Ulicami wielu polskich miast przejdą dziś marsze papieskie. Mają być one wyrazem wdzięczności za pontyfikat papieża Polaka, próbą powrotu do papieskiego nauczania oraz odpowiedzią na oburzające ataki części mediów na świętego Jana Pawła II. Zapraszamy na relację z wydarzeń m.in. z Warszawy i Krakowa.
Jan Paweł II zmarł w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata. Jego pontyfikat trwał 26 lat. Kanonizowany został 27 kwietnia 2014 roku, czyli dziewięć lat po swojej śmierci i trzy lata po beatyfikacji.
Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II - Kościół obchodzi 22 października. Przeważnie w liturgii wspomina się świętych w rocznicę ich śmierci, natomiast w przypadku papieża-Polaka na datę jego liturgicznego wspomnienia - wybrano rocznicę inauguracji papieskiego pontyfikatu.
Kilka tysięcy osób przeszło w Marszu Pamięci Jana Pawła II
*Kilka tysięcy osób przeszło w niedzielę ul. Piotrkowską w Łodzi w Marszu Pamięci Jana Pawła II. Pochód zakończył się przed katedrą, obok pomnika papieża. Monument, który w nocy z soboty na niedzielę nieznany sprawca pomalował farbą, został już oczyszczony.
Marsz Pamięci Jana Pawła II rozpoczął się w Łodzi w Godzinie Miłosierdzia, czyli o godz. 15, w kościele pw. św. Faustyny Kowalskiej. Jest to miejsce związane z kultem patronki Łodzi.
We wnętrzu świątyni i przed nią zgromadziły się tłumy wiernych, którzy odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Do zgromadzonych przemówił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, który przypomniał, że w niedzielny poranek wierni zmierzający do katedry napotkali widok, którego nie przewidział nikt z organizatorów uroczystości ku czci papieża.
Marsz papieski w Zakopanem z udziałem kard. Dziwisza
Jan Paweł II przestrzegał: Tę wolność trzeba dobrze zagospodarować. My staramy się to czynić, ale są siły, które chcą to zniszczyć. Rozbroić naród polski z dobra, które jest w tym narodzie – powiedział kard. Stanisław Dziwisz rozpoczynając w Zakopanem marsz w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II.
Jan Paweł II, najwybitniejszy z rodu Polaków, święty papież, który przeprowadził nie tylko naród polski, ale wiele narodów poprzez +Morze Czerwone+ z niewoli do wolności, ale mówił i przestrzegał: tę wolność trzeba dobrze zagospodarować. My staramy się to czynić, ale są siły, które chcą to zniszczyć. Rozbroić naród polski z dobra, które drzemie i jest w tym narodzie
— mówił kard. Dziwisz w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach.
W marszu, a zarazem Drodze Krzyżowej, uczestniczyło według szacunków policji około 1,5 tys. osób. Pośród wiernych był m.in. marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Wielu uczestników niosło ze sobą flagi Watykanu. Dziesięciometrową żółto-białą flagę niesiono także na czele pochodu.
Dobro zaczyna zwyciężać wysiłkami świeckich. Jako duchowieństwo bardzo się ucieszyliśmy z wypowiedzi pana premiera, pana prezydenta i innych przedstawicieli naszych władz. Kościół nie został samotny w tej walce o dobro, o przyszłość narodu. Dla mnie ten kościół to wielkie wspomnienie obecności Ojca Świętego w Zakopanem
— mówił kardynał.
Hierarcha przypomniał, że Jan Paweł II konsekrował sanktuarium na Krzeptówkach jako wotum za ocalenie jego życia. Kardynał wspominał także moment zamachu na Placu Świętego Piotra.
Byłem na tym samochodzie, w momencie kiedy Jan Paweł II został postrzelony. Trzymałem go w moich rękach, tracącego siły minuta po minucie. (…) Nie było czasu na rozmyślanie. Decyzja - natychmiast do szpitala. Byłem w karetce razem z Ojcem Świętym. On się modlił, kiedy jeszcze miał świadomość, którą powoli tracił. Nie pytał, kto zrobił ten zamach na niego, kto go chciał zabić. Wydawało się, że jest szczęśliwy, że może cierpieć z Chrystusem za kościół, za sprawy społeczne
— wspominał kardynał Dziwisz.
