciągnął się już na ponad 2500 km.
Mimo to inicjatywa strategiczna jest jednak po naszej stronie
— oświadczył prezydent.
Przypomniał, że Ukraińcy powstrzymali ofensywę rosyjską na południu kraju i wyparli Rosjan z obwodów czernihowskiego i sumskiego. Wojska rosyjskie wtargnęły do tych regionów w pierwszych tygodniach inwazji, rozpoczętej 24 lutego.
21:26. Trzy osoby zginęły w rosyjskim ostrzale w obwodzie donieckim
Trzech mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło w ostrzałach dokonanych w poniedziałek przez wojska rosyjskie; pięć osób zostało rannych - poinformował szef władz obwodu Pawło Kyryłenko w komunikacie opublikowanym w serwisie Telegram.
13 czerwca Rosjanie zabili trzech cywilów w Donbasie: jedną osobę w Awdijiwce, jedną w Nowoseliwce Pierwszej i jedną w Kurachiwce. Pięć kolejnych osób zostało rannych
— napisał Kyryłenko.
Dodał, że na terenie obwodu donieckiego zmarły dwie osoby z sąsiedniego obwodu ługańskiego. W tych dwóch regionach toczą się teraz najcięższe walki między siłami ukraińskimi i wojskami rosyjskimi.
Podobnie jak w poprzednich komunikatach Kyryłenko wskazał, że nie można oszacować liczby ofiar w miastach okupowanych przez Rosjan - Mariupolu i Wołnowasze.
19:43. Wszystkie mosty do Siewierodoniecka zniszczone
Wszystkie mosty prowadzące do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim Ukrainy, o który wciąż toczą się walki z wojskami rosyjskimi, są zniszczone - poinformował w poniedziałek szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Dodał, że mimo tego łączność z miastem nie została przerwana.
W nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku szef obwodu zapewnił, że Rosjanie nie kontrolują jeszcze całego Siewierodoniecka, a „część miasta jest pod kontrolą ukraińską”.
Dodał, że prowadzące do miasta mosty przez rzekę Doniec zostały zniszczone.
Niemożliwa jest ewakuacja i dowiezienie ładunków humanitarnych. Mieszkańcy, którzy pozostali w mieście żyją w skrajnie trudnych warunkach
— poinformował. W niedzielę szef władz obwodowych przekazał, że Rosjanie zniszczyli dwa z trzech prowadzących do miasta mostów.
W komentarzu do nagrania wideo Hajdaj napisał:
wszystkie mosty są zniszczone, ale Siewierodonieck NIE jest zablokowany. Jest łączność z miastem!!!
18:50. Sztab Generalny: armia rosyjska próbuje okrążyć siły ukraińskie na kierunku donieckim
Na kierunku donieckim armia rosyjska próbuje okrążyć siły ukraińskie – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według sztabu siły rosyjskie mają jednak „znaczne problemy” z kompletowaniem jednostek prowadzących działania szturmowe w obwodach donieckim i ługańskim.
Ukraińskie dowództwo raportuje też, że siły przeciwnika ostrzelały z moździerzy i granatników okolice trzech miejscowości w obwodach sumskim i czernihowskim. Rosjanie prowadzą prace inżynieryjne w celu wzmocnienia pozycji obronnych w rejonach przygranicznych.
Na kierunku słobożańskim wojsko rosyjskie ostrzeliwuje pozycje ukraińskiej obrony, wzmacnia swoją obronę i prowadzi powietrzne działania zwiadowcze.
Na kierunku słowiańskim siły rosyjskie próbowały bezskutecznie przeprowadzić szturm w miejscowości Bohorodyczne i wycofały się.
Na kierunku donieckim Rosjanie przeprowadzili przegrupowanie jednostek i wzmacniają je. Próbują okrążyć ukraińskie wojsko w okolicach Lisiczańska, Prywilli, Siewierodoniecka i Boriwskiego.
Armia Rosji prowadziła działania szturmowe w celu przejęcia pełnej kontroli nad Siewierodonieckiem. Przeprowadzono atak na pozycje ukraińskich wojsk w okolicy miejscowości Metiołkine, ale bez skutku.
Na kierunku bachmuckim Rosjanie kontynuowali ostrzał ukraińskiego wojska z artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.
Według ukraińskiego sztabu siły rosyjskie mają „znaczne problemy” z kompletowaniem jednostek prowadzących działania szturmowe w obwodach donieckim i ługańskim.
18:30. Piosenki śpiewane po rosyjsku zniknęły z ukraińskiego radia
Piosenki śpiewane po rosyjsku niemal zniknęły z radia, ale w wielu stacjach wciąż używa się zarówno języka ukraińskiego, jak i rosyjskiego, co ogranicza prawa słuchaczy do otrzymywania informacji w języku państwowym – poinformował ukraiński rzecznik ochrony języka państwowego Taras Kremiń.
„Zauważyliśmy, że w odpowiedzi na rosyjską agresję z eteru zniknęły nie tylko piosenki rosyjskich wykonawców, ale wszystkie śpiewane po rosyjsku. Z przeanalizowanych niemal 4 tysięcy piosenek tylko jedna była śpiewana po rosyjsku. To robi wrażenie”
– napisał na Facebooku rzecznik.
