Grupa turystów została w czwartek po południu rażona przez piorun na szczycie Giewontu w Tatrach. Na pomoc poszkodowanym ruszyli ratownicy TOPR. Według informacji przekazanych przez rzecznika wojewody małopolskiego, są trzy ofiary śmiertelne.
NA ŻYWO
Sobota - 24.08.
10:35
Po tragicznej w skutkach burzy, dwaj mężczyźni w nocy wspięli się na szczyt Giewontu i pomazali krzyż.
CZYTAJ TAKŻE: Ordynarna prowokacja czy głupota? Dwaj mężczyźni weszli na Giewont w nocy po tragicznej burzy i pomazali krzyż
10:27
Ordynarna prowokacja czy głupota? Dwaj mężczyźni weszli na Giewont w nocy po tragicznej burzy i pomazali krzyż
29 poszkodowanych podczas czwartkowej burzy w Tatrach nadal przebywa w małopolskich szpitalach
— poinformowała w sobotę PAP rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego Joanna Paździo.
Poszkodowani są leczeni w szpitalach powiatowych w: Zakopanem (tam w sobotę rano przebywało wciąż 11 osób), w Nowym Targu (sześć osób) i Suchej Beskidzkiej (jedna osoba). Ranni trafili także do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, gdzie przebywa tróje poparzonych dzieci, do Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (trzy osoby), do Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera w Krakowie (cztery osoby) oraz do 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką (jedna osoba).
Piątek - 23.08.
16:28 Na liście poszukiwanych było dziewięć osób. Udało się ustalić miejsca ich pobytu. Wszyscy są bezpieczni - powiedział w piątek PAP rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.
Na liście poszukiwanych było dziewięć osób. Udało się ustalić miejsca ich pobytu. Wszyscy są bezpieczni. Jedna z tych osób znajdowała się w schronisku tatrzańskim poza zasięgiem sieci komórkowej, inna była pod namiotem, kolejna poza granicami Polski
— wyjaśnił Wieczorek. Dodał, że z wszystkimi osobami policja nawiązała kontakt i potwierdziły, że nie były na szczytach Tatr podczas burzy.
Policjant wyjaśnił, że w Starostwie Tatrzańskim ciągle działa infolinia i co jakiś czas pojawiają się nowe sygnały o poszukiwanych przez rodziny osobach. Są one umieszczane na liście prowadzonej przez sztab kryzysowy i weryfikowane. Policjanci starają się na bieżąco docierać do osób, o które niepokoją się bliscy, i potwierdzać, że są całe i zdrowe.
Policja zakończyła poszukiwania w rejonie Giewontu, znalazła tam tylko drobny sprzęt turystyczny.
Nie znaleźliśmy żadnych osób, które mogłyby ewentualnie potrzebować pomocy
— poinformował Wieczorek.
Sprawdzanie północnej ściany Giewontu zakończyła także załoga śmigłowca TOPR i też nie natrafiła na żadną osobę potrzebująca pomocy.
Skończyliśmy poszukiwania, ale w każdej chwili mogą pojawić się nowe okoliczności. Jesteśmy na to gotowi
— dodał rzecznik zakopiańskiej policji.
15:37 Prezydent Andrzej Duda oddał hołd ofiarom czwartkowej tragedii w Tatrach. W piątek w Pałacu Prezydenckim podczas podpisania ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych uczestnicy uroczystości, w tym prezydent Andrzej Duda, uczcili minutą ciszy pamięć ofiar.
Górale, ludzie gór, ludzie z Zakopanego, a także i turyści i goście są niebywale wstrząśnięci tym, co się stało i ogromnie to przeżywają. Bardzo państwo dziękuję, że mogliśmy uczcić ich pamięć wspominając także o tych, którzy cierpią, bo zostali ranni
— powiedział po minucie ciszy prezydent.
14:21 Jedną z osób, które zostały porażone piorunem podczas tragicznej burzy w Tatrach jest młody kapłan, ks. Jerzy Kozłowski, wikariusz parafii pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie. Stan duchownego jest stabilny.
