Trwa dwudziesty drugi dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu silnego oporu Ukraińców, Rosjanie atakują nie tylko obiekty wojskowe, strategiczne i lotniska - celem najeźdźców jest ludność cywilna. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 17 marca 2022 r.
21:52. Rosyjski atak hakerski na ukraińskie portale informacyjne
Niektóre ukraińskie portale informacyjne padły w czwartek ofiarą ataku hakerskiego z Rosji - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Na stronach zamieszczono zakazaną na Ukrainie symbolikę wykorzystywaną przez rosyjskich najeźdźców.
Jak zaznacza SBU zagrożenie już zlikwidowano, a wszystkie portale znów działają. Zapewniono, że w wyniku ataku nie zostały wykradzione żadne dane osobowe ani informacje zawarte w tych zasobach.
Nie sprecyzowano, jakie strony internetowe zostały zaatakowane.
21:30. W czwartek udało się ewakuować 3810 cywilów
3810 cywilów udało się ewakuować w czwartek korytarzami humanitarnymi – poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Rząd w Kijowie ogłosił utworzenie narodowego biura informacyjnego ds. zabitych, jeńców wojennych i zaginionych.
Dwa tysiące mieszkańców Mariupola zdołało dojechać do Zaporoża. Ewakuowano również 1810 mieszkańców podkijowskich miejscowości Worzel, Bucza, Hostomel, Szewczenkowe i Borodzianka - poinformował Tymoszenko.
Według niego do miejscowości w obwodzie kijowskim udało się dostarczyć ok. 40 ton żywności i leków.
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała z kolei podczas wieczornego briefingu, że z Mariupola wyjechało w czwartek 800 samochodów prywatnych. Część mieszkańców ucieka z oblężonego miasta piechotą.
Wereszczuk, podsumowując czwartkowe działania w ramach ewakuacji cywilów z zablokowanych miejscowości, powiedziała, że z planowanych dziewięciu korytarzy humanitarnych nie zadziałał jeden – z Charkowa do Wołczanska.
Wicepremier ogłosiła także, że zgodnie z przepisami międzynarodowego prawa humanitarnego Ukraina uruchamia Narodowe Biuro Informacyjne, które będzie zbierać dane o ukraińskich zabitych, jeńcach i zaginionych żołnierzach i cywilach.
Ukraina zaapelowała także do Rosji o zainteresowanie się losem jej zabitych żołnierzy i jeńców, a także do wymiany informacji, a w perspektywie wymiany jeńców, w tym przy pośrednictwie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.
21:28. Zabity na Ukrainie Amerykanin był doradcą szefa MSW
Zabity na Ukrainie w czwartek Amerykanin to 67-letni James Whitney Hill, który był doradcą szefa ukraińskiego MSW - podaje w czwartek CNN, powołując się na innego doradcę ministra spraw wewnętrznych Antona Geraszenko.
O zabiciu obywatela USA w Czernihowie na północy Ukrainy poinformowały w czwartek wczesnym popołudniem lokalne władze.
Według „New York Post” Hilla zidentyfikowała jego siostra Cheryl Hill Gordon w swoim wpisie na Facebooku.
Śmierć Amerykanina potwierdził następnie sekretarz stanu USA Antony Blinken, ale nie ujawnił jego tożsamości.
21:20. Z powodu ostrzałów niemożliwe jest oczyszczanie z gruzu teatru w Mariupolu
Rosjanie kontynuują ostrzały, uniemożliwiając oczyszczanie z gruzu teatru w Mariupolu, w piwnicy którego skryło się ok. 800 ludzi - pisze w czwartek portal Ukraińska Prawda, powołując się na pułk Azow i świadka wydarzeń. Na teatr Rosjanie zrzucili dwie ciężkie bomy.
Pracownicy SBU (Służby Bezpieczeństwa Ukrainy), którzy próbowali wydostać ludzi spod gruzów zniszczonego przez okupantów mariupolskiego teatru dramatycznego, trafili pod wrogi ostrzał
— przekazał Azow.
Mało tego, że Rosjanie zrzucili dwie bardzo silne bomby na budynek, w którym chowali się cywile, to jeszcze nie pozwalają udzielać pomocy ludziom, którzy zostali pod gruzami
—dodano.
Kobieta, która gotowała jedzenie dla ludzi kryjących się w teatrze, powiedziała, że w schronie było ok. 800 osób. Według niej ok. 100 osób uciekło, a reszta jest pod gruzami.
Jak dodała, ludzie chowali się w piwnicy pod sceną, w którą trafiła bomba.
20:21. Sztab: Rosjanie wytracają tempo; atakują cywilów
Wojska okupanta utraciły „potencjał ofensywny” i zostały zatrzymane na wszystkich kierunkach – podaje w czwartek sztab generalny wojsk ukraińskich. Rosja używa na Ukrainie pocisków niekierowanych, strzela do cywilów, zastrasza ludność na zajętych terenach.
Przeciwnik ma istotne problemy z logistyką, nadal ponosi straty. Na niektórych kierunkach siły rosyjskie blokują oddziały sił zbrojnych Ukrainy
—podano w komunikacie sztabu w 22. dniu rosyjskiej agresji w czwartek wieczorem. Komunikat dotyczy sytuacji na godzinę 17 czasu polskiego.
W związku z tym, że wróg w ciągu pierwszych dwudziestu dni wykorzystał już niemal cały komplet rakiet Kalibr i Iskander, kontynuuje on ataki rakietowe i bombowe na obiekty infrastruktury i dzielnice mieszkalne dużych miast, wykorzystując pociski niekierowane
—podano w komunikacie.
Poinformowano także, że Rosjanie, łamiąc prawo humanitarne, atakują i zabijają cywili, strzelają do ich samochodów, uniemożliwiają ruch kolumn ewakuacyjnych „uzgodnionymi korytarzami humanitarnymi”, rozmieszczają uzbrojenie przy obiektach cywilnych.
Dodano, że Rosjanie zastraszają ludność na kontrolowanych przez siebie terenach, porywając przedstawicieli lokalnych władz. W obwodzie chersońskim oprócz wojska działa także rosyjska policja z Kraju Krasnodarskiego i okupowanego Krymu, a także Federalna Służba Bezpieczeństwa.
Sztab poinformował, że duże straty poniósł 960. pułk lotnictwa szturmowego 4. Armii Lotniczej Rosji, a także 252. gwardyjski pułk zmechanizowany Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji. Ten ostatni miał utracić ok. 30 proc. składu osobowego i sprzętu w walkach wokół Charkowa i Iziumu. Poinformowano również o „zlikwidowaniu” dowódcy trzeciej dywizji zmechanizowanej pułkownika Igora Nikołajewa.
19:49. Ogromny pożar w Charkowie
Wskutek rosyjskich ostrzałów w czwartek płonie duży bazar w Charkowie, ogień przeniósł się na sąsiednie domy mieszkalne - podają ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. W powtórnym ostrzale rynku zginął strażak, drugi został ranny.
Wrogie rakiety trafiły w czwartek w jeden z największych bazarów w tej części Europy - „Barabaszowo”. Zapaliły się pawilony handlowe w różnych częściach rynku. Ogień przeniósł się na pobliskie domy mieszkalne.
W wyniku powtórnego ostrzału artyleryjskiego podczas gaszenia pożaru zginął strażak, a drugi został ranny.
Z ogniem walczy ok. 70 osób.
19:45. „Rosyjskie bestie ponownie zaatakowały dzieci”
Rosyjskie bestie ponownie zaatakowały dzieci. W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim okupanci ostrzelali przytułek dla matek z dziećmi. Mieszkańcy i pracownicy instytucji są bezpieczni. Wiele matek i dzieci ukrywało się przed ostrzałem wroga w tym miejscu. Rosja również tam ich dopadła
— poinformował Serhij Hajdaj, szef administracji obwodu ługańskiego.
19:40. Pentagon: Obserwujemy spadek morale rosyjskich żołnierzy
Obserwujemy spadek morale w niektórych rosyjskich jednostkach wojskowych na Ukrainie, częściowo ze względu na opór sił ukraińskich i złe dowództwo - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.
Zauważamy ewidentne sygnały, że w pewnych jednostkach morale nie jest wysokie
— poinformował przedstawiciel resortu obrony w rozmowie z dziennikarzami.