Jednak w eterze język rosyjski wybrzmiewa nader często - zaznacza Kremiń. Dodaje, że rosyjski dominuje podczas audycji informacyjnych i analitycznych - posługują się nim prowadzący programy, ich goście oraz wypowiadający się na żywo eksperci.
„Niestety dwujęzyczność w radiu istnieje, co ogranicza prawo obywateli do uzyskiwania informacji w języku ukraińskim. Dwujęzyczność w przestrzeni publicznej nie odpowiada obowiązującemu na Ukrainie konstytucyjnemu statusowi języka ukraińskiego jako jedynego państwowego. Jest naruszeniem prawa obywatela Ukrainy do uzyskiwania informacji w języku państwowym (obywatel nie jest zobowiązany do władania innym językiem) oraz przyczynia się do zawężenia zasięgu używania języka ukraińskiego”
— napisał Kremiń, który pełni funkcję rzecznika ochrony języka państwowego od lipca 2020 roku.
Analizę przeprowadzono 30 maja na podstawie 15 ogólnokrajowych stacji radiowych - poinformował rzecznik.
18:00. Komisarz ds. praw człowieka ONZ: wojna na Ukrainie pozostawi ślad na pokolenia
Wojna na Ukrainie wciąż przynosi wiele ofiar i sieje zniszczenie, a potworności, których ofiarą padają cywile pozostawią ślady na pokolenia - powiedziała Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet.
„Wojna na Ukrainie nadal pochłania wiele ludzkich istnień, siejąc spustoszenie i ruinę. Potworności, których ofiarą padła ludność cywilna pozostawią niezatarte ślady, również na przyszłych pokoleniach”
— oświadczyła Bachelet w wystąpieniu na 50. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.
Wysoka komisarz zwróciła też uwagę na sytuację w Rosji, wyrażając ubolewanie z powodu „arbitralnych aresztowań znacznej liczby osób protestujących przeciwko wojnie” z Ukrainą. Skrytykowała wprowadzaną tam cenzurę i zakazy rozpowszechniania informacji opierające się na „rozmytych i dwuznacznych pojęciach, jak +fake newsy+ i +informacje nieobiektywne+”.
17:00. Pod Buczą znaleziono kolejny grób z ciałami cywilów
Kolejny grób z ciałami cywilów noszącymi ślady tortur odkryto w rejonie Buczy w obwodzie kijowskim Ukrainy - poinformował w poniedziałek szef policji obwodu Andrij Niebytow. Siedem ciał spoczywało w grobie koło wsi Myrocke, gdzie w marcu znajdowały się pozycje wojsk rosyjskich.
Rosjanie torturowali siedmiu cywilów, a potem z okrucieństwem zabili ich strzałami w głowę. Zbiorowy grób znaleziono dzisiaj na pozycjach wojsk Federacji Rosyjskiej obok wsi Myrocke, w rejonie (odpowiednik powiatu-PAP) buczańskim
W komunikacie na Facebooku szef policji napisał, że zabici mieli związane ręce i przestrzelone kolana. Trwają prace nad ustaleniem tożsamości zamordowanych ludzi.
16:40. Zacięte walki w Siewierodoniecku, Rosjanie nie liczą się ze stratami
W centrum Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy trwają zacięte walki miejskie, Rosja w wojnie na Ukrainie nie liczy się ze stratami - przekazał w poniedziałek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk.
Na briefingu w Kijowie rzecznik powiedział, że ogółem wojska rosyjskie „stosują taktykę z czasów II wojny światowej i za główne osiągnięcie uważają otoczenie wojsk ukraińskich” i zagarnięcie jak największego obszaru Ukrainy.
Wróg kładzie szczególny nacisk na osiągnięcie znacznej przewagi w artylerii i sprzęcie opancerzonym, nie stosując praktycznie manewrów piechoty. Świadczy o tym analiza raportów, szczególnie na temat przebiegu działań bojowych w zabudowie miejskiej Siewierodoniecka
— zaznaczył rzecznik.
Podkreślił, że trwają tam „zacięte walki miejskie”. Rosjanie stosują w Siewierodoniecku artylerię i systemy rakietowe. Wróg „na razie kontroluje centrum Siewierodoniecka, gdzie trwają działania bojowe o wysokiej intensywności” - powiedział rzecznik.
Motuzianyk, którego wystąpienie cytuje agencja Ukrinform, mówił też, że „dowództwo rosyjskie nie liczy się ze stratami i próbuje zagarnąć jak największy obszar Ukrainy”. Głównym celem Rosjan pozostaje na tym etapie zajęcie w całości obwodów ługańskiego i donieckiego i utrzymanie korytarza lądowego z anektowanym Krymem.
Rzecznik ministerstwa obrony zapewnił, że Rosjanie „ponoszą znaczne straty w oddziałach piechoty gwardii narodowej (Rosgwardii) i posuwają się naprzód wyłącznie przy użyciu lotnictwa szturmowego”.
Wcześniej w poniedziałek szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj powiedział, że wojska rosyjskie kontrolują ponad 70 proc. Siewierodoniecka. W przemysłowej części miasta, na terenie zakładów chemicznych Azot kontrolowanych wciąż przez siły ukraińskie, nadal przebywa do 500 mieszkańców, w tym około 40 dzieci.
