Trwa 1086. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 13 lutego 2025 r.
23:07. Prezydent Zełenski: osiągnęliśmy dobre wyniki działań na froncie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w czwartek wieczorem o „dobrych wynikach” działań armii jego kraju na froncie wojny z Rosją. Według mediów ukraińskie wojska dokonały postępów w okolicach obleganego przez przeciwnika Pokrowska.
Mamy dobre wyniki na froncie; nie wypada mi mówić o geografii, nie będę z tego robił sprawy politycznej. Ale chciałbym podziękować naszym chłopakom z 425. oddzielnego pułku szturmowego - wasza siła naprawdę ma znaczenie. Dobra robota!
— oświadczył w codziennym nagraniu wideo.
Portal Ukrainska Prawda wyjaśnił, że 425. pułk walczy z Rosjanami w okolicach Pokrowska w obwodzie donieckim. Miasto to jest ważnym logistycznym węzłem ukraińskiej armii, atakowanym przez wroga od wielu miesięcy. Rosjanie starają się wziąć je w kleszcze, podchodząc do niego od południa i wschodu.
Zełenski przekazał, że rozmawiał w czwartek z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy, generałem Ołeksandrem Syrskim.
(…) Musimy wzmocnić nasze Siły Powietrzne, a konkretnie komponent lotniczy - nasze lotnictwo wojskowe. Poleciłem głównodowodzącemu, aby porozmawiał z generałem Serhijem Hołubcowem i poinformował o możliwości przeprowadzenia odpowiednich zmian kadrowych w Siłach Powietrznych oraz rozważył mianowanie generała Hołubcowa na stanowisko zastępcy dowódcy Sił Powietrznych
— powiedział prezydent.
Zełenski udał się w czwartek do Niemiec, gdzie w piątek rozpocznie się 61. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Jednym z kluczowych tematów będzie sytuacja w Ukrainie. Zełenski spotka się tam m.in. z wiceprezydentem USA J. D. Vancem.
20:00. Gen. Syrski: kontrolujemy ok. 500 km kwadratowych na terytorium Rosji
Ukraina kontroluje około 500 kilometrów kwadratowych obwodu kurskiego na zachodzie Rosji i zmusza armię tego państwa do przerzucania swoich najlepszych oddziałów z innych kierunków frontu – oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Ołeksandr Syrski.
Posiadamy dziś własną strefę bezpieczeństwa na terytorium Federacji Rosyjskiej, wzdłuż granicy Ukrainy; utrzymujemy blisko pół tysiąca kilometrów kwadratowych i zmuszamy Rosjan do przerzucania swoich najlepszych oddziałów bojowych z innych kierunków
— powiedział.
Syrski poinformował, że wizytował pozycje wojsk Ukrainy w obwodzie sumskim, przy granicy z Rosją.
W zeszłym roku przeciwnik zamierzał przekształcić ten region w +strefę sanitarną+ i planował rozwinąć ofensywę na Charków i Sumy. Działaliśmy więc na wyprzedzenie i przeprowadziliśmy własną operację ofensywną, przenosząc walki na terytorium wroga w obwodzie kurskim. Udaremniliśmy plany wroga
— oświadczył.
19:00. 72 rosyjskie ataki w ciągu jednego dnia!
W ciągu dnia Rosjanie zaatakowali Ukrainę 72 razy. Wróg nie przestaje próbować przedostać się w głąb terytorium Ukrainy” - napisał sztab główny ukraińskiej armii. Najintensywniej jest na odcinkach Pokrowskim, Toreckim i Nowopawłowskim.
18:40. Kreml potwierdza udział Ukrainy w przyszłych rozmowach z USA
„Tak czy inaczej weźmie udział” - stwierdził Pieskow. Powiedział, że Putin zgodził się z Trumpem, iż długoterminowe rozwiązanie można osiągnąć poprzez pokojowe negocjacje.
18:20. Zełenski po rozmowie z Tuskiem: Ukraina musi negocjować z pozycji siły
Rozmawiałem z premierem Donaldem Tuskiem. Omówiliśmy warunki potrzebne do trwałego i prawdziwego pokoju na Ukrainie i zgodziliśmy się, że żadne negocjacje z Putinem nie mogą się rozpocząć bez wspólnego stanowiska Ukrainy, Europy i USA. Poinformowałem premiera Tuska o mojej rozmowie z prezydentem Trumpem. Przedyskutowaliśmy najważniejsze przesłanie i potrzebę skoordynowania stanowisk wszystkich Europejczyków w celu osiągnięcia pomyślnych rezultatów dla całej Europy
— napisał w serwisie X ukraiński prezydent. Dodał, że „Ukraina musi negocjować z pozycji siły, z silnymi i niezawodnymi gwarancjami bezpieczeństwa”.