To zjawisko częściowo jest pochodną złego zarządzania, braku informacji na temat tego, jaką misję realizują żołnierze i jakie są jej cele i, jak sądzę, rozczarowania faktem, że (Ukraińcy) stawiają tak zaciekły opór
— dodał.
19:10. Pentagon: Rosja wystrzeliła już ponad 1000 rakiet przeciwko Ukrainie
W ciągu trzech tygodni inwazji na Ukrainę, Rosja wystrzeliła już ponad 1000 rakiet - poinformował w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, pod coraz większym ostrzałem jest Kijów, choć rosyjskie wojska nie poczyniły postępów pod stolicą, mimo że ściągnęły w pobliże stolicy artylerię.
Według oficjela wojska rosyjskie znajdujące się pod Kijowem są „w gruncie rzeczy tam, gdzie były wcześniej”, choć do miasta przybliżyła się rosyjska artyleria, co może zwiastować próbę oblężenia.
Dodał również, że USA mają „anegdotyczne” informacje o słabnącym morale wśród rosyjskiej armii, spowodowanym twardym oporem Ukraińców i postawą dowódców.
Przedstawiciel resortu stwierdził, że mimo zwiększonej aktywności rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym nadal nie ma wskazań świadczących o nadchodzącym desancie na Odessę.
Nie odnotowano również większych zmian dotyczących walki w powietrzu; ukraińskie siły powietrzne nadal wykonują 5-10 operacji dziennie, podczas gdy Rosja wielokrotnie więcej, ale znaczna część rosyjskich lotów ma miejsce poza granicami Ukrainy i jest używana do wystrzału rakiet dalszego zasięgu.
Odnosząc się do deklaracji władz Słowacji o gotowości do wysłania na Ukrainę systemów obrony przeciwlotniczej S-300, jeśli USA zgodzą się uzupełnić słowackie zapasy, oficjel stwierdził, że nie ma jeszcze decyzji USA w tej sprawie.
18:35. Od początku wojny na Ukrainę wróciło 320 tys. osób, głównie mężczyźni
Od początku rosyjskiej inwazji do kraju powróciło ponad 320 tys. obywateli, większość to mężczyźni – poinformowała ukraińska straż graniczna w komunikatorze Telegram.
W związku z trwającą obecnie wojną mężczyźni w wieku 18-60 lat nie mogą wyjeżdżać z Ukrainy.
18:00. Kolejny ostrzał w Kijowie. Spadły pociski, są ofiary śmiertelne
Na dzielnicę Swiatoszyn w Kijowie spadły rosyjskie pociski; co najmniej dwie osoby zginęły - poinformowały ukraińskie państwowe służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.
Około godz. 16.30 (godz. 15.30 w Polsce) do służb ratunkowych wpłynęło kilka zgłoszeń w sprawie pożarów w dzielnicy swiatoszyńskiej w Kijowie - czytamy w komunikacie.
Dwa samochody zapaliły się wskutek uderzeń pocisków. Pożar ugaszono, zginęła jedna osoba. W pobliżu doszło do pożaru trawy na powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych; walka z ogniem trwa.
Pożar wybuchł też w magazynie na powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych. Jest zagrożenie wybuchu pocisku, strażacy walczą z ogniem. Według wstępnych informacji zginęła jedna osoba.
17:45. Już 1.97 mln uchodźców wjechało do Polski
Od 24 lutego przyjechało do Polski prawie 1,97 mln osób uciekających z Ukrainy - wynika z informacji Straży Granicznej.
„Od 24.02 do Polski z Białorusi wjechało już 1,97 mln uchodźców. Dzisiaj do godz.15 funkcjonariusze SG odprawili 30 tys. podróżnych - to spadek w porównaniu z wczoraj o ponad 14 proc. (34,8 tys.)”
— czytamy na Twitterze Straży Granicznej.
17:40. Rosjanie uprowadzili kolejnego przedstawiciela władz lokalnych
Rosjanie uprowadzili szefa władz wełykoburłyckiej hromady w obwodzie charkowskim Wiktora Tereszczenkę - poinformował w czwartek gubernator tego regionu Ołeh Syniehubow.
„Rosjanie przegrywają wojnę. Z bezsilności przeprowadzają zbrodnie na cywilnych mieszkańcach”
— napisał Syniehubow w serwisie Telegram.
Jak dodał, w czwartek Rosjanie „kontynuowali swój terror wobec cywilnych Ukraińców i wzięli do niewoli szefa władz wełykoburłyckiej hromady Wiktora Tereszczenkę”.
Urzędnik został uprowadzony z miejsca pracy - przekazał. „To haniebna zbrodnia” - podkreślił gubernator.
17:30. Władze Mariupola: z miasta zdołało wyjechać 30 tys. osób, 350 tys. ukrywa się przed ostrzałem
Z Mariupola prywatnymi samochodami udało się wyjechać ok. 30 tys. mieszkańcom – powiadomiła rada miasta w Telegramie. Pozostałe 350 tys. mieszkańców bezustannie ostrzeliwanego miasta ukrywa się. Każdego dnia na Mariupol spada od 50 do 100 rosyjskich bomb.
Zniszczono 80 proc. budynków mieszkalnych, 30 proc. – bezpowrotnie.
„Sytuacja jest krytyczna. Miasto jest oblężone już 16 dni, ponad 350 tys. mieszkańców chowa się w schronach i piwnicach przed nieustannym ostrzałem wojsk okupanta”
– podano w Telegramie rady miejskiej w czwartek.
17:15. Mer Czernihowa: liczba zabitych cywilów przekroczyła 200
Liczba zabitych cywilnych mieszkańców atakowanego przez wojska rosyjskie Czernihowa, na północny wschód od Kijowa, przekroczyła 200 – poinformował w czwartek mer miasta Władysław Atroszenko.
17:00 W ostrzale w obwodzie kijowskim zginęło dwuletnie dziecko
Dwuletnie dziecko zginęło, a cztery osoby zostały ranne w rosyjskim ostrzale miejscowości Nowi Petriwci w obwodzie kijowskim - poinformowała w czwartek ukraińska policja.
W czwartek okupanci ostrzelali z ciężkiej artylerii budynki mieszkalne w rejonie wyszogrodzkim - czytamy w komunikacie.
W ostrzale zniszczony został blok, uszkodzono sąsiednie budynki mieszkalne. Dotychczas wiadomo, że zginęło dwuletnie dziecko, a cztery osoby doznały licznych obrażeń.
16:45 Kliczko: „Chciałem zwłaszcza podziękować Jarosławowi Kaczyńskiemu”
Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział w czwartek w wywiadzie dla TVP World, odnosząc się do wizyty na Ukrainie premierów Polski, Czech i Słowenii. że w trudnych sytuacjach poznaje się swoich prawdziwych przyjaciół.
Bracia Polacy, wiem, że tysiące, setki tysięcy Ukraińców przyjeżdżają do Polski (…) Dziękuję bardzo za wsparcie, za pomoc humanitarną, za przyjmowanie ludzi z Ukrainy w tym trudnym okresie
— oznajmił Kliczko.
Chciałem zwłaszcza podziękować Jarosławowi Kaczyńskiemu. To ryzykowna podróż - przyjechać do Kijowa, ale jest to symboliczne, bo on chciał pokazać jedność z Ukrainą. Nigdy tego nie zapomnimy, bardzo dziękujemy za tę pomoc. Widzimy, kto jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy.
Kliczko podkreślił, że wie, iż w Polsce nie ma obozów dla uchodźców, ponieważ Polacy przyjmują Ukraińców w domach. „Doceniamy to” - dodał.
Wiemy, jak teraz Polska wspiera Ukrainę politycznie, ekonomicznie, (dostarczając) pomoc humanitarną, broń. Dzięki. Dziękuję z głębi serca każdej polskiej rodzinie, która przyjmuje Ukraińców w swych domach.
16:38 „Rosyjskie matki nigdy nie wybaczą swojemu rządowi”
Natalia Kliczko, żona mera Kijowa Witalija Kliczko – jest bezpieczna razem ze swoimi dziećmi w Hamburgu, podczas gdy w Ukrainie toczy się wojna. Wyznaje, że jako Ukrainka czuje się z tego powodu winna – pisze w czwartek „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).
Nasze dzieci bardzo boją się o tatę
— przyznaje Natalia Kliczko. Mówi, że razem z dziećmi stara się prowadzić normalne życie w Niemczech, pomimo wojny na Ukrainie.
