W czwartek w całym kraju odbywają się uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Centralne obchody rozpoczną w południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie; wcześniej w Belwederze prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie. Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości.
CZYTAJ TAKŻE:
MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI 2021
Pod hasłem „Niepodległość nie na sprzedaż” po godz. 13 z ronda Dmowskiego ruszył Marsz Niepodległości. Jego uczestnicy przeszli Alejami Jerozolimskimi na błonia Stadionu Narodowego. To największe zgromadzenie organizowane w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Cichanouska składa życzenia Polakom: „stoi w obronie swoich granic”
W rocznicę wznowienia Niepodległości składam najlepsze życzenia narodowi polskiemu. Polska stoi w obronie swoich granic, prawa, wartości wolnego świata przed atakiem ze strony reżimu w Mińsku. Nasze narody łączy wiele, i wolna demokratyczna Białoruś będzie dla Polski dobrym sąsiadem
— napisała na Twitterze liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Wiceszef MSZ złożył życzenia Polakom za granicą
Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk z okazji Dnia Niepodległości złożył życzenia Polakom żyjącym za granicą oraz Polonii. „Życzę, by nasza codzienna praca, niezależnie od miejsca zamieszkania, przyczyniła się do wzmocnienia pozycji i chwały Rzeczypospolitej” - napisał.
Wiceminister SZ zaznaczył podkreślając, że 11 listopada przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, zaznaczył, że ten dzień Polacy na całym świecie obchodzą z wielką dumą.
Niepodległość jest nadrzędną wartością, o którą walczyły całe pokolenia Polaków, a obecnie nam przypadło dbać o nią i stale ją umacniać, bo doskonale znamy jej cenę
— dodał.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzę, by nasza codzienna praca, niezależnie od miejsca zamieszkania, przyczyniła się do wzmocnienia pozycji i chwały Rzeczypospolitej. Niepodległość jest nadrzędną wartością, o którą walczyły całe pokolenia Polaków, a obecnie nam przypadło dbać o nią i stale ją umacniać, bo doskonale znamy jej cenę
— zwrócił się do Polaków za granicą Szynkowski vel Sęk. Życzenia wiceministra zostały opublikowane przez MSZ w czwartek.
Jak aktualna jest sprawa walki o niepodległość i ochrona naszych granic, widzimy najlepiej na naszej wschodniej granicy, która jest również zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego i funkcjonariuszom Straży Granicznej, którzy jej bronią, składamy gorące podziękowania i przekazujemy im płynące z całego świata wyrazy solidarności
— podkreślił.
Wiceszef MSZ zachęcał także do udziału w akcji „Niepodległa do Hymnu” - wspólnego zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w dniu 11 listopada.
Szynkowski vel Sęk odniósł się także do zakończonego niedawno Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który „który przekształcił Warszawę w światową stolicę muzyki, gdy uczczono twórczość naszego genialnego rodaka”.
Również Chopinowi leżała na sercu sprawa odzyskania przez Polskę niepodległości, co znajdowało wyraz nie tylko w jego muzyce, ale również w działaniu. Gdy dawał koncerty w pierwszych salonach Europy, zawsze zwracał uwagę na konieczność przywrócenia niepodległości Polski, zbierał środki na pomoc weteranom powstania listopadowego. Zachęcam wszystkich Państwa do odsłuchania koncertu laureatów konkursu, którzy zaprezentowali fantastyczne umiejętności artystyczne i przenikliwą wrażliwość interpretacyjną muzyki Chopina
— zwrócił się do Polaków poza krajem wiceszef MSZ.
Raz jeszcze składam Państwu najserdeczniejsze życzenia pogody ducha i sukcesów w dniu Święta Niepodległości
— napisał wiceminister.
Święto Niepodległości na Jasnej Górze pod znakiem modlitwy za ojczyznę
Pod znakiem szczególnej modlitw za ojczyznę upływa Narodowe Święto Niepodległości na Jasnej Górze. Częstochowskie sanktuarium było natchnieniem dla nadziei Polaków w chwilach zmagań o wolność – podkreślają jasnogórscy paulini.
