W niedzielę wieczorem ukraińska marynarka poinformowała, że Rosjanie ostrzelali trzy ukraińskie jednostki i z pomocą swoich służb specjalnych przejęli nad nimi kontrolę. Ukraina uznała niedzielne wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej za akt agresji Rosji
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowa odsłona wojny?! Rosyjskie siły specjalne otworzyły ogień do ukraińskich okrętów! Administracja Poroszenki: To akt agresji
CZYTAJ TAKŻE: Błyskawiczna i zdecydowana reakcja MSZ na atak Kremla: „Z całą mocą potępiamy agresywne działania Rosji”
W niedzielę nad ranem rosyjski okręt „Don” staranował ukraiński holownik, który wraz z dwoma kutrami płynął z Odessy nad Morzem Czarnym do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Wszystkie trzy jednostki należą do marynarki wojennej Ukrainy.
Rosjanie ogłosili, że ukraińskie okręty nie mogą przepłynąć pod mostem przez Cieśninę Kerczeńską, gdyż przeprawa jest zamknięta ze względu na osiadły na mieliźnie tankowiec. Strona ukraińska twierdzi, że Rosja, która powinna poinformować o zamknięciu Cieśniny międzynarodowe organizacje żeglugi, nie uczyniła tego.
W niedzielę wieczorem ukraińska marynarka poinformowała, że Rosjanie ostrzelali trzy ukraińskie jednostki i z pomocą swoich służb specjalnych przejęli nad nimi kontrolę. Podczas ataku rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy. Los załóg trzech jednostek, ani ich samych, nie jest znany. Wiadomo, że ranni otrzymali od Rosjan pomoc medyczną. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) potwierdziła w niedzielę wieczorem, że zatrzymała trzy okręty Ukrainy i że użyto wobec nich broni.
Ukraina uznała niedzielne wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej za akt agresji Rosji. Parlament Ukrainy zatwierdził również w poniedziałek wieczorem dekret prezydenta Petra Poroszenki o wprowadzeniu stanu wojennego. Szef państwa oświadczył przed głosowaniem, że obejmie on obszary przy granicy z Rosją oraz obwody nad Morzem Czarnym i Azowskim
WTOREK:
19:32 WAŻNE: Prezydent Ukrainy: Wprowadzenie stanu wojennego wynika z poważnego zagrożenia inwazją Rosji na pełną skalę.
Chcę, żebyście nie myśleli, że to są zabawy. Ukraina znajduje się pod poważną groźbą wojny z Federacją Rosyjską na szeroką skalę
— powiedział Petro Poroszenko w wywiadzie dla ukraińskich stacji telewizyjnych we wtorek wieczorem.
Szef państwa oznajmił, że po ataku okrętów granicznych rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa na okręty marynarki wojennej Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej Moskwa nie odpowiedziała na jego propozycję rozmowy telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem.
W nocy (po ataku) zamówiłem rozmowę z prezydentem Rosji Putinem, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi
— podkreślił Poroszenko.
Prezydent pokazał zdjęcia, które – jak wyjaśnił – są fotografiami rosyjskiej bazy wojskowej rozlokowanej w odległości 18 kilometrów od granicy z Ukrainą. Wykonano je 17 i 24 września oraz w październiku.
Jak widzicie, liczba czołgów w bazach wzdłuż naszej granicy zwiększyła się trzykrotnie. W jakim celu zostały tam rozmieszczone?
— powiedział Poroszenko.
19:24 Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie do 25 stycznia 2019 r. dwunastu ukraińskich marynarzy, których siły rosyjskie zatrzymały w niedzielę po ostrzelaniu okrętów Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej.
18:52 Czyżby Rosja próbowała się uwiarygodnić? Federalna Służba Bezpieczeństwa oznajmiła we wtorek, że na jednym z zatrzymanych w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej ukraińskich kutrów wojennych znalazła polecenie przepłynięcia z Odessy do Berdiańska nad Morzem Azowskim „w trybie sekretnym”.
FSB podała, że ów dokument znajdował się na kutrze Nikopol. Ogłosiła także, że odnalazła na okrętach uzbrojenie, które wykraczało poza przepisowe wyposażenie jednostek. FSB wyliczyła: dwa wielkokalibrowe karabiny maszynowe DSzK, 13 karabinków AK-47, pistolety Makarowa oraz znaczną ilość nabojów, granatów i pocisków.
18:27 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał we wtorek władze Rosji i Ukrainy, aby zachowały „maksymalną powściągliwość” i unikali dalszej eskalacji napięcia po niedzielnej konfrontacji na Morzu Czarnym - poinformował w komunikacie rzecznik Guterresa.
18:23 Stan wojenny w 10 obwodach Ukrainy zacznie obowiązywać dopiero po publikacji ustawy w tej sprawie – oświadczył we wtorek przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij. Nastąpi to najpewniej w środę – uściślił.
16:01 Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał zmieniony dekret w sprawie stanu wojennego, zgodnie z którym potrwa on 30 dni i obowiązuje już od 26 listopada. Tekst dokumentu opublikowano we wtorek na stronie internetowej administracji prezydenckiej w Kijowie.
15:52 Przewodniczący Parlamentu Europejskiej Antonio Tajani zaapelował we wtorek do Rosji i Ukrainy o współpracę w celu znalezienia „pozytywnego rozwiązania” oraz o działania zgodne z prawem międzynarodowym.
15:47 Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew próbuje prowokować swoim oświadczeniem. Wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie jego zdaniem może doprowadzić do odwołania wyborów prezydenckich w tym kraju.
Rezultatem prowokacji w Cieśninie Kerczeńskiej jest wprowadzenie stanu wojennego, co pozwala sprawującym władzę choć trochę prężyć muskuły i zwiększyć poparcie wśród ludności. Możliwe, że rozpatruje się też wariant maksymalny – rezygnację z przeprowadzenia wyborów
— powiedział Miedwiediew agencji TASS.
Wszystko wskazuje na to, że przeprowadzono tę prowokację właśnie po to, żeby doprowadzić do konkretnych decyzji, korzystnych dla urzędującego prezydenta
— ocenił.
15:37 Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie do 25 stycznia 2019 r. pierwszych trzech z 24 ukraińskich marynarzy, których siły rosyjskie zatrzymały w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej
15:19 Komisja Europejska poinformowała, że rozumie, iż wprowadzony na części terytorium Ukrainy stan wojenny jest wynikiem eskalacji na Morzu Azowskim, w tym przejęcia przez Rosję ukraińskich okrętów i zatrzymania ukraińskich marynarzy.