Ale wina pozostaje. Czujesz się winny, ponieważ jesteś tutaj bezpieczny, a ludzie, których kochamy, są na Ukrainie i walczą o nas
— podkreśla.
48-letnia Natalia Kliczko uważa, że przerażający jest fakt, że tak wielu młodych ludzi po obydwu stronach konfliktu musiało chwycić za broń.
Nie sądzę, aby rosyjskie matki kiedykolwiek wybaczyły to swojemu rządowi
— dodaje.
Jej zdaniem wielka chęć pomocy w Niemczech jest częściowo spowodowana obawą przed trzecią wojną światową.
Dla wielu Europejczyków stało się teraz jasne, że jeśli to się nie skończy na Ukrainie, każdy kraj może być następny. Każdy, kto teraz walczy i umiera za Ukrainę, umiera nie tylko za swój kraj, ale także za Europę
— podkreślił.
16:25 Ukraińska straż graniczna zarekwirowała rosyjska ciężarówkę z amunicją
W rejonie Mikołajewa straż graniczna zarekwirowała ciężarówkę pełną amunicji. W komunikacie obiecano zwrócić trofea najeźdźcom, ale „w sposób, który im się nie spodoba”.
W obwodzie mikołajowskim, podczas oczyszczania jednej z osad z orków, straż graniczna z piechotą morską zdobyli trofeum. Wróg uciekł, zostawiając ciężarówkę pełną amunicji do różnego rodzaju broni strzeleckiej. Trofea zostały przekazane jednostkom Sił Zbrojnych Ukrainy. Obiecują, że kule zostaną zwrócone najeźdźcom, ale w sposób, który im się nie spodoba. Straż graniczna wraz z towarzyszami broni z innych jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy nadal oczyszcza ukraińską ziemię ze złych duchów.
16:10 Ukraińscy zdobyli wyrzutnię rakiet Uragan
Siły ukraińskie rozbiły pod Pryłukami w obwodzie czernihowski, na północy Ukrainy, rosyjską grupę bojową i zdobyły wyrzutnię rakiet Uragan, a jedną zniszczyły - podało w czwartek na Facebooku ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Północ”.
Pod Pryłukami nasze siły oporu rozbiły kolejną grupę wroga. Nasi obrońcy uzupełnili nasz park maszyn bojowych następną wyrzutnią Uragan. Kolejna - została zniszczona
— napisało Dowództwo Operacyjne „Północ”.
BM-27 Uragan to system artylerii rakietowej, służący do wystrzeliwania pocisków rakietowych kalibru 220 mm.
16:00 Generał Roman Gawriłow zatrzymany przez FSB
Szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew poinformował, że generał Roman Gawriłow, Zastępca dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii), został zatrzymany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa.
Przyczyną aresztowania miało być „doprowadzenie do wycieku informacji wojskowej, co skutkowało stratami osobowymi” lub „nierozważne gospodarowanie paliwem”. W ocenie Grozewa, coraz częstsze przetasowania kadrowe w rosyjskich strukturach siłowych mogą wskazywać na to, że prezydent Władimir Putin jest świadomy niepowodzeń militarnych na Ukrainie.
15:45 Rozmowy szefów MSZ Turcji i Ukrainy
Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu spotkał się w czwartek we Lwowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą. Na konferencji prasowej zaapelował o zawieszenie broni w oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy, gdzie według niego przebywa ponad 100 Turków.
Podczas wspólnej konferencji prasowej z Kułebą, którą transmitowała turecka telewizja, Cavusoglu powiedział, że zaproponował 24-godzinne zawieszenie broni w Mariupolu, które miałoby być monitorowane przez organizacje humanitarne – przekazała agencja Reutera.
15:30 Czarnobajewka ostrzelana przez Rosjan
Cztery osoby, w tym nastolatek, zostały ranne po ostrzelaniu przez Rosjan wsi Czarnobajewka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowało w czwartek biuro prokuratora obwodowego, które cytuje Ukrinform.
Okupanci cynicznie ignorują normy humanitarnego prawa międzynarodowego i ostrzelali wioskę Czarnobajewka. W rezultacie ucierpiała też poważnie infrastruktura cywilna - oznajmiła prokuratura obwodu chersońskiego.
15:22 Ukraiński kontyngent wyjeżdża z Kosowa, by bronić kraju
Liczący 40 osób kontyngent ukraiński, stacjonujący w Kosowie w ramach międzynarodowych sił pokojowych NATO (KFOR), wróci do kraju, by bronić go przed rosyjską agresją - poinformowała prezydent Kosowa Vjosa Osmani.
Przez ponad 20 lat przyczynialiście się do rozwoju pokoju i bezpieczeństwa w Kosowie
— napisała w środę na Twitterze Osmani, uzasadniając wręczenie prezydenckiego Medalu Wojskowego wyjeżdżającemu kontyngentowi.
Od 1999 roku, kiedy zakończono wojnę z Serbią, w skład której wchodziło wówczas Kosowo, w kraju stacjonowało łącznie 1400 ukraińskich żołnierzy.
15: 20 W rejonie wyszogrodzkim katastrofalna sytuacja humanitarna
Katastrofalna sytuacja humanitarna panuje w położonym na północ od Kijowa rejonie wyszogrodzkim, gdzie w trzech okupowanych przez Rosjan gminach brakuje prądu, żywności i leków - podała w czwartek agencja Interfax-Ukraina, cytując wojskową administrację obwodu kijowskiego.
Kryzys dotyczy wchodzących w skład rejonu wyszogrodzkiego miejscowościach Iwanków, Poliske i Dymer. Ponadto miejscowość Sławutycz jest kompletnie odizolowana - dodano.
Jak podaje Interfax-Ukraina, ewakuacja ludności cywilnej z całego regionu poprzez korytarze humanitarne trwa. Ponadto na miejsce wysłano pomoc humanitarną.
15:10. 33 rosyjskie bataliony wyeliminowane z walk
Rosja wysłała do walk na Ukrainie 97 batalionowych grup taktycznych, 15 z nich zostało całkowicie zniszczonych, kolejnych 18 nie jest w stanie efektywnie walczyć - przekazał w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Obserwujemy znaczne uszczuplenie sił wroga
— skomentował.
Według Arestowycza w czwartek nie doszło do znaczących zmian pozycji walczących stron. Okupanci próbują odciąć od strony miasta Izium ukraińskie siły w Donbasie oraz atakują Mariupol - zaznaczył. Dodał, że wróg stara się też umocnić swoje pozycje w okolicach Kijowa, Czernihowa, Sum i Charkowa.
Rosjanie celowo bombardują dzielnice mieszkaniowe
— podkreślił Arestowycz.
15:00 W nocnym ostrzale Merefy zginęło 15 osób, 25 jest rannych
Co najmniej 15 osób zginęło, a 25 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału miejscowości Merefa w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę.
Rosjanie ostrzeliwali miasto z artylerii ok. godz. 2.30 czasu polskiego w nocy ze środy na czwartek. Zniszczona została szkoła i dom kultury.
Zginęło 15 osób. 25 zostało rannych, z tego 10 osób jest w stanie ciężkim. Trwa usuwanie gruzów
— podano w komunikacie.
Wszczęto postępowanie z artykułu dotyczącego złamania przepisów i obyczajów wojny, połączonego z celowym zabójstwem.
14:50 Apel o niszczenie torów kolejowych
Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz zaapelował w czwartek do mieszkańców terenów okupowanych przez Rosjan, by niszczyli tory kolejowe, które są wykorzystywane do przesyłania zaopatrzenia dla rosyjskiej armii.
Rozpocznijmy totalną kolejową wojnę z przeciwnikiem na okupowanych terytoriach
— zaapelował Arestowycz w nagraniu opublikowanym na Facebooku.
W jego ocenie podjęcie działań dywersyjnych na kolei może znacząco wpłynąć na dalszy przebieg wojny.
Linie kolejowe mają kluczowe znaczenie dla skutecznego zaopatrzenia rosyjskich wojsk, zwłaszcza na południu Ukrainy
— wskazał polityk.
14:46 Rosjanie przegrupowują siły w obwodzie kijowskim
Pod pretekstem zgody na ewakuację ludności cywilnej wojska rosyjskie przegrupowują wojska i konsolidują swoje pozycje – powiedział Andriej Nebitow, szef kijowskiej policji.