16:25. Mieszkańcy Melitopola bojkotują sklepy otwarte przez Rosjan
Iwan Fedorow, mer Melitopola poinformował, że mieszkańcy miasta bojkotują sklepy otwarte przez rosyjskich okupantów.
- Dziś dowiedziałem się, że mieszkańcy Melitopola masowo bojkotują sklepy spożywcze otwarte przez raszystów po zajęciu supermarketów sieci ATB. Ludzie tam nie chodzą. Wszyscy kupują żywność na targowiskach, ponieważ nie chcą okazywać wsparcia kolaborantom i okupantom
— powiedział Fedorow dodając, że „98 proc. mieszkańców czeka na powrót ukraińskiego państwa, na powrót Sił Zbrojnych Ukrainy”.
16:10. Prezydent Zełenski podziękował prezydentom Polski i Słowacji
Dziekuję Polsce i Słowacji za pomoc i wsparcie - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po tym, gdy w poniedziałek rozmawiał za pomocą łącza wideo z prezydentami Polski i Słowacji, Andrzejem Dudą i Zuzaną Czaputovą.
Polska i Słowacja od pierwszych dni wojny pomagają naszej armii oraz Ukraińcom, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu z kraju. Dziękuję Andrzejowi Dudzie i Zuzanie Czaputovej za tę ważną pomoc i intensywne wstawiennictwo w krajach Unii Europejskiej w sprawie integracji europejskiej Ukrainy
— napisał Zełenski w wiadomości na Facebooku po rozmowie z przywódcami Polski i Słowacji.
16:00. W. Brytania i Polska głównymi dawcami pomocy medycznej
Wielka Brytania i Polska były głównymi dawcami pomocy medycznej dla Ukrainy w ostatnim tygodniu - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia w Kijowie. Jak dodało, wsparcie pochodziło od rządu W. Brytanii i polskiej Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Ukraina otrzymała w ciągu ostatniego tygodnia od różnych darczyńców (krajów partnerskich, organizacji pozarządowych i wolontariuszy) m.in.: sześć karetek pogotowia, 125 monitorów pacjenta, 7,5 ton środków antybakteryjnych, 153,5 ton lekarstw i 26,5 ton lekarstw przeciwko Covid-19.
Służby prasowe ministerstwa zdrowia wymieniły też innych dostawców pomocy, m.in.: ambasadę Bułgarii w Kijowie i dwie organizacje charytatywne z USA: Direct Relief i Americacares.
15:40. Atak rakietowy na Pryłuki w obwodzie czernihowskim
Miasto Pryłuki w leżącym na północy Ukrainy obwodzie czernihowskim zostało ostrzelane w poniedziałek rosyjskimi pociskami rakietowymi - poinformował szef obwodu Wiaczesław Czaus. Ustalane są dane o ofiarach i zniszczeniach.
Właśnie podano, że wróg dokonał ataku rakietowego na Pryłuki. Odnotowano +przylot+ trzech rakiet. Dane o zniszczeniach są ustalane
15:20. Wojska rosyjskie ostrzelały przedmieścia Mikołajewa z systemów Uragan
Wojska rosyjskie ostrzelały z systemów rakietowych Uragan przedmieścia Mikołajewa na południu Ukrainy - poinformował mer miasta Ołeksandr Sienkewycz. Siły rosyjskie nie prowadzą ofensywy, ale ostrzeliwują Mikołajów i tereny pograniczne - oceniają władze.
Do ostrzału doszło w poniedziałek rano. Sienkewycz, cytowany przez portal Ukrinform, poinformował, że ostrzał nie spowodował ofiar. Dowództwo wojskowe przekazało, że wojska Putina użyły systemów Uragan.
Szef obwodu mikołajewskiego Witalij Kim powiedział w poniedziałek, że Rosjanie „nie przechodzą do ofensywy, ale stale ostrzeliwują wszystkie hromady (gminy) na pograniczu”. Ostrzeliwany jest również Mikołajów - ważny port na południu Ukrainy - w tym z artylerii lufowej.
Ostrzały obszarów w pobliżu granicy trwają od miesiąca, dlatego wielu mieszkańców stamtąd wyjechało - poinformował Kim.
15:00. Trzy miejscowości wyzwolone w obwodzie donieckim
W jednym kierunku w obwodzie donieckim wojska ukraińskie posunęły się o 15 km, wyzwalając trzy wsie. Obecnie osiedla są „szarą strefą”, ale w rzeczywistości są kontrolowane przez Siły Zbrojne Ukrainy. Nie określono, o które wsie chodzi.
14:50. Rosjanie celowo używają bomb fosforowych
Wojska rosyjskie używają zakazanych bomb fosforowych w Donbasie i celowo strzelają do cywilnych samochodów. Świadczą o tym rozmowy telefoniczne Rosjan , opublikowane przez SBU.
14:35. Polacy walczą w Legionie Międzynarodowym
W szeregach naszej formacji walczą obywatele 55 państw; największą grupę stanowią przedstawiciele USA i Wielkiej Brytanii, a w dalszej kolejności Polski, Kanady, państw bałtyckich i północnej Europy, m.in. Finlandii - poinformował w poniedziałek rzecznik Międzynarodowego Legionu Obrony Ukrainy Damien Magrou.