CZYTAJ WIĘCEJ: Młody ksiądz rażony piorunem na Giewoncie! Rodzina i przyjaciele proszą o modlitwę: „Jest przytomny, choć poturbowany”
14:04 Prokuratura Rejonowa w Zakopanem wszczęła w piątek śledztwo w sprawie czwartkowej katastrofy w Tatrach. Jest prowadzone pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci – powiedziała PAP szefowa zakopiańskiej prokuratury Barbara Bogdanowicz.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Prokuratura wszczyna śledztwo ws. katastrofy w Tatrach. „Sprawa jest poważna i wymaga kompleksowego wyjaśnienia”
13:22 Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zapewnił o modlitwie własnej i całej archidiecezji krakowskiej za ofiary czwartkowej burzy w Tatrach.
Pragniemy modlić się za tych, którzy stracili swoje życie, zwłaszcza za dzieci
— podkreślił.
13:01 Około 20 policjantów z Zakopanego prowadzi poszukiwania w okolicach kopuły szczytowej Giewontu i szlaku dojściowego na ten szczyt, poszukując ewentualnych osób poszkodowanych podczas czwartkowej burzy w Tatrach. Nie ma kontaktu z dwoma poszukiwanymi osobami – powiedział PAP rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.
13:00 Premier Mateusz Morawiecki na Twitterze:
Dziękuję wszystkim zaangażowanym w akcję ratunkową w Tatrach: TOPR, GOPR, LPR oraz @KGPSP, @PolskaPolicja i służbom medycznym. Dziękuję także turystom i zakopiańczykom, którzy bezinteresownie włączyli się w pomoc. Bliskim i rodzinom wszystkich ofiar składam wyrazy współczucia.
12:40 Naczelnik TOPR zwrócił uwagę podczas piątkowego briefingu, że wyładowania atmosferyczne są bardzo niebezpieczne w górach i turyści powinni reagować na pierwsze symptomy burzy.
Naczelnik TOPR zaznaczył, że na pół godziny przed tragicznym wydarzeniem na Giewoncie w Tatrach już były słyszalne grzmoty. Mimo to turyści cały czas wchodzili na Giewont. Po uderzeniu w krzyż zaczęła się paniczna ucieczka w dół. Ratownicy górscy zachęcają turystów do korzystania z aplikacji pogodowych, gdzie można z dokładnością co do minuty śledzić pogodę i zagrożenia.
Około 15-20 minut przed uderzeniem w Giewont, piorun uderzył w rejonie Ciemniaka na Czerwonych Wierchach. Tam został rażony obywatel portugalski, który stracił przytomność, ale przypadkowi turyści zaopiekowali się nim i po odzyskaniu przytomności został on sprowadzony do schroniska Ornak. Tam jego stan zdrowia bardzo się pogorszył i został karetką przewieziony do szpitala.
To nie było pojedyncze uderzenie. To była seria uderzeń zarówno w Giewont jak i w najbliższe okolice
— relacjonował naczelnik.
12:10 Naczelnik TOPR Jan Krzysztof ocenił, że załogi pięciu śmigłowców, użytych podczas akcji w Tatrach, wykazały się niezwykłą determinacją i poświęceniem w trudnych warunkach pogodowych. Ich praca była nieoceniona.
Piloci śmigłowców wystartowali jeszcze w trakcie burzy. Zaangażowanie naszej całej ekipy lotniczej jest nie do ocenienia. W pierwszej możliwej chwili zostały podjęte działania śmigłowcem TOPR Sokół, zresztą jak działania LPR, bo przylot do Zakopanego w tych warunkach też nie był prosty. Trzeba mieć na uwadze, że pierwsi ratownicy na Giewoncie byli jeszcze w trakcie burzy, więc ryzyko było bardzo duże
— powiedział podczas piątkowego briefingu naczelnik TOPR Jan Krzysztof. Ocenił on, że koordynacja lotów śmigłowców wyszła bardzo dobrze.
Bez naszego śmigłowca Sokół nic byśmy nie zrobili. Również nieocenione były cztery śmigłowce LPR, w tym jeden, który działał w górach, a trzy pozostałe transportowały poszkodowanych do szpitali w Małopolsce
— wyjaśnił naczelnik TOPR. W gotowości do akcji ratunkowej był także policyjny śmigłowiec Black Hawk.
