W sobotę w całym kraju odbywają się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Główne obchody z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy miały miejsce na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Andrzej Duda wręczył też odznaczenia państwowe. Ulicami stolicy przejdzie Marsz Niepodległości. Polacy świętują również za granicą. Serdecznie zapraszamy Państwa na relację z dzisiejszych uroczystości.
HARMONOGRAM OBCHODÓW: 105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę! Radosne świętowanie w kraju i za granicą. W stolicy Marsz Niepodległości
20:55. Szef MSWiA: dziękuję instytucjom i służbom, dzięki którym Polacy mogli bezpiecznie świętować niepodległość naszego państwa
Dziękuję wszystkim instytucjom i służbom, dzięki którym Polacy mogli bezpiecznie i godnie świętować niepodległość naszego państwa - napisał w sobotę na platformie X (dawniej Twitter) szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Szef MSWiA we wpisie w mediach społecznościowych podkreślił, że „Święto Niepodległości to symbol naszej jedności”.
Dziękuję wszystkim instytucjom i służbom, dzięki którym Polacy mogli bezpiecznie i godnie świętować niepodległość naszego państwa. #11listopada
— napisał Mariusz Kamiński.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r.
Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
18:59. Obchody również poza granicami kraju
Polonia i polscy dyplomaci świętują w sobotę we Francji odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz uczestniczą w uroczystościach zakończenia I wojny światowej pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu i w Compiegne.
Ambasador RP Jan Emeryk Rościszewski wziął udział w centralnych uroczystościach zakończenia I wojny światowej pod Łukiem Triumfalnym, którym przewodniczył prezydent Emmanuel Macron oraz w uroczystościach w Compiegne, zorganizowanych przez władze francuskie.
We Mszy św. w intencji Ojczyzny w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu uczestniczyła paryska Polonia i polscy dyplomaci. Następnie złożono kwiaty przed pomnikiem Adama Mickiewicza w Paryżu.
18:40. Premier Kaczyński złożył kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II w Krakowie
Premier, Prezes Jarosław Kaczyński wraz z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości złożyli kwiaty pod Pomnikiem Jana Pawła II w Krakowie
— czytamy na profilu Prawa i Sprawiedliwości.
15:05. Patriotyczne uroczystości w Poznaniu
Na uroczystościach patriotycznych, w marszu niepodległości, ale przede wszystkim na ulicach w centrum miasta, świętują w sobotę mieszkańcy Poznania. 11 listopada miasto obchodzi nie tylko Święto Niepodległości, ale także Imieniny Ulicy Święty Marcin.
Na tej jednej z głównych arterii miasta, a także na ulicach przyległych, w sobotę od przedpołudnia gromadzą się, spacerują oraz robią zakupy tłumy poznaniaków.
Na al. Niepodległości działa kiermasz, na którym można nabyć tradycyjne rogale świętomarcińskie i posmakować gęsiny. Kupić tu można także coś na rozgrzewkę: kawę, grzańce, barszcz czerwony oraz ręcznie robione maskotki w kształcie gęsi.
Na ul. Święty Marcin, gdzie stanęły stoiska z gęsiną, do bezpłatnego poczęstunku ustawiły się potężne kolejki. W tym roku, po raz pierwszy po przerwie wywołanej pandemią oraz generalnym remontem ulic w centrum Poznania, świętowanie odbyło się zgodnie z tradycją: z imponującym, barwnym korowodem i z przekazaniem Świętemu Marcinowi kluczy do bram miasta. Wielu poznaniaków przyjeżdża do centrum miasta właśnie po to, by na jednym ze stoisk kupić rogale świętomarcińskie. Swoje produkty oferuje na stoiskach szereg producentów z Poznania i Wielkopolski, cena za rogal wynosi z reguły od 11 do 15 złotych. Po rogale świętomarcińskie na swoje stanowisko zaprasza Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Dochód ze sprzedaży rogali będzie przeznaczony na przygotowanie Wigilii dla ubogich.
14:30. Ruszył Marsz Niepodległości
Frekwencja robi wrażenie!