Są u nas ludzie ze wszystkich stron świata i kontynentów. Nawet z tak odległych miejsc, jak Brazylia, Korea Południowa czy Australia
— dodał pochodzący z Francji Magrou. Wypowiedź rzecznika przytoczyła agencja Interfax-Ukraina.
Według Magrou Legion Międzynarodowy stanowi integralną część sił zbrojnych Ukrainy i dlatego może być finansowany przez armię tego kraju.
Dotyczy to wszystkich kosztów utrzymania, wynagrodzenia żołnierzy, broni i amunicji. Dodatkowe fundusze pozyskujemy od prywatnych darczyńców, głównie z Zachodu. Pieniądze zbierane przez pośredników na różnych platformach wydajemy wyłącznie na sprzęt dla naszych bojowników, który nie znajduje się na standardowym wyposażeniu sił Ukrainy
— podkreślił rzecznik oddziału.
Jesteśmy częścią ukraińskiej armii i otrzymujemy identyczne wynagrodzenie, jak wojskowi z tego państwa. Dlatego - zgodnie z prawem międzynarodowym - nie możemy być uznawani za najemników
— dodał Magrou.
14:15. Rosjanie wywieźli z Mariupola ponad 50 tys. osób
Z zdobytego Mariupola najeźdźcy wywieźli do Rosji i czasowo okupowanych terytoriów obwodu donieckiego ponad 50 tys. osób – informuje doniecka administracja wojskowa.
Mieszkańcy Mariupola , którzy pozostali w okupowanym mieście, przechodzą przez obozy filtracyjne, ciągłe kontrole i szykany
– poinformowano.
14:00. AI: Rosja używa amunicji kasetowej
Amnesty International ustaliła, że rosyjskie wojska za pomocą amunicji kasetowej zabiły wielu cywilów w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Organizacja oskarżyła Rosję, że w wojnie na Ukrainie wielokrotnie użyła amunicji kasetowej i niesterowanych rakiet na terenach mieszkalnych i placach zabaw. Osoby odpowiedzialne za te ataki powinny stanąć przed sądem, a ranni i krewni ofiar muszą otrzymać odszkodowanie.
13:50. Rosjanie zmuszają rolników do oddawania zboża za bezcen
W regionie Chersonia w pobliżu Nowej Kachowki i Berysławia rosyjskie wojsko zmusza rolników do przekazywania 70 proc. zbiorów kupcom z Krymu – informuje ukraiński wywiad.
Jak podkreślono, cena płacona za zbiory to zaledwie 10 proc. ceny detalicznej.
Jednocześnie obowiązuje zakaz eksportu upraw na terytoria kontrolowane przez Ukrainę. Zdarzają się przypadki, gdy przedsiębiorcy rozdają ludności truskawki i wiśnie za darmo
— czytamy.
13:25. Dochodzenia ws. zamordowania przez rosyjskie wojska ponad 12 tys. cywilów
Prowadzimy postępowania w sprawie śmierci ponad 12 tys. ukraińskich cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska, z czego 1200 ciał nie udało się jeszcze zidentyfikować; ponad 30 osób zginęło w ostrzałach konwojów humanitarnych - poinformował w poniedziałek komendant główny policji Ukrainy Ihor Kłymenko.
Zabitych znajdowano głównie w masowych grobach. (…) Tylko w obwodzie kijowskim zginęło ponad 1500 cywilów. W Buczy, Irpieniu, Hostomlu, Borodziance było mnóstwo ofiar leżących wprost na ulicy. Snajperzy strzelali do nich z czołgów, transporterów opancerzonych, nie patrząc na białe wstążki, które rosyjscy wojskowi kazali nosić mieszkańcom
— relacjonował Kłymenko w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.
W Buczy tylko w jednym masowym grobie znaleziono 116 ciał. Były też mniejsze mogiły, mieszczące po pięć-siedem osób. Ludzie zbierali szczątki i chowali je w parkach
— dodał komendant.
W ocenie Kłymenki około 75 proc. wszystkich zamordowanych osób stanowili mężczyźni, 23 proc. - kobiety, a 2 proc. dzieci.
To była ludność cywilna, która nie miała żadnych związków z armią ani organami porządku prawnego
— powiedział szef ukraińskiej policji.
Według Kłymenki szacowana na ponad 30 liczba cywilów zamordowanych podczas ostrzałów korytarzy humanitarnych może być zaniżona.
Odnotowaliśmy ponad 50 przypadków ataków na konwoje ewakuacyjne i wszczęliśmy w tej sprawie ponad 80 postępowań. Zginęło ponad 30 osób, w tym pięcioro dzieci, ale to tylko oficjalne dane, które dotychczas zebraliśmy
— wyjaśnił komendant.
13:10. Rosjanie przejdą do działań pozycyjnych?
Prezydent Putin tym razem wyznaczył zadanie, by rosyjskie wojska zdobyły Siewierodonieck do 22 czerwca; widzimy tam już jednak zmniejszenie intensywności walk, dlatego jeśli wrogowie nie osiągną celu, to pod koniec czerwca przejdą do działań pozycyjnych - ocenił w niedzielę ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.