14:49 Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian zaapelował do Rosji i Ukrainy o deeskalację napięć, by uniknąć kolejnych „poważnych incydentów”.
14:30 Jeżeli będą zgłaszane międzynarodowe inicjatywy dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Polska na pewno będzie się włączała - oświadczył w Sofii prezydent Andrzej Duda.
14:08 Występując we wtorek na międzynarodowej konferencji bezpieczeństwa w Berlinie, minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl wezwała Rosję i Ukrainę do deeskalacji konfliktu wokół Krymu, którego najnowszym przejawem jest blokada Cieśniny Kerczeńskiej.
14:07 Ukraińska prokuratura wojskowa i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ustaliły nazwiska Rosjan, którzy uczestniczyli w niedzielnym ataku na ukraińskie okręty. Wszczęto przeciwko nim postępowanie z paragrafów mówiących m.in. o „agresywnej wojnie” i zamachu na życie ludzkie.
Oficjalne pisma w tej sprawie przesłano na pocztę elektroniczną centralnego biura Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji i straży granicznej FSB na zaanektowanym przez Rosję Krymie - poinformował we wtorek prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko.
13:55 Państwa członkowskie UE mają we wspólnym oświadczeniu wezwać do uwolnienia ukraińskich marynarzy i zwrotu okrętów przez Rosję; nie ma decyzji o ewentualnych sankcjach na Rosję - poinformowało PAP unijne źródło dyplomatyczne.
12:35 Rosja nie ma prawa sądzić ukraińskich marynarzy z trzech ostrzelanych przez nią okrętów, gdyż są oni jeńcami wojennymi - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.
9:49 Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel wyraził „poważne zaniepokojenie” decyzją o wprowadzeniu na Ukrainie stanu wojennego po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej - poinformował Kreml.
09:43 Unia Europejska i cały Zachód nie powinny wspierać finansowo Rosji, tak jak to czynią przez budowę drugiej nitki gazociągu północnego - stwierdził wicemarszałek Senatu Adam Bielan komentując sytuację na Morzu Azowskim.
08:37
Liczę, że solidarna postawa UE, Rady Bezpieczeństwa ONZ i NATO powstrzyma eskalację konfliktu na Morzu Azowskim
— mówił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
08:32
Rosja wprowadziła wzmocnione środki bezpieczeństwa w Cieśninie Kerczeńskiej
— powiedziała rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.
00:35 Przejęcie przez Rosję trzech ukraińskich okrętów marynarki wojennej jest „niebezpieczną eskalacją i naruszeniem prawa międzynarodowego” - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo w oświadczeniu, w którym wezwał oba kraje do zachowania rozsądku.
CZYTAJ TAKŻE: Sekretarz stanu USA reaguje ws. agresji Kremla. Pompeo: Przejęcie ukraińskich okrętów jest naruszeniem prawa międzynarodowego
PONIEDZIAŁEK:
23:40 Stany Zjednoczone potępiły agresywne działania Rosji. Amerykańska administracja wezwała Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów i respektowania suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy w jej uznanych przez wspólnotę międzynarodową granicach - oświadczenie sekretarza stanu USA przekazuje na Twitterze Zuzanna Falzmann, korespondentka TVP w Stanach Zjednoczonych.
Przejęcie przez Rosję trzech ukraińskich okrętów marynarki wojennej jest „niebezpieczną eskalacją i naruszeniem prawa międzynarodowego” - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo w oświadczeniu, w którym wezwał oba kraje do zachowania rozsądku.
23:22 Bułgarski premier Bojko Borisow wyraził w poniedziałek wieczorem zaniepokojenie napięciem między Ukrainą i Rosją na Morzu Azowskim. Wezwał Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy.
23:08 Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek w Waszyngtonie, że „nie podoba mu się to, co się dzieje między Rosją i Ukrainą”. Prezydent USA podkreślił, że będzie współpracował z rządami europejskimi nad koncepcją rozwiązania tej sytuacji.
23:07 Protesty przeciwko agresji Rosji na Morzu Azowskim odbywały się przed placówkami dyplomatycznymi Rosji w Kijowie, Charkowie, Odessie i Lwowie. Aktywiści zapowiadają dalsze pikiety.
22:30 Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła Rosję za incydent w Cieśninie Kerczeńskiej!
Większość członków Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiła w poniedziałek Rosję za zatrzymanie dzień wcześniej trzech ukraińskich okrętów - dwóch kutrów artyleryjskich i holownika - koło Cieśniny Kerczeńskiej, gdy próbowały wpłynąć na Morze Azowskie.
Obie strony wezwano do rozwiązania konfliktu w drodze pokojowej poprzez dialog i negocjacje.
21:20 Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w poniedziałek rezolucję o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich 31 marca 2019 roku. Decyzję tę poparło w głosowaniu 298 deputowanych w 450-osobowym parlamencie.
Utniemy intrygi w sprawie wyborów
— oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej Andrij Parubij.
Przeciwnicy Poroszenki obawiali się, że stan wojenny może być pretekstem do przełożenia wyborów prezydenckich. Szef państwa zapewnił, że wybory odbędą się w terminie.
21:00 Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca w Polsat News:
Oczekujemy jeszcze większej presji ze strony UE, NATO, Stanów Zjednoczonych i ONZ w sprawie uwolnienia naszych okrętów i marynarzy. Oczekujemy, że za złamanie prawa międzynarodowego, za próbę przywłaszczenia sobie prawa, by rządzić na Morzu Czarnym Rosja powinna ponieść większe konsekwencje. Powinny być nowe sankcje wobec Rosji ze strony Unii i Stanów Zjednoczonych. Na takie wsparcie liczymy
— powiedział.
20:40 PILNE! Parlament Ukrainy zatwierdził dekret prezydenta Petra Poroszenki o wprowadzeniu stanu wojennego
Stan wojenny na Ukrainie będzie ograniczony wyłącznie do obszarów położonych przy granicy z Rosją, Naddniestrzem oraz obwodów nad Morzem Czarnym i Azowskim
— powiedział Poroszenko w parlamencie.
Regulacje dotyczące stanu wojennego zostaną zastosowane tylko w przypadku rosyjskiej agresji lądowej i wkroczenia regularnych wojsk Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy poza granicami operacji (przeciwko prorosyjskim separatystom w Donbasie) na wschodzie kraju i Krymu
— podkreślił szef państwa.