Śmigłowiec Sokół w piątek będzie nadal wykonywał loty w okolicach Giewontu i Tatr Zachodnich, aby ratownicy z jego pokładu mogli sprawdzić, czy jakieś kolejne osoby nie potrzebują pomocy. Loty mają rozpocząć się przed południem.
Do spenetrowania pozostaje przede wszystkim północna ściana Giewontu, widoczna od strony Zakopanego. Tą ścianę będziemy penetrować z pokładu śmigłowca dosyć precyzyjnie. Mamy informacje, że zaginionych w górach może być od 9 do 16 osób. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie osoby poszukiwane faktycznie mogły udać się w góry. W wielu miejscach w Tatrach również w schroniskach, nie ma zasięgu telefonicznego, dlatego do tych liczb musimy podejść spokojnie
— ocenił naczelnik.
11:51 Do trzech spadła liczba osób poszukiwanych po gwałtownej burzy, która w czwartek przeszła nad Tatrami – podał w piątek wojewoda małopolski Piotr Ćwik po posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego. W szpitalach wciąż przebywa 34 najbardziej poszkodowanych turystów.
11:50 Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Zakopanem przebywa obecnie 5 osób; 22 osoby znajdują się na oddziałach szpitalnych, m.in. chirurgii ogólnej - poinformowała w piątek zastępca dyr. Szpitala Powiatowego w Zakopanem Małgorzata Czaplińska.
11:50 Troje dzieci, które zostały poparzone w wyniku czwartkowej burzy w Tatrach, leży na oddziale intensywnej terapii (OIT) w szpitalu w Krakowie Prokocimiu. Ich stan jest ciężki. Stan dorosłych hospitalizowanych w krakowskich placówkach jest stabilny, niezagrażający życiu – ustaliła w piątek PAP.
Wśród poszkodowanych podczas czwartkowej burzy jest troje dzieci – 11-latek, 16-letni chłopiec i 16-letnia dziewczyna.
Dzieci leżą na intensywnej terapii, ich stan jest ciężki, ale stabilny. Mają wdrożone odpowiednie leczenie. Otrzymują środki przeciwbólowe. Dzisiaj (piątek) wdrożona zostanie opieka psychologiczna u dzieci i u ich rodziców
— powiedział PAP dyrektor ds. lecznictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu Andrzej Bałaga.
W najcięższym stanie jest 11-latek – ponad 40 proc. powierzchni jego ciała jest oparzona, to oparzenia głębokie. Dziecko po opuszczeniu sali operacyjnej zostało zaintubowane. 16-letnia dziewczyna ma oparzone ponad 30 proc. powierzchni ciała. Mniejsze oparzenia ma 16-latek. Dzieci są przytomne i jest z nimi kontakt.
Według informacji PAP stan dorosłych pacjentów w krakowskich szpitalach jest stabilny, ich życie nie jest zagrożone.
10:57 Skutki czwartkowej burzy w Tatrach są ogromne, nigdy nie notowane w tej skali w górach, poza katastrofami jak trzęsienia ziemi w innych rejonach świata. To było ogromne wyzwanie dla wszystkich służb ratowniczych – ocenił naczelnik TOPR Jan Krzysztof.
To było ogromne wyzwanie dla nas wszystkich. W akcję było zaangażowanych wiele służb. Oceniamy, że akcja ratunkowa przebiegła bardzo sprawnie, bo w bardzo krótkim czasie, w zasadzie w ciągu czterech godzin wszyscy, którzy potrzebowali pomocy ją otrzymali
— mówił naczelnik TOPR.
Taki wypadek, jaki miał miejsce w czwartek, jest absolutnie poza naszymi wcześniejszymi doświadczeniami
— dodał.
9:19.
Dziewięć osób jest wciąż poszukiwanych po gwałtownej burzy, która w czwartek przeszła nad Tatrami
— poinformował w piątek na antenie Radia Kraków wojewoda małopolski Piotr Ćwik. W szpitalach wciąż przebywa 34 najbardziej poszkodowanych turystów.
09:18.
Straż Pożarna podsumowała akcję ratunkową w Tatrach.