Przed południem w duchowej łączności z Polonią odprawiona została msza w Kaplicy Matki Bożej. W południe pielgrzymi zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego - w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Po południu w sanktuarium celebrowana była codzienna msza za Polskę, sprawowana tu od 1981 r.
Jak przypomina biuro prasowe sanktuarium, Jasna Góra już 4 listopada 1918 r. jako jedno z pierwszych miejsc w kraju cieszyła się odzyskaną wolnością, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 11 listopada. Do sanktuarium na rozkaz gen. Tadeusza Rozwadowskiego weszli wtedy polscy żołnierze pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego, a w Kaplicy Matki Bożej odprawiono dziękczynne nabożeństwo za wolną Polskę. Kroniki donoszą, że przeor klasztoru o. Piotr Markiewicz witał żołnierzy w bramach jasnogórskiej twierdzy jak niegdyś witano królów.
Jasna Góra była natchnieniem dla nadziei Polaków w chwilach zmagań o wolność, z wydawanych tu przed powstaniem styczniowym modlitewników Polacy z zaborów uczyli się ojczystego języka, a pielgrzymi czerpali ducha, że „jeszcze Polska nie zginęła”
— zaznaczyli przedstawiciele Biura Prasowego Jasnej Góry. Jasnogórscy paulini apelują o modlitwę za wszystkich tych, którzy walczyli o niepodległość oraz pomordowanych w wojnach. W Kaplicy Pamięci Narodu zgromadzone są tablice pamięci i urny z ziemią z pól bitewnych XIX i XX w., powstań, obozów koncentracyjnych i Katynia.
Jasna Góra zawsze była miejscem, gdzie Polacy: królowie, hetmani, rycerstwo, żołnierze i prosty lud, przybywali, by czerpać natchnienie do naprawy Rzeczypospolitej, siłę do wytrwania w cierpieniu i moc do przezwyciężania różnych trudności. Rola Jasnej Góry umocniła się w czasie niewoli. Gdy Polaków z jednej strony germanizowano, z drugiej, rusyfikowano, Jasna Góra była miejscem ucieczki. Przybywali tu Polacy ze wszystkich trzech zaborów. Modlili się i śpiewali w języku polskim. Tu formowała się jedność narodu
— zaznaczyły służby prasowe sanktuarium.
Prezydent odznaczył 17 osób, w tym cztery Orderem Orła Białego
Działaczka podziemnej Solidarności, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych Joanna Duda-Gwiazda, działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan Solidarności ks. Stanisław Małkowski, poeta Leszek Długosz oraz poeta i wydawca Jan Polkowski - zostali odznaczeni w czwartek Orderem Orła Białego.
CZYTAJ WIĘCEJ: Joanna Duda-Gwiazda, Leszek Długosz, Jan Polkowski oraz ks. Stanisław Małkowski odznaczeni Orderem Orła Białego. Prezydent: To zaszczyt
UKRAINA - polska społeczność Kijowa świętowała Dzień Niepodległości
Polscy dyplomaci i przedstawiciele polskiej społeczności Kijowa odwiedzili w czwartek z okazji Dnia Niepodległości polskie miejsca pamięci w ukraińskiej stolicy. Kwiaty złożono w Bykowni, na cmentarzu Bajkowa i w Twierdzy Kijowskiej, gdzie więzieni byli powstańcy styczniowi.
Obchody Narodowego Dnia Niepodległości Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki rozpoczął od złożenia kwiatów w podkijowskiej Bykowni, gdzie w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej, a także na kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego z roku 1920 na cmentarzu Bajkowa.
Polscy dyplomaci, przedstawiciele attachatu wojskowego i polskiej społeczności złożyli również wiązanki na terenie Twierdzy Kijowskiej, gdzie więzieni byli uczestnicy powstania styczniowego. Na miejscu, przed Krzyżem Powstańców Styczniowych, odśpiewano hymn państwowy i odmówiono modlitwę.
„Mazurek Dąbrowskiego” na Rossie
Wspólne odśpiewanie hymnów Polski i Litwy na Cmentarzu na Rossie przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym obok matki marszałka spoczywa jego serce, rozpoczęły się w czwartek w południe wileńskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski.