Ostrzegałem także światowych przywódców, aby nie ufali zapewnieniom Putina o gotowości zakończenia wojny – napisał.
18:00. Brytyjski minister obrony: Chcemy trwałego pokoju
Przyspieszamy prace nad gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy - powiedział podczas konferencji prasowej w Brukseli minister obrony Wielkiej Brytanii, John Healey, komentując rozmowę prezydentów Trumpa i Putina.
Chcemy trwałego pokoju, a nie powrotu do konfliktu i agresji
— dodał. Podkreślił, że Rosja pozostaje zagrożeniem dla całej Europy, nie tylko Ukrainy.
17:25. Hegseth: To prezydent Trump rozdaje karty
Mamy doskonałego negocjatora z pozycji siły, który poradzi sobie i z Putinem i z Zełenskim, nikt nie dostanie wszystkiego, czego chce
— powiedział o prezydencie Trumpie szef Pentagonu, Pete Hegseth. Dodał, że to, na co pozwoli lub nie pozwoli Trump, zależy tylko od „przywódcy wolnego świata”.
Ma wszystkie karty, jakie może mieć - mówił. Dodał, że tam, gdzie inni grają w warcaby, prezydent Trump znajduje sposób, by grać w szachy.
17:15. Pieskow ws. końca wojny: Priorytetowe rozmowy z USA
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Ukraina weźmie udział w rozmowach mających na celu zakończenie wojny „w taki, czy inny sposób”, ale będą istniały jeszcze osobne rozmowy na linii USA-Rosja, które Kreml traktuje priorytetowo.
Naszym głównym vis-a-vis (partnerem - przyp. red.) w tym procesie jest Waszyngton - powiedział Dmitrij Pieskow w rosyjskiej telewizji państwowej. Oznajmił, że „będzie dwustronna ścieżka dialogu rosyjsko-amerykańskiego”, a oprócz niej będzie „ścieżka związana z zaangażowaniem Ukrainy”.
Według niego podczas środowej rozmowy telefonicznej prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Rosji Władimirem Putinem nie było mowy o udziale krajów europejskich w negocjacjach. W żaden sposób tego nie omawiano i nie poruszano spraw europejskich - oświadczył Pieskow.
Agencja Interfax przywołała z kolei wypowiedź Pieskowa, który powiedział, że przygotowania do spotkania Putina i Trumpa mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Obaj prezydenci mieli zgodzić się, że odpowiednim miejscem do spotkania byłaby stolica Arabii Saudyjskiej - Rijad.
17:10. Mark Rutte: Chcemy uniknąć Mińska 3
Chcemy pokoju, ale chcemy upewnić się, że zanim rozmowy pokojowe się zaczną, Ukraińcy są w najlepszej pozycji negocjacyjnej, by uniknąć Mińska 3
— powiedział Mark Rutte, sekretarz generalny NATO podczas konferencji prasowej w Brukseli po nieformalnym posiedzeniu Rady NATO-Ukraina. Rutte odniósł się do tzw. porozumień mińskich, podpisanych 5 września 2014 i 12 lutego 2015, by zakończyć konflikty we wschodniej Ukrainie.
Po pierwsze musimy przygotować pokój. Położyć kres tej wojnie, w której ucierpiało tysiące osób. Musimy zapewnić to, aby wynik tych rozmów nie był postrzegany jako porażka Zachodu i miał charakter trwały, aby nie można było go kwestionować. Jak widzieliśmy po porozumieniach mińskich, gdy Putin zaczął kwestionować wynik tych porozumień po 2014 r. - tłumaczył.
17:00. Zełenski: Donald Trump nie powiedział, że Rosja jest dla niego priorytetem
Prezydent Ukrainy powiedział, że nie usłyszał od Donalda Trumpa, że Putin i Rosja są dla niego priorytetami.
Dzisiaj ufamy tym słowom, bardzo ważne jest dla nas utrzymanie poparcia Stanów Zjednoczonych Ameryki. Bardzo ważne jest, też to, że odbyliśmy już trzy rozmowy z prezydentem Trumpem, dlatego nie postrzegam jego rozmowy najpierw z Putinem jako priorytetu. Chociaż tak naprawdę nie jest to zbyt przyjemne w żadnym wypadku
– przyznał Zełenski.
16:00. Dwa drony zestrzelone nad obwodem biełgorodzkim
Ministerstwo Obrony Rosji informuje też o dwóch dronach strąconych nad Morzem Czarnym.