Stan wojenny nie doprowadzi do ograniczenia praw i swobód obywatelskich
— zapewnił Petro Poroszenko.
20:36 Okręty marynarki wojennej Ukrainy zostały ostrzelane w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej przez rosyjski myśliwiec Su30 – oświadczył w poniedziałek szef sztabu generalnego Ukrainy Wiktor Mużenko podczas debaty parlamentarnej nad wprowadzeniem stanu wojennego.
19:30 Rosja: na okrętach byli funkcjonariusze służb specjalnych Ukrainy
Rosyjski dyplomata w ONZ Dmitrij Polanski oświadczył w poniedziałek, że na jednym z okrętów zatrzymanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej byli dwaj funkcjonariusze służb specjalnych Ukrainy. Oznajmił, że przyznali się oni, iż mieli „zadanie specjalne”.
Mieli oni zadanie specjalne polegające na tym, aby działać właśnie w taki sposób. Opowiemy o tym
—powiedział Polanski. Dyplomata należący do misji Rosji w ONZ wypowiadał się w Nowym Jorku, na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwołanym w trybie pilnym w związku z eskalacją napięcia między Rosją a Ukrainą.
Polanski powtórzył stanowisko władz Rosji, która oskarżyła władze Ukrainy o „prowokację”. Oznajmił, że kraje, które poparły Ukrainę w związku z incydentem, „osłaniają tę prowokację”.
19:00 Prezydent Poroszenko zmienił dekret o stanie wojennym
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wniósł do parlamentu dekret o stanie wojennym, w którym okres jego obowiązywania skrócono z 60 do 30 dni – oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksandr Turczynow.
Wystąpił on w poniedziałek w Radzie Najwyższej w Kijowie, która zebrała się w trybie nadzwyczajnym, by zatwierdzić ogłoszenie stanu wojennego po niedzielnym ataku rosyjskich sił zbrojnych na ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej między Morzem Czarnym a Azowskim.
18:45 Przed ambasadą Rosji w Warszawie trwa protest przeciwko agresywnym działaniom Rosji na Morzu Azowskim.
18:30 Ambasador USA przy ONZ: zajęcie ukraińskich okrętów przez Rosję „bezprawne”
Jako „bezprawne” określiła w poniedziałek ambasador USA przy ONZ Nikki Haley zajęcie przez Rosję w niedzielę trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Krymu. Takie działanie czyni, że „niemożliwe” stają się „normalne relacje” na linii Waszyngton-Moskwa - oświadczyła.
Jak wielokrotnie mówił prezydent mojego kraju (Donald Trump), Stany Zjednoczone opowiadają się za normalnymi stosunkami z Rosją. Ale bezprawne działania takie jak te to uniemożliwiają
—powiedziała amerykańska dyplomatka na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwołanym w trybie pilnym w związku z eskalacją napięcia między Rosją a Ukrainą. Wezwała Rosję do zwrócenia ukraińskich okrętów i uwolnienia ich załóg.
18:00
Wszystkie państwa sojusznicze NATO wyrażają pełne poparcie dla Ukrainy. Rosja musi zrozumieć, że jej działania niosą za sobą konsekwencje
—powiedział szef NATO Jens Stoltenberg, wzywając jednocześnie Rosję do zwrotu Ukrainie okrętów i uwolnienia marynarzy
17:20
Rosyjski sąd podejmie we wtorek decyzję w sprawie środka zapobiegawczego wobec zatrzymanych na wodach Cieśniny Kerczeńskiej marynarzy Ukrainy
—poinformowała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na źródła w rosyjskiej administracji na zanektowanym Krymie.
Środkiem zapobiegawczym może być np. umieszczenie w areszcie, czy zwolnienie za kaucją. Rosja wszczęła postępowanie karne dotyczące niedzielnego incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej.
Szef rosyjskiej administracji na Krymie Siergiej Aksjonow oznajmił w poniedziałek, że Rosja zatrzymała 24 członków załogi okrętów ukraińskiej marynarki wojennej. Aksjonow oznajmił, że tym marynarzom, którzy zostali ranni, zapewniono „pełnowartościową pomoc medyczną”. Znajdują się oni w szpitalu w Kerczu.
16:52
Prezydent Poroszenko oświadczył, że stan wojenny nie wpłynie na termin wyborów prezydenckich, które powinny odbyć się 31 marca przyszłego roku. Szef państwa mówił o tym w orędziu telewizyjnym, które wygłosił w poniedziałek.
Stan wojenny będzie trwał 30 dni. Na początku grudnia wniosę do parlamentu projekt postanowienia o dacie wyborów prezydenckich, które – zgodnie z konstytucją – powinny odbyć się 31 marca 2019 roku
— zapewnił.
16:10 Wielka Brytania potępia „akt agresji” Rosji przeciwko Ukrainie
Wielka Brytania potępiła w poniedziałek ostrzelanie przez rosyjską straż graniczną i zajęcie trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w pobliżu Krymu. Rzecznik brytyjskiego rządu powiedział, że incydent to kolejny dowód na destabilizujące zachowanie Moskwy.
16:00 Rada Najwyższa rozpoczęła posiedzenie ws. stanu wojennego
W Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy rozpoczęło się w poniedziałek po południu zwołane w trybie nadzwyczajnym posiedzenie, na którym deputowani mają rozpatrzyć dekret prezydenta Petra Poroszenki w sprawie wprowadzenia w kraju stanu wojennego.
Na początku posiedzenia trybunę parlamentarną zablokowali posłowie populistycznej Radykalnej Partii deputowanego Ołeha Laszki. Domagają się oni przerwy dla konsultacji klubów parlamentarnych z prezydentem Poroszenką.
15:50 Przedstawiciel Ukrainy wezwany do MSZ w Moskwie
Przedstawiciel ambasady Ukrainy w Moskwie Rusłan Nimczynski przybył w poniedziałek do MSZ Rosji, które wezwało go w związku z incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej. Rosyjska straż graniczna ostrzelała tam i zajęła w niedzielę trzy jednostki ukraińskie. Dyplomata, który przybył do gmachu MSZ po południu, nie odpowiedział na pytania mediów.