Do szpitali rozwieziono 51 osób poszkodowanych w czwartkowej burzy w Tatrach. W akcji uczestniczyło 79 strażaków i 23 wozy
— powiedział PAP kpt. Bogusław Szydło z KW PSP w Krakowie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Straż Pożarna podsumowała działania w Tatrach. Do szpitali rozwieziono 51 poszkodowanych. W akcji użyto 23 wozy
Straż Pożarna zajmował się również zabezpieczaniem lądowiska LPR-u, a także przygotowanie na miejscu polowego szpitala medycznego. O 9 zbiera się sztab, na posiedzeniu którego zapadnie decyzja, czy straż pożarna weźmie udział w dzisiejszej akcji
— dodał Szydło.
08:35.
W szpitalu powiatowym im. Jana Pawła II w Nowym Targu, trzy osoby ciężko ranne po czwartkowej burzy w Tatrach przeszły w nocy operacje. Najciężej ranny 21-latek z urazami czaszkowo-mózgowymi czeka na operację - poinformowała w piątek PAP dyrektor ds. medycznych placówki.
„Stan pacjentów jest stabilny. W nocy trzy osoby były operowane. Operacja polegała na usuwaniu odłamków skalnych z kości i zabezpieczenie ran. Jeden z pacjentów w wyniku uderzenia pioruna miał oskalpowane podudzie. 21-latek z urazem czaszkowo-mózgowym czeka na operację. Jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Wymaga odbarczenia z uwagi na wklinowanie łuski kości do tkanki
—powiedziała PAP dyrektor ds. medycznych szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu Aleksandra Chowaniec.
21-latek jest najciężej ranną z osób, które trafiły do nowotarskiego szpitala. Osoby, które w nocy przeszły operacje są w stanie stabilnym.
08:20.
Rzecznik rządu pytany w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o ocenę akcji ratunkowej w Tatrach podkreślił, że „służby zadziałały sprawnie, na tyle, ile można w takiej trudnej sytuacji zareagować”.
Pan premier Morawiecki uczestniczył w odprawie sztabu kryzysowego na miejscu, w związku z tym wydaje się, że wszystko zadziałało dobrze
—powiedział rzecznik rządu.
Zaznaczył, że nagłe zdarzenia pogodowe są bardzo trudne dla służb, dlatego trzeba im podziękować za sprawną reakcję.
Przede wszystkim należy wyrazić ogromne wyrazy współczucia dla rodzin, które straciły swoich bliskich w tej tragedii
—powiedział.
CZYTAJ WIĘCEJ: Co znajdzie się w programie wyborczym PiS? Müller uchyla rąbka tajemnicy: „Obszar edukacji, oświaty, przedszkoli będzie bardzo ważny”
07:05.
Blisko 140 rannych po czwartkowej burzy w Tatrach trafiło do szpitali powiatowych w Zakopanem, Nowym Targu, Limanowej, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej. Ranni są również w trzech szpitalach w Krakowie: Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu, Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera w Krakowie oraz 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką.
W Starostwie Powiatowym w Zakopanem działa infolinia. Pod numerami telefonów 18 2017100 i 18 2023914 można uzyskać informacje o poszkodowanych.
Osoby potrzebujące mogą także uzyskać wsparcie psychologiczne w szpitalu im. Chałubińskiego w Zakopanem.
23:30.
Szlak turystyczny z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont został w czwartek po tragicznej burzy zamknięty do odwołania – poinformowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.
20:50.
Wszystkim służbom chcę raz jeszcze bardzo podziękować i zapewnić, że wszelka pomoc będzie udzielona. Na bieżąco działały 4 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, śmigłowiec TOPR we współpracy z GOPR oraz śmigłowiec policyjny Black Hawk
— powiedział premier Mateusz Morawiecki, który jest w Zakopanem.
20:45.
Tragedia w Tatrach mogła dotknąć każdego z nas, teraz najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa i wsparcia ofiarom i ich rodzinom. Oby akcja ratunkowa mogła się jak najszybciej zakończyć
— napisał na Twitterze lider PO, Grzegorz Schetyna.
20:18.
Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski zadeklarował w czwartek w Zakopanem wsparcie finansowe dla służb ratowniczych biorących udział w akcji w Tatrach.
Przyjechałem do Zakopanego, aby zadeklarować wsparcie finansowe na sprzęt, który uległ podczas akcji ratowniczej zniszczeniu. Województwo wesprze finansowo wszystkie służby ratownicze, aby ich sprzęt odtworzyć. Wszyscy oczekują wsparcia, zarówno poszkodowani jak i ci, którzy ratują, bo przecież oni dokonują wielkich rzeczy. Jest to z ich strony wielki wysiłek i poświęcenie
— powiedział Kozłowski.
20:05.
To niezwykle tragiczne zdarzenie. W historii były podobne wypadki, ale liczba osób poszkodowanych i liczba osób, które zginęły podczas czwartkowej burzy, jest naprawdę przerażająca – powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof.
20:00.
W Zakopanem rozpoczął się sztab kryzysowy, w którym uczestniczy premier Mateusz Morawiecki.
19:08. Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zapowiedział, że piątek w mieście pod Giewontem będzie dniem żałoby.
19:06.
Wojewoda małopolski: 89 osób w szpitalu - to lżej poszkodowani.
18:30.
TOPR potwierdził informację o 4 osobach śmiertelnych. Akcja jest bardzo nietypowa, nie jesteśmy wstanie powiedzieć, kiedy ona się zakończy. Ratownicy pozostaną w górach tak długo jak będzie to potrzebne i jak będzie to możliwe
—powiedział Piotr Ćwiek - wojewoda małopolski.
Ćwik powiedział też mediom, że na ten moment w szpitalu w Zakopanem jest 89 osób i są to osoby lżej poszkodowane.
Cześć osób jest transportowana do szpitali m.in. w Suchej Beskidzkiej, Nowym Targu, Myślenicach Krakowie
—dodał.
18:20.
Wyrazy ogromnego współczucia dla rodzin ofiar tragedii w Tatrach złożyła przez Twittera amerykańska ambasador w Polsce Georgette Mosbacher. Według ostatnich informacji po polskiej stronie Tatr zginęły cztery osoby, po słowackiej jedna.
18:10. Zostanie uruchomiona infolinia na którą można będzie zadzwonić w sprawie osób poszkodowanych
Zostanie uruchomiona infolinia na którą będzie można zadzwonić w sprawie osób poszkodowanych; zostanie również uruchomiony ośrodek interwencji kryzysowej, gdzie będzie pomoc dla poszkodowanych - poinformował w czwartek PAP sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker.
Dodał, że informacje o poszkodowanych będzie można uzyskać pod numerem 18 2017100.
Szefernaker powiedział też, że zostanie uruchomiony ośrodek interwencji kryzysowej, gdzie - jak mówił - „będzie pomoc dla poszkodowanych”.
Chodzi przede wszystkim o pomoc psychologiczną
—podkreślił. Dodał, że o godz. 17.30 rozpoczęło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem wojewody.
18:05.
Podczas burzy, która przeszła w czwartek nad Tatrami po polskiej stronie gór zginęły cztery osoby - poinformował PAP naczelnik TOPR Jan Krzysztof. Natomiast, jak podało słowackie pogotowie górskie Horska Zachranna Slużba (HZS), po tej stronie gór zginęła jedna osoba.
Jak dodał Krzysztof, podczas burzy zostało rannych ponad 25 osób. 15 zostało przewiezionych do szpitala powiatowego w Zakopanem. Trzy z nich były reanimowane. Kolejne trzy osoby zostały przewiezione do szpitali w Krakowie. Pozostali ranni trafili do szpitala w Nowym Targu.
17:45.
Rzeczniczka LPR poinformowała o 4 ofiarach śmiertelnych. Dwoje z nich to osoby dorosłe, a dwie to dzieci. 30 osób zostało poszkodowanych.
17:25. W internecie pojawiło się wideo, na którym widać, jak straszna była burza w Tatrach
16:53.
W związku z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi w Tatrach i szczególnie dużą ilością działań ratowniczych prowadzonych w jednym czasie 21 ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR wesprze prowadzone tam działania ratownicze - podała w czwartek po południu GP GOPR.