15:45. Zełenski: Ukraina nie zaakceptuje dwustronnych rozmów pokojowych bez udziału Ukrainy
W czasie wizyty w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej prezydent Ukrainy oświadczył, że żadne dwustronne negocjacje ws. Ukrainy, w których nie będzie uczestniczyła Ukraina, nie zostaną przez nią zaakceptowane. Prezydent Ukrainy mówił też, że dla Kijowa jest ważne, aby przy stole negocjacyjnym usiedli jego europejscy partnerzy. To komentarz prezydenta Ukrainy do rozmowy, jaką Donald Trump odbył z Władimirem Putinem.
15:00. Zełenski odwiedził Chmielnicką Elektrownię Jądrową
W czasie wizyty Zełenski przekonywał, że dzięki elektrowniom jądrowym Ukraina ma „światło, prąd i życie”. - Dzięki temu, moim zdaniem, uratowaliśmy nasze państwo, zwłaszcza w czasie tych trudnych zim – mówił.
14:30. Rosjanie ostrzelali Kramatorsk. Są ofiary
Szef miejskiej administracji wojskowej Ołeksandr Honczarenko poinformował, że są mieszkańcy miasta, którzy ucierpieli w wyniku ostrzału. Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych.
14:15. Trump o wielkiej szansie zakończenia wojny
„Wczoraj świetne rozmowy z Rosją i Ukraina. Duża szansa na zakończenie tej okropnej, bardzo krwawej wojny!!!”
— napisał Donald Trump w swoim serwisie społecznościowym Truth Social.
14:10. Zełenski zatwierdził decyzję RBNiO o nałożeniu sankcji m.in. na Poroszenkę i Medwedczuka
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zatwierdził decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy o nałożeniu sankcji m.in. na byłego prezydenta Petra Poroszenkę i prorosyjskiego oligarchę Wiktora Medwedczuka. RBNiO objęła te osoby restrykcjami z powodu zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.
„Większość spośród wymienionych osób jest już obiektem postępowań karnych. (…) W szczególności, Poroszenko i Medwedczuk są podejrzewani o zdradę stanu, wspieranie działalności organizacji terrorystycznej. (Postawiono im) też inne zarzuty na podstawie kodeksu karnego Ukrainy”
– napisano w komunikacie SBU.
13:45. Rosjanie próbują sforsować rzekę Oskoł w obwodzie charkowskim
Jak informuje Wiktor Trebuchow, rzecznik zgrupowania „Chortyca”, rosyjscy żołnierze próbują uchwycić przyczółki w lasach położonych na brzegu rzeki Oskoł i przerzucają niewielkie grupy żołnierzy, używających do sforsowania rzeki niewielkich pontonów. Jak dotąd – jak zapewnił Trebuchow – próby te są w większości nieudane.
13:30. Ukraińcy uderzyli pod Moskwą. Zniszczyli nowoczesne systemy radarowe
Dwa kompleksy radarowe 117Zh6 RLK-MC Wałdaj zostały zniszczone w obwodzie moskiewskim. Oba radary zostały zniszczone w wyniku eksplozji, w mieście Dołgoprudnyj. Do eksplozji miało dojść 7 lutego na terenie jednostki 52 116, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej nad Moskwą. Radary Wałdaj są wykorzystywane do całodobowego wykrywania dronów.
13:00. Opozycja zablokowała obrady parlamentu
Opozycja w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy zablokowała obrady w odpowiedzi na sankcje, nałożone przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) na Petra Poroszenkę - byłego prezydenta, a obecnie polityka opozycji.
W związku ze stanem wojennym posiedzenia ukraińskiego parlamentu są zamknięte dla prasy. O ich przebiegu informują w sieciach społecznościowych sami deputowani. Jeden z nich opublikował nagrania z blokady mównicy, na których widać członków partii Poroszenki, Europejskiej Solidarności, z plakatami o treści: „Nie dla represji politycznych” oraz „Ukraina to nie Rosja”.
Deputowana ugrupowania byłego prezydenta, Iryna Heraszczenko, oceniła, że decyzja o sankcjach to represje polityczne.
„Zełenski i (…) jego menedżerowie jadą na konferencję do Monachium i zamiast przygotowywać się do trudnych rozmów z międzynarodowymi partnerami, wzmacniając koalicję antyputinowską, blokują wyjazd Poroszenki, który miał tam dziesiątki zaplanowanych spotkań (właśnie) w celu wzmocnienia (tej) koalicji”
– napisała w serwisie X.