Niestety wróg postępuje nikczemnie, rzekomo zgadzając się na ewakuację ludności cywilnej, a za tą zasłoną jego wojska są restrukturyzowane, przemieszczają się, zabezpieczają pozycje inżynieryjne
— powiedział Nebitov w czwartek na konferencji prasowej w Kijowie.
Z kolei rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Obrony Ołeksandr Motuzjanyk powiedział, że istnieje możliwość, że wróg podejmie próbę szturmu na stolicę – informuje Interfax Ukraina.
Miasta takie jak Kijów, Charków, Mariupol, Nikołajew są niezwykle ważnymi miastami w ofensywnej operacji Federacji Rosyjskiej. W większości, prawie we wszystkich tych miastach, wróg nie odnosi sukcesu i nie może tych miast zająć. Dlatego wróg ucieka się do aktów terrorystycznych. Chcę podkreślić, że nadal istnieje możliwość, że wróg spróbuje szturmować stolicę
— powiedział Motuzyanyk.
Według Motuzyanyka w obronie Kijowa biorą udział najlepsze jednostki wojsk lądowych, desantowych i sił specjalnych Ukrainy.
14:45 Czechy i Litwa popierają wstąpienie Ukrainy do UE
Ministrowie spraw zagranicznych Czech i Litwy, Jan Lipavsky i Gabrielius Landsbergis, oświadczyli w czwartek w Pradze, że popierają wstąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej. Ich zdaniem należy wpłynąć na „bardziej ostrożne” kraje, by mocniej wspierały Kijów w tej sprawie.
Ministrowie podkreślili, że Republika Czeska i Litwa zajmują to samo stanowisko w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która jest niesprowokowaną agresją i bezpodstawnym atakiem na demokratyczne państwo. Podkreślili, że mordowanie ludności cywilnej nie może pozostać bez odpowiedzi.
Landsbergis zauważył, że Litwa i Czechy należą do krajów, które wspierają Ukrainę i pomagają jej w najbardziej praktyczny sposób: „wysyłają broń, różne systemy uzbrojenia i sprzęt, który pomoże zatrzymać lub przynajmniej spowolnić rosyjskie natarcie”. Podkreślił, że należy zrobić wszystko, by wzmocnić presję na Moskwę, a „sankcje i ogólna izolacja Rosji nie powinny zostać złagodzone”. Według Landsbergisa niektóre państwa świata nie poinformowały dotąd w sposób jednoznaczny, po której stronie opowiadają się w konflikcie.
Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby kraje, które z rezerwą odnoszą się do europejskich ambicji Ukrainy, wsparli je
— powiedział Lipavsky. Wraz ze swym litewskim odpowiednikiem zaproponował utworzenie grupy ekspertów, która miałaby pomóc Ukrainie w tym zakresie.
Szef MSZ Czech przypomniał, że pod koniec lipca pięć czeskich myśliwców JAS-39 Gripen przejmą ochronę litewskiej przestrzeni powietrznej. Misja „Air Policing” gwarantuje ochronę przestrzeni powietrznej państw NATO, które nie mają własnych samolotów myśliwskich. Czeskie samoloty będą wspierać kraje bałtyckie już po raz siódmy.
14:30 Drony dla ukraińskich dziennikarzy
188 dronów dotarło do Lwowa w ramach projektu holenderskiej grupy wolontariackiej „Eyes on Ukraine”. “Przekazujemy je (m.in.) dziennikarzom na Ukrainie, aby mogli pokazać światu działania rosyjskiej armii” - mówi inicjator akcji Bas Koenning.
14:20 Rosjanie uszkodzili trzy panamskie statki
Władze Urzędu Morskiego Panamy (AMP) ogłosiły, że wskutek działań zbrojnych na Morzu Czarnym ostrzelane i uszkodzone zostały trzy płynące pod banderą tego kraju statki handlowe. Sprecyzowały, że atak na statki został przeprowadzony przez rosyjskie siły zbrojne.
Podczas środowej konferencji prasowej w mieście Panama szef Urzędu Morskiego Panamy Noriel Arauz potwierdził, że jeden ze statków uszkodzonych rosyjskimi pociskami zatonął.
Jego załogę udało się uratować (…). Bezpieczni są też członkowie załogi dwóch innych ostrzelanych jednostek
— dodał, cytowany przez panamski dziennik „El Siglo”.
Arauz, który odmówił podania nazwy uszkodzonych przez Rosjan statków, wyjaśnił, że AMP jest w kontakcie z innymi 10 jednostkami pływającymi pod banderą Panamy, które z powodu wojny na Ukrainie nie mogą opuścić basenu Morza Czarnego.
Według naszych ustaleń na Morzu Czarnym jest obecnie około 200-300 statków, którym Rosja odmawia możliwości opuszczenia tego akwenu
— powiedział Noriel Arauz.
Szef AMP wyjaśnił, że „uwięzione” na Morzu Czarnym jednostki pod banderą Panamy to głównie statki handlowe transportujące różnorodne surowce, m.in. zboże, drewno, nawozy sztuczne, cement oraz minerały.
14:15 Podczas ataku w Czernihowie zginął obywatel USA
Rosjanie w czwartek po raz kolejny przeprowadzili w Czernihowie na północy Ukrainy atak na cywilów, używając ciężkiej artylerii - podała lokalna policja. Są zabici i ranni. Wśród ofiar śmiertelnych jest obywatel USA.
Policja dokumentuje skutki wrogiego ostrzału cywilów w centrum Czernihowa - czytamy w komunikacie.
W czwartek okupanci po raz kolejny przeprowadzili atak przy użyciu ciężkiej artylerii na mieszkańców miasta. Są zabici i ranni. Wśród zabitych jest obywatel USA - napisano.
Policjanci pomagają w ewakuacji rannych do placówek medycznych.
14:11 Rosjanie gwałcą i zabijają ludność cywilną w okolicach Kijowa
Rosyjscy najeźdźcy gwałcą i zabijają ludność cywilną w miejscowościach otaczających Kijów; są setki takich przypadków, to ludobójstwo – oświadczył na briefingu doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany w czwartek przez agencję Interfax-Ukraina.
W miastach wokół Kijowa użycie przemocy przeciwko miejscowej ludności jest systematycznie obserwowane. Wcześniej były to pojedyncze przypadki, ale sytuacja się pogorszyła. Rosyjska armia celowo niszczy ukraińską ludność. To ludobójstwo. Są setki takich spraw, nawet nie dziesiątki
— powiedział Arestowycz.
14:10 Rosyjski sprzęt zniszczony w obwodzie charkowskim
Kolumna oddziałów rosyjskiego 437. pułku szkoleniowego i batalionowej grupy taktycznej 26. pułku pancernego podążała w kierunku Kamianki w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, jednak została skutecznie zatrzymana przez żołnierzy ukraińskich - poinformował w czwartek na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.
Na zamieszczonym na Facebooku nagraniu widać szereg zniszczonych rosyjskich czołgów oznakowanych literą „Z”.
Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował w czwartek o przeprowadzeniu w regionie 49 ostrzałów przez wojska rosyjskie.
Wróg nie osiągnął swojego celu, żadna ofensywna operacja okupantów nie powiodła się
— wskazał.
14:00 Rosjanie ukradli ukraińską wodę o wartości niemal 20 mln euro
Okupanci zdążyli już ukraść ukraińską wodę o wartości niemal 20 mln euro - napisała w czwartek na Facebooku Państwowa Inspekcja Ekologiczna Ukrainy.
Rosjanie zajęli 24 lutego budynki zarządzające Kanałem Północnokrymskim, które regulowały dopływ wody ze Zbiornika Kachowskiego na Półwysep Krymski - wskazano w komunikacie.
Zbiornik Kachowski znajduje się na rzece Dniepr i leży na obszarach obwodów zaporoskiego, dniepropietrowskiego i chersońskiego.
27 lutego wróg zniszczył także tymczasową zaporę, most samochodowy i główną zaporę Kanału
— dodała ukraińska Państwowa Inspekcja Ekologiczna.
13:50 Rosjanie biją się o cukier w sklepach
Według oficjalnych danych, od końca ubiegłego tygodnia cukier podrożał o 12,8 proc. w Rosji. Ludzie, obawiając się jeszcze większego wzrostu cen, zaczęli masowo go kupować.
13:40 Asad miał obiecać Rosji 40 tys. bojowników
Syryjscy najemnicy uznają udział w wojnie przeciwko Ukrainie po stronie Rosji za okazję, by nielegalnie wyemigrować do państw UE – podała w czwartek agencja Interfax-Ukraina, cytując ustalenia ukraińskiego wywiadu wojskowego.