Śpiewając dziś Hymn Polski, łączyliśmy się w myślach z naszymi rodakami w Polsce i w wielu innych krajach świata na kilku kontynentach, wspólnie biorąc udział w akcji „Niepodległa do Hymnu”
— powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska, zwracając się licznie zebranych.
Na Rossę przybyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej, funkcjonariusze polskiej straży granicznej i polscy policjanci, którzy obecnie wspomagają ochronę granicy litewsko-białoruskiej, przedstawiciele polskich organizacji społecznych, polscy kombatanci, harcerze, młodzież szkolna oraz turyści z Polski.
Ambasador Doroszewska wskazała, że tradycyjnie „podczas obchodów świąt narodowych na Rossie śpiewamy także państwowy hymn Litwy”.
Obydwa nasze kraje, Polska i Litwa, związane są mocnymi więzami przyjaźni i współpracy
— podkreśliła ambasador, przypominając, że „w ostatnich dniach Polska i Litwa przeżywają trudne momenty – bezprecedensowy atak hybrydowy na nasze granice”.
Polska i Litwa udzielają sobie nawzajem wsparcia, razem też komunikujemy się z naszymi najważniejszymi partnerami – władzami Unii Europejskiej i NATO. Jestem pewna, że razem przetrwamy te trudne chwile
— oświadczyła Doroszewska.
Życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski w czwartek przekazali prezydent Litwy Gitanas Nauseda oraz premier i przewodnicząca Sejmu, Ingrida Szymonyte i Viktoria Czmilyte-Nielsen.
KRAKÓW - Tłumy na uroczystościach z okazji Święta Niepodległości
Tłumy – rodziny z dziećmi, także cudzoziemcy – wzięły w czwartek w Krakowie udział w głównych uroczystościach z okazji Święta Niepodległości na placu Matejki. Wzdłuż pobliskiej ulicy Basztowej odbyła się defilada Wojska Polskiego i pokaz pojazdów służb mundurowych.
W stolicy Małopolski centralne uroczystości z okazji 11 listopada zorganizowano tradycyjnie na pl. Matejki. Tu w południe odegrano hymn państwowy, następnie nastąpiły zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, apel pamięci, oddano salwę honorową. Wieńce złożono przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Potem wzdłuż pobliskiej ulicy Basztowej przeszła defilada Wojska Polskiego i odbył się pokaz pojazdów służb mundurowych. W uroczystościach tych uczestniczyły tłumy - rodziny z dziećmi, także cudzoziemcy. Na Rynku Głównym zaś od południa mieszkańcy śpiewali pieśni patriotyczne.
Podczas uroczystości na pl. Matejki wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego.
Europosłowie PiS odśpiewali w Brukseli hymn Polski
Eurodeputowani PiS, którzy przebywają w czwartek Brukseli w związku z sesją Parlamentu Europejskiego uczcili polskie Narodowe Święto Niepodległości odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przed siedzibą PE.
Europosłowie złożyli również kwiaty pod umieszczoną przy Parlamencie tablicą upamiętniającą „Solidarność” i polską walkę o wolność.
Piękne i oryginalne wykonanie hymnu polskiego przez Żonę ambasadora Estonii
Piękne i oryginalne wykonanie hymnu polskiego przez Żonę ambasadora Estonii w Polsce wraz z życzeniami z okazji Święta Niepodległości
— napisał na Twitterze wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, udostępniając nagranie estońskiego ambasadora.
TO TRZEBA ZOBACZYĆ!
Para prezydencka i marszałek Senatu złożyli kwiaty przed pomnikiem Piłsudskiego
Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki złożyli w czwartek kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, na placu jego imienia w Warszawie.
„Nikt nam jej nie dał w prezencie”
Po 123 latach niewoli, Polska odzyskała upragnioną wolność. Nikt nam jej nie dał w prezencie, wywalczyliśmy ją sami. Okupiona krwią i cierpieniem wielu pokoleń niepodległość, wymaga od nas szacunku wobec wszystkich, którym ją zawdzięczamy. Niech żyje Polska! Chwała Bohaterom!
— napisała na TWitterze marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
„Dziękujemy za obecność!”
Chwila Pary Prezydenckiej z kombatantem Kazimierzem Klimczakiem, najstarszym żyjącym Powstańcem Warszawskim.