11:30. Propozycja Chin
Chiny proponują przeprowadzenie rozmów Trump-Putin bez Zełenskiego z Ukrainy, donosi WSJ. Biały Dom odmówił potwierdzenia, czy otrzymał propozycję Chin, ale podobno odrzucił ją jako „w ogóle niewykonalną” - pisze The Kyiv Independent.
11:00. Rosja przygotowuje się do spotkania Putina z Trumpem
Informację taką przekazał Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla. - Z pewnością się rozpoczęły. Gdy prezydent podejmie właściwe decyzje, poinformujemy was – powiedział Pieskow pytany o to, czy przygotowania do spotkania Putina z Trumpem się rozpoczęły
10:30. Rosyjskie drony naruszyły naszą przestrzeń powietrzną Mołdawii
Prezydent Mołdawii Maia Sandu poinformowała, że w godzinach porannych rosyjskie drony naruszyły mołdawską przestrzeń powietrzną. O podobnym incydencie powiadomiło też tego dnia ministerstwo obrony Rumunii.
Sandu przekazała w mediach społecznościowych, że mołdawską przestrzeń powietrzną naruszyło kilka rosyjskich dronów, a dwa z nich eksplodowały na terytorium Mołdawii. Wpis opatrzyła zdjęciem fragmentu zniszczonego bezzałogowca. Podkreśliła, że to kolejny taki przypadek w ciągu ostatnich miesięcy.
W połowie października ubiegłego roku władze w Kiszyniowie przekazały - informując wówczas o szczątkach rakiety odnalezionej blisko granicy z Ukrainą - że był to piaty incydent od początku rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, czyli od lutego 2022 r., gdy na terytorium Mołdawii znaleziono pozostałości pocisków i innego sprzętu wojskowego. Zestawienie to nie obejmowało przelotów obcych rakiet nad mołdawskim terytorium.
09:30. W nocy Ukrainę atakowało 140 rosyjskich dronów-kamikadze
Dowództwo ukraińskich sił powietrznych informuje o strąceniu 85 dronów-kamikadze, 52 drony nie osiągnęły swoich celów.
08:45. Rutte: kluczowe, by Ukraina była zaangażowana we wszystko, co jej dotyczy (krótka)
Jest kluczowe, by Ukraina była zaangażowana we wszystko, co jej dotyczy - oświadczył sekretarz generalny NATO Mark Rutte. Jest wrażenie, że środowa rozmowa przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, była dobra - ocenił.
Zobaczymy, jak to się rozwinie krok po kroku. Jest kluczowe, by Ukraina była zaangażowana we wszystko, co jej dotyczy
— zaznaczył Rutte, który w czwartek bierze udział w spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli.
Jest wrażenie, że była to dobra rozmowa. Wszyscy chcemy pokoju na Ukrainie
— dodał.
Jest ważne, by porozumienie, gdy zostanie osiągnięte, było trwałe, by Putin wiedział, że to koniec, że nigdy nie może zająć choćby fragmentu Ukrainy. O tym pamięta też prezydent Trump
– dodał.
Widzieliśmy, co się stało z porozumieniami mińskimi. Myśleliśmy, że to było coś trwałego, (a) nie było
— zaznaczył sekretarz generalny NATO.
Rutte nie odpowiedział na pytanie, czy zgadza się z szefem Pentagonu Pete’m Hegsethem, że członkostwo Ukrainy w NATO jest nierealistyczne.
Musimy się koncentrować teraz na kluczowych rzeczach - na tym, żeby rozmowy się rozpoczęły
— mówił.
07:26. Szefowie dyplomacji krajów europejskich zapewniają o wsparciu dla Ukrainy
Szefowie dyplomacji Trójkąta Weimarskiego - Niemiec, Francji i Polski - a także Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii wydali w środę wieczorem w Paryżu oświadczenie, w którym zapewnili o dalszym wsparciu dla Ukrainy. Zapewnili także, że będą współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie jej przyszłości.
Nie możemy się doczekać dyskusji na temat dalszych działań razem z naszymi amerykańskimi sojusznikami. Naszym wspólnym celem powinno być zapewnienie Ukrainie silnej pozycji
— podkreślili ministrowie w oświadczeniu wydanym po rozmowach w Paryżu z szefem ukraińskiej dyplomacji Andrijem Sybihą i szefową dyplomacji UE Kają Kallas.
Podkreślili także, że negocjacje, które powinny zapewnić sprawiedliwy i trwały pokój, nie mogą toczyć się bez Ukrainy i krajów europejskich, a sam Ukraina powinna otrzymać w przyszłości silne gwarancje bezpieczeństwa.
W środę prezydent USA Donald Trump rozmawiał przez telefon z przywódcą Rosji Władimirem Putinem i ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na temat możliwości zakończenia wojny na Ukrainie.