Według tych ustaleń rosyjska baza lotnicza Hmejmim w Syrii otrzymała wytyczne, by wysyłać na Ukrainę nawet 300 bojowników dziennie. We wtorek z bazy wysłanych zostało 150 najemników, którzy mają walczyć po stronie Rosji – przekazała agencja wywiadu wojskowego.
Twierdzi ona również, że istnieją plany przekazywania broni i sprzętu wojskowego z Syrii do Rosji i na Białoruś, by wspomóc rosyjskie siły na Ukrainie. Prezydent Syrii Baszar el-Asad miał obiecać Rosji 40 tys. bojowników do udziału w wojnie na Ukrainie – podał Interfax-Ukraina.
Ustalono ponadto, że co najmniej 30 bojowników, którzy zostali ranni na Ukrainie, przewieziono do bazy Hmejmim. Wywarło to negatywny wpływ na morale innych najemników, a niektórzy odmówili udziału w wojnie – oceniono.
13:30 Uzbekistan nie uznaje Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej
Uzbekistan wspiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy - zadeklarował w czwartek minister spraw zagranicznych Uzbekistanu Abdulaziz Kamiłow. - Nie uznaliśmy Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - dodał.
Szef uzbekistańskiej dyplomacji poinformował o stanowisku władz w Taszkencie podczas wystąpienia na 24. plenarnym posiedzeniu Senatu.
Sytuacja w Ukrainie wywołuje w Uzbekistanie duże zaniepokojenie. Jesteśmy zwolennikami rozwiązania pokojowego, osiągniętego za pomocą środków dyplomatycznych. W tym celu, w pierwszej kolejności, należy jak najszybciej zakończyć działania wojenne
— oświadczył Kamiłow, dodając, że „Uzbekistan posiada uwarunkowane historycznie, pogłębione relacje zarówno z Rosją, jak i Ukrainą”.
Minister potwierdził, że Uzbekistan nadal zamierza przekazywać Ukrainie pomoc humanitarną. Taszkent wysłał już do Ukrainy 28 ton takiej pomocy.
13:25 Ze zbombardowanego teatru w Mariupolu uratowano już niemal 130 osób
Blisko 130 osób udało się dotąd uratować ze schronu pod zbombardowanym przez Rosjan teatrem dramatycznym w Mariupolu, cały czas trwa uprzątanie gruzu - poinformowała w czwartek ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna.
Polityk przekazała te doniesienia na Facebooku.
Informację o cywilach uratowanych po bombardowaniu teatru podała też na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
13:20 Z obwodu ługańskiego ewakuowano 11 tys. osób
W ciągu 21 dni trwania wojny na Ukrainie z obwodu ługańskiego ewakuowano ok. 11 tys. osób - poinformował w czwartek na Facebooku szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.
W ciągu 21 dni wojny dzięki wspólnym wysiłkom Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), wolontariuszy i władz regionalnych ewakuowano 11 tys. osób z obwodu ługańskiego w bezpieczne rejony kraju
— napisał Hajdaj.
Następny korytarz humanitarny jest zaplanowany na (niedzielę) 20 marca. Mamy nadzieję, że będzie zawieszenie broni
— dodał.
13:10 Rosjanie ostrzelali sobór Narodzenia Pańskiego w Siewierdoniecku
Siły rosyjskie ponownie ostrzelały sobór Narodzenia Pańskiego w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; mieszkańcy schronili się w świątyni przed bombardowaniami – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Serhija Hajdaja.
Okupanci chcą zniszczyć sobór Narodzenia Pańskiego w Siewierodoniecku. Dziś był kolejny ostrzał. Świątynia służy teraz za schron dla wielu mieszkańców miasta. Rosjanie występują przeciwko Bogu!
— napisał Hajdaj na Facebooku.
13:00 Transport rosyjskich rakiet zauważony w Baranowiczach
Transport rakiet dla systemów rakietowych S-300 lub S-400 został zauważony w Baranowiczach (obwód brzeski). Co najmniej 8 pocisków zostało przetransportowanych na 2 rosyjskich ciężarówkach KamAZ ze znakami „V”. 25. region (Wschodni Okręg Wojskowy Rosji) został wskazany na tablicach rejestracyjnych - informuje Motolko.
12:57 Tragiczna sytuacja w Mariupolu
Franciszek Wiaczorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej, zwraca uwagę na tragiczną sytuację mieszkańców Mariupola.
Nie ma prądu, gazu ani wody. Ludzie piją wodę z kałuż. Cywile potrzebują zielonego korytarza, aby uciec z miasta obleganego przez armię rosyjską
— pisze na Twitterze.
CZYTAJ WIĘCEJ: Mariupol niemal całkowicie zrównany z ziemią. „80-90 proc. miasta zostało zbombardowane. Nie ma ani jednego budynku bez uszkodzeń”
12:50 Rosyjska strona rządowa zaatakowana przez hakerów
Strona internetowa Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji została zhakowana i rozpowszechniła informacje o toczącej się wojnie na Ukrainie . Wkrótce potem stała się niedostępna.
12:30 Czernihów na skraju katastrofy humanitarnej
Czernihów znalazł się na skraju katastrofy humanitarnej. W mieście brakuje żywności, leków, wody, ogrzewania, energii elektrycznej - poinformował w środę wieczorem jego mer Władysław Atroszenko w rozmowie z agencją informacyjną RBK-Ukraina.
Obserwujemy znaczny wzrost intensywności ostrzałów. Ataki na cele cywilne są prowadzone ze wszystkich rodzajów broni. Nie ma żadnego rozróżnienia - wróg niszczy wszystko, niezależnie od rodzaju obiektu. (…) Przeciwnik rozpoczął ostrzał z bardzo dużej wysokości, starając się ominąć nasze systemy obrony przeciwlotniczej. Zdaniem specjalistów, ta wysokość wynosi nawet 8 tys. metrów lub więcej. W takim przypadku nie może być mowy o żadnych precyzyjnych atakach. Bomby spadają wszędzie
— opisał sytuację w Czernihowie Atroszenko.
Mer poinformował również, że problemy z ogrzewaniem nastąpiły w wyniku ostrzelania przez Rosjan dwóch głównych sieci ciepłowniczych w mieście. Całkowicie zniszczona została także miejska elektrociepłownia.
W ocenie Atroszenki, rosyjskie wojska nie zdołały jak dotąd przeniknąć na teren miasta.
Od czasu do czasu pojawiają się tylko grupy dywersantów, lecz zagrożenie z ich strony jest szybko neutralizowane
— dodał mer Czernihowa.
12:05 Fatalne morale rosyjskiej armii
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nowe nagranie. Jak poinformowano, „rosyjscy okupanci szukają „‘ukraińskich nabojów’ żeby strzelić sobie w nogi i dostać się do szpitala”.
12:00 Wojska rosyjskie weszły do miasta Aleszki
Wojska rosyjskie weszły do miasta Aleszki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy i rozlokowują się tam; na razie władze pracują bez zmian - poinformował w czwartek mer Jewhen Ryszczuk.
Ogółem teraz nie dzieje się nic strasznego. (Rosjanie) rozlokowują się w mieście. Nie znamy ich stanowiska. Powiedzieli nam: „utrzymujcie porządek jak dotąd, nie mamy do was żadnego nastawienia”
— powiedział Ryszczuk, cytowany przez portal Suspilne.
Dodał następnie, że miasto funkcjonuje tak jak zwykle.
Pracujemy niezależnie od tego, co odbywa się w mieście
— powiedział.
Obwód chersoński jest częściowo zajęty przez wojska rosyjskie. Aleszki leżą około 20 km od Chersonia.
11:55 Wojska rosyjskie ostrzelały 13 miast w obwodzie donieckim
Okupanci ostrzeliwali Mariupol, Pokrovsk, Volnovakha, Avdiivka, Vuhledar, Krasnohoriwka, Marinka, Zalizne, Stepne, Novobakhmutivka, Verkhnotoretske, Slavne i Nowhorodśke.
11:50 Rosyjscy żołnierze 49 razy ostrzelali obwód charkowski
W ciągu ostatnie doby rosyjskie siły okupacyjne przeprowadziły 49 ostrzałów obwodu charkowskiego; w samym Charkowie nie zauważono rosyjskich samolotów - napisał w czwartek na Telegramie szef władz obwodu Ołeh Syniehubow.