14:45 Francja wzywa Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy i zwrócenia okrętów
Francuskie MSZ wezwało w poniedziałek Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy i zwrócenia okrętów ukraińskiej marynarki wojennej, zatrzymanych dzień wcześniej w Cieśninie Kerczeńskiej. Paryż wyraził ubolewanie z powodu użycia siły przez Rosję.
Biorąc pod uwagę naszą wiedzę na temat faktów na tym etapie, nic nie usprawiedliwia użycia siły przez Rosję
—oświadczył rzecznik ministerstwa.
14:30
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w poniedziałek, że działania Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie w niedzielę ostrzelane zostały okręty Ukrainy, były zgodne z prawem. Nie odpowiedział na pytanie, czy Rosja uważa zatrzymanych marynarzy za jeńców.
Rzecznik prezydenta Rosji nie udzielił dodatkowych wyjaśnień na temat współrzędnych geograficznych miejsca incydentu.
Nie mogę być gołosłowny, byłoby niewłaściwe z mojej strony dyskutowanie teraz o konkretnych współrzędnych geograficznych, tym bardziej w przypadku takiej prowokacji
—oznajmił.
14:00
Poroszenko podpisał dekret o wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie
13:45 Ambasador Ukrainy: sytuacja jest niepokojąca, Rosja podjęła się bezpośredniego ataku
Sytuacja jest niepokojąca, Rosja zaatakowała okręty ukraińskie, podjęła się bezpośredniego ataku - powiedział w poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Ta eskalacja nie jest nikomu potrzebna - dodał.
Sytuacja naprawdę jest niepokojąca, ponieważ Rosja zaatakowała okręty ukraińskie. Rosja podjęła się bezpośredniego ataku
—powiedział PAP i IAR ambasador Ukrainy w Polsce. Podkreślił, że do portu w Kerczu siłą zostały sprowadzone zarówno ukraińskie statki jak i ukraińscy marynarze.
Ta eskalacja nie jest nikomu potrzebna. Rosja po prostu traktuje (…) Krym jako swoje terytorium, co jest od samego początku łamaniem prawa międzynarodowego. Ukraińskie okręty płynęły swoją drogą, o której Rosja wiedziała, z jednego portu ukraińskiego do drugiego portu ukraińskiego
—mówił Deszczyca.
13:30 Pieskow i Ławrow o „prowokacji” w Cieśninie Kerczeńskiej
Jako prowokację ocenili incydent w Cieśninie Kerczeńskiej zarówno rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, jak i szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. W niedzielę ukraińskie okręty zostały tam ostrzelane, a następnie przejęte przez rosyjskie siły specjalne.
Chodzi o bardzo niebezpieczną prowokację, wymagającą szczególnej uwagi i zbadania
—powiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Zdecydowanie była to prowokacja
—ocenił również minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
13:05 Szef MON uspokaja: Zagrożenie dla Polski nie zrasta
Polskie służby nie raportują zwiększenia poziomu zagrożenia dla Polski w wyniku sytuacji, jaka ma miejsce na Ukrainie - powiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że rząd sprzeciwia się wszelkim działaniom, które naruszają porządek międzynarodowy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szef MON uspokaja: Polskie służby nie raportują zwiększenia poziomu zagrożenia dla Polski w związku z sytuacją na Ukrainie
13:00 KE wzywa Rosję do zwrotu Ukrainie przejętych okrętów
Komisja Europejska wezwała w poniedziałek Rosję do zwrotu zatrzymanych przez nią dzień wcześniej w Cieśninie Kerczeńskiej okrętów ukraińskiej marynarki wojennej, jak również przekazania Ukrainie zatrzymanych marynarzy.
Rzeczniczka KE Maja Kocijanczicz powiedziała, że w rejonie Morza Azowskiego obserwujmy obecnie „niebezpieczną eskalację”. Jak wymieniła, doszło tam do przejęcia ukraińskich okrętów przez Rosję, oddania strzałów w ich kierunku, jak również ranni zostali ukraińscy marynarze.
12:45
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk potępia użycie siły w Cieśninie Kerczeńskiej i wzywa Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów.
12:37. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał na poniedziałek po południu, na prośbę prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, komisję NATO-Ukraina, która zajmie się sytuacją na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej.
Stoltenberg rozmawiał telefonicznie z Poroszenką wcześniej tego dnia. Powodem był niedzielny atak Rosji na okręty Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej.
Sekretarz generalny wyraził pełne poparcie NATO dla integralności i suwerenności terytorialnej Ukrainy, w tym jej praw nawigacyjnych na wodach terytorialnych na mocy prawa międzynarodowego
— oświadczyło NATO w komunikacie.
11:00
Kilku żołnierzy ukraińskiej marynarki wojennej, którzy zostali ranni w wyniku ataku Rosji na okręty Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej, zostało przewiezionych do Moskwy – oświadczył przedstawiciel prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu Borys Babin.
Wiadomo, że kilku rannych przewieziono do Moskwy
—powiedział w poniedziałek w rozmowie z jedną z ukraińskich stacji telewizyjnych.
10:15
Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang wezwał w poniedziałek do wzmocnienia dialogu i uniknięcia eskalacji konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą, komentując niedzielny incydent w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie Rosjanie ostrzelali i zatrzymali trzy ukraińskie okręty.
Chiny proszą wszystkie strony, aby powstrzymały się od eskalowania tej sytuacji i wzmocniły dialog w celu rozwiązania sporów
—powiedział Geng na rutynowym briefingu w Pekinie.
10:05
Turcja oświadczyła w poniedziałek, że jest zaniepokojona ostrzelaniem ukraińskich okrętów w pobliżu anektowanego przez Rosję Krymu i podkreśliła, że przepływ szlakami morskimi w tym rejonie nie powinien być utrudniany.
10:00
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała w poniedziałek, że Ukraina prowadzi „agresywne i prowokacyjne działania” i że w związku z tym do MSZ w Moskwie wezwany zostanie tego dnia przedstawiciel ambasady Ukrainy.
09:40
Trzej ukraińscy marynarze, którzy zostali lekko ranni po naruszeniu przez ich okręty granicy Rosji, są w szpitalu w Kerczu i ich stan jest stabilny - podała w poniedziałek rosyjska agencja TASS, powołując się na źródła medyczne.
Ich stan jest stabilny, nie pogarsza się, wszystko jest w porządku, czują się dobrze
—powiedział rozmówca rosyjskiej agencji. Dodał, że śledczy są w szpitalu.
CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE.