CAŁA RELACJA Z MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI JEST DOSTĘPNA TUTAJ
14:04. O 14:30 rusza Marsz Niepodległości
Choć Marsz Niepodległości w Warszawie oficjalnie rozpoczął się o 14:00, to z ronda Dmowskiego wystartuje o godzinie 14:30. Zapraszamy do śledzenia relacji z tego wydarzenia. Na miejscu są dziennikarze portalu wPolityce.pl i telewizji wPolsce.pl.
CZYTAJ TAKŻE: RELACJA. Przy rondzie Dmowskiego zbierają się uczestnicy Marszu Niepodległości w Warszawie. Start już o 14:00
13:30. Koniec uroczystości na Pl. Piłsudskiego
Zakończyły się centralne obchody Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i innych najważniejszych osób w państwie.
13:11. Centrum Warszawy zamknięte dla ruchu
W związku z obchodami Święta Niepodległości zamknięte dla ruchu jest centrum miasta. Nie jeżdżą autobusy i tramwaje.
Wyłączone z ruchu są Aleje Jerozolimskie od Ronda Waszyngtona do Ronda Czterdziestolatka. Autobusy jadące w kierunku centrum kierowane są na plac Daszyńskiego, nie kursują tramwaje.
Zamknięty dla ruchu jest Trakt Królewski od ul. Książęcej, rondo de Gaulle’a, ul. Miodowa i pl. Krasińskich.
Tramwaje nie kursują w ciągu ulic Marszałkowska / Andersa na odcinku pl. Unii Lubelskiej – Międzyparkowa
13:05. Przedstawiciele PiS złożyli kwiaty przy pomnikach Ojców Niepodległości i innych postaci ważnych dla Polski i Polaków
W imieniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przedstawiciele tego ugrupowania na czele z premierem Mateuszem Morawieckim złożyli kwiaty przy pomnikach Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Stefana Roweckiego „Grota”, Ronalda Reagana, Wincentego Witosa, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
13:02. Polacy w kraju i za granicą odśpiewali wspólnie Mazurek Dąbrowskiego
„W ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” Polacy w sobotnie południe śpiewali polski hymn. Mazurek Dąbrowskiego odśpiewano m.in. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w łódzkim Teatrze Wielkim, na Rynku Głównym w Krakowie, przed budynkiem ratusza w Białymstoku i we Wrocławiu. W akcji udział wzięli także Polacy za granicą.
W samo południe w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” w blisko 1000 miejscach w Polsce i na świecie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.
Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w ramach Festiwalu Niepodległa, zaplanowane zostały m.in. koncerty na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, podczas których można było posłuchać duetu KARAŚ/ROGUCKI, Sary James, Baranovskiego, a także Kamila Bednarka. Z kolei na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych przygotowano atrakcje przygotowane dla dzieci; na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego chętni mogli uczyć się polskich tańców.
W akcję „Niepodległa do hymnu” po raz kolejny włączył się m.in. zespół Teatru Wielkiego w Łodzi, w którego foyer odbył się koncert „Narodowe Śpiewanie”. W jego programie znalazło się wiele pieśni patriotycznych. Wcześniej odbyła się próba odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.
W południe, tak jak w wielu miejscach w Polsce i na świecie, pierwsze słowa hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła” rozległy się w budynku Teatru Wielkiego w Łodzi i na placu Jana Henryka Dąbrowskiego przed operą.
Mieszkańcy Krakowa mogli wspólnie odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego” na Rynku Głównym. W samo południe hymn narodowy zabrzmiał z wieży kościoła Mariackiego. Tuż po nim hejnalista tradycyjnie odegrał na trąbce hejnał mariacki.
W Białymstoku akcja „Niepodległa do Hymnu” odbyła się przed budynkiem ratusza, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Podlaskie. Mimo brzydkiej pogody, bo w mieście od rana pada deszcz, zaśpiewać wspólnie hymn przyszło wielu białostoczan. Mazurka Dąbrowskiego odśpiewano chwilę po godz. 12, bo w południe, codziennie, z wieży Ratusza odgrywany jest hejnał Białegostoku.