Trump powiedział później, że spodziewa się spotkania z Putinem prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej.
Według Donalda Trumpa wstąpienie Ukrainy do NATO „jest nierealne”. Amerykański prezydent stwierdził też, że jest mało prawdopodobne, aby Kijów odzyskał wszystkie swoje ziemie.
Amerykański prezydent podkreślił, że jego zdaniem zawieszenie broni na Ukrainie będzie miało miejsce „w niedalekiej przyszłości”.
00:00. Zełenski: USA przekazały Ukrainie pierwszy projekt umowy o partnerstwie
Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych pierwszy projekt umowy o partnerstwie; należy zrobić wszystko, aby podpisać ją jak najszybciej - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu w Kijowie z ministrem finansów USA Scottem Bessentem.
„Rozmawialiśmy o surowcach mineralnych. (…) Wiem, że nasz zespół otrzymał pierwszy projekt odpowiedniego dokumentu, dotyczącego partnerstwa między naszymi krajami. Bardzo zależy mi na tym, aby nasz zespół dokładnie przeanalizował ten dokument. Otrzymaliśmy go dzisiaj. (…) Zrobimy wszystko, aby nasze zespoły mogły szybko osiągnąć porozumienie i podpisać (tę umowę)” - powiadomił Zełenski.
Minister finansów USA zaznaczył, że dokument jest częścią dalszych gwarancji dla Ukrainy ze strony Stanów Zjednoczonych. W jego ocenie stanowi to „ważny sygnał dla rosyjskich władz, że jesteśmy razem” we współpracy gospodarczej z Ukrainą.
„Otrzymaliśmy amerykańską wizję (dotyczącą) zintensyfikowania naszej pracy, omówiliśmy dziś treść tych propozycji i pracujemy na rzecz silnej umowy. Mamy nadzieję na osiągnięcie postępu podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa” - napisał Zełenski w Telegramie (https://tinyurl.com/5ckm9d64).
Prezydent dodał, że Ukraina ceni partnerstwo z USA, jest wdzięczna za pomoc tego kraju w obronie swojej niepodległości i dąży do zwiększenia wspólnych zdolności, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa. „Nie można pozwolić Moskwie i jej sojusznikom przejąć kontroli nad Ukrainą. Oznacza to, że musimy działać razem – wszyscy w wolnym świecie” - podkreślił.
Zełenski, jeszcze przed środową rozmową telefoniczną z prezydentem USA Donaldem Trumpem, wyraził pogląd, że przyszłe negocjacje z przywódcą Stanów Zjednoczonych mogą dotyczyć surowców mineralnych, znajdujących się na terytoriach Ukrainy okupowanych przez Rosję.
„Dla mnie ważne są szczegóły dotyczące tego, co stanie się z tymi surowcami mineralnymi, które znajdują się na tymczasowo okupowanym terytorium. Jeszcze o tym nie rozmawialiśmy i myślę, że będzie to częścią (mojej) nadchodzącej rozmowy z Trumpem” - podkreślił Zełenski.
Prezydent USA zasugerował 3 lutego, że domaga się od Ukrainy zabezpieczenia dostępu USA do metali ziem rzadkich na Ukrainie w zamian za dalszą pomoc wojskową dla Kijowa.
Szef państwa ukraińskiego powiedział agencji Reutera 7 lutego, że jest gotowy zawrzeć umowę z prezydentem USA, która obejmowałaby udział Waszyngtonu w eksploatacji ogromnych złóż minerałów o krytycznym znaczeniu na Ukrainie, w tym metali ziem rzadkich.
Minister finansów USA i prezydent Ukrainy omówili znaczenie sankcji finansowych wobec Rosji. Zełenski zwrócił uwagę na potrzebę zwiększenia wartości zamrożonych rosyjskich aktywów do 300 mld dolarów. W jego ocenie te pieniądze powinny zostać wykorzystane na odbudowę Ukrainy i zakup amerykańskiej broni.
Bessent zauważył, że była to jego pierwsza wizyta zagraniczna na stanowisku ministra finansów USA, a także zapewnił o swoim stałym wsparciu dla Ukrainy.
Wcześniej agencja Reutera poinformowała, że Bessent przybył w środę do Kijowa, aby omówić kwestię kluczowych minerałów ziem rzadkich na Ukrainie, które mogłyby być udostępnione Stanom Zjednoczonym jako rekompensata za środki wydawane przez Waszyngton na wsparcie Ukrainy.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/721137-relacja-1086-dzien-wojny-ukraincy-uderzyli-pod-moskwa