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
W niedzielę wieczorem ukraińska marynarka poinformowała, że Rosjanie ostrzelali trzy ukraińskie jednostki i z pomocą swoich służb specjalnych przejęli nad nimi kontrolę. Ukraina uznała niedzielne wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej za akt agresji Rosji
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowa odsłona wojny?! Rosyjskie siły specjalne otworzyły ogień do ukraińskich okrętów! Administracja Poroszenki: To akt agresji
CZYTAJ TAKŻE: Błyskawiczna i zdecydowana reakcja MSZ na atak Kremla: „Z całą mocą potępiamy agresywne działania Rosji”
W niedzielę nad ranem rosyjski okręt „Don” staranował ukraiński holownik, który wraz z dwoma kutrami płynął z Odessy nad Morzem Czarnym do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Wszystkie trzy jednostki należą do marynarki wojennej Ukrainy.
Rosjanie ogłosili, że ukraińskie okręty nie mogą przepłynąć pod mostem przez Cieśninę Kerczeńską, gdyż przeprawa jest zamknięta ze względu na osiadły na mieliźnie tankowiec. Strona ukraińska twierdzi, że Rosja, która powinna poinformować o zamknięciu Cieśniny międzynarodowe organizacje żeglugi, nie uczyniła tego.
W niedzielę wieczorem ukraińska marynarka poinformowała, że Rosjanie ostrzelali trzy ukraińskie jednostki i z pomocą swoich służb specjalnych przejęli nad nimi kontrolę. Podczas ataku rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy. Los załóg trzech jednostek, ani ich samych, nie jest znany. Wiadomo, że ranni otrzymali od Rosjan pomoc medyczną. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) potwierdziła w niedzielę wieczorem, że zatrzymała trzy okręty Ukrainy i że użyto wobec nich broni.
Ukraina uznała niedzielne wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej za akt agresji Rosji. Parlament Ukrainy zatwierdził również w poniedziałek wieczorem dekret prezydenta Petra Poroszenki o wprowadzeniu stanu wojennego. Szef państwa oświadczył przed głosowaniem, że obejmie on obszary przy granicy z Rosją oraz obwody nad Morzem Czarnym i Azowskim
WTOREK:
19:32 WAŻNE: Prezydent Ukrainy: Wprowadzenie stanu wojennego wynika z poważnego zagrożenia inwazją Rosji na pełną skalę.
Chcę, żebyście nie myśleli, że to są zabawy. Ukraina znajduje się pod poważną groźbą wojny z Federacją Rosyjską na szeroką skalę
— powiedział Petro Poroszenko w wywiadzie dla ukraińskich stacji telewizyjnych we wtorek wieczorem.
Szef państwa oznajmił, że po ataku okrętów granicznych rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa na okręty marynarki wojennej Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej Moskwa nie odpowiedziała na jego propozycję rozmowy telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem.
W nocy (po ataku) zamówiłem rozmowę z prezydentem Rosji Putinem, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi
— podkreślił Poroszenko.
Prezydent pokazał zdjęcia, które – jak wyjaśnił – są fotografiami rosyjskiej bazy wojskowej rozlokowanej w odległości 18 kilometrów od granicy z Ukrainą. Wykonano je 17 i 24 września oraz w październiku.
Jak widzicie, liczba czołgów w bazach wzdłuż naszej granicy zwiększyła się trzykrotnie. W jakim celu zostały tam rozmieszczone?
— powiedział Poroszenko.
19:24 Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie do 25 stycznia 2019 r. dwunastu ukraińskich marynarzy, których siły rosyjskie zatrzymały w niedzielę po ostrzelaniu okrętów Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej.
18:52 Czyżby Rosja próbowała się uwiarygodnić? Federalna Służba Bezpieczeństwa oznajmiła we wtorek, że na jednym z zatrzymanych w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej ukraińskich kutrów wojennych znalazła polecenie przepłynięcia z Odessy do Berdiańska nad Morzem Azowskim „w trybie sekretnym”.
FSB podała, że ów dokument znajdował się na kutrze Nikopol. Ogłosiła także, że odnalazła na okrętach uzbrojenie, które wykraczało poza przepisowe wyposażenie jednostek. FSB wyliczyła: dwa wielkokalibrowe karabiny maszynowe DSzK, 13 karabinków AK-47, pistolety Makarowa oraz znaczną ilość nabojów, granatów i pocisków.
18:27 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał we wtorek władze Rosji i Ukrainy, aby zachowały „maksymalną powściągliwość” i unikali dalszej eskalacji napięcia po niedzielnej konfrontacji na Morzu Czarnym - poinformował w komunikacie rzecznik Guterresa.
18:23 Stan wojenny w 10 obwodach Ukrainy zacznie obowiązywać dopiero po publikacji ustawy w tej sprawie – oświadczył we wtorek przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij. Nastąpi to najpewniej w środę – uściślił.
16:01 Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał zmieniony dekret w sprawie stanu wojennego, zgodnie z którym potrwa on 30 dni i obowiązuje już od 26 listopada. Tekst dokumentu opublikowano we wtorek na stronie internetowej administracji prezydenckiej w Kijowie.
15:52 Przewodniczący Parlamentu Europejskiej Antonio Tajani zaapelował we wtorek do Rosji i Ukrainy o współpracę w celu znalezienia „pozytywnego rozwiązania” oraz o działania zgodne z prawem międzynarodowym.
15:47 Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew próbuje prowokować swoim oświadczeniem. Wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie jego zdaniem może doprowadzić do odwołania wyborów prezydenckich w tym kraju.
Rezultatem prowokacji w Cieśninie Kerczeńskiej jest wprowadzenie stanu wojennego, co pozwala sprawującym władzę choć trochę prężyć muskuły i zwiększyć poparcie wśród ludności. Możliwe, że rozpatruje się też wariant maksymalny – rezygnację z przeprowadzenia wyborów
— powiedział Miedwiediew agencji TASS.
Wszystko wskazuje na to, że przeprowadzono tę prowokację właśnie po to, żeby doprowadzić do konkretnych decyzji, korzystnych dla urzędującego prezydenta
— ocenił.
15:37 Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie do 25 stycznia 2019 r. pierwszych trzech z 24 ukraińskich marynarzy, których siły rosyjskie zatrzymały w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej
15:19 Komisja Europejska poinformowała, że rozumie, iż wprowadzony na części terytorium Ukrainy stan wojenny jest wynikiem eskalacji na Morzu Azowskim, w tym przejęcia przez Rosję ukraińskich okrętów i zatrzymania ukraińskich marynarzy.