Prezydent złożył wieniec od Narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza
Prezydent: „Przyszedł taki czas, że trzeba bronić ojczyzny, trzeba strzec jej granic”
Dziękuję Panu Bogu za Polskę, za to, że od przeszło 30 lat możemy radować się niepodległością, naszym państwem, w którym sami się rządzimy, samy decydujemy o sobie. Dziękuję Bogu, dziękuję tym, którzy przez pokolenia o tę wolną, suwerenna, niepodległą Polskę walczyli. Dziękuje wam wszyscy, moi drodzy rodacy, którzy świętujecie rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
– podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Dziękuję za las biało-czerwonych flag. Nawiązując do słów marszałka Piłsudskiego, naród, który nie pamięta o ważnych momentach swojej historii, bez szacunku dla ważnych dla siebie symboli, jest tylko zbiorowiskiem ludzi czasowo przebywającym na danym terytorium. Jesteśmy narodem, który mieszka tutaj od przeszło 1050 lat, mając własną państwowość, ukształtowaną wybudowaną na pniu tradycji chrześcijańskiej, od czasu, kiedy przyjęliśmy chrzest, kiedy nasi władcy zdeklarowali, że będziemy częścią Europy chrześcijańskiej, nowoczesnej i nowożytnej. Europy opartej na wartościach chrześcijańskich, stanowiących fundament także naszej tradycji i kultury
– wskazał prezydent.
Dziękuję, że jesteście. Bo różnie w naszej historii bywało, bardzo często zmierzano do tego, by nasz naród zniszczyć. Nigdy się to nie udało, chociaż wiemy doskonale, że czasy w historii, kiedy byliśmy europejska potęgą są dawne i nie były długie. Ale zawsze trwaliśmy tutaj, trwaliśmy przy naszej tradycji, wierze, kulturze, budowanej nawet wtedy, kiedy trzeba było za to płacić krwią, śmiercią, wywózką na daleką Syberię. Zawsze tu byliśmy i jesteśmy. Nie zniszczyło nas nic. Nie zniszczyły nas wojny, zabory
– mówił prezydent Duda.
Te dwie zapalone świece, po przeszło 100 latach odzyskania przez Polskę niepodległości, symbolizują to, skąd to odzyskanie niepodległości było. Tamta świeca, ofiarowana polskim biskupom przez Ojca Świętego z życzeniem, by zapłonęła w wolnej Polsce, oznacza siłę naszej tradycji opartej na wierze chrześcijańskiej, siłę naszej kultury. To ona, niesiona przez pokolenia, pozwoliła trwać naszemu narodowi w najgorszych momentach. Pozwoliła przetrwać
– podkreślił prezydent.
Co znaczy znicz złożony przez młode pokolenia dzisiaj? Znaczy, że w tamtym monecie, 11.11 1918 roku, odzyskaliśmy wolność dzięki krwi żołnierza, także tego nieznanego, który bez wieści zaginął gdzieś w boju. (…) Wolność zawdzięczamy sobie sami. To było także męstwo, nieustępliwość, głęboka wiara w to, że Polska wróci na mapę, że niepodległość odzyskamy. (…) To za tą niepodległość walczyli wszyscy w 1920 roku, odpierając bolszewików pod Warszawą
– dodał prezydent.