To jest już trzeci czy czwarty „deadline” rosyjskiej armii w Donbasie. Do tego czasu (22 czerwca - PAP) Putin ma nadzieję na zajęcie całego obwodu ługańskiego. To są dawne sowieckie zaszłości i imperialistyczne nawyki, żeby nawet prowadzenie wojny dostosowywać do jakiejś konkretnej daty. Tak było w czasach ZSRR i pamiętamy, za jaką cenę i kosztem jak wielu ofiar było to realizowane
— zauważył Żdanow podczas rozmowy na kanale telewizji Ukraina 24 w serwisie Youtube.
Według Żdanowa można już zaobserwować zmniejszenie intensywności walk w Siewierodoniecku.
(Wojska rosyjskie) próbują wznowić ofensywę na niektórych kierunkach wokół miasta. Nie jest to jednak tak silne natarcie, jak na początku ubiegłego tygodnia, kiedy wydawało się, że sytuacja staje się dla nas niemal krytyczna. Było wtedy bardzo duże zagrożenie, że przeciwnik może okrążyć ukraińskie siły
— wyjaśnił analityk.
Wrogowie zaczynają przemieszczać (pod Siewierodonieck) jednostki z innych kierunków. Zobaczymy, do czego to doprowadzi. Myślę jednak, że 22 czerwca będzie dla nich ostatecznym terminem i skoncentrują swoje wysiłki na tej dacie. Następnie, najprawdopodobniej, walki przekształcą się w wojnę pozycyjną
— prognozuje Żdanow.
12:50. Rosjanie odbudowują kolej w Mariupolu
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował, że Rosjanie usiłują odbudować w okupowanym mieście kolej. Jak wskazuje, Rosjanie robią to w szybkim tempie, aby móc dostarczać sprzęt wojskowy i wywozić „łupy”.
Kolej jest absolutnie niezbędna, aby okupanci przede wszystkim w pełni odbudowali port. Jeśli kolej zostanie uruchomiona, znacznie uprości to logistykę dostarczania towarów wojskowych i transportu ich na linię frontu w obwodzie donieckim
Według niego, okupanci obecnie naprawiają tor wzdłuż Azowstala. Część torów w Sartanie i w pobliżu dworca kolejowego Mariupol jest już prawie gotowa.
12:25. SBU zatrzymała podejrzanego o przekazywanie informacji Rosjanom
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informuje o zatrzymaniu podejrzanego, który przekazywał Rosjanom informacje o ukraińskich Siłach Zbrojnych.
Według SBU Rosja zwerbowała mężczyznę przez Internet.
Na polecenie swojego kustosza mężczyzna zapisał lokalizację jednostek Sił Zbrojnych i innych formacji wojskowych w regionie. Wróg interesował się m.in. współrzędnymi punktów kontrolnych i umocnień wojskowych.
12:11. Rosjanie ostrzelali obwód doniecki pociskami naddźwiękowymi
Ukraińska policja poinformowała, że Rosjanie wystrzelili w kierunku obwodu donieckiego naddźwiękowe pociski.
Okupanci zaatakowali w ciągu dnia 11 osiedli: Awdijewka, Toretsk, Bachmut, Soledar, Switłodarsk, Krasnohorówka, Udaczne, Maksymilianówka, Hałycynówka, Mikołajówka, Dołyniwka. Zabici i ranni są cywile
— czytamy w oświadczeniu.
12:00. Tak wygląda zniszczony Mariupol
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie pokazujące skalę rosyjskich zniszczeń w Mariupolu.
11:50. Rosjanie ponoszą straty w obwodzie charkowskim
Zwiad lotniczy Gwardii Narodowej odkrył kwaterę główną rosyjskich okupantów w obwodzie charkowskim. Artylerzyści Sił Zbrojnych zadali im druzgocący cios.
11:35. Rosjanie ukradli 54 wagony z rudą żelaza
W obwodzie zaporoskim Rosjanie ukradli 54 wagony wypełnione rudą żelaza z Zaporoskiej Huty Żelaza. Łącznie Rosjanie mieli zabrać 3 240 ton rudy – poinformowały Zaporoskie Siły Obrony.
W komunikacie przekazano również informacje o odbieraniu samochodów mieszkańcom i przedsiębiorcom.
11:20. Ile broni potrzebuje Ukraina?
Musimy zrównoważyć siły wroga pod względem ciężkiego uzbrojenia, aby zakończyć wojnę z Rosją i wyrzucić najeźdźców z Ukrainy; potrzeba nam: 1000 haubic kalibru 155 mm, 500 czołgów, 300 wyrzutni rakietowych, 2000 transporterów opancerzonych i 1000 dronów - ocenił na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
15 czerwca w Brukseli zaplanowano (trzecie - PAP) spotkanie grupy kontaktowej ministrów obrony. Czekamy na decyzje
— dodał Podolak.
11:10. Bachmut ostrzelany przez Rosjan
Rosjanie ostrzelali w nocy Bachmut. Jak informuje szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyrylenko, zniszczeniu uległy trzy domy i trzy obiekty infrastrukturalne.
Jednym z uszkodzonych budynków jest obiekt medyczny. Jak poinformował Kyrylenko, uszkodzona została także karetka.
11:00. Rosjanie ostrzelali granice obwodów Czernichowa i Sumy
Dowództwo Operacyjne „Północ” poinformowało, że Rosjanie ostrzelali z terytorium Rosji granice obwodów Czernihowa i Sumy.