14:49 Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian zaapelował do Rosji i Ukrainy o deeskalację napięć, by uniknąć kolejnych „poważnych incydentów”.
14:30 Jeżeli będą zgłaszane międzynarodowe inicjatywy dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Polska na pewno będzie się włączała - oświadczył w Sofii prezydent Andrzej Duda.
14:08 Występując we wtorek na międzynarodowej konferencji bezpieczeństwa w Berlinie, minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl wezwała Rosję i Ukrainę do deeskalacji konfliktu wokół Krymu, którego najnowszym przejawem jest blokada Cieśniny Kerczeńskiej.
14:07 Ukraińska prokuratura wojskowa i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ustaliły nazwiska Rosjan, którzy uczestniczyli w niedzielnym ataku na ukraińskie okręty. Wszczęto przeciwko nim postępowanie z paragrafów mówiących m.in. o „agresywnej wojnie” i zamachu na życie ludzkie.
Oficjalne pisma w tej sprawie przesłano na pocztę elektroniczną centralnego biura Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji i straży granicznej FSB na zaanektowanym przez Rosję Krymie - poinformował we wtorek prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko.
13:55 Państwa członkowskie UE mają we wspólnym oświadczeniu wezwać do uwolnienia ukraińskich marynarzy i zwrotu okrętów przez Rosję; nie ma decyzji o ewentualnych sankcjach na Rosję - poinformowało PAP unijne źródło dyplomatyczne.
12:35 Rosja nie ma prawa sądzić ukraińskich marynarzy z trzech ostrzelanych przez nią okrętów, gdyż są oni jeńcami wojennymi - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.
9:49 Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel wyraził „poważne zaniepokojenie” decyzją o wprowadzeniu na Ukrainie stanu wojennego po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej - poinformował Kreml.
09:43 Unia Europejska i cały Zachód nie powinny wspierać finansowo Rosji, tak jak to czynią przez budowę drugiej nitki gazociągu północnego - stwierdził wicemarszałek Senatu Adam Bielan komentując sytuację na Morzu Azowskim.
08:37
Liczę, że solidarna postawa UE, Rady Bezpieczeństwa ONZ i NATO powstrzyma eskalację konfliktu na Morzu Azowskim
— mówił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
08:32
Rosja wprowadziła wzmocnione środki bezpieczeństwa w Cieśninie Kerczeńskiej
— powiedziała rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.
00:35 Przejęcie przez Rosję trzech ukraińskich okrętów marynarki wojennej jest „niebezpieczną eskalacją i naruszeniem prawa międzynarodowego” - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo w oświadczeniu, w którym wezwał oba kraje do zachowania rozsądku.
CZYTAJ TAKŻE: Sekretarz stanu USA reaguje ws. agresji Kremla. Pompeo: Przejęcie ukraińskich okrętów jest naruszeniem prawa międzynarodowego
PONIEDZIAŁEK:
23:40 Stany Zjednoczone potępiły agresywne działania Rosji. Amerykańska administracja wezwała Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów i respektowania suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy w jej uznanych przez wspólnotę międzynarodową granicach - oświadczenie sekretarza stanu USA przekazuje na Twitterze Zuzanna Falzmann, korespondentka TVP w Stanach Zjednoczonych.
Przejęcie przez Rosję trzech ukraińskich okrętów marynarki wojennej jest „niebezpieczną eskalacją i naruszeniem prawa międzynarodowego” - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo w oświadczeniu, w którym wezwał oba kraje do zachowania rozsądku.
23:22 Bułgarski premier Bojko Borisow wyraził w poniedziałek wieczorem zaniepokojenie napięciem między Ukrainą i Rosją na Morzu Azowskim. Wezwał Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy.
23:08 Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek w Waszyngtonie, że „nie podoba mu się to, co się dzieje między Rosją i Ukrainą”. Prezydent USA podkreślił, że będzie współpracował z rządami europejskimi nad koncepcją rozwiązania tej sytuacji.
23:07 Protesty przeciwko agresji Rosji na Morzu Azowskim odbywały się przed placówkami dyplomatycznymi Rosji w Kijowie, Charkowie, Odessie i Lwowie. Aktywiści zapowiadają dalsze pikiety.
22:30 Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła Rosję za incydent w Cieśninie Kerczeńskiej!
Większość członków Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiła w poniedziałek Rosję za zatrzymanie dzień wcześniej trzech ukraińskich okrętów - dwóch kutrów artyleryjskich i holownika - koło Cieśniny Kerczeńskiej, gdy próbowały wpłynąć na Morze Azowskie.
Obie strony wezwano do rozwiązania konfliktu w drodze pokojowej poprzez dialog i negocjacje.
21:20 Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w poniedziałek rezolucję o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich 31 marca 2019 roku. Decyzję tę poparło w głosowaniu 298 deputowanych w 450-osobowym parlamencie.
Utniemy intrygi w sprawie wyborów
— oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej Andrij Parubij.
Przeciwnicy Poroszenki obawiali się, że stan wojenny może być pretekstem do przełożenia wyborów prezydenckich. Szef państwa zapewnił, że wybory odbędą się w terminie.
21:00 Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca w Polsat News:
Oczekujemy jeszcze większej presji ze strony UE, NATO, Stanów Zjednoczonych i ONZ w sprawie uwolnienia naszych okrętów i marynarzy. Oczekujemy, że za złamanie prawa międzynarodowego, za próbę przywłaszczenia sobie prawa, by rządzić na Morzu Czarnym Rosja powinna ponieść większe konsekwencje. Powinny być nowe sankcje wobec Rosji ze strony Unii i Stanów Zjednoczonych. Na takie wsparcie liczymy
— powiedział.
20:40 PILNE! Parlament Ukrainy zatwierdził dekret prezydenta Petra Poroszenki o wprowadzeniu stanu wojennego
Stan wojenny na Ukrainie będzie ograniczony wyłącznie do obszarów położonych przy granicy z Rosją, Naddniestrzem oraz obwodów nad Morzem Czarnym i Azowskim
— powiedział Poroszenko w parlamencie.
Regulacje dotyczące stanu wojennego zostaną zastosowane tylko w przypadku rosyjskiej agresji lądowej i wkroczenia regularnych wojsk Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy poza granicami operacji (przeciwko prorosyjskim separatystom w Donbasie) na wschodzie kraju i Krymu
— podkreślił szef państwa.