Przyszedł taki czas, że trzeba bronić ojczyzny, trzeba strzec jej granic, robić to w bardzo niewdzięcznej sytuacji, do czego zmusiły nas hybrydowe działania przeciwko Polsce i UE. Dziękuję wam, że jesteście, funkcjonariusze SG, żołnierze, policjanci. Dziękuję wszystkim, którzy strzegą bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa UE, realizują czynnie nasze zobowiązania, pokazują, że jesteśmy poważnym państwem, poważnym narodem, który rozumie, co to znaczy wolność, solidność i solidarność. Przyszedł dziś do mnie szef Sztabu Generalnego, powiedział, że był wczoraj wśród żołnierzy na granicy i powiedział im: Słuchajcie, bądźcie pewni, że jutro w południe nasze serca i myśli będą z wami. Tak, nasze myśli i serca były, są i będą z wami, żołnierze stojący na straży bezpieczeństwa naszego i naszej ojczyzny. Jesteśmy z wami i jesteśmy zawsze za wami. (…) Niech żyje Polska, niech Pan Bóg ma naszą ojczyznę w opiece
– powiedział prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda w Święto Niepodległości: „Przyszedł taki czas, że trzeba bronić ojczyzny, strzec jej granic”
Uroczystości na Placu Piłsudskiego
Na Placu Piłsudskiego rozpoczynają się centralne obchody Święta Niepodległości. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta odprawa wart, w której uczestniczyć będą m.in. prezydent, marszałkowie: Sejmu i Senatu, premier, prezes PiS oraz przedstawiciele opozycji. Spodziewane są wystąpienia: głowy państwa i szefa MON; oddany zostanie też salut narodowy z 21 salw armatnich. W trakcie uroczystości zaplanowano ponadto złożenie wieńców, m.in. przez najważniejsze osoby w państwie. Po uroczystościach, o godz. 14 w Pałacu Prezydenckim, prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe.
Europosłowie PiS odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego w Brukseli
Uroczysta Msza św. w katedrze na Wawelu
W katedrze na Wawelu odprawiona została Msza św. w ramach obchodów Święta Niepodległości.
Bix Aliu: Wszystkiego najlepszego, Polsko!
W Dniu Niepodległości, w imieniu Stanów Zjednoczonych i własnym, życzę Wam dalszego rozwoju, rosnącego dobrobytu i pokoju. Wszystkiego najlepszego, Polsko!
— napisał na Twitterze chargé d’affaires USA w Polsce Bix Aliu.
Szczególna modlitwa za Ojczyznę na Jasnej Górze
W Narodowe Święto Niepodległości na Jasnej Górze trwa szczególna modlitwa za Ojczyznę. W południe i tu zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego, a to w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Msza św. w duchowej łączności z Polonią świata odprawiona zostanie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. Transmitowana będzie przez polską stację telewizyjną - EWTN. O godz. 15.30 celebrowana będzie codzienna Msza za Polskę sprawowana tu od 1981 r.
Trzaskowski złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył w czwartek kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Apeluję, abyśmy wszyscy uczcili Święto Niepodległości z szacunkiem dla innych, miasta, wartości, o które walczyli bohaterowie, i przede wszystkim godnie - podkreślił.
Pokazy mundurów i sprzętu wojskowego
Premier i prezes PiS złożyli kwiaty przez pomnikami Ojców Niepodległości
Msza św. za ojczyznę
W 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy.
Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz a koncelebrują ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz oraz biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. W liturgii uczestniczą m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, przedstawiciele władz państwowych i służb mundurowych.
Zostanie też odmówiony „Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej”. Po raz piąty zapłonie również Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Świecę zapali prezydent Andrzej Duda.
Pierwsza Dama odwiedziła warszawskich kombatantów
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda wspólnie z przedstawicielami Fundacji Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich odwiedziła warszawskich kombatantów - poinformowała na FB Kancelaria Prezydenta RP (KPRP).
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości Małżonka Prezydenta wspólnie z przedstawicielami Fundacji Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich odwiedziła warszawskich Kombatantów, którzy prócz biało-czerwonych flag otrzymali kotyliony przygotowane wczoraj w Pałacu Prezydenckim przez uczennice Szkoły Podstawowej Strumienie w Józefowie
— czytamy na FB KPRP.
Dla nas to wielki zaszczyt, że możemy dzień przed 103. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości podzielić się z Panią Prezydentową historią naszej rodziny. Patriotyzm był w nas zakorzeniony
— powiedział jeden z bohaterów podczas środowego spotkania.
Marszałek Sejmu upamiętniła osoby ważne dla niepodległości
Myśli i serca Polaków są z tymi, którzy bronią granic naszej ojczyzny
Myśli i serca milionów Polaków są dzisiaj z tymi, którym Święto Niepodległości upływa pod znakiem ofiarnej służby dla Polski, z żołnierzami, funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji, którzy bronią granic naszej Ojczyzny. Niech poczują nasze wsparcie i solidarność!
— napisał w czwartek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na Facebooku.
W swoim wpisie dodał, że wolność wymaga obrony suwerenności kraju.