16:50.
Około 70 strażaków uczestniczy w akcji ratunkowej w Tatrach po burzy, w wyniku której od uderzenia piorunami zginęło kilka osób, a, jak informują media, co najmniej 22 osoby zostały ranne.
Zostaliśmy włączeni do akcji ratowniczej w Tatrach. W tej chwili w akcji uczestniczy około 70 strażaków. Zastępy są wyposażone w samochody terenowe i quady. Rejon koncentracji naszych sił stworzyliśmy obok schroniska górskiego na Polanie Kalatówki oraz przy schronisku na Hali Kondratowej
— powiedział PAP rzecznik zakopiańskiej straży pożarnej Andrzej Król–Łęgowski.
Działania strażaków trwają też przy zakopiańskim szpitalu im. Chałubińskiego, gdzie rozstawili namiot medyczny i organizują punkt przyjęć poszkodowanych.
Cały czas na zakopiańskim lądowisku przy szpitalu lądują śmigłowce LPR oraz śmigłowiec ratowniczy Sokół TOPR, które dowożą rannych.
16:41. Prezydent Andrzej Duda złożył wyrazy współczucia dla wszystkich dotkniętych tragedią.
Potworna burza w Tatrach. Zakopiańczycy mówią, że od kilkudziesięciu lat nie było takich wyładowań atmosferycznych nad górami. Wielu turystów zostało poszkodowanych. Trwa akcja ratunkowa. Wyrazy współczucia dla Wszystkich dotkniętych kataklizmem
— napisał prezydent Andrzej Duda.
16:40.
Jak dowiedział się portal wPolityce.pl, na miejsce tragedii leci premier Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ WIĘCEJ: TYLKO U NAS. 3 ofiary śmiertelne w wyniku burzy w Tatrach. Premier Mateusz Morawiecki leci na miejsce tragedii
16:35.
Mamy informację o trzech ofiarach śmiertelnych - poinformowała w czwartek rzecznik prasowa wojewody małopolskiego Joanna Paździo. Po godz. 17.30 w Zakopanem ma się zebrać sztab kryzysowy.
16:00
Pierwsze osoby, które zostały ranne podczas czwartkowej burzy w Tatrach trafiły do zakopiańskiego szpitala.
15:45
Jeden z piorunów trafił w kopułę szczytową Giewontu w momencie, gdy znajdowała się tam grupa turystów. Jak podaje portal Tatromaniak.pl, poszkodowanych jest kilka osób w tym dziecko.
15:25.
Cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego biorą udział w akcji ratunkowej w Tatrach, gdzie piorun śmiertelnie raził kilka osób, a kilkanaście zostało rannych. Pierwszy śmigłowiec z bazy LPR w Krakowie wylądował na Polanie Kondratowej położonej pod Giewontem
—powiedziała PAP zastępca rzecznika prasowego LPR Kinga Czerwińska.
W czwartek o godz. 16 powołany zostanie sztab kryzysowy - poinformował PAP Andrzej Łęcki, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Publicznego Starostwa Powiatowego w Zakopanem.
Sztab ma się zająć sytuacją, która wystąpiła w Tatrach po przejściu intensywnej burzy z piorunami, w wyniku której poszkodowanych może być kilkunastu turystów. TOPR poinformował w czwartek PAP, że kilkanaście osób zostało rażonych przez piorun w okolicy Giewontu. Jest też kilka zgonów w różnych miejscach Tatr.
Łęcki przyznał, że sztab kryzysowy „organizuje się”. Dodał, że o 16 zostanie powołany. Planowane jest też spotkanie sztabu z wojewodą małopolskim.
14:50.
Na razie nie ma szczegółowych informacji o liczbie poszkodowanych i o ich stanie.
14:33.
Pierwsze zgłoszenie TOPR otrzymało o godz. 14:17.
Rano w Tatrach świeciło słońce i panowały dogodne warunki do wędrówki, jednak prognozy pogody się sprawdziły i w miarę upływu dnia niebo nad górami zasnuły gęste chmury. Około południa rozpętała się zaś gwałtowna burza.
kk/wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/460448-tragedia-w-tatrach-sa-ofiary-smiertelne