10:50. 70 proc. Siewierodoniecka pod kontrolą Rosjan
70 proc. Siewierodoniecka znajduje się pod kontrolą wojsk rosyjskich, walki trwają – poinformował szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej Serhij Hajdaj . Nie jest możliwa masowa ewakuacja ani dostarczenie pomocy humanitarnej.
10.35. Rosyjskie Grady zniszczone w obwodzie ługańskim
Armia ukraińska poinformowała o zniszczeniu trzech rosyjskich instalacji GRAD w obwodzie ługańskim.
Podczas rozpoznania tyłów wroga w kierunku Siewierodoniecka nasi operatorzy znaleźli kilka instalacji MLRS BM-21 „Grad”. Wróg użył ich do ostrzeliwania Siewierodoniecka, innych osiedli i pozycji Sił Obronnych Ukrainy. Po ustaleniu dokładnych współrzędnych pojazdów wroga za pomocą kompleksu bezzałogowego nasi żołnierze przekazali te dane artylerzystom NMU - żołnierzom haubic M777. Nasi koledzy zniszczyli celnym ogniem 3 z 4 wrogich instalacji MLRS. Kolejna instalacja Grad została uszkodzona przez ostrzał
– poinformowano.
10:20. Rosyjski Su-34 zestrzelony w pobliżu Izium
Ukraińskie siły zestrzeliły rosyjski Su-34 w rejonie Izium w obwodzie charkowskim. Zestrzelony został także dron Orlan-10, a Ukraińcy dokonali kilku nalotów na pozycje wrogich sił.
Samoloty rosyjskie leciały parami, atakując pozycje ukraińskich obrońców. Po wejściu na teren ukraińskiej obrony powietrznej jeden z samolotów wroga zmienił kurs, a piloci drugiego postanowili spróbować szczęścia. „Powodzenia!” - odpowiedzieli artylerzyści przeciwlotniczy, gratulując w ten sposób okupantom „Dnia Rosji”!
– poinformowały ukraińskie siły powietrzne.
10:10. Rosyjskie próby przeprawy przez rzekę Doniec
Brytyjski resort obrony wskazuje, że w nadchodzących miesiącach rosyjskie operacje przeprawy przez rzekę Doniec będą prawdopodobnie jednym z najważniejszych czynników determinujących przebieg wojny.
Aby osiągnąć sukces w obecnej fazie operacyjnej ofensywy na Donbas, Rosja będzie musiała albo przeprowadzić ambitne działania flankujące, albo przeprowadzić szturmowe przeprawy przez rzekę
— podaje resort.
10:00. Rosjanie wyburzą zniszczone budynki w Mariupolu
Decyzją rosyjskich władz okupacyjnych zniszczone budynki mieszkalne w Mariupolu mają być wyburzone do 1 września; zapowiedziano, że do połowy lipca powstaną nowe mieszkania dla 2 tys. osób, a wszyscy pozostali mają sobie radzić, jak umieją - poinformował w poniedziałek na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.
Samorządowiec przekazał również doniesienia, że od 1 lipca okupacyjne władze znacząco ograniczą dostawy pomocy humanitarnej, która będzie odtąd przeznaczona tylko dla określonych kategorii mieszkańców - m.in. wielodzietnych rodzin, samotnych matek, osób niepełnosprawnych, emerytów powyżej 65. roku życia i dzieci wychowujących się bez rodziców.
Wszyscy pozostali - radźcie sobie, jak umiecie
— skomentował Andriuszczenko na Telegramie.
Żadnych odszkodowań za zrujnowane domy, żadnej odbudowy zniszczonych budynków. Tylko rozbiórka i częściowe wsparcie materiałami budowlanymi. Krok po kroku Rosja i okupacyjne władze zaczynają ogłaszać w Mariupolu swoje rzeczywiste plany. Nikt nie potrzebuje mieszkańców, którym przypisano rolę niewolników i „żywych tarcz”
— ocenił doradca mera.
W sobotę Andriuszczenko oświadczył, że w okupowanym mieście Rosjanie budują obiekt mieszkalny, a zaraz obok niego umocnienia bojowe. Według niego świadczy to o tym, że mieszkańcy zostaną użyci jako „żywe tarcze”.
Kilkaset metrów od budynków najeźdźcy przygotowują linię obrony, w tym okopy dla ciężkiego sprzętu. Takie rozmieszczenie fortyfikacji uniemożliwia ataki artyleryjskie na pozycje okupantów
— wyjaśnił Andriuszczenko.
9:30. Metropolita Hilarion odwołany z funkcji szefa dyplomacji Cerkwi
Metropolita wołokołamski Hilarion, kierujący dotąd Wydziałem Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, został odwołany ze stanowiska i mianowany ordynariuszem Diecezji Budapeszteńskiej i Węgierskiej; duchowny został także pozbawiony stałego miejsca w synodzie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (RCP) - poinformowało Radio Swoboda.
CZYTAJ WIĘCEJ: „Osobistość nr 2” w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej odwołana! „Metropolita Hilarion ani razu nie poparł kampanii wojennej”
09:15. Sztab o stratach Rosji: 32300 żołnierzy, 1432 czołgi, 3492 pojazdy opancerzone
Od 24 lutego straty Rosji na Ukrainie to około 32300 wojskowych, 1432 czołgi, niemal 3,5 tys. pojazdów opancerzonych- powiadomił sztab generalny armii Ukrainy. W ciągu doby przeciwnik stracił w działaniach bojowych 150 żołnierzy, dwa czołgi i 18 wozów opancerzonych.