Stan wojenny nie doprowadzi do ograniczenia praw i swobód obywatelskich
— zapewnił Petro Poroszenko.
20:36 Okręty marynarki wojennej Ukrainy zostały ostrzelane w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej przez rosyjski myśliwiec Su30 – oświadczył w poniedziałek szef sztabu generalnego Ukrainy Wiktor Mużenko podczas debaty parlamentarnej nad wprowadzeniem stanu wojennego.
19:30 Rosja: na okrętach byli funkcjonariusze służb specjalnych Ukrainy
Rosyjski dyplomata w ONZ Dmitrij Polanski oświadczył w poniedziałek, że na jednym z okrętów zatrzymanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej byli dwaj funkcjonariusze służb specjalnych Ukrainy. Oznajmił, że przyznali się oni, iż mieli „zadanie specjalne”.
Mieli oni zadanie specjalne polegające na tym, aby działać właśnie w taki sposób. Opowiemy o tym
—powiedział Polanski. Dyplomata należący do misji Rosji w ONZ wypowiadał się w Nowym Jorku, na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwołanym w trybie pilnym w związku z eskalacją napięcia między Rosją a Ukrainą.
Polanski powtórzył stanowisko władz Rosji, która oskarżyła władze Ukrainy o „prowokację”. Oznajmił, że kraje, które poparły Ukrainę w związku z incydentem, „osłaniają tę prowokację”.
19:00 Prezydent Poroszenko zmienił dekret o stanie wojennym
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wniósł do parlamentu dekret o stanie wojennym, w którym okres jego obowiązywania skrócono z 60 do 30 dni – oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksandr Turczynow.
Wystąpił on w poniedziałek w Radzie Najwyższej w Kijowie, która zebrała się w trybie nadzwyczajnym, by zatwierdzić ogłoszenie stanu wojennego po niedzielnym ataku rosyjskich sił zbrojnych na ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej między Morzem Czarnym a Azowskim.
18:45 Przed ambasadą Rosji w Warszawie trwa protest przeciwko agresywnym działaniom Rosji na Morzu Azowskim.
18:30 Ambasador USA przy ONZ: zajęcie ukraińskich okrętów przez Rosję „bezprawne”
Jako „bezprawne” określiła w poniedziałek ambasador USA przy ONZ Nikki Haley zajęcie przez Rosję w niedzielę trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Krymu. Takie działanie czyni, że „niemożliwe” stają się „normalne relacje” na linii Waszyngton-Moskwa - oświadczyła.
Jak wielokrotnie mówił prezydent mojego kraju (Donald Trump), Stany Zjednoczone opowiadają się za normalnymi stosunkami z Rosją. Ale bezprawne działania takie jak te to uniemożliwiają
—powiedziała amerykańska dyplomatka na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwołanym w trybie pilnym w związku z eskalacją napięcia między Rosją a Ukrainą. Wezwała Rosję do zwrócenia ukraińskich okrętów i uwolnienia ich załóg.
18:00
Wszystkie państwa sojusznicze NATO wyrażają pełne poparcie dla Ukrainy. Rosja musi zrozumieć, że jej działania niosą za sobą konsekwencje
—powiedział szef NATO Jens Stoltenberg, wzywając jednocześnie Rosję do zwrotu Ukrainie okrętów i uwolnienia marynarzy
17:20
Rosyjski sąd podejmie we wtorek decyzję w sprawie środka zapobiegawczego wobec zatrzymanych na wodach Cieśniny Kerczeńskiej marynarzy Ukrainy
—poinformowała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na źródła w rosyjskiej administracji na zanektowanym Krymie.
Środkiem zapobiegawczym może być np. umieszczenie w areszcie, czy zwolnienie za kaucją. Rosja wszczęła postępowanie karne dotyczące niedzielnego incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej.
Szef rosyjskiej administracji na Krymie Siergiej Aksjonow oznajmił w poniedziałek, że Rosja zatrzymała 24 członków załogi okrętów ukraińskiej marynarki wojennej. Aksjonow oznajmił, że tym marynarzom, którzy zostali ranni, zapewniono „pełnowartościową pomoc medyczną”. Znajdują się oni w szpitalu w Kerczu.
16:52
Prezydent Poroszenko oświadczył, że stan wojenny nie wpłynie na termin wyborów prezydenckich, które powinny odbyć się 31 marca przyszłego roku. Szef państwa mówił o tym w orędziu telewizyjnym, które wygłosił w poniedziałek.
Stan wojenny będzie trwał 30 dni. Na początku grudnia wniosę do parlamentu projekt postanowienia o dacie wyborów prezydenckich, które – zgodnie z konstytucją – powinny odbyć się 31 marca 2019 roku
— zapewnił.
16:10 Wielka Brytania potępia „akt agresji” Rosji przeciwko Ukrainie
Wielka Brytania potępiła w poniedziałek ostrzelanie przez rosyjską straż graniczną i zajęcie trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w pobliżu Krymu. Rzecznik brytyjskiego rządu powiedział, że incydent to kolejny dowód na destabilizujące zachowanie Moskwy.
16:00 Rada Najwyższa rozpoczęła posiedzenie ws. stanu wojennego
W Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy rozpoczęło się w poniedziałek po południu zwołane w trybie nadzwyczajnym posiedzenie, na którym deputowani mają rozpatrzyć dekret prezydenta Petra Poroszenki w sprawie wprowadzenia w kraju stanu wojennego.
Na początku posiedzenia trybunę parlamentarną zablokowali posłowie populistycznej Radykalnej Partii deputowanego Ołeha Laszki. Domagają się oni przerwy dla konsultacji klubów parlamentarnych z prezydentem Poroszenką.
15:50 Przedstawiciel Ukrainy wezwany do MSZ w Moskwie
Przedstawiciel ambasady Ukrainy w Moskwie Rusłan Nimczynski przybył w poniedziałek do MSZ Rosji, które wezwało go w związku z incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej. Rosyjska straż graniczna ostrzelała tam i zajęła w niedzielę trzy jednostki ukraińskie. Dyplomata, który przybył do gmachu MSZ po południu, nie odpowiedział na pytania mediów.
14:45 Francja wzywa Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy i zwrócenia okrętów
Francuskie MSZ wezwało w poniedziałek Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy i zwrócenia okrętów ukraińskiej marynarki wojennej, zatrzymanych dzień wcześniej w Cieśninie Kerczeńskiej. Paryż wyraził ubolewanie z powodu użycia siły przez Rosję.