Ta wspólna inicjatywa to jest pokazanie naszego patriotyzmu, naszej miłości do ojczyzny, ale też i pamięć, i oddanie hołdu tym wszystkim, którzy zginęli za to, żebyśmy żyli w wolnej i niepodległej ojczyźnie
— mówił przed odśpiewaniem hymnu marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
We Wrocławiu ok. 7 tys. uczestników wzięło udział w Radosnej Paradzie Niepodległości. Korowód ruszył z pl. Wolności i o godz. 12 dotarł do Centrum Historii Zajezdnia, gdzie wspólnie odśpiewano hymn.
Hymn został odśpiewany także na świecie m.in. w Nowym Jorku, Rzymie, Toronto, Chicago, Paryżu.
Akcję „Niepodległa do Hymnu” zapoczątkowało Biuro „Niepodległa” w 2018 r. Do wspólnego śpiewania hymnu włączyły się szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia.
W całym kraju odbywają się m.in. wydarzenia organizowane przez instytucje kultury prowadzone i współprowadzone przez MKiDN. Można wziąć udział w festiwalach, koncertach, spektaklach, wystawach, a także w rodzinnych piknikach czy warsztatach.
12:39. Prezydent: To jest wielka lekcja historii
Ze wzruszeniem wspominamy, że po 123 latach niebytu nasze państwo, Polska, odrodziło sie. Również zapłaciliśmy za to jako naród wielką cenę
— mówił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu na Pl. Piłsudskiego.
W samej tylko I wojnie światowej zginęło pół miliona Polaków. Wcześniej jednak krwawiliśmy się wielokrotnie. W czasie Powstania Kościuszkowskiego, w wojnach napoleońskich, Powstania Listopadowego i Styczniowego
— przypomniał.
Krwawiliśmy się prawie że nieprzerwanie, w działalności konspiracyjnej, walce o polskość i Polskę przez 123 lata, gdy nie było jej na mapie. Straciliśmy ją przez warcholstwo, głupotę, zacietrzewienie, tyle naszych narodowych przywar, które spowodowały, że Polska z jednego z największych i najsilniejszych państw w Europie stała się państwem upadłym, rozdartym przez sąsiednie mocarstwa. Państwa, którymi wcześniej rządziła, których stolice okupowała. To one zmazały ją z mapy
— podkreślił.
To wielka lekcja historii. Mam nadzieję, że jest pamiętana nie tylko przez nas, ale że będzie pamiętana przez wszystkie następne pokolenia Polaków, aż do końca istnienia świata. Bo wierzę, że dzięki tej pamięci tak długo będzie istniała niepodległa, wolna, suwerenna Rzeczpospolita
— dodał.
12:32. Prezydent: Dla Polaków 11 listopada jest dniem radości
11 listopada to dzień, w którym nad wieloma krajami Europy i nie tylko unosi się huk salutu armatniego. Salutu armatniego znaczącego wydarzenie sprzed 105 lat. Salutu, który jednak inaczej brzmi w większości krajów europejskich, zwłaszcza we Francji i krajach anglosaskich, a inaczej tutaj, u nas, w Polsce, zwłaszcza w Warszawie
— powiedział prezydent Andrzej Duda.
Tam jest to przede wszystkim salut pamięci, salut dnia pamięci, w którym z pochylonymi głowami wspomina się zakończenie I wojny światowej
— dodał.
I wojna światowa była samobójstwem Europy, zniszczyła dotychczasowy ład i porządek, na zawsze zlikwidowała wiele królestw i cesarstw
— mówił.
Dla nas, Polaków, ten dzień 11 listopada jest dniem radości, dumy i chwały
— podkreślił.
12:28. Uroczysta odprawa wart
W południe rozpoczęła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
12:23.Najważniejsze osoby w państwie złożyły wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości
W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości premier Mateusz Morawiecki, członkowie rządu i politycy PiS złożyli w sobotę wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości w Warszawie.
Premierowi towarzyszyli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, marszałek senior upływającej kadencji Sejmu Antoni Macierewicz, wiceszef klubu PiS Marek Suski.
Politycy złożyli wieńce m.in. przed pomnikami Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego i Romana Dmowskiego.
11:59. Rozpoczęły się uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie
W centralnych obchodach bierze udział prezydent Andrzej Duda.