W sumie rosyjskie straty sprzętowe sztab w Kijowie ocenia na 1432 czołgi, 3492 wozy opancerzone, 718 systemów artyleryjskich, 226 wyrzutni, 97 systemów przeciwlotniczych, 213 samolotów, 178 śmigłowców, 585 bezzałogowców, 13 jednostek pływających, 2460 samochodów i cystern.
Największe straty w ciągu ostatniej doby wróg poniósł w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim.
09:00. Doradca ministra obrony: sytuacja humanitarna w Siewierodoniecku przypomina tę w Mariupolu
Sytuacja w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim, gdzie siły ukraińskie bronią się w dzielnicy przemysłowej, z humanitarnego punktu widzenia przypomina tę z obleganego Mariupola – oznajmił doradca ministra obrony Ukrainy Jurij Sak w wywiadzie dla Deutsche Welle.
Sak powiedział, że sytuacja w mieście jest „bardzo, bardzo trudna”. Siły zbrojne Ukrainy kontrolują kombinat Azot, na terenie którego chroni się kilkaset osób cywilnych – zaznaczył.
Jeszcze jeden rosyjski blitzkrieg doznał fiaska dzięki wytrwałej obronie ukraińskich żołnierzy
– powiedział.
„Trwają walki uliczne. W niektórych miejscach armia ukraińska przypuszcza kontrataki, które mogłyby być skuteczniejsze, gdyby Ukraina jak najszybciej otrzymała ciężkie uzbrojenie”
– oznajmił Sak.
Powiedział, że Ukraina dostała dotąd 150 haubic kalibru 155 mm, ale potrzebuje znacznej liczby systemów artyleryjskich dalekiego zasięgu.
„USA zapowiedziały, że przekażą Ukrainie cztery systemy HIMARS. Wielka Brytania oznajmiła, że da systemy MLRS. Ukraina obecnie niezbędnie potrzebuje około 100 takich systemów, by móc przejść do kontrnatarcia i wyzwolić nasze ziemie” – podkreślił.
Ostre walki o Siewierodonieck, który jest ostatnim większym miastem obwodu ługańskiego niezajętym jeszcze przez siły rosyjskie, trwają od kilku tygodni. W mieście od dwóch miesięcy nie ma wody i prądu.
08:37. Po zakończeniu wojny nie nastąpi „baby boom”
Po zakończeniu wojny z Rosją na Ukrainie nie nastąpi skokowy wzrost liczby urodzeń, jak miało to miejsce w krajach Europy po II wojnie światowej; zjawisko „baby boom” nie będzie możliwe ze względu na znaczny spadek poziomu życia obywateli - oceniła w niedzielę prof. Ełła Libanowa z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.
Obecnie decyzje o rodzicielstwie są najczęściej podejmowane w świadomy sposób, niewiele narodzin jest nieplanowanych. (…) Dzieci będą się rodzić tylko wtedy, gdy nastąpi szybki wzrost poziomu życia i poprawa jego jakości, kiedy zostaną zapewnione (odpowiednie) warunki życia dla rodziców. Zaraz po wojnie taka sytuacja nie będzie miała miejsca
— powiedziała prof. Libanowa, która pełni funkcję dyrektora w Instytucie Demografii i Badań Społecznych w Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (NANU). Słowa ekspertki przytoczył portal obozrevatel.com.
Wcześniej, 12 maja, prof. Libanowa prognozowała, że Ukrainie grozi kryzys demograficzny spowodowany wyjazdem z kraju dużej liczby kobiet i dzieci. „Później, po zwycięstwie (w wojnie z Rosją - PAP), jest bardzo prawdopodobne, że do tych osób dołączą za granicą ukraińscy mężczyźni. W konsekwencji możemy stracić całe rodziny” - oceniła badaczka, cytowana przez agencję UNIAN.
08:14. Trzy osoby zginęły w ostrzałach Lisiczańska
Trzy osoby, w tym sześcioletni chłopiec, zginęły w niedzielę w wyniku ostrzału przez wojska rosyjskie Lisiczańska w obwodzie ługańskim – powiadomił szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. W Siewierodoniecku Rosjanom udaje się wypierać siły ukraińskie.
W poniedziałek również w Telegramie urzędnik poinformował, że jedna osoba została ranna.
W nocy w mieście spłonął kompleks handlowy, uszkodzone zostały jeszcze cztery budynki. Wojska Putina zniszczyły też 11 domów we Wrubiwce, cztery – w Zołotym, a także dwa budynki i przedszkole - w miejscowości Hirske.
Hajdaj poinformował również, że we wciąż toczących się walkach w Siewierodoniecku, wojskom rosyjskim udaje się wypierać siły ukraińskie „dzięki znacznej przewadze w artylerii”.
08:13. Siły rosyjskie wyparły Ukraińców z centrum Siewierodoniecka
Siły rosyjskie wyparły wojska ukraińskie z centrum Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim; walki trwają – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Z komunikatu sztabu wynika, że na kierunku donieckim wojska rosyjskie kontynuują natarcie, którego celem jest otoczenie sił ukraińskich w Siewierodoniecku i Lisiczańsku w obwodzie ługańskim.