Biorąc pod uwagę naszą wiedzę na temat faktów na tym etapie, nic nie usprawiedliwia użycia siły przez Rosję
—oświadczył rzecznik ministerstwa.
14:30
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w poniedziałek, że działania Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie w niedzielę ostrzelane zostały okręty Ukrainy, były zgodne z prawem. Nie odpowiedział na pytanie, czy Rosja uważa zatrzymanych marynarzy za jeńców.
Rzecznik prezydenta Rosji nie udzielił dodatkowych wyjaśnień na temat współrzędnych geograficznych miejsca incydentu.
Nie mogę być gołosłowny, byłoby niewłaściwe z mojej strony dyskutowanie teraz o konkretnych współrzędnych geograficznych, tym bardziej w przypadku takiej prowokacji
—oznajmił.
14:00
Poroszenko podpisał dekret o wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie
13:45 Ambasador Ukrainy: sytuacja jest niepokojąca, Rosja podjęła się bezpośredniego ataku
Sytuacja jest niepokojąca, Rosja zaatakowała okręty ukraińskie, podjęła się bezpośredniego ataku - powiedział w poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Ta eskalacja nie jest nikomu potrzebna - dodał.
Sytuacja naprawdę jest niepokojąca, ponieważ Rosja zaatakowała okręty ukraińskie. Rosja podjęła się bezpośredniego ataku
—powiedział PAP i IAR ambasador Ukrainy w Polsce. Podkreślił, że do portu w Kerczu siłą zostały sprowadzone zarówno ukraińskie statki jak i ukraińscy marynarze.
Ta eskalacja nie jest nikomu potrzebna. Rosja po prostu traktuje (…) Krym jako swoje terytorium, co jest od samego początku łamaniem prawa międzynarodowego. Ukraińskie okręty płynęły swoją drogą, o której Rosja wiedziała, z jednego portu ukraińskiego do drugiego portu ukraińskiego
—mówił Deszczyca.
13:30 Pieskow i Ławrow o „prowokacji” w Cieśninie Kerczeńskiej
Jako prowokację ocenili incydent w Cieśninie Kerczeńskiej zarówno rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, jak i szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. W niedzielę ukraińskie okręty zostały tam ostrzelane, a następnie przejęte przez rosyjskie siły specjalne.
Chodzi o bardzo niebezpieczną prowokację, wymagającą szczególnej uwagi i zbadania
—powiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Zdecydowanie była to prowokacja
—ocenił również minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
13:05 Szef MON uspokaja: Zagrożenie dla Polski nie zrasta
Polskie służby nie raportują zwiększenia poziomu zagrożenia dla Polski w wyniku sytuacji, jaka ma miejsce na Ukrainie - powiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że rząd sprzeciwia się wszelkim działaniom, które naruszają porządek międzynarodowy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szef MON uspokaja: Polskie służby nie raportują zwiększenia poziomu zagrożenia dla Polski w związku z sytuacją na Ukrainie
13:00 KE wzywa Rosję do zwrotu Ukrainie przejętych okrętów
Komisja Europejska wezwała w poniedziałek Rosję do zwrotu zatrzymanych przez nią dzień wcześniej w Cieśninie Kerczeńskiej okrętów ukraińskiej marynarki wojennej, jak również przekazania Ukrainie zatrzymanych marynarzy.
Rzeczniczka KE Maja Kocijanczicz powiedziała, że w rejonie Morza Azowskiego obserwujmy obecnie „niebezpieczną eskalację”. Jak wymieniła, doszło tam do przejęcia ukraińskich okrętów przez Rosję, oddania strzałów w ich kierunku, jak również ranni zostali ukraińscy marynarze.
12:45
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk potępia użycie siły w Cieśninie Kerczeńskiej i wzywa Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów.
12:37. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał na poniedziałek po południu, na prośbę prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, komisję NATO-Ukraina, która zajmie się sytuacją na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej.
Stoltenberg rozmawiał telefonicznie z Poroszenką wcześniej tego dnia. Powodem był niedzielny atak Rosji na okręty Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej.
Sekretarz generalny wyraził pełne poparcie NATO dla integralności i suwerenności terytorialnej Ukrainy, w tym jej praw nawigacyjnych na wodach terytorialnych na mocy prawa międzynarodowego
— oświadczyło NATO w komunikacie.
11:00
Kilku żołnierzy ukraińskiej marynarki wojennej, którzy zostali ranni w wyniku ataku Rosji na okręty Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej, zostało przewiezionych do Moskwy – oświadczył przedstawiciel prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu Borys Babin.
Wiadomo, że kilku rannych przewieziono do Moskwy
—powiedział w poniedziałek w rozmowie z jedną z ukraińskich stacji telewizyjnych.
10:15
Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang wezwał w poniedziałek do wzmocnienia dialogu i uniknięcia eskalacji konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą, komentując niedzielny incydent w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie Rosjanie ostrzelali i zatrzymali trzy ukraińskie okręty.
Chiny proszą wszystkie strony, aby powstrzymały się od eskalowania tej sytuacji i wzmocniły dialog w celu rozwiązania sporów
—powiedział Geng na rutynowym briefingu w Pekinie.
10:05
Turcja oświadczyła w poniedziałek, że jest zaniepokojona ostrzelaniem ukraińskich okrętów w pobliżu anektowanego przez Rosję Krymu i podkreśliła, że przepływ szlakami morskimi w tym rejonie nie powinien być utrudniany.
10:00
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała w poniedziałek, że Ukraina prowadzi „agresywne i prowokacyjne działania” i że w związku z tym do MSZ w Moskwie wezwany zostanie tego dnia przedstawiciel ambasady Ukrainy.
09:40
Trzej ukraińscy marynarze, którzy zostali lekko ranni po naruszeniu przez ich okręty granicy Rosji, są w szpitalu w Kerczu i ich stan jest stabilny - podała w poniedziałek rosyjska agencja TASS, powołując się na źródła medyczne.
Ich stan jest stabilny, nie pogarsza się, wszystko jest w porządku, czują się dobrze
—powiedział rozmówca rosyjskiej agencji. Dodał, że śledczy są w szpitalu.
CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE.
Strona 1 z 2
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/422766-napiecie-na-wschodzie-stan-wojenny-na-ukrainie