Były osobisty sekretarz papieża przypomniał także, jak w rzymskiej poliklinice Gemelli przyszedł do niego lekarz i powiedział, że Ojcu Świętemu trzeba udzielić sakrament namaszczenia, ponieważ jego serce ledwie bije, a ciśnienie spada. „Ta walka o jego życie trwała wiele godzin” – wspomniał kard. Dziwisz.
Dzisiaj, wyruszając na Drogę Krzyżową wspominamy też fakt uratowania przez Opatrzność Bożą Jana Pawła II, bo był potrzebny. Potrzebny Kościołowi. Potrzebny był naszej ojczyźnie. Pamiętamy przecież jego pierwszy przyjazd do Polski. Wtedy się modlił w Warszawie i powiedział: +Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi - tej ziemi+ - polskiej ziemi. To była głęboka modlitwa. Nawet krzyk do Pana Boga: wybaw tę ziemię spod jarzma komunistycznego
— mówił kard. Dziwisz.
Marsz Tatrzański w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II wyruszył o godz. 15. z sanktuarium na Krzeptówkach. Wierni przeszli m.in. przez Krupówki do kościoła p.w. Św. Krzyża.
Marsz papieski w Szczecinie
Marsz papieski przeszedł także ulicami Szczecina. Wydarzenie rozpoczęło się Msza świętą w kościele Najświętszego serca Pana Jezusa. Po Eucharystii uczestnicy pod pomnik na Jasnych Błoniach.
Marsz papieski w Gdańsku
Marsz papieski we Wrocławiu
Ponad pięć tysięcy wrocławian przeszło w niedzielę w marszu upamiętniającym papieża Jana Pawła II - podali organizatorzy. Uczestnicy wydarzenia nieśli flagi oraz portrety papieża, skandowali hasła i odmawiali modlitwy.
Niedzielny Marsz Papieski we Wrocławiu poprzedziła msza święta celebrowana w Kościele Garnizonowym - Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety przez metropolitę wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego.
Po nabożeństwie spod bazyliki marsz ruszył przez wrocławski rynek i staromiejskie ulice na pl. Katedralny pod katedrę pw. św. Jana Chrzciciela. Jak podali organizatorzy, w marszu uczestniczyło ponad pięć tysięcy osób.
Uczestnicy marszu nieśli flagi w barwach narodowych Polski oraz biało-żółte papieskie. Wiele osób miało też ze sobą portrety Jana Pawła II. Skandowali różne hasła, m.in. „Nie ma lepszego od Jana Pawła II”, „Wrocław murem za papieżem”, „Rodzina narodowym skarbem”. Odmawiali również modlitwy oraz słuchali z megafonów nagranych wystąpień Jana Pawła II.
Marsz papieski w Lublinie
Marsz papieski przeszedł również ulicami Lublina. Uczestniczyli w nim m.in. minister edukacji prof. Przemysław Czarnek i poseł Sylwester Tułajew.
Marsz papieski w Krakowie
O 13:15 z krakowskiej Bazyliki pw. św. Floriana wyruszył Marsz w obronie św. Jana Pawła II.
Po dotarciu na Franciszkańską 3, Patryk Jaki powiedział do zgromadzonych, że dla Jana Pawła II ważna była prawda.
Jestem przekonany, że jak Ojciec Święty Jan Paweł II Wielki patrzy z góry, to jest z państwa dumny. Nie dlatego, że stajecie w jego obronie, ale że stajecie w obronie tego, co było dla niego najważniejsze. W obronie wartości
— wskazał europoseł.
Dla JPII bardzo ważna była prawda. Tak jak on w czasach komunizmu obserwował procesy sądowe, które nie miały nic wspólnego ze sprawiedliwością, dokładnie taki sam proces przeprowadziła dziś wiadomo która stacja wobec niego samego
— dodał Jaki.
Marsze papieskie w polskich miastach
W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia i nagrania wideo z marszy papieskich, które odbywają się w wielu polskich miastach.
Narodowy Marsz Papieski w Warszawie
Narodowy Marsz Papieski w Warszawie rozpoczął się na Rondzie Dmowskiego wspólnym odmówieniem modlitwy różańcowej. Kilka tysięcy osób z flagami polskimi i watykańskimi, transparentami, wizerunkami Jana Pawła II ruszyło w stronę warszawskiej archikatedry.