11:40. Wyłączony został ruch na całej trasie Biegu Niepodległości w Warszawie
Wyłączony został ruch na całej trasie Biegu Niepodległości od Ronda Radosława do ul. Rakowieckiej - poinformowała stołeczna policja na platformie X. Policja poinformowała również, że na Al. Jerozolimskich nie kursują tramwaje.
Wyłączony został ruch na całej trasie Biegu Niepodległości od Ronda Radosława do ul. Rakowieckiej. Jednocześnie tramwaje nie kursują na Al. Jerozolimskich
— napisała Komenda Stołeczna Policji.
Wcześniej Policja informowała o wyłączeniu ruchu kołowego od Ronda Waszyngtona przez Al. Jerozolimskie do Ronda Czterdziestolatka. Dodała, że na trasie rozpoczynają się kontrole pirotechniczne.
Stołeczna Policja podała, że możliwe są również ograniczenia w ruchu w innych miejscach.
11:38. Życzenia ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy
Walka Polaków o wolność i niepodległość zawsze nas, Ukraińców inspirowała. Dziś walcząc z rosyjską agresją, czerpiemy z waszego doświadczenia
— napisał na platformie X b. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.
Były ambasador Ukrainy w Polsce podkreślił, że „walka Polaków o wolność i niepodległość zawsze Ukraińców inspirowała”.
Dziś walcząc z rosyjską agresją, czerpiemy z Waszego doświadczenia. Dziękujemy za inspirację i wsparcie, Drodzy Przyjaciele! Niech żyje Polska!
— napisał Deszczyca.
11:31. Marszałek Grodzki złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w Narodowe Święto Niepodległości złożył wieńce przed znajdującymi się przy trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości.
Na Twitterze Senatu poinformowano, że „w Narodowe Święto Niepodległości Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oddał hołd Ojcom Niepodległości przed ich pomnikami w Warszawie”.
Marszałek złożył wieńce przed pomnikami Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wojciecha Korfantego
— dodano.
Podano, że „marszałek złożył kwiaty także przed pomnikami Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego”.
11:29. Maląg: Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to najważniejsze z polskich świąt państwowych i narodowych
Świętujemy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To najważniejsze i najradośniejsze z polskich świąt państwowych i narodowych. To dzień wieńczący wysiłek wielu pokoleń Polaków, którzy dążyli do odzyskania niepodległości i wolności - podkreśliła szefowa MRiPS Marlena Maląg.
Dzisiaj obchodzimy i świętujemy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To najważniejsze i najradośniejsze z polskich świąt państwowych i narodowych. To dzień wieńczący wysiłek wielu pokoleń Polaków, którzy dążyli do odzyskania niepodległości i wolności
— napisała na platformie X minister Maląg.
11 listopada został uznany za święto państwowe ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości, ale uroczyste obchody odbywały się już wcześniej. Niech żyje Polska!
— dodała minister.
11:27. W Krakowie zabrzmiał Dzwon Zygmunt
Dla uczczenia 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w katedrze wawelskiej zabrzmiał Dzwon Zygmunt.
Zygmunt bije, vivat Niepodległa!
— napisała na platformie X Paulina Guzik.
11:25. Politycy Koalicji Obywatelskiej złożyli wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikami Ojców Niepodległości
W 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę politycy Koalicji Obywatelskiej złożyli w sobotę wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikami Ojców Niepodległości. Kwiaty złożyli m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.
Politycy KO, m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, posłowie Joanna Kluzik-Rostkowska, Czesław Mroczek, Michał Szczerba, Maciej Lasek i Katarzyna Piekarska złożyli kwiaty m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikami Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego i Ignacego Daszyńskiego oraz przed pomnikiem Ignacego Paderewskiego.
W 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w imieniu Koalicji Obywatelskiej, złożyliśmy kwiaty przed pomnikami Bohaterów naszej wolności. Dziękujemy za Niepodległą!
— napisała na portalu X (d. Twitter) Małgorzata Kidawa-Błońska.
11:21. MSZ: 11 listopada upamiętniamy też tych, którzy oddali życie za polską tożsamość
Minęło 105 lat od kiedy Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapę świata; 11 listopada upamiętniamy też tych, którzy oddali życie za polską tożsamość. Polsko, wszystkiego najlepszego
— podkreśliło MSZ.