Wróg nie osiągnął swojego celu, żadna ofensywna operacja okupantów nie powiodła się
Okupant ostrzelał w nocy miasto Merefa w obwodzie charkowskim, zniszczył tam szkołę i dom kultury, uszkodził domy. Były ofiary, ratownicy pracują nad usuwaniem szkód
— dodał.
W samą środę w rejonie Iziumu siły ukraińskie zestrzeliły dwa rosyjskie samoloty i śmigłowiec
— zaznaczył szef władz regionu.
Biuro prasowe Służb ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie charkowskim poinformowało w środę, że w rosyjskich atakach prowadzonych na Charków od początku inwazji zginęło 500 osób cywilnych. Wskazano, że liczba ta objęła jedynie przypadki potwierdzone.
11:45 Kliczko: Szkody w Kijowie to już miliardy dolarów
Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział w czwartek, że spowodowane wojną szkody w stolicy Ukrainy należy już liczyć w miliardach dolarów, choć dokładnych danych jeszcze nie ma.
Nie mamy dokładnych liczb, ale są to już na pewno miliardy dolarów
— powiedział Kliczko w programie telewizyjnym. Jego słowa przekazała agencja Interfax-Ukraina.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę 24 lutego Kijów jest regularnie ostrzeliwany i bombardowany. Atakowane są obiekty cywilne, w tym bloki mieszkalne; ginie ludność cywilna.
11:40 Rosja rekwiruje zagraniczne samoloty
Władimir Putin podpisał ustawę, która pozwala rosyjskim przewoźnikom przejąć samoloty, które wykorzystują na zasadach leasingu - informuje CNN.
Według nowych rosyjskich przepisów, które mają zminimalizować efekty sankcji ekonomicznych, linie lotnicze działające w Rosji mogą przejmować samoloty, które wydzierżawiły od zachodnich firm. Samoloty takie będą zarejestrowane oraz dopuszczone do latania w Rosji.
11:37 Konwój rosyjskich wojsk widziany na Białorusi
Dziś rano około godziny 8:00 (czasu mińskiego) w pobliżu Asipowiczów widziano konwój sprzętu Sił Zbrojnych Rosji ze znakiem identyfikacyjnym „V”, jadący autostradą M5 z Mińska w kierunku Homla - podaje Motolko.
W konwoju poruszały się ciężarówki KamAZ, pojazdy łączności i co najmniej 2 długie ciężarówki KamAZ, które według naszych obserwacji przewoziły bomby i pociski, m.in. te dla systemu rakietowego „Iskander”. Te pojazdy poruszają się z ładunkiem na filmie. Informację o nowej partii pocisków potwierdza również fakt, że tej nocy na lotnisko w Maczuliszczach przyleciał ciężki samolot transportowy An-124 Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych. Takie samoloty już wcześniej przywiozły do Maczuliszczy pociski dla systemów „Iskander”.
11:30 Z budynków administracji w Chersoniu zdjęto ukraińskie flagi
Jak informuje NEXTA, z budynków administracji w Chersoniu zdjęto ukraińskie flagi.
Teraz próbują ustanowić tam pseudowładzę, „Komitet Zbawienia dla Pokoju i Porządku”
— podaje NEXTA.
11:22 Parlament Litwy przyjął rezolucję ws. strefy zakazu lotów nad Ukrainą
Litewski parlament jednogłośnie przyjął rezolucję wzywającą ONZ do podjęcia natychmiastowych działań w celu wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, by przeciwdziałać śmierci kolejnych cywilnych ofiar wojny.
11:20 Ukraina prosi Japonię o zdjęcia satelitarne w wysokiej rozdzielczości
Ukraina prosi Japonię o wysokiej jakości zdjęcia satelitarne, aby pomóc jej odeprzeć rosyjskie wojska, podała w czwartek Nikkei .
Japoński rząd i firmy prywatne obsługują satelity, które mają zdolność przechwytywania szczegółowych obrazów w dzień i w nocy, a także przez chmury i inne przeszkody w atmosferze.
Zdjęcia satelitarne dostarczone przez Japonię miałyby pomóc Ukrainie odpierać rosyjską inwazję. Japoński rząd analizuje obecnie czy udostępnienie takich danych Ukrainie jest „politycznie akceptowalne” i „dozwolone w istniejących ramach prawnych” - pisze japoński dziennik „Nikkei”.
11:10 Uszkodzona linia przesyłowa wysokiego napięcia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
W wyniku rosyjskiego ostrzału została uszkodzona linia przesyłowa wysokiego napięcia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - podał w czwartek Enerhoatom, ukraiński państwowy koncern obejmujący wszystkie cztery elektrownie atomowe w kraju.
(W środę) 16 marca 2022 r. w wyniku ostrzału wroga uszkodzona została linia przesyłowa wysokiego napięcia (…), przez którą płynie energia elektryczna z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Tym samym sprawna pozostaje tylko jedna z czterech linii wysokiego napięcia. W konsekwencji moce dwóch czynnych bloków elektrowni zostały zmniejszone
— poinformował Enerhoatom na Telegramie.
Obecnie naprawa linii jest niemożliwa, ponieważ w strefie, w której doszło do uszkodzenia, prowadzone są działania wojenne
— czytamy w komunikacie
11:05 Nestle nie wycofa się z Rosji
Firma Nestle nie zamierza na razie wycofywać się z rosyjskiego rynku - poinformował w czwartek na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal po rozmowie z prezesem przedsiębiorstwa. I napisał też, że „płacenie podatków w państwie terrorystycznym oznacza mordowanie bezbronnych matek i dzieci”.
Rozmawiałem z prezesem Nestle Markiem Schneiderem o skutkach pozostania na rosyjskim rynku. Niestety, (prezes) nie okazał żadnego zrozumienia dla problemu. Płacenie podatków w państwie terrorystycznym oznacza mordowanie bezbronnych matek i dzieci
— przestrzegł Szmyhal.
Ukraiński premier wyraził także nadzieję, że Nestle niedługo zmieni zdanie.
11:00 Rosyjskie okręty ze sprzętem wojskowym w japońskiej cieśninie
Cztery duże rosyjskie okręty przepłynęły przez japońską cieśninę Tsugaru i kierują się na zachód; mogą przewozić sprzęt wojskowy i żołnierzy do walki na Ukrainie – poinformowały w czwartek japońskie media, powołując się na tamtejsze ministerstwo obrony.
Na opublikowanych przez resort zdjęciach widać wojskowe ciężarówki na pokładzie jednego z okrętów – podała agencja Reutera, zaznaczając, że takie transporty zwykle wykorzystuje się do desantu sił ekspedycyjnych na ląd.
Rzecznik resortu obrony w Tokio oświadczył, że nie jest jasne, dokąd okręty zmierzają, ale biorąc pod uwagę kierunek ich ruchu, możliwe jest, że płyną na Ukrainę. Dziennik „Asahi Shimbun” twierdzi, powołując się na ekspertów, że obecność okrętów „prawie na pewno sygnalizuje wzmocnienie inwazji Moskwy na Ukrainę”.
Według tego dziennika we wtorek w pobliżu Japonii zaobserwowano dwa rosyjskie okręty desantowe do przewożenia czołgów, a następnego dnia wykryto kolejne dwa. Okręty przepłynęły cieśniną Tsugaru z Oceanu Spokojnego na Morze Japońskie. Reuters zauważa, że każdy z nich może pomieścić dziesiątki czołgów lub innych pojazdów wojskowych i setki żołnierzy.
We wtorek urzędnicy japońskiego ministerstwa obrony informowali o sześciu rosyjskich okrętach, w tym o niszczycielu i trzech okrętach podwodnych, które przepłynęły przez Cieśninę La Perouse’a w kierunku zachodnim. Urzędnicy spekulowali, że okręty mogły w lutym uczestniczyć w dużych rosyjsko-chińskich manewrach na Morzu Ochockim – podał „Asahi Shimbun”.
10:50 Cywile w schronie pod teatrem w Mariupolu przeżyli
Schron bombowy pod zaatakowanym przez siły rosyjskie teatrem w Mariupolu wytrzymał; zaczęto uprzątać gruzy, ludzie wychodzą żywi - poinformował w czwartek deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Serhij Taruta.