Na Rondzie Dmowskiego odmówiono chwalebną część Różańca. Modlitwę poprowadził ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych, który na początku Marszu pobłogosławił zebranych i wygłosił krótkie przemówienie.
Przychodzimy może trochę zawstydzeni, że nasza duchowa wrażliwość na twoje nauczanie nieco ostygła, ale dziś przychodzimy znów cię słuchać
— mówił ks. Trzaska, po czym przytoczył słowa Jana Pawła II z Westerplatte.
Następnie przeplecione odtwarzanymi fragmentami przemówień i homilii Jana Pawła II pieśni religijne wykonał Jacek Kowalski. Po godzinie 11.15, po wspólnym odśpiewaniu „Bogurodzicy”, Marsz wyruszył z Ronda Dmowskiego ulicą Marszałkowską. Odśpiewano także m.in. „Rotę”. Według wstępnych szacunków organizatorów, wydarzenie zgromadziło kilka tysięcy osób.
Wstańmy i chodźmy, jak mówił Jan Paweł II
— tymi słowami Małgorzata Żaryn, przewodnicząca zgromadzenia i pomysłodawca Marszu, rozpoczęła wydarzenie.
Uczestnicy marszu, którzy wyruszyli z Ronda Dmowskiego, ulicami Marszałkowską, Królewską, przez Plac Piłsudskiego, dotarli na plac Zamkowy ok. godz. 12.30. Na ustawionej przed Zamkiem Królewskim scenie młodzi ludzie w różnym wieku złożyli przyrzeczenie. Przyrzekali, że będą kontynuować dzieło Jana Pawła II i nigdy od niego nie odstąpią. Specjalnie dla uczestników, wokalista jazzowy Marek Bałata zaśpiewał Te Deum. Organizatorzy poinformowali o zakończeniu marszu.
Część uczestników udała się do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na mszę świętą, którą odprawia abp. Józef Michalik.
Dla tych, którzy pozostali na placu Zamkowym, ustawiono telebim przed Zamkiem Królewskim i drugi przy kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Na telebimach transmitowana jest msza święta z bazyliki archikatedralnej.
Wśród uczestników marszu byli m.in. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, sędzia TK Stanisław Piotrowicz, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wiceszef klubu parlamentarnego PiS Marek Suski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Uczestnicy Narodowego Marszu Papieskiego w Warszawie tuż przed godziną 11:00 gromadzili się na Rondzie Dmowskiego. Wielu z nich ma ze sobą wizerunki Jana Pawła II oraz flagi - polskie i papieskie.
Jak będzie wyglądał marsz w Warszawie?
Współorganizatorka stołecznego marszu Barbara Konarska opowiedziała na antenie TVP Info, jak będzie wyglądał warszawski marsz papieski.
Zaproszenie na marsz w Szczecinie
Zaproszenie na marsz we Włocławku, Stalowej Woli i Opolu
Marsze papieskie w polskich miastach
W Warszawie marsz papieski rozpocznie się o godzinie 11.00 na Rondzie Dmowskiego. Uczestnicy przejdą ulicami: Marszałkowską, Królewską i Krakowskim Przedmieściem do archikatedry świętego Jana na Starym Mieście, gdzie o 12.30 rozpocznie się Msza święta.
W Krakowie marsz rozpocznie się o 12:15 Mszą św. w Bazylice pw. św. Floriana. Uczestnicy wyruszą spod świątyni o 13:15.
W Lublinie zbiórka przed marszem rozpocznie się o godzinie 14.00 przy kościele Świętej Rodziny, pod krzyżem papieskim. Pochód zakończy się w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego imienia Jana Pawła II. Tam o godzinie 15.30 sprawowana będzie Msza święta.
W Opolu marsz rozpocznie się o godzinie 12.00 od Mszy świętej w kościele franciszkanów. Po niej pochód wyruszy w kierunku placu Wolności.
W Szczecinie marsz rozpocznie się o 15.00 Mszą świętą w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Marsze są oddolną inicjatywą.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/TT/FB/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/640916-relacja-ulicami-wielu-miast-przeszly-marsze-papieskie