Jesteśmy spadkobiercami wysiłków Ojców Niepodległości. Wolność, o którą walczyli nasi przodkowie, jest darem, który zobowiązuje do codziennego zaangażowania, nas i przyszłych pokoleń. Wymaga odpowiedzialności, stanowczego przeciwstawiania się wszelkim zakusom na wolność i suwerenność naszej Ojczyzny
— napisał Jacek Sasin.
Prezes PiS upamiętnił osoby zasłużone dla Polski
Marszałek Senatu złożył wieńce pod pomnikami Ojców Niepodległości
W 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości marszałek Senatu Tomasz Grodzki złożył w czwartek wieńce pod pomnikami Ojców Niepodległości - Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Prezydent wręczył nominacje generalskie
11 listopada to wyjątkowa data, jedno z najważniejszych, symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich w Belwederze.
Prezydent podkreślił, że 11 listopada „to w każdym roku wyjątkowa data”.
Od tamtego pamiętnego 1918 roku, kiedy przyjmujemy, że Polska odzyskała niepodległość przez przekazanie zwierzchnictwa nad wojskiem brygadierowi wtedy jeszcze, Józefowi Piłsudskiemu, późniejszemu Marszałkowi Rzeczypospolitej, to święto było ważne i było obchodzone zawsze, nawet wtedy, gdy nie wolno było go obchodzić przez wiele lat
— powiedział Andrzej Duda.
Zaznaczył, że dziś jest ono oficjalnie w kalendarzu „jednym z najważniejszych, symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci”.
Śmiało można powiedzieć, że tamci zwycięzcy, którzy nie tylko odzyskali dla nas wszystkich Rzeczpospolitą, ale którzy także potrafili ją w trudnych momentach obronić, do dziś są wzorcem dla wszystkich polskich żołnierzy, dla polskich funkcjonariuszy i nie waham się powiedzieć - dla wszystkich Polaków
— podkreślił.
W tym roku Andrzej Duda postanowił awansować pięciu oficerów wojska, w tym dowódcę WOT, oraz czterech oficerów Straży Granicznej.
Na stopień generała broni został mianowany dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła. Na pierwszy generalski stopień - generała brygady Wojska Polskiego - mianowani zostali czterej pułkownicy: Dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie Roman Łytkowski, Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie płk pil. Grzegorz Ślusarz; zastępca dowódcy dywizji-szef sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej płk Wojciech Ziółkowski oraz dowódca Garnizonu Warszawa płk Tomasz Dominikowski.
Na stopień generała brygady Straży Granicznej zostali mianowani: komendant Śląskiego Oddziału SG płk SG Adam Jopek, komendant Karpackiego Oddziału SG płk SG Stanisław Laciuga, komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG płk SG Andrzej Popko i komendant Podlaskiego Oddziału SG płk SG Andrzej Jakubaszek.
Ponadto postanowieniem prezydenta RP - za wybitne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, za osiągnięcia w działalności organizacyjnej odznaczeni zostali: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - gen. dywizji Andrzej Marek Laudowicz; Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - gen. broni Tomasz Krzysztof Piotrowski.
Życzenia dla Polski
Polacy nadal mogą liczyć na zaangażowanie Węgier na rzecz osiągania wspólnych celów – oznajmił premier Węgier Viktor Orban w czwartkowym liście do premiera Mateusza Morawieckiego z okazji Święta Niepodległości. Życzenia złożył także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Najlepsze życzenia dla Polaków oraz mojego kolegi i przyjaciela Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości Polski!
— napisał na Twitterze Zełenski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Z całego świata płyną życzenia dla Polski. Orban: Polacy mogą liczyć na zaangażowanie Węgier na rzecz osiągania wspólnych celów
Dzień szacunku dla munduru
Resort obrony organizuje Święto Niepodległości 11 listopada pod hasłem „Dzień szacunku dla munduru”; akcja ma zasięg ogólnopolski - 103 lata po odzyskaniu niepodległości w 103 jednostkach wojskowych w całym kraju żołnierze będą opowiadać o tradycjach polskiego munduru.