Po strasznej nocy i braku informacji, w 22. dniu wojny o poranku wreszcie dobre wieści z Mariupola. Schron bombowy wytrzymał. Zaczęto uprzątać gruzy, ludzie wychodzą żywi
— przekazał Taruta na Facebook.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dobre wieści z Mariupola! Schron bombowy w teatrze wytrzymał rosyjski atak. „Zaczęto sprzątać gruzy, ludzie wychodzą żywi”
10:30 Mariupol zbombardowany w niemal 90 proc.
Zastępca mera Mariupola Serhij Orłow powiedział w czwartek w wywiadzie dla ukraińskiej wersji magazynu „Forbes”, że 80-90 proc. miasta zostało zbombardowane przez rosyjskich najeźdźców.
80-90 proc. miasta zostało zbombardowane. Nie ma ani jednego budynku bez uszkodzeń. Wszystkie są zniszczone lub uszkodzone
— powiedział Orłow.
Poinformował także, że według stanu na 13 marca miasto oficjalnie potwierdziło śmierć 2358 osób.
Na dzień 13 marca było 2358 osób (zmarłych). Trzeba zrozumieć, że są to zwłoki, które były na ulicy. Pod gruzami wciąż (najpewniej - PAP) są ludzie, o których nie wiemy. Dlatego tę liczbę można pomnożyć przez 1,5-2. (Zwłoki) chowamy głównie w masowych mogiłach
— powiedział zastępca mera Mariupola.
10:20 Ostrzał Siewierodoniecka i miasta Rubiżne
W wyniku rosyjskiego ostrzały Siewierodoniecka i miasta Rubiżne zginęło dwóch cywilów, a pięć osób zostało rannych.
10:00 Rosja straciła blisko 14 tys. żołnierzy
Ukraiński Sztab Generalny poinformował w sieci o skali rosyjskich strat. Od początku agresji na Ukrainę Putin stracił blisko 14 tys. żołnierzy, 444 czołgi, 86 samolotów i 108 śmigłowców.
9:55 Od początku rosyjskiej inwazji zginęło 108 dzieci
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 108 dzieci, a ponad 120 zostało rannych - poinformowała w czwartek ukraińska prokuratura generalna w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.
Do rana 17 marca 2022 r. 108 dzieci zginęło, a ponad 120 zostało rannych
— czytamy w oświadczeniu.
Ponadto w wyniku bombardowań i ostrzałów uszkodzonych zostało ponad 411 placówek edukacyjnych, a 63 z nich zostały całkowicie zniszczone.
9:50. Zełenski z Bundestagu: Zburzcie ten mur
Przez środek Europy biegnie mur między wolnością a brakiem wolności. Mówię w imieniu Ukraińców, którzy przeżyli II wojnę światową - po 80 latach dzieje się znów to samo. Nasi żołnierze bronią europejskich wartości bez waszego wsparcia. Zburzcie ten mur, wspierajcie każdego Ukraińca, zatrzymajcie tę wojnę - mówił w niemieckim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski w Bundestagu: Kanclerzu Niemiec, zburzcie ten mur, dajcie Niemcom szansę na przywództwo, z którego wasi potomkowie będą dumni
9:40 Straty Rosji według wywiadu USA
W trwającej od trzech tygodni inwazji Rosji na Ukrainę zginęło ponad 7 tys. rosyjskich żołnierzy - wynika z ostrożnych szacunków amerykańskiego wywiadu, przytoczonych przez dziennik „New York Times”.
Na Ukrainie zginęło już więcej Rosjan, niż żołnierzy amerykańskich podczas toczonych przez 20 lat wojen w Afganistanie i Iraku łącznie - zauważa nowojorska gazeta.
Jak pisze „NYT”, w działania wojenne na Ukrainie zaangażowanych jest teraz ponad 150 tys. rosyjskich wojskowych. Jeżeli do zabitych żołnierzy dodać tych, którzy zostali ranni - ich liczba szacowana jest na 14 do 21 tys. - łączne straty przekraczają 10 proc. składu osobowego rosyjskich oddziałów.
Według przytoczonych przez gazetę ocen urzędników amerykańskiego departamentu obrony, tak wysoki poziom strat dla konkretnej jednostki uniemożliwia jej wykonywanie działań bojowych.
Wysoka i wciąż rosnąca liczba zabitych rosyjskich żołnierzy negatywnie wpływa też na morale rosyjskiej armii i jej wolę walki, co potwierdzają raporty amerykańskiego wywiadu - zaznacza „NYT”. Dodaje, że m.in. dużą liczbą ofiar można tłumaczyć zatrzymanie rosyjskiej ofensywy, zmierzającej do okrążenia Kijowa.
Tak wysoki poziom strat wpływa na morale i spójność jednostek, ogranicza świadomość operacyjną
— tłumaczy gazecie Evelyn Farkas, która za prezydentury Baracka Obamy kierowała w Pentagonie działem zajmującym się Rosją i Ukrainą. Jednak - jak dodaje - straty dotyczą głównie wojsk lądowych.
W tym czasie Putin zwiększa intensywność nalotów, których celem są budynki mieszkalne, szpitale i szkoły, a te wykonywane z powietrza ataki pozwalają mu maskować słabe wyniki działań wojsk lądowych - ocenia „NYT”.
09:26. Grzęźnie rosyjska inwazja
Rosyjska inwazja na Ukrainę w dużej mierze utknęła na wszystkich frontach, a w ostatnich dniach siły rosyjskie dokonały jedynie minimalnych postępów, ponosząc cały czas ciężkie straty - oceniło w czwartek rano brytyjskie ministerstwo obrony.
Rosyjska inwazja na Ukrainę w dużej mierze utknęła na wszystkich frontach. Rosyjskie siły poczyniły minimalne postępy na lądzie, morzu i w powietrzu w ostatnich dniach i nadal ponoszą ciężkie straty. Ukraiński opór pozostaje zacięty i dobrze skoordynowany. Zdecydowana większość terytorium Ukrainy, w tym wszystkie większe miasta, pozostaje w rękach ukraińskich
—napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
09:25. Mobilizacja białoruskich wojsk
Na kanale NEXTA pojawiły się nagrania, na których widzimy przemieszczające się w stronę granicy z Ukrainą białoruskie wojska.
Na tym samym kanale pojawiło się również zdjęcie fragmentu dokumentu wzywającego najważniejsze w kraju osoby odpowiedzialne za wojsko.
09:10. Strona ukraińska chce otworzyć w czwartek dziewięć korytarzy humanitarnych
W czwartek 17 marca strona ukraińska chce otworzyć dziewięć korytarzy humanitarnych, którymi mają być ewakuowani ludzie i dostarczana pomoc - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal RBK-Ukraina.
W obwodzie donieckim ma być otwarty korytarz z Mariupola do Zaporoża. Strona ukraińska planuje wysłać autobusy z Zaporoża do Berdiańska, które mają transportować ewakuowanych z Mariupola. Na trasie ma być także dostępna cysterna z paliwem do tankowania samochodów prywatnych.
W obwodzie kijowskim zaplanowana jest ewakuacja z Borodzianki do Żytomierza i ze wsi Szewczenkowe do Browarów. Oprócz tego strona ukraińska chce dostarczyć żywność i leki do Hostomla, Buczy oraz wsi Semipolki, Markowce i Opanasiw.
W obwodzie charkowskim ma być przekazana pomoc humanitarna z Charkowa do Wołczańska
08:55. Tylko w środę w Czernihowie zginęło 53 cywilów
Co najmniej 53 cywilów zginęło w środę w Czernihowie na północy Ukrainy - oświadczył gubernator obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus, cytowany w czwartek przez agencję Reutera.
Ponosimy duże straty – wczoraj zginęło 53 obywateli
—powiedział Czaus.
08:40. Trzy osoby zginęły w wyniku ostrzałów w obwodzie charkowskim
Co najmniej trzy osoby zginęły i pięć zostało rannych w wyniku ostrzałów dokonanych przez wojska rosyjskie w mieście Dergacze i miejscowości Słatyne w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowały w czwartek miejscowe władze.
Przedstawiciel władz w Dergaczach Wiaczesław Zadorenko poinformował, że w regionie tym trwają działania bojowe.
Ostrzał w Dergaczach wzmógł się w środę wieczorem. Zniszczonych zostało kilka domów prywatnych i wiadomo obecnie o co najmniej jednej ofierze śmiertelnej. Mieszkańcy, którzy ukrywali się w piwnicach, zostali uwięzieni pod gruzami, szukają ich ekipy ratownicze.