Na kierunku charkowskim siły rosyjskie kontynuują obronę pozycyjną i powstrzymują przesuwanie się wojsk ukraińskich w stronę granicy państwowej. Częściowe powodzenie przyniósł rosyjski atak w kierunku wsi Ternowa i Izbycke, na północ od nich wojsko rosyjskie zdołało się umocnić. Siły rosyjskie zaminowały też zdalnie trasy przemieszczania się pododdziałów ukraińskich w okolicy wsi Petriwka.
07:41. Jedna osoba nie żyje, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów
Jedna osoba zginęła, a pięć odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ostrzałów hromady (gminy) zełenohorskiej w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy w nocy z niedzieli na poniedziałek – poinformowały lokalne władze na Telegramie.
Hromada została ostrzelana z wyrzutni Uragan. W mieście Zełenohorsk jedna osoba zginęła i pięć zostało rannych. W wiosce Wełyka Kostromka zniszczono budynki mieszkalne, uszkodzono też sieć dostaw gazu i prądu.
Szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł podał na Telegramie, że zabita osoba to 46-letnia kobieta, a wśród rannych są cztery kobiety i jeden mężczyzna. Wszystkich rannych przewieziono do szpitala.
07:12. Wojska rosyjskie przesuwają się na południowy wschód od Iziumu
Wojska rosyjskie osiągają postępy w przesuwaniu się na południowy wschód od Iziumu w obwodzie charkowskim w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
ISW pisze, że siły obrony terytorialnej separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej twierdzą, że zajęły miejscowość Bohorodyczne w pobliżu granicy obwodów charkowskiego i donieckiego, ok. 20 km na północny zachód od Słowiańska. Wojska rosyjskie z powodzeniem próbują też przesuwać się w stronę miejscowości między Iziumem a Słowiańskiem.
Siły rosyjskie kontynuowały w niedzielę ataki na wschód od Bachmutu w obwodzie donieckim. Według ISW będą one zapewne kontynuowały działania ofensywne w pobliżu autostrady Bachmut-Lisiczańsk, by wesprzeć próby okrążenia Lisiczańska.
06:45. Znaczące straty Rosjan
Na południu kraju wróg nadal buduje i wzmacnia linie obrony i nie prowadzi obecnie aktywnych działań ofensywnych, straty wroga to 22 żołnierzy, trzy czołgi T-62 , dwa wozy piechoty i trzy samochody, napisało w niedzielę na Facebooku Dowództwo Operacyjne „Południe”, informuje Ukrinform.
„Konfrontacja odbywa się głównie w formie pojedynków artyleryjskich. Biorą w nich udział ciężka artyleria i wyrzutnie rakietowe” – czytamy w oświadczeniu DO”Południe”.
Na przedmieściach Nikołajewa nieprzyjaciel kontynuuje ataki działami kalibru stu pięćdziesięciu dwóch milimetrów, niszcząc zabudowania, burząc pola. Nieprzyjaciel nadal wywiera presję na obwód mikołajowski.
W ciągu dnia para śmigłowców, para samolotów szturmowych i myśliwiec zadały trzy potężne ciosy na pozycje wroga. Odnotowano trafienia w nieprzyjacielskie zgrupowanie wojsk i skład amunicji. Potwierdzone straty wroga to 22 wojskowych, trzy czołgi T-62, dwa wozy bojowe piechoty i trzy jednostki pojazdów mechanicznych.
00:02. Estońskie transportery już służą ukraińskiej armii
Siły ukraińskie zaczęły korzystać z transporterów opancerzonych Mamba, które przekazała Estonia.
00:01. Ukraińcy przejmują sprzęt wojskowy
Ukraińskie siły przechwyciły rosyjski transporter opancerzony BTR-82A.
00:00. Bliższa współpraca Ukrainy z Wielką Brytanią
Już wkrótce zacznie obowiązywać system bezcłowy z Wielką Brytanią, oczekujemy też liberalizacji handlu z Australią, powiedział podczas wieczornego wystąpienia video prezydent Wołodymyr Zełenski, informuje Ukrinform.
Będziemy nadal pracować nad ułatwieniem dostępu ukraińskich towarów do wszystkich ważnych rynków na całym świecie. Cła w handlu z Unią Europejską zostały już zniesione. Stany Zjednoczone już stosują system bezcłowy dla ukraińskiej stali. Kanada zniosła cła. Ten sam reżim będzie działał w niedalekiej przyszłości z Wielką Brytanią. Oczekujemy liberalizacji handlu od Australii
— powiedział Zełenski.
Prezydent poinformował,że na rozpoczętej w niedzielę konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu przedstawiciele 57 krajów zebrali się na specjalnym wydarzeniu poświęconym solidarności z Ukrainą.
Jestem im za to wdzięczny. W wyniku tej międzyrządowej konferencji dowiemy się, kiedy zapadną decyzje o liberalizacji handlu Ukrainy ze Szwajcarią, Norwegią, Liechtensteinem, decyzja w Islandii już została podjęta
— powiedział Zełenski.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/602521-relacja110dzien-wojnyrosjanie-kradna-wagony-z-ruda-zelaza