CZYTAJ WIĘCEJ: Cenna inicjatywa MON! „Dzień szacunku dla munduru”. W całym kraju żołnierze będą opowiadać o tradycjach polskiego munduru
Prezydent oddał hołd Ojcom Niepodległości
Prezydent Andrzej Duda w czwartek w dniu Narodowego Święta Niepodległości oddał hołd Ojcom Niepodległości.
Dbajmy o to, aby budować silną, sprawiedliwą Rzeczpospolitą
103 lata temu, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość
— napisał na Twitterze w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Wezwał też do budowy silnej Rzeczypospolitej.
Świętujmy ten dzień, pamiętając wysiłki naszych przodków i dbajmy o to, by budować silną, sprawiedliwą Rzeczpospolitą, której już nigdy nie zagrozi utrata suwerenności
— napisał Zbigniew Ziobro.
Listopad przyniósł odrodzenie się polskiej dyplomacji
Listopad 1918 roku przyniósł także odrodzenie się polskiej dyplomacji. 16 listopada 1918 r. wysłano pierwszą depeszę dyplomatyczną, w której Tymczasowy Naczelnik Państwa notyfikował powstanie niepodległego i suwerennego Państwa Polskiego. Ten dzień uznaje się za początek odrodzenia polskiej dyplomacji po okresie zaborów
— napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Dodał w swoim wpisie, że obecnie polska dyplomacja jest równie potrzebna, co wtedy.
Dziś – sto trzy lata po tamtych wydarzeniach polska dyplomacja jest równie mocno potrzebna. Służymy Rzeczypospolitej!
— napisał Zbigniew Rau.
Odznaczenia, wystawy, wykłady i koncerty w Wielkiej Brytanii
Różne wydarzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości - organizowane przez Ambasadę RP oraz przez Polonię - w Wielkiej Brytanii będą się odbywać od czwartku do niedzieli.
W Ambasadzie RP główne obchody będą miały miejsce w piątek wieczorem. Po przemówieniach, które wygłoszą chargé d’affaires Agnieszka Kowalska i konsul generalny Mateusz Stąsiek, wręczone zostaną odznaczenia.
Krzyżem Zesłańców Sybiru udekorowany zostanie Władysław Popławski, który w czasie II wojny światowej trafił na Syberię, Krzyżem Wolności i Solidarności – Maciej Szmigiel, działacz opozycji demokratycznej z lat 80., Medalem Pro Patria – John Franklin (Mieczysław Frąckiewicz), który kilka dni temu skończył 102 lata i jest ostatnim mieszkającym w Wielkiej Brytanii lotnikiem Polskich Sił Powietrznych, a medalem Bene Merito – poeta i dramatopisarz Edmund Matyjaszek. Uroczystość zostanie zakończona przyjęciem.
Uroczystości i koncerty na Węgrzech z okazji Dnia Niepodległości
Uroczysty koncert Wrocław Baroque Ensemble prezentujący muzykę polskich kompozytorów barokowych będzie w czwartek jednym z wydarzeń poświęconych na Węgrzech obchodom Dnia Niepodległości.
Podczas koncertu w Akademii Muzycznej w Budapeszcie zabrzmią utwory Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Marcina Józefa Żebrowskiego. Organizatorami koncertu są Ambasada RP i Instytut Polski w Budapeszcie.
Również w czwartek polonijne środowiska będą składać wieńce przy tablicy poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz pod jego pomnikiem w Budapeszcie.
Polonia francuska świętuje Dzień Niepodległości
11 listopada Ambasador RP Tomasz Młynarski weźmie udział w centralnych uroczystościach organizowanych przez władze francuskie pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu z okazji rocznicy zakończenia I wojny światowej. Polonia francuska uczestniczy we mszach świętych i recytacjach poezji patriotycznej.
Przedstawiciele wydziału konsularnego oraz ataszatu obrony złożą wraz z przedstawicielami władz lokalnych wieńce na cmentarzu w Auberive w regionie Grand Est, w kwaterze, gdzie spoczywają żołnierze Armii Hallera oraz pod pomnikiem poległych Francuzów.
Na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu, w uroczystościach organizowanych przez stronę francuską, weźmie udział przedstawiciel wydziału konsularnego, który złoży wieniec pod pomnikiem Polaków poległych za Francję. W kościele NMP przy placu Zgody oraz w krypcie kościoła św. Karola de Monceau odbędą się uroczyste msze święte w intencji ojczyzny.