Na Platformie X resortu spraw zagranicznych podkreślono, że w sobotę obchodzimy Święto Niepodległości, „niezwykle ważny dzień dla każdego Polaka”.
Minęło 105 lat od kiedy Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapę świata
— zaznaczyło MSZ.
Resort podkreślił, że 11 listopada upamiętniamy też tych, którzy oddali życie za polską tożsamość.
Polsko, wszystkiego najlepszego!
— zaznaczyło MSZ.
Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Minęło 105 lat od kiedy Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapę świata; 11 listopada upamiętniamy też tych, którzy oddali życie za polską tożsamość. Polsko, wszystkiego najlepszego
— podkreśliło w sobotę MSZ.
Na Platformie X resortu spraw zagranicznych podkreślono, że w sobotę obchodzimy Święto Niepodległości, „niezwykle ważny dzień dla każdego Polaka”.
Minęło 105 lat od kiedy Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapę świata
— zaznaczyło MSZ.
Resort podkreślił, że 11 listopada upamiętniamy też tych, którzy oddali życie za polską tożsamość.
Polsko, wszystkiego najlepszego!
— zaznaczyło MSZ.
11:18. Dowództwa Generalne: Dzisiaj, po raz 105. od pamiętnego roku 1918 mamy możliwość dumnie nazwać się Polakami!
Dzisiaj, po raz 105. od pamiętnego roku 1918 mamy możliwość dumnie nazwać się Polakami! - czytamy na profilu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych na platformie X.
W mediach społecznościowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych napisano, że „dzisiaj, po raz 105. od pamiętnego roku 1918 mamy możliwość dumnie nazwać się Polakami!”
Przez 123 lata nasi rodacy takiej możliwości nie mieli. Pomimo silnej potrzeby Polskości, napór ze strony państw okupujących przytłaczał tak bardzo, że w strachu o życie rodzin i własne, częściej odpuszczano, niż je narażano. Jednak chęć tworzenia istoty Państwa Polskiego, przekazywania jej kolejnym pokoleniom, próba zachowania wartości, czyli to wszystko, o czym mówi pojęcie społeczeństwa, doprowadzało do tego, że nie mogąc się pogodzić ze stratą, ludzie powstawali. Powstawali niejednokrotnie poświęcając to, co najcenniejsze - swoje życie
— podkreślono.
W wpisie zwrócono uwagę, że chociaż „wola walki z każdym kolejnym powstaniem tamtego okresu była deptana, ale nigdy nie wygasła”.
Powstania Kościuszkowskie, Listopadowe, Krakowskie czy Styczniowe pokazały, jak silna potrzeba posiadania własnego narodu istnieje w Polakach, i jak wiele byli oni w stanie wtedy poświęcić
— oceniono.
„Wolność, całość, niepodległość”, „Za wolność naszą i waszą” to tylko kilka z haseł wykrzykiwanych przez powstańców, które pozostały do dzisiaj
— wymieniono.
Te hasła były wykrzykiwane przez ich umysły, rwały do boju ich dusze, płonęły w ich sercach z nadzieją na to, co w końcu nadeszło
— dodano.
Dowództwo Generalne przypomniało, że „11 listopada 1918 roku podpisano rozejm kończący I wojnę światową. To wtedy też Piłsudski otrzymał z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Zbieżność tej daty z datą zakończenia wojny spowodowało, że 11 listopada stał się w Polsce Narodowym Świętem Niepodległości”.
Składamy hołd tym, którzy polegli za wolność naszą i Waszą… Chwała Bohaterom
— podkreślono.
10:34. Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej
W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się Msza święta w intencji ojczyzny z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.
Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrują - biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, ordynariusz warszawsko-praski biskup Romuald Kamiński oraz biskup pomocniczy Rafał Markowski.
W liturgii uczestniczą prezydent Andrzej Duda z małżonką, a także m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek senior Sejmu Marek Sawicki, prezes TK Julia Przyłebska, minister zdrowia Katarzyna Sójka.
W trakcie mszy św. zostanie też odmówiony „Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej”. Po raz siódmy zapłonie również Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Świecę zapali prezydent Andrzej Duda.
