W niedzielę będzie pochmurno i z opadami śniegu, który przy niskich temperaturach może utrzymać się przez najbliższe kilka dni. Jak powiedział PAP Michał Ogrodnik z IMGW-PIB, po opadach śniegu na początku tygodnia czeka nas mróz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez intensywnymi opadami śniegu we wschodniej Polsce. Dodatkowo synoptycy ostrzegają przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi w północno-wschodniej części kraju.
Zawieje i zamiecie. Ostrzeżenie 1 i 2 stopnia
IMGW wydał ostrzeżenie 2 stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w niedzielę w południowych i środkowych powiatach województwa lubelskiego, woj. podkarpackiego i wschodniej części woj. małopolskiego. W tych miejscach synoptycy prognozują opady powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 20-30 cm, a na obszarach powyżej 600 m n.p.m o 40 cm. Ostrzeżenie obowiązuje do niedzieli do około godz. 14.
Dla pozostałej wschodniej części kraju IMGW wydał ostrzeżenie 1 stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Alert obowiązuje w woj. małopolskim, podlaskim, wschodniej części woj. mazowieckiego, wschodnich powiatów województwa warmińsko-mazurskiego oraz północnej części woj. lubelskiego. Prognozowane są tam opady powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 cm, a miejscami o 20 cm. Alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują do niedzieli do ok. godz. 22.
IMGW dodatkowo ostrzega w woj. podlaskim, wschodniej części woj. mazowieckiego i północnej woj. lubelskiego przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Według prognoz zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane będą opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości do 30 km/h, w porywach do 55 km/h, z północnego-wschodu i północy. Ostrzeżenie przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi obowiązuje do godz. 18 w niedzielę.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydawane są w momencie kiedy w ciągu 12 godzin przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 10-15 cm lub od 15 do 20 cm w 24 godziny. Natomiast jeśli przyrost pokrywy śnieżnej jest od 20 do 30 cm w ciągu 24 godzin na wysokości do 600 m.n.p.m lub od 20 do 50 cm na obszarach powyżej 600 m.n.p.m. to wtedy jest to ostrzeżenie drugiego stopnia. Jest jeszcze ostrzeżenie trzeciego stopnia wydawane jeżeli w 24 godziny przyrost pokrywy śnieżnej na obszarze poniżej 600 m.n.p.m. wyniesie powyżej 30 cm lub na obszarze powyżej 600 m.n.p.m powyżej 50 cm.
Śnieg i mróz - winna Brygida
W niedzielę będzie pochmurno i z opadami śniegu, który przy niskich temperaturach może utrzymać się przez najbliższe kilka dni. Jak powiedział PAP Michał Ogrodnik z IMGW-PIB, po opadach śniegu na początku tygodnia czeka nas mróz.
Za sprawą niżu Brygida w niedzielę na wschodniej połowie kraju nadal będzie padał śnieg, jednak będą to już słabsze opady niż minionej nocy.
W niedzielę zachmurzenie będzie duże, większe przejaśnienia możliwe są tylko na zachodzie. W dalszym ciągu będzie padał śnieg. We wschodniej połowie kraju - od Podlasia, przez Mazowsze po Podkarpacie i Małopolskę miejscami może spaść od 8 do 12 cm śniegu. Im dalej na zachód, tym opady będą słabsze. Temperatura maksymalna wyniesie około minus 4 stopni Celsjusza w kotlinach Karpat i na północnym wschodzie, minus jeden w centrum, do około zera na krańcach zachodnich. Nad morzem prognozujemy do około 3 stopni na plusie. Na wschodzie wiatr może być porywisty, co w połączeniu z opadami może wywoływać zawieje i zamiecie śnieżne
— powiedział Michał Ogrodnik.
W nocy zachmurzenie duże, z niewielkimi przejaśnienia tylko na Pomorzu. Opady śniegu zdecydowanie słabsze, na ogół nie przekraczające 5-6 cm, jedynie na Pomorzu może być więcej – do około 10 cm. Temperatura od minus 8 stopni w kotlinach Karpat, minus 6 na wschodzie, minus 4 w centrum, minus 3 na zachodzie. Jedynie nad morzem, w strefie brzegowej termometry wskażą około jeden stopień powyżej zera. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty. Najsilniejsze podmuchy są spodziewane na wschodzie i na północy kraju, gdzie wiatr wiejący z prędkością do 45 km/h może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
Według przewidywań meteorologów IMGW-PIB, po śnieżnym początku tygodnia, do Polski może nadejść fala mroźnego powietrza, za sprawą którego temperatury w nocy mogą spadać do poziomu minus 10-15 stopni Celsjusza, zwłaszcza w górach i na wschodzie kraju.
mam/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/625783-ostrzezenie-imgw-nadchodza-opady-sniegu-i-mroz