W Domu Kombatanta im. gen. Andersa odbędzie się recytacja poezji patriotycznej oraz koncert na skrzypce i fortepian w wykonaniu Grzegorza Szydło i Jakuba Tokarczyka, jak również koncert recytacyjny w wykonaniu chóru „Piast” pod batutą Brygidy Rucińskiej.
W piątek z okazji Święta Niepodległości planowana jest uroczystość ożywienia płomienia na Grobie Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu. Wieniec złoży tam ambasador Młynarski wraz z osobami towarzyszącymi. Wieczorem ambasada urządza przyjęcie z okazji Święta Niepodległości.
Ambasador RP na Ukrainie odwiedza polskie miejsca pamięci
W Narodowy Dzień Niepodległości Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki złoży kwiaty w podkijowskiej Bykowni, na cmentarzu Bajkowa i w Twierdzy Kijowskiej. Na czwartek zaplanowano też otwarcie dwóch okolicznościowych wystaw.
Ambasador RP w czwartek złoży wieńce w podkijowskiej Bykowni, gdzie w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej.
Dyplomata uda się też na cmentarz Bajkowa - jedną z najstarszych nekropolii ukraińskiej stolicy, na której spoczywają m.in. żołnierze Wojska Polskiego z roku 1920.
Cichocki złoży także kwiaty na terenie Twierdzy Kijowskiej, gdzie więzieni byli uczestnicy powstania styczniowego. Obecnie znajduje się tam krzyż ich pamięci.
Na ten dzień zaplanowano również otwarcie wystawy rycin Artura Grottgera oraz ekspozycji poświęconej konstytucji 3 maja, która, jak podkreśla organizator - Instytut Polski w Kijowie - ma ukazywać istotę tego dokumentu dla przyszłych pokoleń.
W niedzielę zaś w kijowskim kościele pw św. Aleksandra odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny.
W Rosji Święto Niepodległości uczczą polscy dyplomaci i Polonia
W obchodach Święta Niepodległości uczestniczą w Rosji polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii, w kościołach w Irkucku i Petersburgu odbywają się z tej okazji msze w intencji Ojczyzny. Program kulturalny został ograniczony ze względu na sytuację epidemiczną.
Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski w Pietropawłowsku Kamczackim spotka się w czwartek z tamtejszą Polonią. W Moskwie organizacja Dom Polski organizuje spotkanie z okazji Święta Niepodległości w niedzielę.
W Petersburgu częścią obchodów jest msza w intencji Ojczyzny w bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej, jednej z najstarszych świątyń katolickich w Rosji. Z okazji święta Polonia w mieście nad Newą otrzymała bilety na spektakl poświęcony Marii Curie–Skłodowskiej.
W Irkucku obchody odbędą się w następnym tygodniu. W katedrze odprawiona zostanie msza za Ojczyznę. Dyplomaci złożą kwiaty pod pomnikiem Kaplica Pokoju i Pojednania znajdującym się przy tej świątyni, upamiętniającym miejsca polskiej martyrologii narodowej. Kwiaty zostaną złożone również przy pomniku papieża Jana Pawła II, również znajdującym się koło katedry.
Częścią obchodów jest też koncert w Teatrze Dramatycznym w Irkucku, na który zaproszeni są przedstawiciele władz regionu, korpus dyplomatyczny, przedstawiciele polskiego biznesu, Polonia i studenci lektoratu języka polskiego na uniwersytecie w Irkucku. Koncert odbędzie się zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami sanitarnymi - przy sali zapełnionej w połowie.
Popiersie Piłsudskiego w Rzymie miejscem obchodów Święta Niepodległości
W Rzymie miejscem oficjalnych obchodów Święta Niepodległości jest tradycyjnie popiersie marszałka Józefa Piłudskiego. Marmurowy pomnik na granitowej kolumnie stoi przy jednej z ulic dzielnicy Parioli. Ulica ta wraz z odsłonięciem pomnika Piłsudskiego otrzymała jego imię.
W przeddzień święta wieniec przed popiersiem złożyła ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/573594-relacja-obchody-swieta-niepodleglosci-2021