W Słatynem intensywnie ostrzeliwane były w środę dzielnice mieszkalne. Dwie osoby zginęły, pięć jest ciężko rannych - przekazał Zadorenko.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie ostrzelali Rubiżne i Merefę. „Urządzili piekło, ostrzały trwały całą noc”. Bomby spadł m.in. na szkołę i dom kultury
08:00. Nocy ostrzał
Wojska rosyjskie ostrzeliwały całą noc Rubiżne w obwodzie ługańskim; w Marafie pod Charkowem pociski spadły na szkołę - informują w czwartek rano władze lokalne.
Rosjanie urządzili w Rubiżnem piekło, ostrzały trwały całą noc, uszkodzono co najmniej 27 budynków
—napisał na komunikatorze Telegram szef obwodu ługańskiego Sergij Hajdaj.
Uszkodzone budynki to niekiedy całe ulice - dodał. Są też informacje o pożarach w Popasnej i Siewierodoniecku, również w obwodzie ługańskim. Władze wyjaśniają dane o ofiarach.
W mieście Merefa pod Charkowem rankiem w czwartek została ostrzelana szkoła i dom kultury, uszkodzone są przylegające do nich budynki
—poinformował przedstawiciel władz miejskich Weniamin Sitow.
Dom kultury zniszczony jest całkowicie, ale ludzie, którzy w nim byli, zdołali uciec
—dodał Sitow.
07:20. Przedstawiciele rosyjskich grup dywersyjnych są w całym kraju
Przedstawiciele rosyjskich grup dywersyjno-zwiadowczych są we wszystkich regionach Ukrainy – poinformował w czwartek szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski, cytowany przez agencję Ukrinform.
Niestety, to zjawisko stało się już dla nas powszednie. W Kijowie codziennie dostaję informacje o zatrzymanych przedstawicielach wrogich grup dywersyjno-zwiadowczych, o naprowadzających na cele. Są oni też w obwodzie lwowskim, iwano-frankowskim, rówieńskim. Ten problem jest dziś wszędzie
-powiedział Monastyrski.
Minister ocenił też, że nie ma na Ukrainie miejsc, gdzie nie byłoby teraz zagrożenia wojennego. MSW nie może powiedzieć, że w jakimś obwodzie nie ma ostrzałów, bądź też nie ma tam przedstawicieli grup dywersyjnych - powiedział Monastyrski.
06:50. „Wojsko rosyjskie nadal atakuje dzielnice i infrastrukturę miast”
Nie odnosząc powodzenia w operacji wojennej na Ukrainie, wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowo-bombowe na infrastrukturę i gęsto zasiedlone dzielnice miast ukraińskich - przekazał w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W komunikacie opublikowanym na Facebooku sztab podkreślił, że wojska rosyjskie ponoszą straty:
Mają one „wielkie problemy z uzupełnieniem oddziałów bojowych i pododdziałów zaopatrzenia, personel przeciwnika jest zdemoralizowany, co doprowadziło do zwiększenia liczby przypadków dezercji i odmów ze strony żołnierzy sił zbrojnych FR udziału w wojnie na terytorium Ukrainy” - podał sztab.
W ciągu minionej doby wojska rosyjskie „starały się umocnić i utrzymać obronę zagarniętych odcinków”. Rosja „podstępnie działa w przestrzeni informatycznej: dokonuje cyberataków, niszczy nadajniki sygnałów telewizyjnych i radiowych, kontynuuje masową kampanię w celu dyskredytacji najwyższych władz wojskowych i politycznych Ukrainy i jej sił obrony” - głosi komunikat.
Dzięki działaniom armii ukraińskiej zniszczono w ciągu minionej doby 10 rosyjskich samolotów, śmigłowców i dronów - dodał sztab.
06:20. Atak na budynek w Kijowie
Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne po tym, jak szczątki zestrzelonej rosyjskiej rakiety uderzyły w budynek mieszkalny w stolicy Ukrainy, Kijowie, poinformowały w czwartek ukraińskie służby ratunkowe.
W komunikacie podano, że szczątki zestrzelonej przez ukraińską obronę przeciwlotniczą rosyjskiej rakiety uderzyły w 16-piętrowy budynek o 5:02 rano czasu lokalnego, dodając, że do tej pory ewakuowano 30 osób i ugaszono pożar.
05:15. Prywatne samochody opuszczają Mariupol
Według mera oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola, prywatne samochody są wypuszczane z miasta. Około 6 500 samochodów mogło opuścić Mariupol w ciągu ostatnich dwóch dni, poinformowała DPA cytując wypowiedź mera Wadima Bojczenko na portalu Telegram.
Wobec braku zawieszenia broni ludzie musieli opuszczać miasto pod ostrzałem.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w wystąpieniu wideo, że korytarze humanitarne w kraju w środę nie funkcjonowały.
Rządy w Kijowie i Moskwie regularnie obwiniają się wzajemnie za zrywanie prób ewakuacji oraz nieprzestrzeganie zawieszenia broni.
Według ukraińskiego portalu informacyjnego NEXTA, od początku rosyjskiej inwazji w tej portowej metropolii na południowo-wschodniej Ukrainie zginęło 2 400 osób.
W Mariupolu kilka prób ewakuacji zakończyło się niepowodzeniem, jednak we wtorek około 20 000 mieszkańców udało się w końcu opuścić miasto - podaje niemiecka DPA.
02:10. Nad Kijowem strącono dwa rosyjskie samoloty wojskowe
Ukraińskie siły zbrojne zniszczyły w nocy ze środy na czwartek dwa rosyjskie myśliwce Suchoj Su-35 i Su-30 - podał ukraiński Sztab Generalny. Głównodowodzący armii ukraińskiej Wałerij Załużny poinformował o tym w raporcie zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Według informacji ukraińskich wojskowych w sumie w ciągu ostatnich 24 godzin zniszczono ponad dziesięć rosyjskich „celów powietrznych.”
Jak informują ukraińskie media, od początku inwazji strona rosyjska straciła ponad 80 samolotów i 108 śmigłowców.
Informacje te nie mogły być niezależnie zweryfikowane.
01:20. Rosja zmuszona do używania starszej, mniej precyzyjnej broni
Rosja prawdopodobnie zużyła o wiele więcej broni wystrzeliwanej z powietrza niż planowała i w efekcie teraz używa starszej, mniej precyzyjnej broni, która powoduje więcej ofiar wśród ludności cywilnej - oceniło w środę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.
Biorąc pod uwagę opóźnienia w osiąganiu celów i brak kontroli nad ukraińską przestrzenią powietrzną, Rosja prawdopodobnie zużyła o wiele więcej broni wystrzeliwanej z powietrza niż pierwotnie planowano. W rezultacie Rosja prawdopodobnie ucieka się do używania starszej, mniej precyzyjnej broni, która jest mniej skuteczna militarnie i stwarza większe prawdopodobieństwo ofiar wśród ludności cywilnej. Najnowsze raporty ONZ wskazują, że do tej pory w konflikcie jest już 1900 ofiar cywilnych, w tym 726 ofiar śmiertelnych. Prawdziwa liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa i będzie rosła tak długo, jak długo będzie trwał konflikt
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony.
00:31. Burmistrz Melitopola uwolniony!
Ukraina przekazała stronie rosyjskiej dziewięciu schwytanych żołnierzy, aby uwolnić mera miasta Melitopol, Iwana Fedorowa, który został porwany w zeszłym tygodniu, podała ukraińska agencja informacyjna Interfax, cytując wysokiego rangą urzędnika administracji prezydenta Zełenskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jak doszło do uwolnienia mera Melitopola? Ukraińska agencja: Za niego Rosja otrzymała dziewięciu wziętych do niewoli żołnierzy
00:27. Porażający przykład bestialstwa Rosjan
Zbombardowali teatr mimo wielkiego napisu „DZIECI”. Nawet to nie powstrzymało agresorów.
00:17. Dramatyczna sytuacja w Mariupolu
Telewizja Nexta opublikowała przerażające statystyki dotyczące sytuacji w Mariupolu.
Zginęło ponad 2400 cywilów. Przez 13 dni w mieście nie ma prądu, gazu ani wody, a w nocy temperatury sięgają -5°C. 400 000 ludzi nadal pozostaje w mieście. Dziś 11 000 osób mogło ewakuować się z miasta
— czytamy.
gah/Twitter/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/590239-relacja-22-dzien-inwazji-rosji-na-ukraine