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. Święto przywrócono w okresie transformacji ustrojowej w 1989 r. Jest dniem wolnym od pracy.
10:28. Prezydent: Dziękuję, że jesteście
Prezydent Andrzej Duda wręczył w sobotę odznaczenia państwowe. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony mjr Zenon Wechmann, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski ojciec Gabriel Bartoszewski, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Rafał Brzoska i Omenaa Mensah. Orderem Orła Białego został odznaczony rzeźbiarz, twórca scenografii i instalacji, autor projektu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie - Jerzy Kalina.
Dziękuję, że jesteście wszyscy państwo, dziękuję z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej. Życzę pięknego, świątecznego dnia. Niech żyje Polska
— powiedział Andrzej Duda.
10:05. Bieg Niepodległości w Warszawie. Które ulice zamknięte?
W związku z Biegiem Niepodległości została zamknięta al. Jana Pawła II od Ronda Radosława do ul. Anielewicza, wyłączony jest również ruch na ul. Marszałkowskiej na odcinku od Żurawiej do Ronda Dmowskiego - poinformowała w sobotę warszawska policja.
33.Bieg Niepodległości rozpocznie się punktualnie o godzinie 11.11 w Warszawie. Przez kilka godzin zamknięte będą ulice: aleja Jana Pawła II, Chałubińskiego i Aleja Niepodległości od ronda Zgrupowania AK „Radosław” do Rakowieckiej. Uczestnicy najpierw zajmą wschodnie jezdnie tych dróg – prowadzących w stronę Mokotowa. Następnie, po zawróceniu na skrzyżowaniu z ulicą Rakowiecką, biegacze wrócą zachodnimi jezdniami. W czasie zmagań kierowcy nie będą mogli także przeciąć trasy biegu aleją „Solidarności”, Grzybowską, Świętokrzyską, Prostą, Koszykową i Stefana Batorego.
Po godzinie 9.30 warszawska policja poinformowała o pierwszych utrudnieniach w ruchu.
Pierwsze wyłączenia w ruchu kołowym, dotyczą trasy Biegu Niepodległości al. Jana Pawła II od Ronda Radosława do ul. Anielewicza. Wyłączony jest również ruch na ul. Marszałkowskiej na odcinku od Żurawiej do Ronda Dmowskiego
— przekazała KSP.
10:02. Prezydent złożył kwiaty przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie
Prezydent Andrzej Duda podczas dzisiejszych uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę złożył kwiaty przy grobie Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie.
09:48. Prezydent o odznaczonych: bardzo symboliczna grupa, zacni rodacy
Dziękuję, że przybyliście państwo na tę uroczystość odznaczenia grupy naszych zacnych rodaków, przyjaciół Polski - podkreślił w sobotę w Belwederze prezydent Andrzej Duda. Dodał, że odznaczeni to grupa bardzo symboliczna dla niepodległej Polski.
W sobotę w Belwederze trwa uroczystość wręczania odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
- rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości gromadzi nas wszystkich rano tutaj, w tym jakże ważnym, również z punktu widzenia tamtych wydarzeń, miejscu w Belwederze. Tak mocno historycznie związanym z walką o niepodległą Rzeczpospolitą, a potem także i z jej obroną
— powiedział prezydent.
09:02. Jerzy Kalina odznaczony przez prezydenta Orderem Orła Białego
Rzeźbiarz, twórca scenografii i instalacji, autor projektu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie - Jerzy Kalina został w sobotę odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudy Orderem Orła Białego.
Jerzy Kalina został odznaczony Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za konsekwentne występowanie w obronie prawdy i wolności twórczej w PRL poprzez wybitne i poruszające dokonania artystyczne, za działalność na rzecz suwerennej Rzeczypospolitej”.
J. Kalina ukończył Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1971). Zapisał się w historii polskiej sztuki współczesnej jako rzeźbiarz, scenograf teatralny i filmowy, autor spektakli teatralnych oraz filmów animowanych i dokumentalnych, jeden z pierwszych polskich performerów.
08:25. Prezydent złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości w Warszawie
Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości w Warszawie: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/670283-relacja-obchody-swieta-niepodleglosci-w-calym-kraju